Strona 1 z 1

Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 04 lis 2020, 18:50
autor: morf
Z innej beczki
czy ktoś używał może takiej zgrzewarki foliowej do żywności, która można często nabyć w marketach typu Lidl czy Bieda pakując próżniowo szpule z filamentami?

Mam taką tendencję do otwierania nowych szpul różnych kolorów i materiałów nie koniecznie potem ich używając często.
Większość producentów wpadla już na to że torby mają takie zaciskowe zapięcie ale nadal nie wszyscy.

Pomyślałem że warto byłoby mieć możliwość pseudo próżniowego zafoliowania takich szpul.

Coś godnego polecenia?
Dzięki

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 04 lis 2020, 19:06
autor: dziobu
Mam takie coś (losowa aukcja):
https://allegro.pl/oferta/prozniowa-pak ... 9072440673
Fajne, działa. Nie wiem co o tym można napisać więcej. W tej klasie chyba wszystkie są identyczne.

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 04 lis 2020, 19:16
autor: Olson
A nie myślałeś nad woreczkami strunowymi próżniowymi tego typu: https://a.aliexpress.com/_B0i1fE ?

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 04 lis 2020, 19:19
autor: morf
Miałem takie duże kiedyś do pakowania odzieży z zaworkiem pasującym do podłączenia np odkurzacza.
Niestety po kilkunastu dniach jednak sie rozszczelnialo.
O istnieniu takich dopasowanych do szpuli nie widziałem :)

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 04 lis 2020, 19:24
autor: Olson
W sumie tutaj zapewne też będzie występował ten sam problem. Tylko kwestia w jakim tempie.

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 04 lis 2020, 19:27
autor: czasnagli
zgrzewarka próżniowa jak chcesz przechować na dłużej - pakujesz i odkładasz gdzieś w kąt.
Kupiłem takie jak Olson podał w linku - bardzo przyjemne worki choć minimalnie wpuszczają powietrze. Rolka wchodzi bez problemu, w dowolnym momencie możesz wyciągnąć szpulę i w jej miejsce włożyć inną. Tylko trochę namachać trzeba się tą pompeczką ;)

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 04 lis 2020, 19:48
autor: dziobu
Część z tych zgrzewarek próżniowych ma opcje podpięcia wężyka i pompowania z takich toreb.

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 05 lis 2020, 12:33
autor: FlameRunner
Przemysłowo stosuje się raczej pakowarki próżniowe komorowe, ale zasada działania jest dokładnie taka sama: zabrać powietrze i zamknąć worek.

Jeśli weźmiesz pakowarkę próżniową listwową (choćby tanią marketówkę), odpompujesz powietrze i dobrze zgrzejesz (uważając przede wszystkim żeby nie zagiąć folii w miejscu zgrzewu), to będziesz miał filament zafoliowany równie dobrze jak nowy.

PS Pakowarka próżniowa listwowa wymaga worków moletowanych. Worki gładkie co najwyżej zgrzejesz, bez możliwości odciągnięcia powietrza.
morf pisze:Miałem takie duże kiedyś do pakowania odzieży z zaworkiem pasującym do podłączenia np odkurzacza.
Niestety po kilkunastu dniach jednak sie rozszczelnialo.
Tutaj bym winił właśnie ten zaworek.

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 05 lis 2020, 14:47
autor: emartinelli
jakiś czas temu dodrukowywałem zaworek do tych worków z ikea bo się łamały jak szalone, ale po wstawieniu drukowanego działa :). Z tego co widzę to juz parokrotnie zmieniali zaworki i do tych obecnie sprzedawanych nie pasuje mój wydruk. O ile sam worek nie ma dziury to z zaworkiem da się coś zrobić :)

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 14 sty 2021, 09:38
autor: morf
Z innej beczki znalazłem ostatnio "zareklamowane" ma Twitterze
https://www.polyalchemy.com/products/na ... bag-bundle

