Własny projekt drukarki

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
kswiorek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 242
Rejestracja: 30 gru 2016, 12:37
Lokalizacja: Wiórek (pod Poznaniem)
Drukarka: Lume
x 20

Własny projekt drukarki

Post autor: kswiorek »

Od jakiegoś czasu planuję zrobić sobie drugą drukarkę 3d. Chcę żeby była jak najtańsza i w miarę mobilna - taka, żebym mógł łatwy sposób ją złożyć i przewieźć samochodem. Chciałem zrobić drukarkę GUS Simpson, ale ma dziwną mechanikę i pogram w pythonie do przerabiania G-coda, tak, żeby działał na tej drukarce, ma błędy. Potem patrzyłem na LISĘ Simpson, ale jedną z jej części jest śruba za 30cm/22$ a potrzeba ich 3, więc to trochę za drogo.
Postanowiłem więc, że zaprojektuję swoją. Przez zeszłe 2 dni projektowałem w darmowym programie, Design Spark Mechanical, i wyszło mi to:
1.jpg
4.jpg
4.jpg (23.07 KiB) Przejrzano 4801 razy
3.jpg
2.jpg
(więcej i większych zdjęć za bardzo nie mogę dać bo mam na Słowacji 100 kb/s internetu)

Tu jest model w Thingiverse: http://www.thingiverse.com/thing:2078080

Po bokach będą 3 śruby trapezoidalne, a za nimi rurki z PCV do podtrzymania "dachu". Rurka ekstrudera będzie osią w środku, całość będzie działać na elektronice od użytkownika WillingMagic. We wszystkie większe dziury wchodzą łożyska 606zz, lub 607zz.

Piszę o tym projekcie tutaj, żeby dowiedzieć się co może nie działać, zanim całość złożę.
Awatar użytkownika
DVJCODEC
Postów w temacie: 4
Posty: 231
Rejestracja: 19 kwie 2016, 10:10
x 64
Kontakt:

Re: Własny projekt drukarki

Post autor: DVJCODEC »

Ale to będzie woooolne na tych trapezach i do tego tak mało sztywne (szczególnie w środkowej części śruby napędowej).
Jest tyle sprawdzonych konstrukcji a niektórzy sięgają po projekty, które na starcie są totalnie spierniczone.
Awatar użytkownika
kswiorek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 242
Rejestracja: 30 gru 2016, 12:37
Lokalizacja: Wiórek (pod Poznaniem)
Drukarka: Lume
x 20

Re: Własny projekt drukarki

Post autor: kswiorek »

Nie wiem, jeśli są projekty drukarek, które można prawie w całości wydrukować, to chętnie zobaczę. Chodzi mi tylko o to, żeby była w miarę tania i żeby się nie rozwaliła przy pierwszej próbie przewiezienia.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6385
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Własny projekt drukarki

Post autor: dragonn »

To co próbujesz zaprojektować wygląda jak typowa Delta, ale racja że na śrubach trapezowych to będzie tragicznie wolne. Co do całych drukowanych to moim zdaniem ciężko, chyba lepiej zrobić z profil aluminiowych część - na pewno będzie stabilniejsze i właśnie bardziej mobilne. Mi osobiście delty się średnio podobają, bardzo mi się podobają za to drukarki w układzie CoreXY.
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Własny projekt drukarki

Post autor: Domell »

Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Awatar użytkownika
WillingMagic
Postów w temacie: 1
Posty: 313
Rejestracja: 25 kwie 2016, 22:42
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: -
x 28

Re: Własny projekt drukarki

Post autor: WillingMagic »

A wiesz ze niektóre ruchy i przejścia w takiej kinematyce są niewyznaczalne i dlatego nie jest popularna?
Awatar użytkownika
kswiorek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 242
Rejestracja: 30 gru 2016, 12:37
Lokalizacja: Wiórek (pod Poznaniem)
Drukarka: Lume
x 20

Re: Własny projekt drukarki

Post autor: kswiorek »

Domell pisze:A może coś takiego: https://www.youtube.com/watch?v=IEGTe1G2Gqs
A co to jest? Bo ze 100 kb/s internetu to nic nie obejrzę.

Są jakieś śruby o większym skoku, równie tanie jak trapezowe? Dodanie prętów z łożyskami za śrubami pomoże na sztywność?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6385
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Własny projekt drukarki

Post autor: dragonn »

CHyba lepiej zamiast śrub dać paski jak w innych deltach. kswiorek zobacz sobie to https://www.youtube.com/watch?v=pAvWq0DD8uE
Awatar użytkownika
kswiorek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 242
Rejestracja: 30 gru 2016, 12:37
Lokalizacja: Wiórek (pod Poznaniem)
Drukarka: Lume
x 20

Re: Własny projekt drukarki

Post autor: kswiorek »

Domell pisze:A może coś takiego: https://www.youtube.com/watch?v=IEGTe1G2Gqs
Po pięciu minutach ładowania zobaczyłem co to jest i jak napisałem wcześniej, GUS Simpson byłby dobry tylko program do przerabiania G-Coda na tą dziwną mechanikę, nie działa.
dragonn pisze:CHyba lepiej zamiast śrub dać paski jak w innych deltach. kswiorek zobacz sobie to https://www.youtube.com/watch?v=pAvWq0DD8uE
Może, spróbuję zaprojektować z paskami.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Własny projekt drukarki

Post autor: FlameRunner »

Pomysł z trapezówką będącą jednocześnie napędem i prowadnicą wywołuje u mnie silny dyskomfort psychiczny. :(

Czy na pewno potrzebujesz czegoś składanego? Do wożenia samochodem, nawet małą osobówką, moim zdaniem spokojnie można mieć "normalną" drukarkę o zwartej budowie, na przykład coś w stylu Ultimakera. Obszar roboczy sensowny, a drukarka duża nie jest. Do tego naprawdę duży potencjał jeśli idzie o jakość druku.
Jeśli mimo wszystko za duża, to można zrobić coś miniaturowego, jak np. Tantillus, do którego chyba całą obudowę można wydrukować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”