Strona 1 z 1

Nierówne warstwy

: 18 kwie 2020, 05:26
autor: blitzpl1
Witam, zastanawiam się czym mogą być spowodowane nierówności w warstwach - widoczne na zdjęciach. Nasiliło się to głównie po zmianie płytki z Anet v1.5 na SKR v1.4. Wcześniej były lekko widoczne natomiast nie rzucało się to w oczy tak jak teraz. Drukarka to Anet AM8, z fabrycznej A8 został głównie ekstruder i silniki. Bardzo proszę o pomoc ;)

Re: Nierówne warstwy

: 18 kwie 2020, 07:05
autor: McKee
Masz wydruki z tego samego koloru sprzed zmiany?
Może było tak samo ale teraz to bardziej zauważasz?
Na tym samym filamencie testujesz? Z tymi samymi parametrami? Czy może coś zmieniłeś? (Bo powinieneś). Podpowiedź: Czy po zmianie elektroniki robiłeś ponownie kalibrację drukarki?

Re: Nierówne warstwy

: 18 kwie 2020, 22:36
autor: blitzpl1
Przepraszam za tak późną odpowiedź. Mam wydruki z tego samego koloru/filamentu(w załączniku przed i po zmianie płytki), te same parametry. Po zmianie elektroniki wydaje mi się ,że poprzestawiała się prędkość z jaką działa X,Y. Zaczęło stukać, trzaskać itd. Teraz zmieniłem travel speed na 70mm/s i jest na pewno sporo ciszej, natomiast efekt taki sam - nierówno. Póki co robię benchy na innym filamencie i dam znać.
McKee pisze:Czy po zmianie elektroniki robiłeś ponownie kalibrację drukarki?

Nie robiłem żadnej kalibracji - chyba ,że chodzi o ustawienie dyszy, wydruk kostki 20x20x20 (o 0,20 za duża) to tak.
Szukałem też ustawień jerk na tft35 v2 ale nigdzie ich nie widzę.

Re: Nierówne warstwy

: 19 kwie 2020, 15:41
autor: DaMIan20
Witam Panowie mam podobny problem, u nie bardziej widać pofalowaną ściankę, posiadam złożoną drukarke i jak dla mnie dobrze drukuję nie za wysokie elementy, a jak chce coś wyższego drukować to powstają 2 pofalowane ścianki co może być przyczyną? , Zgóry dzięki.

Re: Nierówne warstwy

: 20 kwie 2020, 00:59
autor: JGFTW
To wcale nie jest podobny problem ;)
Masz przesunięcie warstw na jednej z osi. Przyczyną może być mechaniczna np luźny pasek czy poluzowane koło zębate silnika albo elektryczna np czy masz złe napięcie ustawione na sterowniku albo masz zakłócenia od krańcówki

Tu więcej informacji: https://www.simplify3d.com/support/prin ... -shifting/

Niezły z Ciebie optymista jak masz takie przesunięcie i uważasz, że dobrze drukuję niskie elementy :D

Re: Nierówne warstwy

: 20 kwie 2020, 11:01
autor: DaMIan20
Witam ,pewnie kolega patrzy na pochyloną bryłę, ale ona jest taka do wydrukowania ( akurat miałem taką w programie) ja miałem problem ze zakłóceniami jak dałem w peszlu przewody od silnika i krańcówki osi Y razem, to za każdym razem warstwa się przesuwała o parę mm. A mi chodzi o problem który występuje od samego początku o pofalowaną ściankę . Dodam że problem występuje też jak drukuję z małymi prędkościami.

Re: Nierówne warstwy

: 20 kwie 2020, 11:44
autor: DaMIan20
DaMIan20 pisze:Witam ,pewnie kolega patrzy na pochyloną bryłę, ale ona jest taka do wydrukowania ( akurat miałem taką w programie) ja miałem problem ze zakłóceniami jak dałem w peszlu przewody od silnika i krańcówki osi Y razem, to za każdym razem warstwa się przesuwała o parę mm. A mi chodzi o problem który występuje od samego początku o pofalowaną ściankę . Dodam że problem występuje też jak drukuję z małymi prędkościami.

