Strona 1 z 1

Przyłbica lite; model "B"

: 24 mar 2020, 19:57
autor: dziobu
Witam,

Moja wersja przyłbicy.
Pomysł stąd: https://cults3d.com/en/3d-model/tool/fa ... r-covid-19
Wersja @rafaljot: viewtopic.php?f=9&t=5782

Różnice w stosunku do powyższych (zwłaszcza drugiego bo przypadkowo obaj robiliśmy modyfikacje):
  • dodane wycięcie na mocowaniu zacisków - trudniej je strącić,
  • folia odsunięta od twarzy,
  • szparka na folię jest cieńsza.
s1.png
q1.jpg
W komplecie powinny być to 3 spinki. Co prawda folia nie wypada nawet jak nie ma żadnych, no ale tak przewiduje projekt. Wizualizacje chwilowo olałem; nie mam na to czasu.
Wspomniany wcześniej rowek pozwala też skutecznie zatrzasnąć folię klipsami metalowymi (takie biurowe). Wtedy wystarczą dwa.

Folia - ja używam zgrzanej folii OPUS (2x100um) do laminowania na ciepło. Dość trwała, w miarę czysta i od razu ma zaokrąglone rogi.

Pierwszy odzew jest pozytywny.
przylbica_v01.rar
(94.63 KiB) Pobrany 214 razy
Dodano 05.04.2020 - WAŻNE
Załącznik wklejony powyżej to stara wersja.
Aktualnie najnowsza wersja przyłbicy:
viewtopic.php?f=75&t=5785&start=60#p98794


edit.
Stworzyłem prostacki opis "papierowy" do wrzucenia do pudełka.
Po naszemu: Po zagranicznemu:
instr_PL.png
manual_EN.png
I czytelnie w PDFie:
przylbica_instrukcja_pdf.rar
(223.82 KiB) Pobrany 169 razy

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 24 mar 2020, 20:50
autor: Berg
ja zmniejszyłem długość rowka tak by łatwiej można było folię A4 ustawić na środku. Nie da się jej przesunąć na boki. Oczywiście ma to wadę i zaletę.
No i cały czas lekko uwierają końce. Widzę, że ty to jakoś lepiej przemyślałeś.

tak samo widzę zrobiłeś zarówno haczyk jak i dziurkę. zwykłą recepturkę można przeciągnąć najpierw przez dziurkę, potem zahaczyć. Nie spada. W szpitalach mają gumki (no chyba, że się skończyły...)

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 24 mar 2020, 21:01
autor: dziobu
Zaraz pojawi się wersja "2" która ma jeszcze dłuższą szparkę. Chodzi o wsadzenie kartki A4 bokiem. Wielu osobom tak wystarczy.

Tak. Dziurkę dałem żeby dało się toto spiąć byle czym (nie mam jeszcze tej tasiemki; powinna przyjść jutro). Recepturki są średnie bo przy zakładaniu/ściąganiu plączą się o włosy. Ale jakieś gumki z okularów czy nawet opaski uciskowe to już mają.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 24 mar 2020, 21:25
autor: Zepco
Duża jest różnica w czasie druku w porównaniu do wersji prusy?

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 24 mar 2020, 21:36
autor: dziobu
Flsun G, dysza 0.6mm, 40mm/s (nie pytajcie dlaczego; mam z tym same problemy) i sztuka leci równe 50 minut. Maskę Prusy na tej samej drukarce i zbliżonych ustawieniach drukuję prawie 2h.

Z moją powinienem móc tu zejść do niecałych 40 minut. Ale dopóki leci pierwsza większa partia próbna to nie kombinuje.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 24 mar 2020, 21:48
autor: xyzyx
To może model "C"?
Czym się różni? Zmodyfikowałem "szparkę" nie jest prosta powinna lepiej trzymać przesłonę.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 24 mar 2020, 21:56
autor: dziobu
To wcale nie musi być lepsze. Folia 200um nie ugnie się na takim fragmencie więc po prostu ograniczyłeś powierzchnię styku z plastikiem.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 24 mar 2020, 22:13
autor: xyzyx
Nie musi być lepsze, ale myślę że warto spróbować. Załamanie które zrobiłem jest dosyć łagodne, nie powinno być problemu z założeniem folii na całym fragmencie, a po zaciśnięciu klipsami,
Za luźna "szparka" to jednak same problemy ;-)

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 24 mar 2020, 22:18
autor: dziobu
Próbowałem :D Od wczoraj drukuje kolejne modele testowe.
Problem folii jest taki że ona jest już wygięta w jednej płaszczyźnie i doginanie jej w innej wymaga sporej siły. Przy małych dogięciach w plastiku zysk jest żaden. Przy większych - zaciski zwyczajnie nie są w stanie jej dogiąć, a jeśli już wciśniesz je na siłę to po prostu pękają.

Aha - to wszystko piszę w oparciu o moją folię z laminatora.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 24 mar 2020, 22:44
autor: Berg
A4 landscape +1
Czekam.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 24 mar 2020, 22:56
autor: dziobu
Jest v2.

Szpara wydłużona do 304mm co oznacza że wchodzi poziomo folia z laminatora (303mm; na zdjęciu).
q2.jpg
I klasyczne A4 także.
przylbica_v02.rar
(94.99 KiB) Pobrany 138 razy

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 25 mar 2020, 02:26
autor: dziobu
Pierwsza skromna partia próbna jedzie w świat :)
p1.jpg

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 25 mar 2020, 09:15
autor: Berg
wymyślił byś coś by tak ze trzy weszły na stół Prusy. Niewiele brakuje.
Mam jeszcze chyba parę uwaga, ale najpierw przetestujemy tak jak jest.
Zrzut ekranu 2020-03-25 o 09.11.55.png
Zrzut ekranu 2020-03-25 o 09.12.46.png
Zero wypełnienia, ścieżka 0,45, warstwa 0.3, bez wypełnienia, zero zbędnych trawelów:
Zrzut ekranu 2020-03-25 o 09.27.35.png

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 25 mar 2020, 10:03
autor: dziobu
Testy w toku.
Zarówno docelowego uchwytu jak i modyfikacji konstrukcji.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 25 mar 2020, 10:09
autor: Berg
ogólnie super. Najlepszy model jak do tej pory.

1. mógłbyś dodać taki chamfer da dole? jak wydruk się trochę za bardzo wprasuje w stół to zakleja się szczelina ścięcie poprawi ten efekt. Tak samo jak się wprasuje to robi się u dołu ostra krawędź przy czole?

