Strona 1 z 1

Kalibracja retrakcji?

: 15 lut 2017, 21:24
autor: Domell
Elementy które drukuję wyglądają jak dla mnie zadowalająco i przeglądając thingi zobaczyłem test retrakcji, pomyślałem pfff bez problemu.

http://www.thingiverse.com/thing:607968

Druknołem i zdziwko. na pionowych stożkach pojawiły się gałęzie ?
Retrakcje ustawiałem od 0,5 do 3 i temp. zmniejszyłem o 10 stopni bo przy dużej retrakcji potrafiło mi wyżłobić rowek w filamencie.

Jakiś pomysł czym są gałęzie spowodowane?
Na normalnych (większych) obiektach tego niema lub jeżeli wystąpi to minimalnie.

Ps. Druk z abs t...

T.

Re: Kalibracja retrakcji?

: 30 lip 2017, 18:09
autor: kapi
Dołączam do pytania :
jak poprawnie ustawić retrakcję ? o ile z nitkami jakoś sobie radzę, o tyle mam problem jak głowica przechodzi do innego miejsca, i pozostawia "dziury" jak na zdjęciu. dzieje się to przeważnie na pierwszej warstwie, wydruk kończy się poprawnie,
załączam również ustawienia w jakich okolicznościach to powstaje. drukuję bez grzanego stołu. materiał PLA DD

proszę o jakieś sugestie, gdzie szukać, co podkręcić..

Re: Kalibracja retrakcji?

: 31 lip 2017, 12:32
autor: zdzban
ustawienie retrakcji nie zawsze jest proste czy możliwe, to zalezy od głowicy , od średnicy dyszy i duży wpływ ma długość prowadzenia filamentu.
Jeżeli extruder jest osobny ( bodwen) to cieżko będzie ustawić.

Re: Kalibracja retrakcji?

: 31 lip 2017, 13:07
autor: nobi12345
W sumie - próbować, próbować i ... próbować. :) :blush:

Re: Kalibracja retrakcji?

: 31 lip 2017, 13:10
autor: Kopytko
Zależnie jaki masz układ , dla direct wyjściowe ustawienia
cofanie 0,8mm
prędkość 35
powróc 0,00mm.

Ja od tego kalibruje , staram sie zmieniać tylko długość cofania. Ew małe korekty prędkości. Dla ekstrudera bez przełożenia do 90mm/s ale dla np titana z przełożeniem 3:1 już max 35 , bo większe prędkości to mało jaki silnik wyciągac daje rade z taką szybkością.

Re: Kalibracja retrakcji?

: 09 sie 2017, 21:09
autor: kapi
dziękuję za wskazówki , sprawa wygląda obiecująco ;)

dla bowden'a ( taki układ mam) na wstępie odciąłem kawałek rurki podającej filament ( znalazłem na forum wskazówki - Kopytko - dzieki)
zauważyłem że rurka przy wejściu do złączki pneumatycznej zaczęła sporo pracować i ząbki już wyrobiły sobie miejsce, więc rurka szła za filamentem.

ustawiłem retrakcje na 3mm i predkość na 30.
na razie działa - jak dla mnie dobrze.

testuję dalej.

:piwo:

Re: Kalibracja retrakcji?

: 09 sie 2017, 23:34
autor: Marcin1415
Niestety bowden do niczego się nie nadaje. Po co sobie robić problemy? Taka kalibracja będzie trwać w nieskończoność a i tak efekty marne. Przy druku małych elementów jeszcze jest ok ale chcąc drukować duże na całe pole robocze to murowane nitki. Długie przejazdy jałowe z retreakcją to nie jest mocna strona bowdena i nic tego nie zmieni.Widziałęm gdzieś w internecieekstrude bowden gdzie silnik jest gdzieś z dala od głowicy i napęd przekazywany jest giętkim wałkiem. Takie rozwiązanie jeszcze ma sens. Nie lepiej zrobić na lekko ekstruder direct? Np. Titan i mieć spokój?
Jest jeszcze kwestia głowicy z odpowiednio dużą strefą gorącą, wtedy również efekty będą zadowalające na bowdenie ale osobiście nie testowałem, mam e3dV6.

Re: Kalibracja retrakcji?

