Strona 1 z 1

FreeCAD z Modern UI

: 19 wrz 2020, 19:51
autor: dragonn
https://forum.freecadweb.org/viewtopic.php?t=44937
Może komuś się przyda, tak to wygląda po odpalniu:
2020-09-19-193835_1920x1080_scrot.png
Już na pierwszy rzut oka wygląda to dużo lepiej i przynajmniej człowiek widzi opcje na starcie których by się spodziewał (to że nie raz i tak one nie działaj tak jak by się spodziewał to inna sprawa :P).

Re: FreeCAD z Modern UI

: 19 wrz 2020, 20:24
autor: panWiadr0
Czy to jest podstęp?

Re: FreeCAD z Modern UI

: 19 wrz 2020, 21:04
autor: emartinelli
Może jeszcze się przeproszę z FreeCADem, przetestuję to sobie w wolnej chwili. Dzięki za link.

Re: FreeCAD z Modern UI

: 19 wrz 2020, 21:47
autor: dragonn
panWiadr0 pisze:Czy to jest podstęp?
Jakiego typu podstęp? Że najpierw piszę o F360 a teraz o FreeCAD? :D
A tak poważnie, natknąłem się na to po prostu przy tym wszystkich tematach o zmianach z F360.
Ja i tak F360 nie używałem, ale może spróbuje tego FreeCAD z tym UI. Ale na dany moment zostaje na pewno przy Onshape. Na szczęście mi nie przeszkadza że wszystkie moje projekty są publiczne.
A zapomniałem dodać, wtyczka wymaga wersji 0.19 która jeszcze chyba nie jest wydana jako "stabilna". W każdym razie mi na 0.18 to nowe UI w ogóle nie złapało.

Re: FreeCAD z Modern UI

: 19 wrz 2020, 21:49
autor: panWiadr0
dragonn pisze:
panWiadr0 pisze:Czy to jest podstęp?
Jakiego typu podstęp? Że najpierw piszę o F360 a teraz o FreeCAD? :D
A tak poważnie, natknąłem się na to po prostu przy tym wszystkich tematach o zmianach z F360.
Ja i tak F360 nie używałem, ale może spróbuje tego FreeCAD z tym UI. Ale na dany moment zostaje na pewno przy Onshape. Na szczęście mi nie przeszkadza że wszystkie moje projekty są publiczne.
A zapomniałem dodać, wtyczka wymaga wersji 0.19 która jeszcze chyba nie jest wydana jako "stabilna". W każdym razie mi na 0.18 to nowe UI w ogóle nie złapało.
Jakieś dwa lata temu przed f360 próbowałem freecad i to był k... dramat. UI cokolwiek zmienia?

Re: FreeCAD z Modern UI

: 19 wrz 2020, 21:52
autor: Adinfo
dragonn pisze:A zapomniałem dodać, wtyczka wymaga wersji 0.19 która jeszcze chyba nie jest wydana jako "stabilna". W każdym razie mi na 0.18 to nowe UI w ogóle nie złapało.
Dokładnie, ta nowa nakładka wymaga wersji 0.19, której jeszcze oficjalnie nie wydano. W wątku autora pisze (link z pierwszego posta), że nie jest obsługiwana w wersji FreeCAD 0.18.
...Modern UI not compatible with 0.18

Re: FreeCAD z Modern UI

: 19 wrz 2020, 22:01
autor: dragonn
panWiadr0 pisze: Jakieś dwa lata temu przed f360 próbowałem freecad i to był k... dramat. UI cokolwiek zmienia?
Na pewno to krok w dobrym kierunku ;). Przynajmniej teraz po odpaleniu nie mam "gdzie tu są podstawowe opcje?!" tylko "czemu to nie działa tak jak bym się spodziewał jak to klikam" :lol: . Czy dalej jest dramat to muszę się bardziej zagłębić, ale nawet jak jest to z tym jest zdecydowanie lepiej już!

Re: FreeCAD z Modern UI

: 19 wrz 2020, 22:05
autor: cube
Wspomniałem o ModernUI w temacie o zmianach w fusion360, bo już kiedyś go zainstalowałem. Zacytuję siebie
do 0.19 chyba m można ściągnąć dodatek ModernUI, który już trochę cywilizuje freecada. Ale tylko trochę.
Problem 1 - środowiska w ModernUI wyłącza się oddzielnie od środowisk w Freecad. Wygląda bardziej ludzko, poniżej wrzucam screen jak wygląda na windows 7.
Clipboard02.jpg
Głownym problemem freecada jest fakt, że udziwnili typowy workflow parametrycznego cada. Mam doświadczenie z NX'em, Solidedge, Solidworks, ZW3D,trochę mniej z Ironcad. Generalnie wszędzie wszystko wygląda podobnie czy to szkicowanie czy modelowanie. We freecad coś jest nie tak, co powoduje że każdy zaznajomiony z tymi cadami profesjonalnymi musi zmieniać swoje przyzwyczajenia.