2 Zerknij na moje spinki. zrobiłem takie wpustek w spince. tak by folia mogła odrobinę wystawać ponad górną krawędź Wtedy lepiej widać, że się ją wsadziło do końca.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 25 mar 2020, 10:40
autor: dziobu
rafaljot pisze:ogólnie super. Najlepszy model jak do tej pory.
:*
rafaljot pisze:1. mógłbyś dodać taki chamfer da dole? jak wydruk się trochę za bardzo wprasuje w stół to zakleja się szczelina ścięcie poprawi ten efekt. Tak samo jak się wprasuje to robi się u dołu ostra krawędź przy czole?
Dobry pomysł.
Ścięcie dodałem przy otworze na folię oraz na dole detalu od strony użytkownika.
z2.png
rafaljot pisze:2 Zerknij na moje spinki. zrobiłem takie wpustek w spince. tak by folia mogła odrobinę wystawać ponad górną krawędź Wtedy lepiej widać, że się ją wsadziło do końca.
z1.png
Zaletą własnego projektu jest to że...wszystko mogę ;)

Jeszcze nie testowany:
Przylbica_v03.rar
(128.82 KiB) Pobrany 118 razy

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 25 mar 2020, 11:30
autor: dziobu
Podwyższone ścięcie.
z3.png
z4.png
Przylbica_v03b.rar
(129.58 KiB) Pobrany 127 razy

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 25 mar 2020, 11:40
autor: Berg
:) o to mi chodziło.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 25 mar 2020, 13:12
autor: dziobu
Przymierzyłem i maska pasuje nawet na 3-latka :D

Ale co ważniejsze:
Dzwonili ze szpitala. Jest OK.
Na tyle OK że leci pierwsza większa partia (konkretnie - chcieli ~50 szt).

Będzie jeszcze kilka drobnych zmian (zaokrąglenia, ścięcia, itp; m.in pod druk różnymi dyszami) ale technicznie uznaję v3b za wersję końcową. To jakby ktoś chciał sobie wydrukować.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 25 mar 2020, 13:17
autor: sagittario
Dzisiaj zapuszczam kilka z PLA. Jak będzie to wyglądać w miarę dobrze to zaczynam produkcję :D

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 25 mar 2020, 15:03
autor: Berg
@sagittario zaczeka z PLA. Czekam na info w jakiej temperaturze sterylizują sprzęt w szpitalu. Chyba, że nie dla szpitala.

Szczelina w tym uchwycie jest 0.3mm (ja robiłem 0.5 i łatwiej się wsadzało arkusz, przynajmniej te co ja mam) Ale spoko w Cura jest parametr Hirizontal Expansion. Jak komuś wchodzi za ciasno albo się otwór zakleja to najprościej chyba tym parametrem skorygować.
Zrzut ekranu 2020-03-25 o 14.58.45.png

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 25 mar 2020, 18:55
autor: Berg
jeszcze parę uwag:
1. "gumka guzikowa" leży idealnie. nie trzeba nic zmieniać.
2. przez to podcięcie na czole zdarza mi się w druku, że czasem ta część odkleja się na środku od stołu, bo jest cienka. Można by to poprawić robić
zamiast tak jak jest:

| |
\ |
zrobić tak:
| |
\ \

3. na samych końcach można by coś wymyślić by też lepiej trzymały się stoło. Jakiś poszerzenie albo cały ten fragment grubszy
IMG_20200325_184944.jpg

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 25 mar 2020, 19:05
autor: dziobu
rafaljot pisze:1. "gumka guzikowa" leży idealnie. nie trzeba nic zmieniać.
3. na samych końcach można by coś wymyślić by też lepiej trzymały się stoło. Jakiś poszerzenie
q1.png
Kolejna wersja wygląda tak:
q1.png
q2.png
q3.png
Podpora wychodzi z przekroju ramki więc można puścić jedno na drugim (wcześniej haczyk wystawał).
Zaczepka jest bardziej haczykowata.
Spłaszczona forma.
rafaljot pisze:2. przez to podcięcie na czole zdarza mi się w druku, że czasem ta część odkleja się na środku od stołu, bo jest cienka. Można by to poprawić robić
zamiast tak jak jest:
| |
\ |
zrobić tak:
| |
\ \
Testy trwają :D
Chwilkę cierpliwości...

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 25 mar 2020, 19:30
autor: Zepco
I we wszystkich używacie koszulki do laminowania 200mikronów?

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 25 mar 2020, 19:35
autor: dziobu
Ja tak. (formalnie to koszulka 100um bo podajesz grubość jednej folii)

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 25 mar 2020, 20:53
autor: dziobu
Jak zapowiadałem - wrzucam wersję jeszcze bardziej końcową niż poprzednia końcowa :D
q1.png
q2.jpg
q3.jpg
q4.jpg
q5.jpg
Zmiany nie powalają także starsze wersje nie są gorsze.
Przylbica_v04.rar
(127.69 KiB) Pobrany 134 razy

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 25 mar 2020, 21:01
autor: Andrzej_W
Trzy godziny później
Wrzucam wersję jeszcze bardziej poprawiona v434 :D

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 25 mar 2020, 21:19
autor: dziobu
No tak to działa. Zamiast zbierać wszystko tydzień i wypuszczać wersje hurtową to robię mniejsze poprawki. Czasu jest mało a wydruki stosunkowo potrzebne.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 26 mar 2020, 08:11
autor: Berg
dobrze widzę, że zrobiłeś większe spinki? Jak tak to super, bo właśnie miałem zagadywać. JAk drukowałem swoje, to poszły 4 partie po 60 sztuk i wszystko się wydrukowało. JAk puściłem pierwszą wersję twoich, to dwa pierwsze wydruki mi się zrypały. Jedna odpadła i skasowała cały stół. Potem poprawiłem co trzeba by wydruk przeszedł. Poza tym w gumowych rękawiczka mniejsze trudniej się zakładało.

pierwsza partia tego modelu rozeszła się jeszcze w szatni....

ABSOLUTNIE NIE DRUKUJCIE TEGO Z PLA !!! PLA NIE PRZEŻYWA STERELIZACJI
IMG_20200326_065928.jpg

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 26 mar 2020, 10:10
autor: dziobu
Popieprzyło mi się i jechałem na starych. W nowszych dodałem rant żeby stopa słonia nie zwężała szpary zaciskającej bo tak najprościej nad tym zapanować.
Puściłem na noc nowe i rano był śmietnik wokół stołu. Teraz widzę w projekcie że pierwsza warstwa trzyma się stołu chyba tylko siłą woli. Kurfa.

