Strona 1 z 1

Więcej płysku z filamentu... Ender 5

: 30 kwie 2020, 12:10
autor: Reactor87
Od razu napiszę, że nie wiedziałem za bardzo jak to trafnie nazwać w tytule... Mam piękny kolorek szpuli i wydrukowałem element z tej szpulki nową drukarką ENDER 5. Piesek... Jest to element testowy znajdując się już w standardzie na karcie SD od producenta Creality, więc szczegółów parametrów nie znam, ale może to niczego nie zmienia...

Parametry podstawowe:
Dysza: 0,4mm
Temp druku: 220*C
Temp stołu: 80*C
Fialemnt: DD PET-G

Pisałem wyżej, że może to niczego nie zmienia, bo po przetworzeniu filamentu on nigdy już nie będzie już tak wyglądał jak na szpuli? Poniżej zdjęcie wydrukowane i w/w pieska na szpuli dla porównania. Widać różnicę w połysku filamentu i detalu. Czy da się osiągnąć, aby ten element miał ten odcień i połysk identyczny jak filament na szpuli?

Re: Więcej płysku z filamentu... Ender 5

: 30 kwie 2020, 12:21
autor: Azamat
Może być ciężko, zwróć uwagę jak wygląda filament na szpuli, 10tki metrów drutu i tyle, a w przypadku wydruku już jest kilka obrysów, wypełnienie i współczynnik załamania światła już jest inny.

Re: Więcej płysku z filamentu... Ender 5

: 30 kwie 2020, 13:03
autor: Reactor87
No właśnie tego nie jestem świadom... Czy w ogóle jest możliwość osiągnięcia wydruku wyglądem identycznego jak filament :) I tu możesz mieć rację i ja też to brałem pod uwagę, ale stwierdziłem, że jeszcze zapytam, bo jestem świeży w temacie druku 3D :)

Re: Więcej płysku z filamentu... Ender 5

: 30 kwie 2020, 13:06
autor: dziobu
Filament to przeźroczysty drut o średnicy 1.75mm. Sklej wydruk z takiej ścianki to będzie wyglądał jak na szpuli.

Wydrukuj tą figurkę powoli, bez nadmuchu, zwiększ flow tak żeby między obrysami nie było powietrza (albo w ogóle daj 1 obrys) i wyłącz wypełnienie.

Re: Więcej płysku z filamentu... Ender 5

: 30 kwie 2020, 13:30
autor: Berg
możesz też spróbować wydrukować słupek i zwiększać temperaturę w trakcie druku co np 1cm o 5'C. Zobaczysz przy jakich temperaturach następuje zmiana z bardziej matowego na bardziej błyszczący no i potem drukować z tak dobraną temperaturą. Czyli najniższą w której materiał już jest błyszczący. No i tak jak kolega pisał wyżej spowolnienie druku ma podobny efekt jak podwyższenie temperatury.

Re: Więcej płysku z filamentu... Ender 5

: 30 kwie 2020, 14:11
autor: TDI-CAD
Taki mega fajny połysk to dają materiały typu silk.

Re: Więcej płysku z filamentu... Ender 5

: 30 kwie 2020, 15:35
autor: Reactor87
Super! Dzięki Panowie za propozycję! Jak znajdę chwilę to przetestuje i napiszę jak to wszystko wyszło. Ale rozumiem, że z wypełnieniem elementu w jakimś stopniu (przykładowo 20-40%) to nie ma szans uzyskać takiego efektu?

Re: Więcej płysku z filamentu... Ender 5

: 30 kwie 2020, 15:39
autor: dziobu
Myślę że najlepiej będzie jak wydrukujesz kilka takich detali i sam sprawdzisz jak parametry druku wpływają na efekt końcowy.

Re: Więcej płysku z filamentu... Ender 5

: 30 kwie 2020, 16:17
autor: Reactor87
Rozumiem i przetestuję to. Pytanie miało też ogólnie na celu zapytać o sens starania się otrzymania takiej jakości, czy jest ona możliwa. (szkoda by było masy czasu i filamentu, gdyby to okazał się być zadaniem nierealnym do wykonania przy tego urządzeniu jak drukarka 3D)

Dzięki TDI-CAD za informację odnośnie SILKu. Co prawda nie mam takiego materiału, ale dobrze wiedzieć, że da się na innym materiale takie lśniące i piękne cuda drukować! :)

Re: Więcej płysku z filamentu... Ender 5

: 30 kwie 2020, 16:31
autor: Zepco
Dlatego była rada, żeby wydrukować prosty element i co kawałek zmieniać jego parametry, wtedy będziesz dobrze to widział. Czym tniesz model?
Na początek możesz spróbować podnieść temperaturę o 10st.

Re: Więcej płysku z filamentu... Ender 5

: 30 kwie 2020, 23:14
autor: Reactor87
IdeaMaker znacznie bardziej przypadł mi do gusty niż Cura :)