Strona 1 z 8

Drukowanie na polerowanej nierdzewce.

: 05 mar 2020, 20:28
autor: olo2000pm
Nie wiem czy ten temat był poruszany, jeżeli tak to wątek można usunąć.

Zasadniczo od zawsze drukuje na szybie. Ostatnio próbowałem drukować na podkładkach pei, ale z marnym skutkiem. Przede wszystkim dlatego, że drukuje zaślepki i zależy mi na idealnie gładkiej powierzchni. Na pei powierzchnia jest "matowa", a na szybie "błyszcząca". Jak próbowałem uzyskać podobny efekt jak na szybie, to niszczyłem podkładkę. Ostatecznie drukuje na szybie.
Szyba ma to do siebie, że lubi pęknąć lub odejść z wydrukiem ( jest o tym wątek) i dlatego zastanawiałem się na czym można by jeszcze drukować i kupiłem formatkę z polerowanej nierdzewki.
Psiknąłem hegronem i wydrukowałem najpierw z ABS, a potem pla.
Nierdzewka ma grubość 0.5mm i podklejona jest folią magnetyczną.
Wydruki trzymają się świetnie, a po wydruku można zdjąć model poprzez lekkie ugięcie formatki.
Myślę, że jest to ciekawa alternatywa dla szyby.

Re: Drukowanie na polerowanej nierdzewce.

: 05 mar 2020, 20:42
autor: Zepco
Jak wygląda sytuacja z odkształcaniem się pod wpływem temperatury i równością stołu jako taką po założeniu tej blachy?
Czy wyginanie (nawet lekkie) tej blachy, nie deformuje jej (może nie od razu, ale po kilku takich zabiegach)?
Temat ciekawy i jak możesz wrzucaj tutaj informacje z obserwacji.

Re: Drukowanie na polerowanej nierdzewce.

: 05 mar 2020, 21:01
autor: olo2000pm
Ja mam to zrobione na szybie, na szybie mam folie magnetyczną, na nierdzewce folie ferromagnetyczną. W trakcie druku nic się nie odkształca, natomiast przy ściąganiu wydruku trzeba uważać z wyginaniem żeby nie przesadzić. To są delikatne ruchy góra-dół i wydruk odskakuje.
Kupiłem taką grubość bo była najtańsza, a nie miałem pewności czy to zadziała, być może lepiej będzie zastosować formatkę 2-3mm. Nie wiem tylko czy wyginanie grubszej blachy będzie tak wygodne jak w przypadku 0,5mm?

Re: Drukowanie na polerowanej nierdzewce.

: 05 mar 2020, 21:06
autor: aaannnd
Można by też spróbować na H17, wtedy nie trzeba podklejać folii magnetycznej bo ona się magnesa ima, tylko łatwiej się gnie niż nierdzewka.

Re: Drukowanie na polerowanej nierdzewce.

: 06 mar 2020, 08:36
autor: japim
Stal nierdzewna jest kiepskim przewodnikiem ciepła - lepszym od szklą, ale nadal kiepskim. ok 13.5 razy gorszym od aluminium.
Im cieńsza warstwa tym lepiej z dwóch powodów: cieńsza lepiej przewodzi ciepło niż gruba, i cienka mniej się odkształci od ewentualnych naprężeń niż gruba - w sensie łatwiej magnesowi jest dociągnąć cienką do stołu niż prężącą grubą blachę, No i cienka blacha jest dużo lżejsza.
Stół 3mm o wymiarach 30x30x0,3cm waży 2.2 kg...

Re: Drukowanie na polerowanej nierdzewce.

