Hackatone - kompaktowa drukarka do materiałów wysokotemperaturowych (forumowa drukarka)

Regulamin forum
1. Dział "B+R, innowacje i pomysły" jest miejscem służącym do dyskusji o nowych pomysłach i opracowywania nowych rozwiązań w duchu idei open source.
2. O ile nie zaznaczono inaczej, wątki w dziale "B+R, innowacje i pomysły" stanowią oddolną inicjatywę forumowiczów, a właściciele forum nie nadzorują prowadzonych prac.
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Hackatone - kompaktowa drukarka do materiałów wysokotemperaturowych (forumowa drukarka)

Post autor: tomekr »

Przeczytałem wątek i o zgrozo do 6tej strony brak założeń oprócz wielkości stołu, a przydałoby się określić jaka maksymalna temperatura komory, stołu, dyszy. To wszystko implikuje użyte materiały, technologię wykonania. Może przyjąć, że ma drukować z zPEEK, PEI, czyli temp. dyszy przynajmniej 400C (blok grzejny miedź/mosiądz ocieplony, dysza też raczej miedż i mocna grzałka 24V z ograniczoną mocą, no i czujnik temp. PT1000) , temp. stołu przynajmniej 150C i pewnie ok. 100C komora. Przy temperaturze komory 100C ledwo wytrzymają elementy drukowane z kompozytów np. nylonu + CF, chłodzenie przerywacza (breakera) raczej wodne, żeby osiągnąć temp. poniżej 30C i nie wprowadzać zimnego powietrza do komory, do chłodzenia wydruku (o ile będzie konieczne) wentylatory w specjalnym wykonaniu chłodzący powietrzem z komory. Może jakiś wentylator do wymuszenia cyrkulacji powietrza w komorze, w zamkniętej komorze miałem np. 65C na górze i 40C na dole. Rozważyłbym ramę z nierdzewki z racji mniejszej różnicy współczynnika rozszerzalności do elementów stalowych (nie bez znaczenia jest też lepsza spawalność niż aluminium i możliwość pospawania konstrukcji). Uważam, że typowy grzany stół aluminiowy np. 100W dla stołu 235x235 w zupełności wystarczy jako że przy temp. otoczenia 20C łatwo osiąga 110C przy izolacji spodu 5mm korka, to przy komorze 70C pociągnie do 160C, do tego magnesy neodymowe do 180C i blacha wystarczy. Oczywiście należy dobrze izolować ściany drukarki i górę, możliwe, że styrodur wystarczy, jak nie to płyty warstwowe np. jak w ultimakerze (ehh koszty). Przy dobrym ociepleniu komory, rozgrzeje się ona od stołu i pewnie ją będzie trzeba wentylować. Przy napędzie w układzie kartezjańskim i stole z napędem w osi Z paski zębate wzmocnione drutem stalowym, silniki i extrudery na zewnątrz, no może tzw remote direct drive.

Tyle z mojego wyobrażenia takiej drukarki, choć się nie palę do tak wysokich temp. bo 500g PEEK to ok. 1000zł i wolę PA12+CF w cenie ok. 280zł/kg, nie jestem dentystą ani nie mam "pod sobą" ośrodka badawczego z kilkusettysięcznym budżetem.
kolenda
ODPOWIEDZ

Wróć do „B+R, innowacje i pomysły”