Strona 1 z 1

Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 02 lis 2020, 10:44
autor: sagittario
Witam kolegów.
Stanąłem oto przed problemem dostarczenia synowi komputera. Lata minęły od kiedy kupowałem i konfigurowałem sprzęt. Nie znam się i nie wiem co teraz jest na "topie".
Generalnie mam parę opcji:
1) Popularny składak. Czyli co dobrać do w miarę przyzwoitego komputera, który będzie w miarę wydajny i od biedy nawet ja (jakby co) odpalę na nim CADa.
2) Druga opcja to stacjonarka poleasingowa - pełno takich tylko czy to ma sens?
3) Laptop nowy ze sklepu.
4) Laptop poleasingowy.

Cena jest zmienna: od 2 do 5 tys zł. Na co zwracać uwagę? Gwarancja? Jakość? Firma?
Na razie tyle. Zobaczymy jak wątek się rozwinie :D

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 02 lis 2020, 10:53
autor: Adinfo
Mogę polecić dobre firmowe (Dell, HP, itp.) "polizingowe" - można za rozsądne pieniądze kupić fajny komputerek z Win10. Z laptopami to już loteria i trzeba mieć kogoś sprawdzonego (sprzedawcę co tym handluje) bo można się częściej przejechać niż na takim stacjonarnym - mam ten sam dylemat co Ty aktualnie, czekam na info od znajomego sprzedawcy - tydzień temu miał 14-stki lapki za około 1600zł z prockami około 3200pkt passmark (takie totalne minimum aby muła nie kupić), za 2400zł już lepsze maszynki 15 cali ponad (nowe takie to 4400zł i więcej kosztują) ale to już sporo kasy, skoro za około 1000zł bez monitora można mieć mocnego stacjonarnego "polizingowca" + monitor z sounbdbarem DELL itp. za kilka stówek i mamy fajny sprzęcik.

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 02 lis 2020, 10:54
autor: dziobu
Książke mu kup ;)

Napisz chociaż ile ma lat i co chcesz żeby mógł na tym komputerze robić.

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 02 lis 2020, 10:55
autor: cube
W jakim wieku jest pociecha?
Chociaż może to zabrzmi niedydaktycznie, ale dla syna komputer musi radzić sobie z grami. U mnie w domu nigdy nie było zbytnio dużego nadmiaru gotówki i pamiętam że parę razy było mi przykro że nie mogłem zagrać w coś, w co grali koledzy...
Jeśli młody już nie jest bardzo młody - jakieś 12+, to świetnym pomysłem wydaje mi się zaprząc go do współpracy. Zróbcie składaka razem - napiszcie kartkę z wymaganiami, załóżcie budżet, wybierzcie razem jakieś podzespoły, napiszcie przy nich cenę - niech młody też się uczy że portfel nie jest z gumy - lepsza grafika to mniejszy dysk itp...

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 02 lis 2020, 11:03
autor: sagittario
Syn ma 9 lat. Komputer głównie do nauki i zabawy. Dobrze by było aby jakieś przyzwoite tytuły też mógł uciągnąć. Bez cudowania - w domu do grania też jest konsola :)
I żeby nie było... książki też mu kupuję :D

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 02 lis 2020, 11:03
autor: @GUTEK@
Jak masz miejsce to stacjonarny.
Do czego komp ma być:
- jak gry to składak, ale nie z Allegro, tylko samemu dobrać podzespoły
- jak do wszystkiego innego po za graniem to firmowy poleasingowy
Osobiście nie jestem fanem laptopów.

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 02 lis 2020, 11:08
autor: dziobu
Jak masz konsole to olej tu gry. Ja bym celował w laptopa; nawet coś typu Yoga. Można porysować (rysik), poczytać, pograć w coś prostego. Do tego jest stosunkowo mały i nie zagraci biurka.