Chociaż muszę przyznać że Freecada trzymam u siebie zawsze, bo czasem pozwolił mi otworzyć uszkodzone pliki lub takie, których akurat mój aktualny cad nie dawał rady.

Re: FreeCAD z Modern UI

: 19 wrz 2020, 22:17
autor: Andrzej_W
Trzeba będzie sprawdzić jako alternatywę dla F360 gdy ograniczenia zaczną sprawiać problemy

Re: FreeCAD z Modern UI

: 19 wrz 2020, 22:49
autor: Zepco
Dzięki za wskazanie tego dodatku, faktycznie jest dużo lepiej.

Pozwolę sobie dorzucić jeszcze jeden dodatek który mnie osobiście przypadł do gustu - glass.

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=ny31diN1ZhM

Re: FreeCAD z Modern UI

: 20 wrz 2020, 22:44
autor: Igor
We Freecad najbardziej "nie tak" są dwie duże rzeczy:
1. Implementacja "bazowania" nowego szkicu względem bryły. Wybrali nienajlepszy sposób, ktory skutkuje zazwyczaj wysypaniem modelu po zmianie w poprzednich krokach. Trzeba bardzo ściśle planować elementy które kiedykolwiek ulegną zmianie, i rysować ściśle zgodnie z wytycznymi. Strasznie wydłuża czas pracy.
Twórcy sami podkreślają wagę tego problemu i precyzyjnie wskazują praktyki przy modelowaniu ograniczające wpływ tego "buga w założeniach" ale zabrnęli już za daleko i musieliby cały soft od początku przepisać - gdyby to zrobili 10 lat temu... Teraz nie ma już szans.

2. Szkicownik (czyli podstawa tworzenia bryły) jak z lat 80, podpowiadanie wiązań bardzo rzadko i takie, że lepiej byłoby wyłączyć. W dodatku spróbuj skopiować fragment szkicu to wszystkie wiązania w skopiowanym elemencie musisz od nowa ustalać. O ile sporo narzędzi czy funkcji we FreeCADzie jest w dechę i działa naprawdę coraz lepiej, to czasem nie dojdziesz do ich użycia. Szkicowanie kolejnych kroków wykończyło nerwowo już kilku pomniejszych mistrzów zen.

I parę mniejszych:
-Nie możesz na jednym szkicu narysować kilku elementów które i tak wyciągnąłbyś z jednej płaszczyzny, co utrudnia wzajemne wymiarowanie.
-nie można uzależnić jednego wymiaru od innego (np. średnica tego okręgu ma być równa długości tamtego odcinka + 2mm) a wymiarowanie parametryczne z użyciem wbudowanego arkusza kalkulacyjnego to kolejna lekcja ekwilibrystyki

Generalnie - nie jest to i jeszcze długo nie będzie program do projektowania ani do składania złożeń z wielu brył. Za to już można go spokojnie używać do zamodelowania 3d zaprojektowanych (w głowie czy na kartce) elementów.

Poza tym - niegłupie narzędzie. Fajna koparka tylko żeby wykonać ruch łyżką musisz się wspinać po ramieniu bo zawory od siłowników są tuż przy siłownikach a nie w kabinie. No i musisz uważać bo połowa ruchów koliduje ze stanowiskiem operatora :)

Re: FreeCAD z Modern UI

: 20 wrz 2020, 23:08
autor: Holgin
W sumie nie pracowałem na zbyt wielu softach mechanicznych, aczkolwiek słysząc rzeczy powyżej, FreeCAD jest dla mnie skreślony kompletnie. Nie wyobrażam sobie pracy z takimi ograniczeniami i szczerze mówiąc nie widzę żadnego sensu rozwijania go dalej w takiej formie, skoro to ślepy zaułek (błędy w założeniach na początku).

