Strona 1 z 1

[Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 07 maja 2020, 15:28
autor: dziobu
Wrzucam tu gdyż na chwile obecną nie ma działu dotyczącego takich projektów, ale jak się pojawi to ten tekst jest do wywalenia ;)


No i chce się w końcu zmotywować do skończenia tego cuda; epidemia trochę rozwlokła terminy a im dłużej coś leży tym mniej się chce do tego wracać. Zwłaszcza że ciekawsza część elektroniki już czeka na odpalenie.


Witam,
Tak dla rozluźnienia atmosfery i powiewu świeżości wrzucę coś innego niż zawsze.
Nie jest to gadżet związany bezpośrednio z drukarkami, ale z racji znacznego wykorzystania druku 3D myślę że warto o czymś takim wspomnieć. Choćby po to żeby uświadomić szerszej publice że wydruki to nie tylko przyłbice, kostki kalibracyjne czy inne dickbutty. Poza tym projekt sam w sobie ma szereg walorów edukacyjnych, począwszy od tego że JA projektuję obudowę. Edukacja w tym wypadku polega na tym...że nie mam o tym pojęcia ;) Może nie zaczynam od zupełnego zera ale w kategorii mechanicznej jestem hobbystą-amatorem-domowo-niedzielnym. Dlaczego więc ja to robię? Ano tak się złożyło i tłumaczyć tego nie będę. Wiem że jest tu kilku prawdziwych mechaników - jak kogoś telepie na widok moich rozwiązań to bardzo mi przykro :D

Koniec nudzenia.
Chyba.

Projekt, rzecz jasna niedokończony, prezentuje się tak:
elf1.png
Ale cóż to takiego... otóż to samodzielny rejestrator fal ELF (tu do poczytania; tu też; a tu się można pogapić na wykresy). Nie będę wnikał w część organizacyjno-teoretyczną; to nie wykład. Jak ktoś-coś, to śmiało pytać.
Budowa jest modułowa:
elf2.png
Takie urządzenie umieszcza się na jakimś skrajnym zadupiu (dosłownie) i rejestruje sygnał z anten. Cały czas. Dane trzeba przesyłać np kablem (są gdzieniegdzie miejsca z przygotowaną infrastrukturą), GPRSem (jak jest zasięg; no i to ogranicza ilość danych do tych "ciekawych") albo zwyczajnie podjechać (:P) i podmienić moduł pamięci. jak ktoś zaszaleje i głębiej rozpozna temat, to zrozumie dlaczego ostatnia opcja to kiepski wybór :D

Po lewej schemacik jak to wygląda:
  • na dole moduł anten; projektowo ukończony w 99% albo więcej; wykonawczo - 30% wydruków mam;
  • wyżej jest elektronika; nasadza się ją na 2 złącza i przykręca (uszczelnienie),
  • na samej górze są akumulatory. A właściwie to "moduł zasilania" - bo na nich leżą baterie słoneczne (chwilowo w formie szkicu; nie mam jeszcze ich mocowania).
Technicznie moduły mogą być złożone razem i wyglądać jak na pierwszym zdjęciu, albo połączone kablami - rozrzucone po okolicy (lub zakopane). Taki jest urok sprzętu badawczego - im więcej się potencjalnie da zrobić, tym lepiej; mieści się w tym sposób montażu.

Nie bez znaczenia jest też transport - rozmiar całości to ok sześcian o boku 50cm (+ wystające panele słoneczne) i łącznej masie 40-45kg (z akumulatorami).
To może na wstępie tyle.

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 07 maja 2020, 15:58
autor: dziobu
Jak wspomniałem, projekt modułu anten jest chyba gotowy. Jest to skrzynka 52x52x11cm i szacowanej masie - jeśli dobrze wszystko zdefiniowałem - ~14kg. Składa się z 3 blach (alu 3mm), dwóch garści śrub mosiężnych i kilku wydrukowanych detali.
Wszystko na rysunkach co nie jest szare, to wydruki. PET (zewnętrzny pierścień), ASA (mocowanie anten), TPU (narożniki), Nylon (bloki skręcające połówki). Ewentualnie ten ostatni wyleci na rzecz Calibramu.
Cały moduł:
ant1.png
Od góry - po prześwietleniu blachy:
ant2.png
To samo ale od dołu:
ant3.png
No i bebechy po zdjęciu dołu (moduł otwiera się od spodu):
ant4.png
O taki nijaki przekrój: (różowe pierścienie w antenach to też wydruki ;p)
ant5.png
A tak prezentuje się moduł na żywo :D
aa.jpg
Tutaj brakuje jeszcze jakiegoś mocowania na PCB ze wzmacniaczami; ale jej jeszcze nie ma.
Właściwie to tylko TPU mi tu chyba nie pasuje. Narożniki wyszły dość twarde; nie mam wyczucia czy do tak ciężkiego elementu będą dobre czy nie. Szczęśliwie je można potem bezboleśnie podmienić.

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 07 maja 2020, 16:18
autor: Holgin
Co to rejestrator ELF?

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 07 maja 2020, 16:51
autor: panWiadr0
Holgin pisze:Co to rejestrator ELF?
Portal komunikacyjny pomiędzy wymiarami.

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 07 maja 2020, 17:30
autor: Abys
Holgin pisze:Co to rejestrator ELF?

Coś jak Bulbulator tylko bez "bul bul bul", inaczej wygląda też przyczłapnik i cycykator do nabulgotnicy.

