Strona 1 z 1

Co to może być?

: 14 lip 2020, 12:47
autor: Jacenty
Nie mam pojęcia dlaczego, ale wychodzą mi takie kwiatki po pierwszej warstwie - ktoś z doświadczonych kolegów może podpowiedzieć o co kaman?

Re: Co to może być?

: 14 lip 2020, 12:55
autor: TDI-CAD
Nie ma tragedii, jak następne 2 warstwy pokryją tą nierówną powierzchnie to bym się nie przejmował.
Prawdopodobnie w tym miejscu stół jest nieco wybrzuszony.

Re: Co to może być?

: 14 lip 2020, 12:57
autor: FlameRunner
Na początek umyj dokładnie stół. Jeśli używasz jakiegoś preparatu adhezyjnego, postaraj się uzyskać cienką, równą warstwę.

Re: Co to może być?

: 14 lip 2020, 13:17
autor: Jacenty
Stół przemyty izopropanolem. Bez dodawania warstwy adhezyjnej.

Re: Co to może być?

: 14 lip 2020, 15:28
autor: morf
lekko krzywy stol (jakies wybrzuszenie), ktore powoduje ze dysza jest blizej stolu niz na pozostalej czesci.
Filament zamiast tworzyc linie wychodzi "bokami"

Doceń moja wizualizacje w paincie :rotfl:
mspaint_Hxjneiuv56.png
mspaint_Hxjneiuv56.png (4.68 KiB) Przejrzano 3712 razy

Re: Co to może być?

: 14 lip 2020, 16:36
autor: denior
u mnie tak było jak filament był wilgotny ,pojawiało się w losowych miejscach i na kolejnych warstwach
(PETG fiberlogy) godzinka w piekarniku na 70 stopni załatwiła sprawę

Re: Co to może być?

: 14 lip 2020, 16:38
autor: Pjoter
Poważnie wątpię czy jest to sprawa zawilgoconego filamentu. Takie defekty typowe są dla źle wypoziomowanego stolu

Re: Co to może być?

: 14 lip 2020, 16:41
autor: denior
jeżeli to wina poziomowania to powinno zniknąć na kolejnych warstwach

Re: Co to może być?

: 20 lip 2020, 22:49
autor: Stanley_B
Też tak mam, chociaż mam bzika co do poziomowania. Bywa, że pada na dworze i filament już inaczej się zachowuje.
Albo ma jakieś zanieczyszczenia. Np. mam dwa identyczne kolory ale różnych firm. Jeden idzie dobrze, a drugi robi grzywkę na 1-szej warstwie.
Albo też drukarka się obraziła, bo dawno jej nie czyściłeś. Twoja wina.

Jak koledzy mówią, jeżeli druga to przykryje, to olej to.

Re: Co to może być?

: 20 lip 2020, 23:24
autor: Igor
Jacenty pisze:Stół przemyty izopropanolem. Bez dodawania warstwy adhezyjnej.
Czasem IPA nie wystarcza, trzeba umyć detergentem. Ale tutaj wygląda tak jak Morf narysował w Programowym Asystencie Inżynieryjno-Naukowo-Technicznym. Tylko powód może być dwojaki. Albo krzywy stół albo drukarka (jeśli Twoja się samopoziomuje czujnikiem) uznała że tam jest niżej i wciska dyszę głębiej. Następna warstwa, o ile dajesz odpowiedni przepływ filamentu, powinna się z tym zaoranym polem skleić aż miło.

Re: Co to może być?

: 21 lip 2020, 21:13
autor: sebaq
Nie wiem czy ktoś to jeszcze potwierdzi, ale u mnie ta szklana podkładka adhezyjna od Creality nie jest zbyt równa. Może podobnie jest u Ciebie. Aczkolwiek, z zalet - dobrze trzyma wydruk (PLA, PETG), pod warunkiem że jest czysta.

Re: Co to może być?