Rozjechałem obudowę o 2mm i powinno być lepiej. Już puszczam test.
Zv4.png
Zatrzask_v04.stl
(46.76 KiB) Pobrany 133 razy

edit.
Jak coś to jeszcze potwierdzę czy nie są za grube.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 26 mar 2020, 11:09
autor: Berg
miałem dziś "miłą" ale w konsekwencji inspirującą rozmowę ze sprzedawcą gumki, który podniósł od ostatniego zamówienia cenę 250%.
@Marek91 tylko, czy TPU czasem też nie jest na resztkach...
Zrzut ekranu 2020-03-26 o 11.08.20.png

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 26 mar 2020, 11:18
autor: dziobu
Ta guma którą kupowałem też podrożała od wczoraj.

Mam inny pomysł - "sprężynka" z PETa a sznur z filamentu. Inaczej to będzie drukowało się wieki.
Do wieczora powinienem mieć jakieś konkrety, tj jak tylko przestawię Dreamera na druk z czegoś innego niż guma.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 26 mar 2020, 11:21
autor: Berg
to powyżej to tylko wizuapliazja stanu umysłu po rozmowie ze sprzedawcą :D na razie brak w tym głębokiej myśli technicznej :D

Niedawno na szybko drukowałem maskę karnawałową z TPU tuż przed wyjściem. Zaczął się druk po zamówieniu taksówki a zdarłem ze stołu jak podjechała. Zdarłem jak jakieś 2 warstwy były wydrukowane. No i dało radę.

Ale tak, da radę pewnie całość zrobić z PETa też. W formie "sprężynki"/"falki" . + inny zaczep do części czołowej.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 26 mar 2020, 11:28
autor: dziobu
Szczerze to chce ominąć PETa. Źle mi się tym badziewiem drukuje.
No ale jak wyjdzie że trzeba, to będzie. Technicznie da radę.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 26 mar 2020, 11:47
autor: Berg
Nie wyszło za pięknie ale jak na pierwsze podejście działa doskonale. Z otworkiem na haczyk wstrzeliłem się od razu tak, że nie wymaga poprawki. Całość widzę może być krótsza i węższa, przez co ciaśniejsza i szybsza w druku.
IMG_20200326_114453.jpg
IMG_20200326_114448.jpg

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 26 mar 2020, 11:52
autor: dziobu
To jak już masz to sprawdź czy po godzinie używania TPU dalej utrzyma naciąg.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 26 mar 2020, 11:53
autor: Berg
tak zrobię

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 26 mar 2020, 11:55
autor: dziobu
dziobu pisze:...
Zatrzask_v04

edit.
Jak coś to jeszcze potwierdzę czy nie są za grube.
Sprawdziłem. Jest OK.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 26 mar 2020, 12:11
autor: olo2000pm
Te gumy drożeją na allegro, ale w normalnych pasmanteriach są w normalnej cenie. Strona przypadkowa.

https://drecotton.pl/pl/pasmanteria/542 ... a-639.html

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 26 mar 2020, 12:16
autor: dziobu
Tu obijasz się o problem dostępności - Ci konkretnie teraz mają dostępne 12 metrów. Trochę mało.
W innych jak patrzyłem to mieli po 4-5m. Czyli bez szaleństw.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 26 mar 2020, 12:18
autor: sagittario
Póki pasmanterie nie zaopatrzą się w nowe gumki w hurtowniach to jest tanio. Myślę, że za niedługo w hurcie będzie drożej jak zobaczą jaki popyt na to jest.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 26 mar 2020, 12:27
autor: olo2000pm
Dziobu zapewne dlatego, że przed chwilą kupiłem 30metrow :)
A za chwilę na allegro będą folie do bindowania dedykowane do przyłbic w cenie 45zł/100szt a może i drożej.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 26 mar 2020, 12:32
autor: Berg

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 26 mar 2020, 12:33
autor: olo2000pm
rafaljot pisze:@olo2000pm już są:
https://allegro.pl/oferta/folia-do-bind ... 9100984250
W szoku jestem. Polak jednak potrafi..

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 26 mar 2020, 13:28
autor: Kopytko
Na allegro pod hasłem gumka ciążowa jeszcze po 1,6zl były dzisiaj
Edit :
Już nie ma :/

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 26 mar 2020, 13:31
autor: sagittario
Ja się obawiam, że niektóre "janusze" skupują aby wystawić to na alle z odpowiednią ceną :/

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 26 mar 2020, 14:45
autor: Zepco
Byłem dzisiaj w pasmanterii, cena 3,50!
Na szczęście trochę w necie mi się udało za 2zł kupić, niestety tylko biały kolor.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 26 mar 2020, 15:00
autor: dziobu
Poszedł test z ABSu. Wyszło świetnie. Działa jak trzeba ;)

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 26 mar 2020, 15:11
autor: Zepco
Czy to już ostateczna wersja?

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 26 mar 2020, 15:14
autor: dziobu
Oprawki tak. Zapinka też jest OK, dojdzie tylko druga która będzie mogła złapać folię za dziurki z dziurkacza. Robię tak specjalnie żeby dało się obecne oprawki wykorzystać.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 26 mar 2020, 16:06
autor: dziobu
PETem rozwaliłem już dwie głowice Zmorphowe ;) Czas odkurzyć zestawy awaryjne i przejść na ABS.
ss.jpg
A tak się cieszyłem że powolutku dopychając szpule do żółtego worka zrobiłem sobie porządek...

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 26 mar 2020, 19:00
autor: TDI-CAD
Glowice czy samą dyszę użyłeś ?

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 26 mar 2020, 19:06
autor: dziobu
Głowice. Opiszę to niebawem, ale Zmorphowe głowice średnio się do PETa nadają i już wiem dokładnie dlaczego (do PLA też ale ten sprawia mniej problemów).

Porządku z dyszami jeszcze nie robiłem. Przy ostatniej "sesji" kalibracyjnej wyszło mi rozjechanie rzędu 12% (przepływ) pomiędzy głowicami. Czyli chyba dużo. Ale to się zepnę kiedyś i zamówie u Ciebie ty dysze :D Poza podwójnymi głowicami nie mam już nigdzie nówek na podmianę także czas naprawy pewnie niebawem nadejdzie.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 26 mar 2020, 21:00
autor: dziobu
Przyłbica lite v4b
+blokada v01
+zatrzask v04
Przylbica_4b.rar
(143.13 KiB) Pobrany 146 razy
Kolejna wersja końcowa ;)
Od razu dodam - nie ma istotnych zmian od poprzedniej.

Zmiany w samej przyłbicy: (v4 -> v4b)
vb.png
Koniec zmian.

Zatrzask się nie zmienił. Teoretycznie wymagane są 3 sztuki na przyłbicę.