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 07 maja 2020, 17:37
autor: Dawid.S
Holgin pisze:Co to rejestrator ELF?
Zdaje sie ze to jakiś nowy system unoszenia stołu z aktywnym tłumieniem drgań niskich częstotliwości

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 07 maja 2020, 17:44
autor: dziobu
Holgin pisze:Co to rejestrator ELF?
Zdania ekspertów są podzielone:
Portal komunikacyjny pomiędzy wymiarami.
Coś jak Bulbulator tylko bez "bul bul bul", inaczej wygląda też przyczłapnik i cycykator do nabulgotnicy.
Zdaje sie ze to jakiś nowy system unoszenia stołu z aktywnym tłumieniem drgań niskich częstotliwości
:D


@Holgin
To rejestrator fal radiowych o bardzo niskiej częstotliwości.

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 07 maja 2020, 17:44
autor: kapi
@dziobu, prócz tej informacji :
wiki pisze: Nadajniki pracujące na częstotliwości 20 Hz są również spotykane w urządzeniach stosowanych do kontroli rurociągów.
Radioamatorzy nagrywają sygnały ELF odbierane przy wykorzystaniu własnoręcznie wykonanych anten, aby odtworzyć je w przyspieszeniu. Pozwala to „usłyszeć” naturalne fluktuacje pola magnetycznego Ziemi.
jest jakieś praktyczne wykorzystanie tego ustrojstwa ? co ono w życiu zwykłego zjadacza chleba robi ?

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 07 maja 2020, 18:15
autor: dziobu
Tak w praktyce:
  • śledzenie wyładowań atmosferycznych (i eksplozji większych ładunków ;p);
  • badanie gruntu; wykrywanie złóż podziemnych;
  • badanie jonosfery - w tym wpływ wybuchów na słońcu (-> linie wysokiego napięcia, telekomunikacja, łączność satelitarna)
Mapy wyładowań są wspierane takimi danymi.


A to urządzenie, konkretnie to N-ta iteracja, jeśli się sprawdzi elektrycznie i technicznie, to - po przeprojektowaniu...eee...http://mars.uj.edu.pl/index.php/pl/dzia ... marsa-elf/ :D
Tak. Zostanie wy*ebana w kosmos :D

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 07 maja 2020, 18:29
autor: kapi
ok, już mam.
czyli taki odpowiednik urządzenia NASA które było w filmie "Góra Dantego" - co badali wulkan :D

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 07 maja 2020, 18:35
autor: dziobu
Chwile poszukałem w sieci żeby odnaleźć znane mi grafiki tematyczne i to na co trafiłem... nosz ja pier...
Specjalistą nie jestem ale i kontaktu z tym nie mam od wczoraj - nie znam żadnych wiarygodnych danych łączących ELF/rezonana Shumanna ze zdrowiem, psychiką i ch*j wie czym jeszcze. Nie twierdzę że nie ma tu żadnego połączenia; sugeruję tylko że z tego co mi wiadomo wszystkie "zebrane" wyniki takiego oddziaływania mają poziom placebo bądź wiarygodność o charakterze "pseudonaukowym".

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 07 maja 2020, 20:48
autor: sagittario
Dajcie spokój. Według tego linka co wcześniej dziobu przytoczył to nie ruszajcie tego cholerstwa bo się jeszcze ze strategicznym okrętem podwodnym połączycie i koronawirus będzie odległym wspomnieniem :D

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 07 maja 2020, 21:10
autor: aaannnd
Ale te anteny troche krótkie :D normalnie do tego celu to kilometrowe linie napowietrzne wykorzystywali.
Tyle że je się jeszcze bardziej totalnie na tym nie znam.

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 08 maja 2020, 11:06
autor: JGFTW
Takie do łączności z okrętami podwodnymi (czy komunikacji na cele militarne) to raczej dłuższe powinny być - w linku z Wikipedii, który wrzucił dziobu jest fragment:
[...] konieczne będzie użycie macierzy antenowej o łącznej długości przewodów wynoszącej 96 tys. kilometrów [...]2 ośrodki nadawcze, Chequamegon National Forest w stanie Wisconsin (antena o długości 45 km) oraz the Escanaba State Forest w Michigan (antena o długości 90 km)[...]
Chyba ktoś się już za to zabiera i puścił "zlecenie" na materiały, bo ostatnio żule mi i sąsiadom rozkradły kable zasilania w zewnętrznym garażu :D

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 08 maja 2020, 12:01
autor: dziobu
Jest zasadnicza różnica - to urządzenie jest jedynie odbiornikiem.
Ale ciesze się że zgłębiacie temat - m.in tak właśnie wygląda funkcja edukacyjna takiego wątku :D

JGFTW pisze:bo ostatnio żule mi i sąsiadom rozkradły kable zasilania w zewnętrznym garażu :D
A mówili że niska cena bo to leżak magazynowy :D

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 08 maja 2020, 12:19
autor: sagittario
dziobu pisze:Jest zasadnicza różnica - to urządzenie jest jedynie odbiornikiem.
Dobra, dobra- a jutro ktoś to podłączy do kolejowej sieci trakcyjnej i zyska setki kilometrów anten :D

W sumie mnie to zaciekawiło. Poczytam sobie o tym więcej.

