Pomc w wyborze pierwszej niskobudżetowej drukarki 3d

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
kazik70
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 9
Rejestracja: 14 mar 2017, 18:07

Pomc w wyborze pierwszej niskobudżetowej drukarki 3d

Post autor: kazik70 »

Serdecznie witam wszystkich forumowiczów i pasjonatów druku 3d.

Przymierzam się do kupna pierwszej drukarki. Jestem elektronikiem, chciałbym na niej przede wszystkim drukować obudowy do swoich urządzeń/sterowników.
Pojedyncze sztuki, krótkie serie. W związku z tym czytam, pomału chłonę wiedzę, oglądam różne urządzenia.

Rozrzut cen jest ogromny, dlatego na początek proszę mi powiedzieć jakim budżetem muszę dysponować by zacząć się w to bawić?
Czy te najtańsze urządzenia, się do tego nadają?

Liczę na miłą sympatyczną dyskusję, chętnie też bym porozmawiał telefonicznie.

TEVO -Tarantula I3

Flyingbear-P902

Są to dwa najpopularniejsze kity na aliexpress, czy są coś warte? Co o nich myślicie? Która konstrukcja jest lepsza i dlaczego?
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 2
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Pomc w wyborze pierwszej niskobudżetowej drukarki 3d

Post autor: marek91 »

Jeśli chodzi o pierwszą konstrukcję to nie przemawiają do mnie tego typu prowadnice (rama służy jako prowadnica).
Stół będzie miał makabryczne luzy, a oś Z jest podparta z jednej strony co będzie powodowało problemy (takie "prowadnice" żeby były precyzyjne muszą być mocno skręcone - co generuje opór, wiec z jednym silnikiem oś Z nie będzie równo się podnosić)

Osobiście brałbym drukarkę numer 2, ponieważ:
+jest ją bardzo łatwo zabudować
+ma bezpośredni ekstruder (ta pierwsza ma ekstruder z rurką bowdena)

-na zdecydowany minus konstrukcja stołu (wygląda bardzo prymitywnie więc prawdopodobnie szybko będzie trzeba to wymienić lub wzmocnić)

Jaką kasą musisz dysponować na początek? Na forum są ludzie którzy mają drukarki za 1000zł i też drukują, nie mniej jednak pamiętaj że jako nowicjusz na pewno coś zepsujesz ;) Tanie drukarki są dobre dla amatorów i hobbystów, do ciężkiej harówki się nie nadają. :cool2:
kazik70
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 9
Rejestracja: 14 mar 2017, 18:07

Re: Pomc w wyborze pierwszej niskobudżetowej drukarki 3d

Post autor: kazik70 »

Wydać chcę jak najmniej :) niedługo dostanę zwrot podatku 1800zł i te pieniądze chciałbym wydać. Oczywiście mogę trochę dołożyć ale chętniej wydałbym mniej :)
drukarka raczej nie będzie miała ciężko kilkadziesiąt druków w roku, pewnie na początku więcej bo będę się bawił.
Jeśli coś zepsuję to i naprawię, zajmuję się serwisem elektroniki. Nie chciałbym jednak co chwilę czegoś naprawiać, kalibrować itp.. czy to realne?
Nie interesuje mnie super jakość wydruków ale ich wytrzymałość.
W tej chwili myślę o obudowie do pewnego projektu 22cmx15cmx9cm i raczej będzie to jedna z większych.

Też bardziej przemawia do mnie drukarka zabudowana lub którą da się łatwo zabudować. Takiej właśnie na początku szukałem.
Myślę przedewszystkim o ABS, przeczytałem że zabudowane najlepiej się do tego nadają. I łatwej taką przechowywać na stole.
Tarantula I3 jest najczęściej kupowana na alie, ma kilka ciekawych wariantów/dodatków (auto + large), obejrzysz film który jest w ogłoszeniu? Gość tam zwraca uwagę na kilka patentów.

Polecisz coś od siebie? Może być też używana, złożona. Choć trochę chciałbym złożyć sam. Aspekt edukacyjny i frajda ze składania :D Choć czasu szkoda.
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 2
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Pomc w wyborze pierwszej niskobudżetowej drukarki 3d

Post autor: marek91 »

Tania drukarka to zawsze coś za coś, polecić mogę 3dgence, albo monkeyfab prime ale te nie mieszczą się w budżecie.