: 31 lip 2020, 10:30
autor: itepe
Witajcie!
To mój pierwszy post tutaj, dlatego chciałbym się z Wami przywitać oraz pogratulować wiedzy na temat druku 3D.
Od miesiąca posiadam Ender 3 PRO i generalnie nie mogę z nim dojść do ładu. Robiłem poziomowanie stołu manualnie i przez g-code, kalibrację retrakcji, sprawdzałem temperatury oraz wykonałem wydruki Retraction towers i Z-offset. Oba filmy z YT są bardzo klarowne.
Wszystko wychodzi super.
Kiedy jednak drukuję już jakiś normalny model, pojawiają się schody. Pierwsza warstwa OK, ścieżki ładnie sklejone, nie rozmazują się, ale już kolejne to jakiś dramat - głowica jest ewidentnie za nisko, rozmazuje filament, wychodzi bokami i robi się dokładnie to, co na zdjęciu kolegi z pierwszego postu. Górna warstwa jest wg mnie nie do przyjęcia, porowata i szorstka.
Materiały COLORFIL PLA, Devil Design PLA różowy.
Co robię źle? Popatrzcie na zdjęcia, może coś wymyślicie?

Re: Co to może być?

: 31 lip 2020, 13:12
autor: Pjoter
1) załóż własny temat najlepiej
2) masz za duży flow (na pierwszy rzut oka)
Część tak swoją drogą :D

Re: Co to może być?

: 31 lip 2020, 13:22
autor: FlameRunner
To są bardzo niskie wydruki. Może być tak, że na górnych warstwach nadal widać efekt zbytniego wbicia pierwszej warstwy w stół.
Wydrukuj prostopadłościan 40x40x3 mm, upewniając się że między dolnymi a górnymi warstwami litymi jest przynajmniej kilka warstw niepełnego wypełnienia.

Czy kalibrowałeś ekstruder? Nie mówię, żebyś to zrobił. Pytam czy to zrobiłeś. Ba! Od razu sugeruję, że jeśli zrobiłeś, to być może nie powinieneś był.

Re: Co to może być?

: 02 sie 2020, 12:10
autor: itepe
Dzięki za pierwsze odpowiedzi :)
To mam przenieść temat czy kontynuujemy? Mam kolejne testy i jestem coraz bardziej zniechęcony :/
Kiedy pierwsza warstwa jest zrobiona wg filmu z YT ( https://youtu.be/SuEF2ZRZ3-g ), jest naprawde idealna, ale przy kolejnych ekstruder strzela jak szalony i smaruje za nisko...

Re: Co to może być?

: 02 sie 2020, 23:38
autor: artusiek
Jeśli już zrobiłeś ... przepraszam ...
1. Dokładna kalibracja wszystkich osi
2.dokladna kalibracja extrudera ... jak ma przepuścić 10cm filamentu to ma być 10,00000
3 dokładna kalibracja stołu
4. Ew zmiana filamentu ( nie krytykuje żadnej firmy .. ale są lepsze i gorsze , a oszczędności często pozorne )
5. Ja nie lubię kombinacji z flow ... zawsze mi to nie wychodziło tak jak było w planie , ale w starej P3Steel na szkle na 1 warstwie miałem 120-130% , jak dawałem więcej to mi stopa słonia wychodziła , na pozostałych warstwach mam 100% . Działa .
Jeśli już to zrobiłeś ... przepraszam .. sprawdź czy dobrze .

Re: Co to może być?

: 03 sie 2020, 08:14
autor: itepe
Artusiek - DZIĘKI!
Za co przepraszasz? Za dobre porady?!
Faktycznie, nie napisałem co zrobiłem, więc po kolei:
1. osie X/Y - idealnie od początku (aż sam sie dziwiłem); osi Z nie ruszałem, to jeszcze jest do sprawdzenia. Zrobiłem jedynie Z-offset.
2. retrakcja - 100/100, tu nie mam wątpliwości, ze jest OK, na zdjeciu ani jednej nitki na wieżach
3. stół robiłem ze 100 razy na szczelinomierzu, więc dość dokładnie i za pomocą G-code, czyli głowica trafia w te same miejsca.
4. fi;amany mam na ten moment 4: COLORFIL (biały ze zdjecia), DD (różowy), czarny (EcoLine) oraz cgińska próbka z drukarką; na wszytskich ten sam efekt, dlatego na filament nie stawiam.

Jako stary informatyk wiem, że problemy nalezy rozwiązywać nie omijać, dlatego szukam zrozumienia dla tej pierwszej warstwy. Przepływem jeszcze się nie bawiłem, ale załozyłem, że przy dobrej kalibracji ekstrudera, przy 100% powinno być dokłądnie 100mm. Tak też pokazują pomiary.
Dziś wykonam kolejne wydruki i dokonam pomiarów.

