Strona 1 z 1

Hackatone - kompaktowa drukarka do materiałów wysokotemperaturowych (forumowa drukarka)

: 13 maja 2020, 17:18
autor: Dawid.S
hackaton reprapy v2.jpg
Link do zgłoszenia się do projektu: https://forms.gle/5u3ExrdTEUHerLF38
PS: Prośba o ogarniczenie komentowania tego wątku tylko do merytorycznych wypowiedzi, planuje publikować tutaj postępy i ważne informacje o projekcie.

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 13 maja 2020, 21:20
autor: FlameRunner
1. Pisze się "hackathon", poza tym to chyba nie jest hackathon. ;)
2. Przeniosłem do nowoutworzonego działu "B+R, innowacje i pomysły".
3. Dla zachowania porządku wymyśl jakąś krótką, charakterystyczną nazwę/hasło/tag, którego będziesz używać w tytule każdego wątku dotyczącego projektu. W tytule tego wątku też ją dodam.
4. Powodzenia. (-:

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 13 maja 2020, 21:23
autor: Dawid.S
FlameRunner pisze:1. Pisze się "hackathon", poza tym to chyba nie jest hackathon. ;)
Najwyraźniej mam ciekawą forme dysleksji - nie zauważyłem (i to kilkukrotnie) :P

Na tę chwilę mamy cztery osoby w projekcie, myśle że jutro będzie można ruszyć z organizacją. Ustalimy kanały komunikacji, podział obowiązków itd.. Nie zakładam też zbyt dużej grupy roboczej, raczej solidne kameralne grono które powinno naturalnie sie wyłonic na podstawie zaangażowania i wkładu w projekt.

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 13 maja 2020, 21:24
autor: FlameRunner
*dysleksji

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 13 maja 2020, 22:41
autor: Stefek96
Mało wiem o drukarkach samych w sobie bo niewiele przy nich grzebałem w porównaniu do wielu tu na forum ale ogarniam inventora więc mogę coś nie coś narysować lub przerabiać jak będzie taka potrzeba.

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 13 maja 2020, 23:26
autor: Dawid.S
Chętnie posłuchałbym opinii forumowiczów którzy nie są zainteresowani aktywnym udziałem - nad jaką drukarką powinniśmy pracować? (wpisy humorystyczne dozwolone) :piwo:

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 13 maja 2020, 23:46
autor: Andrzej_W
Jak najniższym kosztem zrobić działająca drukarkę :DD
Życzę powodzenia w projekcie. Wiedza która dzięki temu uda się zdobyć napewno się przyda innym

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 13 maja 2020, 23:46
autor: Julian
Dawid.S pisze:(wpisy humorystyczne dozwolone)
Co te zamknięte kosmetyczki robią z ludźmi. Tak poszlibyście sobie na manicure a nie jakies głupoty w głowie :D

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 00:05
autor: emartinelli
Ja niestety od tygodnia nie mam czasu więc nie pomogę ale fajnie by było gdybyście zrobili coś łatwo skalowalnego na różne rozmiary obszaru roboczego.

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 00:14
autor: Dawid.S
Przygotowuje strone dedykowaną projektowi także za kilka dni powinniśmy wyjść z chaosu organizacyjnego. Póki co korzystajmy z tego wątku.

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 08:07
autor: Sekal
Andrzej_W pisze:Jak najniższym kosztem zrobić działająca drukarkę :DD
Taki projekt już kiedyś był, na innym polskim popularnym forum drukarkowym.

Przestałem obserwować jak rozpoczęła się dyskusja (na poważnie!), czy w można użyć gumki do majtek zamiast pasków napędowych.

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 08:11
autor: sagittario
Sekal pisze: Przestałem obserwować jak rozpoczęła się dyskusja (na poważnie!), czy w można użyć gumki do majtek zamiast pasków napędowych.
Jak najbardziej! Przecież MacGyver naprawiał silnik sprężyną od długopisu, a pasek klinowy zastąpił pończochą (czy jakoś tak) :D

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 08:36
autor: Sekal
Ja się zastanawiam jaki jest cel projektu? Zróbmy sobie drukarkę to nie jest cel.

Piszę to na poważnie. Czy chodzi o rozsławienie autorów? Nauczenie się nowych rzeczy? Satysfakcję, że brałem udział w projekcie, z którego ludzie teraz korzystają i budują swoje drukarki?

Bo inaczej się wtedy buduje zespół. Budowanie i motywowanie grupy to bardzo ważna rzecz na każdym etapie projektu, a bez konkretnej wizji i ustalonych priorytetów nie można tego robić skutecznie.

Jeśli chodzi o naukę to fajnie pozyskać doświadczone osoby, które nie koniecznie będą się angażowały, ale podpowiedzą sprawdzą itd.

Jeśli chodzi o sławę, to warto zadbać od razu na wstępie, żeby ktoś ogarnął SM itd.

I to jest najważniejsze pytanie na tę chwilę.

