Strona 1 z 1

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer)

: 19 sty 2017, 16:39
autor: dragonn
WillingMagic pisze:Poza tym gdzieś trzeba zużyć/sprzedać te podróbki MigthyBoard. Też mnie mocno kusi na przerobienie swojej drukarki na jakąś 32bitową elektronikę, ale z drugiej strony dopóki nie skończę przeróbki vellmana to nie chce zostać bez skalibrowanej drukarki.
A może tak po prostu wgrać inne firmware? Nie znam się na tym sprzęcie ale wydaje mi się że to jest na MigthBoard http://www.sailfishfirmware.com

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer)

: 19 sty 2017, 17:12
autor: Kopytko
dragonn pisze:
WillingMagic pisze:Poza tym gdzieś trzeba zużyć/sprzedać te podróbki MigthyBoard. Też mnie mocno kusi na przerobienie swojej drukarki na jakąś 32bitową elektronikę, ale z drugiej strony dopóki nie skończę przeróbki vellmana to nie chce zostać bez skalibrowanej drukarki.
A może tak po prostu wgrać inne firmware? Nie znam się na tym sprzęcie ale wydaje mi się że to jest na MigthBoard http://www.sailfishfirmware.com
Oczywiscie mam sailfisch, ale i tak nie jest to to co w marlinie i repetierze, są tylko podstawy, i nawet nie można zmienić temp stołu podczas druku z karty.

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer)

: 19 sty 2017, 17:49
autor: dragonn
Kopytko pisze:
dragonn pisze:
WillingMagic pisze:Poza tym gdzieś trzeba zużyć/sprzedać te podróbki MigthyBoard. Też mnie mocno kusi na przerobienie swojej drukarki na jakąś 32bitową elektronikę, ale z drugiej strony dopóki nie skończę przeróbki vellmana to nie chce zostać bez skalibrowanej drukarki.
A może tak po prostu wgrać inne firmware? Nie znam się na tym sprzęcie ale wydaje mi się że to jest na MigthBoard http://www.sailfishfirmware.com
Oczywiscie mam sailfisch, ale i tak nie jest to to co w marlinie i repetierze, są tylko podstawy, i nawet nie można zmienić temp stołu podczas druku z karty.
Patrząc na to https://github.com/MarlinFirmware/Marli ... ARD_REVE.h to Marlin powinnień działac na Mightyboard, a może nie ta wersja płytki?

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer)

: 19 sty 2017, 18:57
autor: Kopytko
Tylko jak sprawdzić co za płytkę , tzn klona się ma:(

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer)

: 19 sty 2017, 19:02
autor: dragonn
Kopytko pisze:Tylko jak sprawdzić co za płytkę , tzn klona się ma:(
Podobno tak wygląda rev. E
https://sc01.alicdn.com/kf/HTB1y6svGVXX ... XFXXXU.jpg

A ogólnie płytki uwalić wgrywając zły soft raczej zbytnio nie idzie, a wtedy zawsze łatwo wrócić do starego przecież jak nie ruszy.

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer)

: 19 sty 2017, 19:34
autor: Kopytko
Moja tak:

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer)

: 19 sty 2017, 19:41
autor: dragonn
patrząc na schemat wersji E z neta https://644db4de3505c40a0444-327723bce2 ... 6Pn0/i.png i Twoje zdjęcie nie widzę żadnych różnic. A z tego co widzę wersja E jest ostatnią wersją tej płytki to jest to wysoce prawdopodobne że masz wersję E tylko podróbkę. Myślę że możesz spokojnie próbować Marlina wgrać na to.

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer)

: 19 sty 2017, 19:42
autor: Kopytko
Właśnie , tylko jak :) i jakim programem, ta strona mocy dla mnie ciemna.
Duze różnice w płytkach sa w miejscu zasilania,

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer)

: 19 sty 2017, 19:45
autor: dragonn
Zasilanie raczej nie wpływa na działanie procesora w płytce a to jest istotne w działaniu płytki (a chińczycy lubią w takich miejscach sobie poszczędzać). W sensie gdzie jaka 'noga' procesora jest podpięta. Co do wgrywania, to przecież powinno dać radę zwykłym softem do Arduino, jestem przekonany że tak pójdzie.

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer)

: 19 sty 2017, 22:13
autor: pszczelaszkov
Fajnie by bylo wiedziec czy da sie go usprawnic ze strony elektroniki. Bo nie wiem czy zaczac studiowac source sailfisha czy kupywac inna elektronike :D Tylko zebym sie nie zapedzil i od 0 czegos nie napisal.

