Strona 1 z 1

Ender-5 Plus - kilka pytań

: 11 lis 2020, 15:19
autor: berrrcik21
Witam kolegów :)

Stałem się od jakiegoś czasu szczęśliwym posiadaczem pierwszej w życiu drukarki i padło na Ender-5 Plus - nie wiem czy dobry czy zły wybór, ale już jest zmontowana i poszły pierwsze wydruki. Mam kilka pytań:

- do drukarki zostało dołączone oprogramowane Creality Slicer 1.2.3 - przeważnie używacie tego softu czy innego? Np. Utlimaker Cura? Pobrałem Cura, ale nie widzę w ustawieniach drukarek Ender, w takim przypadku jaka jest zbliżona?
- pojawił mi się na ten moment jeden problem który nie mogę wyeliminować - drukarka chce, żebym zmienił filament, a tego nie chce robić, czy to sie gdzieś ustawia w Creality? - podczas wydruku pojawił się dwa razy...

Z góry będę wdzięczny za pomoc :)

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 11 lis 2020, 15:36
autor: Andrzej_W
berrrcik21 pisze: do drukarki zostało dołączone oprogramowane Creality Slicer 1.2.3 - przeważnie używacie tego softu czy innego? Np. Utlimaker Cura? Pobrałem Cura, ale nie widzę w ustawieniach drukarek Ender, w takim przypadku jaka jest zbliżona?
Używamy innego softu :D
Jest np. PrusaSlicer https://www.prusa3d.pl/prusaslicer/
SuperSlicer https://github.com/supermerill/SuperSlicer
I Cura którą wymieniłeś
W Cura jest dostępny Ender5plus

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 11 lis 2020, 18:14
autor: berrrcik21
Andrzej_W pisze:
berrrcik21 pisze: do drukarki zostało dołączone oprogramowane Creality Slicer 1.2.3 - przeważnie używacie tego softu czy innego? Np. Utlimaker Cura? Pobrałem Cura, ale nie widzę w ustawieniach drukarek Ender, w takim przypadku jaka jest zbliżona?
Używamy innego softu :D
Jest np. PrusaSlicer https://www.prusa3d.pl/prusaslicer/
SuperSlicer https://github.com/supermerill/SuperSlicer
I Cura którą wymieniłeś
W Cura jest dostępny Ender5plus
Faktycznie jest dostępny, teraz widzę :)

A co sądzisz/sądzicie o problemie z przerywaniem programu z powodu chęci zmiany filamentu przez drukarkę? Może to być wywołane z jakiegoś powodu g-codem, który wygenerowało oprogramowanie?

Mam jeszcze jedno pytanie - czy zawsze przed każdym wydrukiem drukarka wykonuje poziomowanie stołu? (najazd na 16 punktów na całej powierzchni) To jest normalne zachowanie czy też wywołanie tej funkcji jest w g-codzie?

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 11 lis 2020, 19:58
autor: Andrzej_W
Nie znam tej drukarki jedynie ender5 pro koledze pomagałem ustawić a jak widzę troszkę się różnią.
Sprawdzilem że twoja ma czujnik filamentu od niego bym zaczął sprawdzenie. Np. wsadz w niego kawalek filamentu aby caly czas był załączony i puść wydruk. Może luźno być prowadzony filament w czujniku i sie załącza, lub przewody we wtyczce itp.

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 11 lis 2020, 20:09
autor: JGFTW
Z tego co widzę to w Ender 5 Plus jest czujnik końca filamentu. Może przerywa (kable nie stykają?) i przez to się przypadkowo uruchamia. Sprawdź czy odpowiednio go zamontowałeś.

Jak będą problemy, a nie będziesz się chciał z tym bawić to możesz wyłączyć tę funkcję komendą M412 S0 (https://marlinfw.org/docs/gcode/M412.html)

Ewentualnie wyłączenia spróbuj szukać z poziomu wyświetlacza.
berrrcik21 pisze:czy zawsze przed każdym wydrukiem drukarka wykonuje poziomowanie stołu? (najazd na 16 punktów na całej powierzchni) To jest normalne zachowanie czy też wywołanie tej funkcji jest w g-codzie?
Jeżeli masz w kodzie startowym (w slicerze) komendę G29 to tak. O tej komendzie możesz przeczytać tutaj: https://marlinfw.org/docs/gcode/G029-abl.html

Najlepiej przestudiuj dokładnie cały kod startowy, żeby wiedzieć co drukarka robi: https://marlinfw.org/meta/gcode/

Jak tylko jest to 16 punktów to nie jest źle (czasowo).
jednak jak Ci to przeszkadza to możesz zrobić siatkę pomiarową, zapisać i wczytać M420 S1 zamiast G29 . Zrób pomiar przy rozgrzanym stole w temperaturze materiału z jakiego drukujesz. Jak masz kilka to zrób kilka siatek w tych temperaturach.

https://marlinfw.org/docs/gcode/G029-ab ... sh-editing

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 11 lis 2020, 22:26
autor: berrrcik21
Andrzej_W pisze:Nie znam tej drukarki jedynie ender5 pro koledze pomagałem ustawić a jak widzę troszkę się różnią.
Sprawdzilem że twoja ma czujnik filamentu od niego bym zaczął sprawdzenie. Np. wsadz w niego kawalek filamentu aby caly czas był załączony i puść wydruk. Może luźno być prowadzony filament w czujniku i sie załącza, lub przewody we wtyczce itp.
Ok, faktycznie może tak być - krańcówka dała chwilowy sygnał, że nie ma filamentu. Przy najbliższej okazji podczas wydruku wyciągnę wtyczkę od tej krańcówki i zobaczę jaki będzie efekt :)
JGFTW pisze:Z tego co widzę to w Ender 5 Plus jest czujnik końca filamentu. Może przerywa (kable nie stykają?) i przez to się przypadkowo uruchamia. Sprawdź czy odpowiednio go zamontowałeś.

Jak będą problemy, a nie będziesz się chciał z tym bawić to możesz wyłączyć tę funkcję komendą M412 S0 (https://marlinfw.org/docs/gcode/M412.html)

Ewentualnie wyłączenia spróbuj szukać z poziomu wyświetlacza.
berrrcik21 pisze:czy zawsze przed każdym wydrukiem drukarka wykonuje poziomowanie stołu? (najazd na 16 punktów na całej powierzchni) To jest normalne zachowanie czy też wywołanie tej funkcji jest w g-codzie?
Jeżeli masz w kodzie startowym (w slicerze) komendę G29 to tak. O tej komendzie możesz przeczytać tutaj: https://marlinfw.org/docs/gcode/G029-abl.html

Najlepiej przestudiuj dokładnie cały kod startowy, żeby wiedzieć co drukarka robi: https://marlinfw.org/meta/gcode/

Jak tylko jest to 16 punktów to nie jest źle (czasowo).
jednak jak Ci to przeszkadza to możesz zrobić siatkę pomiarową, zapisać i wczytać M420 S1 zamiast G29 . Zrób pomiar przy rozgrzanym stole w temperaturze materiału z jakiego drukujesz. Jak masz kilka to zrób kilka siatek w tych temperaturach.

https://marlinfw.org/docs/gcode/G029-ab ... sh-editing
Ooo dziękuję, muszę to przestudiować :) W sumie nie jest to dla mnie problemem, trwa to stosunkowo krótko, bardziej z ciekawości pytałem ;)

Ok, a jakie możecie polecić dysze 0.2mm (do bardziej precyzyjnych wydruków) oraz 0.4? Warto inwestować w mosiężne powlekane lub stalowe hartowane czy lepiej sobie darować i częściej wymieniać zwykłe mosiężne? Tworzywo głównie PLA choć ABS też chciałbym spróbować.

