Strona 1 z 1

Głośność silników krokowych - GCODE testowy...

: 03 lis 2020, 14:18
autor: Reactor87
Panowie czy jest gdzieś jakiś rodzaj testera głośności silników krokowych? Chodzi o to, że chcę je wyciszyć między innymi poprzez gumy amortyzujące i usłyszeć i porównać różnice. Chodzi mi o jakiś gcode, gdzie są krótkie ruchy jałowe (lewo/prawo) w danej osi. Chcę założyć na oś X amortyzator, a Y pozostawić bez amortyzatora i odsłuchać różnice...

Re: Głośność silników krokowych - GCODE testowy...

: 03 lis 2020, 14:36
autor: morf
mysle ze to najbardziej zalezy od predkosci, dla kazdej konstrukcji jest pewna predkosc, przy której calosc rezonuje.

Moze po prostu kombinacja G1 .... w notatniku?

Re: Głośność silników krokowych - GCODE testowy...

: 03 lis 2020, 14:41
autor: czasnagli
G28 X0 Y0 Z0 ; Assuming a 200 × 200 × 180 mm volume
G1 F3600 ; Base speed 100 mm/s
M204 S1000
G1 X100 Y100 Z30 ; Center all axes

G1 X0 ; Traverse X 3 times
G1 X200
G1 X0
G1 X200
G1 X0
G1 X200
G1 X0

G1 Y0 ; Traverse Y 3 times
G1 Y200
G1 Y0
G1 Y200
G1 Y0
G1 Y200
G1 Y0

wrzuć do notatnika i zmień rozszerzenie na .gcode
Z mojej strony - odpuść amortyzatory. Fakt - zmniejszają hałas, ale lepiej jak zastosujesz ciche stepsticki i zastosujesz amortyzujące nóżki (drukowane lub piłeczki do squasha super slow)

Re: Głośność silników krokowych - GCODE testowy...

: 03 lis 2020, 14:42
autor: Reactor87
Nie chcę nikogo angażować aby mi specjalnie napisał kod, a sam nie mam o tym pojęcia. Dlatego pytałem o jakiś gotowy plik z ruchami jałowymi osi X,Y oraz E.

Re: Głośność silników krokowych - GCODE testowy...

: 03 lis 2020, 14:48
autor: morf

Kod: Zaznacz cały

 G1:  Linear Move: Add a straight line movement to the planner
[X<pos>]   [A coordinate on the X axis]:
[Y<pos>]   [A coordinate on the Y axis]:
[Z<pos>]   [A coordinate on the Z axis]:
[E<pos>]   [The length of filament to feed into the extruder between the start and end point]:
[F<rate>]   [The maximum movement rate of the move between the start and end point. The feedrate set here applies to subsequent moves that omit this parameter.]:
Przyklad podał Kolega wyżej.

Predzej dac "ciche stepstiki" niz te gumy

Re: Głośność silników krokowych - GCODE testowy...

: 03 lis 2020, 14:49
autor: Reactor87
Dzięki za kod! :) Napisz mi, czemu nie polecasz amortyzatorów? (Mam ender 5, a tam nie da się wymienić stepstików tak łatwo)

Re: Głośność silników krokowych - GCODE testowy...

: 03 lis 2020, 15:04
autor: dziobu
To tu masz tego więcej: https://marlinfw.org/meta/gcode/

Amortyzator wprowadza element elastyczny w mocowaniu silnika. Jest spora szansa że zauważysz to na ściankach wydruku.

Re: Głośność silników krokowych - GCODE testowy...

: 03 lis 2020, 15:26
autor: Reactor87
Rozumiem. W takim razie hmmm. Na jakich szybkich testowych wydrukach będę w stanie dostrzec ewentualnych różnic w druku?

PS: Czy TL smoothery na oryginalnych slapstickach Ender 5 mają sens? Gdzieś czytałem, że mają sens, ale na wybranych układach i nie wiem czy na tych układach jest też Ender 5.

Re: Głośność silników krokowych - GCODE testowy...

: 03 lis 2020, 15:29
autor: TDI-CAD
Bardzo często silniki pięknie graja przy dużych okręgach, warto dorzucić taki kod.

Re: Głośność silników krokowych - GCODE testowy...

: 03 lis 2020, 16:52
autor: Berg
silniki skutecznie wycisza się poprzez:
1. użycie stepstikow tmc2209
2. zastosowanie napięcia 24V
3. wymianę silników na dobre 400 krokow
4. poprawa obudowy tak, by nie rezonowala
5. postawienie drukarki na płycie np betonowej, granitowej itp.

W dodatku powyższe zabiegi poprawiają również jakoś wydruku.

Wszelkie inne zabiegi, diodowe tł-smoothery, dumpery albo nie dają nic albo dają ale kosztem jakości druku.

Re: Głośność silników krokowych - GCODE testowy...

: 03 lis 2020, 18:47
autor: Reactor87
To jest Ender5... Budżetowa drukarka! Idąc tą drogą można i wydać 10k, albo i więcej by uzyskać perfekcyjny wydruk, a to przynajmniej dla mnie nie ma sensu...

Re: Głośność silników krokowych - GCODE testowy...

