Strona 1 z 1

Jakich dysz używacie do swoich wydruków

: 29 sty 2017, 14:51
autor: peter1451
Witam wszystkich użytkowników drukarek 3D ;)

Chciałem zapytać jakich dysz używacie do swoich wydruków?
Z pewnością ten temat jest dosyć obszerny.
Ja na mojej drukarce Geeetech Prusa I3 Pro B mam założoną dyszę 0.8mm:
https://filasklep.pl/glowice-dysze/120- ... 75-mm.html
W większości będę drukował obudowy, rzadziej bardzo małe przedmioty.
Testowałem zarówno slic3r w Repieter host jak i Curę 14.12.1.
Docelowo wybiorę raczej Curę ze względu na lepszą intuicyjność.

Chciałem Was zapytać jakich parametrów używacie w Waszych slicer'ach?
Jakiego filamentu używacie?
Ja używam:
https://filasklep.pl/dd-pla-175-mm/58-d ... -1-kg.html

U mnie problemy zaczynają się przy wydruku kwadratu kalibracyjnego 40x40x40mm.
Pierwszych 5 warstw początkowych drukuje dobrze, ale później pojawia się problem.
Ustawienia Cura poniżej:

Re: Jakich dysz używacie do swoich wydruków

: 29 sty 2017, 15:21
autor: anraf1001
1.Chyba trochę wysoka temperatura
2. Warstwa 0.4? Po Co?
3. Ja używam dyszy 0.5
4. Dlaczego wszyscy używają starej Cury. Nowa jest jeszcze bardziej intuicyjna.

Re: Jakich dysz używacie do swoich wydruków

: 29 sty 2017, 15:39
autor: szparesko
Za gorąco te PLA, widać, że Ci się leje, przy takiej dyszy szerokość ścieżki powinna być większa/równa srednicy dyszy. Grubość powłoki to ilość obrusów? Tutaj wielokrotność grubości ścieżki najlepiej.

Wysokość warstwy może taka mieć, czemu nie, jak chce drukować duże obudowy.

Przede wszystkim nie masz chłodzenie i to PLA się leje.

Re: Jakich dysz używacie do swoich wydruków

: 29 sty 2017, 16:13
autor: marcino
ustaw minimalny czas warstwy 10 s i przy takiej dyszy wydajne chłodzenie
używam e3d volcano i efekty świetne, zaoszczędzony czas bezcenny

jedna drukarka 0.20/0,30 filament 1.75
druga e3d vulkano od 0.60-1.20 filament 3mm
trzecia 0.40 filament 3mm

edit: szerokość powłoki ustaw na rozmiar dyszy 0.80x ilość potrzebnych warstw powłoki zewnętrznej 1.60/2.40 itd.
jeszcze to PLA to proponuje 200-205 max

Re: Jakich dysz używacie do swoich wydruków

: 29 sty 2017, 22:14
autor: peter1451
Witajcie ;)
Dziękuję za cenne uwagi.
Ściągnąłem z thingiverse kwadrat kalibracyjny 40x40x40 i chciałem przetestować wydruk przy ustawieniu wypełnienia na 0%.
Wysokość warstwy ustawiona to 0.4mm, aby zaoszczędzić czas wydruku obudowy, ponieważ przy oryginalnej dyszy 0.3mm drukowanie warstwą 0.2mm zajmowało zbyt dużo czasu.
Zainstalowałem Curę 14.12.1 jako najbardziej stabilną wersję. Niektórzy użytkownicy forum pisali, że nowsze wersje mają problemy z dobrym cięciem modelu.
Szerokość pierwszej warstwy mam ustawioną na 120%, jednak nie wiem gdzie ustawić szerokość wszystkich warstw.
W tej chwili na podglądzie warstw widać, że tylko jedna szerokość warstwy jest położona i na nią kolejna.
Chyba ze względu na to, że grubość powłoki miałem ustawioną na 1.2mm?
Grubość spodu/wierzchu mam ustawioną na 0.8mm tak aby była to wielokrotność wysokości warstwy, która wynosi obecnie 0.4mm.
Minimalny czas warstwy zmienię na 10sek.
Kolego marcino: szerokość powłoki - to parametr: grubość powłoki?

Zastanawiam się nad zrobieniem dobrego chłodzenia w powiązaniu z czujnikiem 3Dtouch do autlevelingu.
Obecnie u mnie tak to wygląda obecnie:
https://www.geeetech.com/new-mk8-extrud ... 0k1gi5t5o7

Re: Jakich dysz używacie do swoich wydruków

: 29 sty 2017, 22:28
autor: Kopytko
Grubość powłoki , to grubość ścianki, powinna być wielokrotnością średnicy dyszy, w przypadku cura oczywiście.
Przy dyszy 0,8 ustaw 0,8. wysokosć 0,4 jest ok dla dyszy 0,8.
zmniejsz temp. i daj mocniejszy nadmuch. W przypadku tak duzej dyszy i warstwy, chłodzenie musisz mieć huragan przy PLA.

Zrób tak, zostaw ten sam plik kostki, zmien na 0,8 scianke. wydrukuj, zmierz sufmiarka jej grubosć, parametrem flow idz w góre lub w dół dażąc do szerokosci fizycznej takiej jaką zadałeś.
Zadane 0,8 ma być 0,8 +/- 5% . jak masz idealnie skalibrowany ekstruder to z flow w cura czasem trzeba zejsc nawet do 85%.