: 09 sie 2017, 23:40
autor: dragonn
Marcin1415 pisze:Niestety bowden do niczego się nie nadaje. Po co sobie robić problemy? Taka kalibracja będzie trwać w nieskończoność a i tak efekty marne. Przy druku małych elementów jeszcze jest ok ale chcąc drukować duże na całe pole robocze to murowane nitki. Długie przejazdy jałowe z retreakcją to nie jest mocna strona bowdena i nic tego nie zmieni.Widziałęm gdzieś w internecieekstrude bowden gdzie silnik jest gdzieś z dala od głowicy i napęd przekazywany jest giętkim wałkiem. Takie rozwiązanie jeszcze ma sens. Nie lepiej zrobić na lekko ekstruder direct? Np. Titan i mieć spokój?
Jest jeszcze kwestia głowicy z odpowiednio dużą strefą gorącą, wtedy również efekty będą zadowalające na bowdenie ale osobiście nie testowałem, mam e3dV6.
Nie przesadzaj znowu.... wszystkie uli i wiele innych komercyjnych drukarek lecą na bowden i jakoś to działa. Zresztą nie wiem jak Ty ale ja CI powiem że bowden to lepiej się nadaje do dużych elementów niż małych. Przy dużych jest najmniej nitek i ponieważ głowica się ładnie przeczyszcza, problemy występują jak retrakcja goni retrakcję i ten sam filament jest wiele razy wyciągany i po trochu ekstradowany.

Re: Kalibracja retrakcji?

: 09 sie 2017, 23:49
autor: anraf1001
Marcin1415 pisze:Niestety bowden do niczego się nie nadaje. Po co sobie robić problemy?
Jak sie nie nadaje to moze mi wytlumaczysz w jaki sposob zniknalo u mnie echo w Graberze? Pomyslales o tym ze bowden zmniejsza mase na wozku z glowoca i umozliwia szybszy wydruk? Ja mam e3d v6 tak samo jak ty. Mam bowdena i nie mam zadnych problemow. Drukuje nawet gumowymi filamentami i daje rade. Na dodatek od kiedy mam bowdena jakosc wydrukow mi sie polepszyla.

Czasami sie zatanawiam na jakiej podstawie opierasz swoje wypowiedzi. Bo tobie nie wyszlo to innym tez nie moze?

Re: Kalibracja retrakcji?

: 10 sie 2017, 05:35
autor: Marcin1415
anraf1001 pisze:
Marcin1415 pisze:Niestety bowden do niczego się nie nadaje. Po co sobie robić problemy?
Jak sie nie nadaje to moze mi wytlumaczysz w jaki sposob zniknalo u mnie echo w Graberze? Pomyslales o tym ze bowden zmniejsza mase na wozku z glowoca i umozliwia szybszy wydruk? Ja mam e3d v6 tak samo jak ty. Mam bowdena i nie mam zadnych problemow. Drukuje nawet gumowymi filamentami i daje rade. Na dodatek od kiedy mam bowdena jakosc wydrukow mi sie polepszyla.

Czasami sie zatanawiam na jakiej podstawie opierasz swoje wypowiedzi. Bo tobie nie wyszlo to innym tez nie moze?
Opieram na własnym doświadczeniu. U mnie drukarka ma pracować niezawodnie w najcięższych warunkach. Spróbuj wydrukować wieżę eiflla lub coś gęsto ażurowanego z PLA na tej głowicy i bowdenie. Prawdopodobnie się zaczopuje w ciągu kilku minut. Tak z ciekawości to jaką długość retrakcji masz ustawioną? U mnie dopiero powyżej 3mm retrakcji przynosiło dobre efekty ale powodowało czopowanie. Co najciekawsze to pierwszy wydruk kostki kalibracyjnej na bowdenie miał SKOŚNE PRĄŻKI. Cieszyłem się z tego że po przejściu na bowden się ich pozbędę a tu taka niespodzianka. Jeśli zapuszczam kilkugodzinny wydruk to muszę mieć pewność że nic się nie wydarzy.

// ort.!
// FR

Re: Kalibracja retrakcji?

: 10 sie 2017, 07:29
autor: dragonn
Marcin1415 pisze:
anraf1001 pisze:
Marcin1415 pisze:Niestety bowden do niczego się nie nadaje. Po co sobie robić problemy?
Jak sie nie nadaje to moze mi wytlumaczysz w jaki sposob zniknalo u mnie echo w Graberze? Pomyslales o tym ze bowden zmniejsza mase na wozku z glowoca i umozliwia szybszy wydruk? Ja mam e3d v6 tak samo jak ty. Mam bowdena i nie mam zadnych problemow. Drukuje nawet gumowymi filamentami i daje rade. Na dodatek od kiedy mam bowdena jakosc wydrukow mi sie polepszyla.