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 08 maja 2020, 13:22
autor: JGFTW
A mówili że niska cena bo to leżak magazynowy
<dzwoni na policję>
- halo?! Proszę przyjechać na Marsa, gdzie jest antena z kradzionej miedzi ...
- zaraz wyślę zgłoszenie do funkcjonariuszy, żeby zabezpieczyli kradzione przedmioty ;)

ioioio xD
Dobra, dobra- a jutro ktoś to podłączy do kolejowej sieci trakcyjnej i zyska setki kilometrów anten
Niesamowity pomysł ;) Może dziobu jak skończysz składać to rozważ jakiś test polowy, ale ostrożnie:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=xx_MkKJPNjQ

;)

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 22 cze 2020, 16:21
autor: dziobu
Po przewidywanej obsuwie czas ruszyć dalej. Chyba komplet detali prawie gotowych do montażu dolnego modułu. Ciekawe czy pasują :D

PET-G, ASA, TPU, Calibram.
e1.jpg

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 22 cze 2020, 21:41
autor: dziobu
No, skręciłem w końcu to pudło ;) Przynajmniej tyle już jest.
O dziwo - miałem tylko jeden błąd w projekcie i się okazało że śruba jest za krótka (ale to dało się stosunkowo łatwo obejść). Jak na moje umiejętności - jestem bardzo zadowolony ;)
Dodałem uszczelki wszędzie tam gdzie będą elementy rozłączne. Końcowa wersja środka:
q1.png
Pierwsze części na miejscu: (obiecuje że niebawem zrobię sobie lepsze miejsce do zdjęć)
e01.jpg
Kolumienki (Calibram) z miejscem na uszczelki i insertami:
e02.jpg
W narożnikach jest miejsce na te łączniki; nie wiem w sumie dlaczego mocuję je przez narożne plastiki do anten. No nie wiem.
e03.jpg
W sumie to wszystko i tak pasuje. Może w kolejnej wersji zrobią kolumny od blachy do blachy. Tu widać że narożny łącznik ma ścięte krawędzie - te elementy drukowałem na boku a wolę takie niż średnio udane zaokrąglenia.
e04.jpg
Kompletny spód, jeszcze bez anten:
e05.jpg
Zadziwiająco ładnie wyszedł mi środek (ASA):
e07.jpg
Choć reszta też nie najgorzej:
e08.jpg
Tu też niebrzydko:
e09.jpg
Docelowych anten nie posiadam więc musiałem sobie zrobić atrapy - dwie końcówki i kawałek kartki ;)
e11.jpg
Rdzenie będą się krzyżować (anteny są na 2 wysokościach) ale do tego atrapy już nie robiłem.
e12.jpg
Założone i przymocowane:
e13.jpg
Wszystkie dostępne plastiki kończą się na tej samej wysokości - jest to podparcie dla dolnej blachy (dolnej - moduł anten leży teraz "na głowie")
e14.jpg
Oczywiście wypusty z nakrętkami będą zamaskowane. Ale to dopiero przy złożeniu końcowym.
e15.jpg
Ścianki pasują: (między sobą będą sklejone a między nimi a blachą będzie zalewa/żywica)
e16.jpg
Tu też fajnie:
e17.jpg
Zostało sprawdzenie narożników:
e18.jpg
AAAAA tu też wszystko pasuje ;)
e20.jpg
No to tak prezentuje się całość po złożeniu, czyli gotowy moduł anten:
e19.jpg
Ależ lubię jak wszystko pasuje tak jak trzeba ;)

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 22 cze 2020, 21:57
autor: morf
Nie wnikając w samo urządzenie zazdroszczę umiejętności (i doświadczenia ) projektowania pod druk! (Pozytywnie oczywiście zazdroszczę, ciesze się razem z Autorem)
Ja często muszę robić kilka iteracji żeby tak ładnie spasować części. Gratuluje

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 22 cze 2020, 22:16
autor: dziobu
Odkąd skalibrowałem sobie plastiki pod jedną szerokość ścieżki to wszystko wychodzi tak jak trzeba. Nie wiem czy ja coś źle robię czy S3D ma jakieś braki, ale trzymam się takiego podejścia i wszystko pasuje od kopa ;)

Popatrz na to:
w projekcie
q1.png
szpara pomiędzy brązowym uchwytem a ścianką wynosi 0.5mm. Między tym samym brązowym uchwytem (i jego dociskiem) a szarym łącznikiem nie ma żadnej szpary.

Tak to wygląda po wydrukowaniu:
Między szarym łącznikiem a czarną ścianą - 0,5mm
q2.jpg
Między łącznikiem a brązowym dociskiem - nic (*1)
q3.jpg
0,5mm pomiędzy uchwytem a ścianką
q4.jpg
(*1)
Atrapa anteny ma krzywy bolec i on powoduje wygięcie docisku.

Co się tyczy wydruków:
Ilość ścian: 4, nie mam żadnej kompensacji, nigdzie nie robiłem sztucznych odstępów. Drukowałem tak jak mam w projekcie.
Do tego brązowe detale (w sumie wszystko poza pomarańczowym środkiem i szarymi łącznikami) drukowałem jeszcze na starych profilach gdzie miałem lekki OV - to widać. Do tego pasują detale drukowane w różnych orientacjach (większość pionowo, szare łączniki - poziomo). To jest precyzja jaka jest mi potrzebna i mam ją nawet na dupnym Flsunie ;)

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 08 lip 2020, 00:04
autor: dziobu
Aktualizacja dla tych dwóch osób które to czytają :D

