Strona 1 z 1

Calibram BT

: 27 mar 2020, 22:00
autor: Berg
Będzie testowane:
IMG_20200327_190346.jpg

Re: Calibram BT

: 27 mar 2020, 22:13
autor: panWiadr0
Łoj będzie :]

Re: Calibram BT

: 28 mar 2020, 00:44
autor: JGFTW
Co to za wynalazek, bo nie mogę znaleźć na necie informacji ?

Trochę rozczarowywująca jest ta literówka na etykiecie ;)
comositum filamet series.png

Re: Calibram BT

: 28 mar 2020, 07:54
autor: McKee
JGFTW pisze:Co to za wynalazek, bo nie mogę znaleźć na necie informacji ?
Corotechnology - polska firma. Pozycjonują się jako producent filamentów klasy Premium (i ceny też bardzo premium).

Re: Calibram BT

: 28 mar 2020, 08:38
autor: M4G1K
McKee pisze:
JGFTW pisze:Co to za wynalazek, bo nie mogę znaleźć na necie informacji ?
Corotechnology - polska firma. Pozycjonują się jako producent filamentów klasy Premium (i ceny też bardzo premium).
Producentem jest HMF Chemicals ( Mifon ).
Jest to : Styrene, Styrene, Propenenitrile polymer with butadiene and ethenylbenzene ( 85-89%)
Poli dodecano lactan - PA ( 3-5% )
Więc grupa ABS'ów z domieszką PA i innych składników.

Tak w praktyce jest to materiał o właściwościach ABS lecz łatwości druku jak PLA i minimalnym skurczu na poziomie 0,4%. Praktycznie nie wydzielającym substancji lotnych więc nie śmierdzący i nie toksyczny podczas druku.

Co do etykiety to trochę zonk ,ale to wersja robocza bo materiał dopiero wchodzi do obiegu detalicznego więc pewno zmienią :P

Re: Calibram BT

: 28 mar 2020, 10:15
autor: Marvin27
Jaką temperaturę wytrzymuje, by się nie odkształcał wydruk ?

Re: Calibram BT

: 28 mar 2020, 10:18
autor: M4G1K
90-96 stopni +/-

Re: Calibram BT

: 28 mar 2020, 11:46
autor: Marvin27
M4G1K pisze:90-96 stopni +/-
Czyli można by drukować z tego części do drukarki :) a potem taką drukarkę do komory

Re: Calibram BT

: 30 mar 2020, 21:14
autor: Marvin27

Re: Calibram BT

: 02 kwie 2020, 18:01
autor: panWiadr0
Łódka która w zasadzie niczego nie dowodzi. Muszę poprawić jeszcze retrakcje. Choć jak teraz patrzę na model to są to punkowe problemy (obstawiam syfy w filamencie lub zgrubienia).

Parametry:
temp 260/115C
retrakcja 0.2mm
k=0.03
prędkości 50/75/120 (wall/infill/travel)
fan 1%

Na pewno trzeba stół grzać oporowo bo puszcza już przy 80C. Śmierdzi umiarkowanie.
calibram_2020_04_02_18_0001.jpg
calibram_2020_04_02_18_0003.jpg
calibram_2020_04_02_18_0002.jpg

Re: Calibram BT

: 02 kwie 2020, 19:42
autor: arkomania.pl
Już miesiąc temu zauważyłem pojawienie się w sprzedaży dziwnego filamentu
o nazwie POLYMER firmy GEMBIRD.

Jest aktualnie na stanie do kupienia.

Spróbuję kupić i podzielić się próbkami.
Kupię czarny lub srebrny (ale raczej czarny).

Re: Calibram BT

: 02 kwie 2020, 20:11
autor: Holgin
Nie wiem czy testowanie materiału na "uszkodzonej" drukarce ma dużo sensu, ale:

Kostka, 260/110 stopni, 80mm/s, 0.2mm, brak nawiewu:
cube_1.jpg
cube_2.jpg
Podwinięte rogi, górna warstwa się zapadła - za ciepło moim zdaniem.

Benchy, 255/110, 80mm/s, 0.2mm, słaby nawiew:
benchy1.jpg
benchy2.jpg
benchy3.jpg
benchy4.jpg
benchy5.jpg
Wyszło naprawdę spoko aczkolwiek dość łatwo odłamałem kabinę, więc nawiew jeszcze mniejszy i 260 stopni i byłoby lepiej.

