Czujnik BLTouch i 3DTouch

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
bukszpryt
Postów w temacie: 2
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Czujnik BLTouch i 3DTouch

Post autor: bukszpryt »

Bartekj001 pisze: 24 lis 2021, 16:33 Czy ktoś z Was korzystał z cr touch ? Zastanawiam się czy wybrać cr touch czy bl touch do ender 3v2

CR ma igłę metalową i niewymienną, BL ma plastikową i do wymiany. Cr jest niby dokładniejszy, ale więcej różnic nie znalazlem

CR na stronie producenta 57$ czyli około 240zl,
BL na stronie producenta 45$ czyli taniej lub allegro 230zl

Podpowie ktoś ? A może wgl kupić chińczyka za 100zl ?
Sam mam 3d touch, czyli wersja chyba najtańsza. Z tego co czytałem, to cr touch ma jakoś inaczej powyprowadzane kabelki i trzeba bardziej uważać przy jego podłączaniu, bo ponoć dosyć często się zdarza awaria całej płytki przy złym podłączeniu.
Nie wiem na ile to realny problem, a na ile głupota statystycznego amerykanina.

BTW, czy wszyscy tu robią nowego mesha przed każdym wydrukiem, nawet niewielkim? Ja dotychczas odpalałem kalibrację co ileś wydruków, czy ostatnio po paru dniach niebawienia się drukarką.
J.A.
Postów w temacie: 2
Posty: 225
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 44

Re: Czujnik BLTouch i 3DTouch

Post autor: J.A. »

Sam mam taki wynalazek i się mocno zdziwiłem, jako zobaczyłem na czujniku mikrometrycznym jak w trakcie druku (niezależnie od warstwy, ale zależnie od miejsca na stole) silniki osi Z korygowały wysokość.
Głupie to jak but.
Obserwowałem te ruchy i było to w granicach 0,1 mm, czyli relatywnie mało. Oprogramowanie drukarki powinno korzystając z tej mapy "wypoziomować" wydruk. Tak by pierwsza warstwa w niektórych miejscach była ciut grubsza w innych ciut cieńsza, ale by już kolejny były po prostu płaskie. A nie przenoszenie fal dunaju ze stołu na wydruk.
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
bukszpryt
Postów w temacie: 2
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Czujnik BLTouch i 3DTouch

Post autor: bukszpryt »

J.A. pisze: 20 kwie 2023, 17:36 Sam mam taki wynalazek i się mocno zdziwiłem, jako zobaczyłem na czujniku mikrometrycznym jak w trakcie druku (niezależnie od warstwy, ale zależnie od miejsca na stole) silniki osi Z korygowały wysokość.
Głupie to jak but.
Obserwowałem te ruchy i było to w granicach 0,1 mm, czyli relatywnie mało. Oprogramowanie drukarki powinno korzystając z tej mapy "wypoziomować" wydruk. Tak by pierwsza warstwa w niektórych miejscach była ciut grubsza w innych ciut cieńsza, ale by już kolejny były po prostu płaskie. A nie przenoszenie fal dunaju ze stołu na wydruk.
Możesz to sobie ustawić. Nie wiem jak to wygląda w marlinie, ale w klipper ma tu 3 parametry fade_start, fade_end i fade_target, czyli wysokość od której efekt autopoziomowania ma zacząć się zmniejszać, gdzie ma skończyć się zmniejszać i do jakiej wartości.
J.A.
Postów w temacie: 2
Posty: 225
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 44

Re: Czujnik BLTouch i 3DTouch

Post autor: J.A. »

bukszpryt pisze: 20 kwie 2023, 17:01 BTW, czy wszyscy tu robią nowego mesha przed każdym wydrukiem, nawet niewielkim? Ja dotychczas odpalałem kalibrację co ileś wydruków, czy ostatnio po paru dniach niebawienia się drukarką.
Ja robię przy każdym. Skoro mam magnetyczny stół i zdejmuję sprężyną blachę po każdym wydruku, a korekty automatu mieszczą się w granicach 0,1 mm, to uznałem, że zdjęcie blachy i jej położenie takie nierówności wnosi.
bukszpryt pisze: 20 kwie 2023, 17:57 Możesz to sobie ustawić. Nie wiem jak to wygląda w marlinie, ale w klipper ma tu 3 parametry fade_start, fade_end i fade_target, czyli wysokość od której efekt autopoziomowania ma zacząć się zmniejszać, gdzie ma skończyć się zmniejszać i do jakiej wartości.
Pewnie mogę, tylko nie wiem jak. Ale się dowiem, albo mi ktoś powie. Na pewno to zmienię, bo nie wiedziałem że można. Dzięki za info.
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
niefachowy
Postów w temacie: 2
Posty: 29
Rejestracja: 12 lip 2022, 03:06
Lokalizacja: PKR
Drukarka: VzBot
x 4