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 02 lis 2020, 11:11
autor: dragonn
Absolutnie nie składak z allegro, jeszcze nie wiedziałem tam coś porządnego.
Sklepy typu x-kom/morele oferują poskładanie kompa na częściach które sobie u nich zamówisz. Jak nie wiesz jakie to mogę chętnie pomóc ale musisz bardziej określić budżet, bo 2-5 tys to strasznie rozstrzał xD.
Ale zgadzam się też z dziobu

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 02 lis 2020, 11:21
autor: FlameRunner
Jeśli ma być windowsowy pecet między innymi "do CAD", ale nie musi być demon wydajności na najnowszych częściach, to poleasingowy stacjonarny wyjdzie tanio i będzie wygodny do pracy (normalna mysz i normalny duży monitor). Tylko tutaj uwaga, jeśli jednak ma to ogarniać jakieś gry, to trzeba od razu wstawić jakąś nowoczesną kartę graficzną, coś pokroju GTX 1650.

Jeśli odpuścić CAD, i założyć że "nauka i zabawa" oznacza w gruncie rzeczy nie-twórcze zabijanie czasu z użyciem Internetu, to uroku nabiera jakiś zgrabny laptop, a nawet tablet.

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 02 lis 2020, 11:24
autor: japim
9 lat i komputer do zabawy - khmm.
Jeżeli masz konsolę do gier to nie kupuj komputera. 9 latek albo będzie grał w inne głupsze gry albo oglądał ciągle youtuba.
No chyba, że ma lekcje online i musisz to ogarnąć. To bym brał zwykły polizingowy. Jak weźmiesz HP Z400 (albo wyższy, lub odpowiednik Della Precision coś tam coś tam) z którąś Nvidią np FX1800 w dobrej cenie to spokojnie odpalisz na tym nawet wymagającego CAD'a. Obróbki filmu 4K nie pociągnie ale nawet Siemensowego NX uruchomisz na tym - wiem bo mieliśmy takie stacje robocze parę lat temu.

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 02 lis 2020, 11:33
autor: JGFTW
Jak kupuje się kompa do 5k dla 9latka to można powiedzieć, że to "dla dziecka", ale w domyśle "tego dużego" ;)


Jeżeli to nie ma być "do gier" to sądzę, że poleasingowy laptop Della serii Latitude będzie ok.

Od lat użytkuję Delle tej serii jak dotąd nie miałem problemów (co innego z serią np Vostro ;) ) sprzęty działają kupę lat po wiele godzin dziennie (na warsztacie po tygodnie bez wyłączenia).

Sam brałem pod koniec zeszłego roku E5570 z dotykowym ekranem.
Jednak teraz chyba skłaniałbym się na E7510


Jeżeli ma być gejmingowy to tylko składak.
Również stoję przed wyborem kompa w podobnych pieniądzach (do 3500PLN).
Także niejako podepnę się pod temat, prosząc o ocenę gratów.

Na składakach znam się raczej mocno średnio także możemy sobie przybić piątkę ;)


To co ustaliłem jak chodzi o składaka to:
Procesor: AMD Ryzen 5 3600XT (od biedy bez "T")

Płyta główna MSI b450 (najtaniej w zestawie z procesorem 3600X https://allegro.pl/oferta/procesor-amd- ... 9477372190)

Ram 2x16gb HyperX https://www.komputronik.pl/product/6540 ... dimm-.html
zasilacz silentiumPC vero l3 https://allegro.pl/oferta/zasilacz-sile ... 9613603790

Dysk samsung evo plus 970 m.2

Karta graficzna RTX 2060 (może?)

Obudowa to wiadomo.
Może być karton jak budżet się nie zamknię xD

Powyższe wyjdzie ok 5k PLN.

W swoim buildzie biorę 3600X z linka, 16gb ramu i kartę graficzną RX570.