Drukowane bez brim, na PEI + Hegron, jak widać skurcz jednak trochę był i podniosło wydruk, choć te część, która wciąż trzymała się stołu, trzymała się dobrze.

Re: Calibram BT

: 02 kwie 2020, 20:50
autor: panWiadr0
Holgin pisze:Wyszło naprawdę spoko aczkolwiek dość łatwo odłamałem kabinę, więc nawiew jeszcze mniejszy i 260 stopni i byłoby lepiej.
Nie wiem czy to nie kwestia domieszek ale ten mój (ivory, natural???) jest beton. Nawet komin się trzyma mocno.

Kostka wyszła tak (100/100/120mm/s; 260/115C; retr 0.3/25; fan 1%; k=0.03). Przy dużej prędkości narożniki trochę powyciągało, chyba muszę dla tego materiału przeliczyć osobno Kfactor na szybkim profilu :eh:
calibram_2020_04_02_21_0001.jpg
calibram_2020_04_02_21_0002.jpg

Re: Calibram BT

: 02 kwie 2020, 20:59
autor: Holgin
Jestem przekonany że to kwestia temperatury/chłodzenia, Benchy z PLA jest niezniszczalne, tutaj komin odpadł lekko.

Re: Calibram BT

: 02 kwie 2020, 21:18
autor: M4G1K
Między kolorami nie powinno być żadnej różnicy szczególnie że mamy tutaj do czynienia z trzema tylko a nie wymyślnymi kolorkami.

Re: Calibram BT

: 02 kwie 2020, 21:22
autor: Holgin
Jeżeli wiadro ma Natural, bez żadnego barwnika, to pewne różnice mogą występować, bo barwnik + pewnie jakieś małe ilości dodatków muszą być.

Re: Calibram BT

: 02 kwie 2020, 21:34
autor: M4G1K
Akurat w wypadku czarnego i grafitowego to jest różnica na poziomie błędu pomiaru. Inne kolory są bardziej Inwazyjne

Re: Calibram BT

: 02 kwie 2020, 22:59
autor: panWiadr0
Ale bez komory to jednak ten Calibram też skurcz ma. Tu przy końcu brim ledwo go utrzymał.
calibram1.JPG

Re: Calibram BT

: 05 kwie 2020, 11:34
autor: TDI-CAD
A co sie dzieje z firmą HMF Chemicals?
Chcialem zrobić zamowienie na sklep a tu oficjalna strona martwa ....

Re: Calibram BT

: 05 kwie 2020, 13:11
autor: Berg
Moim zdaniem to badzo ciekawy materiał mniejsze wydruki, zwarte, z dużą ilością na Prusie wychodzą spoko ale większe, lub cienkie jak inne raczej do komory (jak inne ABSy).

Mniejsze wydruk, jak ta łódka wyszed bardzo dobrze sklejony. PRóbowałem oderwać kominek, albo knagę rufową, ugina się ale bardzo dobrze trzyma. Subiektywny test ale myślę, że w podobnym wydruku np z PLA przy tej samej sile bym ułamał. h=270'C, b=110, s=40mm/s.
Zakąłdam, że w komorze większe wydruki wyjdą tak samo mocne.

Większy wydruk, 165x4x100mm, bez komory, gdzie wyżej było chłodniej i są większe odstępy między kolejnymi przejazdami głowicy wyszedł słabiej. Aczkolwiek w ogóle udało się go ukończyć. Jak widać bez brimu podwinął ale nie odpadł do końca
h=270'C, B=110'C, s=60mm/s

Ten sam wydruk, co proponował @dziobu, jak widać tamten zielony ABS wyszedł znacznie gorzej viewtopic.php?f=8&t=3981

Re: Calibram BT

: 05 kwie 2020, 14:00
autor: Holgin
Fajnie by było porobić jakieś testy sztywności/wytrzymałości. Podrukować kształtki i obciążać, wyginać..

Re: Calibram BT

: 05 kwie 2020, 15:10
autor: Berg
porównanie DD ABS+ i Calibram. Test organoleptyczny :D

Calibram jest sztywniejsze, w rękach czuć, że trudniej było złamać ale jak się złamie to pęka. DDABS+ jes jakby bardziej miękkie. Poddaje się ciut wcześniej, potem można jeszcze wygiąć ze trzy razy w przeciwne strony zanim całkiem odpadnie.

U góry ABS+ , u dołu Calibram. Wcześniej połamałem wzdłóż warstw.

Trzeba powtórzyć testy z komorą.
IMG_20200405_150312.jpg

Re: Calibram BT

: 05 kwie 2020, 15:12
autor: dziobu
A masz ASA jakieś żeby porównać?