Całość zmontowana i zalana żywicą. Nawet sprytnie mi to wyszło, o dziwo pierwotne założenie żeby tak zrobić okazało się bardzo dobre. To fajnie, bo aż tak to jeszcze nigdy nie robiłem. Nawet wyszło dość schludnie:
e01.jpg
Kolejnym etapem bajery, choć nie do końca bajery, jest poczernienie śrub stałych. No i tu skromnie przyznam że jestem za*ebisty bo wyszło świetnie ;)
e04.jpg
e05.jpg
Co ważne - wyraźnie widać jakich śrub nie dotykać. Lubię takie detale ;)

Tu wyszła mała wtopa - dociski blokują wyjście kabli z anten więc dorobiłem stosowne wycięcia:
e06.jpg
W centrum pojawił się też uchwyt na PCB. Mimo że planowałem prosto, to wyszło chyba dość skomplikowane :D
Od święta ktoś wspomina na forum że drukować wypadało by tylko z czarnego i kolory są zbędne. Myślę że ta część modelu jest dobrym przykładem że kolory są jednak potrzebne:
To mam:
e07.jpg
A takie mógłbym mieć gdybym posłuchał tych rad:
e07b.jpg
Nie jestem pewien czy czarne jest lepsze :D

A na koniec zabawy z antenami - opisy i piktogramy ;)
Zaznaczenie co odkręcać jakby kolor śrub nie wystarczył:
e02.jpg
Od góry - opis modułu i strzałki do pozycjonowania modułu elektroniki (na innych zdjęciach):
e08.jpg
Jak już wpadł temat modułu elektroniki... to plastiki mam wszystkie ;) Parędziesiąt godzin drukowania, łącznie prawie dwie szpule - i gotowe :)
e11.jpg
Tu standardowo - wymiary wyszły idealne i pudełko (odlew) wchodzi pięknie na styk:
e09.jpg
e10.jpg
Tak to się będzie prezentować po złożeniu:
e12.jpg
e13.jpg
Nie jest źle, a jakby był styczeń to było by jeszcze lepiej :D

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 08 lip 2020, 08:37
autor: rdbv
A co tam za elektronika siedzi?
Ja bym upchał jakiegoś SDRa ale na te częstotliwości to raczej nie potrzeba go nawet. Chyba że z upconverterem jakimś ale to się z celem mija. :P

Pewnie jakiś µC i DSP na sygnale z ADC po wzmocnieniu, bo do takich częstotliwości w zupełności starczy nawet pewnie ADC i prędkość Atmegi.
Ja obecnie bawię się DSP na (dosyć) mało popularnych dsPICach. Dość tanie, to raz, dwa, jest trochę instrukcji operujących na Q15, m.in mnożenie i akumulacja, co się przydaje w DSP. No i trzy, są dostępne w obudowach DIP, przyjaznych dosyć nawet dla pł. uniwersalnych.

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 08 lip 2020, 11:15
autor: dziobu
W poprzednich wersjach była ATmega, ale nie do końca wyrabiała z tym co miała robić (zresztą nie wiem; nie mój projekt).
Poza tym szczerze nienawidzę AVRów :D

Tutaj jest trochę współcześniej - główny uC to STM32F7.

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 08 lip 2020, 16:21
autor: rdbv
@dziobu
A się tak zapytam, czemu aż nienawidzisz - jakieś złe wspomnienia? :D
Do prostych i średnio prostych rzeczy, nadają się znakomicie. Tanie, proste, sympatyczne.

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 08 lip 2020, 17:12
autor: dziobu
Dość dużo na nich robiłem i nie lubię ich.
Są podłe, niefunkcjonalne i biedne. Poza tym są zupełnie nieprzyszłościowe. Tj był super dopóki nie ogarnąłem czegoś więcej.
Do nauki programowania jeszcze mają jako taki sens, ale tak to nawet do najprymitywniejszych rzeczy używamy już ARMów. Nawet mam gdzieś trochę AVRów ale nie bardzo jest co z tym badziewiem zrobić. Do pistoletu ASG nie wchodzą ;p

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 08 lip 2020, 17:24
autor: rdbv
Fakt, biedne to są i to ostro.
Mnie szczerze mówiąc mocno denerwuje ich dokumentacja, rozwlekłe toto jakby to był cały opis x86, ale tak jakoś, hm, nie po kolei, krzywo, że (przynajmniej ja) musiałem po kilka razy wertować dany rozdział.

O wiele przyjemniejsza dokumentacja PICów była do czytania, poezja wręcz :D
Co do prymitywnych rzeczy i ARMów - 100% racji. AVRy żyją jeszcze bo są w DIPie - przez co dosyć przyjazne do hobbystycznego lutowania bez SMD.

Chociaż archaiczne procesory są jeszcze w użyciu. U mnie w robocie używane są 51' dalej. Firma dosyć znana, branża okolice automatyki, dokładnie nie powiem bo tylko bodajże dwie liczące się są w Polsce, tobym się trochę sprzedał co i gdzie robię. :D

A wracając do tematu. Ten projekt to jakiś open-source ze schematem i kodem do przejrzenia?
Chętnie bym obejrzał.

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 08 lip 2020, 18:17
autor: dziobu
[OT]
rdbv pisze:Fakt, biedne to są i to ostro.
Mnie szczerze mówiąc mocno denerwuje ich dokumentacja,
Atmelowska dokumentacja jest nie najgorsza. Poczytaj sobie co odwala Analog. Do ADuCM są opisy rejestrów - raz maski, raz bity, raz symbole. Za ch*ja nie da się ogarnąć co autor miał na myśli, a czasem opis zaawansowanej funkcji przetwornika (*1) składa się ze zdania "to enable this super fucking feature, clear bit 0x00800000 in S_REF". A teraz szukaj co to jest S_REF...