Czasami sie zatanawiam na jakiej podstawie opierasz swoje wypowiedzi. Bo tobie nie wyszlo to innym tez nie moze?
Opieram na własnym doświadczeniu. U mnie drukarka ma pracować niezawodnie w najcięższych warunkach. Sprubuj wydrukować wieżę eiflla lub coś gęsto ażurowanego z PLA na tej głowicy i bowdenie. Prawdopodobnie się zaczopuje w ciągu kilku minut. Tak z ciekawości to jaką długość retrakcji masz ustawioną? U mnie dopiero powyżej 3mm retrakcji przynosiło dobre efekty ale powodowało czopowanie. Co najciekawsze to pierwszy wydruk kostki kalibracyjnej na bowdenie miał SKOŚNE PRĄŻKI. Cieszyłem się z tego że po przejściu na bowden się ich pozbędę a tu taka niespodzianka. Jeśli zapuszczam kilkugodzinny wydruk to muszę mieć pewność że nic się nie wydaży.
Czopowanie może mieć różne przyczyny ale zazwyczaj przyczyną nie jest bowden, on je tylko ujawnia. Ci mogę od razu powiedzieć że anraf1001 też miał ten problem i u niego przyczyną było niedostateczne schładzanie radiatora głowic. Co do prążków to nie wiem gdzie to niby wyczytałeś że bowden je likwiduje ale pierwszy raz takie coś słyszę :crazy: , prążki wynikają z problemów z mikrokrokiem na silniki ekstrudera co zazwyczaj wiąże się z kijowym stepstickiem np. DRV - a jako że w przypadku bowdena filament ma większe opory to efekt się jeszcze powiększa.

Po prostu nie zaczynaj postu od 'do niczego się nie nadaje' jak są ludzie którzy używają i działa im dobrze również w komercyjnych konstrukcjach. A bowdena warto 'się nauczyć' jeśli masz zamiar kiedyś zrobić upgrade do multimaterial (oczywiście można multimaterial na direct ale to robienie sobie dodatkowych problemów).

Re: Kalibracja retrakcji?

: 10 sie 2017, 09:34
autor: anraf1001
Marcin1415 pisze:Sprubuj wydrukować wieżę eiflla lub coś gęsto ażurowanego z PLA na tej głowicy i bowdenie. Prawdopodobnie się zaczopuje w ciągu kilku minut. Tak z ciekawości to jaką długość retrakcji masz ustawioną? U mnie dopiero powyżej 3mm retrakcji przynosiło dobre efekty ale powodowało czopowanie. Co najciekawsze to pierwszy wydruk kostki kalibracyjnej na bowdenie miał SKOŚNE PRĄŻKI. Cieszyłem się z tego że po przejściu na bowden się ich pozbędę a tu taka niespodzianka. Jeśli zapuszczam kilkugodzinny wydruk to muszę mieć pewność że nic się nie wydaży.
Ta wiezie eiffla to musze sprobowac. Co do dlugosci retrakcji. Ja uzywam 2.5mm 50mm/s. Tylko dla PETG mam 3mm. Bo wiesz dlogosc retrakcji to nie wszystko. Predkosc tez sie liczy. Co do czopowania to tak jak dragonn mowi. Moze masz zbyt slabe chlodzenie radkatora. U mnie kupienie lepszego wentylatora wyeliminowalo ten problem.
dragonn pisze:działa im dobrze również w komercyjnych konstrukcjach.
No wlasnie tu jest tak samo jak z Corexy. Niby bez sensu bo lepsza jest prosta mechanika a jednak firmy takie jak UM i nie tylko robia drukarki na tej mechanice w dodatku z Bowdenem i drukuja bardzo ladne modele. Czyli jednak do czegos sie nadaje.

Re: Kalibracja retrakcji?

: 10 sie 2017, 09:44
autor: kapi
Dzięki panowie za słowa otuchy :)

tapatalk

Re: Kalibracja retrakcji?