Re: Calibram BT

: 10 maja 2020, 21:54
autor: panWiadr0
Wydrukowałem mocowania przewodu hamulcowego do motura enduro. Będzie test w ciężkich warunkach.
calibram.jpg

Re: Calibram BT

: 11 maja 2020, 07:51
autor: yszty
panWiadr0 pisze:Wydrukowałem mocowania przewodu hamulcowego do motura enduro. Będzie test w ciężkich warunkach.
calibram.jpg

Jak nie wrzucisz pózniej zdjęć, to znaczy ,że uchwyty zawiodły :rotfl:

Re: Calibram BT

: 11 maja 2020, 08:20
autor: panWiadr0
yszty pisze:
panWiadr0 pisze:Wydrukowałem mocowania przewodu hamulcowego do motura enduro. Będzie test w ciężkich warunkach.
calibram.jpg

Jak nie wrzucisz pózniej zdjęć, to znaczy ,że uchwyty zawiodły :rotfl:
Akurat słowo hamulce w tym przypadku to na wyrost jest. Raczej spowalniacze :]
Uchwyty tylko przytrzymują przewód leżący na wahaczu także spokojna twoja rozczochrana. :roll:

Re: Calibram BT

: 12 cze 2020, 11:05
autor: bryan
Czesc, a ja mam pytanie czy jest gdzieś szansa na zdobycie próbek lub zakup mniejszej ilości tego materiału do testów. Nie chce się pakować od razu w cała rolkę nie wiedząc czy dobrze pójdzie druk.

Re: Calibram BT

: 12 cze 2020, 12:53
autor: Berg
@bryan , kup rolkę albo parę DD PETG, który na pewno się przyda i poproś próbkę: ;)

https://allegro.pl/uzytkownik/enoztech

Re: Calibram BT

: 16 paź 2020, 17:43
autor: Rupis
Witam. Kupiłem czarny z nadzieją że będzie mniej kłopotliwy niż ABS iiii... Daleki jestem od pochopnego opisywania produktu w złym świetle bez sprawdzenie na własnej skórze ale w tym wypadku produkt się pogrążył. Drukarka Prusa Mk3S, zamknięta w komorze, 260/110, druk pudełek mniej więcej 100x100x100 ścianka 5 mm i 200x100x100 ta sama grubość ścianki. Niestety na rogach bananki :( Miało fajnie przylegać i nie przylega. Jeden box z klejem drugi bez. Dla moich celów wybór słaby , śmierdzi jak wszystko inne ;) Jeśli producent lub ktoś w temacie to przeczyta to proszę o radę jak pozbyć się odklejania. Nie przekreślam ale nie myślę o kupnie kolejnej szpulki(chyba że po mniej lakonicznej instrukcji użycia)

Re: Calibram BT

: 16 paź 2020, 18:16
autor: Hang
Rupis pisze:Witam. Kupiłem czarny z nadzieją że będzie mniej kłopotliwy niż ABS iiii... Daleki jestem od pochopnego opisywania produktu w złym świetle bez sprawdzenie na własnej skórze ale w tym wypadku produkt się pogrążył. Drukarka Prusa Mk3S, zamknięta w komorze, 260/110, druk pudełek mniej więcej 100x100x100 ścianka 5 mm i 200x100x100 ta sama grubość ścianki. Niestety na rogach bananki :( Miało fajnie przylegać i nie przylega. Jeden box z klejem drugi bez. Dla moich celów wybór słaby , śmierdzi jak wszystko inne ;) Jeśli producent lub ktoś w temacie to przeczyta to proszę o radę jak pozbyć się odklejania. Nie przekreślam ale nie myślę o kupnie kolejnej szpulki(chyba że po mniej lakonicznej instrukcji użycia)
Możliwe, że zły środek adhezyjny. Czego używasz?

Re: Calibram BT

: 16 paź 2020, 18:19
autor: FlameRunner
Brak danych.
Jaki stół?
Jaki preparat adhezyjny?
Do jakich filamentów porównujesz? W szczególności: czy drukowałeś te same modele z innych filamentów?
Jaką temperaturę osiągasz w "komorze"?