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 02 lis 2020, 11:36
autor: FlameRunner
JGFTW, jeśli chodzi o komputer do gier za 5000 zł, to teraz trzeba siąść spokojnie i poczekać na Ryzen 5600 i RTX 3070. ;)

I pomyśleć już o płycie z PCI Express 4.0

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 02 lis 2020, 11:39
autor: dragonn
FlameRunner pisze:JGFTW, jeśli chodzi o komputer do gier za 5000 zł, to teraz trzeba siąść spokojnie i poczekać na Ryzen 4600 i RTX 3070. ;)
Jakie Ryzen 4600 ;p
Ryzen 5XXX będą, a 3070 tak samo trzeba poczekać na nowy Readony 6XXX. Generalnie jeśli chodzi o kupowanie nowego kompa teraz to bardzo zły moment, lepiej odczekać 2-3 miesiące, albo chociaż miesiąc.

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 02 lis 2020, 11:41
autor: FlameRunner
Tak, pomyliłem numerek, chodziło mi o Ryzen 5600.

Wziąłem 3xxx, dodałem 1000 i wyszło mi 4xxx - a zapomniałem, że już tak nazwali laptopowe. :D

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 02 lis 2020, 18:04
autor: Adinfo
Ze stacjonarnych jak bym brał teraz firmowy "polizingowy" z systemem i w miarę fajny to ten:
HP EliteDesk 800 G2 Tower i7-6700 3.4GHz 16GB 500GB DVD Windows 10 Home PL (tylko SSD bym dał zamiast tego 500GB talerzowego).
https://amso.pl/product-pol-131852-HP-E ... me-PL.html
W razie czego zawsze mogę grafikę do niego wstawić jakąś GTX itp. - przynajmniej procesor w porządku - najwyższy z tej klasy i serii procesorów.

Akurat przed momentem moja lepsza połowa stwierdziła, że nie chce klocka i laptopa tylko, szlag by to...

Za dużo słabszego lapka (też polizing) od tej stacjonarki to już 2500zł około muszę dać (ale z dobrej sprawdzonej serii).

Dostałem info o monitorach co bym mógł mieć od znajomego: LG 23MB35PY-B (270,00), Dell P2317h (360,00), HP EliteDisplay E231 (285,00), HP EliteDisplay E241i (380,00) - jeszcze nie sprawdzałem co do za monitory i który wybrać - potrzebuję do tego kompa co mam teraz drugi bo na jednym monitorze do jakoś ubogo xd.

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 02 lis 2020, 18:21
autor: dziobu
Adinfo pisze:W razie czego zawsze mogę grafikę do niego wstawić jakąś GTX itp.
No własnie nie bardzo.
Jak wstawisz grafikę to pewnie trzeba będzie też zmienić zasilacz. Poza tym zostaje kwestia chłodzenia - biurowe kloce nie są szczególnie przewiewne. I będzie taka smutna łata, taki odpowiednik Endera gdzie zawsze trzeba "coś" jeszcze zrobić.

Jak ma być do gier, to niech będzie do gier - ale od początku.

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 02 lis 2020, 18:27
autor: Adinfo
Zgadzam się z Tobą, że taki oryginalny zasilacz ECO z tej budy nie wydoli. Dlatego z premedytacją nie brałbym małej obudowy typu SFF itp.
Jeżeli chodzi o temperaturę zawsze mogę odwiert boczny wycinkę zrobić i se na drukarce zrobić MEGA wlot na powietrze z krateczką albo plaster miodu itp.