: 03 lis 2020, 19:10
autor: Andrzej_W
Zamiast amortyzatorów silników wymienić elektronikę na SKR E3 mini. Pasuje w miejsce oryginalnej elektroniki wszystkie przyłącza też, ma ciche stepstiki. Odrazu będzie ciszej. Po tym wymieniasz wentylatory na jakieś cichsze i można spać przy niej

Re: Głośność silników krokowych - GCODE testowy...

: 03 lis 2020, 19:13
autor: Reactor87
Są takie plany, ale to może kiedyś i może jak się obecna płytka się uszkodzi. Amortyzatory są strasznie tanie i zostały zakupione przy okazji innych zakupów tak jak i TL Smothery. Więc z ciekawości to wszystko robię i przy okazji innych zakupów.

Re: Głośność silników krokowych - GCODE testowy...

: 03 lis 2020, 20:11
autor: morf
Okej z drugiej strony po co pytasz jak i tak chcesz używać tych gumek...
Wzmagają tylko echo na wydrukach

Re: Głośność silników krokowych - GCODE testowy...

: 03 lis 2020, 21:27
autor: Holgin
Wszystko robisz na opak... tl smoother to też dyskusyjna sprawa ;) formalnie, elektronicznie, stosowanie ich to błąd

Re: Głośność silników krokowych - GCODE testowy...

: 03 lis 2020, 21:29
autor: dragonn
Reactor87 pisze:To jest Ender5... Budżetowa drukarka! Idąc tą drogą można i wydać 10k, albo i więcej by uzyskać perfekcyjny wydruk, a to przynajmniej dla mnie nie ma sensu...
Tym podejściem pokupujesz masę niepotrzebnych pierdół które i tak nic nie zmienia jak smoothery czy mocowania silników. A później kupisz drugi raz porządne części albo walniesz wszystko w kąt i tyle z tego będzie.

Re: Głośność silników krokowych - GCODE testowy...

: 03 lis 2020, 21:40
autor: Reactor87
a czemu miałbym wszystko walnąć w kąt?

Re: Głośność silników krokowych - GCODE testowy...

: 03 lis 2020, 21:49
autor: 1kamil
Właśnie. SKR mini i załatwia większość problemów. Potem zostają wszelkiej maści wentylatory jedynie.

Czemu w kąt? TL smoothery są niepotrzebne, a wręcz nie powinny być stosowane z TMC.

Re: Głośność silników krokowych - GCODE testowy...

: 03 lis 2020, 22:52
autor: Berg
Reactor87 pisze:To jest Ender5... Budżetowa drukarka! Idąc tą drogą można i wydać 10k, albo i więcej by uzyskać perfekcyjny wydruk, a to przynajmniej dla mnie nie ma sensu...
Jakieś 180zł elektronika razem ze stepstikami MKS SKR 1.4 Turbo + tmc2209
No to zrobi 90% roboty

Ew. dodatkowo:
120zł zasilacz 24V
ew. jeszcze lepie:
dwa silniki 0.9' na XY 150zł

Re: Głośność silników krokowych - GCODE testowy...

: 05 lis 2020, 00:41
autor: Reactor87
No ok... Przemyślałem to no i odpuszczam sobie smoothery. Zostawiłem sobie tylko gumy amortyzujące, gdyż za dałem całe 3,60zł za 4szt :) Wiec to zostawiam i zobaczę jak to działa :)

PS: Ender5 ma w oryginale zasilacz 24V (chyba 15A). Czy ten zasilacz będzie wystarczający dla zastosowania zmian zaproponowanych przez "rafaljot"?

Re: Głośność silników krokowych - GCODE testowy...

: 05 lis 2020, 04:03
autor: Igor
A może by tak ten hałas wykorzystać? W czasach świetności demosceny Commodore 64 modne były tzw. drive composery. Stacja dyskietek miała własny procesor, 32 kB RAM i silnik krokowy od przesuwu głowicy. Chłopaki pisali demka, które wykorzystując magnetostrykcję i drgania mechanizmu, wygrywały melodyjki na napędzie dyskietek.

Re: Głośność silników krokowych - GCODE testowy...

: 05 lis 2020, 07:14
autor: JohnJames

Re: Głośność silników krokowych - GCODE testowy...

: 05 lis 2020, 16:41
autor: Stanley_B
dziobu pisze:Amortyzator wprowadza element elastyczny w mocowaniu silnika. Jest spora szansa że zauważysz to na ściankach wydruku.
A oprócz echa na wydrukach możesz też mieć inne kłopoty.

Ja wywaliłem gumy też z innego powodu:
20201105_152323.jpg
W delcie pękły dwa narożniki. Guma jest przykręcana na dwie śruby po przekątnej. To dało dodatkowe obciążenia na konstrukcję.

Re: Głośność silników krokowych - GCODE testowy...

: 05 lis 2020, 18:23
autor: Reactor87
Te mocowania silników to z czego wykonane?

Re: Głośność silników krokowych - GCODE testowy...

: 07 lis 2020, 14:52
autor: Stanley_B
Z jakiegoś nieznanego plastiku z formy wtryskowej. Może to czarny nylon, ale za żółtymi nie nadążysz.