Strona 1 z 1

Original Prusa i3 MK2

: 26 lut 2017, 00:05
autor: dave00k
Czy ktoś ma drukarkę Original Prusa i3 MK2?
Chcę ją w najbliższym czasie kupić i chciałbym poznać wasze opinie.
Z tego co widzę to jest dość dobra i ma rozwiązania których inne nie mają.
Najbardziej przekonuje mnie automatyczna kalibracja i możliwość rozbudowania do wielu kolorów.
Co myślicie, opłaca się to kupować?

Drukarkę chcę używać głównie do własnych celów jako hobby. Nic mocno profesjonalnego, ale na jakości mi zależy.

Re: Original Prusa i3 MK2

: 26 lut 2017, 00:11
autor: Domell
Zbuduj sam! Zaoszczędzisz i poznasz mechanike i elektronikę. A jak chcesz gotowca to kup m200 czy coś...
T.

Re: Original Prusa i3 MK2

: 26 lut 2017, 00:12
autor: dave00k
Mam zamiar kupić KIT więc też trochę poznam co i jak.
m200 za drogie jak na moje potrzeby.

Re: Original Prusa i3 MK2

: 26 lut 2017, 07:04
autor: kswiorek
Wydaje mi się, że pierwszą drukarkę to trzeba kupić gotową, albo kit. Dużo łatwiej jest wtedy zbudować drugą.

Re: Original Prusa i3 MK2

: 26 lut 2017, 09:04
autor: anraf1001
kswiorek pisze:Wydaje mi się, że pierwszą drukarkę to trzeba kupić gotową, albo kit. Dużo łatwiej jest wtedy zbudować drugą.
Mów za siebie :D ja moją pierwszą budowalem od podstaw sam. Ok 2 miesiące ją ogarniałem, ale dzięki temu co wtedy przeczytałem, miałem o wiele gładszy start (przynajmniej teorię znałem).
No chyba, że kolega nie czuje się na siłach. Wtedy rzeczywiście polecam kit (nie gotową drukarkę). Poznasz trochę mechaniki, a przy tym zostaniesz poprowadzimy za rączkę. Oczywiście to moja prywatna ocena. ;)

Re: Original Prusa i3 MK2

: 26 lut 2017, 09:37
autor: Artu
anraf1001 pisze:... ja moją pierwszą budowałem od podstaw sam. Ok 2 miesiące ją ogarniałem...
Ja swoją M90 ponad rok :rotfl: ale działa :git:

Re: Original Prusa i3 MK2

: 26 lut 2017, 09:46
autor: anraf1001
Artu pisze:
anraf1001 pisze:... ja moją pierwszą budowałem od podstaw sam. Ok 2 miesiące ją ogarniałem...
Ja swoją M90 ponad rok :rotfl: ale działa :git:
Ale przynajmniej znasz ją jak własną kieszeń. To chyba największy plus. ;)

Re: Original Prusa i3 MK2

: 26 lut 2017, 09:53
autor: dragonn

Re: Original Prusa i3 MK2

: 26 lut 2017, 09:56
autor: dave00k
Na zbudowanie drukarki od podstaw raczej jestem za słaby. Skoro nikt nie napisał, że Prusa i3 MK2 jest szajsem w takim razie kupię KIT.
Jest dużo tańszy i uwielbiam takie rzeczy. Poskładanie tej drukarki to będzie dla mnie duża satysfakcja.
Dzięki za posty. Jeśli ktoś ma tą drukarką to bardzo chętnie przeczytam wasze opinie ;)

Re: Original Prusa i3 MK2

: 26 lut 2017, 10:21
autor: anraf1001
dave00k pisze:Na zbudowanie drukarki od podstaw raczej jestem za słaby. Skoro nikt nie napisał, że Prusa i3 MK2 jest szajsem w takim razie kupię KIT.
Jest dużo tańszy i uwielbiam takie rzeczy. Poskładanie tej drukarki to będzie dla mnie duża satysfakcja.
Dzięki za posty. Jeśli ktoś ma tą drukarką to bardzo chętnie przeczytam wasze opinie ;)
Prusa i3 MK2 na pewno szajsem nie jest. Popatrz sobie na wydruki z tej maszyny w internecie. O ile mi wiadomo to Simplify3D i Cura mają nawet profile pod tą drukarkę.