: 10 sie 2017, 15:48
autor: Marcin1415
Czopowanie może mieć różne przyczyny ale zazwyczaj przyczyną nie jest bowden, on je tylko ujawnia. Ci mogę od razu powiedzieć że anraf1001 też miał ten problem i u niego przyczyną było niedostateczne schładzanie radiatora głowic. Co do prążków to nie wiem gdzie to niby wyczytałeś że bowden je likwiduje ale pierwszy raz takie coś słyszę :crazy: , prążki wynikają z problemów z mikrokrokiem na silniki ekstrudera co zazwyczaj wiąże się z kijowym stepstickiem np. DRV - a jako że w przypadku bowdena filament ma większe opory to efekt się jeszcze powiększa.
Z tym czopowaniem wydaje mi się że nie masz racji. Nie wiem dlaczego wymiana wentylatora pomogła ale to jakiś przypadek, pewnie przy okazji wyczyścił dyszę i pomogło. Tak na zdrowy rozum to czopowanie jest spowodowane tym że za dużo filamentu jest cofane do strefy zimnej. Dzieje się tak głównie na bowdenie ponieważ jest dłuższa retrakcja. Dodatkowo jeśli jest zbyt częsta to potęguje efekt. U mnie bowden się nie sprawdził ale głowną przyczyną jest głowica e3dv6. Ona ma za małą strefę gorącą co uniemożliwia zastosowanie dłuższej retrakcji. W UM głowica jest już zaprojektowana pod bowden i tam to śmiga.

Co do prążków to są różne teorie więc piszę to co gdzieś wyczytałem. Może być za mała ilość kroków, wadliwy silnik lub stepstick. U mnie wymiana stepstika nic nie dała, zastosowanie diod również. W nowej drukarce mam titana i po cichu liczę na to że nie będzie prążków.

Re: Kalibracja retrakcji?

: 10 sie 2017, 16:06
autor: anraf1001
Marcin1415 pisze:Z tym czopowaniem wydaje mi się że nie masz racji. Nie wiem dlaczego wymiana wentylatora pomogła ale to jakiś przypadek, pewnie przy okazji wyczyścił dyszę i pomogło. Tak na zdrowy rozum to czopowanie jest spowodowane tym że za dużo filamentu jest cofane do strefy zimnej.
Ma rację. Jeżeli masz słabe chłodzenie radiatora to filament mięknie wcześniej w głowicy. To może powodować, że przy zbyt częstych retrakcjach filament jest "ubijany" w głowicy co powoduje jej zatkanie.
Marcin1415 pisze:Dodatkowo jeśli jest zbyt częsta to potęguje efekt. U mnie bowden się nie sprawdził ale głowną przyczyną jest głowica e3dv6.
Mam właśnie tą głowicę i nie ma żadnych problemów. Ciekawe.

Re: Kalibracja retrakcji?

: 10 sie 2017, 16:19
autor: Marcin1415
anraf1001 pisze:
Marcin1415 pisze:Z tym czopowaniem wydaje mi się że nie masz racji. Nie wiem dlaczego wymiana wentylatora pomogła ale to jakiś przypadek, pewnie przy okazji wyczyścił dyszę i pomogło. Tak na zdrowy rozum to czopowanie jest spowodowane tym że za dużo filamentu jest cofane do strefy zimnej.
Ma rację. Jeżeli masz słabe chłodzenie radiatora to filament mięknie wcześniej w głowicy. To może powodować, że przy zbyt częstych retrakcjach filament jest "ubijany" w głowicy co powoduje jej zatkanie.
Marcin1415 pisze:Dodatkowo jeśli jest zbyt częsta to potęguje efekt. U mnie bowden się nie sprawdził ale głowną przyczyną jest głowica e3dv6.
Mam właśnie tą głowicę i nie ma żadnych problemów. Ciekawe.
W tą stronę nie pomyślałem. Jest to możliwe.

Re: Kalibracja retrakcji?

: 10 sie 2017, 16:20
autor: dragonn
Marcin1415 pisze:
Z tym czopowaniem wydaje mi się że nie masz racji. Nie wiem dlaczego wymiana wentylatora pomogła ale to jakiś przypadek, pewnie przy okazji wyczyścił dyszę i pomogło. Tak na zdrowy rozum to czopowanie jest spowodowane tym że za dużo filamentu jest cofane do strefy zimnej. Dzieje się tak głównie na bowdenie ponieważ jest dłuższa retrakcja. Dodatkowo jeśli jest zbyt częsta to potęguje efekt. U mnie bowden się nie sprawdził ale głowną przyczyną jest głowica e3dv6. Ona ma za małą strefę gorącą co uniemożliwia zastosowanie dłuższej retrakcji. W UM głowica jest już zaprojektowana pod bowden i tam to śmiga.

