Jaka grzałka do stołu E3?

Awatar użytkownika
itepe
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 37
Rejestracja: 29 cze 2020, 23:30
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 3 PRO

Jaka grzałka do stołu E3?

Post autor: itepe »

Cześć!
Chciałbym wymienić cały stół na płyte planowaną. Jaka grzałkę do niego powinienem kupić? Czy można gdzieś dostać grzałkę bez płyty aluminiowej? jak to wg Was zrobić najlepiej, nie najtaniej ;)

Moje pytania są stąd, że po wypoziomowaniu stołu ze szkłem 4 mm na środku i tak ma dużą róznicę między miejscami poziomowania w okolicy śrudb a środkiem. Róznica to nawet 0,1 mm. Innymi słowy szkło również się wygina pod wpływem ciepła tworząc nieckę w okloicy środka.
itepe

Ender 3 PRO - sam miód
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3243
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1599

Re: Jaka grzałka do stołu E3?

Post autor: morf »

Skąd masz szkło? Od Chinczyka czy od Pana (tuWstawImię) z osiedlowego zakładu ?
Podejrzewam że prędzej wygina Ci się coś w osi X niż to ze szkło w temperaturze do 100C się odksztalca.

Nie wiem co to jest "płyta planowana" ale na AliExpress masz sporo grzałek silikonowych w różnych rozmiarach.
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Jaka grzałka do stołu E3?

Post autor: dragonn »

itepe pisze:Róznica to nawet 0,1 mm.
A ja zadadam takie pytanie. czy to faktycznie powodowało problemy z drukowaniem?
Jako że typowo pierwszą warstwę robi się dość grubo typu powyżej 0.2 to nie wiem gdzie miałby być problem jeśli różnica jest max 0.1mm na szybie.
Dam głowę że jak bym u siebie zmierzył tak jak Ty to pewnie też miałbym takie różnice a drukowałem już nie raz elementy które zajmowały na pierwszej warstwie prawie 100% powierzchni i to przy stole 300x300.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Jaka grzałka do stołu E3?

Post autor: FlameRunner »

Sprawdź, czy profile masz proste. ;)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8960
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5876
Kontakt:

Re: Jaka grzałka do stołu E3?

Post autor: dziobu »

itepe pisze:Moje pytania są stąd, że po wypoziomowaniu stołu ze szkłem 4 mm na środku i tak ma dużą róznicę między miejscami poziomowania w okolicy śrudb a środkiem. Róznica to nawet 0,1 mm. Innymi słowy szkło również się wygina pod wpływem ciepła tworząc nieckę w okloicy środka.
A nie masz tego szkła hartowanego czy coś? Stare Zmorphy miał i się krzywiło.
We Flsunie mam zwykłe (niby float ale nie kosztowało 3 zł) 4mm i przy 320x320 odkształcenia nie zauważyłem.

[OT]
morf pisze:Nie wiem co to jest "płyta planowana"
Wiesz ;)
Blok materiału z jedną (?) powierzchnią wyrównaną frezarką (szukaj pod "frezowanie czołowe"). To ma gwarantować idealnie równą powierzchnię.

Ale to dalej nie uwzględnia stabilności termicznej.
morf, Berg
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Jaka grzałka do stołu E3?

Post autor: Berg »

itepe pisze: Róznica to nawet 0,1 mm. Innymi słowy szkło również się wygina pod wpływem ciepła tworząc nieckę w okloicy środka.
Ale że przed rozgrzaniem we wszystkich punktach masz 0,0 a po rozgrzaniu środek szyby opada, tak?

PS: każda aluminiowa patelnia jest z czasem krzywa :P
Awatar użytkownika
itepe
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 37
Rejestracja: 29 cze 2020, 23:30
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 3 PRO

Re: Jaka grzałka do stołu E3?

Post autor: itepe »

Nie, mówie o pomairze szczeliny przy pełnym nagrzaniu hotendu i stołu.
Każda? Patelania tak, ale jeśli kupisz płyte planowaną odprężona cieplnie - nie ma tego zjawiska.

Szkło mam z profesjonalnego zakałdu szklarskiego, obrobione na brzegach maszynowo.
Stół planowany oznacza "frezowany", gdzie dopuszczalna nieówność wynosi 0,01 mm i taki zamówiłem. Nie tanio, ale super-precyzyjnie. Zastanawiam się równiez nad osią X, ale mi to mało pasuje, ponieważ kiedy ustawie inne offsety, to dołek zostaje "w starym miejscu".
Tak czy siak wydruki lubią mi się odkleić a na środku mam zawsze dołek. To irytujące, kiedy na śrubach jest dokłądnie 0,1 mm szeliny a na środku 0,2 mm.

Swoją drogą w kilku krokach chcę tę w sum ie niedrogą drukarkę doprowadzić do przyzwoitych parametrów druku i - co dla mnie najważniejsze - powtarzalności wydruków. Zacznę więc od stołu i grzałki, której poszukam na Ali.

Dzięki za podpowiedzi i rady :)
itepe

Ender 3 PRO - sam miód
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Jaka grzałka do stołu E3?

Post autor: Berg »

itepe pisze:Nie, mówie o pomairze szczeliny przy pełnym nagrzaniu hotendu i stołu.
jeśli tak, to na 90% masz krzywą nie szybę, tylko prowadnicę lub rolki. A jeśli jednak szybę, to wymień na inną, koszt 10zł u szklarza "na rogu". Ja sobie sam docinam rysikiem, łamię i obrabiam osełką dziadka, co używał do kosy, na mokro. Mam prosto, nic mi się nie wygina.
morf, FlameRunner
Awatar użytkownika
itepe
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 37
Rejestracja: 29 cze 2020, 23:30
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 3 PRO

Re: Jaka grzałka do stołu E3?

Post autor: itepe »

No to co radzicie? Szukać lepszej jakosci profilu?
itepe

Ender 3 PRO - sam miód
Awatar użytkownika
seler1500
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 202
Rejestracja: 19 gru 2019, 17:30
Lokalizacja: Jełowa k. Opola
Drukarka: Prusa A8
x 26
Kontakt:

Re: Jaka grzałka do stołu E3?

Post autor: seler1500 »

Przede wszystkim najpierw go sprawdzić ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”