avikowe wydruki

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
aviko
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 24
Rejestracja: 01 gru 2016, 11:01
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: i3 alu, hackerbot
x 6
Kontakt:

avikowe wydruki

Post autor: aviko »

uznalem ze czas zalozyc jakis temat i w nim uzewnetrzniac swoje zmagania, moze komus sie przyda.

eksperymentuje z uzyciem arkusza z poliweglanu zamiast szyby, w casto dostepne byly 50x50cm o grubosci 2mm i taka nabylem, pierwsze proby zakonczone problemami z oderwaniem wydruku, postanowilem zmatowic, na poczatkek zmatowilem papierem sciernym, odchodzi lepiej... trzecia proba po zmatowieniu powierzchni acetonem, wyszlo jeszcze lepiej jednak przy czwartej probie musial sie dostac jakis paproch i w 2 obszarach odstep byl mniejszy i zespawalo abs z podlozem, ech trudno sie mowi, czas na kolejne podejscie mam nadzieje ze ostatnie... nowa "szybka" docieta na wymiar, odtluszczona i spryskana 3dlak. wydruk testowy ponizej, jak dla mnie jest dobrze. czekam na konstrukywna krytyke jesli jeszcze jest cos do poprawki.

dlaczego poliweglan a nie szyba? po to zeby w razie z problemem oderwania wydruku wyjac formatke i wygiac w rekach czego szyba nie zrobie.

proba #1 za mocno

https://www.youtube.com/watch?v=k3so4mkbTog

proba #2 lepiej

https://www.youtube.com/watch?v=7nklrBW5Nhc

podejscie #3 z normalnym, wysokim wydrukiem

https://www.youtube.com/watch?v=nRqkRlY2dYA

czwarta proba na swiezej formatce i po spryskaniu 3dlakiem, kwadrat 150x150mm o wysokosci 0,2mm

https://youtu.be/JaAyJ_dyKbE
https://youtu.be/8UhCu42IHW0
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 1
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: avikowe wydruki

Post autor: marek91 »

Bardzo mi sie podoba opcja "wygnij stół a wydruk sam odpadnie" taki pomysł mieli chyba twórcy jednej z drukarek na ks.

p.s czym ty nagrywałeś te filmy? rozdzielczość jak 15 lat temu :D
Awatar użytkownika
kswiorek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 242
Rejestracja: 30 gru 2016, 12:37
Lokalizacja: Wiórek (pod Poznaniem)
Drukarka: Lume
x 20

Re: avikowe wydruki

Post autor: kswiorek »

Pewnie wina suprszybkiego, polskiego internetu
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: avikowe wydruki

Post autor: FlameRunner »

aviko pisze: eksperymentuje z uzyciem arkusza z poliweglanu zamiast szyby, w casto dostepne byly 50x50cm o grubosci 2mm i taka nabylem, pierwsze proby zakonczone problemami z oderwaniem wydruku, postanowilem zmatowic, na poczatkek zmatowilem papierem sciernym, odchodzi lepiej... trzecia proba po zmatowieniu powierzchni acetonem, wyszlo jeszcze lepiej jednak przy czwartej probie musial sie dostac jakis paproch i w 2 obszarach odstep byl mniejszy i zespawalo abs z podlozem, ech trudno sie mowi, czas na kolejne podejscie mam nadzieje ze ostatnie... nowa "szybka" docieta na wymiar, odtluszczona i spryskana 3dlak. wydruk testowy ponizej, jak dla mnie jest dobrze. czekam na konstrukywna krytyke jesli jeszcze jest cos do poprawki.

dlaczego poliweglan a nie szyba? po to zeby w razie z problemem oderwania wydruku wyjac formatke i wygiac w rekach czego szyba nie zrobie.
Przy tak mocnej adhezji wypadałoby drukować jak na powierzchni odrywalnego raftu, czyli z 'air gap'. Problem w tym, że tę odległość warto ustawić tak gdzieś do setnej części milimetra, by jednocześnie dobrze się trzymało w trakcie druku, a potem dawało się oderwać. Trzeba by mieć bardzo, bardzo prosty stół, by tak drukować bezpośrednio na jego powierzchni. Z tego też powodu nie przekonują mnie wszelkie buildtaki i coropady. ;)

Ten sam problem rozwiązuje Dimafix na szybie, po wystygnięciu wydruk zdejmujesz bez żadnego problemu. Podkreślam: zdejmujesz, nie odrywasz, nie podważasz. ;)

marek91 pisze:Bardzo mi sie podoba opcja "wygnij stół a wydruk sam odpadnie" taki pomysł mieli chyba twórcy jednej z drukarek na ks.
To pomysł równie stary, jak samo drukowanie na płytce z jakiegoś polimeru. ;)
Zdaje się, że najnowsza wersja buildtak jest właśnie dwuczęściowa, z górną (roboczą) częścią przyczepianą na magnes?
Awatar użytkownika
aviko
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 24
Rejestracja: 01 gru 2016, 11:01
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: i3 alu, hackerbot
x 6
Kontakt:

Re: avikowe wydruki

Post autor: aviko »

wydrukowalem mocowanie srubki od kalibracji Z i uchwyt endstopu od nowa, teraz jest szansa ze bazowanie bedzie bardziej powtarzalne. plytke z poliweglanu potraktowalem goracym powietrzem okolo 160-180C ale tylko w centralnej czesci, spowodowalo to delikatne odksztalcenie tak zeby centralna czesc lepiej przylegala do stolu po zapieciu klipsami w narosnikach nic juz sie na srodku nie unosi. jest znalcznie lepiej.

pomimo iz zakladalem aby drukowac bez uzycia 3dlac (wg. mnie to samo co dimafix, po prostu w sklepie stacjonarnym w poznaniu w ktorym kupuje maja tylko to) testy wyszly ze moze okazac sie konieczny po to by oslabic adhezje po zakonczeniu druku i ostygnieciu podloza. bez lepiszcza w skrajnym przypadku dochodzilo do zespawania sie wydruku z poliweglanem i oderwanie go bez uszkodzenia bylo praktycznie niemozliwe.

caly czas chodzi mi jeszcze po glowie pomysl z rozwiazaniem polegajacym na usuwaniu wydruku ze stolu po zakonczeniu tak by mozna bylo puscic kolejny, o ile przy wysokich obiektach nie ma z tym wiekszego problemu to plaski, przylegajacy wydruk jest praktycznie niemozliwy do oderwania zdalnie. sa dedykowane urzadzenia do naprawy wyswietlaczy telefonow komorkowych do usuwania starej warstwy kleju z szyby przy wymianie digitizera, tam jest ostrze prowadzone na walkach i lozyskach liniowych, wlasciwie drukarka ma dokladnie to samo, zostaje kwestia dodania mechanizmu opuszczajacego "plug" ponizej poziomu glowicy na czas spychania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”