dwa zasilacze na jedną płytę główną

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Harpoun
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 9
Rejestracja: 09 gru 2020, 13:46

dwa zasilacze na jedną płytę główną

Post autor: Harpoun »

Cześć wszystkim!
Jestem nowy w druku 3d i budowaniu drukarek 3d także proszę o wyrozumiałość. Buduję swoją pierwszą drukarkę 3d, większość części mam już zakupionych. Niestety błędem było to że zamówiłem części 12 i 24V. 12v silniki głowica oraz wentylatorki, 24v stół grzewczy. no i właśnie, stół kupiłem chiński zamiennik do prusy mk3 z aliexpress. Moja płyta to Arduino MEGA 2560 + RAMPS 1.4 o schemacie:

[Imgur](https://imgur.com/Q6iOPzG)

na czerwono oznaczyłem gdzie ci podłączam. opcje mam dwie jeśli i tu moje pytanie czy do płyty mogę podłączyć 2 napięcia 12 i 24v (12 do dolnego gniazda na silniki a 24 do górnego na resztę). Jeśli mogę podłączyć dwa napięcia to mam do wyboru albo kupuję stół 12v za 150zł i czekam ponad miesiąc albo kupuję drugi zasilacz 24v i wymieniam głowicę oraz wentylatorki na 24v i nie czekam tyle czasu.

Co o tym myślicie wypowiedzcie się proszę. Jeżeli macie jakieś porady albo widzicie błędy w moim rozumowaniu proszę piszcie śmiało mając na uwadze że nie mam żadnego doświadczenia z elektroniką.
Mati
Postów w temacie: 2
Posty: 509
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 171

Re: dwa zasilacze na jedną płytę główną

Post autor: Mati »

RAMPS nie obsługuje 24V, z tego co pamiętam to z powodu maksymalnego napięcia któryś z kondensatorów. Najlepsza i najtańsza opcja to wymiana tych kondensatorów oraz kupno grzałki na 24v (czyli śmieszne grosze). Silniki spokojnie możesz zasilać z 24V. Silniki krokowe to trochę inna para kaloszy niż "zwykłe" silniki DC i tu jako takiego napięcia zasilania się nie podaje.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: dwa zasilacze na jedną płytę główną

Post autor: Berg »

Generalnie 24V to lepsze rozwiązanie pod każdym względem. RAMPS, to prehistoria druku 3d, nie nadaje się do tego stołu, to nie tylko kwestia kondensatorów. Ciężko będzie z nowszymi wersjami oprogramowania (Marlin 2.x) . Najlepiej od razu jeszcze raz przemyśleć koncepcję. Stół to jedyne co kupiłeś, co się nadaje :D. Sprzedaj resztę i kup:
- elektronikę BTT SKR 1.4 turbo lub 1.3
- zasilacz 24v
- grzałki 24V
- stepstiki tmc2209 od BTT
- jedynie wentylatory ciężko dostać dobrej jakości na 24V dlatego kupujemy 12V zakładamy dodatkową przetwornicę step down ( 2~5zł ) do zasilania samych wentylatorów. jak ją podłączyć... zapytaj jak już będziesz mieć. Jakie wentylatory? Sunon 5015 dokładnie modele znajdziesz tu na forum.

Odnośnie silników krokowych, to nie posługujemy się napięciem silników tylko prądem. W skrócie jeśli kupiłeś silniki w okolicach 1.5 - 1.7Amp, to możliwe, że ok. Zawsze silniki krokowe na wyższym napięciu działają lepiej.

powodzenia w składaniu,

PS: zdjęcia należy wrzucać do postu na forum a nie załączać linków do zewnętrznych serwisów.
Abys, Adinfo
Harpoun
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 9
Rejestracja: 09 gru 2020, 13:46

Re: dwa zasilacze na jedną płytę główną

Post autor: Harpoun »

Mati pisze:RAMPS nie obsługuje 24V, z tego co pamiętam to z powodu maksymalnego napięcia któryś z kondensatorów. Najlepsza i najtańsza opcja to wymiana tych kondensatorów oraz kupno grzałki na 24v (czyli śmieszne grosze). Silniki spokojnie możesz zasilać z 24V. Silniki krokowe to trochę inna para kaloszy niż "zwykłe" silniki DC i tu jako takiego napięcia zasilania się nie podaje.
czyli rozumiem że dla silnika 12v to nie robi czy jest podłączony do 12 lub 24 tak?

uppdate: sorry, teraz już rozumiem ocb.
Awatar użytkownika
tapy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 209
Rejestracja: 05 wrz 2020, 18:43
x 72

Re: dwa zasilacze na jedną płytę główną

Post autor: tapy »

W sumie można zastosować dwa zasilacze, niektórzy tak robią - 12V dla elektroniki i silników, 24 dla stołu. Wymaga to jednak zewnętrznego mosfeta, bo w RAMPS nie bardzo się da, a te 12V to w sumie też dla zastosowanego zasilacza Arduino spore wyzwanie.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: dwa zasilacze na jedną płytę główną

Post autor: dragonn »

Harpoun pisze: czyli rozumiem że dla silnika 12v to nie robi czy jest podłączony do 12 lub 24 tak?
Robi, ale inaczej niż myślisz.
W teorii nie robi żadnej różnicy, bo stepstick działa jak źródło prądowe dla silnika. Czyli jak ustawisz na stepsticki np. 1A to stepstick poda na silnik takie napięcie żeby płynął dokładnie ten 1A.
W praktyce dochodzi jeszcze efekt tzw. backEMF, silnik krokowy kręcąc się działa nawet jak jest zasilanie jak prądnica, zachodzi taki efekt że im szybciej silnik się obraza tym więcej generuje backEMF które przeciwdziała temu napięciu które podaje stepstick. Ale stepstick nie jest w stanie podać wyższe napięcie niż jest on sam zasilany, dlatego moment w którym backEMF "zaczyna wygrywać" to moment w którym moment silnika zaczyna spadać aż zacznie gubić kroki.
Z tego powodu zasilając stepsticki 24V jesteśmy w stanie osiągnąć wyższe prędkości na silnika bo stepstick ma większy zapas na jakim może operować.

