Anet A6 fale na wydruku w osi Z

Jakość druku Cię nie zadowala?
kawaled6
Postów w temacie: 21
Posty: 119
Rejestracja: 16 cze 2020, 20:01
Lokalizacja: Olkusz
Drukarka: Anet A6, Ender 3
x 15

Re: Anet A6 fale na wydruku w osi Z

Post autor: kawaled6 »

Poczyniłem kilka wydruków :)

Wszystkie drukowane na akumulatorze 12V z samochodu w celu wyeliminowania jakichś wad zasilacza.
Ustawienia raczej standardowe więc nie będę się zbytnio rozpisywał (stołu nie grzałem, aby wyeliminować jego odkształcenia):
- pierwsza próbka (od lewej) PLA 200°C/0°C nadmuch 100%
- druga próbka PLA 215°C/0°C nadmuch 100% (chciałem sprawdzić jak będzie na wyższej temperaturze)
- trzecia próbka PET-G 220°C/0° nadmuch 25%
- czwarta próbka PLA 200°C/0°C nadmuch 50% (PET-G wyszedł idealnie więc chciałem sprawdzić słabszy nadmuch)
test.jpg
Wybaczcie za czarny kolor PET-G bo ledwie na nim cokolwiek widać na zdjęciu ale patrząc na żywo wyszedł idealnie, żadnych fal :)

Teraz pytania:
Wadliwe PLA? I dlaczego akurat co te około 1,5min? Bo rozumiem że jak by nie trzymało średnicy to działo by się tak co konkretną odległość zużytego filamentu a nie co konkretną długość czasu.
Dodam jeszcze, że przedrukowałem już około 5kg PLA (od efilament3d i teraz mam Plastspaw) i na każdym były dokładnie takie same efekty, PET-G to dopiero pierwsza rolka, również Plastspaw.

A może po prostu moja drukarka nie lubi PLA? :unknown:
Anet A6 - po modyfikacjach
Ender 3 - po modyfikacjach
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Anet A6 fale na wydruku w osi Z

Post autor: Pjoter »

Hmm. A czy robiłeś PID tuning? Oraz pokaż nadmuch i sprawdź czy aby nie wieje na dyszę.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
kawaled6
Postów w temacie: 21
Posty: 119
Rejestracja: 16 cze 2020, 20:01
Lokalizacja: Olkusz
Drukarka: Anet A6, Ender 3
x 15

Re: Anet A6 fale na wydruku w osi Z

Post autor: kawaled6 »

Tak, wrzucałem też wykres temperatury dyszy na 1 stronie tego tematu i z temperaturą jest wszystko ok, trzyma stabilne 200°C.

A tutaj zdjęcia chłodzenia, jest ono około 1-1,5mm nad ujściem dyszy więc moim zdaniem jest ok i nie dmucha bezpośrednio na nią
20201006_213357.jpg
20201006_213230.jpg
Właściwie kończy mi się czarne PLA, więc w niedalekiej przyszłości kupię od DD i dam znać jeżeli coś się zmieni, może to faktycznie coś nie tak z tym PLA :P
Anet A6 - po modyfikacjach
Ender 3 - po modyfikacjach
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 4
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: Anet A6 fale na wydruku w osi Z

Post autor: czasnagli »

a stepstick ekstrudera nie grzeje Ci się za mocno? Spróbuj dać nawiew na stepstick.

PETG jest dość przyjemnym materiałem dla ekstrudera - nie potrzeba mocnego docisku i idzie płynnie. Przy PLA czy ABS trzeba dać większy docisk a jak radełko jest krzywe to silnik co obrót będzie miał większy opór.
Wg mnie zmiana ekstrudera na Dual Drive (bezpośredni lub z przekładnią) rozwiąże problem
Awatar użytkownika
Snake
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 26
Rejestracja: 13 sie 2020, 13:32
x 18

Re: Anet A6 fale na wydruku w osi Z

Post autor: Snake »

kawaled6 pisze:Poczyniłem kilka wydruków :)

...teraz mam Plastspaw
I to jest moim zdaniem sedno problemu.

Mam 6 czy 7 rolek PLA od Plastspawu (czarny, czerwony, zielony, jasny szary, biały). Drukuję głównie zabawki dla dzieciaków więc zależało mi na taniości. Na całej rolce średnica potrafi bardzo "pływać". Po pomiarach na początku szpuli 1,75 - 1,76 - drukowałem elementy do zegara półkowego z thingi, czas wydruku 48h. Przeszło 1/3 wydruku i nagle rozwarstwienie między ściankami. Pomiar filamentu - 1,70 - 1,71 - no to flow na 105%. Problem chwilowo rozwiązany. Po 24 godzinach - znowu lipa, nadlewki. Szybki pomiar na filamencie - 1,75. Zmiana flow na 100% i jest OK. Jakoś dodrukowałem, ale na jasno szarym nie wygląda to za pięknie.