Mam w moim kompie przedpotopowym z 2008 roku taką budę:
https://hexus.net/tech/news/chassis/116 ... er-gamers/
https://www.x-kom.pl/p/51922-obudowa-do ... zarna.html

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 02 lis 2020, 18:42
autor: dziobu
Pewnie że można dziurawić. Wszystko można. Pytanie czy trzeba. 20 lat temu trzeba było. Dziś są fajne i gotowe obudowy; i to takie gdzie ktoś pomyślał o pełnym przewie czy ułożeniu kabli tak by nie przeszkadzały. (btw - mam jeszcze resztki swojej ostatniej stacjonarki - i tak są dziury ;p)

W przypadku kompów biurowych jest jeszcze jeden problem - one często są słabe do rozbudowy. 1-2 złącza do pamięci, 2 (zdarza się!) SATA do dysków, 1-2 PCI-e. I zero bajerów typu "turbo" czy zautomatyzowanych ołwerkloków - czyli brakuje tego co grająca młodzież bardzo lubi.


No dobra. Ja po prostu nie lubię poleasingowych pudeł ;) Kupuje bo nie mam czasu składać, ale tam gdzie idą nie ma żadnych większych wymagań więc to i tak bez znaczenia. Do zastosowań o których mowa w tym temacie w życiu bym takiego nie kupił.

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 02 lis 2020, 18:57
autor: dragonn
Adinfo pisze:Ze stacjonarnych jak bym brał teraz firmowy "polizingowy" z systemem i w miarę fajny to ten:
HP EliteDesk 800 G2 Tower i7-6700 3.4GHz 16GB 500GB DVD Windows 10 Home PL (tylko SSD bym dał zamiast tego 500GB talerzowego).
https://amso.pl/product-pol-131852-HP-E ... me-PL.html
Sorry ale moim zdaniem to nie jest warte swojej ceny ani trochę.
W tej cenie można poskładać coś na Ryzen 5 3400G co zrówna się wydajność CPU jeśli nie przebije tego i7 a do tego ma zintegrowaną grafikę która faktycznie nadaje się do czegoś poza zadaniami biurowymi.

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 02 lis 2020, 19:48
autor: Adinfo
Jeżeli ktoś nie chce typowego składaka to zgodzę się z Tobą co do ceny - chyba, że ktoś chce gotowca z dobrym w miarę procesorem i systemem. Natomiast mam "wrodzone uprzedzenie" do procesorów AMD i tak już zawsze u mnie zostanie - dlatego dla siebie jak bym kupował to nawet do głowy by mi nie przyszło kupienie procesora firmy AMD (tak samo jak zakup Radeona - miałem i już nie zamierzam posiadać), tylko nVidia - niestety 3Dfx już nie istnieje, ach szkoda.

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 02 lis 2020, 21:22
autor: gotji
Przedział cenowy jest dość duży, ale w kwocie 4000-5000zł można złożyć coś ‘mocnego’, zwłaszcza dla 9 latka. Idąc na drobne ustępstwa budżet 3000-4000zł spokojnie wystarczy. Zakładam, że ‘starsze dziecko’ też będzie z niego korzystać :D Jeżeli ma to być komputer do ‘gier’ to warto też sobie zadać pytanie w jakiej rozdzielczości chcemy grać 1080p(FullHD), 1440p(WQHD) czy 2160p(4k)? Jeżeli ktoś nie jest ‘wielkim pasjonatem’ to chyba 1080p spokojnie wystarczy co akurat jest w sam raz na ten budżet. Ma to kolosalny wpływ na cenę GPU, CPU i monitora.

Jak zostało napisane wcześniej obecnie to nie jest dobry czas na kupowanie komputera. AMD obecnie wypuszcza CPU i GPU oparte na Zen 3, która biją konkurencję(Intel, nVidia) wydajnościowo i cenowo. Do tego sparowane CPU i GPU od AMD mają mieć tryb Rage(głupia nazwa, ale co można poradzić), który daje potężny wzrost wydajności. Podobnie jak było z RTX 3xxx zostały wykupione na pniu tak Radeon-y i Ryzen-y też znikną wcześniej niż pojawią się w sklepach. Polecam odroczenie zakupu do przyszłego roku kiedy szał na nową technologię AMD zniknie. Spadną też może ceny płyt głównych na chipsetach X570 bo są obecnie drogie, zaczynają się od 750zł, ale mają obsługę PCIE 4.0.