Re: FreeCAD z Modern UI

: 21 wrz 2020, 00:00
autor: Zepco
Igor pisze: -nie można uzależnić jednego wymiaru od innego (np. średnica tego okręgu ma być równa długości tamtego odcinka + 2mm) a wymiarowanie parametryczne z użyciem wbudowanego arkusza kalkulacyjnego to kolejna lekcja ekwilibrystyki
To się akurat da bez użycia arkusza, przynajmniej w wersji 0.19. Jak ustawiasz wymiar, to poniżej jest pole tekstowe na nazwę tego wymiaru. Można nawet podać wymiar elementu z innego szkicu.
Czyli rysujesz linię, podajesz jej wymiar, jako "Name (optional)" nadajesz nazwę "Linia", potem rysujesz okrąg i przy wymiarze klikasz na niebieską kulkę (Fx) i wpisujesz formułę .Constraints.Linia+2mm bądź pełną nazwę ze szkicem Sketch.Constraints.Linia+2mm. Nie wiem jak w windows, ale pod linuxem wielkość liter ma znaczenie.
Teraz każda zmiana linii skutkuje automatyczną zmianą okręgu.
Holgin pisze:W sumie nie pracowałem na zbyt wielu softach mechanicznych, aczkolwiek słysząc rzeczy powyżej, FreeCAD jest dla mnie skreślony kompletnie. Nie wyobrażam sobie pracy z takimi ograniczeniami i szczerze mówiąc nie widzę żadnego sensu rozwijania go dalej w takiej formie, skoro to ślepy zaułek (błędy w założeniach na początku).
Kiedyś to były dobre założenia, teraz to jest tzw. "dług" który hamuje rozwój oprogramowania w dobrym kierunku. Dojdą w końcu do takiego miejsca, kiedy trzeba będzie coś z tym zrobić żeby iść z duchem czasu. W dodatku mogliby popracować nad interfejsem użytkownika. Wystarczy spojrzeć chociażby na blendera, że jest możliwe zrobić przejrzysty interfejs w oprogramowaniu OS.

Re: FreeCAD z Modern UI

: 21 wrz 2020, 08:32
autor: sagittario
Aż mnie zaciekawiło to nowe UI. Może znów na chwilkę przeproszę się z FreeCAD-em.
Niestety dla mnie jestem od ponad 13 lat "skażony" Solid Worksem. W przerwie przez 2 lata używałem Inventora. Kiedy siadam do FC to od razu odpycha mnie interfejs. Podobnie miałem kiedyś z Blenderem przez co całkowicie straciłem nim zainteresowanie. Do tego w FC grozę dla mnie budzi fakt, że nie mogą się zdecydować czym FC ma być. Takie moduły jak w CATIA, a dla mnie żadnej logiki. No sorry ale gdyby rozwiązali to podobnie jak w SW czy Inventorze to może miałoby to sens. Tymczasem (jak coś poknocę to poprawcie mnie) wchodzę w moduł szkic, później w jakiś inny moduł aby modelować, później znów w coś innego. "Wat ze fak" jakby to niemiec powiedział :D
A w SW mam spokój-modelowanie części, modelowanie złożeń, rysunek techniczny. I jeb! Tyle. W modelowaniu części mam wszystko czego mi potrzeba do modelowania!
Nie twierdzę, że FC jest zły. On jest zły dla "nas"-skażonych komercyjnym oprogramowaniem gdzie po prostu wiele rzeczy działa.

Re: FreeCAD z Modern UI

: 21 wrz 2020, 08:40
autor: Holgin
Ale my nie jesteśmy skażeni - po prostu działamy z softem który działa i to powinien być punkt wyjścia, punkt odniesienia.

Re: FreeCAD z Modern UI

: 21 wrz 2020, 08:42
autor: Berg
Jak jest więcej zakładek to się nie mieszczą na szerokość i giną, gdzieś. Przynajmniej na maku = nie da się używać.

Re: FreeCAD z Modern UI

: 26 wrz 2020, 13:19
autor: Zepco
Dla zainteresowanych dorzucam jeszcze film z prezentacji innej gałęzi FC


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=s7O0gIvXnLU

Re: FreeCAD z Modern UI

: 09 lut 2021, 12:56
autor: bazic
Dziś natrafiłem na ten wątek o Free-CAD'ie.
Musze powiedzieć, że ja nie jestem skażony innymi CAD'ami. Wcześniej (dawno temu) miałem do czynienia tylko ze Strata 3D.
Na początku faktycznie mnie UI rozwalał. Wróć... Może nawet nie UI tylko workflow - faktycznie proste rzeczy trzeba robić nieintuicyjnie.
Jednak pokusiłem się o looknięcie na kilka tutoriali na YT i muszę powiedzieć, że dość proste rzeczy jestem wstanie zrobić.
Jak do tej pory nie używałem parametryzacji elementów na podstawie innych - bo nigdy nie pamiętam składni - a faktycznie na filmikach widziałem , że to bardzo pomaga i przynosi efekty.
Najbardziej mnie wkurza niemożność (raczej: moja nieumiejętność) łączenia kilku elementów (body + coś zaimportowane z pliku .stl) w prosty sposób.