Co do prążków to są różne teorie więc piszę to co gdzieś wyczytałem. Może być za mała ilość kroków, wadliwy silnik lub stepstick. U mnie wymiana stepstika nic nie dała, zastosowanie diod również. W nowej drukarce mam titana i po cichu liczę na to że nie będzie prążków.
Wiesz dlaczego w bowden trzeba dawać dłuższą retrakcję? Bo z względu na luzy rurki, sprężystość materiału tak naprawdę np. 3mm retrakcji w bowden daje efektywną retrakcję w direct na 1-0.5mm. Prawidłowo dobrana retrakcja w bowden nie wysuwa nic dalej filamentu niż w direct. Istotna jest ale szybkość bo z względu na luzy rurki oraz wspominaną sprężystość retrakcja może być ciut opóźniona. Oczywiście przez te parametry łatwo dobrać retrakcję tak że filament będzie faktycznie zbyt daleko wyciągany a wtedy jak mam słaby wentylator on mięknie i przykleja się do ścianek heatbreaku.

Re: Kalibracja retrakcji?

: 10 sie 2017, 16:29
autor: McKee
Marcin1415 pisze: Tak na zdrowy rozum to czopowanie jest spowodowane tym że za dużo filamentu jest cofane do strefy zimnej. Dzieje się tak głównie na bowdenie ponieważ jest dłuższa retrakcja.
Bzdura kompletna.
Na głowicy retrakcja jest (powinna być) taka sama w bowdenie i direct - chodzi o zatrzymanie wypływania filamentu i w obu przylądkach trzeba 'na głowicy' cofnąć tyle samo / tak samo. Na ekstruderze w przypadku direct jest tak samo jak na głowicy ale w bowdenie jest kilkadziesiąt cm rurki w której filament ma luzy - i dlatego trzeba na ekstruderze (bowdena) cofnąć więcej, żeby na głowicy było tak samo (czyli tyle ile trzeba dla danego materiału).

Re: Kalibracja retrakcji?

: 10 sie 2017, 17:15
autor: Marcin1415
McKee pisze:
Marcin1415 pisze: Tak na zdrowy rozum to czopowanie jest spowodowane tym że za dużo filamentu jest cofane do strefy zimnej. Dzieje się tak głównie na bowdenie ponieważ jest dłuższa retrakcja.
Bzdura kompletna.
Na głowicy retrakcja jest (powinna być) taka sama w bowdenie i direct - chodzi o zatrzymanie wypływania filamentu i w obu przylądkach trzeba 'na głowicy' cofnąć tyle samo / tak samo. Na ekstruderze w przypadku direct jest tak samo jak na głowicy ale w bowdenie jest kilkadziesiąt cm rurki w której filament ma luzy - i dlatego trzeba na ekstruderze (bowdena) cofnąć więcej, żeby na głowicy było tak samo (czyli tyle ile trzeba dla danego materiału).
Teoretycznie kolega ma rację ale w rzeczywistości różnie z tym bywa. Przejzdy głowicy są różnej długości a ustawienie długości retrakcji jedno. Do tego jeszcze skręcanie filamentu w rurce. Wolę proste rozwiązania które są skuteczne.

Re: Kalibracja retrakcji?

: 10 sie 2017, 18:17
autor: anraf1001
Marcin1415 pisze:Przejzdy głowicy są różnej długości a ustawienie długości retrakcji jedno.
A jaka jest różnica z directem w tej kwestii?
Marcin1415 pisze:Do tego jeszcze skręcanie filamentu w rurce.
...
Marcin1415 pisze:...w rzeczywistości różnie z tym bywa.
No czasami ma to sens. Rzeczywistość boli ;-)

Re: Kalibracja retrakcji?

