Zniekształcony wydruk Anet A8

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Reactor87
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 143
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:46
x 8

Zniekształcony wydruk Anet A8

Post autor: Reactor87 »

Panowie w tym temacie kontynuuje swoje poprzednie wątki odnośnie nowych i kolejnych problemów z wydrukiem... Ostatnio wydruk się nie chciał za cholerę trzymać na szkle i odchodził już na pierwszej warstwie! raz się udało, że zdołał położyć pierwszą warstwę dobrze, a przy drugiej odkleiło się... Wydruk były bardzo ładny jak dla mnie i bez skazy i tak to wyglądało...
druk.jpg
Niestety druk jak wyżej pisałem odkleił się i dalej był problem z adhezją stołu (szkła). Nie miałem żadnego preparatu adhezyjnego, wiec zastosowałem to co inni polecili (lakier do włosów oraz syrop cukrowy tworząc na powierzchni ładny równi cieniutki film). Po zastosowaniu specyfików, wydruk trzymał się bez problemu, ale był zniekształcony o pofalowany. Nie było sensu jego drukowanie. Kupiłem preparat adhezyjny NeedIT i dziś przyszedł. Odebrałem paczkę i zastosowałem się do instrukcji (rozpylić na zimnym stole) Poczekałem, aż wyschnie i uruchomiłem drukowanie... Efekt jest identyczny jak w przypadku lakieru do włosów czy syropu cukrowego! Wydruk zniekształcony, pofalowany, nierówny.... Cuda dzieją się na stole w czasie drukowania... Panowie o co z tym złomem? gdzie jest problem?
20200410_174811.jpg
20200410_174756.jpg
Drukarka: Anet A8,
Dysza: 0,2mm
Oprogramowanie: Marlin 1.1.8
Temp stołu: 60*C
Temp druku: 200*C
Filament: Eko DD PLA
Chłodzenie wydruku: od początku 100%
Slicer: Cura ultimaker 4.4.1

Zabawy z ustawieniami wysokości dyszy przy pierwszej warstwie nie dawały absolutnie żadnych rezultatów... Kto ma jeszcze jakieś pomysły?
Reactor87
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 143
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:46
x 8

Re: Zniekształcony wydruk Anet A8

Post autor: Reactor87 »

Zmyłem preparat NeedIT i puściłem druk. I zaczęło się pięknie drukować! , ale doszło do jakiegoś momentu, w którym albo preparat został na stole, albo coś się zaczęło dziać i druk przerwałem.
Załączniki
20200410_203118.jpg
20200410_203101.jpg
Awatar użytkownika
ethanak
Postów w temacie: 1
Posty: 207
Rejestracja: 28 cze 2018, 19:33
Drukarka: Anet A8 (kiedyś)
x 22

Re: Zniekształcony wydruk Anet A8

Post autor: ethanak »

Chłodzenie wydruku: od początku 100% - a powinno być najwcześniej od drugiej warstwy.
Drukuję na NeedIt od półtora roku i nigdy nie było problemów (PLA, PETG, TPU). Dla PLA mam ustawione:
Chłodzenie 100% od drugiej warstwy
Temperatura stołu początkowa 60°, od drugiej warstwy 40°, pięć minut przed końcem drukowania wyłączam grzanie stołu.
Szyba 2 mm (taka do mebli).
Reactor87
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 143
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:46
x 8

Re: Zniekształcony wydruk Anet A8

Post autor: Reactor87 »

Dzięki wielkie! Właśnie cały czas się zastanawiałem, czy chłodzenie powinno być od razu! Zaraz to zobaczę...

Wyszła też jeszcze jedna idiotyczna sytuacja! Wraz z zamówionym NeedIT dokupiłem igłę do przepychania. Mieli tylko rozmiar 0,4, więc wziąłem, bo przyda się kiedyś, a to tylko złotówka. I tak się bawiłem tą igłą... Zmierzyłem ja suwmiarką i wychodziło 0,39... I tak sobie myślę, czy dysza może się jakoś zużyć (zmienić swoje wartości). Długo nie myśląc wziąłem igłę i byłem ciekaw czy wejdzie... Wierzyć się nie chce, ale miałem wkręconą dyszę 0,4, która była opisana jako 0,2!!!! Albo dysza zmieniła swój rozmiar????

Jak i kiedy oraz po czym poznać, ze dysza nadaje się do wymiany?
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Zniekształcony wydruk Anet A8

Post autor: japim »

Reactor87 pisze:
Jak i kiedy oraz po czym poznać, ze dysza nadaje się do wymiany?
Z mojego doświadczenia wynika ze takie żuzycie nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Mam dysze 0.4mm a drukuje nią zarówno ścianki 0.6 (duze elementy) jak i 0.25mm (figurki). Po prostu ekstruder podaje odpowiednią ilość materiału.

Kiedyś próbowałem drukować duszami 0.2mm ale efekt był taki sam jak przy druku 0.4mm a do większych prac musiałbym znowu wracać do dużej dyszy bo ekstruder nie wyrabial z przepychaniem plastiku przez malutki otworek.

Teoretycznie zobaczysz różnice przy wydruku ultra maluch detali o rozmiarze porównywalnym ze średnica dyszy ale po co takie rzeczy próbować osiągać
w technologii FDM...
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Reactor87
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 143
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:46
x 8

Re: Zniekształcony wydruk Anet A8

Post autor: Reactor87 »

Drukować już drukuje jest prawie wszystko git. Lecz teraz mam taki problem, że te warstwy miedzy sobą nie wszędzie się chcą kleić i są jakieś pofalowania małe. Zdjęcia nie najlepsze bo drukarka dalej drukuje (w tym modelu nie zależy mi specjalnie na jakości) Co może być tego przyczyną?
20200411_200436.jpg
20200411_200433.jpg

Parametry:
Dysza: 0,2mm
Oprogramowanie: Marlin 1.1.8
Temp stołu: 60*C
Temp druku: 200*C
Filament: Eko DD PLA
Chłodzenie 100%
Awatar użytkownika
onkel
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 45
Rejestracja: 20 cze 2018, 00:28
x 13

Re: Zniekształcony wydruk Anet A8

Post autor: onkel »

Wygląda na to że przelewa i koniec dyszy ryje ścieżki w wydruku zmierz flow, i sprawdź poziomowanie stołu.
Reactor87
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 143
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:46
x 8

Re: Zniekształcony wydruk Anet A8

Post autor: Reactor87 »

Poziom stołu będzie ok, ale flow.... O kurde... To jakiś kolejny nowy termin dla mnie... Czy to czasem nie chodzi o ilość podawanego filamentu w danym czasie? :P Jak to zmierzyć? :)

No i czy to by było powodem, ze raz się kleją na danych odcinkach, a potem już nie i i tak na zmianę w różnych miejscach?
Awatar użytkownika
onkel
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 45
Rejestracja: 20 cze 2018, 00:28
x 13

Re: Zniekształcony wydruk Anet A8

Post autor: onkel »

Reactor87
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 143
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:46
x 8

Re: Zniekształcony wydruk Anet A8

Post autor: Reactor87 »

Dzięki już sobie poradziłem, ale właśnie z Twoją pomocą :) Zmniejszyłem przepływ ze 100 na 90 i pięklnie drukuje! :) Oczywiście gdzieś tam zawsze jakieś mini artefakty się pojawią, ale to anetka! I tak moim osobistym zdaniem (laika) jak na swoją cene, konstrukcje i ogólnie wady, to przynajmniej u mnie druk jest rewelacyjny! ;) A poradnik i tak chętnie zobaczę! :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”