Re: Original Prusa i3 MK2

: 26 lut 2017, 11:48
autor: Julian
Dave00k. Poszła PW.

Re: Original Prusa i3 MK2

: 26 lut 2017, 11:56
autor: G4ever
Za moim pośrednictwem w Polsce jest kilkadziesiąt Mk2 i żaden klient nie miał zastrzeżeń do nich. Niektórzy klienci mają 2-4 sztuk Mk2 u siebie.

Re: Original Prusa i3 MK2

: 26 lut 2017, 11:56
autor: emartinelli
Nie mam jej, ale wiem jak drukuje i na prawdę warta jest swojej ceny.
Kit jest tak przygotowany, że trudno ją źle złożyć a wydruki pierwsza klasa.

Re: Original Prusa i3 MK2

: 27 lut 2017, 10:32
autor: tanczacy
Mam kilka i bardzo sobie chwalę.

Re: Original Prusa i3 MK2

: 27 lut 2017, 14:40
autor: dave00k
Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
Nie pomyślałem, że ktoś może sprzedawać ją w Polsce dlatego zamówiłem z oficjalnej strony.

Re: Original Prusa i3 MK2

: 27 lut 2017, 18:48
autor: G4ever
dave00k pisze:Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
Nie pomyślałem, że ktoś może sprzedawać ją w Polsce dlatego zamówiłem z oficjalnej strony.

Miałbyś wcześniej niż za dwa miesiące :)

Re: Original Prusa i3 MK2

: 27 lut 2017, 18:51
autor: G4ever
Miałbyś wcześniej niż za dwa miesiące i nie płacił tyle za przesyłkę :)

Re: Original Prusa i3 MK2

: 27 lut 2017, 19:26
autor: kswiorek
Przesyłka pewnie z $60, i też im dłuższa przesyłka, tym bardziej prawdopodobne, że coś uszkodzą.

Re: Original Prusa i3 MK2

: 27 lut 2017, 19:32
autor: anraf1001
kswiorek pisze:Przesyłka pewnie z $60, i też im dłuższa przesyłka, tym bardziej prawdopodobne, że coś uszkodzą.
97 zlotych i 2 dni dostawy kolego. Nie 60$

Re: Original Prusa i3 MK2

: 27 lut 2017, 19:51
autor: kswiorek
To nie tak drogo, przesyłka DHL z chin nawet jakichś małych rzeczy kosztuje 60$

Re: Original Prusa i3 MK2

: 27 lut 2017, 20:08
autor: anraf1001
Tylko to nie idzie z Chin

Re: Original Prusa i3 MK2

: 04 mar 2017, 18:06
autor: oskar
Mi ostatnio majfrend za darmo dehaelem wysłał i w 4 dni bylo. Zamowienie bylo na 52$

Re: Original Prusa i3 MK2

: 11 mar 2017, 10:52
autor: q3ok
G4ever pisze:
dave00k pisze:Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
Nie pomyślałem, że ktoś może sprzedawać ją w Polsce dlatego zamówiłem z oficjalnej strony.
Miałbyś wcześniej niż za dwa miesiące :)
Masz u siebie napisane to samo co Prusa research z czasem oczekiwania. Masz mk2 na stanie?

Przesyłka z Prusa Research przez UPS Express Saver wyświetla się jako darmowa przy składaniu zamówienia.

Re: Original Prusa i3 MK2

: 11 mar 2017, 13:55
autor: G4ever
Mam i nie mam. Bo już zarezerwowane lub sprzedane. Za 2-3 tygodnie bedzie 6 sztuk z czego zostało nie zarezerwowanych 2-3 sztuki


Jak się zalogujesz to darmowa dostawa znika.

