Ender 5 - modyfikacja - wałki 10mm + direct BMG + V6

Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 11
Posty: 1516
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 325

Re: Ender 5 - modyfikacja - wałki 10mm + direct BMG + V6

Post autor: Jarewa »

Tak tylko ciekawe czy to rzetelne wyniki... Powinieneś teraz po tym wydrukować 9 kwadracikow w tych punktach jedna warstwę 0.2mm i porównać wysokości między sobą
jakubperson
Postów w temacie: 5
Posty: 268
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Ender 5 - modyfikacja - wałki 10mm + direct BMG + V6

Post autor: jakubperson »

fesou pisze:Świeża kompilacja - nie miałem uruchomionej możliwości zrobienia M48. Kalibracja E, X, Y... Zmieniłem jeszcze blachę na starą - jest trochę cieńsza, ale nowa wydaje mi się, że jest wybrzuszona i na zimno i na ciepło. Ostatnie 2 miesiące drukowałem na niej z ABS na stole 95-100 stopni i chyba ją szlag trafił.
Aż mi się nie chce wierzyć, że aż tak wybrzuszona od druku ABS-u.. Ja drukuję ABS/ASA/Nylon itd. na jednej drukarce od 3 lat na tej samej blasze bez żadnych problemów. A jak założysz odwrotnie a boku złapiesz na klipsy to wciąż jest źle?

A jak ze starą blachą się zachowuje?
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 58
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: Ender 5 - modyfikacja - wałki 10mm + direct BMG + V6

Post autor: fesou »

Na starej idzie pięknie. W międzyczasie była jeszcze aktualizacja softu. Blacha luzem jest wybrzuszona, ale na magnesie przylega ładnie do stołu. Skończę drukować to podmienię na nowszą blachę i porównam.
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 58
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: Ender 5 - modyfikacja - wałki 10mm + direct BMG + V6

Post autor: fesou »

ABL Bilinear nie działa u mnie.
Skompilowałem najnowszego marlina, bed leveling bilinear 5x5 i 3 próby. Wyniki pomiarów powtarzalne.

Pierwsza warstwa jest regulowana - oś Z reaguje na zmiany lokalizacji dyszy nad stołem. Ale ustawiony offset nie układa pierwszej warstwy równo - rozsmarowuje linie z jednej strony a niedokleja z innej. Co więcej ustawiony z_offset nie jest odpowiedni dla kolejnych g29 (pomimo podobnej siatki). Jakby drukarka była z gumy.

Widzę dwa wyjścia:
1. Dołożyć drugą oś Z
2. Kupić nowy stół i wrócić do ręcznego poziomowania.


Pewnie i tak warto dorzucić drugą z-etkę i dać nowy stół.
jakubperson
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 11
Posty: 1516
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 325

Re: Ender 5 - modyfikacja - wałki 10mm + direct BMG + V6

Post autor: Jarewa »

fesou pisze:
Pierwsza warstwa jest regulowana - oś Z reaguje na zmiany lokalizacji dyszy nad stołem. Ale ustawiony offset nie układa pierwszej warstwy równo - rozsmarowuje linie z jednej strony a niedokleja z innej. Co więcej ustawiony z_offset nie jest odpowiedni dla kolejnych g29 (pomimo podobnej siatki). Jakby drukarka była z gumy.

I to jest to o czym pisałem i dyskwalifikuje czujnik a wyniki odczytu nie są rzetelne do fizycznej krzywizny stołu. Ja miałem czujnik chinski i męczyłem się z osfetem inaczej wychodził z zimnym stołem a inaczej rozgrzanym tak jakby rozszerzalność ciepła stołu aluminiowego miała znaczenie. Tak samo pomiary po obrzeżach były inne niż fizyczne...

Nie mówię że każdy czujnik jest zły, bo ponoć PINDA jest dokładna.

Problemu pozbyłem się montując BLtouch..
fesou
jakubperson
Postów w temacie: 5
Posty: 268
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Ender 5 - modyfikacja - wałki 10mm + direct BMG + V6

Post autor: jakubperson »

fesou pisze:ABL Bilinear nie działa u mnie.
Skompilowałem najnowszego marlina, bed leveling bilinear 5x5 i 3 próby. Wyniki pomiarów powtarzalne.

Pierwsza warstwa jest regulowana - oś Z reaguje na zmiany lokalizacji dyszy nad stołem. Ale ustawiony offset nie układa pierwszej warstwy równo - rozsmarowuje linie z jednej strony a niedokleja z innej. Co więcej ustawiony z_offset nie jest odpowiedni dla kolejnych g29 (pomimo podobnej siatki). Jakby drukarka była z gumy.

Widzę dwa wyjścia:
1. Dołożyć drugą oś Z
2. Kupić nowy stół i wrócić do ręcznego poziomowania.


Pewnie i tak warto dorzucić drugą z-etkę i dać nowy stół.
Albo spróbuj z BL-touch, może faktycznie czujnik kicha... Ja u siebie mam zmodyfikowanego Endera 5 na łożyskach liniowych z Dragon + BMG + BL touch i wszystko działa super.
fesou
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 58
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: Ender 5 - modyfikacja - wałki 10mm + direct BMG + V6

Post autor: fesou »

Mam akurat bl-toucha w drugiej drukarce, to sprawdzę po weekendzie.
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 58
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: Ender 5 - modyfikacja - wałki 10mm + direct BMG + V6

Post autor: fesou »

Jarewa pisze: BLtouch..
jakubperson pisze: BLtouch..
Dziękuję Panowie - śmiga super. Domówiłem oryginalnego Bl-toucha do drugiej drukarki, a Voron dostanie od razu klicky probe - wywalam oba "czujniki" do kosza.
jakubperson
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 11
Posty: 1516
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 325

Re: Ender 5 - modyfikacja - wałki 10mm + direct BMG + V6

Post autor: Jarewa »

A to może byś się pochwalił teraz mapą?
Awatar użytkownika
Furrciak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 20
Rejestracja: 29 gru 2021, 14:12
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
Drukarka: Ender 3 Max
x 1

Re: Ender 5 - modyfikacja - wałki 10mm + direct BMG + V6

Post autor: Furrciak »

Ja dodam że moim zdaniem CR Touch też jest okejka , wyniki są powtarzalne , rozszerzalność cieplna nie ma dla niego znaczenia , wydruki też są bardzo w porządku. Czujnik sam w sobie też bardzo czuły , poniżej screenshot.
Zrzut ekranu 2022-01-02 121700.png
Praktycznie wyszły nierówności szyby , te 0.063 to dosłownie 63 mikronów.
:piwo:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”