EDIT
W sumie można zastosować dwa zasilacze, niektórzy tak robią - 12V dla elektroniki i silników, 24 dla stołu. Wymaga to jednak zewnętrznego mosfeta, bo w RAMPS nie bardzo się da, a te 12V to w sumie też dla zastosowanego zasilacza Arduino spore wyzwanie.
ŻE CO?! RAMPS jest zaprojektowany pod to, ma osobne wejście na zasilanie stołu :roll:
tapy
Harpoun
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 9
Rejestracja: 09 gru 2020, 13:46

Re: dwa zasilacze na jedną płytę główną

Post autor: Harpoun »

rafaljot pisze:Generalnie 24V to lepsze rozwiązanie pod każdym względem. RAMPS, to prehistoria druku 3d, nie nadaje się do tego stołu, to nie tylko kwestia kondensatorów. Ciężko będzie z nowszymi wersjami oprogramowania (Marlin 2.x) . Najlepiej od razu jeszcze raz przemyśleć koncepcję. Stół to jedyne co kupiłeś, co się nadaje :D. Sprzedaj resztę i kup:
- elektronikę BTT SKR 1.4 turbo lub 1.3
- zasilacz 24v
- grzałki 24V
- stepstiki tmc2209 od BTT
- jedynie wentylatory ciężko dostać dobrej jakości na 24V dlatego kupujemy 12V zakładamy dodatkową przetwornicę step down ( 2~5zł ) do zasilania samych wentylatorów. jak ją podłączyć... zapytaj jak już będziesz mieć. Jakie wentylatory? Sunon 5015 dokładnie modele znajdziesz tu na forum.

Odnośnie silników krokowych, to nie posługujemy się napięciem silników tylko prądem. W skrócie jeśli kupiłeś silniki w okolicach 1.5 - 1.7Amp, to możliwe, że ok. Zawsze silniki krokowe na wyższym napięciu działają lepiej.

powodzenia w składaniu,

PS: zdjęcia należy wrzucać do postu na forum a nie załączać linków do zewnętrznych serwisów.
no dobrze to powiedzmy że zastosuję w całej drukarce 24v i co do elektroniki BBT na stronkach typu allegro jest trochę droga w porównaniu do aliexpress gdzie mogę to dostać za 1/2 ceny. pytanie czy mogę to stamtąd zamówić. Nie znam się na elektronice a tym bardziej na jakości jej wykonania. nie wiem czy jak zamówię z ali to może działać gorzej czy jak, zasilacz i grzałka to nie problem a stepstiki zamawiałbym w zestawie z skr 1.4 turbo z ali. tu wklejam opcje zakupu którą mam na oku:

https://pl.aliexpress.com/item/40004700 ... web201603_

no i pytanko do czego służą moduły z poniższego linku gdyż wyświetliły mi się tuż obok płyty na ali:
https://pl.aliexpress.com/item/40005002 ... web201603_

co do zdjęć będę pamiętać :P

silniki brałem takie tanie budżetowe:
https://www.olx.pl/oferta/silnik-krokow ... Da1Fc.html

ale w przyszłości je wymienię na jakieś lepsze, a te posłużą mi do jakiś innych mniej wymagających konstrukcji (chce kiedyś zrobić ruchomy stojak do aparatu oraz urządzenie oparte na budowie drukarki 3d które rozgrzanym drutem będzie wycinać kształty w styropianie)
Awatar użytkownika
tapy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 209
Rejestracja: 05 wrz 2020, 18:43
x 72

Re: dwa zasilacze na jedną płytę główną

Post autor: tapy »

dragonn pisze:ŻE CO?! RAMPS jest zaprojektowany pod to, ma osobne wejście na zasilanie stołu :roll:
No i tu mnie masz, po Twoim komentarzu spojrzałem na schemat i biję się w piersi. Mogłem rzucić okiem na to przed napisaniem, ale mleko się wylało...
dragonn
Mati
Postów w temacie: 2
Posty: 509
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 171

Re: dwa zasilacze na jedną płytę główną

Post autor: Mati »

Płytkę śmiało możesz zamówić na Aliexpress. Do mnie w ostatnim czasie zamówienia przychodzą w okolicy 2 tygodni, byle tylko wybierać "aliexpress standard shipping". Moduł DC-DC przydaje się jak ma się podłączonych do płytki więcej prądożernych urządzeń zasilanych napięciem 5V. W normalnej pracy bez dodatków typu Neopixel - zbędne. BTT Writer to konwerter USB-uart, przydatny między innymi do programowania modułów ESP. Jak nie planujesz dokładać tego modułu, to również nie jest Ci potrzebny.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: dwa zasilacze na jedną płytę główną

Post autor: Berg »

przykładowo tu masz za 177zł z wysyłką z Czech, będzie szybciej, niestety "turbo" się skończyły. Najlepiej wychodzi od razu ze driverami tmc2209 w komplecie.

https://pl.aliexpress.com/item/4000480366542.html

tu z kolei turbo ale za tmc2208, które są trochę słabsze za to 155zł:
https://pl.aliexpress.com/item/4000474140713.html

graficznego, kolorowego wyświetlacza Ci nie polecam, pewnie razem z RAMPSEM masz zwykły tekstowy, będzie dobry.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”