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 11 lis 2020, 23:00
autor: Andrzej_W
Hartowane to bardziej do filamentów z domieszkami np. drewno bo po jakimś czasie zamiast 0.4 będzie 0.6
Z dysz to raczej z lepszych producentów np.https://3drukarki.slask.pl/dysza-mk8-tr ... p-309.html
https://tdi-cad.pl/czesci/dysza_premium_tdi tą od Tdi akurat mam i nie ma żadnych problemów
Lepiej kupić jedną dobrą droższą niż kilka ujowych po 2zł

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 11 lis 2020, 23:48
autor: Stanley_B
Dokładnie tak. Chińskie mają różną powierzchnię (jakość gładzi) w środku. Ja używam E3D i jadą bardzo długo.
Ew. przy zmianie na PLA z TPU czy ABS daję wyższą temp. albo puszczam filament czyszczący do wywalenia resztek z PLA i/lub używam igieł (nie wierteł) do oczyszczenia po PLA.
I wszystko śmiga od paru ładnych lat. Do tego, dla celów estetycznych, gdy głowica jest rozgrzana, wycieram czubek szmatką, jak niemowlakowi nosa - dzięki temu to nie jest obsmarkane filamentem, jak czubek wulkanu, jak widać na wielu filmach YT lokalnych 'speców'.

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 12 lis 2020, 01:22
autor: SunTzu
berrrcik21 pisze:...
Ja na dyszy 0.2mm poległem na stocku. Po prostu było przeskakiwanie silnika w extruderze, clog. Prędkość rzędu 15mm/s. Max 2-3h druku i koniec (hotend micro swissa).

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 12 lis 2020, 11:08
autor: berrrcik21
Andrzej_W pisze:Hartowane to bardziej do filamentów z domieszkami np. drewno bo po jakimś czasie zamiast 0.4 będzie 0.6
Z dysz to raczej z lepszych producentów np.https://3drukarki.slask.pl/dysza-mk8-tr ... p-309.html
https://tdi-cad.pl/czesci/dysza_premium_tdi tą od Tdi akurat mam i nie ma żadnych problemów
Lepiej kupić jedną dobrą droższą niż kilka ujowych po 2zł
Ok, super, dziękuję :) przy okazji zakupię wężyk teflonowy na zapas. Wezmę z dwie dyszę 0.4 i z dwie 0.2 - potestuje
Stanley_B pisze:Dokładnie tak. Chińskie mają różną powierzchnię (jakość gładzi) w środku. Ja używam E3D i jadą bardzo długo.
Ew. przy zmianie na PLA z TPU czy ABS daję wyższą temp. albo puszczam filament czyszczący do wywalenia resztek z PLA i/lub używam igieł (nie wierteł) do oczyszczenia po PLA.
I wszystko śmiga od paru ładnych lat. Do tego, dla celów estetycznych, gdy głowica jest rozgrzana, wycieram czubek szmatką, jak niemowlakowi nosa - dzięki temu to nie jest obsmarkane filamentem, jak czubek wulkanu, jak widać na wielu filmach YT lokalnych 'speców'.
Ok, dobrze wiedzieć, dziękuję :) szmatka, aceton i raz dwa będzie czyste. W sumie dysza jak będzie zaklejona, tez można by na jakiś czas to rozpuszczalnika wrzucić.
SunTzu pisze:
berrrcik21 pisze:...
Ja na dyszy 0.2mm poległem na stocku. Po prostu było przeskakiwanie silnika w extruderze, clog. Prędkość rzędu 15mm/s. Max 2-3h druku i koniec (hotend micro swissa).
Właściwie jakie powinny być optymalne parametry do PLA? Na szybko licząc pole przekroju dyszy 0.4 to 0,1256mm2, a dla 0.2 0,0314mm2, jeżeli pole przekroju dyszy 0.2 jest mniejsze o 75% w porównaniu do dyszy 0.4 to nie powinniśmy o tyle mniej więcej zmniejszyć prędkość podawania filamentu żeby się nie zblokowało?

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 12 lis 2020, 11:17
autor: dziobu
berrrcik21 pisze:Ok, dobrze wiedzieć, dziękuję :) szmatka, aceton i raz dwa będzie czyste. W sumie dysza jak będzie zaklejona, tez można by na
jakiś czas to rozpuszczalnika wrzucić.
Daj spokój z tym cudowaniem. Jak masz dobre temperatury i nie drukujesz z syfu to nie ma potrzeby "płukania" dyszy czy robienia innych takich badziewiów.

btw.
Nie tak łatwo chemicznie wyczyścić dyszę z resztek śmieci. Aceton rozpuści ABS czy ASA, ale jak masz nawalone spalenizny to zapomnij ;)
A PLA czy PET to już inna historia. W skrócie:
http://reprapy.pl/viewtopic.php?f=56&t=2725

Z tym że wrzuciłem dyszę zawaloną spalenizną z PLA do chlorku metylenu. Grzałem, wsadziłem do myjki. Efekt był żaden.
Lepiej zagrzać palnikiem i przepchać filamentem. Czy szpilką.
berrrcik21 pisze:Właściwie jakie powinny być optymalne parametry do PLA? Na szybko licząc pole przekroju dyszy 0.4 to 0,1256mm2, a dla 0.2 0,0314mm2, jeżeli pole przekroju dyszy 0.2 jest mniejsze o 75% w porównaniu do dyszy 0.4 to nie powinniśmy o tyle mniej więcej zmniejszyć prędkość podawania filamentu żeby się nie zblokowało?
Teoretycznie nic nie powinieneś zmieniać bo przeliczenie tego to zadanie slicera. Natomiast sam druk z dyszy 0.2 jest raczej trudny. Chyba.

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 12 lis 2020, 13:14
autor: SunTzu
berrrcik21 pisze:
Andrzej_W pisze:H
SunTzu pisze: Ja na dyszy 0.2mm poległem na stocku. Po prostu było przeskakiwanie silnika w extruderze, clog. Prędkość rzędu 15mm/s. Max 2-3h druku i koniec (hotend micro swissa).
Właściwie jakie powinny być optymalne parametry do PLA? Na szybko licząc pole przekroju dyszy 0.4 to 0,1256mm2, a dla 0.2 0,0314mm2, jeżeli pole przekroju dyszy 0.2 jest mniejsze o 75% w porównaniu do dyszy 0.4 to nie powinniśmy o tyle mniej więcej zmniejszyć prędkość podawania filamentu żeby się nie zblokowało?
Po przejściu ma mobo SKR 1.4 +TMC2209+BMG clone przestałem mieć jakiekolwiek dziwne problemy :) Przeskakiwanie miałem już przy 0,4mm przy prędkościach 50mm/s.
Teraz drukuję nie wolniej niż przy 75mm/s

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 12 lis 2020, 13:29
autor: Andrzej_W
PLA słabo reaguje z acetonem to bardziej pod ABS by się sprawdziło

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 12 lis 2020, 21:14
autor: berrrcik21
Dziękuję za pomoc :) na wstęp wystarczy, jutro coś podrukuje - dalej z użyciem softu Cura ;)

Pierwszy wydruk wyszedł taki jak poniżej, jak oceniacie jakość?
Powierzchnia zewnętrzna chyba spoko? Natomiast w środku wyszło takie jakby "nitkowanie" jakkolwiek się może to fachowo nazywa ;) to kwestia jałowych przesuwów głowicy a co za tym idzie sposobu jak jest wygenerowany g-code przez program?