Laptopy zdecydowanie odradzam. Dobrej jakości laptop kosztuje zdecydowanie więcej. Główną zaletą laptopów jest ich mobilność i za to się płaci. Jeżeli komputer ma stać w jednym miejscu to płaci się za coś czego się nie używa.

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 02 lis 2020, 22:22
autor: dragonn
Adinfo pisze:TNatomiast mam "wrodzone uprzedzenie" do procesorów AMD i tak już zawsze u mnie zostanie
Offtopic ale naprawdę proponuję "zmądrzeć" i popatrzyć na rynek gdzie aktualnie AMD miażdży wszystko co Intel posiada.
Kupowanie teraz Intela (mówi oczywiście o nowych procesorach) to jest kupowanie drogiej, mało wydajnej grzałki a nie procesora.
Obstawiam że miałeś doświadczenie z Buldożerami od AMD, teraz role się kompletnie odwróciły.
Co do Radeonów nowych, jeszcze nie wiadomo ale zapowiada się bardzo dobrze.
Rynek PC jest taki że swoje "uprzedzenia" trzeba weryfikować co kilka lat.

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 02 lis 2020, 23:43
autor: carving85
No aktualnie Intel ma w sumie sens jeżeli chcesz komputer 100% pod gry wtedy nadal intel wygrywa. Ale też tylko wtedy jeżeli pominiemy cenę :D
Bo biorąc pod uwagę cenę do wydajności to intel nie ma podjazdu.

Więc tak jak dragonn pisze lepiej zmądrzeć i brać procek AMD

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 02 lis 2020, 23:52
autor: riczi
Posłuchaj się i kup AMD , miałem to samo podejście i nie chciałem o niczym innym slyszec. Kupiłem procek AMD zmieniłem płytę i teraz mam uraz do Intela :) i tak kupowałem komputer głównie pod gry i się nie zawiodłem i jestem nadal mile zaskoczony ryzenem

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 03 lis 2020, 08:35
autor: gotji
carving85 pisze:No aktualnie Intel ma w sumie sens jeżeli chcesz komputer 100% pod gry wtedy nadal intel wygrywa. Ale też tylko wtedy jeżeli pominiemy cenę :D
Bo biorąc pod uwagę cenę do wydajności to intel nie ma podjazdu.

Więc tak jak dragonn pisze lepiej zmądrzeć i brać procek AMD
Nawet tutaj Intel zaczyna przegrywać. Pierwsze testy pokazują, że mimo niższej częstotliwości zegarów w procesorach AMD to i tak wydajność jest lepsza dzięki zwiększeniu liczby operacji na cykl. I tam gdzie Intel zawsze miał przewagę, czyli 'single thread performance', tam AMD zaczyna ich przeganiać. Mam nadzieję, że Intel się w końcu ogarnie bo od kilku lat nie robi praktycznie nic i sprzedaje te same CPU w nowych opakowaniach.

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 03 lis 2020, 10:15
autor: sagittario
Super. Dzięki za odpowiedzi.
Teraz tak-może wprowadziłem w błąd jeśli chodzi o składaka z alle. Chodziło mi bardziej o szukanie części na alle i złożenie z tego coś przyzwoitego. Niekoniecznie nowości. Mogłyby być to podzespoły, które są z "poprzedniej" generacji. Co do kart grafiki to jednak niech to będzie typowy "gamingowy" produkt. To, że raz na jakiś czas wykorzystam CADa to nie ma znaczenia.
Co do stacjonarki to miejsce na biurku się znajdzie ale jednak laptop ma to do siebie, że można go schować bądź przenieść w inne miejsce domu jeśli zajdzie taka potrzeba.
Czy Intel czy AMD nie ma znaczenia. Od ostatniego czasu kiedy składałem komputer minęło tak wiele czasu, że nawet już nie wiem co jest grane w nowościach.