(*1)
ADuCM to w sumie przyzwoity ADC z doklejonym armem. I ma masę ciekawych rozwiązań; w dupę daje tylko skrajnie badziewna dokumentacja.

rdbv pisze:Co do prymitywnych rzeczy i ARMów - 100% racji. AVRy żyją jeszcze bo są w DIPie - przez co dosyć przyjazne do hobbystycznego lutowania bez SMD.
Dziś SMD to chyba nie jest już jakiś cud. Ale fakt, tak do konstrukcji na kablach to rozwiązanie jest wygodne.
Z tym że wraz z dorastaniem w człowieku budzi się (a jak nie to powinien) zmysł estetyczny który zaczyna gardzić kłębowiskiem kabelków.
rdbv pisze:Chociaż archaiczne procesory są jeszcze w użyciu. U mnie w robocie używane są 51' dalej. Firma dosyć znana, branża okolice automatyki, dokładnie nie powiem bo tylko bodajże dwie liczące się są w Polsce, tobym się trochę sprzedał co i gdzie robię. :D
Też korzystamy wciąż z '51. Zarówno klasycznych 8051 jak i czegoś na motywach - ADuC8*. Ale to tylko w egzemplarzach starych urządzeń.

A tak to '51 ma się dobrze. Przy szybkim rdzeniu (oidw użytkuje się takie do 120MHz) to jest bardzo sprawny uC.
Co się tyczy zaś AVRów - Logitech używa ich w klawiaturach/myszkach. Do zamkniętych zastosowań, w hurtowych ilościach. Ale mnie to szczęśliwie nie dotyczy.

Patrzę na to wszystko trochę inaczej - 99% urządzeń ma charakter rozwojowy dlatego przeważnie sprzęt mamy przewymiarowany. No i w znaczniej części składa się z diagnostyki.
W końcu lepiej stłumić byka niż orać pole kaczką :D Mam zresztą projekt gdzie bazą jest CM4 z zegarem 12MHz i pewnie dało by się zejść mniej.
[/OT]
rdbv pisze:A wracając do tematu. Ten projekt to jakiś open-source ze schematem i kodem do przejrzenia?
Chętnie bym obejrzał.
Nie. To komercyjne rozwiązanie, ale jako że wyszło tak że robię obudowę to postanowiłem pokazać do czego druku 3D można w praktyce użyć.

A to co się da, pokażę w tym wątku.

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 08 lip 2020, 20:12
autor: Qrdel
O ile się zorientowałem to anteną są cztery rdzenie (miękkie żelazo) z cewkami umieszczone po przekątnych. Czy miejscem w takim pudełku nie należałoby gospodarować oszczędniej? chyba że to wczesna faza, do testowania podstawowych założeń.
Bo mnie się natychmiast uwidział taki układ:
--||
--||
||--
||--

w miejsce

\ /
\/
/\
/ \

Zwoje będą dłuższe - niestety większe zużycie miedzi ale rdzenie mogą być niższe i zmieści się więcej zwojów co razem z większym przekrojem rdzenia - da większą czułość.
A co jako wzmacniacz wejściowy?

Ciekawy projekt i jeszcze ciekawszy target.

Pozdrawiam
Maciek

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 08 lip 2020, 21:13
autor: dziobu
Qrdel pisze:O ile się zorientowałem to anteną są cztery rdzenie (miękkie żelazo) z cewkami umieszczone po przekątnych. Czy miejscem w takim pudełku nie należałoby gospodarować oszczędniej? chyba że to wczesna faza, do testowania podstawowych założeń.
Wręcz przeciwnie. To n-ta wersja urządzenia jak i anten. A te są dwie a nie cztery; łączone w parach ze wspólnym rdzeniem. Ale z czego jest nawój i rdzenie - to nie wiem. Wiem tylko ze ścianki są z DD ASA bo je drukowałem :D

Dlaczego tak a nie inaczej - taki był cel. I całą elektronika ma się mieścić pomiędzy nawojami, stąd taka śmieszna konstrukcja. Ale co i dlaczego - to w sumie nie moja działka. Tak jak część analogowa.
Ja się głównie skupiam teraz na obudowie, bo to mój pierwszy projekt CADowski (a tego też trzeba się nauczyć) i jej wykonaniu. Potem zajmę się programem, ale to już nie będzie widowiskowe.


Więcej o tym doczytasz tutaj m.in: http://www.oa.uj.edu.pl/elf

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 08 lip 2020, 21:55
autor: Qrdel
Fascynujący temat.

To ja mam jeszcze jedno podchwytliwe pytanie:
Dlaczego tylko X-Y, kiedy szczególnie na Marsie urządzenie będzie umieszczone nie na ściance falowodu a jakieś parę kilometrów wyżej
[wzmianki o niskiej przewodności gruntu i w efekcie głębokiej penetracji ELF]?

Maciek

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 08 lip 2020, 22:11
autor: dziobu
Ja Ci powiem tylko tyle - nie widziałem dotychczas anteny w Z. Aż tak merytorycznie to nie moja bajka, ja tu tylko blachy robię :D

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 08 lip 2020, 22:46
autor: Qrdel
OK. Sorry.
Ale temat ciekawy.

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 08 lip 2020, 22:55
autor: dziobu
Ale jak czegoś sensownego się dowiem to dam znać.