Inne pytanie - ABS - jaki filament polecacie, żeby miał przyzwoite właściwości mechaniczne, ale był też wmiarę przyzwoity do wydruku? https://tdi-cad.pl/ABS

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 12 lis 2020, 21:31
autor: Andrzej_W
Zainteresuj się takim hasłem Retrakcja
Podczas jałowych ruchów następuje wyciekanie filamentu z dyszy. Ma na to wpływ kilka parametrów nawet ciulowa dysza ma wpływ na to.
Podstawy to długość i prędkość retrakcji.

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 12 lis 2020, 21:37
autor: dziobu
Te nitki są wewnątrz modelu i tu pewnie jest osobna opcja żeby retrakcje wyłączyć.

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 13 lis 2020, 07:43
autor: berrrcik21
Witam :)

Puściłem z rana wydruk, niestety po wpisaniu komendy M412 S0 ;Disable filament runout detection w G-code nadal sytuacja z niespodziewanym przerwaniem procesu powtórzyła się, poniżej fragment kodu gdzie to umieściłem (pogrubione)... jak wyciągnąłem wtyczkę, to też to wystąpiło - pytanie czy nie w tym miejscy to dałem?

M105
M190 S60
M104 S200
M105
M109 S200
M82 ;absolute extrusion mode
M201 X500.00 Y500.00 Z100.00 E5000.00 ;Setup machine max acceleration
M203 X500.00 Y500.00 Z10.00 E50.00 ;Setup machine max feedrate
M204 P500.00 R1000.00 T500.00 ;Setup Print/Retract/Travel acceleration
M205 X8.00 Y8.00 Z0.40 E5.00 ;Setup Jerk
M220 S100 ;Reset Feedrate
M221 S100 ;Reset Flowrate

G28 ;Home
M420 S1 Z2 ;Enable ABL using saved Mesh and Fade Height
M412 S0

G92 E0 ;Reset Extruder
G1 Z2.0 F3000 ;Move Z Axis up
G1 X10.1 Y20 Z0.28 F5000.0 ;Move to start position
G1 X10.1 Y200.0 Z0.28 F1500.0 E15 ;Draw the first line
G1 X10.4 Y200.0 Z0.28 F5000.0 ;Move to side a little
G1 X10.4 Y20 Z0.28 F1500.0 E30 ;Draw the second line
G92 E0 ;Reset Extruder
G1 Z2.0 F3000 ;Move Z Axis up

G92 E0
G92 E0
;LAYER_COUNT:485
;LAYER:-6
M107
G0 F10500 X67.393 Y144.398 Z0.24
;TYPE:SUPPORT-INTERFACE
G1 F1575 X68.208 Y144.015 E0.07188
G1 X68.351 Y143.955 E0.08426
G1 X69.21 Y143.626 E0.15769
G1 X69.36 Y143.574 E0.17036
G1 X70.21 Y143.319 E0.2412
G1 X70.383 Y143.272 E0.25551
G1 X71.278 Y143.072 E0.32871

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 13 lis 2020, 08:22
autor: berrrcik21
Próbowałem również "podwiązać" krańcówkę tyrytytką, jednak dalej to występuje... Najpierw okno z napisem "Processing...", a następnie pojawia sie oknie jak w pierwszym poście... Co może być powodem, że nagle woła o zmianę filamentu?

Próbowałem generować ścieżkę w Cura i Creality Slicer - zjawisko sie powtarza.

Będę wdzięczny za pomoc :)

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 13 lis 2020, 21:21
autor: JGFTW
Komenda, które wpisałeś wyłącza w Marlinie czujnik końca filamentu, żeby potwierdzić możesz wpisać w terminal Pronterface M412 i dostaniesz w odpowiedzi stan np "Filament runout OFF" dla pewności zapisz wyłączenie po M412 S0, M500.

Zazwyczaj wyświetlacze dotykowe posiadają własny FW, w którym może być również zdefiniowana ta funkcją, dlatego pisałem również o odszukaniu tej opcji w wyświetlaczu i wyłączeniu. Sprawdź czy komunikat będzie się pojawiał jak tam też to wyłączysz.

Kolejna rzecz to sprawdź czy nie masz gdzieś w slicerze (lub wygenerowanym pliku) M600.

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 13 lis 2020, 22:54
autor: berrrcik21
JGFTW pisze: Komenda, które wpisałeś wyłącza w Marlinie czujnik końca filamentu, żeby potwierdzić możesz wpisać w terminal Pronterface M412 i dostaniesz w odpowiedzi stan np "Filament runout OFF" dla pewności zapisz wyłączenie po M412 S0, M500.
Ok, czyli wpisałem właściwą komendę ale nie wiemy czy daje to faktycznie oczekiwany skutek - terminal Pronterface - czy chodzi o taki soft w którym mogę wrzuć g-code i zasymulować? Screen poniżej... przepraszam, za banalne pytania ale uczę się :)
Jeżeli nie to proszę rozwiń co powinienem zrobić ;)
Zazwyczaj wyświetlacze dotykowe posiadają własny FW, w którym może być również zdefiniowana ta funkcją, dlatego pisałem również o odszukaniu tej opcji w wyświetlaczu i wyłączeniu. Sprawdź czy komunikat będzie się pojawiał jak tam też to wyłączysz.
Nie bardzo wiem, gdzie tego szukać w menu... (screen poniżej)
Kolejna rzecz to sprawdź czy nie masz gdzieś w slicerze (lub wygenerowanym pliku) M600.
Sprawdzałem g-code - nie ma takie M-codu.


Najlepsze jest to, że na płycie (przynajmniej według dołączonej instruckji) nie widzę wejścia pod czujnik filamentu, a jednak gdzieś on idzie...


Co tu dalej zrobic? :roll:

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 14 lis 2020, 17:28
autor: JGFTW
Ok, czyli wpisałem właściwą komendę ale nie wiemy czy daje to faktycznie oczekiwany skutek - terminal Pronterface - czy chodzi o taki soft w którym mogę wrzuć g-code i zasymulować?
Tak, dokładnie o ten program chodzi i właśnie dlatego, że nie wiadomo czy jest wyłączone należy wpisać w ten terminal M412 .
Najlepsze jest to, że na płycie (przynajmniej według dołączonej instruckji) nie widzę wejścia pod czujnik filamentu, a jednak gdzieś on idzie...
To, że na płycie nie ma opisanego gniazda nie znaczy, że czujnik nie jest do niej podłączony - przykładowo każde wolne gniazdo od krańcówek (Xmax, Ymax, Zmax) może być wykorzystane na ten czujnik.

Najlepiej sprawdź fizycznie czy kabel prowadzi do wyświetlacza czy płytki.


