Sugestia dla DD :)

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: Sugestia dla DD :)

Post autor: anraf1001 »

Możliwe :-)
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Sugestia dla DD :)

Post autor: Domell »

HEHE a jeżeli chodzi o faktyczne sugestie a raczej pytanie to mam tak owe do DD, nie da się coś zrobić żebyabs był ciaśniej nawinięty? już kilka razy mi się zsuną na uchwyt i wydruk do kosza poszedł :/ (w tym jeden po 17h drukowania:( )

T.
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 3454
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 567

Re: Sugestia dla DD :)

Post autor: Kopytko »

Domel , zablokuj jakoś szpule czymś, Najlepiej jak szpula odwija się z lekkim oporem, nie zmienia wówczas naprężenia filamentu i nie nagina konstrukcji ( np. w prusie i3 i direct- jak filament np wisi nad ekstruderem nad ramą znaczy się )
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
grzybu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 97
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 9

Re: Sugestia dla DD :)

Post autor: grzybu »

Mam rolkę PLA od DD i jest tak ciasno nawinięte, że ekstruder nie daje rady tego rozwinąć. Pierwszy raz tak mam, ale teraz już wiem, że zbyt ciasno nawinięte też może być.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Sugestia dla DD :)

Post autor: FlameRunner »

Bo to by musiało być nawinięte nie ciaśniej, tylko równiej, zwój przy zwoju.
Awatar użytkownika
Ciaho
Postów w temacie: 2
Posty: 231
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:48
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Prusa MK3S+
x 335
Kontakt:

Re: Sugestia dla DD :)

Post autor: Ciaho »

Podziałka na szpuli musiałaby być inna dla metrów i inna dla kg.
Ponadto dla każdego materiału inna a dla metrów dodatkowo inna dla średnicy 2,85.
Podziałka musi też być logarytmiczna dla obu przypadków.
Już teraz było by to 10 a wkrótce co najmniej 13 róznego rodzaju podziałek (jak wprowadzimy na rynek 2,85mm) - cały czas piszę o DD oczywiście.
Jeszcze mamy małe szpulki, które używamy do Startpacków w 3 materiałach - tak, że wydaje mi się, że jakiekolwiek podziałki tracą sens przy takiej dokładności pomiaru. To moje przemyślenia na ten temat.

Jak już ktoś wcześniej pisał lepiej jednak używać wagi do sprawdzenia czy zdołamy wydrukować coś z niepełnej szpuli.
Ciaho
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Sugestia dla DD :)

Post autor: McKee »

O ile robienie wielu rodzajów szpulek nie bardzo ma sens ($$$), o tyle zrobienie kilku naklejek już jak najbardziej.
Slicer podają liczbę metrów (potrzebną objętość) l ta jest znana - można zmierzyć, podstawić pod makro i wydrukować.
Dlatego pisałem o machnięciu w Excelu lub OpenSCAD - narzędzie dowolne jeżeli tylko byłoby w stanie kilka danych wejściowych (2 promienie i średnicę) przyjąć i wypluć tabelkę do wydrukowania.
Można też zrobić kilka (lub nawet kilkadziesiąt - nie sądzę) gotowych wzorców.
Ale mówimy o podziałce długości/objętości a nie wagi. Objętość na szpuli jest niezależna od materiału.
I tylko jako orientacyjny wskaźnik.
(dla mnie to bardziej rozrywka i ćwiczenie pomysłowości - fajnie że się ludzie angażują i coś fajnego wychodzi).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Ciaho
Postów w temacie: 2
Posty: 231
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:48
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Prusa MK3S+
x 335
Kontakt:

Re: Sugestia dla DD :)

Post autor: Ciaho »

OK. Przyniosę coś na targi. Będzie można sprawdzić!?
Ciaho
czarus_gg
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 30
Rejestracja: 07 lut 2017, 10:31

Re: Sugestia dla DD :)

Post autor: czarus_gg »

Aleście się wszyscy rozpędzili... Wystarczy tylko jedna podziałka! Ile metrów orientacyjnie zostało na szpuli. Slicery które podają wagę są co najmniej dziwne!!! Jedyną wartość jaką slicery tak naprawdę znają to są metry potrzebnego materiału!!! Slicer nie ma odpowiednich danych by podać przyszłą wagę wydruku!!! Długość potrzebnego materiału jest zawsze taka sama, masa już nie!!! Dlatego przestańcie mnożyć problemy!!! Zasugerowałem podziałkę długości nie masy, bo ta jest uniwersalna dla jednej średnicy materiału. Skoro obchodzimy się z materiałami sprzedawanymi w 3 średnicach, to wystarczy jedna podziałka z 3 skalami i już jest uniwersalnie dla wszystkich rodzajów materiałów i wszystkich średnic. Tak jak w termometrach wyskalowanych zarówno w skali C jak i F.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Sugestia dla DD :)

Post autor: McKee »

Ale może daj się komuś wykazać zamiast krzyczeć wykrzyknikami.
Ciaho obiecał ... a wiesz kto to jest Ciaho?

Mylisz się - slicery nie znają "metrów potrzebnego materiału". Drukarka przetapia objętość materiału a nie jego długość. A ile długości czy ciężaru jest potrzebne, drukarka "wie" jak jej podasz średnicę i ciężar właściwy materiału (chociaż średnica to też jest przybliżenie, bo nie każdy materiał tak samo płynie i korygujemy to przecież przy każdej nowej szpuli robiąc testowe wydruki i ostawiając "flow ratio" -,zmień sobie i zaobserwuj jak zmienia się długość potrzebnego filamentu).
Waga wydruku jest dobrym wyznacznikiem i jest powszechnie stosowana, bo jest dokładna. Moim zdaniem dokładniejsza niż orientacyjne (jak na razie) naklejki (i niedokładności pozwalają się łatwo korygować wpisem w slicerze).
Zwróć uwagę na fakt, że nie każdy filament, który ma na pudełku napisane 1,75 tyle ma w rzeczywistości.
Po to mierzymy i wpisujemy w slicer rzeczywistą średnicę żeby mieć dobre wydruki a przy okazji żeby ilość metrów się zgadzała. Przecież drukarka tak naprawdę nie przerabia długości czy ciężaru filament tylko jego ilość/objętość, więc nie masz racji pisząc, że "Długość potrzebnego materiału jest zawsze taka sama, masa już nie" - nieprawda: długość zależy od średnicy, masa wydruku, zależy od ciężaru właściwego materiału - obie wartości "na oko" masz wpisane w slicer a jeżeli nauczyłeś się wpisywać średnicę, to równie dobrze możesz wpisać ciężar. Jeżeli nie wpiszesz rzeczywistej średnicy to będziesz miał zafałszowane wyniki. Podobnie z ciężarem - jeżeli nie wpiszesz właściwego ciężaru w slicer, to też będziesz miał zafałszowane wyniki. Zawsze też możesz sprawdzić/skorygować wagę - bo wiesz ile filamentu poszło według slicera i możesz zważyć to co rzeczywiście drukarka wypluła: ile waży wydruk albo szpula. Z długością już nie jest tak różowo: nie wiesz ani ile poszło ani ile zostało na szpuli. Metoda z ważeniem naprawdę jest dokładna. Uwierz lub sam sprawdź.

I na koniec dla rozluźnienia:
1421056793_ekzrvm_600.jpg
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”