"Omykanie" ekstrudera

Jakość druku Cię nie zadowala?
trucha
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 23
Posty: 87
Rejestracja: 18 wrz 2020, 12:45

"Omykanie" ekstrudera

Post autor: trucha »

Nadejdzie taki dzień, kiedy przestanę tu wrzucać moje problemy z drukarką, jeszcze za tym zatęsknicie :D :D

Po udanej kalibracji BLtouch'a w moim Enderze 3 dzisiaj pojawił się kolejny problem. Ekstruder zaczął "omykać". Wygląda to tak, jakby miał problem z popchnięciem filamentu do hotendu. Wydruki przeprowadzam na standardowych ustawieniach, nie zmieniałem prędkości wydruku ani wielkości/grubości ścian. Poniżej film pokazujący zachowanie ekstrudera.
https://streamable.com/e3c9jv
Problem jest też z samymi wydrukami - wypełnienie jest strasznie "włoskowate", ściany cienkie - zupełnie jakby podawał za mało filamentu. Przeprowadziłem na wszelki wypadek kalibrację ekstrudera, ale wyszło idealnie 10cm.
Co może być przyczyną? Zacząłem rozkręcać ekstruder w celu przeczyszczenia, ale nie widzę tam żadnych zanieczyszczeń. Wcześniej wymontowałem też ptfe (mam tą złączkę, która powinna niwelować problem) i wymieniłem grzałkę na nową, bo widziałem, że to może być przyczyna. Jakiś inny pomysł? :)
Z góry dziękuję za pomoc!
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: "Omykanie" ekstrudera

Post autor: Berg »

lubię takie smaczmki i mnie zaciekawiłeś, gdzie się mówi omykać, omykanie? od czego to pochodzi?
omyk to ogon zająca, dozwolone w scrabble.
Można się wymykać albo pomykać to może też można omykać. tylko co to, urna znaczy?

W każdym razie jest to zdecydowanie ciekawsze niż setna dyskusja o gubieniu kroków ekstrudera w Enderze. typowy problem, każdemu się zdarza. są 3 albo 4 możliwe, dobrze opisane przyczyny. znajdziesz w sieci. szkoda o tym dyskutować.
Ostatnio zmieniony 14 paź 2020, 18:48 przez Berg, łącznie zmieniany 1 raz.
morf, Tuchajbej
trucha
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 23
Posty: 87
Rejestracja: 18 wrz 2020, 12:45

Re: "Omykanie" ekstrudera

Post autor: trucha »

Pochodzę z podlasia, ale wydaje mi się, że słyszałem to nie tylko tam :)
Omykać, czyli omknąć to inaczej np. zsunąć, ale tutaj filament się nie zsuwa przecież, ewidentnie widać, że rodełko omyka :)

Podeślij mi proszę ten wybrany przez Ciebie jako najciekawszy z całej setki, bo co prawda stu nie przeczytałem, ale w tych, które miałem przyjemność odpowiedzi na swój problem nie znalazłem :)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: "Omykanie" ekstrudera

Post autor: FlameRunner »

Na 90% do naprawienia/poprawienia/przeróbki jest głowica. W samym ekstruderze nie bardzo ma się co zepsuć (w Enderach lubi pęknąć plastikowe ramię przy łożysku, ale widzę że masz już metalowe części), więc na 90% jest to objaw problemu w głowicy.

A jeśli to faktycznie głowica - to to faktycznie było już "sto" razy wałkowane na forum.
trucha
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 23
Posty: 87
Rejestracja: 18 wrz 2020, 12:45

Re: "Omykanie" ekstrudera

Post autor: trucha »

Panowie, bardzo chętnie przeczytam wątki, o których mówicie.
Póki co znalazłem jako potencjalne rozwiązanie
* Zmiana napięcia na ekstruderze
* Zmniejszenie prędkości drukowania
* Zmniejszenie temperatury hotendu (mam 220 dla PLA)

Niemniej jednak, skoro kupiłem już BLTouch, zainwestowałem w nową płytę główną i mnóstwo innych drobiazgów, to może lepiej po prostu zmienić ekstruder na coś mniej zawodnego? :D
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: "Omykanie" ekstrudera

Post autor: Berg »

e tam. nic z tych rzeczy
https://printo3d.pl/troubleshooting/#p2

Ułatwi poobserwowanie kiedy to się dzieje. Czy na przykład spód, pierwsze warstwy drukuje ładnie a dopiero wyżej, gdzie kształt zaczyna być bardziej skomplikowany to się zacina (jeśli tak to też głowica do poprawy). Czy temperatura na wyświetlaczu jest stabilna. Czy czasem nie zaczyna się tak dziać jak włącza się wentylator. Czy nie drukowałeś choć przez chwilę z temperaturą powyżej 250'C (wtedy upaliłeś rurkę PTFE), a może przerobiłeś na fullmetal a retrakcję masz dużą, a może zakurzony filament, bo szlifowałeś wczoraj parkiet.
trucha
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 23
Posty: 87
Rejestracja: 18 wrz 2020, 12:45

Re: "Omykanie" ekstrudera

Post autor: trucha »

rafaljot pisze:e tam. nic z tych rzeczy
https://printo3d.pl/troubleshooting/#p2

Ułatwi poobserwowanie kiedy to się dzieje. Czy na przykład spód, pierwsze warstwy drukuje ładnie a dopiero wyżej, gdzie kształt zaczyna być bardziej skomplikowany to się zacina (jeśli tak to też głowica do poprawy). Czy temperatura na wyświetlaczu jest stabilna. Czy czasem nie zaczyna się tak dziać jak włącza się wentylator. Czy nie drukowałeś choć przez chwilę z temperaturą powyżej 250'C (wtedy upaliłeś rurkę PTFE), a może przerobiłeś na fullmetal a retrakcję masz dużą.....
Retrakcję odpaliłem przed chwilą. Wyszła idealna, bez żadnej nitki. Ustawienia dla PLA 220/50
Problem pojawia się faktycznie przy pierwszych warstwach. Ustawiłem jakiś dłuższy wydruk, zobaczę, czy za 1-2h kiedy dojdzie do wyższych warstw problem będzie nadal występował.
Przejrzałem też podesłany link, ale nie widzę (albo źle patrzę) tam problemu, który opisałem
Awatar użytkownika
epon
Postów w temacie: 4
Posty: 234
Rejestracja: 20 maja 2018, 20:24
Lokalizacja: Hajnówka
x 48

Re: "Omykanie" ekstrudera

Post autor: epon »

A jak rozgrzejesz głowicę do 180 stopni to ręcznie przepchasz filament bez oporu ?
H-bot w ciągłej budowie
trucha
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 23
Posty: 87
Rejestracja: 18 wrz 2020, 12:45

Re: "Omykanie" ekstrudera

Post autor: trucha »

epon pisze:A jak rozgrzejesz głowicę do 180 stopni to ręcznie przepchasz filament bez oporu ?
Tak, właśnie sprawdziłem uprzednio przerywając wydruk
Awatar użytkownika
epon
Postów w temacie: 4
Posty: 234
Rejestracja: 20 maja 2018, 20:24
Lokalizacja: Hajnówka
x 48

Re: "Omykanie" ekstrudera

Post autor: epon »

to jednak trzeba szukać przyczyny w ekstruderze czemu strzela(docisk, prąd na silniku)
H-bot w ciągłej budowie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”