Faktycznie w ustawieniach wyświetlacza nie ma pozycji do wyłączenia czujnika.
Istnieję szansa, że skoro nie ma opcji do wyłączenia, a jest włączone to trzeba by w FW samego wyświetlacza to zmienić. Jednak wydaję mi się to za dużą ilością roboty.

Najłatwiej oszukać ten czujnik, jeżeli jest NO to wystarczy go wypiąć, a jak jest NC to wystarczy dać jakąś zworkę na oba piny.

Ewentualnie sprawdź czy czujnik nie jest jakiś walnięty i jak wymienisz na inny (może być zwykła krańcówka tylko żeby potestować albo jakąś autorską konstrukcję z krańcówki w obudowie).

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 14 lis 2020, 20:15
autor: konradsdev1
Stan czujnika filamentu można sprawdzić za pomocą komendy M119.

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 15 lis 2020, 22:17
autor: berrrcik21
JGFTW pisze:
Ok, czyli wpisałem właściwą komendę ale nie wiemy czy daje to faktycznie oczekiwany skutek - terminal Pronterface - czy chodzi o taki soft w którym mogę wrzuć g-code i zasymulować?

Tak, dokładnie o ten program chodzi i właśnie dlatego, że nie wiadomo czy jest wyłączone należy wpisać w ten terminal M412 .
Ok, czyli muszę połączyć się z drukarką przez kabel USB. Gdzie mam wpisać w Pronterface M412?

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 15 lis 2020, 23:23
autor: JGFTW
Zaznaczony obszar:
pronterface_terminal.png

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 16 lis 2020, 17:57
autor: berrrcik21
Wpisałem tutaj, ale specjalnej reakcji nie ma na to, zdjęcie poniżej, chyba że tak to ma wyglądać.
Wpisywałem M412 i M412 S0.
pronterface.png
Po puszczeniu druku dalej pojawił się problem - widać dokładnie na filmie co się dzieje - przed chwilą nagrałem:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=-l0iUuNIwLM

Najlepsze jest to, że jak dałem zworkę zamiast krańcówki to maszyna wydrukowała tylko obrys detalu, a błąd (to co na filmie) pojawiło się zaraz przed rozpoczęciem wierszowania dolnej warstwy. Gdy założyłem krańcówkę, ten sam problem pojawił się, gdy wierszowanie już się rozpoczęło.

Poniżej kilka zdjęć elektroniki i miejsca wpięcia krańcówki.

Pomóżcie proszę - kurcze, albo ja cos banalnego źle robię albo coś nie tak...

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 16 lis 2020, 21:38
autor: JGFTW
Wygląda na to, że nie masz krańcówki od czujnika filamentu w Marlinie, bo pokazałaby się pozycja filament sensor po M119.
Albo tam nie ma Marlina albo tylko w FW wyświetlacza to musi być ustawione.

Próbowałeś wypiąć krańcówkę i nie zwierać pinów?

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 17 lis 2020, 11:41
autor: berrrcik21
JGFTW pisze:Wygląda na to, że nie masz krańcówki od czujnika filamentu w Marlinie, bo pokazałaby się pozycja filament sensor po M119.
Albo tam nie ma Marlina albo tylko w FW wyświetlacza to musi być ustawione.

Próbowałeś wypiąć krańcówkę i nie zwierać pinów?
Próbowałem wypiąć krańcówkę, robi tylko jakby obrys, nawet nie komponentu tylko szerzej (chyba to jest po to żeby ustabilizować wypływ filamentu z dyszy) i potem odrazu się), ale to akurat zawsze się robiło - zaraz po wykonaniu tej ścieżki dzieje się to samo co opisałem wcześniej. Gdy krańcówka była wpięta dzieje się to nieco później...

Może kwestia firmware? Poniżej info na temat drukarki i softu:
drukarka_info.png

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 17 lis 2020, 16:16
autor: berrrcik21
Może trzeba by podgrać jakiś firmware który w ogóle nie uwzględnia krańcówki lub w aktualnym wewnętrznie wyłączyć?

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 18 lis 2020, 09:56
autor: berrrcik21
Poznajdywałem różne firmware:

- 1.71.1 Ender-5PlusBLtouchfix_PID_Bed.hex
- Ender-5PlusBLTouch_0904_V1.70.1 BL.hex
- Ender-5_1.1.6.3V_BLTouch Firmware.hex
- Ender-5PlusBLTouch_0904_V1.70.1 BL.hex

Tylko same nazwy nic mi nie mówią, mam wersje jak na zdjęciu "1.70.2 BL", wydaje nowszą wersja być jedynie pierwszy który podałem.
Tylko nie wiem czy samo podgranie wyeliminuje problem. Chyba, że da się jakoś otworzyć tego hex-a i wyłączyć czujnik filamentu?

Z tego co widzę porównując dokumentacje i płytkę w drukarce widzę, że czujnik filamentu jest wpięty w miejsce krańcówki
InkedIMG_4220_LI.jpg
płyta główna Ender 5 plus.png

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 18 lis 2020, 13:35
autor: Mati
berrrcik21 pisze:Chyba, że da się jakoś otworzyć tego hex-a i wyłączyć czujnik filamentu?
Tak się nie da. Jedynie poprzez własną konfigurację i kompilację firmware.

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 18 lis 2020, 14:10
autor: berrrcik21
Mati pisze:
berrrcik21 pisze:Chyba, że da się jakoś otworzyć tego hex-a i wyłączyć czujnik filamentu?
Tak się nie da. Jedynie poprzez własną konfigurację i kompilację firmware.
Ok, a jak można to zrobić we własnym zakresie? Czy jako nie-informatyk mogę z tym sobie poradzić? Widziałem, że raczej nikt nie miał takiego problemu, może w elektronice tkwić problem?

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 18 lis 2020, 20:32
autor: Mati
Na temat konfiguracji i kompilacji Marlina zostało już wystarczająco dużo napisane, powiedziane i nagrane, także nie ma sensu aby opisywać to od nowa.

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 19 lis 2020, 09:07
autor: berrrcik21
Mati pisze:Na temat konfiguracji i kompilacji Marlina zostało już wystarczająco dużo napisane, powiedziane i nagrane, także nie ma sensu aby opisywać to od nowa.
Rozumiem, tylko o tyle jest dla mnie - inżyniera mechanika - Arduino i kod to czarna magia... jeżeli jest to gdzieś "łopatologicznie" napisane - prosiłbym o informację i zwyczajną pomoc w temacie :)

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 19 lis 2020, 12:59
autor: Mati
Na jutubie jest tego trochę; https://www.youtube.com/results?search_ ... ja+marlina
https://egcforum.pl/topic/2567-poradnik ... ramowania/

Aczkolwiek ja bym na początek odłączył całkowicie ten wyświetlacz i spróbował puścić wydruk z karty włożonej bezpośrednio w płytkę, bez tego ekranu.

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 19 lis 2020, 13:11
autor: FlameRunner
Przecież jest świetna dokumentacja: https://marlinfw.org/docs/configuration ... ation.html

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 19 lis 2020, 18:02
autor: berrrcik21
Mati pisze:
Aczkolwiek ja bym na początek odłączył całkowicie ten wyświetlacz i spróbował puścić wydruk z karty włożonej bezpośrednio w płytkę, bez tego ekranu.
Jak to zrobić? Z góry będę wdzięczny za pomoc.
FlameRunner pisze:Przecież jest świetna dokumentacja: https://marlinfw.org/docs/configuration ... ation.html
Tak, to już widziałem, jednak dla mnie to za dużo informatyki w tym...

