E3 - Problem z drukiem, zapychająca się głowica.

Awatar użytkownika
Armeht
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 84
Rejestracja: 21 lis 2018, 21:27
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: Ender 3
x 6

E3 - Problem z drukiem, zapychająca się głowica.

Post autor: Armeht »

Witam,
Mam problem z moim enderkiem :cry:
Do tej pory sprawował się bez zarzutów, był dobrze poskładany, wszystkie kalibracje zrobione, zapierniczał głowicą jak dzik w żołędziach ;)

Ale.. zaczęły się problemy z zapychającą się głowicą, od razu napiszę że wcześniej miałem oryginalną enderowską, tylko dobrze poskładaną. I nie było z tym żadnych problemów. No ale skoro się pojawiły i rozbieranie i czyszczenie głowicy, i ponowne staranne składanie nic nie zmieniało.
Więc wymieniłem całą głowice na nową, taką ładną, od trójkątów.
O takie cudo. Full metal + titanium heat break + dysza 24V Hardened steel H.
Niestety to problemu nie rozwiązało..
Ekstruder który mam założony to ten który jest w CR 10 (dual gear) Coś takiego
To co już zrobiłem:
- wymiana ekstudera na ten dual gear co w CR 10
- wymiana hot endu

O czyszczeniu i porządnym poskładaniu wszystkich elementów nie będę wspominał...
Jedyne co jeszcze przychodzi mi do głowy to zmiana filamentu..
dziobu pisze: 14 kwie 2023, 18:57 będziesz miał sto postów to będzie pchli targ :P
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1373
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 743

Re: E3 - Problem z drukiem, zapychająca się głowica.

Post autor: JGFTW »

Czy jak nagrzejesz głowicę i dajesz ekstrudowanie plastiku to się zatyka lub w ogóle nie chce przejść przez dyszę ?

Czy wystepuję to dopiero podczas druku ?

Nie sprawdzałeś innej dyszy tak jak Ci pisałem na SB ? ;) Bo ja bym nie był zaskoczony, jakby dysza była jakaś lewa.

Jeżeli zakładamy, że hotend i ekstruder są bez winy to możesz sprawdzić jeszcze czy silnik/sterownik silnika jest sprawny ?
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1179
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 789
Kontakt:

Re: E3 - Problem z drukiem, zapychająca się głowica.

Post autor: @GUTEK@ »

Czy próbowałeś rozwiązania które opisuje sprzedawca w opisie produktu ?
Awatar użytkownika
kamilxxg
Postów w temacie: 4
Posty: 257
Rejestracja: 25 lis 2018, 19:18
Drukarka: Ender-3 Bear Upgrade
x 71

Re: E3 - Problem z drukiem, zapychająca się głowica.

Post autor: kamilxxg »

A zrobiłeś te kroki, które są opisane na aukcji na Ali w przypadku zatykania po wymianie? To jest tuż pod ustawieniami, które trzeba zmienić w marlinie.

Swoją drogą polecają ustawić prędkość retrakcji wyższą niż 80mm/s przy odległości 2-4mm. Dość duża prędkość i możesz mieć w marlinie ustawiony limit, tak że jak wprowadzisz 80mm/s w slicerze to faktycznie ekstruder rozpędzi się do mniejszej prędkości.
Ender-3 "Bear Upgrade" SKR V1.4, TMC2209, Dragon, BMG | Wyeliminowałem szparkę zanim to było modne!
Mingda MD-16 Fabryczna wersja... na razie
Awatar użytkownika
Armeht
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 84
Rejestracja: 21 lis 2018, 21:27
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: Ender 3
x 6

Re: E3 - Problem z drukiem, zapychająca się głowica.

Post autor: Armeht »

JGFTW pisze:Czy jak nagrzejesz głowicę i dajesz ekstrudowanie plastiku to się zatyka lub w ogóle nie chce przejść przez dyszę ?

Czy wystepuję to dopiero podczas druku ?

Nie sprawdzałeś innej dyszy tak jak Ci pisałem na SB ? ;) Bo ja bym nie był zaskoczony, jakby dysza była jakaś lewa.

Jeżeli zakładamy, że hotend i ekstruder są bez winy to możesz sprawdzić jeszcze czy silnik/sterownik silnika jest sprawny ?
Głowica zapycha się w trakcie druku. Po zapchaniu się i po rozgrzaniu głowicy do 240 stopni plastik nie chce przejść, ekstruder przeskakuje.

Tak sprawdziłem inne dysze 0.4 mm (2 inne, ale tak jak pisałem Ci na SB ta dysza praktycznie nowa, i z lepszej stali...)
Hm silnik i sterownik wydaje się sprawny, ekstruder chce pchać materiał, ale nie może i przeskakuje.
Jak to można inaczej sprawdzić?
kamilxxg pisze:A zrobiłeś te kroki, które są opisane na aukcji na Ali w przypadku zatykania po wymianie? To jest tuż pod ustawieniami, które trzeba zmienić w marlinie.