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 09:20
autor: japim
A ja mam jeszcze jedno pytanie - czy ta drukarka ma być konkurencją dla chińskich Creality/Anet/Alfawise itd? A jeżeli tak to pod jakim względem? Cenowym (raczej ciężko na nowych częściach pobić Chińczyków)? Jakościowym (to cena taka, że mało kto będzie robił taką drukarkę jak będzie miał do wyboru Creality, gotowy projekt HEVO lub chociażby Prusę)? Cena/jakość?
Polski reprap - zbudowany z chińskich części? WTF?

No i Hackaton to zazwyczaj konkurs na czas - 24/48 godzin/ kilka zespołów i zaczynasz od worka z częściami (wszyscy takie same) i masz dostać gotowy prototyp na końcu... Kto pierwszy ten wygrywa.

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 09:48
autor: marek91
Sekal pisze:Taki projekt już kiedyś był, na innym polskim popularnym forum drukarkowym.
To samo napisałem w innym temacie... ;)
Sekal pisze: Przestałem obserwować jak rozpoczęła się dyskusja (na poważnie!), czy w można użyć gumki do majtek zamiast pasków napędowych.
I nawet domyślam się kto to napisał, to był agent jakich mało :lol:
Ciekawym rozwiązaniem były też rolki po papierze toaletowym chyba jako tunel chłodzący. :rotfl:

A tak na poważnie, popieram pomysł emartinellego.
Coś łatwo skalowalnego (tylko kurde nie w osi Z, bo ileż można drukować wazonów?!) albo przynajmniej coś dużego i taniego.
Sam chciałem robić projekt KROVA 2.0 ale czasu i chęci brak.

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 10:03
autor: sagittario
To skoro dział R&D (Research and Destroy :D) i można wpisać śmiałe pomysły to proponuję drukarkę do drukowania z regolitu. Może na Marsa poleci :)
Ewentualnie zastanowić się nad drukarką, która rozwiąże jakieś trudne zagadnienie?

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 10:28
autor: McKee
marek91 pisze:Ciekawym rozwiązaniem były też rolki po papierze toaletowym chyba jako tunel chłodzący. :rotfl:
Nie wyśmiewaj istotnego elementu konstrukcyjnego wielu poważnych maszyn.
Rolki_.jpg
(Prawidłowo zamontowane umożliwiają uzyskanie poprawnego łożyskowania :rotfl:).

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 11:41
autor: Berg
Sekal pisze:Ja się zastanawiam jaki jest cel projektu? Zróbmy sobie drukarkę to nie jest cel.
Zdaje się dwukrotnie zaczynałem podobną dyskusję. Jedna jest tu:
viewtopic.php?f=10&t=847

Drugiej trzeba by poszukać głębiej :D NA drugiej stronie wątku był jakieś założenia nazwy robocze 150$3d i 300$3d miały wyznaczać cel.

Z zespołem jest tego rodzaju kłopot, że łatwo go zbudować z ludzi:
- którzy chcą zbudować pierwszą, drukarkę - no ale jak ktoś robi pierwszą, to raczej nic z tego fajnego nie wyjdzie
- którzy chcą zbudować drugą - np deltę bo już mają CoreXY, albo odwrotnie. - problem w tym ,że taki zespół nie odgada się bo jeden będzie chciał deltę a drugi koniecznie corexy . Wszyscy coś innego niż to z czym mają już do czynienia i na czym się znają.
- z ludzi, którzy - mają większe doświadczenie - trudniej, bo im się już nie chce :D

Ja na przykład aktualnie uważam że fajna drukarka to by była klasyczna brama z IDEXEm jako opcja. W tym kierunku zmierzały moje eksperymenty ostatnie . Jednak ramę z profili 40x20 (bo to najtańsze i solidne rozwiązanie, co każdy jest w stanie zrobić) viewtopic.php?f=10&t=4966&start=40 skręconą szpilkam oddałem, tak samo zrobiona w HC viewtopic.php?f=63&t=1200, którego nie oddałem a IDEXa prawie-kupiłem - Sigmę

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 11:58
autor: Berg
Zrobić projekt, który rozsławi autorów we wszechświecie to też fajny cel. - Jak Voron, czy wcześniej HC . To może być cokolwiek byle by było ładnie, designersko zaprojektowane. Wg mnie np taki Voron jest kompletnie bez sensu drukarką ale za to ładną no i to zabanglało.

Mam kilka drukarek w różnych mechanikach ale najbardziej ostatnio lubię deltę znowu.... ciężki wybór :D

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 12:14
autor: Dawid.S
Sekal pisze:Ja się zastanawiam jaki jest cel projektu?
Zebrać wiedzę rozrzuconą w wielu głowach pod jedną flagą jest celem który motyuje mnie na tyle by poświęcić temu projektowi swój czas. Gdy zsyntezujemy Wasze doświadczenia i umiejętności być może powstanie coś czego jeszcze się nie spodziewamy dlatego zależy mi na..
rafaljot pisze:ludziach, którzy - mają większe doświadczenie - trudniej, bo im się już nie chce
ale też na każdym innym bez znaczenia czy buduje swoją pierwszą czy drugą drukarke. Pewnym jest że grono będzie kameralne dlatego po czasie zostaną osoby najbardziej zaangażowane.