Wgrałem jakiś wcześniejszy firmware to się ekran zawiesił na ekranie startowym... Teraz nie mogę się połączyć z drukarką... ehh :unknown:

PS: Jest ktoś może z Krakowa kto pomógł by mi to ogarnąć?

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 20 lis 2020, 06:40
autor: Mati
Jak?
Po prostu odpinasz kabel od wyświetlacza, podłączasz drukarkę usb do komputera (kabel wpinasz w gniazdo na płytce) i np. z Repetier hosta uruchamiasz druk.

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 20 lis 2020, 16:58
autor: berrrcik21
Mati pisze:Jak?
Po prostu odpinasz kabel od wyświetlacza, podłączasz drukarkę usb do komputera (kabel wpinasz w gniazdo na płytce) i np. z Repetier hosta uruchamiasz druk.
Dzisiaj po południu usiadłem do drukarki i nie mogłem się połączyć, mimo, że kilka dni temu nie było z tym problemu...

Poniżej krótki film pokazujący próbę i jak to wygląda. Niby chce się połączyć a nie może. Tak jakby sterownik (płyta główna) się zawiesiła? Gdy włączam drukarkę nic się nie dzieje, jedynie stół się zaczyna sam grzać. Niezależnie czy wyświetlacz jest podłączony czy nie... Jeżeli podłączę ekran to tkwi w tym miejscu.

Da się coś z tym jeszcze zrobić? Może jakoś zresetować?
ekran_startowy.png

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=mlkcVt0wEjw

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 20 lis 2020, 18:00
autor: Berg
Jeżeli drukarka po włącznie od razu grzeje stół a nie jest do niczego podłączona (odpięty kabel usb) to jest zepsuta elektronika.

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 21 lis 2020, 10:45
autor: berrrcik21
rafaljot pisze:Jeżeli drukarka po włącznie od razu grzeje stół a nie jest do niczego podłączona (odpięty kabel usb) to jest zepsuta elektronika.
Tylko od czego mogła by się uszkodzić, jedynie co robiłem to zworkę, a po powrocie do fabrycznej krańcówki dalej pracowała tylko z przerywaniem wydruku z którym się borykam.

Drugą rzeczą którą robiłem to zmiana firmware:
- pierwotnie był 1.71.1 Ender-5PlusBLtouchfix_PID_Bed - problem nadal występował z przerywaniem wydruku
- następnie wgrałem Ender-5_1.1.6.3V_BLTouch Firmware - pomyślałem, że starszy firmware może nie mieć obsługi tego czujnika, ale problem pojawił się taki, że nie mogę już połączyć się z drukarką, ekran zawiesza się na ekranie startowym, i na dodatek stół zaczyna się grzać...

Zmiana firmware raczej nie powinna (chyba) uszkodzić elektroniki, choć może sie myle, albo może zbieg okoliczności i nastąpiło uszkodzenie elektroniki razem z wgraniem starszego firmware.

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 21 lis 2020, 12:15
autor: Mati
Wgraj znowu ten nowszy.

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 21 lis 2020, 14:25
autor: tapy
Po zmianie firmware przywracasz do domyślnych zawartość EEPROM? Gotowe firmware z netu może nie mają przeładowania.

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 21 lis 2020, 15:24
autor: berrrcik21
Mati pisze:Wgraj znowu ten nowszy.
Niestety, tak jak pisałem wcześniej, nie mogę się połączyć z drukarką...
tapy pisze:Po zmianie firmware przywracasz do domyślnych zawartość EEPROM? Gotowe firmware z netu może nie mają przeładowania.
Nie, nie robiłem tego... Jak to się robi? Z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 21 lis 2020, 17:30
autor: JGFTW
berrrcik21 pisze: Niestety, tak jak pisałem wcześniej, nie mogę się połączyć z drukarką...
Próbowałes wybrać inny baudrate np. 250000 ?
berrrcik21 pisze: Nie, nie robiłem tego... Jak to się robi? Z góry dziękuję.
Kolejno:

Kod: Zaznacz cały

M502
M500
https://marlinfw.org/docs/gcode/M502.html
https://marlinfw.org/docs/gcode/M500.html

najłatwiej to zrobić będąc podłączonym przez Pronterface ;)
Możesz nagrać na kartę SD .gcode z tymi dwoma komendami i odpalić jak wydruk.

Z poziomu wyświetlacza nie widzę takiej opcji (patrząc na drzewo opcji jakie wrzuciłeś w tym wątku wcześniej)

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 21 lis 2020, 18:52
autor: Mati
Z tego co widzę to na płytce jest ATmega2560, więc skoro firmware wgrywałeś kablem usb to powinno się dać wgrać firmware jeszcze raz, kwestia wyboru odpowiedniego portu COM i baudrate. Skoro płytka nie wstaje po wgraniu firmware to podejrzewam, że wgrałeś soft do innej płytki, aczkolwiek sekcja bootloadera (dzięki któremu jest możliwy flash oprogramowania bez specjalnego programatora) powinna zostać nienaruszona.

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 21 lis 2020, 20:04
autor: berrrcik21
Ok, będziemy jutro testować - dam znać co się udało zdziałać ;) Czy uda się reanimacja czy jednak trzeba będzie naprawiać elektronikę...

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 21 lis 2020, 20:47
autor: grzegorz.chaos
Hej,

Szkoda, że utknąłeś na takich podstawowych rzeczach, choć z tą drukarkę ja utknąłem niewiele dalej ;). Na przykład mógłbym polecić od razu kupno zapasowych wiatraczków, albo w ogóle poprawę chłodzenia, bo to chyba najsłabszy jej punkt. I ciężko wyregulować ją, żeby materiał się nie ciągnął. U mnie szczęśliwie czujnik działał i działa, uratował wydruk, choć jak by go nie przerwał, to by skończył, tym co zostało mu w rurce ;).

Jeżeli mógłbym podpiąć się pod wątek to ja teraz przesadziłem dla odmiany z upgrade'ami i nie wiem jak sobie poradzić z mozaiką na ścianach wydruku :(, nie rozumiem, czy to filament (fiberlogy), czy nadmiar chłodzenia, czy może za mało chłodzenia, czy za niskie temeratury, czy coś schrzaniłem z czujnikiem temperatury przy wymianie na hotswiss, w każdym razie wydruk benchy jak w załączniku.

Jak by ktoś mógł mnie nakierować, bo już od czytania tych wszystkich mądrości na google'ach łeb mi pęka. Rzeczą, którą następną zrobię będzie tuning PID, jak tylko wydruk się skończy. W razie czego założę nowy wątek, jeżeli dyskusja by się rozwinęła.