: 10 sie 2017, 18:47
autor: MosfetN
Prawda jest taka że, filament 1.75 z grubsza nie nadaje się do bowdena w szczególności przy drukarkach o większym polu roboczym. Ja wywaliłem bowdena głównie z powodu braku stałego ciśnienia w głowicy - np po 100% infill mamy podwyższone ciśnienie co objawia się w postaci szerszej ścieżki (pierwsza po wypelnieniu) oraz problemów z retrakcją przy bowdenie o dlugosci ~750 mm. Dodatkowo ektruzja jest czasowo przesunięta w fazie względem g-code z powodu małej lecz jednak istniejącej ściśliwości filamentu. Ogólnie rzecz biorąc procesy zachodzące w bowdenie na 1.75mm sa bardziej złożone niz może się wydawać lecz wniosek z tego plynie taki - bowden działa sensownie tylko z filamentem 3 mm. Jak ktos nie wieży to mogę wrzucić .stl testu na stałość ciśnienia w głowicy i wszystko będzie pięknie widać jakie to artefakty z tego wynikają.

Re: Kalibracja retrakcji?

: 10 sie 2017, 18:50
autor: anraf1001
MosfetN pisze: Jak ktos nie wieży to mogę wrzucić .stl testu na stałość ciśnienia w głowicy i wszystko będzie pięknie widać jakie to artefakty z tego wynikają.
Wierzę, ale tak czy tak mógłbyś wrzucić? Z chęcią sprawdzę :-)

Re: Kalibracja retrakcji?

: 10 sie 2017, 19:20
autor: dragonn
MosfetN pisze:Prawda jest taka że, filament 1.75 z grubsza nie nadaje się do bowdena w szczególności przy drukarkach o większym polu roboczym. Ja wywaliłem bowdena głównie z powodu braku stałego ciśnienia w głowicy - np po 100% infill mamy podwyższone ciśnienie co objawia się w postaci szerszej ścieżki (pierwsza po wypelnieniu) oraz problemów z retrakcją przy bowdenie o dlugosci ~750 mm. Dodatkowo ektruzja jest czasowo przesunięta w fazie względem g-code z powodu małej lecz jednak istniejącej ściśliwości filamentu. Ogólnie rzecz biorąc procesy zachodzące w bowdenie na 1.75mm sa bardziej złożone niz może się wydawać lecz wniosek z tego plynie taki - bowden działa sensownie tylko z filamentem 3 mm. Jak ktos nie wieży to mogę wrzucić .stl testu na stałość ciśnienia w głowicy i wszystko będzie pięknie widać jakie to artefakty z tego wynikają.
To co mówisz oczywiście to co mówisz brzmi sensownie. Co do opóźnienia w fazie to po części po to dali w Marlin teraz LIN_ADVANCED, ciekawe czy jest to używane domyślnie w uli. Co do drukowania elementów na 100% infillu no to cóż, wydrukowałem wszystkie części do Hypercube Evo na 100% infill z PET-G i nie miałem jakiekolwiek problemu.

Re: Kalibracja retrakcji?

: 10 sie 2017, 19:26
autor: anraf1001
dragonn pisze:Co do drukowania elementów na 100% infillu no to cóż, wydrukowałem wszystkie części do Hypercube Evo na 100% infill z PET-G i nie miałem jakiekolwiek problemu.
No dokładnie. Tez nigdy nie mialem z tym problemu ale to pewniw tez zalezy od bowdena. Kazdy jest inny :/

Re: Kalibracja retrakcji?

: 10 sie 2017, 19:27
autor: dragonn
Zresztą nie mam też tak długiej rurki, moja to może ma z 400mm.

Re: Kalibracja retrakcji?

: 10 sie 2017, 20:47
autor: MosfetN
anraf1001 pisze:
dragonn pisze:Co do drukowania elementów na 100% infillu no to cóż, wydrukowałem wszystkie części do Hypercube Evo na 100% infill z PET-G i nie miałem jakiekolwiek problemu.
No dokładnie. Tez nigdy nie mialem z tym problemu ale to pewniw tez zalezy od bowdena. Kazdy jest inny :/
Nie chodzi o drukowanie cały czas na infill 100 % (tu cisnienie jest stałe) tylko na przemienne drukowanie normalnie i 100% infill np. w sytuacji gdy drukujemy dwa walce obok siebie o rożnej wysokości jeden kończy się wcześniej niz drugi a co za tym idzie warstwy top 100 % infill są drukowane gdy na drugim walcu kładziemy standardowe warstwy. Na wyższym walcu powinien powstać artefakt na zewnętrznych obrysach związany z podniesionym ciśnieniem w głowicy po druku 100% infill na końcowych warstwach niższego walca - to tak w skrócie , problem jest bardziej złożony , test wrzucę po powrocie do Polski - aktualnie jestem za granicą.