Re: Co to może być?

: 04 sie 2020, 09:56
autor: itepe
Czołem koledzy!
Jak mówiłem, wczoraj zrobiłem w durkarce sporo dobrego, mam nadzieję. Zacząłem od kompletnego rozkręcenia jej. Okazało się, że prawie kazdy element "z pudełka" był przykręcony za luźno i praktycznie zawsze - krzywo (LOL).
Poskłądałem to do kupy po nowemu i:
- drukarka zaczęła trzymać wymiary (heh...)
- nie ma luzów na ramieniu osi Z
- brak luzów na stole
- stół ze szkłem 4 mm wszędzie po wypoziomowaniu trzyma odległości
- ponownie skalibrowałem ekstruder.

Osiagnłąem tyle, że:
- pierwsza warstwa wychodzi bardzo łądnie, choć uważam, że ejst za wysoko (linie nie sklejają się jak nalezy, ale są łądnie ukłądane)
- od 4 warstwy ekstruder czasami strzeli
- wymiary X-Y trzyma "w miarę", tj. przy wymiarze 30 mm mam 30,3 mm
- wymiar osi Z - totalne dnoprzy zakładanych 3 mm mam 2,35 mm
- stopa słonia widoczna gołym okiem.

Teraz czas na kalibrację flow rate. Zrobię zdjecia i, mam nadzieję, podpowiecie mi co dalej.

[Prośba do moderatorów o scalenie posów.]

Dzięki!

Re: Co to może być?

: 04 sie 2020, 13:09
autor: japim
Zostaw kalibracje flow rate.

Skoro os Z przy zadanych 3mm jedzie na 2.35 to tu masz fundamentalny błąd. Flow rate to nie jest właściwy króliczek którego powinieneś teraz gonić.
Najpierw rozwiąż problem osi Z. Bo te spłaszczone i wylewające się warstwy są efektem tego ze os Z nie jedzie dostatecznie wysoko i filament jest rozlewany/wyciskany/wywalany na boki przez dysze która jest fizycznie ZA NISKO.

Albo masz złą ilość kroków w firmware (raczej mało prawdopodobne ale możliwe) albo poluzowane sprzęgło na osi silnika/ śrubie/ luźna nakrętka.

Re: Co to może być?

: 04 sie 2020, 21:34
autor: itepe
Zgadzam się - FR to obejście problemu, nie rozwiązanie.
Zastanawia mnie tylko, dlaczego to zjawisko wystepuje na niższych warstwach. Policzyłem, ok. 10-12 pierwszych warstw tak się zachowuje i oczywiscie ekstruder stzrela. Przy zabawie z FR zdecydowanie mnie, ale zjawisko nadal wyustępuje. Sprawdziłem nakrętkę osi, jest mocno i stabilnie przykręcona. Kończą mi sie pomysły :?

Re: Co to może być?

: 04 sie 2020, 22:09
autor: artusiek
Nie zdziałasz nic jeśli nie masz dobrz skalibrowanej drukarki ... oś Z 3 daje 2,35 ... do poprawy , tak jak pisałem miało być 3,0 mm jest 3,0 . Jak to będzie działać , nadal będą problemy możesz mysclec o zabawach z flow ( nie polecam ) .
Kalibracja to może żmudny proces , ale bez tego nie przejdziesz dalej
Są kalkulatory do obliczania kroków , choć prościej ołówek i kartka . Przelicz ile masz kroków na osi Z na 1 mm
Przy 3 x twoje kroki masz 2,35 . Z proporcji wylicz ile ma być byś miał 3 mm
To samo przy pozostałych osiach .. jeśli pisze o podstawach , wybacz . Jak zaczynałem sam na tym kilka razy poległem . Jak nie działa .. trzeba zacząć od początku .. gdzieś był błąd.

Re: Co to może być?

: 04 sie 2020, 22:26
autor: artusiek
A tak mi jeszcze przeszło do głowy możesz zrobić zdjęcie sprzęgła osi Z ? Może sprzęgła masz źle zmontowane . Za namową „guru z forum” używam samocentrujących i polecam ... https://www.thingiverse.com/thing:602481

Re: Co to może być?

: 05 sie 2020, 11:59
autor: itepe
Dzięki za rzeczowe odpowiedzi Artusiek!