Re: Original Prusa i3 MK2

: 11 mar 2017, 14:18
autor: G4ever
Już nie mogę edytować, aktualnie średnio trzeba u mnie czekać do miesiąca na DIY, raz w miesiącu mam kilka sztuk w dostawie.

Re: Original Prusa i3 MK2

: 22 lis 2017, 22:03
autor: kkk
Żeby nie zakładać nowego tematu - czy wiecie może gdzie w Warszawie można zobaczyć Prusę MK2/MK2s? Chciałbym zobaczyć na własne oczy jak działa drukarka, jaka jest jakość wydruków.

Jestem zdecydowany na kupienie Prusy MK3 jednak nie widziałem jej nigdy na żywo, przez co trochę waham się jeszcze czy jednak nie zainwestować w używanego Zortraxa.
Zależy mi głównie na bardzo dobrej jakości wydruku, będę używał drukarki do robienia form do ceramiki

Re: Original Prusa i3 MK2

: 22 lis 2017, 22:26
autor: McKee
https://www.3drukarki.pl/ ?
Ew. może Seb-Comp - chyba mieli jakiś salon przy Jana Pawła, ale może to skleroza i coś pokręciłem.

Re: Original Prusa i3 MK2

: 22 lis 2017, 22:37
autor: Tuchajbej
McKee pisze: Ew. może Seb-Comp - chyba mieli jakiś salon przy Jana Pawła, ale może to skleroza i coś pokręciłem.
Byłem u nich w zeszłym tygodniu żeby ultimakera zobaczyć. Tam nie ma sensu jechać jeśli się samemu nie ogarnia bo od sympatycznego pana za biurkiem poza kolorem drukarki niczego się nie dowiemy. Poza tym ze wzgledu na mały metraż połowa drukarek stoi na wysokości 2m i nie można ich zdjąć.
Oryginalnej prusy nie mają na sklepie.

Re: Original Prusa i3 MK2

: 22 lis 2017, 23:53
autor: kkk
Do Seb-Comp mam 3 min z mieszkania, już u nich byłem i potwierdzam to co wyżej
Szukam drukarki, która będzie służyła jako narzędzie do prototypownia, drukowania modeli odlewniczych, czyli widzę to tak, że modeluję to co jest mi potrzebne, puszczam na drukarkę i wyjmuję wydruk. Nie interesuje mnie drukowanie samo w sobie, eksperymentowanie z parametrami druku itd.
Myślicie że Prusa mocno odstaje pod tym względem od Zortraxa?

Re: Original Prusa i3 MK2

: 23 lis 2017, 00:38
autor: MRHT
Tak pięknie to nie będzie. Jak się drukuje figurki i ozdoby to istotna jest jakość powierzchni. Ostatnio drukowałem wałek z kołem zębatym z nylonu i się "troszkę" zdziwiłem jak wziąłem suwmiarkę do ręki. Skurcz zależny od temperatury i wypełnienia.

Re: Original Prusa i3 MK2

: 23 lis 2017, 06:36
autor: McKee
Skurcz zależy od materiału, wystarczy nie drukować z nylonu (czy ABS-u ;))
kkk: z twojego opisu wynika, że potrzebujesz drukarki do PLA (Ew. w przypadku Zortraxa Z-Hips / Z-Ultrat ale o Z-ABS zapomnij).
Z PLA drukuje się łatwiej ale jednak jakaś wiedza na temat druku jest potrzebna.
Wracając do Prusy: myślę że może będzie nawet lepsza od używanego Zortrax-a - poprzez "normalny" stół nie ma konieczności drukowania z raft-em.
Opisami "dłubania" i "kalibracji" się nie przejmuj - to jest forum składaczy-pasjonatów a ostatnio 90% (?) wypowiedzi dotyczy budżetowych chińskich maszyn.
Zwróć uwagę na serwis / obsługę posprzedażną.
Zadzwoń lub wyślij PM do Juliana - co prawda to Łomianki ale miał/mieli Prusy na stanie kiedyś (nie wiem czy trzymają egzemplarz pokazowy, bo ten sprzęt schodzi bardzo szybko, i ew. szykuj się na namawianie na Ultimakera ;) albo coś innego - jak w każdym sklepie mają swoje "preferencje" - niekoniecznie musisz się zgodzić ;)) . Z szefem (ksywa: Julian) lepiej rozmawiać - gość zna się na druku/drukarkach.