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer)

: 19 sty 2017, 22:19
autor: Printed4U
Mam takiego klona mightyboard będę próbował wgrać jakiegoś marlina na to, prawdopobie pierwszy krok to zamiana bootloadera na ten arduinowy

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer)

: 19 sty 2017, 22:20
autor: WillingMagic
W Migthyboard jest użyta atmega1280 więc Marlin czy Repetier powinien działać bez większych problemów. Trzeba tylko zweryfikować pinologię i dodać support dla Repetiera, bo Marlin chyba już ma. Potrzebny będzie tylko chętny do testów ;-)
Postaram się na szybko zrobić patcha dodającego MigthyBoard do repetiera.

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer)

: 19 sty 2017, 22:22
autor: Printed4U
Jeśli zamieścisz instrukcje jak to wgrać, paczkę z plikami chętnie wrzucę do mojej elektroniki i przetestuje.

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer)

: 19 sty 2017, 22:22
autor: dragonn
a to możliwe że trzeba zmienić, pod tym względem nie rozpoznawałem bo nie mam tej płytki. W takim razie polecam zorganizować sobie programator AVR, np. popularne usbasp, chociaż podobno da się do tego użyć inne Arduino po prostu.

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer)

: 19 sty 2017, 22:25
autor: Printed4U
Prawdopobonie wystarczy samo arduino nim się wpiąć do ICSP w mighty, dorzucić do Arduino IDE procka 1280 i powinno banglać, jutro z pracy przyniosę programator będziemy działać :)

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer)

: 19 sty 2017, 22:44
autor: McKee
Pierwsi na świecie będziecie jak wam się uda :rotfl:
Trzymam kciuki :git:

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer)

: 19 sty 2017, 22:53
autor: pszczelaszkov
Zawsze trzeba byc o krok przed Chinczykami, aby mieli co klonowac ;D

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer)

: 19 sty 2017, 23:01
autor: Printed4U
A komuś się udało skompilować marilna z wybranym mightyboard? u mnie wywala błąd.

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer)

: 19 sty 2017, 23:18
autor: WillingMagic
W wersji RCBugFix ktoś nie zaktualizował pinologii dla BOARD_MIGHTYBOARD_REVE. Zaraz zrobię patcha i pull request ;-)

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer)

: 19 sty 2017, 23:33
autor: Printed4U
Wrzucając z Arduino IDE co kolwiek na uC MightyBoard nie ładuje sie soft, jutro dla zabawy wrzuce arduinowy bootloader jak sie popsuje to sie popsuje :D

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer)

: 20 sty 2017, 00:04
autor: WillingMagic
Z obsługi Marlina na szybko na razie nici, bo trzeba byłoby mocniej orać kod Marlina, bo brakuje uwaga:
Obsługi 2 termopar naraz
Obsługi wielu szyn i2c na raz aby sterować MCP4018
W szynie SPI potrzebne jest wsparcie na 1 dodatkowe
Sposób sterowania diodami rgb led, blinkm niesprawdza się

W ogóle polecam przeczytać tą dyskusje.
https://github.com/MarlinFirmware/Marlin/issues/2051

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer)

: 20 sty 2017, 07:41
autor: Printed4U
Z samych diod LED można zrezygnować, wydawało mi się, że i2c może obsłużyć kilka urządzeń na jednej szynie, no ale trudno płytka poleży sobie jako grat jeszcze trochę :P

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer)

: 20 sty 2017, 08:09
autor: dragonn
Printed4U pisze:Z samych diod LED można zrezygnować, wydawało mi się, że i2c może obsłużyć kilka urządzeń na jednej szynie, no ale trudno płytka poleży sobie jako grat jeszcze trochę :P
Może pod warunkiem że urządzenia mają różny adres, jak widać te nie mają :( .

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer)

: 20 sty 2017, 10:44
autor: virgin71
WillingMagic pisze:Z obsługi Marlina na szybko na razie nici, bo trzeba byłoby mocniej orać kod Marlina, bo brakuje uwaga:
Obsługi 2 termopar naraz
? chyba nie bardzo. Od dawna to działa - ultimaker miał przecież wersję dual (a działa na termoparach K). Można wybrać różne termopary.

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer)

: 20 sty 2017, 10:51
autor: dragonn
Tutaj bardziej chodzi o układ który obsługuje te termopary, pewnie ultimaker ma inne, nie MAX6675.

[CTC Bizer] alternatywny firmware

: 04 lut 2017, 23:45
autor: Karpiu
Kopytko
Jakieś postępy z wgrywaniem Marlina na CTC?

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer - temat zbiorczy)

: 04 lut 2017, 23:46
autor: Kopytko
Nie, teraz DELTA na świeczniku :P

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer - temat zbiorczy)

: 05 lut 2017, 01:10
autor: McKee
Karpiu pisze:Kopytko
Jakieś postępy z wgrywaniem Marlina na CTC?
Zapomnij: Pisałem wcześniej, że tego się po prostu nie da zrobić.