Doszła blokada folii (to czerwone). Ważne - ona pasuje także do poprzednich wersji przyłbic!
Jest to zatrzask z bolcem który nie pozwala folii wypaść. Działa tak:
spinka.png
folia.png
Otwory można robić dziurkaczem (fi 5mm). Nie ma też wymogu że mają być jakoś równo czy coś (to w sumie tylko kwestia estetyki) ani że mają być dwa. Blokady są niezależne więc ich ilość ani odległość pomiędzy otworami nie ma znaczenia (standard = 80mm).
Jedyna istotna rzecz to odległość otworu od krańca folii - nie więcej niż ~13mm. Standard to 11mm więc zapas jest.

Użycie blokady w zasadzie kasuje potrzebę stosowania zatrzasków, ale to niech każdy oceni sam.
Z informacji zwrotnych od użytkowników - 99% uchwytów trzyma dobrze folie na samych zatrzaskach. Właściwie to z jednym egzemplarzem był problem, ale to może być wina przyłbicy (różne materiały, parametry, drukarki...).

Tak to wygląda:
blokada.jpg

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 26 mar 2020, 23:15
autor: Berg
Wszyscy chcą kupować, no ale my nie sprzedajemy. Nie wiem jak tłumaczyć.
:crazy: nawet nie mam pojęcia jakim kanalem to zdążyło trafić do jakiegoś powiatowego szpitala.

// zalacznik usuniety na zyczenie autora posta
// FR

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 26 mar 2020, 23:26
autor: dziobu
Tu bym coś napisał ale kurde nie wiem co.

A wiem. Pocztą pantoflową przyszło zapytanie czy bym do Włoch tych masek nie wysłał.

...

Myślę że mniejsze/mniej znaczące ośrodki nie trafiają na oficjalne listy pomocowe i radzą sobie same. Tam przecież też są ludzie.


edit.
Jak masz jak to dowiedz się podstawowych szczegółów (gdzie to jest, czy na pewno te maski, ile im trzeba).

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 26 mar 2020, 23:45
autor: Berg
Wiem gdzie. Przyjdzie zdjąć z szafy... K8400.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 26 mar 2020, 23:48
autor: dziobu
Sugerujesz że mam zrobić sobie prezent z dwóch głowic fullmetal?
Teraz mam dwie drukarki wyłączone z obiegu; jednak PET - choć wydruki wychodzą średnie - wydaje się być najlepszym rozwiązaniem a na klasycznych Zmorphowych głowicach nie idzie.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 27 mar 2020, 00:03
autor: Berg
Przeraża mnie to trochę. A to są tylko maski. A co z całą resztą ?! ?! :crazy:

jednak raz na jakiś czas z ABS się coś zrypie. Podwinie róg. Gdzieś 1 na 5~6 sztuk. Na noc wolę puścić z PETa
Jakby pewnie, niezwaodnie ogarnąć te wieże to też by nie było źle.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 27 mar 2020, 08:16
autor: McKee
Czy jest sens drukować z PLA?
Mam jedną drukarkę bez grzanego stolu i PET mi coś nie idzie na niej.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 27 mar 2020, 08:41
autor: olo2000pm
Dziobu ja też drukuje przyłbice twojego projektu, lekko ją zmodyfikowałem. Zrobiłem trochę grubszy łuk przylegający do czoła bo mi kisslicer pokazywał błędy, zmieniłem też rowek, dałem cieńszy i klipsy zmieniłem, wchodzą bardziej na wcisk. Projekt super.
Drukuje 8szt dziennie. Pet-g

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 27 mar 2020, 08:52
autor: Berg
McKee pisze:Czy jest sens drukować z PLA?
Mam jedną drukarkę bez grzanego stolu i PET mi coś nie idzie na niej.
Tylko tam, gdzie i tak nikt tego nie będzie sterylizował w "Cold autoclave" . Ale jeśli się zdąży to trzeba z zdjąć spinki. PLA wytrzyma 60'C jak leży nie napięte, co nie.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 27 mar 2020, 08:54
autor: Berg
drukując dobieram szerokość ścieżki tak by były ładne ścieżki. Różnica między ścieżką 0.45 a 0.43.
Może ma ktoś inny sposób na to?
@dziobu ja myślę że to może być też kwestia generowania pliku STL. Gdyby łuki miały więcej odcinków to chyba by się tak nie działo.
Bo widzę, że te przerywane ścieżki układają się tak jak załamania na łukach
Zrzut ekranu 2020-03-27 o 08.48.48.png
Zrzut ekranu 2020-03-27 o 08.49.00.png
Zrzut ekranu 2020-03-27 o 08.56.01.png
@olo2000pm jak klipsy wchodzą ca ciasno, albo szybka, bo to zależy od drukarki, to można regulować temat w Cura "Horizontal Expansion", np ustawić na -0.05 . w KSlicerze - nie wiem.
No bo przecież w projekcie pasują. Skoro po wydruku mniej, to pewnie urokom filamentu, drukarki itp.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 27 mar 2020, 08:58
autor: olo2000pm
Rafał u mnie było to samo tylko na łuku czołowym dlatego przerobiłem ten łuk. Teraz drukuje mi w jednym ciągu.
Mi się wydaje że wystarczy aby Dziobu zapisał ten projekt w wyższej rozdzielczości tak żeby łuk był łukiem

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 27 mar 2020, 09:03
autor: sagittario
Jak się upewnić czy ta przyłbica drukowana z PET-G jest wydrukowana wytrzymałościowo poprawnie? Pogrzebałem trochę w Curze i wydruk wychodzi przyzwoity tylko trochę nitkuję (zmienię jeszcze retrakcję). Wczoraj druknąłem 2 pałąki i wyglądają poprawnie ale doświadczenia z petem nie mam.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 27 mar 2020, 10:01
autor: dziobu
rafaljot pisze:
McKee pisze:Czy jest sens drukować z PLA?
Tylko tam, gdzie i tak nikt tego nie będzie sterylizował w "Cold autoclave" .
Albo można użyć PLA które wytrzymuje wyższą temperaturę. Fiberlogy takie robi chyba.
sagittario pisze:Jak się upewnić czy ta przyłbica drukowana z PET-G jest wydrukowana wytrzymałościowo poprawnie? Pogrzebałem trochę w Curze i wydruk wychodzi przyzwoity tylko trochę nitkuję (zmienię jeszcze retrakcję).
Moje niektóre wychodzą wręcz brzydkie. Ale wygląd ma tu drugorzędne znaczenie.
Oprawka:
  • ma być miła w dotyku/gładka tam gdzie może dotykać skóry (czyli elastyczna opaska + kawałki boków) żeby nie przeszkadzała, upijała, itp.
  • nie może mieć zadziorów które by uszkodziły rękawiczki nitrylowe ani żadnych innych które mogły by kogoś podrapać, itp,
  • ma spełniać swoją funkcję (np otwory na końcach mają móc utrzymać gumkę).
Moje mają masy nitek (tego nigdy w PET nie zwalczyłem). Mają zgrubienia przy retrakcjach (60cm bowdena; podły hotend i podły ekstruder - ten mój). Do tego zmieniam plastiki - nie będę przecież kalibrował przepływu dla każdego (a jak widzę, powinienem). Dlatego po wydruku wszystkie opalam a potem przejeżdżam skalpelem żeby wywalić wszystkie resztki (a bywa że hurtowo jadę dremelem). Efekty bywają brzydkie, ale funkcjonalne.