Re: Original Prusa i3 MK2

: 23 lis 2017, 11:10
autor: FlameRunner
McKee pisze: kkk: z twojego opisu wynika, że potrzebujesz drukarki do PLA (Ew. w przypadku Zortraxa Z-Hips / Z-Ultrat ale o Z-ABS zapomnij).
Dla ścisłości: Zortrax ma i dedykowany PLA (Z-PLA Pro), i dedykowany PET-G (Z-PETG).

Re: Original Prusa i3 MK2

: 23 lis 2017, 12:30
autor: McKee
Ok, skrót myślowy - bardziej chodzi mi o fakt, że Zortrax został "zaprojektowany do ABS-u" a potrzebna jest "drukarka zaprojektowana do PLA".
W szczególności jego stół w przypadku druku PLA to pomyłka.
Makerboty z dedykowanym wyginanymi tackami są tu dobrym przykładem drukarki do PLA.
Stół w Prusie jeszcze może być ale perforowany stół Zortraxa przy tych wymaganiach to porażka (zupełnie niepotrzebne utrudnianie sobie życia).

Re: Original Prusa i3 MK2

: 23 lis 2017, 15:47
autor: Zepco
W Prusie MK3 stół został zmodyfikowany i będzie dużo łatwiejszy w obsłudze.

Re: Original Prusa i3 MK2

: 23 lis 2017, 15:58
autor: kkk
Ogólnie moja praca z drukarką najczęściej będzie wyglądała tak, że drukuję 1 - 3 modele w których nie jest tak bardzo ważna jakość samego druku ani materiał, w tym wypadku może to być PLA, które jest stosunkowo łatwe w drukowaniu, a następnie drukuję model właściwy, w który bardzo ważna jest jakość drukowanych powierzchni.
Im lepsza tym mniej mam potem pracy z obróbką, w wypadku Zortraxa ten model chętnie drukowałbym w Ultracie (nie jest to konieczne ale Ultrat dobrze się szlifuje). Czasem chciałbym wydrukować też coś w ABSie lub elastycznym materiale
Teraz pytanie czy Prusa da sobie radę z takim zadaniem, to że Zortrax da radę to wiem, bo na nim drukowałem. Ale różnica w cenie jest znacząca.

Re: Original Prusa i3 MK2

: 25 lis 2017, 17:31
autor: kkk
Kupiłem jednak nowego Zortraxa. W podjęciu decyzji pomogła mi czarnopiątkowa promocja i niezbyt poważne podejście sklepu dystrybuującego Prusę.
Dzięki za pomoc!

Re: Original Prusa i3 MK2

: 25 lis 2017, 18:32
autor: McKee
Będzie Pan Zadowolony (ale to chyba wiesz).
;-)

A można coś więcej o podejściu sklepu z Prusą?
Problem z Prusami jest jak z nowymi iPhone - popyt przewyższa podaż (i często trzeba czekać).

Re: Original Prusa i3 MK2

: 27 lis 2017, 00:58
autor: kkk
Po pierwszym wydruku mogę powiedzieć, że faktycznie nie żałuję wydanych pieniędzy.

Jeżeli chodzi o Prusę to oczywiście rozumiem "deficyt" produktu i jestem jego świadomy, ale jeżeli jako klient czuję się tak, jakbym był ciężarem dla sprzedawcy i dostaję wymijające odpowiedzi (rozmowa mailowa) to dziękuję. Niby nic wielkiego, ale wolę kupić tam, gdzie sprzedawcy zależy na kliencie, tak samo jak mi zależy na kupnie.