Strona 1 z 1

Photon S - wydruk (w ogóle?) nie trzyma się platformy

: 21 mar 2020, 16:56
autor: musk75
Witam,

Mam problem z wydrukiem o ile wcześniej było dobrze to teraz druk tworzy mi się na dnie kuwety. Poziomowałem platformę na kartkę papieru z zapisaniem punktu.Slicer photon workshop ale w chitubox to samo.Folia nie jest zarysowana w miarę świeża (drukarka zrobiła kilkanaście wydruków) żywica anycubic zielona dołączana do startera.Dodam jedynie że jest to końcówka żywicy ale dno kuwety jest zakryte

Re: Photon s

: 21 mar 2020, 17:13
autor: FlameRunner
Co rozumiesz przez "druk tworzy mi się na dnie kuwety"? Co w niej znajdujesz? Czy na platformie coś zostaje? Możesz załączyć zdjęcia?

Jak rozumieć informację o poziomowaniu?
  1. Czy problemy zaczęły się po poziomowaniu platformy?
  2. Czy może problemy wystąpiły z innego powodu, a poziomowanie platformy było próbą rozwiązania problemu, ale nie pomogło?
Niezależnie od powyższego, opisz dokładnie w jaki sposób poziomujesz platformę i ustawiasz pozycję Z=0. Tylko nie pisz, że jak w instrukcji. Opisz to tak, jakbyś chciał nauczyć kogoś, kto nie ma do niej dostępu.

Re: Photon s

: 21 mar 2020, 17:35
autor: musk75
Druk przykleja się do foli od wewnętrznej strony kuwety ( na dnie) na platformie nic nie ma.Poziomuje właśnie tak, jak było w filmach instruktażowych
w sieci.Kładę kartę na wyświetlaczu i zjeżdżam zetką do momentu kiedy kartkę lekkim pociągnięciem mogę wyszarpnąć lecz nie można już jej wsunąć. Następnie zapisuje punkt i tyle z poziomowania.Samo ustawienie punktu 0 zrobiłem jedynie na początku bo potem już wydruki "szły".Teraz po kolejnym poziomowaniu problem nadal istnieje.Zastanawiam się czy jednak przyczyną tego może być zbyt niski poziom żywicy w kuwecie

Dołączę jedynie jak wygląda FEP oraz platforma, bo samego wydruku nie mam już bo poszedł do kosza (nie pomyślałem)

Re: Photon s

: 21 mar 2020, 18:02
autor: TDI-CAD
Zimno jest, podgrzej komorę drukarki do 25-30C

Re: Photon s

: 21 mar 2020, 18:18
autor: musk75
Drukarka stoi w kotłowni więc ogrzewanie ma.Puściłem jeszcze raz druk aby ewentualnie zrobić zdjęcie defektu

Re: Photon s

: 21 mar 2020, 19:28
autor: musk75
foto 2:tak wyglądają pierwsze warstwy.Foto 1 platforma

Re: Photon s

: 21 mar 2020, 22:35
autor: mcxmcx
Opuść niżej platformę I przetrzyj ładnie izopropanolem.

Re: Photon s

: 21 mar 2020, 23:24
autor: musk75
mcxmcx pisze:Opuść niżej platformę I przetrzyj ładnie izopropanolem.
Robiłem to za każdym razem,obawiam się że mam coś z osią x.
Kupię żywicie i protestuje na innym kolorze

Re: Photon s

: 21 mar 2020, 23:32
autor: dziobu
Może teraz drukujesz za wysoko i warstwy które mają się trzymać stołu (te kilka początkowych) drukowane są gdy blat dociska porysowaną i niepłaską folię? Jak pojawia się szpara to lecą już zwykłe warstwy które nie przylegają do blatu.

Re: Photon s

: 21 mar 2020, 23:34
autor: musk75
dziobu pisze:Może teraz drukujesz za wysoko i warstwy które mają się trzymać stołu (te kilka początkowych) drukowane są gdy blat dociska porysowaną i niepłaską folię? Jak pojawia się szpara to lecą już zwykłe warstwy które nie przylegają do blatu.
Sugerujesz wymienić film FEP?

Re: Photon s

: 21 mar 2020, 23:39
autor: dziobu
Podnieś stół.