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer - temat zbiorczy)

: 05 lut 2017, 03:07
autor: pszczelaszkov
Tak podsumowujac, czego brakuje temu sailfishowi wzgledem Marlina czy innym firmwarom.

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer - temat zbiorczy)

: 05 lut 2017, 08:32
autor: Kopytko
Frimware do klonow i makerbita ma ten minus ze nie ma jak jego edytowac. Tak jak marlina z poziomu arduino.

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer - temat zbiorczy)

: 05 lut 2017, 12:58
autor: pszczelaszkov
Kopytko pisze:Frimware do klonow i makerbita ma ten minus ze nie ma jak jego edytowac. Tak jak marlina z poziomu arduino.
Nie rozumiem, przeciez jest source sailfisha. Ja myslalem ze to plus ze nie jest pisany w jakims processing :D Chociaz faktycznie nie podoba mi sie jego struktura ale mozna poedytowac co nieco.

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer - temat zbiorczy)

: 05 lut 2017, 12:59
autor: dragonn
pszczelaszkov pisze:
Kopytko pisze:Frimware do klonow i makerbita ma ten minus ze nie ma jak jego edytowac. Tak jak marlina z poziomu arduino.
Nie rozumiem, przeciez jest source sailfisha. Ja myslalem ze to plus ze nie jest pisany w jakims processing :D Chociaz faktycznie nie podoba mi sie jego struktura ale mozna poedytowac co nieco.
Pewnie jego kompilacja nie jest tak wygodna, obstawiam że trzeba do tego Linuksa :D.

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer - temat zbiorczy)

: 05 lut 2017, 13:14
autor: pszczelaszkov
dragonn pisze:
pszczelaszkov pisze:
Kopytko pisze:Frimware do klonow i makerbita ma ten minus ze nie ma jak jego edytowac. Tak jak marlina z poziomu arduino.
Nie rozumiem, przeciez jest source sailfisha. Ja myslalem ze to plus ze nie jest pisany w jakims processing :D Chociaz faktycznie nie podoba mi sie jego struktura ale mozna poedytowac co nieco.
Pewnie jego kompilacja nie jest tak wygodna, obstawiam że trzeba do tego Linuksa :D.
Cale 20 minut mi to zajelo na windowsie(glownie szukanie liba ktory byl ale avr-gcc nie widzial :D), chyba nie myslicie ze gotowego 3 letniego .hexa sailfisha wrzucilem na CTC :D Tam jest skrypt SCON'a i wszytko ladnie dziala :P

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer - temat zbiorczy)

: 05 lut 2017, 13:21
autor: Kopytko
pszczelaszkov pisze:
Kopytko pisze:Frimware do klonow i makerbita ma ten minus ze nie ma jak jego edytowac. Tak jak marlina z poziomu arduino.
Nie rozumiem, przeciez jest source sailfisha. Ja myslalem ze to plus ze nie jest pisany w jakims processing :D Chociaz faktycznie nie podoba mi sie jego struktura ale mozna poedytowac co nieco.
Wcześ>niej o to pytałem ale nie mogłem znaleźć:(
A podpowiesz mi czy idzie znaleźć na tym wpis o regulacji PID do stołu ? Bo z tym mam własnie problem największy.
I pytanko czy pomożesz zrobić tu jakieś info jak to edytować.

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer - temat zbiorczy)

: 05 lut 2017, 13:28
autor: pszczelaszkov
Kopytko pisze:
pszczelaszkov pisze:
Kopytko pisze:Frimware do klonow i makerbita ma ten minus ze nie ma jak jego edytowac. Tak jak marlina z poziomu arduino.
Nie rozumiem, przeciez jest source sailfisha. Ja myslalem ze to plus ze nie jest pisany w jakims processing :D Chociaz faktycznie nie podoba mi sie jego struktura ale mozna poedytowac co nieco.
Wcześ>niej o to pytałem ale nie mogłem znaleźć:(
A podpowiesz mi czy idzie znaleźć na tym wpis o regulacji PID do stołu ? Bo z tym mam własnie problem największy.
I pytanko czy pomożesz zrobić tu jakieś info jak to edytować.
Przegladalem go tylko powierzchownie bo jestem zajety innymi projektami, drukarka 3d miala byc jako ciekawostka :D Musze skonczyc pierw projekt w pythonie i wtedy przeszukam source, chyba ze bedziesz pierwszy. :P
https://github.com/jetty840/Sailfish-Mi ... r/firmware

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer - temat zbiorczy)

: 05 lut 2017, 13:43
autor: Kopytko
Dla mnie to niestety z lekka ciemna rzecz:(

Re: Najtańszy klon replicatora 1? (CTC Bizer - temat zbiorczy)

