SapphirePro dziwne grzanie hotendu

Jakość druku Cię nie zadowala?
Rnext
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 48
Rejestracja: 02 wrz 2020, 05:11
x 23

SapphirePro dziwne grzanie hotendu

Post autor: Rnext »

Inicjalny post, więc witam wszystkich.

Marlin skompilowany i wrzucony w najnowszej wersji pod Robin Nano.
Tak przed jak i po kalibracji PID hotendu nagrzewanie zasuwa bez opamiętania jakieś 10C powyżej zadanej temperatury, potem opada 5-8C poniżej zadanej i dopiero pomału dociera do docelowej. Potem w miarę ładnie się utrzymuje (załącznik).
Czy to tak ma być?

Dziwię się, bo druga drukarka - Ender 3 Pro osiąga zadaną temperaturę od pierwszego strzału, spowalniając nagrzewanie pod koniec i dochodząc miękko do zadanej temperatury bez przestrzału.
Załączniki
Adnotacja 2020-09-10 142623.png
Adnotacja 2020-09-10 142623.png (1.27 KiB) Przejrzano 1785 razy
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3236
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: SapphirePro dziwne grzanie hotendu

Post autor: morf »

1. Wykres do niczego sie nie nadaje bo nie ma opisanych osi, nie wiadomo nawet jaka jest podzialka i ile to "wahniecie" wynosi.
2. Czy to cos przeszkadza w druku? Nie, bo najwazniejsze ze trzyma temperatuje ladnie.
3. Czy nagrzewasz do tej temperatury dla ktorej wykonywales kalibracje PID? Czy wspolczynniki z kalibracji na pewno zapisales?
Done is better than perfect.
Rnext
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 48
Rejestracja: 02 wrz 2020, 05:11
x 23

Re: SapphirePro dziwne grzanie hotendu

Post autor: Rnext »

morf pisze:1. Wykres do niczego sie nie nadaje bo nie ma opisanych osi, nie wiadomo nawet jaka jest podzialka i ile to "wahniecie" wynosi.
Ajwaj, założyłem, że RepeatierHost'a łatwo rozpoznać. Tylko to IMO nie ma znaczenia, bo co do osi, to w zasadzie nie tyle chodzi o to jaka jest docelowa temp. bo jaka by nie była, idzie pocisk dychę w górę (napisałem wcześniej), potem spada dychę w dół i dopiero pomalutku rośnie. Wykres miał zilustrować tylko proces, bo na Enderze miękko w ostatniej fazie dochodzi do docelowej bez przekraczania o więcej jak 1C.
morf pisze: 2. Czy to cos przeszkadza w druku? Nie, bo najwazniejsze ze trzyma temperatuje ladnie.
Potencjalnie niestety może. Jak mi o -naście C przeholuje dla materiału o wyższej temp. upłynniania to mi szlag rurkę teflonową trafi.
morf pisze: 3. Czy nagrzewasz do tej temperatury dla ktorej wykonywales kalibracje PID? Czy wspolczynniki z kalibracji na pewno zapisales?
2x Tak
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: SapphirePro dziwne grzanie hotendu

Post autor: dragonn »

Rnext pisze: Potencjalnie niestety może. Jak mi o -naście C przeholuje dla materiału o wyższej temp. upłynniania to mi szlag rurkę teflonową trafi.
2x Tak
To nie jest tak że momentalnie jak przekroczyć 250C to rurka PTFE jest do wyrzucenia. Te parę sekund co przestrzela to ona pewnie nawet nie zdaży przyjąć tego ciepła.
Rnext
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 48
Rejestracja: 02 wrz 2020, 05:11
x 23

Re: SapphirePro dziwne grzanie hotendu

Post autor: Rnext »

W docu Marlina trochę w ogólności też przestrzegają przed przegrzaniem:
Most vitally, correct PID settings will prevent excessive overshoot, which is a safety hazard. During PID calibration, use the highest target temperature you intend to use (where overshoots are more critical).

U mnie niby jest correc PID ale nie robi tego co powinien jak mi się zdaje. Dlatego tu pytam, czy to powszechne a przynajmniej czy normalne.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: SapphirePro dziwne grzanie hotendu

Post autor: dragonn »

U mnie mam tak zawsze, ale mam full metal tak że w ogóle się tym nie przejmuję.
Rnext
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 48
Rejestracja: 02 wrz 2020, 05:11
x 23

Re: SapphirePro dziwne grzanie hotendu

Post autor: Rnext »

OK, chyba ogarnąłem temat, bo nareszcie zachowuje się bardzo przyzwoicie i to bez kalibracji PID na nowych parametrach.

Może się komuś przyda:
Zmniejszyłem BANG_MAX z 255 na 190
przy zwiększeniu PID_FUNCTIONAL_RANGE do 15

Ale będę jeszcze eksperymentował z większym prądem i szerszym zakresem działania PID.

Co do full metal, to czeka na montaż tytanowy łącznik od TDI ;)
Załączniki
Adnotacja 2020-09-10 194249.png
Adnotacja 2020-09-10 194249.png (5.63 KiB) Przejrzano 1715 razy
czasnagli
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: SapphirePro dziwne grzanie hotendu

Post autor: dragonn »

Sprawdź rezystancję grzałki, na pewno masz na swoje napięcie?
Bo może też jest za mocna, za mocne grzałki mają tendencję do overshoot przy grzaniu (tak wiem że to kwestia sterowania, po prostu tak zazwyczaj przy nich pid z autotune wychodzi).
Rnext
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 48
Rejestracja: 02 wrz 2020, 05:11
x 23

Re: SapphirePro dziwne grzanie hotendu

Post autor: Rnext »

dragonn pisze:Sprawdź rezystancję grzałki, na pewno masz na swoje napięcie?
Bo może też jest za mocna, za mocne grzałki mają tendencję do overshoot przy grzaniu (tak wiem że to kwestia sterowania, po prostu tak zazwyczaj przy nich pid z autotune wychodzi).
W takim razie można dość śmiało obstawiać Twoją koncepcję, że za mocna. Jest świeżutka i fabryczna. Fabryka dała jej 50W. To być może również wyjaśnia fakt, że podziałało zmniejszenie prądu ("gangbangu" ;)))

Gdzieś tu mignął mi podobny wątek, tyle że u tamtego użytkownika skończyło się na wymianie grzałki i termistora. A wygląda na to, że wystarczy musnąć parametry.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: SapphirePro dziwne grzanie hotendu

Post autor: dragonn »

No typowo w drukarkach są 40W, czasem nawet 30W i pod to raczej jest pisany autotune. Przy 50W faktycznie może trochę przestrzelać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”