Potwierdzam, że jak szkic wykona się w postaci "pełnej, związanej" - program podpowiada na zielono, że jest ok - wtedy taki szkic ma duuuużo mniejsze szanse na "rozjechanie" gdy zmienimy cos w poprzednich krokach.

Inna rzecz - to wszelkie fazy i zaokrąglenia - zauważyłem, że to pięta achillesowa FreeCAD'a. Proponuje robić tego typu kroki jak najpóźniej, jak się tylko da.

Jako laikowi - w miarę udaje mi się korzystać z FreeCAD'a - co można zobaczyć w moich wypocinach https://www.thingiverse.com/bazic/designs (oprócz karetki x, która jest remake'iem)

Re: FreeCAD z Modern UI

: 09 lut 2021, 13:11
autor: Adinfo
bazic pisze:Inna rzecz - to wszelkie fazy i zaokrąglenia - zauważyłem, że to pięta achillesowa FreeCAD'a. Proponuje robić tego typu kroki jak najpóźniej, jak się tylko da.
Co do tego to trzeba się pilnować, aby edytować obiekty wewnątrz tych "kontenerów z fazowaniem i zaokrąglaniem" (nie poprawiać wymiarów i lokalizacji tych nadrzędnych po tych operacjach dodatkowych) bo inaczej wszystko się rozjedzie, czyli np. wyświetlić (uaktywnić) sześcian i go przenieść lub zmienić rozmiar, wtedy go wyłączyć -> po tej operacji "zaktualizuje się zaokrąglony/ścięty element" nadrzędny, jak to przegapimy to będzie niezły bigos z tego i odkręcanie/naprawianie jest potem czasochłonne.

Re: FreeCAD z Modern UI

: 09 lut 2021, 13:50
autor: bazic
Podejrzewam, że powodem takiego zachowania jest opieranie się FreeCAD'a na kolejności/numeracji krawędzi. Kiedyś po zmianach zauważyłem, że faza "przeskoczyła" z jednej krawędzi na zupełnie inną. Dlatego ja to robię zawsze na samiutkim końcu.

Re: FreeCAD z Modern UI

: 09 lut 2021, 18:08
autor: Berg
Właśnie z tym autonumerowaniem jest spory kłopot. Nawet się zastanawiałem ostatnio czy nie pogrzebać przy kodzie.
Wystarczyło by poprawić mechanizm tworzenia nazw obiektów.
Począwszy od nazw lini, krzywych w sketch.
Np jak narysuje kółko wewnątrz kwadratu (edge1..4) i ono ma nazwę Cirlce1 to potem po wyciągnięciu tego w bryłę (pad) powierzchnie nie powinny się nazywać Face1,Face2...Face7 tylko np FaceFromCircle1, FaceFromEdge1 itd. Ja wiem, że nie zawsze się będzie dało. Jednak jeśli raz na jakiś czas się rozjedzie to i tak znacznie lepiej niż jak rozjeżdża się za każdym razem.

Albo niech każdy obiekt dostaje GUID i go nie zmienia. Natomiast obiekt powstały z obiektów niech będzie jakimś haszem z GUIDów z których powstawał.

Wówczas jeśli jeszcze raz zrobi się obiekt powstały z innych obiektów będzie mieć ten sam hasz niezależnie od kolejności w jakiej powstawał.

Re: FreeCAD z Modern UI

: 09 lut 2021, 18:33
autor: bazic
Nie wiem jak tam wewnętrznie jest to trzymane. Pomysł z guid'ami wydaje się dobry a czy wykonalny - to już zupełnie inna sprawa :)
Czekam na oficjalną wersję 0.19 - widzę, że z wersji na wersję - działa bardziej stabilnie. A poza tym - doceńmy - co mamy za darmochę - to wcale niemały projekt!

Tak na marginesie: mnie tylko drażni fakt, że przy standardowych ustawieniach UI - bez myszki z rolką/środkowym przyciskiem - nie da się pracować.
Czasami na laptopie chcę coś szybko zmienić - i się nie da :) bo nie mam środkowego przycisku.