Re: Photon s

: 21 mar 2020, 23:44
autor: musk75
Jutro nagram film jak naświetla pierwsze warstwy na sucho za pomocą karki papieru i wtedy będzie widach że platforma jest nisko.
Jeszcze jedna rzecz rzuciła mi się w oczy,mianowicie data na butelce żywicy 2020.03.00 :roll:

Re: Photon s

: 21 mar 2020, 23:45
autor: musk75
dziobu pisze:Podnieś stół.
No to już coś.Jutro sprawdzę o ile coś jeszcze wycisnę z butelki

Re: Photon s

: 21 mar 2020, 23:53
autor: dziobu
Cudów tu nie ma. DLP jest skrajnie prostackie.
Jeśli działało i nagle przestało to opcji za wiele nie ma:
  • FEP - zużywa się. Rysuje. Załamuje światło, matowieje. Jej zużycie może blokować światło na tyle że musisz zwiększyć czas naświetlania,
  • O bruzdach na FEP już pisałem,
  • Przy którymś wydruku niechcący nieznacznie przekosiłeś stół i już nie jest równoległy do folii.
Tu zakładam, że:
  • termin przydatności do spożycia tej żywicy nie ma znaczenia,
  • nie zniszczyłeś folii i żywica nie wylała się pod FEP. Taka warstwa blokuje dostatecznie dużo światła żeby wydruki przestały się utwardzać,
  • TFT i UV nie są zużyte.

Re: Photon s

: 21 mar 2020, 23:58
autor: TDI-CAD
Nie upieraj się. Postaw mały grzejnik z nawiewem skierowanym na komorę drukarki. Przecież nie masz w kotłowni 30C???

Re: Photon s

: 22 mar 2020, 00:18
autor: musk75
TDI-CAD pisze:Nie upieraj się. Postaw mały grzejnik z nawiewem skierowanym na komorę drukarki. Przecież nie masz w kotłowni 30C???
Racja nie ma 30 ale przy uchylonym oknie 24.Ale oczywiście sprawdzę Twój trop

Re: Photon S - wydruk (w ogóle?) nie trzyma się platformy

: 22 mar 2020, 17:48
autor: emartinelli
No i może jeszcze spróbuj zwiększyć czas naświetlania pierwszych warstw.

Re: Photon S - wydruk (w ogóle?) nie trzyma się platformy

: 23 mar 2020, 11:31
autor: musk75
Tak schodzi platforma do naświetlania pierwszej warstwy
https://drive.google.com/open?id=1Nw9gk ... gViCm4GK05

Re: Photon S - wydruk (w ogóle?) nie trzyma się platformy

: 23 mar 2020, 18:38
autor: FlameRunner
Kalibrowałeś tak, żeby w pozycji Z=0 platforma była oddalona od powierzchni ekranu o grubość kartki papieru, zgadza się?
Przy druku pierwszej warstwy, platforma powinna być zatem oddalona od powierzchni ekranu o grubość kartki + 0,05 mm, a więc kartka powinna wychodzić bez oporu.

Przy okazji:
- folia FEP dostarczana przez Anycubic jest grubsza od kartki papieru
- dokręcając śrubę dociskową przy platformie, dociskasz ją trochę w dół

Do czego zmierzam? U siebie ostatnie poziomowanie platformy i ustalenie pozycji Z=0 zrobiłem na dwie kartki i wydajemisie, że taka wysokość jest bardziej odpowiednia, a folia się mniej niszczy.

Re: Photon S - wydruk (w ogóle?) nie trzyma się platformy

: 24 mar 2020, 16:03
autor: musk75
Czekam nadal na żywice lecz ustawię Z0 według Twojego sposobu. Dzięki panowie za sugestie

Re: Photon S - wydruk (w ogóle?) nie trzyma się platformy

: 09 kwie 2020, 09:14
autor: Juriii1981
Może przetrzyj platformę delikatnie papierem ściernym o granulacji 120. U mnie działa aż miło.

Re: Photon S - wydruk (w ogóle?) nie trzyma się platformy

: 09 kwie 2020, 10:46
autor: Berg
@musk75 jaką masz temperaturę w pomieszczeniu? No i czy to się zmieniało ostatnio ?

Re: Photon S - wydruk (w ogóle?) nie trzyma się platformy

: 09 kwie 2020, 13:55
autor: FlameRunner
Juriii1981 pisze:Może przetrzyj platformę delikatnie papierem ściernym o granulacji 120. U mnie działa aż miło.
O ile dobrze rozumiem, to się zepsuło z dnia na dzień. Gdyby to była kwestia powierzchni platformy, to problemy byłyby raczej od początku.