: 06 mar 2020, 09:02
autor: Berg
Każda Prusa ma przecież blachę. Na Ali jest pełno gotowych blach na wymiar, gładkich, malowanych proszkowo, z podkładkami typu buildtak albo PEI. Można sobie dać podkładkę z jednej strony z drugiej mieć gładką blachę. Zdaje się to jest "stal sprężynowa"
Sprawdziłem. taka podklejona blacha trzyma w miarę okej do stołu mk52 z magnesami również jak założy się PEI do dołu.
Przy czym czujnik indukcyjny działa róznie. Dlatego taka blacha z różnymi powierzchniami raczej nadaje się do BLT

Z tym pękającym szkłem to jakaś przesada. Raz mi pękła szyba w Lume parę lat temu na drukarce. Potem jeszcze inną raz bo zrzuciłem ze stołu.

Jakkolwiek w kontekście przesyłek ze wschodu alternatywa w postaci nierdzewki z folią magnet to ciekawa alternatywa. Zwłaszcza gdy kawałek nierdzewni leży gdzieś na półce. Niektóre nierdzewne stale są również "ferromagnetyczne".

Re: Drukowanie na polerowanej nierdzewce.

: 06 mar 2020, 10:23
autor: olo2000pm
Z tym pękaniem szyby masz Rafał rację, mi pękła raz. Częściej zdarza mi się, że gdy drukuje małe elementy z ABS, to szyba odchodzi mi z wydrukiem. W zeszłym miesiącu poszły mi dwie szyby. Nie przejmował bym się tym bo za 1szt place 5zł, ale irytuje mnie to bo szyby podklejam folia ferromagnetyczną. Jest przy tym trochę pracy no i kasy szkoda. Stosuje zwykłe szyby, ale próbowałem hartowane, kominkowe i nie ma to znaczenia.
Co do nierdzewki, to jak na razie wydruki się trzymają tak dobrze jak na szybie.
Jedna uwaga, jak za nisko dałem głowice, to po zdjęciu wydruku musiałem papierem wodnym delikatnie przetrzeć blachę bo był ślad po wydruku i nie szło tego usunąć palcami. Co prawda robiłem to na rozgrzanym stole i być może gdybym poczekał resztki same by zeszły? Pod światło widać zarysowania na nierdzewce, ale na wydrukach tego nie widać.
Jak ktoś się zdecyduje na taką blachę to podzielcie się swoimi uwagami.

Re: Drukowanie na polerowanej nierdzewce.

: 06 mar 2020, 12:25
autor: FlameRunner
olo2000pm pisze:W zeszłym miesiącu poszły mi dwie szyby.
Chyba żartujesz?
Jeśli to prawda, musisz robić coś źle.

Re: Drukowanie na polerowanej nierdzewce.

: 06 mar 2020, 12:37
autor: olo2000pm
FlameRunner pisze:
olo2000pm pisze:W zeszłym miesiącu poszły mi dwie szyby.
Chyba żartujesz?
Jeśli to prawda, musisz robić coś źle.
Prawda, prawda. Co mogę robić źle? Włączam wydruk i po wydruku zdejmuję. Za pierwszym razem zdejmowałem gdy szyba była jeszcze ciepła, to pomyślałem że robię to za szybko. Za drugim razem poczekałem aż wystygnie i było to samo. Nie dzieje mi się to za każdym wydrukiem, ale zdarza mi się. Ale stosuje hegron :crazy: Na nierdzewce nie ma takiego problemu. Dzisiaj będę drukował większy element i zobaczę czy to się sprawdza. Jeżeli tak, to rezygnuje z szyb.

Re: Drukowanie na polerowanej nierdzewce.

: 06 mar 2020, 12:43
autor: FlameRunner
olo2000pm pisze:Prawda, prawda. Co mogę robić źle?
Być może to:
olo2000pm pisze:stosuje hegron
Ja potrafiłem wyrwać duży kawałek szyby przy druku z PET-G na czystym stole (bez niczego, po prostu bardzo czyste szkło). Przy druku z ABS na soku ABS też się nie raz siłowałem z wydrukiem. Odkąd stosuję prawdziwe preparaty adhezyjne (zaczęło się lata temu od Dimafix w spray, teraz korzystam naprzemiennie z Dimafix spray i DD w penie), przestałem mieć tego typu problemy.