Także jeśli wydruk nie ma braków i nie pęka przy skręcaniu o 180 stopni albo zginaniu tak żeby haczyki się dotknęły - to jest OK.

Żeby się nikt nie dołował - oprawki (różnych generacji) z różnych drukarek.
Już po opalaniu z nitek ale jeszcze przed wycinaniem śmieci. Od góry:
  • PET-G Ruby Red Transparent + głowica full-metal do Zmorpha,
  • PET-G Galaxy Violet + Flsun G
  • PET-G Bright Yellow + głowica Zmorph (widać w czym problem?)
o1.jpg
o2.jpg
o3.jpg
Taki a nie inny wynik wynika też z potrzeb - przed uwaleniem głowic robiłem średnio 4.5 oprawki na godzinę (realnie - 50 dziennie). Teraz mam połowę.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 27 mar 2020, 10:05
autor: olo2000pm
Jakie parametry dla 4szt/1h? Mi się drukuje 1szt/h

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 27 mar 2020, 10:08
autor: dziobu
Tu odpiszę hurtem:
Szerokość opaski jest taka a nie inna bo...eee...bo tak wyszło. Jak potrzeba to mogę ją pogrubić. Tylko modelu nie przygotuję pod każdą drukarkę także wygodniej jest w slicerze rozjechać to wspomnianym Horizontal Expansion. Tak, też z tego korzystam. W efekcie spinki wchodzą za delikatnie.
Z drugiej strony wczoraj składałem partię - spinki z blokadą w otworach w folii już leżą idealnie. Same nie spadają, folia się trzyma (nie trzeba jej ściskać) a w razie czego łatwo można je zdjąć. Także tu bym może nie kombinował.

Btw - spinki też można potraktować Horizontal Expansion tak żeby je lepiej dopasować.

A tu wersja przyłbicy w maksymalnej rozdzielczości jaką jestem w stanie wypuścić:
Przylbica_4b_hiRes.rar
(443.14 KiB) Pobrany 198 razy
(w razie czego przerobię projekt na metry i zyskam 100x ;p)

edit.
olo2000pm pisze:Jakie parametry dla 4szt/1h? Mi się drukuje 1szt/h
4 drukarki :D
Choć na największej oprawka drukuje się niecałe 40 minut, także realnie miałem równe 9 sztuk na 2h. No ale - miałem.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 27 mar 2020, 10:13
autor: szecho
rafaljot pisze:Przeraża mnie to trochę. A to są tylko maski. A co z całą resztą ?! ?! :crazy:

jednak raz na jakiś czas z ABS się coś zrypie. Podwinie róg. Gdzieś 1 na 5~6 sztuk. Na noc wolę puścić z PETa
Jakby pewnie, niezwaodnie ogarnąć te wieże to też by nie było źle.

Oby niedługo nie trzeba było drukować respiratorów ;)

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 27 mar 2020, 11:05
autor: dziobu
Mała uwaga dotycząca nitkowania.
To jakby ktoś przegapił.

Włączenie takiej opcji (to z S3D) z empirycznie dobraną wartością:
a2.png
pozwala na przejście
z tego:
a1.png
do tego:
a3.png
co znacząco ogranicza ilość nitek w istotnych miejscach.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 27 mar 2020, 13:03
autor: Berg
faktycznie tak se Ci wychodzi...
wyjęte z kosza do zdjęcia, bo dobre poszły.

żółty transparenty - DD ABS
niebieski - DD ABS
rubinowy - DD PETG,
biały - DD PETG
turkusowy - DD PETG

Chyba najfajniej wychodził ten żółty transparentny ABS, Potem rubinowy PETG
Od środka zawsze mam trochę śmieci, które zeskrobuję szpachelką.
IMG_20200327_125829.jpg

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 27 mar 2020, 13:17
autor: sagittario
Mnie ciekawi jak ten parametr się w Cura nazywa. Wczoraj z tym walczyłem i mam takie niepotrzebne przebiegi jak u dziobu.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 27 mar 2020, 13:27
autor: Berg
ilość trafili nitkujących można zredukować parametrami:
- Combing Mode = All
- Seam Corner Preference = none


przed i po:
Zrzut ekranu 2020-03-27 o 13.26.08.png
jakby jednak uszko nie wystawało do góry, to jeszcze trochę traweli z lewa na prawo by odpadło, bo widać, że głowica leci by coś tam dodrukować w lewym a potem prawym, podobnie z tą dziurką na końcu, które jest na zapas:
Zrzut ekranu 2020-03-27 o 13.23.54.png

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 27 mar 2020, 18:28
autor: dziobu
rafaljot pisze:jakby jednak uszko nie wystawało do góry, to jeszcze trochę traweli z lewa na prawo by odpadło
Dziurka jest potrzebna, ale nad obniżeniem haczyka popracuję. Mam już gumkę w garści i mogę posprawdzać na bieżąco.

Coś czuję że będzie kolejna wersja końcowa :D

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 27 mar 2020, 18:49
autor: olo2000pm
Dziobu jakie jest przeznaczenie tego otworu?
Chodzi o sterylizacje?