Re: Calibram BT

: 17 paź 2020, 13:45
autor: Rupis
Środek adhezyjny to Needit 3D. Porównując Calibram BT do ABS702 Nebuli to jeżeli chodzi o skurcz 702-ka wypada znacznie lepiej. Może tylko u mnie, traktujcie ten wpis jako przydatne info a nie wyrok ;) Przy powierzchni 240*100 do stołu przylegało na środku pi*80, podniesienie na rogach 6.5mm co
się równa puszka do kosza :( Czyli mogłem się nastukać za 98pln ;)

Re: Calibram BT

: 17 paź 2020, 13:51
autor: dragonn
Już kiedyś była dyskusja ale chyba na czacie że cały ten Calibram BT to pic na wodę i w ogóle nie sprawdza się w tych aspektach które obiecali.
Zresztą ja już od dawna jak widzę filament który obiecuje łatwość drukowania PLA/PET-G a właściwości ABS lub lepsze (w tych aspektach w których ABS jest faktycznie lepsze od PLA) to mam takie "ta pewnie.... już tyle rożnych filamentów to obiecywało i albo się w ogóle nie drukuje tak łatwo albo nie ma tych lepszych właściwości".

Re: Calibram BT

: 17 paź 2020, 14:02
autor: dziobu
Technicznie Calibram jest świetny. Wytrzymały, nie rozłazi się na warstwach i fajnie się obrabia.
A skurcz... no to jak piszesz :D

Re: Calibram BT

: 17 paź 2020, 15:46
autor: dragonn
dziobu pisze:Technicznie Calibram jest świetny. Wytrzymały, nie rozłazi się na warstwach i fajnie się obrabia.
A skurcz... no to jak piszesz :D
No i wszystko by było okej jak by napisali 'drukuje się jak ABS, albo skurcz na poziomie ABS'. Ale nie, marketing musi wcisnąć ściemę.

Re: Calibram BT

: 17 paź 2020, 17:25
autor: jakubperson
Rupis pisze:Witam. Kupiłem czarny z nadzieją że będzie mniej kłopotliwy niż ABS iiii... Daleki jestem od pochopnego opisywania produktu w złym świetle bez sprawdzenie na własnej skórze ale w tym wypadku produkt się pogrążył. Drukarka Prusa Mk3S, zamknięta w komorze, 260/110, druk pudełek mniej więcej 100x100x100 ścianka 5 mm i 200x100x100 ta sama grubość ścianki. Niestety na rogach bananki :( Miało fajnie przylegać i nie przylega. Jeden box z klejem drugi bez. Dla moich celów wybór słaby , śmierdzi jak wszystko inne ;) Jeśli producent lub ktoś w temacie to przeczyta to proszę o radę jak pozbyć się odklejania. Nie przekreślam ale nie myślę o kupnie kolejnej szpulki(chyba że po mniej lakonicznej instrukcji użycia)
Użyj C-Stick™ Adesion Spray - z Calibramem trzyma bardzo mocno. Drukuję też na Prusie z tym filamentem bardzo duże obiekty i nie stwierdzam problemów. Dokładam dla pewności brim ~5mm.

Re: Calibram BT

: 17 paź 2020, 17:28
autor: dziobu
Technicznie napisali prawdę. Klasyczny ABS (https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=8&t=3981), żaden "+" czy "smart" ma taki skurcz że wszystko ma mniejszy od niego. A że nikt z takiego już dziś nie korzysta to inna sprawa. Ty pisząc "drukuje się jak ABS" zakładasz że ktoś to porównuje z choćby DD ABS+, a tak wcale być nie musi.

Nie żebym ich bronił czy coś - zwyczajnie jest tyle materiałów że pisząc "ma skurcz jak PLA" też nie wiadomo czy ktoś ma rewelacyjny materiał czy ch*jowe PLA.

A reszta to marketing - producent napisał pół prawdy, reszta dopowiedziała sobie co chciała i wyszło jak wyszło ;)

Re: Calibram BT

: 17 paź 2020, 23:46
autor: jakubperson
Z tego co drukuję tym materiałem ma trochę gorsze spojenie warstw niż ich ABS (chyba ST - ten w teorii najmniej sztywny - oraz AT - ten się lepiej obrabia w razie czego faktycznie). Choć przy wydrukach gdzie jest dużo supportów dużo łatwiej je oddzielić od wydruku. Powiedzmy, że w tej kwestii jest mu bliżej PLA / PETG (...).