Swoją drogą jaką masz drukarkę i jak wykonaną platformę dostałeś w komplecie? O ile dobrze się orientuję, do drukarek Anycubic istnieją co najmniej dwie istotnie różniące się rewizje platform:
  • Dawniej do kupujących trafiały platformy anodowane (czy jak tam ten kolor jest nanoszony) w całości, łącznie z powierzchnią roboczą. Na to się ludzie skarżyli, że się wydruk nie trzyma, że powierzchnia krzywa, że trzeba zmatowić, że trzeba równo sfrezować.
  • Obecnie Anycubic produkuje lepsze platformy. Powierzchnia robocza jest obrobiona: metal jest odsłonięty i ma odpowiednią fakturę, a cała powierzchnia jest (przynajmniej w moim egzemplarzu) całkiem płaska. Taka platforma sprawuje się u mnie bez zarzutu.
Widzę, że autor wątku ma platformę tego drugiego, lepszego rodzaju i stąd moje wątpliwości, czy przyczyną problemu jest platforma.

Re: Photon S - wydruk (w ogóle?) nie trzyma się platformy

: 09 kwie 2020, 18:42
autor: musk75
Witam,
Przepraszam że tak długo nie odpowiadałem ale było lekkie zamieszanie u mnie.Więc tak,wziąłem "do serca" wszystkie wasze rady panowie te odnośnie wyższej temperatury jak i kalibracje na dwie kartki papieru i to poskutkowało, gdyż ostatnie dwa druki wyszły pomyślnie.Jedynie co zauważyłem, że mam czasami problem z zetką,mianowicie nie zawsze schodzi na te 0.1mm gdy wydam komende na panelu.Słychać dźwięk silnika lecz śruba się nie porusza.Pomaga naciśnięcie home,platforma pozycjonuje się i wtedy można operować ruchem z

Re: Photon S - wydruk (w ogóle?) nie trzyma się platformy

: 06 kwie 2021, 22:20
autor: Jedras
Witam. Chcę się podłączyć do tematu. Jestem tu nowy i szukam pomocy. O ile z drukarką na filament radzę sobie zupełnie dobrze, o tyle z uruchomieniem drukarki Photon S mam totalny problem. Wydruk nie przykleja się do platformy. Zostaje w kuwecie przyklejony do folii.
Mam pytania, które mi się nasunęły przy ustawianiu poziomu 0. Czy pomiędzy folią w kuwecie, a wyświetlaczem może być niewielka szczelina? Jak nacisnę na folię, to czuję, że się ugina , czyli nie przylega płasko do wyświetlacza. W związku z tym ustawianie platformy na 2 kartki papieru trochę jest bez sensu, bo i tak nie wiadomo na jakim poziomie nad folia w kuwecie platworma się zatrzyma przy druku pierwszej warstwy.
Drugie pytanie jest o temperaturę żywicy. Czy jak drukarka stoi w mieszkaniu, czyli ok 21 stopni to za mało? A jeśli tak, to czy grzanie musi być przez cały czas druku, czy wystarczy podgrzać żywicę w kuwecie przed drukiem? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam. Andrzej

Re: Photon S - wydruk (w ogóle?) nie trzyma się platformy

: 06 kwie 2021, 23:36
autor: dziobu
Jedras pisze:Czy pomiędzy folią w kuwecie, a wyświetlaczem może być niewielka szczelina?
Tak, to miejsce na druk pierwszej warstwy. Musi się tam zmieścić żywica.
Jedras pisze:W związku z tym ustawianie platformy na 2 kartki papieru trochę jest bez sensu, bo i tak nie wiadomo na jakim poziomie nad folia w kuwecie platworma się zatrzyma przy druku pierwszej warstwy.
Stół zatrzyma się tam gdzie mu ustawisz zero. I założenie jest takie że to zawsze to samo miejsce.

Ja tam kalibruję na jedną kartkę.
Natomiast grubym papierem ściernym (100-200) zjechałem sobie powierzchnię stołu. Obecnie rzadko się zdarza żeby wydruk się nie przykleił bądź odpadł.
Jedras pisze:Drugie pytanie jest o temperaturę żywicy. Czy jak drukarka stoi w mieszkaniu, czyli ok 21 stopni to za mało?
Moja siedzi na strychu i nigdy nie miałem problemu związanego z temperaturą żywicy. A nawet jak miałem to nic mi o tym nie wiadomo.