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 27 mar 2020, 18:57
autor: dziobu
Inne zamocowanie jakiegoś naciągacza. Nie wszyscy mają paski elastyczne albo na tyle wyobraźni żeby jakoś specjalnie plątać sznurki/linki/druciki/cokolwiek o haczyk. Natomiast dziura jest elementem uniwersalnym.
Wiem że z tego korzystają (paski mam od dziś a masek już trochę zeszło) dlatego dziura została. Poza tym znajduje się na odchylonym fragmencie oprawki więc nawet jak jej okolica wychodzi szpetna z powodu retrakcji to nie stanowi to problemu użytkowego.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 27 mar 2020, 23:48
autor: dziobu
dziobu pisze:(...)
co znacząco ogranicza ilość nitek w istotnych miejscach.
DUPA

Fakt, ta opcja ogranicza ilość nitek ale głowica zasuwająca transportowo po obecnym już wydruku może strzępić materiał, przez co zamiast nitek w ~2 miejscach cała ścianka jest poszatkowana.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 28 mar 2020, 07:28
autor: McKee
Dziś odkryłem że spowolnienie wydruku pomaga ograniczyć nitkowanie. Trochę przypadkiem, bo zostawiając drukarkę na noc stwierdziłem że i tak ma czas więc zwolniłem prędkość do 80% (z panelu drukarki (FFCP)). Normalnie lecę 80mm/s druk i 120mm/s ruchy jałowe i zwolnienie o te 20% spowodowało prawie całkowity zanik nitkowania. Nie wiem na ile to jest przydatne - sam chyba z tego "odkrycia" nie skorzystam, bo zależy mi na krótkim czasie druku bardziej niż na nitkowaniu.

Niestety profili pod szybkie druki PETG nigdy nie robiłem i nie bardzo mam na to czas.
A już zupełnie sobie nie radzę z nitkowaniem na drukace, z dyszą 0.5mm (Gate) - tylko też nie bardzo chce co wydruk zmieniać parametry (zwalniać nawet nie próbowałem jeszcze).

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 28 mar 2020, 07:43
autor: dragonn
Generalnie zwiększając prędkość wydruku rośnie nam ciśnienie w głowice dlatego trzeba dźwigać retrakcję.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 28 mar 2020, 09:15
autor: Kopytko
Ja przy duzych predkosciach podniaslem temp glowicy na pet do 245stopini i nitek ni ma:)

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 28 mar 2020, 10:37
autor: SQ9KRD
Dziobu bardzo fajny projekt. W tak zwanym między czasie poszło 30 szt. do lokalnej poradni. Pielęgniarki w 7 niebie. Po 3 dniach lekarze sami poprosili o maski dla nich ;).
- Proste w uzytkowani
- Szybka wymiana pleksy
- dostatecznie duża ochrona.
Także tego ;)

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 28 mar 2020, 12:18
autor: dziobu
Tu może dodam sprostowanie - bo w sumie to chyba nie wynikało z tamtego posta. Te brzydkie przyłbice to taki odnośnik do progu poniżej którego już nie akceptuję wydruków. Jak widać jest dość nisko; tj ma być funkcjonalnie a nie ładnie.

Tak to większość mam jednak takich:
p1.jpg
co będąc połączeniem fatalnego sprzętu (najwięcej z Flsuna) i szybkiego druku IMHO nie jest złym rezultatem.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 28 mar 2020, 13:32
autor: Zepco
Drukował je ktoś w formie wieży jeden nad drugim?

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 28 mar 2020, 23:32
autor: Berg
@Zapco tak - ale dół był brzydki, strzępiły się nitki z pierwszych warstw, trzeba było to obrabiać. Zaniechałem prób. Choć wierzę, że da się to zrobić lepiej niż ja próbowałem.

Dzisiejsza produkcja:
IMG_20200328_230557.jpg
IMG_20200328_230722.jpg
IMG_20200328_230630.jpg

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 28 mar 2020, 23:34
autor: dziobu
4 dziury - dziurkacz z obu stron folii? Robię tak samo ;p

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 28 mar 2020, 23:37
autor: Berg
odnośnie trwałego odkształcania się TPU - patrząc na zdjęcie które tu wrzuciłem przypomniałem sobie "sprężynki" z TPU na których wisi ekstruder w delcie. Chyba zachowuje elastyczność jednak.

Ja nie robię dziur. Sprawdzałem nie ma opcji bym dał radę wyrwać folijkę z oprawki.

Obcinam dolne rogi po skosie - na oko.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 28 mar 2020, 23:48
autor: artusiek
Przyłbice idą ... tz szły pełną parą ,ale przedobrzyłem ... Hevo padło - tz pasek się rozleciał ... chyba miałem zbyt mocno napięte , ale pasek do d... - już u blackforga zamówiłem ...
Dobrze , że Prusa Mk3s wciąż działa .
Z zrobionych przez sobotę pewnie się w robocie ucieszą - rano je zawiozę !
Obecnie problemem - przynajmniej dla mnie jest folia /PET 0,5 mm te które miałem już poszły - a mam kłopot z zamówieniem - czas realizacji 14 dni !
Kurde , jak to pójdzie w takiem tempie to za 14 dnie nie będą kurierzy jeździli !
Macie pomysł gdzie zamówić z realnym terminem realizacji ?

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 28 mar 2020, 23:55
autor: Zepco

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 29 mar 2020, 00:01
autor: dziobu
rafaljot pisze:Ja nie robię dziur. Sprawdzałem nie ma opcji bym dał radę wyrwać folijkę z oprawki.
Owszem, trzyma się świetnie ale mam wydruki lekko inne (inna dysza, materiał, ujemne horizontal expansion) gdzie te blokady już tak nie trzymają.
Teraz robię dziurki i wychodzi rewelacyjnie.

rafaljot pisze:Obcinam dolne rogi po skosie - na oko.
Folie do laminatora mają już zaokrąglone. Do innych polecam takie coś:
zaokraglacz-ae3-800x600.jpg

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 29 mar 2020, 00:04
autor: Berg
oo. nie widziałem takiego czegoś.
Jakkolwiek , ja je tak sporo przycinam z 5x5 cm

@zepco, wydaje mi się, że najgorzej jak sami "drukarze" zaczną się przelicytowywać i podbijać sobie cenę, generują chwilowy nadpopyt.

Wydaje mi się, że nie powinniśmy się za bardzo rzucać na resztki dostępnych materiałów. Trudno, niech kupi ktoś inny - też wydrukuje i efekt będzie ten sam.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 29 mar 2020, 00:14
autor: Gmeracz
Tak mała cegiełka ode mnie - Dzisiaj, gdy dostarczyłem karton z wydrukami, usłyszałem taki tekst...
Wiesz co... Gdy nie masz co na siebie włożyć, to te maski są jak skarb. Dają przynajmniej jakąkolwiek szansę na przeżycie do następnego dnia. Dobrze, że rękawiczek jeszcze nie brakuje...

Koniec tematu z warstwami i nitkami.
Róbta co każdy można. Jak u Owsiaka, tylko na jeszcze możliwą większą skalę. Oni tego potrzebują w niewyobrażalnych ilościach. Wszystko pójdzie. Aby się trzymało głowy przez dwie godziny.