Re: Kalibracja retrakcji?

: 10 sie 2017, 23:42
autor: Marcin1415
MosfetN pisze:Prawda jest taka że, filament 1.75 z grubsza nie nadaje się do bowdena w szczególności przy drukarkach o większym polu roboczym. Ja wywaliłem bowdena głównie z powodu braku stałego ciśnienia w głowicy - np po 100% infill mamy podwyższone ciśnienie co objawia się w postaci szerszej ścieżki (pierwsza po wypelnieniu) oraz problemów z retrakcją przy bowdenie o dlugosci ~750 mm. Dodatkowo ektruzja jest czasowo przesunięta w fazie względem g-code z powodu małej lecz jednak istniejącej ściśliwości filamentu. Ogólnie rzecz biorąc procesy zachodzące w bowdenie na 1.75mm sa bardziej złożone niz może się wydawać lecz wniosek z tego plynie taki - bowden działa sensownie tylko z filamentem 3 mm. Jak ktos nie wieży to mogę wrzucić .stl testu na stałość ciśnienia w głowicy i wszystko będzie pięknie widać jakie to artefakty z tego wynikają.
Bowden to taka proteza, przedłużenie. Niby działa ale nie tak jakbyśmy tego chcieli. Lekka oś z directem jest rozwiązaniem większości problemów. Po co sobie robić problemy. :D

Re: Kalibracja retrakcji?

: 10 sie 2017, 23:50
autor: dragonn
Marcin1415 pisze:
MosfetN pisze:Prawda jest taka że, filament 1.75 z grubsza nie nadaje się do bowdena w szczególności przy drukarkach o większym polu roboczym. Ja wywaliłem bowdena głównie z powodu braku stałego ciśnienia w głowicy - np po 100% infill mamy podwyższone ciśnienie co objawia się w postaci szerszej ścieżki (pierwsza po wypelnieniu) oraz problemów z retrakcją przy bowdenie o dlugosci ~750 mm. Dodatkowo ektruzja jest czasowo przesunięta w fazie względem g-code z powodu małej lecz jednak istniejącej ściśliwości filamentu. Ogólnie rzecz biorąc procesy zachodzące w bowdenie na 1.75mm sa bardziej złożone niz może się wydawać lecz wniosek z tego plynie taki - bowden działa sensownie tylko z filamentem 3 mm. Jak ktos nie wieży to mogę wrzucić .stl testu na stałość ciśnienia w głowicy i wszystko będzie pięknie widać jakie to artefakty z tego wynikają.
Bowden to taka proteza, przedłużenie. Niby działa ale nie tak jakbyśmy tego chcieli. Lekka oś z directem jest rozwiązaniem większości problemów. Po co sobie robić problemy. :D
Obrazek
Masz ciekawej pojęcie protezy.

Re: Kalibracja retrakcji?

: 10 sie 2017, 23:53
autor: anraf1001
Marcin1415 pisze: Bowden to taka proteza, przedłużenie. Niby działa ale nie tak jakbyśmy tego chcieli. Lekka oś z directem jest rozwiązaniem większości problemów. Po co sobie robić problemy. :D
Druk wielokolorowy tez zrobisz na diretcie? No kurde.

Re: Kalibracja retrakcji?

: 11 sie 2017, 07:12
autor: McKee
anraf1001 pisze:
Marcin1415 pisze: Bowden to taka proteza, przedłużenie. Niby działa ale nie tak jakbyśmy tego chcieli. Lekka oś z directem jest rozwiązaniem większości problemów. Po co sobie robić problemy. :D
Druk wielokolorowy tez zrobisz na diretcie? No kurde.
Pewnie, że zrobi. Zakładam, że nie widziałeś Makerbota 2 ? Przecież to jedna z najpopularniejszych na świecie konstrukcji (!)
Dyskusja do niczego nie prowadzi - i bowden, i direct mają swoje wady i zalety, i związane z tym zastosowania.

Re: Kalibracja retrakcji?