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 12 sie 2020, 23:34
autor: dziobu
Projekt modułu akumulatorów ukończony w 95% ;)

Wchodzi 12 akumulatorów; ciekawe czy uchwyty wytrzymają :D
aku1.png
aku2.png
aku3.png
aku4.png
aku5.png
Zostało tylko mocowanie akumulatorów i belki do baterii słonecznych.

Chyba trochę przesadziłem, bo w całym tym pudle mam prawie 300 śrubek (+podkładki i nakrętki) :D Ale dobrze; jest co poprawiać w ewentualnych przyszłych wersjach. W końcu komputer przyjął, to może być :D

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 13 sie 2020, 08:38
autor: panWiadr0
Yyy... to nie koniec??? Ile modułów będzie mieć ten bulbator? Mieszkalny też będzie?
Budujesz urządzenie pomiarowe czy stacje kosmiczno?

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 13 sie 2020, 10:29
autor: dziobu
Som tylko tszy.

Musze robić sam bo nie mam w CADzie generatora modułów kosmicznych. A kto wie co z tego pudła potem będzie :D (jaja będą jak to faktycznie się sprawdzi i w N-tej iteracji poleci tam gdzie trzeba...)

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 13 sie 2020, 14:34
autor: JGFTW
Mam parę pytań:

Czy akumulatory mogą być zamontowane tak przechylone?

Czy masz zaprojektowane jakies otwory odpowietrzające?

Z jakiego materiału drukujesz ten największy wewnetrzny element?
Jak rozważasz PETG to podobno nie jest on odporny na kwas z akumulatora.
http://kmac-plastics.net/data/chemical/ ... emical.htm

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 13 sie 2020, 14:53
autor: dziobu
JGFTW pisze:Czy akumulatory mogą być zamontowane tak przechylone?
Ponoć tak. Nawet w niektórych UPSach to widziałem.
JGFTW pisze:Czy masz zaprojektowane jakies otwory odpowietrzające?
Nie. Nie wiem czy dać zatykaną dziurę, czy lepsza będzie membrana półprzepuszczalna (albo jedno i drugie). Miejsce na to zostawiłem sobie w plastiku i to będzie końcowa kosmetyka.

Obudowę robię wodoszczelną, ale niedawno dopiero zauważyłem że w umowie jest tylko pyłoszczelna ;/ Niemniej jak już nawrzucałem uszczelek jak głupi to nie zaszkodzi się tego trzymać.
JGFTW pisze:Z jakiego materiału drukujesz ten największy wewnetrzny element?
Jak rozważasz PETG to podobno nie jest on odporny na kwas z akumulatora.
Większość plastików polegnie w spotkaniu z kwasem, a nawet jak nie to ten zeżre kable czy elektronikę. Ale nie przewiduję tu wycieku. Dotychczas (w hermetycznych skrzyniach ;p) nic się nie działo także i tu nie zakładam złego.

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 14 sie 2020, 18:20
autor: dziobu
No, to mam 98%. Wymodziłem mocowanie paneli słonecznych. Dwa proste plastiki a zeszło pół dnia i masa prób. Ale chyba będzie dobrze.

Każdy panel ma przymocowane dwa plastiki. Przez nie trzyma się obudowy na 3 śrubach; w jednym miejscu śruby są współdzielone więc przy 4 panelach mam 8 śrubach. Wydaje mi się że to będzie dało się zamontować :D

I w końcu całość zaczyna jakoś wyglądać. Dosmarkam jeszcze jakąś wizualizacje anten i kabli, dodam opisy i powinno się nadać do jakiejś ładnej wizualizacji.
q1.png
q2.png
q3.png
q4.png
q5.png

btw.
Fajną funkcję w programie znalazłem:
q6.png
Podoba się dla mnie to rozstrzelenie ;)

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 15 sie 2020, 01:03
autor: dziobu
Projekt obudowy: 99.9% ;) Zostały bajery i kosmetyka, albo już tylko bajery

Ostatnia duża doróbka - mocowanie akumulatorów:
program pomysł przyjął i dało się zaprojektować. Ciekawe czy będzie dało się tego użyć. Idea jest prosta - akumulatory są trzymane od góry i dołu blachami, natomiast żeby zachować ich pozycje wypełniaczem są elementy dystansowe dające też jakąś amortyzację.
e1.png
e2.png
e3.png
e4.png
e5.png
e6.png
e7.png

Niebawem będą blachy; będzie dużo skręcania, drukowania i klnięcia :D
No i program...

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 15 sie 2020, 09:04
autor: panWiadr0
A za X lat, jak kiedyś komuś przyjdzie zaszczyt zrobić serwis tego czegoś padnie soczyste "Kto to k***** wymyślił!!?" :]

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 15 sie 2020, 13:16
autor: dziobu
Tam gdzie to teoretycznie będzie, serwisu nie przewiduję :D

Choć tak na prawdę to jest dość wdzięczne do grzebania (*1).

(*1) mam nadzieję :D

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 15 sie 2020, 18:18
autor: panWiadr0
dziobu pisze:Tam gdzie to teoretycznie będzie, serwisu nie przewiduję :D

Choć tak na prawdę to jest dość wdzięczne do grzebania (*1).

(*1) mam nadzieję :D
Trzysta, pięćset śrub. No shit! :DD

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 15 sie 2020, 18:22
autor: dziobu
No nie jest tak źle. Większość z tych śrub skręcam tylko raz.

