Strona 1 z 1

AVR32

: 16 cze 2020, 22:02
autor: dziobu
Witam,

Szybkie pytanie, bo są tu różne osobliwości - czy miał ktoś jakiś szerszy kontakt z 32-bitowymi AVRami? Jakieś komercyjne projekty na tym? Może ktoś dalej używa?

Wiem że rodzina już padła; przeglądnąłem też specyfikację. I ciekawi mnie w czym były lepsze/niegorsze choćby od ówczesnych Cortexów M3, dlatego szukam kogoś kto tego używał.

Re: AVR32

: 17 cze 2020, 09:31
autor: Berg
może zagadaj na forum: https://forum.duet3d.com ;)

Re: AVR32

: 17 cze 2020, 09:35
autor: Cosik
rafaljot pisze:może zagadaj na forum: https://forum.duet3d.com ;)
Ale duet jest na ARM od Atmela ale była też seria AVRów 32bit a nie 8 bit ;)

Re: AVR32

: 17 cze 2020, 09:54
autor: McKee
Co nie zmienia faktu, że na angielskojęzycznym forum różne osobliwości mogą występować w większej ilości.

Re: AVR32

: 17 cze 2020, 12:13
autor: dziobu
Wiem, ale ciekawi mnie używanie tego na naszym podwórku.
Bo jak jeszcze 8-bitowe mają jakieś ciekawe fjuczery, tak bogatsze 32 bitowce już nieszczególnie. Niestety na forach bardziej tematycznych można trafić na liczne przepychanki ideologiczne, gorzej już z sensowną argumentacją.

(no i omijam fora programistyczne ;p)

Re: AVR32

: 17 cze 2020, 13:19
autor: sp6vgx
Krotko i zwiezle ;) daruj sobie... Te procki to lekki niewypał i staroć w momencie gdy wyszły... A dlaczego krotko ;) bo dlugo by mozna pisac co jest nie tak, a trudno z telefonu w trzesacym autobusie ;)

W internecie fakt niewiele wlasnie z powodu ze nie wielu jest desperatow ktorzy chca ich uzywac ;)

Re: AVR32

: 17 cze 2020, 13:48
autor: dziobu
To napisz jak dojedziesz :) Nie chcę ich używać; ciekawi mnie tylko sens ich powstania i jakieś może plusy (?).
Jakoś zupełnie mnie ta linia uC ominęła; żałować nie żałuję (sami niemal wdepneliśmy w SI C8051) ale zwyczajnie chce zabić ciekawość.

Re: AVR32

: 17 cze 2020, 14:18
autor: dragonn
dziobu pisze:To napisz jak dojedziesz :) Nie chcę ich używać; ciekawi mnie tylko sens ich powstania i jakieś może plusy (?).
Jakoś zupełnie mnie ta linia uC ominęła; żałować nie żałuję (sami niemal wdepneliśmy w SI C8051) ale zwyczajnie chce zabić ciekawość.
Jak już zakładasz takie tematy i wspominasz o C8051, co jest w nim złego że piszesz "sami niemal wdepnęliśmy"?
Ja sam ich nie tykam ale firma ma trochę rzeczy na nich

Re: AVR32

: 17 cze 2020, 14:24
autor: sp6vgx
Postaram sie cos wieczorkiem naskrobac. Natomiast te procki to byla taka troche desperacka proba wprowadzenia czegos do oferty aby nadazyc za konkurencja i miec cos poza 8bit AVR... Ale niezbyt to wyszlo, potem zrobili to samo wprowadzajac XMega i mimo ze to fajne procki to zrobili to sporo za pozno (jaj juz wiele osob uzywala Cortexow M)

Btw ja ostatnik bawie sie chinskimi 8051 (procki stc8)...
...ot taka zabawa w zrobienie alternatywnego firmware do takiego wynalazku https://www.thingiverse.com/thing:4328521

Re: AVR32

: 17 cze 2020, 14:27
autor: dragonn
Na XMega mam sterownik od solarów (w sensie gotowy produkt, nie że sam robiłem). Tak że coś tam gdzieś podłapało, ale pewnie nie dużo.

Re: AVR32

: 17 cze 2020, 14:28
autor: dziobu
@dragonn
Z mojego punktu widzenia to klapa. Definiowanie peryferiów wiązało je z pinami. Super, ale np dołożenie później jakiegoś elementu, np UARTu przesuwało PINy późniejszych peryferiów. Innymi słowy podczas projektowania trzeba było przewidzieć 100% funkcjonalności sprzętu i programu.
Na tym w zasadzie skończyłem przygodę z tą serią.

Nie wyszło źle; od pewnego czasu są stanowczo za drogie jak na to co oferują.

Re: AVR32

: 17 cze 2020, 14:31
autor: sp6vgx
dragonn pisze:Na XMega mam sterownik od solarów (w sensie gotowy produkt, nie że sam robiłem). Tak że coś tam gdzieś podłapało, ale pewnie nie dużo.
Generalnie akurat XMega maja kilka fajnych bajerow i troche osob ich uzywa (glownie osoby ktore wczesniej uzywaly 8bit AVR). Zle nie sa bardziej problem ceny gdzie obecnie czesciej taniej dac ARMa

Re: AVR32

: 17 cze 2020, 14:34
autor: dragonn
To faktycznie słabo. Głównie używamy ich serii low-power ale to tyle co wiem o nich

Re: AVR32

: 17 cze 2020, 14:35
autor: dziobu
Xmega to fajny etap rozwoju, bo to w sumie dalej prostacki uC ale ze współczesnymi bajerami. I to chyba tyle.
Mam wrażenie że też niespecjalnie się przyjęły.