: 05 lut 2017, 17:07
autor: pszczelaszkov
Kopytko pisze:Dla mnie to niestety z lekka ciemna rzecz:(
Dlaczego chcesz zmieniac PID?
Tak sprawdzilem na szybko i doszedlem do wniosku ze musisz sprawdzic w onboard w replicatorze.
Bo ciekawostka jest taka ze Replicator wg GUI ma do podania PID'y do poszczegolnych extruderow w onBoard preferences. Problem w tym ze ani Replicator:

Kod: Zaznacz cały

	/// Extruder heater base location: 6 bytes
	public static final int EXTRUDER_PID_BASE         = 0x000A;
	/// HBP heater base location: 6 bytes data
	public static final int HBP_PID_BASE              = 0x0010;

ani Sailfish:

Kod: Zaznacz cały

/// Extruder heater base location: 6 bytes
//$BEGIN_ENTRY
//$eeprom_map:pid_eeprom_offsets
const static uint16_t EXTRUDER_PID_BASE         = 0x000A;
/// HBP heater base location: 6 bytes data
//$BEGIN_ENTRY
//$eeprom_map:pid_eeprom_offsets $ignore:True
const static uint16_t HBP_PID_BASE              = 0x0010;
Nie znaja czegos takiego jak offset w eepromie do extrudera 2. Znaja tylko Extruder i HBP ktore sa obok siebie. Mam pewne podejrzenia ze ktos walnal sie w nazewnictwie karty i jedna z nich jest od HBP. Niemam narazie jak zweryfikowac, bym potrzebowal zrobic dump EEPROM'u na SD i odczytac w czyms, ale niemam czytnika kart :D

P.S Faktycznie dalej bedziemy chyba pisac w tamtym dziale.

Re: [CTC Bizer] alternatywny firmware

: 05 lut 2017, 18:00
autor: Kopytko
JA mam problem opisywany wcześniej,ze właczając wydruk temp skacze o 8 stopni celcjusza, a wyłaczenie grzania i ponowne właczenie działa z 4 stopniową histerezą. tzn nie trzyma dajmy na to równo zadanych 90 tylko grzeje do 94 ( wyłącza grzanie) , jak spadnie do 86 , to dopiero ponownie włacza i grzeje do 94 i tak w kółko. Przez to są ogromne prążki na wydruku. Mozan to obejsć włączajac preaheat i klikając on /off dokłądnie na zadanej temp uda sie czasem wstrzelić w moment gdzie zaczyna utrzymywać idealnie temp , a dioda grzania miga sobie szybko. Bez tego myku , nie ma grzania PWM , tylko 0/1 z tą pierniczoną 4 stopniową histerezą.

Re: [CTC Bizer] alternatywny firmware

: 05 lut 2017, 19:26
autor: pszczelaszkov
Czy wam tez robi dump EEPROM'u 30 minut i nie widac konca?
P.S Ktos orientowal sie w TeaCup'ie? Bo niewiem czy zaczac myslec o portingu.

Re: [CTC Bizer] alternatywny firmware

: 05 lut 2017, 20:17
autor: jerrylu
Obawiam się, że opisywany firmware nie wejdzie na CTC Blizer.
Jest na dwukrotnie większy procesor - atmega 256.

PS. Chodzi o ten dla ścisłości: https://github.com/jetty840/Sailfish-Mi ... r/firmware

Re: [CTC Bizer] alternatywny firmware

: 05 lut 2017, 20:48
autor: WillingMagic
Teacup nie jest strasznie wymagający pod względem flasha, bo mieści się na atmegach168.

Re: [CTC Bizer] alternatywny firmware

: 05 lut 2017, 20:58
autor: pszczelaszkov
WillingMagic pisze:Teacup nie jest strasznie wymagający pod względem flasha, bo mieści się na atmegach168.
Widze ze sam chcesz go uzyc w swoim projekcie. Jak to wyglada ze strony technicznej byla by kompatybilnosc z podzespolami uzytymi w mightyboardzie? Ja sie jeszcze nie orientuje w poszczegolnych ukladach aby znac ich kompatybilnosc :D I co najwazniejsze jak wyglada z featurami. Czy ogarnie duala?

Re: [CTC Bizer] alternatywny firmware

: 10 lut 2017, 20:24
autor: pszczelaszkov
Ponawiam pytanie pany, czy u was tez wiesza sie zrzut EEPROM'u na SD i tworzy tylko *.bin o wadze 0kb?

Re: [CTC Bizer] alternatywny firmware

: 10 lut 2017, 20:34
autor: WillingMagic
Jutro mogę przetestować zrzucanie eepromu. Jaką wersja salifisha masz zainstalowaną na drukarce? Co do zgodności teacup z wszystkim podzespołami to nie orientowałem się pod względem mightyboard.

Re: [CTC Bizer] alternatywny firmware

: 10 lut 2017, 20:50
autor: pszczelaszkov
Sailfish 7.8, prosto z GIT'a. Dobrze by bylo tez zobaczyc na 7.7 bo to pewnie last stable.