Sprawa w moim przypadku jest bardzo dziwna, ponieważ wydruk jest spąłszczony jedynie na pierwszych warstwach i brakuje mu ok. 1mm do poprawnych wymiarów. Ujmując to jasniej, mam taką sytuację z wysokością w mm:
5 -> 4,18
50 -> 49,22
75 -> 74,08
itd. Model do osi Z jest na TV https://www.thingiverse.com/thing:2484766
Wg tej metody wyszło mi, ze zamiast 400 kroków/mm mam 399,55 stp/mm, więc praktycznie bez różnicy.
Gdyby to była kwestia kroków, wydruk zmieniałby się liniowo lub prawie liniowo, czyli na 3 mm o 1 mm ale na 9 powinno byc już o 3 mm mniej, a tak nie jest.
Zdjęcie mojej osi Z ze sprzęgłami na dole.
Mud]szę dodać, że element pozycjonujący ekstruder jest dość luźny, nawet nieco go nasmarowałem, jednak bez rezultatu. Wlaczę dalej.

Re: Co to może być?

: 05 sie 2020, 18:28
autor: denior
A czy oś Z chodzi lekko na wszystkich wysokościach? Bo może śruba pociągowa nie jest prosta albo silnik nie jest w osi

Re: Co to może być?

: 11 sie 2020, 12:10
autor: itepe
Cześć!
Troche to trwało, ale mało czasu miałem na wydruki.
Popracowałem jeszcze nad drukarką i wykonałem:
- nowa, samokasująca nakrętka trapezowa
- nowe sprzęgło (ono akurat nie ma wpływu na wydruki po wielu testach)
- wyprostowana oś Z z podkładką 0.8mm
- wykalibrowany ponownie motor osi Z
W efekcie mogę wydrukowac kostkę 1x1x1 cm jak na obrazku. Owszem, brakuje nieco do ideału, jednak wymiary trzyma +/- 0,01 mm przy suwiarce cyfrowej wątpliwej wg mnie jakości niestety. Na zdjęciach warstgwa pierwsza i ostatnia, górna oraz nowa nakrętka trapezowa.
Oceńcie, czy to jest OK, czy jeszcze powinienem walczyć. Osobiścue moje zdowolenie to dopiero koło 90% ;)

Re: Co to może być?

: 11 sie 2020, 12:57
autor: itepe
Nie wiedzieć czemu, fotki się nie dodały - jeszcze raz.

Re: Co to może być?

: 11 sie 2020, 13:05
autor: Pjoter
Jeśli nie jesteś zadowolony to walcz dalej :p na uwadze jednak miej ograniczenia tej technologii ;)

Re: Co to może być?

: 11 sie 2020, 13:18
autor: itepe
Pjoter - mam świadomosć, że na Enderze nie osiągniemy tego co na drukarkach przemysłowych, ale trzeba dążyc do doskonałości. Ograniczenia są duże i to widzę na każdym kroku. Zastanawiam się, czy gdybym mając to co mam, rozpoczął budowę czegoś własnego z wykorzytsaniem elektroniki oraz dodatkowych usprawnień, w szczególności mechanicznych, niewiele większym nakładm nie osiągnie się czegoś więcej.

Póki co, oceńcie to mini-wydruki, a ja puszczę wydruk lepszego chłodzenia :)

Dzięki wszytskim za porady i wskazówki!!!

Re: Co to może być?

: 11 sie 2020, 20:57
autor: artusiek
Gratulacje !

Re: Co to może być?

: 11 sie 2020, 23:50
autor: Stanley_B
Dodam mały mój tip - gdy kupuję rolkę filamentu, najpierw robię jej druk wieży ze zmienną temp. (akurat w Cura ręcznie zmieniałem g-kod) i z dodanym numerem ze szpuli.
Bo bywało tak, że ten sam filament, z tej samej firmy był jednak ten sam. Bo już inny człek to robił i pogoda inna była?
Dzięki temu omijam łukiem wiele problemów. Chociaż ciągle nie jest idealnie, ale już bliżej o stopę.

Gdy kończę szpulę test idzie do kosza.
No i obowiązkowo, szpule w workach z pochłaniaczem, a nie luzem na wieszaku. No chyba, że masz warsztat z kontrolą powietrza lub pojemniki, a nie np. garaż albo kanciapę na poddaszu.

Jak dbasz to tak masz...