I dziękuję kolegom za to.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 29 mar 2020, 00:29
autor: Berg
jeszcze dwie uwagi do modelu do rozważenia, jakbyś przerabiał:
1. Ten rowek wzdłuż chyba jednak można by zlikwidować. Ja nie miałem rowka i spinka równie mocno siedziała. Wystarczy sama naturalna struktura prążków. Teraz jest tak, że spinki najpierw ciężko wsadzić a potem w rowku się zluzowuje. zmniejszając docisk. Dodatkowo przez niego trudniej dobrać dobrze szerokość ścieżki.

2. Dobrze by wszystkie trzy pałąki (ten od czoła i dwa od folijki) miały te samą grubość, może mają.

3. generując STLa więcej odcinków na łuku (o tym chyba już pisałem)

4. Myślę, że można by opaskę trochę bardziej wygiąć. I tak je teraz mocna zaginam wsadzając do mniejszych woreczków.. I tak się potem dostosowuje do czoła. Tak by weszły 3 na stół Prusy.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 29 mar 2020, 01:47
autor: dziobu
rafaljot pisze:1. Ten rowek wzdłuż chyba jednak można by zlikwidować. Ja nie miałem rowka i spinka równie mocno siedziała. Wystarczy sama naturalna struktura prążków. Teraz jest tak, że spinki najpierw ciężko wsadzić a potem w rowku się zluzowuje. zmniejszając docisk. Dodatkowo przez niego trudniej dobrać dobrze szerokość ścieżki.
Swój projekt zacząłem m.in przez brak rowka w pierwotnym projekcie. To czy ściska i jak zależy od materiału (i warstwy), spinek ale i samej folii. Opus trzymał się średnio. Fellowers już lepiej. Jak dałem grubszą folię to delikatnie szarpiąc za nią można było wyrwać ją z zacisku.
Poza tym spinki drukujesz raczej na boku przez co w naturalny sposób zjeżdżają z warstw w oprawce. Ale też drukowane inaczej nie są sprężyste...
rafaljot pisze:2. Dobrze by wszystkie trzy pałąki (ten od czoła i dwa od folijki) miały te samą grubość, może mają.
Zacząłem od tego. Całość robi się za sztywna.
rafaljot pisze:3. generując STLa więcej odcinków na łuku (o tym chyba już pisałem)
viewtopic.php?f=75&t=5785&start=60#p98794
rafaljot pisze:4. Myślę, że można by opaskę trochę bardziej wygiąć. I tak je teraz mocna zaginam wsadzając do mniejszych woreczków.. I tak się potem dostosowuje do czoła. Tak by weszły 3 na stół Prusy.
Tu zobaczę co da się zrobić.


Ciężko wszystkich zadowolić jednym projektem. Też nie chcę go całe życie poprawiać :D
Noc jeszcze młoda. Trzeba to złożyć ;)
s1.jpg

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 29 mar 2020, 04:37
autor: dziobu
Chwilkę później - gotowe ;)
p1.jpg
Pierwsza setka zamknięta ;)

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 29 mar 2020, 22:27
autor: Zepco
Wróćiłem i zacząłem wydruki. Niestety na prusie 2 pierwsze nie wyszły. Puściłem na początku była szczelina i zostawiłem tak do końca. Po powrocie trochę się zdziwiłem jak góra była cała zaklajstrowana. Teraz dałem horizontal expansion na -0,1 i idzie super. Generalnie model o niebo lepszy od tego prusy jeśli chodzi o druk, zarówno czas, potrzebną ilość materiału jak i samo drukowanie które nie męczy tak drukarki (mniej retrakcji i brak napisów).

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 30 mar 2020, 15:27
autor: McKee
Kopytko pisze:Ja przy duzych predkosciach podniaslem temp glowicy na pet do 245stopini i nitek ni ma:)
Potwierdzam.
Polepszyło się.
Dzięki :git:

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 30 mar 2020, 15:34
autor: sagittario
Łoo, Panie. Te moje kilka wydrukowanych na razie to biednie w porównaniu z tym wygląda :D

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 31 mar 2020, 00:50
autor: Gmeracz
Dziobu i inni koledzy - To jest zajebista robota.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 31 mar 2020, 23:37
autor: dziobu
Na szybko - w końcu poprzychodziły mi różne folie.

Do mojej przyłbicy IMHO nadają się: We wspomnianych foliach do bindowania trzeba zaokrąglić rogi bo są dość ostre, natomiast same folie nie elektryzują się aż tak bardzo jak wiele innych które posiadam i nie mają tendencji do rysowania się o byle co (jak większość tych folii ?!?!?!). Poza tym jest to jedna warstwa plastiku a nie dwie z klejem, co w oczywisty sposób wpływa na ich przejrzystość.
IMHO

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 01 kwie 2020, 08:42
autor: B_Grzegorz_
Panowie a macie może model fachowo zrobiony na przyłbice ustawione w stosie z suportem ?

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 01 kwie 2020, 09:41
autor: dziobu
Fachowo to nie, ale na tym testowałem u siebie.
a1.png
Przylbica_v04b_stosy.rar
(6.65 MiB) Pobrany 209 razy
W pliku są stosy - x2, x5 i x10 z przerwami 0.25 i 0.30mm. Przygotuję inne jak potrzeba.
Z założenia druk bez supportów.

Olałem to bo ogarnąłem nastawy dla detali leżących na stole, a tutaj czasem trzeba wyrównać z zadziorów spód/górę detalu. Szlifierki nie odpaliłem a ręcznie mi się nie chce. Pewnie jest to kwestia konfiguracji, ale przyznam że nie mam czasu już się w to bawić.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 01 kwie 2020, 20:09
autor: Zepco
Mnie się udało rozwiązać problem z drukiem gdy jestem w pracy poprzez szkolenie żony, która już wie jak ma zdejmować wydruki. :-) Do niedzieli drukuję, w weekend zrobię obróbkę i w poniedziałek wyślę. Niestety produkcja idzie tylko na jedna drukarkę, bo druga nie radzi sobie z PETG a ja nie radzę sobie z jej ustawieniem (albo wydruk za kruchy albo robi się kaszana).