Pozdrawiam,
Grzegorz

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 21 lis 2020, 21:31
autor: berrrcik21
grzegorz.chaos pisze:Hej,

Szkoda, że utknąłeś na takich podstawowych rzeczach, choć z tą drukarkę ja utknąłem niewiele dalej ;). Na przykład mógłbym polecić od razu kupno zapasowych wiatraczków, albo w ogóle poprawę chłodzenia, bo to chyba najsłabszy jej punkt. I ciężko wyregulować ją, żeby materiał się nie ciągnął. U mnie szczęśliwie czujnik działał i działa, uratował wydruk, choć jak by go nie przerwał, to by skończył, tym co zostało mu w rurce ;).
Cześć, no niestety, takie czasem bywają początki w czymś o czym zupełnie nie ma się pojęcia ;) ale od czegoś trzeba zacząć. Rozwiązując potencjalne problemy przy tym wiele się nauczę i tak do tego podchodzę ;)

Jak poprawiałeś chłodzenie?

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 22 lis 2020, 22:22
autor: grzegorz.chaos
U siebie wydrukowałem elementy HeroMe z thingiverse i gdzieś tu na reprapach ktoś polecał sunony jako wentylatory. Tak też zrobiłem z niewielkimi kłopocikami, bo wiatraczki blowery nabyłem 12V. Ale ostatnio ktoś z grupy na fb pokazał mi wydruk wspomagania chłodzenia w oparciu o standardowe wiatraczki i to wcale nie wydaje mi się głupi pomysł, pod warunkiem, że właśnie miałoby się ich zapas :D. Bo mój to padł po jednej czy po dwóch szpulach, ale za to, mając ten układ chłodzenia mogłem zmienić tylko wiatraczek główny, nie ten od elementów, który jakoś chodził i jeszcze trochę popracować na podstawowym zestawie, który znowuż aż tak tragicznych wyników nie dawał.

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 27 lis 2020, 20:41
autor: berrrcik21
Witam :)

No to mamy sukces !! :D

Drukarka uruchomiona :) wielkie podziękowania dla kolegi JGFTW za pomoc - kilka popołudni walki zaprocentowało nowym Marlinem + "czarny" wyświetlacz - wyposażony w dużo więcej opcji niż orginalny. Działa świetnie - uczę się kalibracji i poznaje funckję oraz ich wpływ na wydruk - fajne to to :)

W załączniku zamieszczam gotowca do fabrycznego Ender 5 Plus (firmware + wyświetlacz).
DWIN_SET_Ender_5_Plus.zip
(1.77 MiB) Pobrany 197 razy
Marlin-2.0.x_Ender_5_plus.zip
(7.52 MiB) Pobrany 208 razy
Po weekendzie wrzuce fotki i jakiś filmik z pracy ;)

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 12 gru 2020, 19:26
autor: marviz
berrrcik21 pisze:Witam :)

No to mamy sukces !! :D

Drukarka uruchomiona :) wielkie podziękowania dla kolegi JGFTW za pomoc - kilka popołudni walki zaprocentowało nowym Marlinem + "czarny" wyświetlacz - wyposażony w dużo więcej opcji niż orginalny. Działa świetnie - uczę się kalibracji i poznaje funckję oraz ich wpływ na wydruk - fajne to to :)

W załączniku zamieszczam gotowca do fabrycznego Ender 5 Plus (firmware + wyświetlacz).
DWIN_SET_Ender_5_Plus.zip
Marlin-2.0.x_Ender_5_plus.zip
Po weekendzie wrzuce fotki i jakiś filmik z pracy ;)
Hej, Jak po czasie się to sprawuje? Dopiero od kilku dni mam Endera 5 Plus, wcześniej nie miałem doświadczenia w druku 3D. Mój na razie sprawuje się całkiem dobrze choć jeszcze walczę z kalibracją. Grafiką 3D zajmuję się 17 lat, od 3D Studio Max'a 2,5 więc jakiekolwiek modelowanie czy to z poligonów czy numeryczne mam w małym palcu. Mechanika to też nie problem ale Druk to dla mnie nowość.

Mój dopiero kończy fabryczną białą szpulę i tak się zastanawiam nad zmianą kilku rzeczy. Przede wszystkim jest głośno, więc myślę nad inną płytą główną z lepszymi sterownikami i wymianą wentylatorów. Napisz proszę co się zmieniło po wgraniu tych firmware? Masz jakąś listę nowych rzeczy dostępnych z poziomu drukarki? Czy BL Touch mierzy w końcu punkty w miejscach gdzie będzie dysza? Bo rozumiem że na stockowym firmware ta kalibracja nie uwzględnia offsetu BL Touch względem dyszy?

Pozdrawiam,
Marcin.

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 13 gru 2020, 11:32
autor: sejamamoto
Witajcie

Pytanie z innej beczki. Mam Endera 5 Plus, próbuje wydrukować cokolwiek. Drukarka sprawdza czujnikiem odległość dyszy od stołu, następnie stół obniża się o jakieś 30 ~ 40 mm i tyle z drukowania. Na wyświetlaczu pojawia się wskaźnik ukończenia druku, 15 s i komunikuje zakończeniem wydruku.
Nie mam pomysłu co z tym dalej robić. Problem powstał dziś. Do tej pory wszystko szło w miarę normalnie.

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 13 gru 2020, 13:57
autor: marviz
Odnośnie mojego wcześniejszego posta,

Nie czekałem na odpowiedź Bercika, znalazłem Firmware do Ender 5 Plus ze strony Tiny Machines 3D. Jest tam gotowy firmware do płyty głównej i do wyświetlacza, 2.0.5 Marlin.

Wszystko jest wyjaśnione "jak dla konia" razem z linkami do filmów na YT gdyby ktoś chciał za rączkę (jak ja). Wszystko lata i hula, w końcu BLTouch robi pomiary w miejscu dyszy i inne przydatne pierdoły w menu.

Link: https://docs.google.com/document/d/1eK0 ... obilebasic

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 16 sty 2021, 09:39
autor: berrrcik21
marviz pisze:
berrrcik21 pisze:Witam :)

No to mamy sukces !! :D

Drukarka uruchomiona :) wielkie podziękowania dla kolegi JGFTW za pomoc - kilka popołudni walki zaprocentowało nowym Marlinem + "czarny" wyświetlacz - wyposażony w dużo więcej opcji niż orginalny. Działa świetnie - uczę się kalibracji i poznaje funckję oraz ich wpływ na wydruk - fajne to to :)

W załączniku zamieszczam gotowca do fabrycznego Ender 5 Plus (firmware + wyświetlacz).
DWIN_SET_Ender_5_Plus.zip
Marlin-2.0.x_Ender_5_plus.zip
Po weekendzie wrzuce fotki i jakiś filmik z pracy ;)
Hej, Jak po czasie się to sprawuje? Dopiero od kilku dni mam Endera 5 Plus, wcześniej nie miałem doświadczenia w druku 3D. Mój na razie sprawuje się całkiem dobrze choć jeszcze walczę z kalibracją. Grafiką 3D zajmuję się 17 lat, od 3D Studio Max'a 2,5 więc jakiekolwiek modelowanie czy to z poligonów czy numeryczne mam w małym palcu. Mechanika to też nie problem ale Druk to dla mnie nowość.

Mój dopiero kończy fabryczną białą szpulę i tak się zastanawiam nad zmianą kilku rzeczy. Przede wszystkim jest głośno, więc myślę nad inną płytą główną z lepszymi sterownikami i wymianą wentylatorów. Napisz proszę co się zmieniło po wgraniu tych firmware? Masz jakąś listę nowych rzeczy dostępnych z poziomu drukarki? Czy BL Touch mierzy w końcu punkty w miejscach gdzie będzie dysza? Bo rozumiem że na stockowym firmware ta kalibracja nie uwzględnia offsetu BL Touch względem dyszy?