: 11 sie 2017, 08:37
autor: Kopytko
Mam 2 drukarki z bowdenem. I po sobrej kalibracji w niczym retrakcja nie odstaje od directa. Fakt tridniej kest z drukowaniem guma. Ale to material uzywany raz na rok albo i w moim przypadku rzadziej. Tsk wiec jak McKee napisal obie konstrukcje sa ok,ale kazda ma wady.

Re: Kalibracja retrakcji?

: 11 sie 2017, 08:54
autor: juurd
Czy ktoś potrafi zrobić symulację temperaturową łącznika, który jest wkręcony w blok (np.250 C) i w radiator dla przykładowych wykonań:
- łącznik ze stali nierdzewnej
- łącznik z tytanu
- łącznik z mosiądzu lub miedzi
oraz wykonia
- gwint wkręcony do radiator:
dla:
- M7
- M6
- M4
Może dało by to jednoznaczną odpowiedź jak jest lepiej.
Może ktoś już zna takie analizy?
Ktoś wspominał, że przyczyną czopowania jest krótka strefa topnienia? Zmień blok na "volcano" i podziel się spostrzeżeniami

Re: Kalibracja retrakcji?

: 11 sie 2017, 12:04
autor: DanyQsh
Jak znajdę chwilę to postaram się zrobić.

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka

Re: Kalibracja retrakcji?

: 11 sie 2017, 13:57
autor: Kopytko
Juurd chętny ?

Re: Kalibracja retrakcji?

: 12 sie 2017, 14:34
autor: DanyQsh
Zrobiłem dziś analizy standardowej głowicy e3dv6. Grzałka na 250 stopni, radiator bez wentylatora (tutaj muszę uzupełnić wiedzę jakie parametry dobrać), temperatura otoczenia 20C. Jak widać tytan wychodzi najlepiej. Innym razem zmienię gwinty.
Nierdzewka
Nierdzewka

Re: Kalibracja retrakcji?

: 12 sie 2017, 15:54
autor: Sokoli
Rozumiem że to są statystyki dla radiatora.
A możesz zrobić coś takiego dla łącznika?
Bo to o jego temperaturę się rozchodzi.

W sensie żeby było widać jak się rozchodzi temperatura po całym łączniku w zależności od materiału.

Re: Kalibracja retrakcji?

: 12 sie 2017, 19:54
autor: DanyQsh
W mojej analizie wcześniej źle opisałem materiał - nie brąz tylko mosiądz. Załączam temperatury w łączniku, bo wcześniej rzeczywiście nie było widać co się w nim dzieje. W przekroju są widoczne są jakieś odkształcenia. Możliwe, że termiczne, ale nie jestem pewny co to jest.
Tytan
Tytan

Re: Kalibracja retrakcji?

: 13 sie 2017, 11:10
autor: Kopytko
Widac ze tytan jednak najlepszy.

Re: Kalibracja retrakcji?

: 13 sie 2017, 17:30
autor: zdzban
Tytan na pewno jest najlepszy ale stal nierdzewna jest dużo tańsza i łatwa w obróbce i świetnie spisuje się, wiec po co przepłacać kiedy stal jest OK :D
Unikać łączników z miedzi, brązu, i mosiądzu bo jeżeli nie będzie mocnego chłodzenia radiatora to na pewno będzie się czopować.

Re: Kalibracja retrakcji?

: 13 sie 2017, 19:10
autor: juurd
Czy można założyć stałą temperaturę żeber radiatora np. 35C (przybliżona symulacja działającego wentylatora)?

Re: Kalibracja retrakcji?

: 13 sie 2017, 19:12
autor: dragonn
Symulacja tytana zakłada cały łącznik z tytanu czy tylko powlekany?

Re: Kalibracja retrakcji?

: 13 sie 2017, 20:04
autor: DanyQsh
Cały z tytanu. Pokombinuje z chłodzeniem radiatora. Jak mi się uda to podzielę się wynikami.

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka

Re: Kalibracja retrakcji?

: 13 sie 2017, 20:11
autor: dragonn
A dało by radę zrobić z powlekanej? Czy jest jakaś różnica? Bo łącznika całego z tytanu jeszcze nie wiedziałem.

Re: Kalibracja retrakcji?

: 21 sie 2017, 07:58
autor: juurd
Czy można zrobić założenie, że żebra radiatoram np. 4mm od krawędzi mają stałą temperaturę np. 30C?