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 15 sie 2020, 20:15
autor: @GUTEK@
A jak zajdzie potrzeba wymiany kryształów gór... eeee akumulatorów :D

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 15 sie 2020, 21:46
autor: dziobu
To żaden problem. 8 śrub do paneli słonecznych, niewiele bo jedynie 30 (:P) do górnej pokrywy i już mamy dostęp do akumulatorów ;D

Teraz jeszcze muszę ogarnąć TPU w Zmorphie, bo Dreamer nie da rady ze wszystkim.

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 17 sie 2020, 12:48
autor: dziobu
Dziś odebrałem. PASUJĄ ;)
Wszystkie odległości się zgadzają, otwory leża jak trzeba. YEAH!!!!

w dwóch się walnąłem ale to w projekcie; rozwierce i nie będzie widać
b1.jpg
b2.jpg
b3.jpg
No to jedziem z drukowaniem :D

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 21 sie 2020, 22:32
autor: dziobu
Mały offtop.
Jest sobie taki detal - górna część wewnętrznego bloku modułu akumulatorów:
ss.png
Trochę niemały; w projekcie wydawał się mniejszy (swoją drogą udało mi się że wszedł na stół).

Założyłem używaną szpulę, zważyłem; oszacowałem też liczbę zwojów i ilość druta. Wyszło mi że będzie git i zostanie ~1 warstwa zwojów na szpuli. Wytruk jak wydruk, ale końcówka była ciekawa.
Wydruk zbliżał się do końca. Ale filament też...
s01.jpg
Niby to już koniec, ale drukuje i drukuje...
s02.jpg
Został jeden zwój.
s03.jpg
A tu już nic. Szpula zdjęta. Nowa już czeka.
s04.jpg
Ale chwile później...koniec ;)
s05.jpg
Po prawie 40 godzinach druku został mi taki zapas :D
s06.jpg
Z taką dozą szczęścia to powinienem to pudło złożyć w łikend ;)

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 21 sie 2020, 22:45
autor: morf
Jaaa nieźle:)
Miałem raz podobna sytuacje tyle że ekstruder direct I Mniej więcej podobny kikutek został przy samym ekstruderze.
Swoją drogą z jakiego materiału? Pet czy pla?

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 21 sie 2020, 22:48
autor: dziobu
PET-G. Tu nigdzie nie ma PLA.

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 21 sie 2020, 23:07
autor: panWiadr0
PLA jest dla słabych!

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 21 sie 2020, 23:27
autor: morf
Niby tak trochę temperatura mnie zmyliła bo ostatnio trafiałem na jakieś wysokotemperaturowe pety:)

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 23 sie 2020, 15:39
autor: dziobu
5 dni drukowania i gotowe ;)

Teraz 3kg plastiku (netto ;p):
kpl.jpg
muszę zamienić na to:
q1.png
Wszystko do siebie pasuje także całość przypomina składanie szafki z Ikei ;)

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 23 sie 2020, 16:24
autor: dziobu
Jakość vs dokładność.

Cześć elementów powstała na chińskim Flsunie G. Co więcej - z PETa, z którym ta drukarka radzi sobie średnio. W efekcie wewnętrzna kolumna przy złączach wygląda tak:
od środka:
d01.jpg
od zewnątrz (drukowanie na supportach)
d02.jpg
(przyznam że nie wiem czemu wyszło aż tak brzydko; przeważnie PET z niej wychodzi ładniej, ale to się dowiem w swoim czasie)

Powyższe otwory są na gniazda M8:
d03.jpg
I owo gniazdo, bez żadnej obróbki, szlifowania czy czegokolwiek...
d04.jpg
d05.jpg
pasuje idealnie; wchodzi delikatnie na wcisk, siedzi pewnie. Żadnej szparki czy rzeźbienia.
Także detal może i jest brzydki, ale swoje wymagania spełnia :)

(swoją drogą brzydota i pewne wady są wręcz pożądane w pierwszym prototypie)

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 23 sie 2020, 23:23
autor: dziobu
No to skręciłem to pudło. Na razie na sucho, kleić będę pewnie jutro.
Nie obeszło się bez problemów (4 złe otwory) no i źle zwymiarowałem akumulator. Tj kiedyś to poprawiłem, ale widocznie przy jakiejś okazji przywracania kopii zapasowej musiałem to sobie nadpisać; w efekcie muszę poprawić 8 górnych docisków bo są za grube o 2.5mm ;/ Najwyżej zostaną jakby był kiedyś inne akumulatory. Ale jak dotąd to jedyne grubsze problemy ;)

Tak to teraz wygląda:
Spód i ścianki:
e01.jpg
I środek:
e02.jpg
Dolne uchwyty akumulatorów wchodzą idealnie na styk ;)
e03.jpg
Aż miło się to układa; w końcu to TPU
e04.jpg
Środek nie prezentuje się zjawiskowo ale nie ma po co tam zaglądać.
e06.jpg
Wywietrznik; prymitywne ale sprawdzone rozwiązanie:
e07.jpg
I oto pierwszy akumulator - również idealnie na wcisk ;)
e08.jpg
I więcej akumulatorów
e09.jpg
Tu też ;)
e10.jpg
Z górnymi zaślepkami (tymi do poprawy)
e11.jpg
Widać że wystają:
e12.jpg
A teraz nóżki:
e13.jpg
I test całości - sam komin:
e14.jpg
Z akumulatorami
e15.jpg
Szpara od góry jak w projekcie; nieźle ;)
e16.jpg
I całość:
e17.jpg
Kabelki też pasują:
e18.jpg
Szpara na wodę - jest :)
e19.jpg