Swoją drogą polecają ustawić prędkość retrakcji wyższą niż 80mm/s przy odległości 2-4mm. Dość duża prędkość i możesz mieć w marlinie ustawiony limit, tak że jak wprowadzisz 80mm/s w slicerze to faktycznie ekstruder rozpędzi się do mniejszej prędkości.
Tak zrobiłem to co napisał producent na aukcji. Mam zmienione ustawienia dla retrakcji w eepromie.\


Moje ustawienia eeprom

Kod: Zaznacz cały

M92 X80.00
M92 Y80.00
M92 Z400.00
M92 E145.00
M203 X500.00
M203 Y500.00
M203 Z5.00
M203 E200.00
M201 X500
M201 Y500
M201 Z100
M201 E9000
M204 P500.00
M204 R500.00
M205 S0.00
M205 B20000
M205 X10.00
M205 Y10.00
M205 Z0.40
M205 E5.00
M206 X0.00
M206 Y0.00
M206 Z0.00
M420 S0
M420 Z0.00
M145 S0 H225
M145 S0 B70
M145 S0 F255
M145 S1 H240
M145 S1 B0
M145 S1 F255
M301 P22.58
M301 I1.56
M301 D81.85
M304 P437.55
M304 I86.15
M304 D555.58
M851 Z-13.66
M900 K0.80
dziobu pisze: 14 kwie 2023, 18:57 będziesz miał sto postów to będzie pchli targ :P
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1373
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 743

Re: E3 - Problem z drukiem, zapychająca się głowica.

Post autor: JGFTW »

Spróbuj może zwiększyć napięcie na sterowniku, skoro silnik nie ma siły popychać filamentu przy takich prędkościach. Nie przesadź żeby silnik się za bardzo nie grzał (zazwyczaj maksymalna temperatura pracy to max 80C).
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 2
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: E3 - Problem z drukiem, zapychająca się głowica.

Post autor: japim »

Podejrzewam, że masz za dużą retrakcję. FullMetal nie lubi retrakcji - bo zaciąga miękki materiał do zimnej strefy i tam materiał się skleja i ekstruder nie ma już siły przepchać tego do strefy ciepła/topienia filamentu. Jeżeli po zatkaniu nawet ręcznie nie masz siły przepchać filamentu - tzn że stwardniał w zimnej strefie i się zaczopował.
Albo wrócisz do teflonu, albo wyłącz retrakcję... No i chłodzenie cold endu (radiatora) przy all metal musi być tip top. - inaczej ciepło zaczyna wchodzić w filament dużo wcześniej niż powinno.
JGFTW
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
Armeht
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 84
Rejestracja: 21 lis 2018, 21:27
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: Ender 3
x 6

Re: E3 - Problem z drukiem, zapychająca się głowica.

Post autor: Armeht »

japim pisze:Podejrzewam, że masz za dużą retrakcję. FullMetal nie lubi retrakcji - bo zaciąga miękki materiał do zimnej strefy i tam materiał się skleja i ekstruder nie ma już siły przepchać tego do strefy ciepła/topienia filamentu. Jeżeli po zatkaniu nawet ręcznie nie masz siły przepchać filamentu - tzn że stwardniał w zimnej strefie i się zaczopował.
Albo wrócisz do teflonu, albo wyłącz retrakcję... No i chłodzenie cold endu (radiatora) przy all metal musi być tip top. - inaczej ciepło zaczyna wchodzić w filament dużo wcześniej niż powinno.
Retrakcję mam ustawioną tak jak zaleca producent na stronie. Czekam jeszcze na inny filament, bo może z tym co teraz mam moja drukarka się nie lubi... Nowa rolka innego producenta. Z wcześniejszym nie miałem żadnych problemów.
dziobu pisze: 14 kwie 2023, 18:57 będziesz miał sto postów to będzie pchli targ :P
Awatar użytkownika
Armeht
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 84
Rejestracja: 21 lis 2018, 21:27
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: Ender 3
x 6

Re: E3 - Problem z drukiem, zapychająca się głowica.

Post autor: Armeht »

JGFTW pisze:Spróbuj może zwiększyć napięcie na sterowniku, skoro silnik nie ma siły popychać filamentu przy takich prędkościach. Nie przesadź żeby silnik się za bardzo nie grzał (zazwyczaj maksymalna temperatura pracy to max 80C).
Zwiększenie napięcia na sterowniku nic nie dało. Już wcześniej miałem ustawiony optymalnie. Tzn silnik cały czas próbuje pchać filament, napina się bowden, i zębatka mieli po filamencie.. cały czas się kręci, nie przestając.
dziobu pisze: 14 kwie 2023, 18:57 będziesz miał sto postów to będzie pchli targ :P
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 2
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: E3 - Problem z drukiem, zapychająca się głowica.

Post autor: japim »

Armeht pisze: Retrakcję mam ustawioną tak jak zaleca producent na stronie. Czekam jeszcze na inny filament, bo może z tym co teraz mam moja drukarka się nie lubi... Nowa rolka innego producenta. Z wcześniejszym nie miałem żadnych problemów.
Mógłbyś pisać konkretnie? Producent czego? Drukarki? Filamentu? Głowicy? Retrakcje ustawia się do kombinacji wszystkich tych trzech elementów a nie jednego słusznego producenta.

No i jaki filament?
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”