Sposób zarządzania projektem jaki przyjąłem do opanowania chaosu to system z którym pracują w VALVE (pierwszy link z brzegu: https://www.focus.pl/artykul/zarzadzanie-bez-zarzadcy dla tych co nie słyszeli a ich ciekawi) Po pierwsze dlatego że uznałem iż ten system w tego typu projekcie jest naprawdę ciekawą ścieżka. Każdy z osobna będzie decydował i będzie odpowiedzialny za to co będzie robił jednocześnie wszyscy będziemy decydować o całości i kierunku który postanowimy eksplorować. jaki będzie to kierunek? Nie ten etap by podjąć decyzje.. Na rozgrzewkę by scalić towarzystwo i dać satysfakcje z ukończenia będę inspirował za projektem który będzie realny i doprowadzimy go do końca zanim zdążą się nim zmęczyć.
japim pisze:No i Hackaton to zazwyczaj konkurs na czas - 24/48 godzin
Dlatego roboczo nazwałem projekt hackathon. Jasne one zazwyczaj trwają ze względów logistycznych kilka dni, kurcze ciężko byłoby zebrać grupę ludzi pod jednym dachem na większy odcinek czasu ale online nie mamy tego typu wyzwań logistycznych. Będzie to maraton projektowy który potrwa do trzech miesięcy.

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 12:36
autor: Berg
O widzę, że bardziej mówimy o zarządzaniu niż drukowaniu.

4 osobowy zespół to za mało na początek. Po podjęciu pierwszej demokratycznej decyzji o tym jaka mechanika z 4 osób zostaną dwie. Po podjęciu drugiej decyzji - Bowden, czy direct zostanie jedna.

By taki model zarządzania mógł działać muszą się ścierać dwie "siły" - poczucie wolności , które uwalnia kreatywność, o to chodziło w Valve oraz prosty cel w postaci kasy na koncie dzięki dobrej sprzedaży na koniec każdego miesiąca, najlepiej + premia roczna.

Zmotywowanie ludzi do współpracy w oparciu o samą radość wspólnego projektowania moim zdaniem nie zadziała :D Trzeba by umówić się, że każdy wpłaca np 10tyś na konto i oddasz, jak projekt będzie mieć 5000 lajków :D przed 31 grudnia a nie, to całość idzie na WOŚP.

EDIT: albo lepiej na kampanię PAD, to będzie bardziej motywować :D

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 12:45
autor: Dawid.S
Jak na razie z ankiety widać duże inspiracje do prusa research czego spodziewałem się już w poprzednim wątku. Czyli chcemy zachować możliwie dużą otwartość projektu ale profity w postaci $ też są spoko więc jak miałbym wróżyć.. to mniej więcej w tym kierunku
4 osobowy zespół to za mało na początek.
Już sześcioosobowy, zapraszam :friends:

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 13:30
autor: FlameRunner
Stefek96 pisze:Mało wiem o drukarkach samych w sobie bo niewiele przy nich grzebałem w porównaniu do wielu tu na forum ale ogarniam inventora więc mogę coś nie coś narysować lub przerabiać jak będzie taka potrzeba.
Czyli chcesz brać udział w tworzeniu przez społeczność hobbystów otwartoźródłowego projektu drukarki 3D, ale używać komercyjnego oprogramowania i siłą rzeczy zapisywać pliki źródłowe we własnościowym formacie? ;)
Dawid.S pisze:Link do zgłoszenia się do projektu: ...
(...)
Ustalimy kanały komunikacji...
(...)
Przygotowuje strone dedykowaną projektowi
Po co było to całe "utworzenie działu badań i rozwoju"...?

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 13:34
autor: emartinelli
FlameRunner pisze:Po co było to całe "utworzenie działu badań i rozwoju"...?
Do publikowania gotowych rozwiązań lub prawie gotowych?

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 13:34
autor: FlameRunner
Sekal pisze:Ja się zastanawiam jaki jest cel projektu?
Patrzcie, mówimy, to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest drukarka społeczna, w oparciu o sześcioosobowy zespół.

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 13:35
autor: FlameRunner
emartinelli pisze:
FlameRunner pisze:Po co było to całe "utworzenie działu badań i rozwoju"...?
Do publikowania gotowych rozwiązań lub prawie gotowych?
Do tego by wystarczył jeden wątek.
Cały czas myślałem, że chodzi o dział, w którym można założyć dużo wątków i swobodnie prowadzić w nim prace nad projektem.

Mamy sytuację taką, że jest wątek "zgłoszenia", ale zgłoszenia odbywają się przez formularz guglowy, a w wątku toczy się dyskusja ogólnie o projekcie. Założyłem dział B+R, żeby był porządek, a już jest bałagan.