Re: Nierówne warstwy

: 20 kwie 2020, 23:05
autor: McKee
Załóż swój wątek, nie śmieć koledze / nie kradnij pomocy :P

Re: Nierówne warstwy

: 21 kwie 2020, 11:17
autor: DaMIan20
Ok sory kolego blitzpl1 myślałem że już twoja sprawa rozwiązana , a poza tym założył bym temat ,jestem tutaj nowy i nie wiem gdzie go się zakłada na tym forum .

Re: Nierówne warstwy

: 21 kwie 2020, 21:34
autor: blitzpl1
Znalazłem co prawdopodobnie może być tego przyczyną - zębatka osi X bije góra/dół :clap:.

Re: Nierówne warstwy

: 12 maja 2020, 19:45
autor: blitzpl1
Pozwolę sobie odświeżyć temat - problem nadal aktualny :? .

Re: Nierówne warstwy

: 12 maja 2020, 20:38
autor: Abys
Sprawdź czy filament idzie równo w ekstruderze, czy nie masz luzu na głowicy.
Jakiego filamentu używasz? Sprawdź w kilku miejscach wymiary.

Re: Nierówne warstwy

: 13 maja 2020, 10:25
autor: blitzpl1
Filament według mnie idzie równo, głowica przykręcona, jeśli chodzi o filament to głównie używam printme, rosa3d, F3D. Na printme (pomarańczowa kostka ze zdjęcia) ustawiłem średnicę filamentu 1.71. Bez różnicy niestety. Dziwne, męczę się z tym już kilka tygodni :shock: .

Re: Nierówne warstwy

: 13 maja 2020, 14:33
autor: japim
A co do tej pory zmieniłeś?

Powiedziałeś, że bije zębatka osi X. Wymieniłeś ją? Paski zębate napięte? Jak struna czy mniej?
Paski na wydruku masz dookoła czy tylko na jednej osi?
Jakie masz ustawienia przyspieszenia i zrywu (accel i jerk) 2500/20? I czy próbowałeś zmieniać wartości?
Próbowałeś drukować dużo szybciej (np 100mm/sek) lub dużo wolniej (20mm/sek)?
Czy masz skarpetę na bloku grzewczym głowicy?
Czy używasz z-hop?
Czy masz włączony auto level?
Czy jak zadajesz ekstruzję to filament z dyszy wypływa równo pionowo czy "idzie bokiem" i podwija się?

Wydrukuj testową kostkę 40x40 w trybie wazy.

Re: Nierówne warstwy

: 14 maja 2020, 10:35
autor: blitzpl1
Do tej pory zmieniłem: wszystkie prowadnice liniowe, wszystkie łożyska na Misumi,silniki XY,zębatki XY, dysza na e3d 0.4. Z paskami próbowałem różnie, luźno, za mocno napięte i skończyło się na coś pomiędzy. Paski na wydruku są dookoła. Przyśpieszenie 500, mam włączone Junction Deviation i ustawione standardowo tak jak było w configu na 0.1mm. Zmieniałem tylko ustawienia akceleracji - przy JD nic nie ruszałem. Nie mam skarpety na bloku.Używam z-hop.Auto level mam póki co wyłączony z tego powodu ,że drukuje na szkle i czujnik go nie wykrywa. Filament z dyszy wychodzi przeważnie równo pionowo ale zdarza się ,że się podwinie (zakładam ,że przez jakieś przyklejone pozostałości po filamencie na dyszy).Prędkości druku i kostka w trybie wazy na zdjęciu poniżej.Pod dobrym kątem ta kostka wygląda równo ale trochę trzeba się naszukać. Ach ta Anet :D