Dużo osób na forum ma prusy i3, ctc bizery i kilka LUME, tylko że to są sprzęty w których trzeba dłubać żeby działały, nie ma zmiłuj :)
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Pomc w wyborze pierwszej niskobudżetowej drukarki 3d

Post autor: McKee »

Pomyśl o tym:
http://fabrykator.pl/board/viewtopic.php?f=34&t=1089
Wygląd paskudny (choć to subiektywne), ale porządna elektronika i mechanika i cena jak na to z czego drukarka się składa (i jak drukuje) całkiem przyzwoita. Ja bym brał w każdym razie.
adziaki
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
kazik70
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 9
Rejestracja: 14 mar 2017, 18:07

Re: Pomc w wyborze pierwszej niskobudżetowej drukarki 3d

Post autor: kazik70 »

Dzięki za cynk, ale pole robocze jest trochę za małe do moich potrzeb, muszę przynajmniej wydrukować 22cmx15cmx9cm a im więcej tym lepiej.
Z tych tanich drukarek która jest najmniej problematyczna?
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Pomc w wyborze pierwszej niskobudżetowej drukarki 3d

Post autor: McKee »

Trudno coś doradzić bo większość znanych tanich drukarek ma 200x200x200 (Prusy, lume itp).
CTC Bizer o którym Marek też wspominał 225x145x155
Bierz tą z Twojego 2-go linka i podziel się wrażeniami :D.
Stół w osi Z to zaleta.
Jeżeli masz kasę to warto rozważyć oryginalną Prusę I3 MK2 - ma większe pole wydruku, jest solidnie wykonana i naprawdę fajne wydruki wychodzą - do firmy brałbym coś w miarę bezobsługowego / bezawaryjnego - dobrze jeszcze gdyby szybko dało się nauczyć drukowania. Nie ma co ukrywać: ludzie miesiące czasem spędzają na nauce. Jeżeli to jest hobby to OK, ale raczej nie chodzi o to żebyś jedną obudowę 10 razy drukował, bo coś nie do końca wychodzi tak jak powinno / wymiary się nie zgadzają itp.
Jeżeli masz żyłkę do grzebania (i czas, i chęci !) to bierz chińczyka. Jeżeli nie, to budżet trzeba że 2 razy powiększyć.
Policz ile kosztuje godzina Twojej pracy i po jakim czasie oryginalna Prusa się zwróci.
Może niedługo ktoś tu się odezwie na forum z informacjami / recenzją Prusy I3 MK2.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
kazik70
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 9
Rejestracja: 14 mar 2017, 18:07

Re: Pomc w wyborze pierwszej niskobudżetowej drukarki 3d

Post autor: kazik70 »

Jest sporo filmów na youtube z Flyingbear-P902 jest też w promocji bo normalnie stoi za 500$
Jest też konkurencja dla niego o podobnej konstrukcji CL-260
Dużo Niemców to kupuje, też dużo filmów na youtube. Chyba same pozytywne relacje, że niby klon jakieś markowej tylko tańsze. Słabo sobie radzę z ich językiem.
Widzicie jakieś znaczące zmiany na plus lub minus?

Znalazłem jeszcze takie coś: noname
idealne pole robocze dla mnie

Jeśli mają być strasznie złe te drukarki i miałbym poświęcić jakąś ogromną ilość czasu to raczej wolałbym poczekać z zakupem i dołożyć.
Z drugiej strony jestem właśnie takim gościem od rozwiązywania problemów, dużo elektroniki serwisuję, projektuję własną, programuję i bardzo to lubię.
A temat druku 3d chciał bym zgłębić również od tej warstwy technicznej, bo doświadczenie może się to przydać w innych projektach.
Awatar użytkownika
zen
Postów w temacie: 1
Posty: 295
Rejestracja: 26 lut 2017, 20:53
Lokalizacja: Poznań miasto doznań
Drukarka: Too many
x 34
Kontakt:

Re: Pomc w wyborze pierwszej niskobudżetowej drukarki 3d

Post autor: zen »

Hej,

Pierwszą budowałem sam, ale z perspektywy czasu oceniając powinienem był kupić Oryginalną Prusa i3 mk2, bo zależało mi na czasie i bardzo się pomyliłem sądząc, że budowa drukarki to trywialna sprawa.
Gdyby mi nie zależało na czasie, to złożyłbym sam, ramę kupując (lub zlecając) w PL, a resztę z ali. Na allegro można znaleźć niezłe ramy bazujące na Prusa Steel z aluminium lub stali. Zrobiłem nawet BOM do takiego składaka i wychodzi około 800PLN. Składając fajnie mieć dostęp natychmiastowy do kogoś, kto się na tym zna i może szybko pomóc.
Mendel / i3 / i3 Alu / P3Steel / HEVO^300 / Delta Kossel Linear Plus / Prusa MK3S + MMU / Voron / Bambu X1C + AMS
kazik70
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 9
Rejestracja: 14 mar 2017, 18:07

Re: Pomc w wyborze pierwszej niskobudżetowej drukarki 3d

Post autor: kazik70 »

Chciałby ktoś ze mną przez telefon porozmawiać i mi doradzić? Podzielić się doświadczeniami?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”