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 13:37
autor: sagittario
Czy później przez to nie ma czasem kilkunastu dystrybucji Linuxa, kilku różnych przeglądarek, programów "itede" "itepe"?
Bo część osób pracująca przy otwartym projekcie pokłóci się o to czy bowden czy direct, a później każdy założy własny zespół i "stworzymy standard", który zastępuje inne standardy ? ;)

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 13:38
autor: Dawid.S
FlameRunner pisze:Po co było to całe "utworzenie działu badań i rozwoju"...?
Szukam optymalnego rozwiązania by nie zaciapać sie kierowaniu wątkiem, dla porządku uznałem ze warto na forum wrzucać do działu r&d wpisy ze znaczacymi postepami lub zasiegac po opinie ogółu. Bez sensu teraz zasmiecac dział wszystkim watkami organizacyjnymi. Gdybym miał możliwość edytowania pierwszego postu forum można by juz np zrezygnować ze strony dla projektu, wtedy ten pierwszy wpis pelnil by role landing page projektu - teraz to bardzo utrudnione. Sam dział mamy od 24h i jeszcze trzeba go dopracować by realizowal funkcje dla których powstał. W międzyczasie projekt drukarki forumowej juz ruszył. Jeśli chodzi o mnie to bardzo chętnie bede go prowadził w pierwszym poście a nawet namawiam do tego typu praktyki związanej z tym działem.

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 13:39
autor: Dawid.S
FlameRunner pisze:
Sekal pisze:Ja się zastanawiam jaki jest cel projektu?
Patrzcie, mówimy, to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest drukarka społeczna, w oparciu o sześcioosobowy zespół.
Jak na razie tylko 6 osób zdecydowalo sie reprezentować spolecznosc

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 13:46
autor: McKee
Dawid.S pisze:Jak na razie tylko 6 osób zdecydowalo sie reprezentować spolecznosc
Ja to raczej odbieram jako: Jedynie 6 osób wykazuje choć minimalne zainteresowanie projektem (zaangażowanie wykraczające poza zwykłe komentowanie pomysłu na forum).
Trzymam kciuki ale zupełnie nie wierzę w powodzenie. Za dużo już takich inicjatyw widziałem. Jak sam nie zrobisz całej roboty to nic z tego nie wyjdzie.

PS.: Cały czas nie widzę odpowiedzi: "po co?" Kto i jak miałby z tego skorzystać. Najbliżej tytułu "forumowej drukarki" była IMHO delta anycubic-a, którą kupiło kilkanaście osób. To ma jakiś sens jak podobny (bo nie taki sam!) sprzęt ma kilkanaście osób (i prawie każdy przerabia pod siebie choć niektórzy mają problem nawet z uruchomieniem) ... ale projekt i potem budowa drukarki od zera? - jakoś nie wierzę żeby większej liczbie osób chciało się coś wspólnie i równolegle budować.

PS.: Delta jest fajna (jako kolejna drukarka - nie jako pierwsza). IMHO skupcie się na delcie... i ew promocji "forumowego anycubic-a" (choć też każdy zechce mieć swoje pprzeróbki). Więc czy wogóle hasło "forumowa drukarka" ma sens?

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 14:03
autor: Berg
FlameRunner pisze: Cały czas myślałem, że chodzi o dział, w którym można założyć dużo wątków i swobodnie prowadzić w nim prace nad projektem.
No i tu niestety musze się zgodzić, że Forum nie nadaje się nawet w najmniejszym stopniu do teamworkingu. Choćby w zakresie
Dawid.S pisze: możliwość edytowania pierwszego postu forum
bo
FlameRunner pisze:Nie mam obecnie czasu, by się tym zająć.
tak gdzieś od 2016r

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 14:17
autor: FlameRunner
Muszę przyznać, że w świetle utworzenia działu B+R, możliwość edytowania pierwszego posta w wątku bez limitu czasowego ma więcej sensu niż kiedykolwiek.

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 14:27
autor: McKee
Ke?
Źle widzę?
FR w końcu dopuścił do siebie myśl że może jednak warto zająć się tematem edycji pierwszej wypowiedzi w wątku?
Ala chyba zbyt daleko idące wnioski wysnuwam :cry:

:rotfl:

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 15:18
autor: marek91
-Strona projektu
-grupa na fb
-jakaś ankieta w googlu...

Po co ten dział na forum? :unknown:

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 15:20
autor: Dawid.S
marek91 pisze:-Strona projektu
-grupa na fb
-jakaś ankieta w googlu...

Po co ten dział na forum? :unknown:
Dawid.S pisze:
FlameRunner pisze:Po co było to całe "utworzenie działu badań i rozwoju"...?
Szukam optymalnego rozwiązania by nie zaciapać sie kierowaniu wątkiem, dla porządku uznałem ze warto na forum wrzucać do działu r&d wpisy ze znaczacymi postepami lub zasiegac po opinie ogółu. Bez sensu teraz zasmiecac dział wszystkim watkami organizacyjnymi. Gdybym miał możliwość edytowania pierwszego postu forum można by juz np zrezygnować ze strony dla projektu, wtedy ten pierwszy wpis pelnil by role landing page projektu - teraz to bardzo utrudnione. Sam dział mamy od 24h i jeszcze trzeba go dopracować by realizowal funkcje dla których powstał. W międzyczasie projekt drukarki forumowej juz ruszył. Jeśli chodzi o mnie to bardzo chętnie bede go prowadził w pierwszym poście a nawet namawiam do tego typu praktyki związanej z tym działem.
PS: spokojnie, jeszcze nawet nie wiemy co będziemy budować a już wymagacie byśmy zakładali dedykowane poszczególnym opcją wątki w dziale :D

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 16:02
autor: Sekal
Dawid.S pisze:
Sekal pisze:Ja się zastanawiam jaki jest cel projektu?
Zebrać wiedzę rozrzuconą w wielu głowach pod jedną flagą
W jednym projekcie? To raczej monografię. Jest sporo rozwiązań alternatywnych. Wybierzesz jedno to drugiego już nie umieścisz (i wiedza z nim związane nie będzie już pod tą twoją wymarzoną flagą).