Pozdrawiam,
Marcin.
Cześć, daaaawno tu nie zaglądałem ponieważ... zajęty byłem drukowaniem :DD

Ogólnie powiem, że jestem bardzo zadowolony z drukarki, przerobiłem kilka kg filamentu, robiłem nawet pojedyncze detale o masie około 500g naraz i średnicy 300mm wysokość 100mm, daje rade, spokojnie zapuszczam ją na noc - nigdy nie przerwała wydruku lub coś nawaliło.
Wiadomo - również kwestia filamentu i poradzenia sobie z odklejaniem. Nie stosuje żadnej płyty innej, używam fabrycznej + spray adchezyjny.
Jeśli chodzi o filament, próbowałem dwóch producentów: Spectrum PLA i Fiberlogy Easy PLA, Impact PLA, PETG.
Spectrum PLA całkiem spoko, Easy PLA kiepski, problem ze sklejaniem się warstw, Impact PLA - REWELACJA - wydruk spójny, super powierzchnia, pięknie sklejone warstwy, najmocniejsze wydruki jak do tej pory (ale parametry wyższe 240stopni dysza, 65stopni stół), PETG - drukowałem dwa razy, tak sobie, ale nie miałem okazji jeszcze kombinować z parametrami.

Ogólnie drukarka dla mnie bardzo dobra, pracuje praktycznie codziennie po około 8 godzin średnio, zastanawiam się nad kupnem drugiej.
Jedynie co bym zmienił i chce to zrobić to ekstruder na bezpośredni, retrakcja będzie lepiej działała i może uda się zapanować nad wylewaniem tworzywa na narożach, przy bowdenie chyba to niemożliwe (przeróżne kalibracje już były robione).

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 16 sty 2021, 10:27
autor: marviz
berrrcik21 pisze: Cześć, daaaawno tu nie zaglądałem ponieważ... zajęty byłem drukowaniem :DD

Ogólnie powiem, że jestem bardzo zadowolony z drukarki, przerobiłem kilka kg filamentu, robiłem nawet pojedyncze detale o masie około 500g naraz i średnicy 300mm wysokość 100mm, daje rade, spokojnie zapuszczam ją na noc - nigdy nie przerwała wydruku lub coś nawaliło.
Wiadomo - również kwestia filamentu i poradzenia sobie z odklejaniem. Nie stosuje żadnej płyty innej, używam fabrycznej + spray adchezyjny.
Jeśli chodzi o filament, próbowałem dwóch producentów: Spectrum PLA i Fiberlogy Easy PLA, Impact PLA, PETG.
Spectrum PLA całkiem spoko, Easy PLA kiepski, problem ze sklejaniem się warstw, Impact PLA - REWELACJA - wydruk spójny, super powierzchnia, pięknie sklejone warstwy, najmocniejsze wydruki jak do tej pory (ale parametry wyższe 240stopni dysza, 65stopni stół), PETG - drukowałem dwa razy, tak sobie, ale nie miałem okazji jeszcze kombinować z parametrami.

Ogólnie drukarka dla mnie bardzo dobra, pracuje praktycznie codziennie po około 8 godzin średnio, zastanawiam się nad kupnem drugiej.
Jedynie co bym zmienił i chce to zrobić to ekstruder na bezpośredni, retrakcja będzie lepiej działała i może uda się zapanować nad wylewaniem tworzywa na narożach, przy bowdenie chyba to niemożliwe (przeróżne kalibracje już były robione).
Ja też jestem zadowolony, choć walczę z różnymi rzeczami... ale to gonitwa do perfekcji, choć takiej do zrobienia

Na początku coś mi kąty nie pasowały i wyszło że jak wydrukowałem test kątownika osi XY to był dość duży rozstrzał. Musiałem odkręcić belkę X od wózków i na naciągniętych paskach ustawić przesunięcie wózków X względem siebie żeby uzyskać kąt 90st. Ważna rzecz, absolutnie nie można ustawiać belki X względem belki X ramy, tylko za pomocą kątownika bezpośrednio do belki ramy Y, do tej po której jeżdżą dwa wózki. W taki sposób jak na zdjęciu:
20210116_101226.jpg
Druga sprawa z którą walczę to różnica w wymiarze druku w osi Y, chyba to rozgryzłem i jest to wina rozciągniętych pasków osi Y. Czaje się do zakupu pasków Gates i ich wymiany bo swoje kilka razy naciągałem dość mocno i chyba przecholowałem. na ten moment na odcinku 150mm mam wymiar za duży o 0,3mm, choć to jeszcze ujdzie to wolę to naprawić.

Jak dla mnie najlepiej drukowało się Spectrum PLA, praktycznie idealne wydruki, ścianki perfekcyjne i też nie trzeba było niewiadomo jakiej temperatury. Wczoraj zrobiłem chłodzenie nowe, widać na zdjęciu, o wiele lepiej wyglądają ścianki na wyższych temperaturach dyszy, narożniki też lepiej wychodzą.

Kupiłem też oryginalną płytę główną 2.2.1, tą czarną z sterownikami 2208 bo nie mogłem znieść tego piczenia, z oficjalnej strony z czech, przyszła bardzo szybko. Jest bardzo cicho teraz. Wymieniłem też wentylatory w obudowie na 2x120mm, wolnoobrotowe. Otworzyłem płytę zasilacza i ustawiłem jeden na zasilacz a drugi na płytę, teraz jest praktycznie nie słyszalna. Na hotendzie siedzą 2 sunnony 40x20, też jest cicho. Polecam bo można w końcu spać w pokoju obok.

próbowałem też Podróbę all metal hotend, ale do PLA się kompletnie nie nadaje bo przy pierwszej retrakcji blokuje heatbreak i trzeba rozkręcać. Może do PETG i innych byłby spoko ale PLA to chyba tylko Bowden.

Zrobiłem też u siebie podstawy, tzn rurka termokurczliwa z klejem na złączce bowdena przy ekstruderze latała przy retrakcji, wystarczyła rurka z klejem i ściśnięcie wszystkiego kilkoma trytkami, teraz nawet nie drgnie i z retrakcją nie mam problemów.

Co do narożników... Ja drukuje przeważnie ściany przy 30mm/s i wychodzą bardzo ładnie ale przy wyższych prędkościach już jest budyń, Niby Linearadvance by się przydał ale raz że nie da rady przy sterownikach 2208 a dwa że to dalej 8bitowa płyta, może jest ktoś mądrzejszy to mnie pokieruje. Na ten moment po prostu drukuje wolniej ściany.