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 14 sty 2021, 09:54
autor: marek91
Kiedyś na początku dzialalności używaliśmy takich zgrzewarek i worków moletowanych, jeśli worek ma złe wymiary (tz. jest za krótki) to rogi mają tendencję do wyrywania się ze zgrzewarki.
Istotna jest też grubość worków, te na allegro są zbyt cienkie, my mieliśmy specjalnie produkowane dla nas.
Z cienki worek przeciera się w miejscach gdzie są jakiekolwiek wystające elementy.
Do zastosowania domowego taka maszyna powinna się sprawdzić, tylko pamiętaj że worki muszą być moletowane tak jak napisał użytkownik FlameRunner.

p.s Warto też zwrówić uwagę na szerokość zgrzewu! Szpulki o średnicy 20cm wymagają worka o szerokości 30cm.

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 14 sty 2021, 11:46
autor: Artu

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 15 sty 2021, 08:47
autor: Julian
Również polecam listwową z workami moletowanymi.
Mamy w firmie taką za około 200 zł. Pakuje dzielnie trzeci rok po kilka sztuk dziennie i póki co połamały się zaczepy ale działa.

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 15 sty 2021, 10:47
autor: mobile4you
morf pisze: [...] Coś godnego polecenia?
Dzięki
Kupiłem i używam z Createbot. Na razie bardzo dobre.
PS. Tańszych nie znalazłem ale trzeba czekać na promocję, jest wtedy taniej o połowę.
Createbot.PNG
https://www.aliexpress.com/item/1005001321114582.html

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 15 sty 2021, 18:55
autor: Stanley_B
Jako że zrobiłem wieszak na ścianę też szukałem sensownych worków. Znalazłem znacznie taniej, bo o ok. 50% - z darmową wysyłką i 30 szt. za 15 funtów, a nie 20 szt. za 19 F + 1.20 wysyłka

https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... 2e0e6RogXH

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 15 sty 2021, 19:42
autor: morf
Wspaniale pozdrawiamy wszystkich w Funtach. To takie niemainstreamowe podawać w Funtach zamiast źle USD lub PLN :)

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 15 sty 2021, 19:56
autor: Andrzej_W
morf pisze:Wspaniale pozdrawiamy wszystkich w Funtach. To takie niemainstreamowe podawać w Funtach zamiast źle USD lub PLN :)
Oj nie czepiaj się :D podał w tej walucie w której zarabia. Mógł napisać że morsuje :DD nie jest źle.
Stanley_B napisz jak to trzyma próżnię.

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 15 sty 2021, 21:16
autor: dawidex7
A te najtańsze z allegro coś są warte? Tańsze nawet niż z ali. Warte to coś w ogóle, czy szkoda sobie zawracać 4 litery, próbował ktoś?
https://allegro.pl/oferta/worek-proznio ... 7682561654

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 15 sty 2021, 21:31
autor: Pjoter
Moje doświadczenie z takimi workami - jedna ostrzejsza krawędź lub szarpnięcie i worek jest porwany. Nie mam pojęcia jakiej firmy używałem worek, matka dostała od kogoś gdy się przeprowadzaliśmy. Z ojcem chyba wszystkie rozwaliłem gdy próbowaliśmy delikatnie coś do nich pakować.

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 15 sty 2021, 23:11
autor: Stanley_B
morf pisze:Wspaniale pozdrawiamy wszystkich w Funtach.
Spoko @morf, też Cię serdecznie kolego pozdrawiam. Jeżeli chcesz, to nawet w Chińskich Renminbi. Funt to tylko jedna z wielu dobrych walut na świecie. Ale mi akurat dobrze pasi, bo pracuję i mam :yahoo: :rotfl:
Siedzę na dupie i mi płacą. I będą... Jak na razie do końca kwietnia.

A ja mam dostatecznie dużo czasu teraz, żeby z wami pisać.