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 16:06
autor: Dawid.S
Nie w jednym ale od czegoś trzeba zacząć by się zgrać..

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 16:39
autor: McKee
Zgrać mówisz ...
To ja mam taką propozycję (z góry przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać):

Zasady gry:
Przed spotkaniem wejdź na tę stronę i ją wydrukuj (Ctrl+P). Zabierz wydruk ze sobą na spotkanie. Nie zapomnij o wydrukowaniu innych wersji dla kolegów - odświeżenie strony (F5) generuje nową macierz Bullshit Bingo.

Należy zgromadzić komplet skreśleń w tym samym wierszu, kolumnie lub na ukos. Dane słowo może pojawić się w dowolnej formie – np. w innym przypadku lub jako inna część mowy. Pierwsza osoba, która skreśli pięć słów w poziomie, pięć w pionie lub pięć po skosie, wstaje i woła: „Bullshit” – jest zwycięzcą w korporacyjnym bingo. Gratulacje!
Bingo.jpg
Uwaga: Rysunek-macierz trzeba dopasować do tematu budowy drukarek 3D -> przykładowe słownictwo zostało już wcześniej użyte w tym wątku: "Organizacja prac, Kanały komunikacji, Podział obowiązków, Zaangażowanie" - należy dodać też swoje własne "słowa kluczowe" (liczymy na inwencję uczestników gry - przecież nie ma być łatwo).

PS.: Przepraszam jeżeli ktoś ma kołek w d... i poczuje się obrażony - naprawdę nie chcę nikogo zniechęcać ani obrażać ... ale nie mogłem wytrzymać.
I szczerze przepraszam - to nie jest OK żeby tak skrzydła podcinać i wyśmiewać projekt. Bardzo zła cecha. Dzięki której Polacy jeszcze nie są panami świata (jak Amerykanie, którzy się uśmiechają i największe głupoty wspierają....). No ale geny swoje robią ... jestem jaki jestem. Przepraszam. Miłej gry!

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 18:13
autor: Berg
to ja mam pytanie?

Mogę?

Skreślać trzeba każde słowo pojedynczo, czy jak skreślę pięć jednym pociągnięciem to też może być ?

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 19:41
autor: McKee
Nie wiwm jak na forum, ale w zyciu to tak wyvląda, że jeżeli przygotowałeś dobrą listę " bullshit words" to wygrywasz w pierwszych minutach wypowiedzi Prezesa na spotkaniu z pracownikami.

A jak krzykniesz Bingo! w odpowiednim momencie (wypowiedzi Prezesa) to jeszcze ci współpracownicy brawo biją :lol: (ci niezorientowani / niegrajäcy).

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 20:10
autor: Berg
emartinelli pisze:Ja niestety od tygodnia nie mam czasu więc nie pomogę ale fajnie by było gdybyście zrobili coś łatwo skalowalnego na różne rozmiary obszaru roboczego.
Fajnie zrobić tak, by skalowała się proporcjonalnie grubość profilu alu na ramę do rozmiaru pola roboczego.

Choć to pewnie jakiś bardziej skomplikowany wzór będzie . Jeśli ktoś potrafi go zbudować to by było super. ;) :crazy2:

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 20:50
autor: Dawid.S
Zanim zawalicie temat heheszkami, zaczniemy od listy tego co nie działa albo co mogłoby działać lepiej. Ciekawe kto zabłyśnie celnymi spostrzezeniami :rotfl:
Wypisz najczęstsze problemy jakie widzisz w drukarkach i (jeśli masz) pomysł jak je rozwiązać?

PS: Prośba do kolegów którzy zgłosili akces o zerknecie na email

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 20:55
autor: Dawid.S
Jeszcze prościej.. co Cię najczęściej wku%#$&a jak to sobie drukujesz od czasu do czasu..?

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 21:03
autor: FlameRunner
0. Poproś o "utworzenie działu badań i rozwoju", argumentuj że potrzebujesz przestrzeni do działania.
1. Dział zostaje utworzony.
2. Załóż wątek "Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)".
3. Pisz we wątku o wszystkim dotyczącym projektu, a najmniej o zgłoszeniach.

Gdzie tu sens, gdzie logika?

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 21:35
autor: McKee
Pomidor

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 22:10
autor: Dawid.S
FlameRunner gdybym mógł edytować treść i tytuł pierwszego posta.. może by to wszystko miało bardziej ręce i nogi ;)

ps: pomidor :angel:
ps2: jak widzisz miałem racje, w tym dziale jest zdecydowanie potrzeba możliwości moderowania tematu przez jego autora inaczej robi sie smietnik

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 14 maja 2020, 22:23
autor: FlameRunner
Sam ten śmietnik robisz.