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 31 sie 2020, 22:30
autor: dziobu
Cały dzień skręcania, rzeźbienia, wiercenia... i oto jest :)
Zostały kabelki, uszczelki no i soft.
Moduł anten. Bez anten ale z elektroniką i złączami.
e01.jpg
Tu nie widać że czegoś brakuje:
e02.jpg
Moduł elektroniki.
e03.jpg
Tu komplet, poza uszczelką.
e04.jpg
Spód wyciąga się z kilkoma kartami.
e05.jpg
Dość zgrabnie to wyszło
e06.jpg
Przepusty do części cyfrowej.
e07.jpg
Cyfrówki teraz nie mam kompletnej a do przymierzenia nie chcę jej składać na siłę. Atrapy są ;)
e08.jpg
Teraz moduł akumulatorów (zasilania); złącza nawet pasują :)
e09.jpg
Środek jest w poprzednim poście. A tu całość:
e10.jpg
Teraz panele słoneczne:
e12.jpg
I składamy... elektronika na anteny:
e13.jpg
Na to akumulatory:
e14.jpg
I pierwszy panel:
e16.jpg
Tu teraz wisi w powietrzu ale oprze się na kolejnym:
e17.jpg
I wszystko:
e18.jpg
Panele wiszą jak trzeba:
e19.jpg

Wyszło całkiem podobnie ;)
e20.jpg
ee1.png

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 01 wrz 2020, 08:48
autor: morf
Chapeau bas!

Naprawdę podziwiam calosc zaprojektowana wydrukowana, pasujaca do siebie i wygladajaca estetycznie to dla mnie poki co inny poziom wtajemniczenia :)

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 01 wrz 2020, 12:29
autor: dziobu
Staram się; to w końcu dobry sposób żeby sie CADa nauczyć ;)

Dodałem bajery i kabelki do wizualizacji. Teoretycznie to nawet powinno dać się jakoś złożyć.
Zasilanie i transmisja zewnętrzna:
q2.png
Dołożone panele:
q3.png
Tak idą kable pod panelami:
q4.png
Całość z antenami (nie wiem jakie będą; pewnie coś podobnego):
q1.png
I teraz to wygląda jak klasyczna rasowa sonda kosmiczna z wczesnych StarTreków ;)

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 01 wrz 2020, 12:38
autor: Adinfo
dziobu pisze:I teraz to wygląda jak klasyczna rasowa sonda kosmiczna z wczesnych StarTreków ;)
Tak serio to nas wkręciłeś, bo od początku było wiadomo, że to coś to jeden z głównych elementów łazika marsjańskiego, zlecili to Tobie w tajemnicy, dlatego napisałeś, że to coś służy do czegoś innego. A na boku podwozie z napędem robisz, do tego wysięgnik na kamery. Kiedy to to ma lecieć w kosmos?

Zbyt dobrze to spasowane wszystko :mrgreen:

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 01 wrz 2020, 13:15
autor: Berg
on chce namierzać sowieckie łodzie podwodne.

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 01 wrz 2020, 17:05
autor: dziobu
A gdzie ja wezmę dziś sowieckie okręty?


Anteny zamontowane i, co oczywiście było jasne - pasują idealnie :D Nawet szpary na kable robione niemal na oko wyszły jak trzeba.
No nie powiem, zaczyna mi się podobać ;)
e01.jpg
e02.jpg

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 01 wrz 2020, 17:40
autor: Abys
Podejrzana sprawa.. wszystko pasuje, tajny projekt.

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 01 wrz 2020, 18:09
autor: dziobu
Abys pisze:Podejrzana sprawa.. wszystko pasuje
A żebyś wiedział.

Też jestem zaskoczony :D


edit.
Jak ktoś chce pomiziać ustrojstwo w wersji 3D, to tu można:
http://xyzyk.ddns.net/inne/elf/20200901_3d/

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 07 maja 2021, 22:31
autor: dziobu
Odkopuję gdyż projekt nie zdechł. Ledwo zipie ale dyszy :D

Pierwsze próby czy to działa. Nie jest to jeszcze cały zestaw no ale to co jest i tak wymaga sprawdzenia już z docelowym sprzętem (choć dalej prototypowym). Najpierw złożenie:
1. Anteny:
e1.jpg
2. Na to elektronika:
e2.jpg
3. Na całość akumulatory:
e3.jpg
I na razie tyle :)
e4.jpg
Wszystko pasuje jak trzeba. Tego nie widać ale podłoże jest krzywe, z pewnym spadkiem. Zgodnie z założeniami nie trzeba tego skręcać i nawet tak wszystko trzyma się kupy. Miło ;) Widać projektant się spisał :D

I dane zebrane z anten:
e_a.png
Jest to oczywiście śmietnik ale oznacza że to działa. Dobry krok w dobrą stronę.


btw.
Ten przystojniak na zdjęciach to ja :)

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 07 maja 2021, 22:59
autor: @GUTEK@
Aż dziwne, że jakiś patrol saperski nie wjechal do tego parku gdzie to rozłożyłeś :D

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 07 maja 2021, 23:03
autor: dziobu
To teren obserwatorium. A poprzednie wersje urządzenia były pakowane w wojskowe skrzynie także obstawiam że tu nie takie rzeczy widzieli.

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

: 07 maja 2021, 23:07
autor: panWiadr0
A taki ładny trawnik był...