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 03 lis 2020, 10:29
autor: carving85
No to musisz się zastanowić co wolisz.
Bo laptop w cenie stacjonarki będzie 20-30% słabszy niż stacjonarka.

Jak jest miejsce to brałbym stacjonarkę i szedł w wydajność.

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 03 lis 2020, 11:36
autor: tomasi
Składak na pewno o wiele bardziej wydajny, pytanie tylko czy faktycznie potrzeba takiej wydajności?
Za tę kwotę możesz kupić laptopa nawet z i7 czy też amd 4xxx, które będą wydajne także i w CAD, równie dobrze może to być 17 cali (patrzyłbym na takie, które mają więcej niż 1 miejsce na dysk twardy). Jak chcesz przyszłościowo, to laptop z thunderboltem, wtedy nawet zewnętrzną kartę można podłączyć, ale w sumie nie wiem czy to jest gra warta świeczki.
Skoro masz konsolę, to gry raczej tam, a wydajny laptop wystarczy naprawdę na długo- -szczególnie, że większość czasu to będzie youtube i internet.
Wcześniej miałem ROG Asusa (prawie 5 lat, zmieniłem bo nie mogłem oglądać filmów 4k na HDR, rwało, reszta działała super), teraz mam Hyperbook i7, 32GB RAM, RTX2060, 2x2TB plus 1TB, ale generalnie nie polecam tej firmy, wątpię by mi wytrzymał tyle samo.

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 03 lis 2020, 12:00
autor: arkomania.pl
Pracuję w branży IT. Zopatrujemy firmy
w sprzęt, różnego rodzaju.
Kupowanie w obecnej chwili notebooka jest nieopłacalne.
Od końca marca do dnia dzisiejszego ceny notebooków
klasy i3-i5-i7/8GB/SSD256PCI-e/W10Pro
wzrosły o 500-600 zł netto w zakupie od dystrybutorów.
Trudno je nawet kupić u dystrybutorów. Jest tzw. polowanie.
Ceny są urojone. Stało się to za sprawą zdalnej pracy.
Nawet notebooki poleasingowe zdrożały i trudno coś sensownego wybrać.
Komputery stacjonarne nie uległy wariacjom cenowym.
Zdrożały około 50-150 zł netto (DELL/FUJITSU/HP).
Procesory notebookowe to nie te same procesory co używane w komputerach przenośnych!!!!!!
Są z natury o wiele słabsze.

Najlepiej opłaca się złożenie komputera z nowych części.
Jest to wariant najbardziej opłacalny w stosunku do uzyskanej jakości.

Ogólnie poradzę na co zwrócić uwagę:

- płyta z obsługą dysków SSD po PCI-e
- dysk SSD z dość dużym transferem powyżej R/W 1600MB/s 1000MB/s
są już niewiele droższe od SATA.

Dalej jak kto woli, AMD czy INTEL nie ma znaczenie.
Praca na komputerze nie polega na patrzeniu na Benchmarki.

Komputer stacjonarny ma większy okres eksploatacji.

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 03 lis 2020, 12:11
autor: carving85
tomasi pisze: teraz mam Hyperbook i7, 32GB RAM, RTX2060, 2x2TB plus 1TB, ale generalnie nie polecam tej firmy, wątpię by mi wytrzymał tyle samo.

Tylko trzeba pamiętać że procesor i7 czy nawet karta RTX2060 która ma taką samą nazwę będzie słabsza w laptopie niż w PC.