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 15 maja 2020, 06:59
autor: Pjoter
Temat w dziale B&R powinien być przestawiony jak na konferencji naukowej. Użytkownik przedstawia wyniki swoich badań w formie sprawozdawczej w JEDNYM poście (stąd właśnie potrzeba edytowania pierwszego posta oraz opcja zamknięcia tematu przez autora lub przedstawiania dopiero gotowych wyników pracy). Reszta komentarzy jest dyskusja wyników. Nie będziemy jako grupa korzystać z forum jako środka komunikacji między sobą ponieważ forum nie jest do tego przystosowane. Na forum przedstawiać można cotygodniowy update, zrobić temat zbierający ekipę i przedstawiający założenia projektu.

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 15 maja 2020, 09:51
autor: Sekal
1. Edycja pierwszego posta jest moim zdaniem bardzo potrzebna, tematu nie (i piszę o tym w 2 punkcie). Ktoś może pracować nad jakimś zagadnieniem, ludzie mu podpowiadają. Robi eksperymenty, opisuje. W pierwszym poście jest synteza, jeśli ktoś chciałby tylko z wynikiem się zapoznać. Czy dla potomnych.

2. Osoba, która założy wątek powinna być zdeterminowana do ukończenia projektu i mieć cel. Jasno zdefiniowany problem - co przełoży się na temat! Autor powinien też włożyć pewien wysiłek w napisanie pierwszego posta (niezależnie czy chce się pochwalić syntezą z badań czy prosić o pomoc i badać jakiś problem). Zbieranie zespołu bez celu jest bez sensu. Bo powiedźmy masz w zespole speca od obróbki drewna i od obróbki metali. Oba materiały użyte na ramę będą miały swoje wady i zalety. Jak celem będzie dostępność projektu to pójdziesz na kompromisy z mechaniką. Odwrotnie jeśli budujesz drukarkę o jak najlepszych parametrach druku to rozważysz każdą technologię. A jeśli celem będzie skalowanie jak proponował emartinelli to może okazać się, że najlepiej skręcić ramę z profili. I jeszcze wybrać popularny standard z dużą ilością zamienników.

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 18 maja 2020, 19:06
autor: FlameRunner
Dawid.S pisze:FlameRunner gdybym mógł edytować treść i tytuł pierwszego posta.. może by to wszystko miało bardziej ręce i nogi ;)
Od teraz masz taką możliwość.
Pjoter pisze:Temat w dziale B&R powinien być przestawiony jak na konferencji naukowej. Użytkownik przedstawia wyniki swoich badań w formie sprawozdawczej w JEDNYM poście (stąd właśnie potrzeba edytowania pierwszego posta oraz opcja zamknięcia tematu przez autora lub przedstawiania dopiero gotowych wyników pracy). Reszta komentarzy jest dyskusja wyników. Nie będziemy jako grupa korzystać z forum jako środka komunikacji między sobą ponieważ forum nie jest do tego przystosowane. Na forum przedstawiać można cotygodniowy update, zrobić temat zbierający ekipę i przedstawiający założenia projektu.
Dział "B+R, innowacje i pomysły" tworzyłem z założeniem, że będzie w nim prowadzona dyskusja na temat rzuconych pomysłów i opracowywane będą w nim nowe rzeczy. Jeśli nie będzie tak wykorzystywany, to nie rozumiem sensu jego istnienia i nie rozumiem, czemu był tak bardzo potrzebny. Coś opracowanego na boku można by spokojnie wrzucać na przykład do działu "RepRap - buduję".

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 18 maja 2020, 20:40
autor: Pjoter
Jesteś administratorem, robisz co chcesz. Niektórzy użytkownicy forum poczuli potrzebę mieć taki dział. Nie za bardzo widzę w dziale "RepRap - buduję" temat tego typu:
"Przeprowadziłem testy różnicy temperatur 3 łączników dostępnych w Trainglelabs (all metal, titanium, bimetal). Dla każdego łącznika 4-krotnie rozgrzewałem dyszę do 250 C, następnie po 30 minutach sprawdzałem temperaturę na jego końcu za pomocą termopary typu K, czekałem na wychłodzenie do temp pokojowej. Zamiast termistora, w drukarce też mam termoparę typu K (elektronika Duet). Wyniki są następujące (tutaj wykresik czy tabela). Wynika z tego że największa różnica temperatur występuje dla łącznika XXX. Zapraszam do dyskusji"