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 16 sty 2021, 11:09
autor: berrrcik21
marviz pisze:
Ja też jestem zadowolony, choć walczę z różnymi rzeczami... ale to gonitwa do perfekcji, choć takiej do zrobienia

Na początku coś mi kąty nie pasowały i wyszło że jak wydrukowałem test kątownika osi XY to był dość duży rozstrzał. Musiałem odkręcić belkę X od wózków i na naciągniętych paskach ustawić przesunięcie wózków X względem siebie żeby uzyskać kąt 90st. Ważna rzecz, absolutnie nie można ustawiać belki X względem belki X ramy, tylko za pomocą kątownika bezpośrednio do belki ramy Y, do tej po której jeżdżą dwa wózki. W taki sposób jak na zdjęciu:
20210116_101226.jpg
Druga sprawa z którą walczę to różnica w wymiarze druku w osi Y, chyba to rozgryzłem i jest to wina rozciągniętych pasków osi Y. Czaje się do zakupu pasków Gates i ich wymiany bo swoje kilka razy naciągałem dość mocno i chyba przecholowałem. na ten moment na odcinku 150mm mam wymiar za duży o 0,3mm, choć to jeszcze ujdzie to wolę to naprawić.
Z geometrią nie miałem problemu, od początku jest ładnie, zależy jak się któremu Chińczykowi paski naciągneły, lub się belka X zmontowała. Paski póki co mam orginalne i narazie hula.
Jak dla mnie najlepiej drukowało się Spectrum PLA, praktycznie idealne wydruki, ścianki perfekcyjne i też nie trzeba było niewiadomo jakiej temperatury. Wczoraj zrobiłem chłodzenie nowe, widać na zdjęciu, o wiele lepiej wyglądają ścianki na wyższych temperaturach dyszy, narożniki też lepiej wychodzą.
Według mnie to dobry filament, ładnie wydruki wychodzą, choć przerzuciłem się na Impact PLA od Fiberlogy i narazie tylko czarny.

Kupiłem też oryginalną płytę główną 2.2.1, tą czarną z sterownikami 2208 bo nie mogłem znieść tego piczenia, z oficjalnej strony z czech, przyszła bardzo szybko. Jest bardzo cicho teraz. Wymieniłem też wentylatory w obudowie na 2x120mm, wolnoobrotowe. Otworzyłem płytę zasilacza i ustawiłem jeden na zasilacz a drugi na płytę, teraz jest praktycznie nie słyszalna. Na hotendzie siedzą 2 sunnony 40x20, też jest cicho. Polecam bo można w końcu spać w pokoju obok.

próbowałem też Podróbę all metal hotend, ale do PLA się kompletnie nie nadaje bo przy pierwszej retrakcji blokuje heatbreak i trzeba rozkręcać. Może do PETG i innych byłby spoko ale PLA to chyba tylko Bowden.

Zrobiłem też u siebie podstawy, tzn rurka termokurczliwa z klejem na złączce bowdena przy ekstruderze latała przy retrakcji, wystarczyła rurka z klejem i ściśnięcie wszystkiego kilkoma trytkami, teraz nawet nie drgnie i z retrakcją nie mam problemów.

Co do narożników... Ja drukuje przeważnie ściany przy 30mm/s i wychodzą bardzo ładnie ale przy wyższych prędkościach już jest budyń, Niby Linearadvance by się przydał ale raz że nie da rady przy sterownikach 2208 a dwa że to dalej 8bitowa płyta, może jest ktoś mądrzejszy to mnie pokieruje. Na ten moment po prostu drukuje wolniej ściany.
Faktycznie jest głośna, silniki krokowe ładnie "grają" zwłaszcza przy wyższych prędkościach, ale akurat mam takie pomieszczenie w której zamykam drukarkę i praktycznie jej nie słyszę, także sterowanie zostawiłem orginalne.
Będę chciał napewno zrobić, to co Ty zrobiłeś odnośnie zmiany chłodzenia i dodam ekstruder bezpośredni https://allegro.pl/oferta/wytlaczarka-b ... woQAvD_BwE
Już go mam łącznie z silnikiem NEMA17 pancake powinno być o niebo lepiej pod kątem retrakcji i panowania nad filamentem.

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 16 sty 2021, 14:21
autor: fesou
Jak już masz marlina to naciągnij paski i zmień ilość kroków dla każdej osi, tak aby przy długich odcinkach mieć najbardziej dokładny pomiar.

Zachęcam do zerknięcia też tu viewtopic.php?f=67&t=7207 - u mnie directdrive jeździ na wałkach

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 23 mar 2021, 08:37
autor: Kuna
sejamamoto pisze:Witajcie

Pytanie z innej beczki. Mam Endera 5 Plus, próbuje wydrukować cokolwiek. Drukarka sprawdza czujnikiem odległość dyszy od stołu, następnie stół obniża się o jakieś 30 ~ 40 mm i tyle z drukowania. Na wyświetlaczu pojawia się wskaźnik ukończenia druku, 15 s i komunikuje zakończeniem wydruku.
Nie mam pomysłu co z tym dalej robić. Problem powstał dziś. Do tej pory wszystko szło w miarę normalnie.
Siemka moi mili, mam podobny problem ,więc podczepiam się do wątku.
Elektronicznie stockowy Ender 5 plus, z karty wydrukowałem ok. 2kg, z wydruków byłem zadowolony aż nadszedł dzień wczorajszy kiedy drukarka stwierdziła, że pozycja głowicy "Home" jest ok 13cm nad stołem. Co zrobiłem/zepsułem i jak to naprawić?

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 27 mar 2021, 09:52
autor: Kuna
Kuna pisze:
sejamamoto pisze:Witajcie

Pytanie z innej beczki. Mam Endera 5 Plus, próbuje wydrukować cokolwiek. Drukarka sprawdza czujnikiem odległość dyszy od stołu, następnie stół obniża się o jakieś 30 ~ 40 mm i tyle z drukowania. Na wyświetlaczu pojawia się wskaźnik ukończenia druku, 15 s i komunikuje zakończeniem wydruku.
Nie mam pomysłu co z tym dalej robić. Problem powstał dziś. Do tej pory wszystko szło w miarę normalnie.
Siemka moi mili, mam podobny problem ,więc podczepiam się do wątku.
Elektronicznie stockowy Ender 5 plus, z karty wydrukowałem ok. 2kg, z wydruków byłem zadowolony aż nadszedł dzień wczorajszy kiedy drukarka stwierdziła, że pozycja głowicy "Home" jest ok 13cm nad stołem. Co zrobiłem/zepsułem i jak to naprawić?
Wyjaśnione - czujnik bl touch dokonał żywota.

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 27 mar 2021, 10:44
autor: japim
2kg I bl touch powiedział papa? Straszny szmelc...

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

: 27 gru 2023, 10:55
autor: Infrawizjer
berrrcik21 pisze: 27 lis 2020, 20:41 Witam :)

No to mamy sukces !! :D

Drukarka uruchomiona :) wielkie podziękowania dla kolegi JGFTW za pomoc - kilka popołudni walki zaprocentowało nowym Marlinem + "czarny" wyświetlacz - wyposażony w dużo więcej opcji niż orginalny. Działa świetnie - uczę się kalibracji i poznaje funckję oraz ich wpływ na wydruk - fajne to to :)

W załączniku zamieszczam gotowca do fabrycznego Ender 5 Plus (firmware + wyświetlacz).

DWIN_SET_Ender_5_Plus.zip
Marlin-2.0.x_Ender_5_plus.zip

Po weekendzie wrzuce fotki i jakiś filmik z pracy ;)
Panowie jak zainstalować Marlin-2.0.x_Ender_5_plus.zip z podanego poradnika. Proszę o informację lub link do instrukcji krok po kroku, jestem totalnym nobem, a w tym momęcie drukarka nie porusza się w żadnej osi. Mam ogromny problem, prosze o pomoc.