Re: Calibram BT

: 02 lis 2020, 10:55
autor: miaziol
Hmm materiał katastrofa, według opisu łatwość druku PLA, PET-G. Ba w opisie że drukuje się łatwiej jak te materiały, Skurcz 0,4% według producenta. Tyle teoria. W praktyce wydruk wygląda jak banan. Wygiął się spód góra. Skurcz masakryczny, wydruk zupełnie nie trzyma wymiarów. Malutkie elementy bez komory próbują uciec ze stołu. Generalnie dużo łatwiej drukuje mi się z abs podobnych jak z tego g.... Ktoś tworząc ten opis chyba nigdy w życiu nie drukował z Pet-g. Generalnie 100zł do kosza. Może wykorzystam go do druku jakichś dupereli które nie odpadną ze stołu i nie skręcą się wokół własnej osi. Skurcz materiału zaczyna się już w trakcie druku. Drukarka Sapphire Pro, Hotend Hemera, Dysza nozzle-x. Temp. druku 270st, temp stołu 100st.

Re: Calibram BT

: 02 lis 2020, 11:18
autor: panWiadr0
miaziol pisze:Hmm materiał katastrofa, według opisu łatwość druku PLA, PET-G. Ba w opisie że drukuje się łatwiej jak te materiały, Skurcz 0,4% według producenta. Tyle teoria. W praktyce wydruk wygląda jak banan. Wygiął się spód góra. Skurcz masakryczny, wydruk zupełnie nie trzyma wymiarów. Malutkie elementy bez komory próbują uciec ze stołu. Generalnie dużo łatwiej drukuje mi się z abs podobnych jak z tego g.... Ktoś tworząc ten opis chyba nigdy w życiu nie drukował z Pet-g. Generalnie 100zł do kosza. Może wykorzystam go do druku jakichś dupereli które nie odpadną ze stołu i nie skręcą się wokół własnej osi. Skurcz materiału zaczyna się już w trakcie druku. Drukarka Sapphire Pro, Hotend Hemera, Dysza nozzle-x. Temp. druku 270st, temp stołu 100st.
100C na stole to za mało! 120C do....l :]

Re: Calibram BT

: 02 lis 2020, 11:34
autor: jakubperson
miaziol pisze:Hmm materiał katastrofa, według opisu łatwość druku PLA, PET-G. Ba w opisie że drukuje się łatwiej jak te materiały, Skurcz 0,4% według producenta. Tyle teoria. W praktyce wydruk wygląda jak banan. Wygiął się spód góra. Skurcz masakryczny, wydruk zupełnie nie trzyma wymiarów. Malutkie elementy bez komory próbują uciec ze stołu. Generalnie dużo łatwiej drukuje mi się z abs podobnych jak z tego g.... Ktoś tworząc ten opis chyba nigdy w życiu nie drukował z Pet-g. Generalnie 100zł do kosza. Może wykorzystam go do druku jakichś dupereli które nie odpadną ze stołu i nie skręcą się wokół własnej osi. Skurcz materiału zaczyna się już w trakcie druku. Drukarka Sapphire Pro, Hotend Hemera, Dysza nozzle-x. Temp. druku 270st, temp stołu 100st.
Ja mam 110 i trzyma się ładnie.

Re: Calibram BT

: 02 lis 2020, 11:46
autor: morf
Zupelnie nie sledze wątku ale tyle osob narzeka na ten materiał a raczej jego "marketyng" ale czy ktos po prawdzie zgłosił reklamacje do producenta/sprzedawcy?

Re: Calibram BT

: 02 lis 2020, 11:51
autor: FlameRunner
miaziol pisze:Drukarka Sapphire Pro, Hotend Hemera, Dysza nozzle-x. Temp. druku 270st, temp stołu 100st.
Drukarka zabudowana? Tył, boki, drzwiczki?
Jeśli grzejesz do 270/100 (czy nawet 270/120), ale w środku drukarki hula wiatr, to moim zdaniem ma prawo się źle drukować. To jest, o czym już była mowa na pierwszej stronie wątku, głównie ABS. Jeśli ktoś Ci to sprzedał z informacją, że "łatwość druku jak PLA", to dyskutuj ze sprzedawcą.

Re: Calibram BT

: 21 lut 2021, 19:18
autor: Marvin27
Hej, czy dalej są problemy z drukiem tego filamentu? Czy bolączki pierwszych partii.
Zastanawiam się nad zakupem i chciałbym przeczytać więcej opinii osób które używały ten filament.

Re: Calibram BT

: 21 lut 2021, 19:19
autor: dziobu
O kurde. Ja tym drukuje i nie wiedziałem że problemy są :shock:

Re: Calibram BT

: 21 lut 2021, 19:49
autor: panWiadr0
Ja też nie wiem o czym mowa :unknown: