Strona 1 z 1

Budowa HyperCube z dwoma extruderami

: 12 paź 2020, 14:21
autor: Zyller
Cześć i czołem,

Od jakiegoś czasu zabieram się zabudowę drukarki z mechaniką COREXY, wybór padł na HyperCube na profilach 3030. Docelowo mam już zaplanowane praktycznie wszystkie aspekty odnośnie budowy drukarki, obecnie czekam na części i będę ją sobie powoli składał oraz konfigurował.

Niestety borykam się z myślami odnośnie ekstrudera... Założenia są następujące:

1. Prędkości wydruku - bez znaczenia
2. Rodzaj prowadzenia filamentu - DIRECT (musi być niestety, praca z filamentami ~85A SHr),
3. Temperatury robocze - max 420'C (będę podejmował się druku materiałami technicznymi takimi jak PEEK i innymi niedostępnymi na rynku komercyjnym, co z powodzeniem udaje mi sie na 3Dgence Industrialach na przykład)
4. Dual - będę potrzebował podporówkę (PVA, HIPS, MediFlex) z racji tego że pracuję z komponentami których raczej nie da się wydrukować bez podpór.
5. Możliwie jak najbardziej kompaktowe rozwiązanie... to jest w sumie największy problem

Do tych założeń idealnie pasuje mi Titan Aero od E3D z drobnymi modyfikacjami bloku grzewczego, (oryginałka - nie celuję w repliki), aczkolwiek będę musiał chyba ostro przekalkulować ramę żeby umieścić 2 obok siebie. Tutaj pojawiają się pytania:

Czy widzieliście gdzieś aplikacje z dwoma tytanami w dualu? Może znacie lub używacie innych ekstruderów które poradziły by sobie w mojej aplikacji?

Re: Budowa HyperCube z dwoma extruderami

: 12 paź 2020, 14:30
autor: Pjoter
IMHO Tytany mają jedna duża wadę - w chuj trudno jest do nich ładne zgrabne chłodzenie dodać. Osobiście w Hevo mam BMG direct z V6. Model karetki mogę udostępnić (zdjęcia tu wstawię gdy wrócę z pracy). Rozwiązanie jest wg mnie dosyć kompaktowe. Alternatywa mogłoby być BMG aero/air od Mellow. To drugie oczywiście tylko chińskiej jakości. Też mam w szufladzie i czeka aż zamodeluj ładna karetkę.

BTW do PEEK bez grzanej komory? Chce to zobaczyć (bez sarkazm) :D

Re: Budowa HyperCube z dwoma extruderami

: 12 paź 2020, 14:35
autor: Zyller
Faktycznie, chłodzenie nie zawsze jest potrzebne przy takich materiałach ale dobrze żeby było... Myślałem też o BMG bo mają fajne kity do Mosquito chociażby ale nie maiłem z nimi jeszcze nic wspólnego.. E3D mam sprawdzone na wylot bo troche sprzętu od nich już używałem :/

Ten BMG w twoim HEVO to rozumiem single jest? z góry dzieki za fotki ;)

Bedzie grzane wszystko spokojna głowa ;)

Re: Budowa HyperCube z dwoma extruderami

: 12 paź 2020, 14:41
autor: Pjoter
Tak, jest single. Ale mogę Ci stepa podesłać i w sumie nie będzie problemem to powiększyć na dwa ekstruder.

Myślałem o idexie? Lub o toolchanger?

Re: Budowa HyperCube z dwoma extruderami

: 12 paź 2020, 14:49
autor: Zyller
Z zaprojektowaniem karetki to nie problem żaden - i tak będę sobie wypalał coś możliwie najprostszego z blachy więc tak czy srak projekt będę musiał zrobić. Bardziej martwię się o miejsce w komorze jak położe 2 ekstrudery koło siebie (skurczy mi się pole robocze...). Mogę to w prawdzie wyregulować przedłużając profile w płaszczyźnie X ale potem będę miał problem z mocowaniem do stołu i tak w nieskończoność...

Brałem pod uwagę toolchanger jakiś, ale jednak na początek chciałem porządnie rozpykać to co mam w założeniach. Jak będę się płynnie poruszać w tematyce CoreXY to następna drukarka będzie jeszcze bardziej wypasiona ;)

Re: Budowa HyperCube z dwoma extruderami

: 12 paź 2020, 16:13
autor: Holgin
CoreXY z dwoma ekstruderami direct to moim zdaniem bardzo zły pomysł. Myślę że zwykły kartezjan albo IDEX będzie znacznie lepszy.

Re: Budowa HyperCube z dwoma extruderami

: 12 paź 2020, 16:21
autor: Zyller
Dlaczego uwazasz że to zły pomysł?

Re: Budowa HyperCube z dwoma extruderami

: 12 paź 2020, 16:39
autor: Holgin
CoreXY ma zalety przy stosunkowo niskiej masie karetki i średnio dużym stole. Jak masz ogromną karetkę z dwoma ekstruderami i jeszcze dłuższe paski z tego powodu, zalety tej kinematyki znikają. Chyba że pole robocze poniżej 250x250, no to jeszcze jakoś to ma sens.

Re: Budowa HyperCube z dwoma extruderami

: 12 paź 2020, 16:53
autor: Zyller
To dlaczego masa producentów korzysta z tego rozwiązania? Sam mam na co dzień do czynienia z M300 Dual który ma w sumie 4 problemy:

1. Slicer
2. Troche powolny jest - to wynika z tego co wyżej napisałes,
3. Nie ma grzanej komory
4. Temp max 300'C

Z plusów to bardzo dobra jakość wydruków jak się dobry materiał trafi + zajebista dokładność.

Ja nie potrzebuję drukarki do drukowania zabawek z PLA (od tego mam kilka innych drukarek) ani nie potrzebuję drukarek do tłuczenia części na ilośc ze stoperem w ręce (od tego też mam inne drukarki...). Potrzebuję zbudować sobie maszynkę głównie do prototypowania i tworzenia profilów materiałowych. Zakup gotowej drukarki odpada bo raz są to kwoty 100kPLN+ a dwa że przeważnie są pozakładane kagańce + ograniczona możlwiosć modyfikacji takiego sprzętu "pod siebie". Dlatego potrzebuję poznać i zbudować drukarkę którą będę znał od 0 i którą w razie potrzeby będzie się dało przeskalować gdyby potrzebny był jeszcze większy obszar roboczy. Tyle.

Re: Budowa HyperCube z dwoma extruderami

: 12 paź 2020, 17:20
autor: Holgin
Główna zaleta CoreXY to szybkość. Nie jest ani dokładniejsza ani nie daje lepszej jakości druku niż układ kartezjański, powiedziałbym, że jest raczej na odwrót. Ma za to kilka wad, jak na przykład bardziej skomplikowany układ mechaniczny.

Jakie pole robocze Ciebie interesuje?

Re: Budowa HyperCube z dwoma extruderami

: 12 paź 2020, 17:26
autor: dragonn
Zyller pisze:To dlaczego masa producentów korzysta z tego rozwiązania? Sam mam na co dzień do czynienia z M300 Dual który ma w sumie 4 problemy:
Moment, patrząc na zdjęcia M300 Dual w Google to to zdecydowanie nie jest CoreXY! Tylko kinematyka kartezjańska tak sama jak w Ultimakerze!
To że drukarka ma stół ruchomy w osi Z i głowicę z XY nie czyni z niej CoreXY :roll:

Re: Budowa HyperCube z dwoma extruderami

: 12 paź 2020, 17:38
autor: Holgin
Też z ciekawości przejrzałem jutuba i miałem to pisać ;) CoreXY stało się modne w świecie reprapów bo jest szybkie, ale niekoniecznie jest to najlepsza kinematyka.

Re: Budowa HyperCube z dwoma extruderami

: 12 paź 2020, 17:39
autor: dragonn
Holgin pisze:Też z ciekawości przejrzałem jutuba i miałem to pisać ;) CoreXY stało się modne w świecie reprapów bo jest szybkie, ale niekoniecznie jest to najlepsza kinematyka.
Do tego jest w miarę łatwe do zrobienia, potrafi wiele wybaczyć wbrew pozorom.

Re: Budowa HyperCube z dwoma extruderami

: 12 paź 2020, 18:08
autor: JGFTW
Jak chcesz drukować PEEK to komora musi rozgrzać się do 100-120C musisz mieć wysokotemperaturowy silnik oraz chłodzenie wodne.

Moim zdaniem potrzebujesz Titan Aqua: https://e3d-online.com/products/titan-a ... 46ae&_ss=r
Wraz z wysokotemperaturowymi dodatkami, jak PT100 z volcano, nozzle X, itp: https://e3d-online.com/collections/upgr ... emperature
https://e3d-online.com/blogs/news/nozzl ... 82ca&_ss=r


Napisałeś, że wszystko już masz oprócz ekstrudera, powiedz jak rozwiązałeś grzanie komory (oraz oczywiście utrzymywanie temperatury)?

Re: Budowa HyperCube z dwoma extruderami

: 12 paź 2020, 19:50
autor: Pjoter
Trochę oszukałem - nie mam tej karetki aktualnie założonej w HEVO. Lezy gdzieś pod stertą gratów i czeka aż znajdę czas na zarobienie wtyczek :D
Wstawiam ZIPa z .STEP i .F3D i poglądowe zdjęcia.

