Maszyna teoretyczna - wysokie temperatury

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 3
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Maszyna teoretyczna - wysokie temperatury

Post autor: fesou »

Jestem daleko od budowania swojego projektu, ale od roku mojej skromnej przygody z drukiem 3d chodzi mi po głowie pewien pomysł - i chciałbym go wystawić do konstruktywnej dyskusji:

Założenia ogólne:
- Mechanika oparta o układ radialny (koszmarny zapewne do ogarnięcia oprogramowaniem, ale może coś z delty?) - obrotowy platforma z karetką posuwającą się mniej więcej od środka okręgu do obwodu
- direct
- dowolny stół na śrubach pionowych
- wszystkie silniki poza komorą
- głowica posiada dwa kanały powietrzne: tłoczymy powietrze na radiator i odbieramy z drugiej strony mniejszym, tłoczymy powietrze jako nadmuch na wydruk

Możliwości:
- otrzymanie bardzo wysokich temperatur w komorze - może nawet wspomaganie grzania powietrza
- elektronika, filament, wszystkie silniki są na zewnątrz obudowy

Pole wydruku 300x300mm powinno się mieścić w obudowie 600x600mm - wysokość dowolna.

Wrzucam szybki schemat - jako zapis pomysłu, więc wybaczcie mega uproszczenie.
1) różowe - silniki
2) zielony ekstruder z przełożeniem
3) szary jasny - obrotowa platforma 360 stopni ze zintegrowanymi prowadnicami liniowymi karetki

ROAST ME :) - no chyba, że już coś podobnego było, to można banować :P
reprap01.jpg
reprap02.jpg
reprap03.jpg
reprap04.jpg
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
cube
Postów w temacie: 1
Posty: 138
Rejestracja: 29 mar 2020, 13:50
x 107

Re: Maszyna teoretyczna - wysokie temperatury

Post autor: cube »

Na pierwszy rzut oka widzę takie problemy:
1) rozdzielczość druku gorsza przy krawędziach pola roboczego
2) napęd talerza. Bardzo duży moment bezwładności i potrzebny był by duży silnik oraz małe przełożenie. Jeśli by teoretycznie opleść talerz napędowym i zastosować jakieś ogólnie dostępne koło napędowe to masz ogromne przełożenie, które nie da Ci sensownych prędkości druku przy silniku krokowym. Trzeba by zastosować serwosilnik bo ma inną charakterystykę momentu i może pracować z większymi prędkościami obrotowymi.
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 1
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: Maszyna teoretyczna - wysokie temperatury

Post autor: Olson »

Tego typu kinematyka nazywa się polar i z tego co mi wiadomo mają niezbyt dobrą jakość druku.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Maszyna teoretyczna - wysokie temperatury

Post autor: McKee »

Byyyyyyło, naprawdę chcesz bana? :D
(Miał być roast to jest :D)

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=R7DaGoTDKbI

Ale o ile wiem to nikt tego u nas nie budował, więc masz szansę być pierwszy.

PS.: I jeszcze: w prawym górnym rogu masz wyszukiwarkę. Co za lenistwo żeby tego nie sprawdzić wcześniej! :yahoo:

PS.: Już bardziej serio: Sam użyłem wyszukiwarki i znalazłem (w swoim poście :D :shock:) coś takiego:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=i6POrjVXgsk
:shock:
dragonn
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 3
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: Maszyna teoretyczna - wysokie temperatury

Post autor: fesou »

Mój błąd - nie wpadłem na słowo polar przy wyszukiwaniu :). Nie przewinęło mi się nigdy przez ekran w tym kontekście. Oczy się plączą od oglądania.
Dziękuję za nakierowanie.
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Maszyna teoretyczna - wysokie temperatury

Post autor: dragonn »

McKee pisze: PS.: Już bardziej serio: Sam użyłem wyszukiwarki i znalazłem (w swoim poście :D :shock:) coś takiego:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=i6POrjVXgsk
:shock:
Sama kinematyka to ciekawostka, ale zobaczcie jak głowica robi retrakcję!
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Maszyna teoretyczna - wysokie temperatury

Post autor: japim »

Nie nagrzejesz komory od radiatora... Grzałka ma 40W - 50W. Z czego prawie wszystko odbiera plastik.

Tu masz przykład jak podgrzać komorę:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=79r5D9nCQfM

Inne "duże" drukarki polarne (kolega modelarz robił do druku modeli 3D) - głównie tuby z mniej lub bardziej skomplikowanym kształcie - a do tego polar nadaje się idealnie:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=I-7yMkPdsTQ
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Maszyna teoretyczna - wysokie temperatury

Post autor: FlameRunner »

fesou pisze:...
Rozumiem, że chcesz mieć ciepło w komorze.
Rozumiem, że nie chcesz mieć w komorze rzeczy, którym będzie lepiej w chłodniejszym otoczeniu.
Tylko po co układ radialny? Ciekawa ciekawostka, robiłoby to wrażenie na jakichś zlotach lub targach, ale czy widzisz jakieś zalety praktyczne?
japim pisze:Nie nagrzejesz komory od radiatora... Grzałka ma 40W - 50W. Z czego prawie wszystko odbiera plastik.
No i? W plastiku ta energia cieplna jakoś znika? Nie znika. Zostaje w obszarze roboczym.
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 3
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: Maszyna teoretyczna - wysokie temperatury

Post autor: fesou »

zintegrowanie mechaniki z pokrywą pozwoliłoby lepiej zamknąć przestrzeń roboczą i odseparować elementy ruchome. Przy układzie kartezjańskim pewnie dałoby się to zrobić żaluzjami w osi X i Y ale przypuszczam że opory byłyby duże + drgania.

Absolutnie nie chcę takiego czegoś budować (na razie) - bardziej jako rozważanie teoretyczne, którego jakieś zalety można by zaimplementować w razie potrzeby. Gdzieś przewijał się wątek o drukowaniu z PEEK i innych wysokotemperaturowych - wydaje mi się, że relatywnie tanio można to w ten sposób ogarnąć.

Po roku pracy z modelami widzę, że potrzebowałbym raczej dużego stołu - prostokąt 90x45 i wysokości roboczej 10-15cm ustawione pod PLA. Puszczam makietę architektoniczną lub drukuję prototypy do kwiaciarni i oszczędzam czas na cięcie, dopasowanie, zamki/zatrzaski do składania razem. I to będzie pierwsza drukarka do samodzielnego zbudowania.

Pewnie będzie to wyglądało tak, że wpadnie Prusa do małych rzeczy a Ender 5 pójdzie na części na przeskalowaną drukarkę. Jak sprawa osiągnie odpowiednie stadium, to wyląduje w nowym temacie. Tutaj tylko teoria.

BTW - pięknie pracują te radiale - niemożna się napatrzeć :)
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8956
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5874
Kontakt:

Re: Maszyna teoretyczna - wysokie temperatury

Post autor: dziobu »

Tak technicznie to obracany stół nie ma żadnego sensu w drukarce 3D. Generuje toto więcej problemów niż można się doszukać plusów dodatnich.

btw.
Jaki ma sens "tanio ogarnąć" drukarkę do materiałów których koszt zaczyna się od ~2k zł/kg?
fesou, Berg
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”