Re: Photon S - wydruk (w ogóle?) nie trzyma się platformy

: 07 kwie 2021, 00:06
autor: FlameRunner
Obecnie Anycubic produkuje lepsze platformy. Powierzchnia robocza jest obrobiona: metal jest odsłonięty i ma odpowiednią fakturę, a cała powierzchnia jest (przynajmniej w moim egzemplarzu) całkiem płaska. Taka platforma sprawuje się u mnie bez zarzutu.
SPROSTOWANIE
Niedługo po napisaniu tego co powyżej zacząłem dostrzegać problemy, a po ponownym dokładnym sprawdzeniu powierzchnia robocza platformy okazała się być jednak krzywa. Konieczne było zeszlifowanie na płasko i ponowne nadanie faktury.

dziobu pisze:
Jedras pisze:Czy pomiędzy folią w kuwecie, a wyświetlaczem może być niewielka szczelina?
Tak, to miejsce na druk pierwszej warstwy. Musi się tam zmieścić żywica.
Między folią a wyświetlaczem? :P

Re: Photon S - wydruk (w ogóle?) nie trzyma się platformy

: 07 kwie 2021, 09:10
autor: dziobu
FlameRunner pisze:Między folią a wyświetlaczem? :P
Po wytrzeźwieniu stwierdzam że faktycznie to inna kwestia niż ta o której myślałem.
W sumie to tam nie powinno być szpary; chyba. U mnie FEP dotyka szkła.

Re: Photon S - wydruk (w ogóle?) nie trzyma się platformy

: 07 kwie 2021, 19:36
autor: Jedras
"Stół zatrzyma się tam gdzie mu ustawisz zero. I założenie jest takie że to zawsze to samo miejsce. "
Tak. Ale gdzie jest to zero. Jeśli kartka ma 0,1 mm, to platforma będzie się zatrzymywać na wysokości 0,1 mm nad powierzchnią wyświetlacza. A jak założę kuwetę, gdzie folia wisi nad powierzchnią wyświetlacza na bliżej nieokreślonej wysokości, bo jest szpara, to jak platworma zejdzie w kuwetę na zero, to wciśnie tą folię i nie będzie żadnej wolnej przestrzeni na wydruk. U Ciebie folia dotyka powierzchni wyświetlacza?

Re: Photon S - wydruk (w ogóle?) nie trzyma się platformy

: 07 kwie 2021, 19:38
autor: dziobu
U mnie dotyka. I nawet często się przykleja. Mam starego Photona ale to akurat jest identyczne.
Nie wiem dlaczego folię masz wiszącą; szybkę z ekranu masz na równo ze spodem komory?

Re: Photon S - wydruk (w ogóle?) nie trzyma się platformy

: 11 kwie 2021, 06:47
autor: Drunk_ZoZol
Poziomuje się na kartkę papieru, bo najczęściej folia FEP założona pierwotnie w drukarce ma grubość 100um = 0.1mm - choć zdarzają się też grubsze folie (Phrozen w standardzie montuje 150um). Kartka xero (80-100gram) ma podobną grubosc, dlatego ją się stosuje do poziomowania.

Napisałeś że masz Photon'a S - Powierzchnia stołu jest tak samo anodowana jak reszta czy jest fabrycznie zeszlifowana?

Jeśli prawidłowo poziomujesz stół - czyli kartka ciężko sie porusza pod stołem (Ciężko, ponieważ po dokręceniu śruby stół delikatnie jest dociskany, po prawidłowym poziomowaniu kartka jest właściwie nie do ruszenia) - to wina może być w adhezji stołu.

Co do nierówności ekranu z folią FEP - Sprawdź czy ekran jest na równo z całym blatem drukarki tak jak zalecił to Dziobu, choć nie powinno to też wnikać na funkcjonalność drukarki - u mnie ekran jest opuszczony o 0.2mm i nie mam takich problemów. ;)

Re: Photon S - wydruk (w ogóle?) nie trzyma się platformy

: 09 gru 2022, 12:50
autor: SzymonS
Odnawiam temat.
Anycubic Photon X 6K . Wydruk testowy kostka poszedł normalnie lecz z pewnymi ubytkami . drugi już wydruk figurki przykleił się do kuwety.
Wszystko robiłem tak jak wyżej

Re: Photon S - wydruk (w ogóle?) nie trzyma się platformy

: 20 gru 2023, 19:54
autor: kota
Dobry wieczór ,
mam pytanie co do kalibrowania - poziomowania
mam do wymiany folię fep , kupiłem kilka takich samych , czy jak zrobię poziomowanie na folii a nie na kartce to będzie OK,
czy podczas drukowania płyta zjeżdża minimalnie wyżej niż grubość foli ( kalibracja ) tak żeby powstała warstwa na żywicę ( pierwsza warstwa naświetlania )