Drukarka z syntetycznego granitu

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Drukarka z syntetycznego granitu

Post autor: FlameRunner »

McKee pisze:
rafaljot pisze:beton. beton panowie.
Było.
Polacy jako pierwsi wymyślili i robili "domowe" drukarki 3D z betonu. Niestety jakoś się nie przyjęło. :shock:
Betonowe Golemy chyba nigdy nie były produkowane na sprzedaż?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Drukarka z syntetycznego granitu

Post autor: Berg »

No bo to bez sensu. Jak by się uprzeć, że ma być ciężkie i mało wibrować, to można wziąć jakiekolwiek profile - aluminiowe, rury PCV od kibla, wałki ze środka rolek papieru toaletowego, profil z drukarki w trybie wazy, czy cokolwiek i zalać zaprawą cementową. Po co używać znaczeni droższej i śmierdzącej żywicy a'la Corian.


PS: drukarce z papieru toaletowego to w sumie nawet bym kibicował, więcej zebrał bym własne zużyte rolki , dołożył jakiś silnik czy coś na taki projekt :D
kapi
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1116
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: Drukarka z syntetycznego granitu

Post autor: kapi »

rafaljot pisze:PS: drukarce z papieru toaletowego to w sumie nawet bym kibicował, więcej zebrał bym własne zużyte rolki , dołożył jakiś silnik czy coś na taki projekt :D
nie drażnij :D
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
Sekal
Postów w temacie: 1
Posty: 90
Rejestracja: 24 kwie 2016, 00:50
x 40

Re: Drukarka z syntetycznego granitu

Post autor: Sekal »

W pierwszym prototypie naszej drukarki Gaja 3d (teraz nazywa się GAIA Multitool - i właśnie zmiana konstrukcji na całkowicie metalową była jedną z większych zmian) mieliśmy stół z syntetycznego kamienia . Pierwsze wspomnienie była bardzo ciężka.

Wszystko co piszesz to prawda, ale ... tu przechodzimy do pytania, jaki problem chcesz rozwiązać?

Jak dla mnie bardzo dobre efekty można uzyskać budując ramę z profili. Chyba, że masz dostęp po prostu do materiału. Nie wiem jaka konstrukcja chodzi Ci po głowie, może napisz coś więcej, bo jeśli to ma być "normalny FDM" to skłaniałbym się raczej ku klasycznym rozwiązaniom. Do innych maszyn np. frezarek jak najbardziej. Na gips bym się jeszcze kusił. Beton syntetyczny też nieźle zdaje egzamin. Najlepiej zalać drewniany szalunek. Trzeba wybrać taką mieszankę, która zwiążę z formą. Wypełnianie profili piaskiem ma sens. Tylko, że znowu w drukarce raczej nie ma takich sił, żeby to było potrzebne.

ps. Golemy były z gipsu i żywicy. Konkretnie prototyp B i C były z gipsu. Iteracja D była już z dibondu, A z tego co było na warsztacie. Bardzo dobry projekt.
Załączniki
stol.jpg
McKee, Dawid.S, Berg, kamilxxg, WillingMagic
- Dni Druku 3D, Kielce
- Drukarki w układzie delta
- Drukowanie z mas
Awatar użytkownika
Dawid.S
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 198
Rejestracja: 13 lut 2019, 19:11
Lokalizacja: Gdańsk/Olsztyn/Inowrocław
x 42

Re: Drukarka z syntetycznego granitu

Post autor: Dawid.S »

Sekal pisze: tu przechodzimy do pytania, jaki problem chcesz rozwiązać?.
Maksymalnie wytłumić wibracje i usztywnić kkonstrukcje w celu zminimalizowania użytych części. Mało elementów ale jakościowych.