=== Parę słów off-top - Ja rozumiałem takie reakcje kilkanaście lat temu, że (my) Polacy jesteśmy tacy zajebiści i wogóle pępkiem świata, że nas nie doceniają, ale teraz mam już przewartościowane to wszystko. Nie jesteśmy tacy zajebiści, ale tacy zakompleksieni i zacofani.
Na świecie jest znacznie mniej agresji, krytyki i 'co ludzie powiedzą', czy ' narodowego 'pazura', czy zazdrości...
=== Koniec off-top.

Wracając do worków...
Jak to trzyma? No jeden z worków mi puścił. Ale słownie jeden.
Po oględzinach zaworka wyszło, że był jakiś defekt. Pozostałe spoko. Może nie wiecznie szczelne, ale gdy używam po np. miesiącu, to ciągle trzymają.
BTW. Ja często zostawiam szpulę na grzejniku, żeby ją podsuszyć, a potem ładuję do wora z woreczkiem silikantu (też z grzejnika). Zimą to działa, latem już gorzej.
Fakt, że pompką trzeba trochę popracować I po jakimś czasie dociągam niektóre worki, ale tylko niektóre. I jak zza tą kasę to... Proszę Cię...
Meksyk.

No za taką kasę to bym się zdziwił, gdyby było inaczej.

BTW - Pjoter - zgadzam się z Tobą - wszystko zależy, jak komu leży. Ja uważam na krawędzie, a Ty jeździsz po bandzie. Dlatego u mnie nie pękają, a Ty potrzebujesz czegoś innego. Proste.

BTW2 - szarpię nimi na wszystkie strony, ale kurła nie chcą pęknąć.
Nawet na pewno miałeś coś innego, z cienkiej folii. Spotkałem coś takiego z Ali. I zapewniam, że to nie to samo.

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 15 sty 2021, 23:26
autor: Pjoter
1. Po prostu w PL zadko kiedy mam okazję przeliczać z funtów. Mi też ta waluta nie pasuje, wolę euro (jesteśmy w Europie, nie to co UK :D) lub dolary.
2. Mówiłem strikte o workach do ubrań z allegro
3. Jaka temperaturę ma szpula z grzejnika? Jesteś pewny że ja suszysz? Było już kilkukrotnie na ten temat na forum. Jeśli nie przekraczasz 60*C to obstawiam ze nie suszysz, a jedynie zapobiegasz dalszemu pochłanianiu wilgoci (a to dwie różne rzeczy).

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 15 sty 2021, 23:58
autor: Stanley_B
Pjoter - dokładnie, jak piszesz. Ja jej nie suszę, ale zapobiegam. Worki z kryształami suszę w piekarniku, a to jest jedynie jako dodatek.

Robię np. wydruk wielu kolorów i zamiast trzymać na półce, wrzucam na grzejnik. O tak:
20210115_224746.jpg
Dzięki temu jest on 'nie bardziej wilgotny' hehehe... No wiesz... Zawsze jakiekolwiek działanie jest lepsze, niż jego brak.
Nie robiłem super pomiarów, ale na ten moment domowa meteo stacja podaje, że mam w domu 29%, a na dworze 64% wilgotności.

W ciągu dnia obracam regularnie szpulę i wiem, że jest 'wysuszona' do tych np. 30%. Potem do wora i może tak czekać lata.
Ale... Mówimy o PLA i ABS. Nie powiem o innych. Bo to jest już temat dla naszych twardzieli z forum.

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 16 sty 2021, 09:30
autor: Abys
Skoro masz tyle czasu to może przeliczaj na pln(albo chociaż usd) , mówisz o szacunku że my to źli i się czepiają a patrzyłeś na siebie?
Może warto zacząć od siebie, na UK forum to im piszesz w PLN?