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 02 kwie 2020, 21:16
autor: sagittario
Oto pierwsze złożone. Jutro jadą na testy do przychodni i szpitala.
DSC_0253.JPG
DSC_0252.JPG
Dzięki za ten projekt. Przy okazji-ucinam gumkę na ~30 cm i wydaje mi się, że nawet na dużą głowę się zmieści.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 02 kwie 2020, 22:10
autor: Zepco
Dziobu do mnie pisał, że gumkę docina na 13 otworów - około 31cm.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 02 kwie 2020, 22:18
autor: dziobu
Tyle mi wyszło z testów/z informacji od innych.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 03 kwie 2020, 19:41
autor: Zepco
Żona się jednak nie sprawdza i pracuje nieoptymalnie. ;-) Zamiast tego wrzuciłem jedna nad drugą odsunięte o wysokość warstwy bez supportów i oddziela się dość ładnie. Póki co zrobiłem test 2 warstw (4szt). Teraz wrzuciłem 5 (czyli 10 sztuk na raz) i zobaczę co wyjdzie. Temperatura 240st dysza, 85st stół i 35% nadmuchu na prusie.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 03 kwie 2020, 20:53
autor: Andrzej_W
Zepco pisze:Żona się jednak nie sprawdza i pracuje nieoptymalnie. ;-) .
Może ma za krótki łańcuch i nie może od zlewu odejść :D

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 04 kwie 2020, 10:29
autor: browarek
Andrzej_W pisze:
Zepco pisze:Żona się jednak nie sprawdza i pracuje nieoptymalnie. ;-) .
Może ma za krótki łańcuch i nie może od zlewu odejść :D
Albo "gubi kroki" ;)
A wracając do tematu to dziś przekazałem ratownikom medycznym w Jaworze ok 50szt. przyłbic wg tego projektu.
Chcą złożyć oficjalne podziękowania i mam pytanie czy oprócz źródła mogę podać autora projektu z imienia i nazwiska?
Pozdrawiam

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 04 kwie 2020, 19:33
autor: dziobu
Nie wiem jaki wkład ma tu autor projektu, ale wszystko co jest na mojej stronie ("Inne" w podpisie) jest powszechnie dostępne. W tym imię i nazwisko.
Urzędy i tak już sprzedały wszystkim te i wiele innych danych :D

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 04 kwie 2020, 22:04
autor: dziobu
Zapomniałem wspomnieć o tym wcześniej, bo może nie wszyscy wiedzą że takie coś jest - jak ktoś używa folii do bindowania to warto zaokrąglić narożniki.
Polecam takie coś:
o1.jpg
Można to znaleźć pod hasłem "Zaokrąglacz narożników AE-3L".
Do tego im większy promień tym lepiej, choć i tak każdy lepszy od ostrego narożnika.

Szybciej i ładniej niż nożyczkami. A gadżet przydatny także w innych sytuacjach.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 05 kwie 2020, 15:10
autor: dziobu
Jak wspomniałem kiedyś - stworzyłem prostacki opis "papierowy" do wrzucenia do pudełka.

Po naszemu: Po zagranicznemu:
instr_PL.png
manual_EN.png
I czytelnie w PDFie:
przylbica_instrukcja_pdf.rar
(223.82 KiB) Pobrany 189 razy

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 05 kwie 2020, 17:06
autor: Zepco
Szkoda, że w akcji DD nie używają Twojego modelu, bo drukuje się dwa razy szybciej i zajmuje dwa razy mniej materiału. I bardzo fajnie drukuje się go na stosie bez supportów.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 13 kwie 2020, 22:21
autor: damianqx
Z jakimi ustawieniami to drukujecie ? Wypełnienie 0 i warstwa 0.3?

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 13 kwie 2020, 22:34
autor: dziobu
No mniej-więcej. Dla dyszy 0.6 mam warstwę 0.3; dla 0.4 -> 0.25mm. Bez wypełnienia, same obrysy.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 14 kwie 2020, 22:10
autor: sagittario
Ja dla dyszy 0,4 mam warstwę 0,3 :) I spaja się dobrze.
Na chwile obecną mam przekazane 38 sztuk (w tym 21 sztuk dzięki uprzejmości kolegi emartinelli)
Kolejne 12 wydrukowane i czekają na złożenie.

Tak wyglądają (na zdjęciu kilka sztuk od emartinelli):
DSC_0252.JPG

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 16 kwie 2020, 17:32
autor: damianqx
Nie mam aktualnie petu, można drukować z ABS? Drukuje w 240* ABS+ DD ale strasznie kruchy jest, pęka przy wkladaniu blokad

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 16 kwie 2020, 18:04
autor: dziobu
Jak ABS jest kruchy to problem masz gdzieś indziej. Drukowałem sporo z ABSu (np. wszystkie jasnozielone tutaj: viewtopic.php?f=75&t=5785&start=90#p99029) i ogólnie idzie bardzo dobrze. Wychodzi to elastyczne jak PET i wystarczająco wytrzymałe.

Masz chłodzenie wydruku? Jak tak to wyłącz.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 18 kwie 2020, 14:52
autor: damianqx
Możliwe że to przez brak komory ?

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 18 kwie 2020, 15:22
autor: dziobu
Drukuję czasem bez komory i jeśli już to objawia mi się to jedynie znacznym skurczem.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 18 kwie 2020, 19:08
autor: Zepco
Wydrukowałem próbnie z DD ABS i jest równie elastyczne jak z PETG. Nie nitkuje a na dodatek szwy i miejsca po retrakcji praktycznie nie wymagają dodatkowej obróbki. Z wyginaniem nie ma co przesadzać, bo tu i petg pęka, ale do codziennego użytku jest wystarczająco wytrzymałe.
Prusa i3 MK2S bez komory
3 obrysy
0% wypełnienia
0.42 szerokość ścieżki przy dyszy 0.4
0.3 wysokość warstwy
230 st głowica
85 st stół
0% nadmuch
5 obrysów brim

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 19 kwie 2020, 10:00
autor: damianqx
Chce drukować je na stosie a używam prusaslicer, wiecie jak wymusić eksport gcode jeśli w druku są przerwy? Bo wali błędem że się nie wydrukuje bo są przerwy w wydruku.

Re: Przyłbica lite; model "B"

: 22 kwie 2020, 01:23
autor: dziobu
Ktoś stwierdził że na oddziale mogą sobie sami przyłbice złożyć; a jak pokazało życie faktycznie nie jest to dla nikogo problem.
Za to ja nie muszę ani składać *set przyłbic ani martwić się pudłami. Przy okazji odpadł problem transportu - spakowane przyłbice w napompowanych torebkach zajmują masę miejsca a te pakunki są dość zgrabne.

I obecnie mam takie coś:
q2.jpg
Każdy taki pakunek to 20 przyłbic. (ciekawostka - w tej białej reklamówce po prawej jest 5 sztuk złożonych i ostro upchniętych; ledwo weszły).

Pakunek to taki komplet:
q1.jpg
Jedna gotowa przyłbica na wzór i materiał do złożenia 19 kolejnych.