Re: Czujnik BLTouch i 3DTouch

Post autor: niefachowy »

Bartekj001 pisze: 24 lis 2021, 16:33 Czy ktoś z Was korzystał z cr touch ? Zastanawiam się czy wybrać cr touch czy bl touch do ender 3v2

CR ma igłę metalową i niewymienną, BL ma plastikową i do wymiany. Cr jest niby dokładniejszy, ale więcej różnic nie znalazlem

CR na stronie producenta 57$ czyli około 240zl,
BL na stronie producenta 45$ czyli taniej lub allegro 230zl

Podpowie ktoś ? A może wgl kupić chińczyka za 100zl ?

Z tą dokładnością to są marginalne różnice a metalowa igła to bardziej wada niż zaleta. Napierdziela (hałasuje) to przy większych prędkościach, że na głowę idzie dostać.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1517
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 326

Re: Czujnik BLTouch i 3DTouch

Post autor: Jarewa »

J.A. pisze: 20 kwie 2023, 18:12 Pewnie mogę, tylko nie wiem jak. Ale się dowiem, albo mi ktoś powie. Na pewno to zmienię, bo nie wiedziałem że można. Dzięki za info.
W marlinie to jest Z fade height (M420), wysokość korekty Ale nie jak kliper bo jedzie od "0" do ustalonej wysokości
J.A.
Awatar użytkownika
Armeht
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 84
Rejestracja: 21 lis 2018, 21:27
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: Ender 3
x 6

Re: Czujnik BLTouch i 3DTouch

Post autor: Armeht »

A jak wygląda kwestia szybkości działania?
dziobu pisze: 14 kwie 2023, 18:57 będziesz miał sto postów to będzie pchli targ :P
Awatar użytkownika
niefachowy
Postów w temacie: 2
Posty: 29
Rejestracja: 12 lip 2022, 03:06
Lokalizacja: PKR
Drukarka: VzBot
x 4

Re: Czujnik BLTouch i 3DTouch

Post autor: niefachowy »

Armeht pisze: 20 kwie 2023, 22:05 A jak wygląda kwestia szybkości działania?
Bez różnicy. Dochodzi do tego mnogość wszelkich mocowań - do bltouch jest ich znacznie więcej (chyba, że chcesz sam się bawić w projektowanie)

Bltouch jest także mniejszy więc jest większa szansa że zmieści się go tam, gdzie się potrzebuje
lukk
Postów w temacie: 1
Posty: 255
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 126

Re: Czujnik BLTouch i 3DTouch

Post autor: lukk »

bukszpryt pisze: 20 kwie 2023, 17:01 BTW, czy wszyscy tu robią nowego mesha przed każdym wydrukiem, nawet niewielkim? Ja dotychczas odpalałem kalibrację co ileś wydruków, czy ostatnio po paru dniach niebawienia się drukarką.
Odkąd wymieniłem w E3V2 rolki stołu na łożyska liniowe to coraz rzadziej. W zasadzie tylko jak zdejmuję stolik do przeczyszczenia lub jak oderwanie wydruku wymaga naprawdę dużej siły. Ale najpierw sprawdzam tramming, jak jest ok to nie ruszam :)

Co do grzechotania CR toucha to fakt - używam go od ponad roku i im bardziej się wycisza drukarkę tym bardziej to wkurza. Są jakieś metody chałupnicze, żeby go wyciszyć, typu podłożenie kawałka termokurcza lub małego oringa na igłę, tak aby znajdowało się to między igłą a elektromagnesem. Ale moje próby wyszły średnio, albo efekt tłumienia był słaby albo skok czujnika malał na tyle, że nie dało się go używać. Więc na razie przyzwyczaiłem się do grzechotnika.
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 1
Posty: 434
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 165

Re: Czujnik BLTouch i 3DTouch

Post autor: konradsdev1 »

Jak chcesz mieć ciszę to polecam BIQU MicroProbe.
Jest cichy podczas pomiaru i nie wydaje żadnych dźwięków podczas druku.
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”