Krótka legenda:
- dziura na "korytku" do kabli - tam wchodzi filament nylon 1.75 do usztywnienia wiązki kabli (od boku możesz go śrubą przykręcić aby nie wypadł) - rozwiązanie podobne jak w Prusie MK3S.
- kompatybilność z czujnikiem PINDA i BLtouch
- teoretycznie powinny pasować nadmuchy jak do Prusy (te dawniejsze gdzie wentylator jest pionowo) i jest kilka mm miejsca aby je przesuwać góra dół
- jest kilka dodatkowych miejsc montażowych (bez konkretnego celu

Re: Budowa HyperCube z dwoma extruderami

: 12 paź 2020, 20:33
autor: JGFTW
Patrząc na karetkę Pjotera przyszło mi na myśl, że przy temperaturze komory wyższej niż 50C (dla BLTouch) lub 70C (dla większości czujników indukcyjnych) pomiar może nie działać (wcale/dobrze) - są to wartości graniczne ich działania.
Może się okazać, że automatyczne poziomowanie stołu to bardzo kosztowna funkcja.

Patrząc na TME za wysokotemperaturowymi czujnikami indukcyjnymi (cylindryczne DC): https://www.tme.eu/en/katalog/dc-cylind ... 1820729%3B

Wychodzi na to, że 600-1000 PLN te czujniki kosztują, więc być może należy się zastanowić nad znalezieniem alternatywnego rodzaju poziomowania. Daj znać czy miałeś w planie ABL wrzucać albo cena Cię nie razi ;)

Re: Budowa HyperCube z dwoma extruderami

: 12 paź 2020, 22:17
autor: dragonn
A ja dodam - HyperCube to drukowania z PEEK to naprawdę bardzo, bardzo durny pomysł.
W drukarce do drukowania z takich materiałów nie ma miejsca na plastikowe części kompletnie. Wspominane tutaj grzanie komory 100-120C to z tego co mi wiadomo dla PEEK za mało (tyle powinno dać rade dobrze z PC drukować). Raczej potrzeba coś bardziej podchodzące pod 200C.

Link do group gdzie ludzie bawią się takim rzeczami https://www.facebook.com/groups/180534122516037/
https://forum.duet3d.com/topic/14760/i- ... -printer/2 przykład drukarki która drukuje z PEEK, to bardziej przypomina piec niż drukarkę.
Kolejny przykład
https://forum.duet3d.com/topic/12916/peek-delta-printer

Zastanów się poważnie czy nie porywasz się z motyką na słońce. Sam posiadam mocno przerobione HEVO które daje radę dość efektywnie grzać komorę i udaje mi się drukować z PC. Ale to jest absolutna granica tego co mogę osiągnąć bez zastąpienia wszystkich drukowanych części przez takie wykonane na CNC.

Re: Budowa HyperCube z dwoma extruderami

: 12 paź 2020, 22:58
autor: Zyller
Na każdym forum to samo....

Pytanie było o ekstruder. A dojechaliscie do bezsensowności kinematyki corexy.

Zortrax jako przykład corexy to faktycznie nie najlepszy przykład, nie zdążyłem się z nią jeszcze dokładnie zapoznać bo "nie zdalnie" widziałem się z nią może raz (takie mamy czasy niestety).

Odnośnie części w środku Komory, będą one z PEEKa (drukowane na F420), ALBO z jakiegoś PA6 (żaden problem), zobaczę co będę miał na warsztacie.

Grzana komora realizowana będzie za pomocą kilku grzałek i czujników temperatury sterowanych przez zewnętrzny układ. W celu poprawy gradientu temperaturowego. Rama ma być docelowo zamknięta blaszanymi panelami.

Odnośnie tego że drukarki drukujące PEEKiem przypomninaja piekarniki - tak zgadzam się. Ale peek peekowi nie równy, miałem styczność z peekami które wydrukujesz w komorze 80'C i są też takie które przy 160'C będą się kurczyć.

Idąc dalej tokiem grzanej komory - silniki będą chłodzone cieczą,

Możemy wrócić do tematu ekstrudera czy zamykamy wątek?

Re: Budowa HyperCube z dwoma extruderami

: 13 paź 2020, 06:50
autor: cube
Wspomnę tylko: Igus udostępnia pliki do budowy wysokotemperaturowej drukarki 3d. https://blog.igus.eu/do-it-yourself-bui ... e-printer/

Re: Budowa HyperCube z dwoma extruderami

: 13 paź 2020, 08:16
autor: Holgin
To jest forum typowo techniczne z ograniczoną zdolnością do jasnowidztwa ;) skoro masz materiał, który drukuje się w komorze 80 stopni i możesz się do niego ograniczyć, to OK. Tutaj jak ktoś widzi złe pomysły, to o nich mówi, po prostu.

W takim układzie dual Titan (bo są w wersji Mirrored) i lecisz :p