To jest temat który wymyśliłem przed chwilą, nie zamierzam go pisać. Natomiast w najbliższej przyszłości chciałbym zrobić testy pomiary temperatury dla rozgrzewającego się heatbedu. Chodzi dokładnie o wpływa ilości warstw dla osiągnięcia zadanej temperatury w dobie coraz powszechniejszych rozwiązań z matą magnetyczną i blachą sprężynową. Może ludzi na forum to nie interesuję tak jak mnie, jednak przy zakupie blachy od chinczyka to już ma wpływ (problem z adhezją). Nie wiem jak tego typu tematy mają pasować do działu "RepRap - buduję". To są moje uwagi. Dlaczego uważam że pierwszy post powinien być gotowym sprawozdaniem? Aby nie generować burdelu w komentarzach. Nie przeprowadza się eksperymentu pod stały nadzorem komentatorów. Do recenzji przedstawiasz już gotowy opis z wynikami i dopiero to jest poddawane weryfikacji. Jeśli temat się rozwinie i będą przeprowadzane kolejne testy to zakładany jest nowy temat (jeden temat, jedna dyskusja i wyciąganie wniosków z jednego eksperymentu). To dotyczyło działu "Badań".
Problem z budową drukarki już opisałem, forum jest formą w której Twoja wypowiedź ma "średnią długość". Nie nadaję się to na np rozmowę "brainstorm" w której spisujemy i na żywo wyliczamy "za i przeciw" dla danego pomysłu. Formę komunikacji musisz dostosować do potrzeb. Komunikator Slack która ja sam zaproponowałem dla grupy składającej drukarkę jest idealnie przystosowany do komunikacji wewnątrz grupy tworzącej projekt (liczne wątki, możliwość przypinania ważnych postów w środku rozmowy, łatwe wyszukiwanie, tworzenie wątków i podwątków dzięki czemu można szybko uniknąć i wyodrębnić offtop). Samo forum będzie się świetnie nadawać do już 1000x razy wałkowanego przeze mnie tematu z forumowym ekstruderem nimble na radełkach BMG. Ten temat idealnie odwzorowuje jak może wyglądać rozwój projektu na forum. Jedna osoba przeprowadza modyfikacje projektu i w jednym poście od razu wstawia swoje spostrzeżenia, kolejna przejmuje pałeczkę i robi to samo. I tak X iteracji. Jednak im bardziej skomplikowany projekt tym bardziej skomplikowanych narzędzi musisz użyć.

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

: 19 maja 2020, 16:46
autor: Dawid.S
FlameRunner pisze:
Dawid.S pisze:FlameRunner gdybym mógł edytować treść i tytuł pierwszego posta.. może by to wszystko miało bardziej ręce i nogi ;)
Od teraz masz taką możliwość.
Serdeczne dzięki, to zrobi robotę dla tego działu. Zajmę się tym najprawdopodobniej w weekend. Najbliższe kilka dni jestem zabiegany..

Jeśli chodzi u newsy z projektu, udało sie dojść do konsensusu w grupie i to bez większych trudności. Obecnie wyznaczony kierunek to kompaktowa drukarka do materiałów wysokotemperaturowych. Pole druku max 150x150, jak najbardziej zwarta konstrukcja, ambitnie w planach jest zejść z gabarytami drukarki nawet do 250x250, zamknięta i najprawdopodobniej grzana komora.
Do grupy cały czas można dołączyć zgłaszając się do mnie na PW bądź przez formularz w pierwszym poście (który będzie stroną informacyjną projektu)


Re: Hackatone - kompaktowa drukarka do materiałów wysokotemperaturowych (forumowa drukarka)

: 19 maja 2020, 17:30
autor: emartinelli
A może napisz jaki macie skład (kompetencyjnie) i ewentualnie jakich kompetencji szukacie jeszcze.

Re: Hackatone - kompaktowa drukarka do materiałów wysokotemperaturowych (forumowa drukarka)

: 19 maja 2020, 18:14
autor: MarioM06
Przez te wasze rozważania budowlane. Też mi sie wzięło na budowanie. Moze będę kontynuował temat małej taniej który zacząłem dawno temu ale jakoś prace stanęły. Częsciowo załozenia techniczne by sie zgadzały ale na razie pewnie będę wam robił małą konkuręcje, po swojemu. Jak czasu odpowiednio dużo znajdę. Kibicuje waszemu projektowi.

Re: Hackatone - kompaktowa drukarka do materiałów wysokotemperaturowych (forumowa drukarka)

: 19 maja 2020, 20:01
autor: Berg
No to zapodaj jaki masz pomysł

Re: Hackatone - kompaktowa drukarka do materiałów wysokotemperaturowych (forumowa drukarka)

: 19 maja 2020, 20:08
autor: MarioM06
Pomysłów sporo tylko pewnie sposób w jaki je będę próbował realizować mało komu przypadnie do gustu.
Jak ma byc ciasno i ciepło to chłodzenie wodne bym proponował. Nie trzeba do tego wielkich mocy rozpraszać, wystarcza pare watów na hotend, z przepływem rzędu 0,25 l/min ( sprawdza sie w moich dwóch drukarkach ). Nie zaszkodziłoby chłodzić silników przy okazji.

Obudowa - konstrukcja z klejonego szkła też pewnie nie będzie zbyt miło przyjęta. Spróbóje na własnej skórze moze będzie działać.

Re: Hackatone - kompaktowa drukarka do materiałów wysokotemperaturowych (forumowa drukarka)

: 19 maja 2020, 21:14
autor: mcxmcx
To kolego pochwal się tym chłodzeniem wodnym, może coś z tego ludność wykorzysta?