Re: Jakich dysz używacie do swoich wydruków

: 30 sty 2017, 10:04
autor: marek91
Ja drukuję na dyszach 0,5-1mm włącznie :)

Jak drukujesz jeden mały element to niestety potrzebujesz chłodzenia wydruku lub możesz rozmieścić klika sztuk na stole... wtedy zdążą się wychłodzić.

Re: Jakich dysz używacie do swoich wydruków

: 30 sty 2017, 14:35
autor: emartinelli
Dla mnie standard to 0,4 i jakoś się już do tej średnicy przyzwyczaiłem.

Re: Jakich dysz używacie do swoich wydruków

: 30 sty 2017, 14:57
autor: Kopytko
emartinelli pisze:Dla mnie standard to 0,4 i jakoś się już do tej średnicy przyzwyczaiłem.
W sumie kto by mnie zmusił do zmiany dyszy :P też 0,4

Re: Jakich dysz używacie do swoich wydruków

: 30 sty 2017, 15:29
autor: S3b
Ja z dysz 0,5 przesiadłem się ostatnio na 0,4 - nie drukuję szybko, a możliwość zrobienia cieńszej ścianki się przydaje bo w większości drukuję drobne elementy.

Drukuję na warstwach 0,1-0,3mm z prędkościami max 50mm/s.

Re: Jakich dysz używacie do swoich wydruków

: 30 sty 2017, 15:56
autor: marcino
@ Kopytko wyjaśnił kwestie ścian, troszeczkę niedbale napisałem lecz o tym samym myślałem :lol:
rozwiązanie chłodzenia skopiowałem od typa :DD z youtube coś tam testował "wiatraki ???" jeśli mnie
pamięć nie myli, wiatraki dwie wydajne sztuki z TME skierowane jak na foto

Re: Jakich dysz używacie do swoich wydruków

: 30 sty 2017, 16:15
autor: S3b
Ooo! Widzę, że kolega buduje Mostly Printed CNC :piwo:

Re: Jakich dysz używacie do swoich wydruków

: 31 sty 2017, 11:03
autor: virgin71
peter1451 pisze: Zainstalowałem Curę 14.12.1 jako najbardziej stabilną wersję. Niektórzy użytkownicy forum pisali, że nowsze wersje mają problemy z dobrym cięciem modelu.
Są tacy żartownisie:)
Wersja 2.1 już dawno przeminęła i śmiało można brać najnowszą.

Re: Jakich dysz używacie do swoich wydruków

: 31 sty 2017, 20:32
autor: peter1451
Witajcie ;)
Zgodnie z Waszymi zaleceniami obniżyłem temperaturę PLA do 205, a także ustawiłem grubość ścianek jak poniżej:
Cube5-1_40x40x40mm.jpg
Cube5-2_40x40x40mm.jpg
Wydruk wyszedł tak:
0.jpg
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
Każda ścianka ma około 0,9mm grubości, a wymiary zewnętrzne kwadratu to 39,6-39,7mm.

Re: Jakich dysz używacie do swoich wydruków

: 01 lut 2017, 11:55
autor: marcino
myślę że jesteś zadowolony
możesz wpisać szerokość filametu na 1.74 powinno dać tobie teoretycznie wymiar dyszy 0.80 przy obecnych ustawieniach firmware lub zmniejszając kroki na ekstruderze, pamiętaj również że wysokość warstwy maksymalna to 80% szerokości dyszy, wymiary jeszcze się zmniejsza po uzyskaniu szerokości ściany bliskiej rozmiarowi dyszy (można dodać parę kroków w XY ) lub uwzględnić na etapie projektowania

Re: Jakich dysz używacie do swoich wydruków

: 01 lut 2017, 18:59
autor: peter1451
marcino pisze:myślę że jesteś zadowolony
możesz wpisać szerokość filametu na 1.74 powinno dać tobie teoretycznie wymiar dyszy 0.80 przy obecnych ustawieniach firmware lub zmniejszając kroki na ekstruderze, pamiętaj również że wysokość warstwy maksymalna to 80% szerokości dyszy, wymiary jeszcze się zmniejsza po uzyskaniu szerokości ściany bliskiej rozmiarowi dyszy (można dodać parę kroków w XY ) lub uwzględnić na etapie projektowania
Tak jak najbardziej :) Jest dużo lepiej niż na początku ;) Dzięki ;) Maksymalna warstwa 0,4mm jest dla mnie optymalna przy szerokości dyszy 0,8mm.
Czasem jeszcze dysza przy położeniu kolejnej warstwy jest za blisko poprzedniej warstwy i zostawia zarysowania. Czy to może być spowodowane krokami w osi Z?
Pozdrawiam

Re: Jakich dysz używacie do swoich wydruków

: 01 lut 2017, 23:31
autor: szparesko
Masz stół źle wypoziomowany i za bardzo pierwszą warstwę wciskasz i z tego co piszesz za dużo ekstrudujesz, zmniejsz flow ratę, wydrukuj pusty sześcian, zmierz szerokość pojedynczej ścianki i skalibruj za pomocą proporcji.