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 16 sty 2021, 10:01
autor: Artu
Nie macie innych problemów :shock:

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 17 sty 2021, 21:37
autor: Stanley_B
Pjoter pisze:1. Po prostu w PL zadko kiedy mam okazję przeliczać z funtów.
Sorki, no nie pomyślałem o tym. Nie mam tych odruchów. Postaram się następnym razem. Ale najprościej zrobić x5 tak ogólnie.
Pjoter pisze:Jaka temperaturę ma szpula z grzejnika? Jesteś pewny że ja suszysz?
Na pewno nie suszę, to wiemy, bo żaden kaloryfer tego nie zrobi. Trzeba znacznie więcej czasu i temp.
A szpula ma ogólnie ... 40-45 st.C max.

BTW. Moje maile mają czasem 'skrót myślowy', bo piszę na paru obcojęzycznych forach.

Wracając... Mam do morza jakiś kilometr. W tej chwili w domu mam 21.3 st. C, 34% a na dworze 4.7 st. C i 76% wilgoci. Gdybym zostawił szpulę na drukarce, to w ciągu połowy dnia ona naciąga dużo wilgoci, bo grzejniki nie grzeją (jest inny system grzania, niż w PL - gazowe na żądanie albo prąd).

Dlatego sprawdziłem wielokrotnie, że do bieżącej pracy w zupełności wystarczy, gdy trzymam szpule na grzejniku i one nie pogarszają parametrów na czas np. tygodniowego projektu (czyli po polsku - zapobiegam zawilgoceniu niskim kosztem).

A najbardziej uparte/stare/kiepskie wygrzewam/suszę w piekarniku na 60-80 st.C przez ok. 2 godz. I do wora z pompką... ;)

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 17 sty 2021, 21:43
autor: mcxmcx
Nie wiem jak możecie wytrzymać przy takich niskich %wilhotnosci.

Ja mam centralne :) z piecyka, jak każdy w UK i oczyszczacz pokazuje mi przykładowo 19° i 56-60%.

Jak mam mniej niż 55 to zaczyna się nawilżanie.
Kiedyś też myślałem że mniej to lepiej, ale od kiedy nawilzacz działa to rodzina czuję się lepiej. Serio.

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 17 sty 2021, 22:02
autor: morf
/OT dokładnie u mnie też 55-60%

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 17 sty 2021, 22:16
autor: Stanley_B
... Ale nie mieszkacie tak blisko morza. Już próbowałem.
Gdybym dopuścił 60% to by mi chusteczki do nosa w pudełku same smarkały :rotfl2: :crazy: :wave:
Ale za to lufciki są uchylone cały rok. I jest gites. No każdy orze jak może.

I pamiętajcie koledzy, żeby przeliczać na euro.

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 27 sty 2021, 14:18
autor: Berg

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 28 sty 2021, 20:32
autor: Stanley_B
Jak na razie worki trzymają ponad 6 tyg. i jest dobrze.
BTW. Worki pomieszczą szpule tylko do 1 kg.
20210128_155307.jpg
20210128_155335.jpg
20210128_155436.jpg
20210128_155445.jpg
20210128_155513.jpg

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 28 sty 2021, 20:42
autor: Berg
o to masz fajniejsze te worki. Do moich (t z linku powyżej) to chyba by dwie szpule weszły. Przez to trzeba dłużej pompować

Re: Próżniowa zgrzewarka do żywności a pakowanie filamentów

: 28 sty 2021, 21:11
autor: Stanley_B
Powiem ci Berg, że też podobają mi się. Jedna strona ma siatkowy wzór i to w całości jest porządnie zgrzane.

A... co do worków jeszcze jedno. Żeby mieć lepszą szczelność po wypompowaniu trzeba nacisnąć zawór kciukiem, żeby mieć pewność przylegania folii zaworu. Ona (folia zaworka) jest zgrzana punktowo i chyba też przyklejona jakoś. Nie powinno nic się dziać, ale tak radzi producent.

W ten sposób "naprawiłem" jedyny nieszczelny worek.