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 03 lis 2020, 12:44
autor: tomasi
carving85 pisze:
tomasi pisze: teraz mam Hyperbook i7, 32GB RAM, RTX2060, 2x2TB plus 1TB, ale generalnie nie polecam tej firmy, wątpię by mi wytrzymał tyle samo.
Tylko trzeba pamiętać że procesor i7 czy nawet karta RTX2060 która ma taką samą nazwę będzie słabsza w laptopie niż w PC.
Pełna zgoda, jednak do normalnego użytkowania jest to nawet aż nadto. Nie brakuje mi mocy, brakuje mi baterii. ;)

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 03 lis 2020, 13:03
autor: dragonn
Przy takiej cenie tego Hyperbook to ja polecam ASUS Zephyrus G14 który jest praktycznie równie wydajny a potrafi działać na baterii 10h (magia AMD :D). Do tego jakością wykonania bije każdego Hyperbooka na głowę.
I to wszystko w 14 calach (do pracy stacjonarnej oczywiście zewnętrzny monitor, klawiatura i myszka).

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 03 lis 2020, 13:10
autor: carving85
Dokładnie aktualnie nowe procki mobilne AMD biją na głowę Intela. Jedyny minus na razie słaba dostępność ale znajdzie się już coś ciekawego.
Więc jak wygra laptop to zdecydowanie polecam z prockiem AMD

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 03 lis 2020, 14:39
autor: dziobu
carving85 pisze:Bo laptop w cenie stacjonarki będzie 20-30% słabszy niż stacjonarka.
40-50 albo więcej. Mój serwer jest starszy od laptopa o ~2 lata, procesor starszy o 2 generacje a pamięć o jedną - i jest znacznie wydajniejszy.

Laptop nigdy nie będzie tak wydajny bo nie taki ma cel. Nawet te sześciokilogramowe wynaturzenia dla graczy z dwoma zasilaczami to tylko łata na coś co w stacjonarce można zrobić bez problemu.
Sam używam laptopów klasy "stacja robocza" bo tak mi najwygodniej i w sumie najtaniej, ale patrząc czysto na wydajność to głupota. I to droga. Za to przenośna :D


btw.
Też nie przepadam za AMD. Może biją na głowę wszystko inne, ale co się namordowałem z tym badziewiem to nikt mi nie odda.

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 03 lis 2020, 14:42
autor: carving85
dziobu pisze:
carving85 pisze:Bo laptop w cenie stacjonarki będzie 20-30% słabszy niż stacjonarka.
40-50 albo więcej.

Zgadzam się. Ale nie chciałem przesadzić. :D

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

: 04 lis 2020, 18:45
autor: Adinfo
dragonn pisze:Offtopic ale naprawdę proponuję "zmądrzeć" i popatrzyć na rynek gdzie aktualnie AMD miażdży wszystko co Intel posiada.
Wkręciłęś mnie skutecznie! :shout:

Przekopałem polizingi rozsądne (laptopy) - stosunek mocy CPU do ceny mnie "rozbawił inaczej" i olałem, moja nie chciała stacjonarki i zasponsorowała lapka. "Niestety" tam siedzi Ryzen, szlag by to bo mam ten uraz, muszę z tym jakoś żyć, że tam CPU ma 12k na passmarku "tylko", kiedy moja biedna stara stacjonarka z Q9550 ma nieco ponad 2200pkt, szkur....... trudno.

Wybór padł na ten model ACER Aspire 5 Ryzen 5 4500U 8G 512GB SSD W10
https://www.mediaexpert.pl/komputery-i- ... a-15-6-w10

Ofkors z powodu grzania tego CPU podkładkę chłodzącą pod lapka też wziąłem. Zobaczymy co to jest warte. ACERy miałem w robocie jakieś, w domu starego lapka też moja miała i nie było z tym większych problemów oprócz wydajności CPU. Jeszcze nie patrzyłem ale RAMu powinno się mu dać dołożyć do 16GB. To ma być komp do pracy zdalnej i niemulącej pracy codziennej, więc z tym prockiem na pewno zda egzamin. Ewentualnie zapas dla FreeCAD i Cury jak mój stary łup padnie xd

Co ciekawe ten lapek ma 45W zasilacz, myślałem, że będzie większy, pobór energii też rozsądny.