Re: FreeCAD z Modern UI

: 09 lut 2021, 18:55
autor: Berg
ja tam używam tylko touchpada :P

Re: FreeCAD z Modern UI

: 09 lut 2021, 19:15
autor: JohnJames
Problem z nazwami elementów jest we FreeCAD bardzo poważny, ale najwyraźniej nie ma prostego sposobu, aby to naprawić. Na ichnim forum czytałem przynajmniej o dwóch podejściach, które są już dość zaawansowane ale, jak dotąd, nie trafiły do głównej gałęzi developerskiej. Może w pre20, które ma się zacząć, coś da się z tym zrobić, bo ręczne pilnowanie różnych rzeczy i unikanie zmian w już narysowanych elementach jest dość problematyczne.

Re: FreeCAD z Modern UI

: 09 lut 2021, 20:29
autor: bazic
Berg pisze:ja tam używam tylko touchpada :P
poszło piwko bo przez Ciebie poszperałem sobie żeby przestać być masochistą :rotfl2:

Re: FreeCAD z Modern UI

: 10 lut 2021, 17:57
autor: $A$F
bazic pisze:Dziś natrafiłem na ten wątek o Free-CAD'ie.
Inna rzecz - to wszelkie fazy i zaokrąglenia - zauważyłem, że to pięta achillesowa FreeCAD'a. Proponuje robić tego typu kroki jak najpóźniej, jak się tylko da.
Żebyś się nie zdziwił. Robiłem projekt strzałki do elektrozaworu, chciałem zrobić zaokrąglenie krawędzi na koniec i... TA DAM!!! Niespodzianka! Nie da się bo nie. Musiałem jechać projekt od początku.

Re: FreeCAD z Modern UI

: 10 lut 2021, 18:16
autor: bazic
..może wielkość zaokrąglenia była za duża?
Z moich doświadczeń wynika, że często faza/zaokrąglenie 1mm jest zbyt duże dla konkretnego miejsca. (a to jest domyślny rozmiar proponowany w narzędziu) Trzeba zjechać np. na 0,9mm albo w ogóle jeszcze mniej np. 0,3mm - Jest to dla mnie mniej/więcej logiczne...
Pomijając taką drobną rzecz, jak kompletna zwiecha przy tej operacji - więc u mnie zawsze jest najpierw save :)

Re: FreeCAD z Modern UI

: 10 lut 2021, 22:02
autor: $A$F
bazic pisze:..może wielkość zaokrąglenia była za duża?
Z moich doświadczeń wynika, że często faza/zaokrąglenie 1mm jest zbyt duże dla konkretnego miejsca. (a to jest domyślny rozmiar proponowany w narzędziu) Trzeba zjechać np. na 0,9mm albo w ogóle jeszcze mniej np. 0,3mm - Jest to dla mnie mniej/więcej logiczne...
Pomijając taką drobną rzecz, jak kompletna zwiecha przy tej operacji - więc u mnie zawsze jest najpierw save :)
Nie to nie był w/w problem. Bo jak na początku to zrobiłem to poszło gładko(nie pamiętam komunikatu - ale pruł się coś w tym stylu że nie ma obiektu na którym by można tą operację wykonać). FC nauczył mnie nerwowego wciskania ctrl + s, wystarczy że za oknem wiatr w drugą stronę zawieje i już FC się zwija. Ale za darmo nie ma co wybrzydzać. No i na plus konsola pythona.

Re: FreeCAD z Modern UI

: 10 lut 2021, 22:12
autor: bazic
$A$F pisze:[...] FC nauczył mnie nerwowego wciskania ctrl + s, wystarczy że za oknem wiatr w drugą stronę zawieje i już FC się zwija.
Zabiłeś mnie tym :rotfl: :piwo: poszło

Re: FreeCAD z Modern UI

: 10 lut 2021, 22:22
autor: Berg
Jeśli chodzi o zaokrąglenia to jest słabo. Warto jednak pamiętać o opcji "refine" którą trzeba dać na ostatnim elemencie w body.
Zazwyczaj pomaga w zaokrągleniach.
Włączanie jej wcześniej jest bez znaczenia (chyba)

przed refine
Zrzut ekranu 2021-02-10 o 22.19.50.png
po włączeniu refine
Zrzut ekranu 2021-02-10 o 22.20.33.png
zaokrąlenia
Zrzut ekranu 2021-02-10 o 22.20.01.png