Taka drukarka wbrew pozorą wcale nie musi ważyć 100kg myslę że w max 10ks spokojnie uda się zamknąć. W osi Z sruba kulowa. Chciałbym też wywalić silnik z ramienia od X a raczej przenieść go na sam spód obok silnika osi Z. Jednocześnie zestawiajac go z wałkiem liniowym który poprzez ruch obrotowy mógłby napędzać pasek od X. W tym celu trzeba by wykonać jakiś rowek po długości by łozysko poza ruchem obrotowym mogło podążać za ruchem ślizgowym, myśle że na polimerach igusa nie stanowiło by to większego problemu. Pytanie jak w praktyce wyszło by z luzami takie rowiązanie, czy wogóle ten sposób przeniesienia napędu ma sens..
Załączniki
walek.JPG
mini v1.JPG
Akademickie rozważania zawsze bywają korzystne dla studiujących temat :geek:
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Drukarka z syntetycznego granitu

Post autor: Berg »

ręce opadają... ale służę, "wałek wieloklinowy":

https://www.ebmia.pl/walek-wielowypusto ... 00-mm.html?

"tuleja wieloklinowa"
https://www.ebmia.pl/braz-rg7/6446-tule ... -x-16.html
Dawid.S
Awatar użytkownika
Dawid.S
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 198
Rejestracja: 13 lut 2019, 19:11
Lokalizacja: Gdańsk/Olsztyn/Inowrocław
x 42

Re: Drukarka z syntetycznego granitu

Post autor: Dawid.S »

rafaljot pisze:ręce opadają... ale służę
Raczej tego szukałem ;) https://www.thk.com/?q=pl/node/600 ..kosztuje tyle co enderek :cool2:
Akademickie rozważania zawsze bywają korzystne dla studiujących temat :geek:
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1116
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: Drukarka z syntetycznego granitu

Post autor: kapi »

Dawid.S pisze: Raczej tego szukałem ;)
tylko zwróć uwagę, że NIE WSZYSTKIE tuleje przenoszą ruch obrotowy i wzdłużny. Już z @rafaljot dyskutowaliśmy o tym.

możesz to zrobić na tulejach ślizgowych np Sankyo - idą na wałkach h6
wózki UM-a maja takie tulejki wewnątrz.
łożyska IGUS-a też są dobre, ale trzeba dobrać wałki do nich.


co do THK - doczytałem kartę :D tuleja ma przenosić moment ?

masz w ogóle koncept na maszynę ? czy wszystko idzie w formie "gdyby ..." :crazy:
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
Dawid.S
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 198
Rejestracja: 13 lut 2019, 19:11
Lokalizacja: Gdańsk/Olsztyn/Inowrocław
x 42

Re: Drukarka z syntetycznego granitu

Post autor: Dawid.S »

kapi pisze:
Dawid.S pisze:masz w ogóle koncept na maszynę ? czy wszystko idzie w formie "gdyby ..." :crazy:
Przesiewam pomysły i w następnym tygodniu zamawić reszte części. Żywicy mam 5l której w maju kończy się termin więc czekać też nie mogę. Przez koronawirusa zamówienia w firmie totalnie siadły więc nic innego z niej nie zrobie. Sporo drukarkowych szpargałów z innych zabaw wala się po szufladzie także coś się z tego urodzi. :geek:
Z wałka ślizgowo-obrotowego chyba na razie zrezygnuje. Rozwiązania pro kosztują nieuzasadnienie dużo w stosunku do korzyści a zwykłe wieloklinowe wałki prawdopodobnie szybko się wytrą powiększając swoje luzy (z drugiej strony w osi Z jakoś dużo nigdy nie pracuje a zawsze mnie ciekawiło takie przeniesienie napędu.
Akademickie rozważania zawsze bywają korzystne dla studiujących temat :geek:
cube
Postów w temacie: 1
Posty: 138
Rejestracja: 29 mar 2020, 13:50
x 107

Re: Drukarka z syntetycznego granitu

Post autor: cube »

Małą tokarkę ręczną Emco mam przymocowaną do płyty granitowej, zamówionej u grabarza. Daje zauważalną poprawę jakości toczenia.
W drukarce też by pewnie część drgań wytłumiło. Otwory wiercić można na zwykłej wiertarce stołowej, wiertłem koronkowym diamentowym, jak do płytek a czopik złamać młotkiem i meselkiem. Wkłady gwintowane zrobione np. z nitonakrętek sześciokątnych (bo po taniości) można wkleić kotwami chemicznymi. Jak chcesz mieć bardzo dokładnie to poszukaj gotowej płyty traserskiej granitowej - będzie super powierzchnią odniesienia do ustawiania geometrii.
Dawid.S
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”