Pływanie średnicy filamentu zaobserwowałem również na czarnym i zielonym. Biały i czerwony póki co jest OK.

Moja drukarka to ENDER 3, dodane naciągi, zmiana firmware, szparki niet, ekstruder aluminium z regulacją, szyba, RaspPi + octoprint
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Anet A6 fale na wydruku w osi Z

Post autor: Kopytko »

Jaki masz wentylator? Dmuchać ma zaraz pod dysze na punkt pod końcem dyszy , nie w dysze. Wygląda na słaby nadmuch, niestety dobry nadmuch to hałas. Ale wiele wówczas wybacza wad materiałowych.
Wydrukuj inny element np. 2x szerszy o pokaż zdjęcie, aby porównać czy to problem wysokościowy czy przepływu, co do falowania średnicy filamentu na takim elemencie tego nie zobaczyć, widać to na wielkich wydrukach gdzie masz duże zużycie w metrach.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
kawaled6
Postów w temacie: 21
Posty: 119
Rejestracja: 16 cze 2020, 20:01
Lokalizacja: Olkusz
Drukarka: Anet A6, Ender 3
x 15

Re: Anet A6 fale na wydruku w osi Z

Post autor: kawaled6 »

czasnagli, nawiew na całą płytę zrobiłem zaraz po zakupie drukarki bo temperatura stepsticka od ekstrudera dochodziła do 80°C, zmierzyłem sobie tak z ciekawości, nie wiem czy to jakoś stanowczo za dużo ale, że zrobić nadmuch to nie problem więc go zrobiłem, teraz dochodzi do jakichś 30°C max ale to w gorące dni gdy w pomieszczeniu mam jakieś 24°C :P

Snake, teraz zamówię od DD i zobaczymy :P

Kopytko, wentylator to standardowa turbina od Anet A6 na 12V, wydrukowałem jedynie ten pomarańczowy kanał nawiewu z thingiverse, ponieważ ma bardzo dobre opinie, mogę wydrukować jakieś testy nawiewu jeśli trzeba ale uważam, że wszystko z nim ok. Nie miałem nigdy problemów z dłuższymi nawisami albo jakimiś małymi detalami które trzeba mocno chłodzić (no chyba, że tym problemem są właśnie fale) :)

Aaaa, no i zdjęcie wydruku:
wypełnienia 50%, temperatury te same, prędkość ta sama
test2.jpg
Anet A6 - po modyfikacjach
Ender 3 - po modyfikacjach
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Anet A6 fale na wydruku w osi Z

Post autor: Kopytko »

Grzanie stołu jak ustawione? Bang Bang , pid czy czasowe 0/1
Spróbuj wydrukować to samo bez grzania stołu.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 4
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: Anet A6 fale na wydruku w osi Z

Post autor: czasnagli »

zrób jeszcze wydruk tych słupków z flow 80%, 100%, 120%. Jak rozkład tych prążków będzie inny (zakładam, że przy 120% będzie najgęściej) to odpowiedź już znasz
kawaled6
Postów w temacie: 21
Posty: 119
Rejestracja: 16 cze 2020, 20:01
Lokalizacja: Olkusz
Drukarka: Anet A6, Ender 3
x 15

Re: Anet A6 fale na wydruku w osi Z

Post autor: kawaled6 »

W sumie nie wiem za bardzo od czego zacząć, więc aby nie pisać 200 linijek tekstu bo nie każdemu się to będzie chciało czytać to może po prostu dodam zdjęcia :)

Wszystkie próbki drukowane BEZ grzania stołu, domyślnie dysza 200°C, nadmuch 100%, flow 100%, jeżeli jest inaczej to opisałem przy zdjęciu:
test3.jpg
test4.jpg
test5.jpg
test6.jpg
Swoją drogą to ciekawy efekt przy zbyt małym flow :P

Dla temperatury 175°C nawet przy chłodzeniu 50% wyszło dobrze. Temperatura potwierdzona dodatkową termoparą bo już zacząłem myśleć że czujnik temperatury w hotendzie przekłamuje o jakieś 20°C ale wszystko jest w porządku.

175°C dla PLA to nie za mało? Sprawdzę jeszcze jak z jego wytrzymałością i zlepianiem warstw przy takiej temperaturze. Czyżby to wina PLA? :roll:
Anet A6 - po modyfikacjach
Ender 3 - po modyfikacjach
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”