Re: Hackatone - kompaktowa drukarka do materiałów wysokotemperaturowych (forumowa drukarka)

: 19 maja 2020, 21:43
autor: M4G1K
Zapytam się tylko jaki jest konkretny cel takiej drukarki? Ma być dobrze - tanio nie będzie. Ma być przyzwoicie - da się tutaj osiągnąć kompromis cena/ jakość. Bez komory nie da się dobrze używać materiałów technicznych wymagających wysokich temperatur bo każdy taki materiał posiada skurcz który trzeba opanować i tutaj komora robi robotę bez szkoda czasu. Małe wydruki wysokotemperaturowe ( mniejsze niż podane pole robocze) da się wolno drukować ale efekt losowy i szkoda czasu. Komora próżniowa wymagana jeżeli się dąży do najlepszego stosunku jakości do prędkości druku. Budżet to jest kluczowa sprawa trzeba go określić i na raz ruszyć parę projektów do jakiś kwot i od jakiś. Inaczej cały ten projekt widzę na zasadzie promu kosmicznego w cenie paczki zapałek i będzie się ciągnął jak moda na sukces

A najprościej wziąć gotowy dobry projekt DIY pod lupę i zastanowić się co można zmienić by było taniej // lepiej w każdym aspekcie budowy co i jak można uprościć, potanieć, ulepszyć i tym sposobem stworzyć coś nowego niż wymyślać od nowa samochód jak od lat jeżdżą już po drodze.

Re: Hackatone - kompaktowa drukarka do materiałów wysokotemperaturowych (forumowa drukarka)

: 19 maja 2020, 22:47
autor: japim
Tez używałem głowicy chłodzonej woda. Konstrukcja prosta jak budowa cepa - polecam. Na forum wrzucałem już linki do części użytych w projekcie. Nagrzewnica powietrza 200W tez się przyda. Chłodzenie silników radiatorami stosowanymi w regulatorach wodnych modelarskich. Ale aby to miało sens to raczej większe pole pracy 250mm min. Male detale nie wymagają takich zabiegów - wiec po co?

Re: Hackatone - kompaktowa drukarka do materiałów wysokotemperaturowych (forumowa drukarka)

: 15 sie 2020, 10:23
autor: JGFTW
Jak idą pracę nad drukarką?
Projekt umarł czy po prostu nie publikujecie w tym wątku postępów?

Mam nadzieję, że nie opadł wam entuzjazm od premiery Voron0: http://vorondesign.com/voron0 ;)

Re: Hackatone - kompaktowa drukarka do materiałów wysokotemperaturowych (forumowa drukarka)

: 22 lut 2021, 01:39
autor: tomekr
Przeczytałem wątek i o zgrozo do 6tej strony brak założeń oprócz wielkości stołu, a przydałoby się określić jaka maksymalna temperatura komory, stołu, dyszy. To wszystko implikuje użyte materiały, technologię wykonania. Może przyjąć, że ma drukować z zPEEK, PEI, czyli temp. dyszy przynajmniej 400C (blok grzejny miedź/mosiądz ocieplony, dysza też raczej miedż i mocna grzałka 24V z ograniczoną mocą, no i czujnik temp. PT1000) , temp. stołu przynajmniej 150C i pewnie ok. 100C komora. Przy temperaturze komory 100C ledwo wytrzymają elementy drukowane z kompozytów np. nylonu + CF, chłodzenie przerywacza (breakera) raczej wodne, żeby osiągnąć temp. poniżej 30C i nie wprowadzać zimnego powietrza do komory, do chłodzenia wydruku (o ile będzie konieczne) wentylatory w specjalnym wykonaniu chłodzący powietrzem z komory. Może jakiś wentylator do wymuszenia cyrkulacji powietrza w komorze, w zamkniętej komorze miałem np. 65C na górze i 40C na dole. Rozważyłbym ramę z nierdzewki z racji mniejszej różnicy współczynnika rozszerzalności do elementów stalowych (nie bez znaczenia jest też lepsza spawalność niż aluminium i możliwość pospawania konstrukcji). Uważam, że typowy grzany stół aluminiowy np. 100W dla stołu 235x235 w zupełności wystarczy jako że przy temp. otoczenia 20C łatwo osiąga 110C przy izolacji spodu 5mm korka, to przy komorze 70C pociągnie do 160C, do tego magnesy neodymowe do 180C i blacha wystarczy. Oczywiście należy dobrze izolować ściany drukarki i górę, możliwe, że styrodur wystarczy, jak nie to płyty warstwowe np. jak w ultimakerze (ehh koszty). Przy dobrym ociepleniu komory, rozgrzeje się ona od stołu i pewnie ją będzie trzeba wentylować. Przy napędzie w układzie kartezjańskim i stole z napędem w osi Z paski zębate wzmocnione drutem stalowym, silniki i extrudery na zewnątrz, no może tzw remote direct drive.

Tyle z mojego wyobrażenia takiej drukarki, choć się nie palę do tak wysokich temp. bo 500g PEEK to ok. 1000zł i wolę PA12+CF w cenie ok. 280zł/kg, nie jestem dentystą ani nie mam "pod sobą" ośrodka badawczego z kilkusettysięcznym budżetem.