Strona 1 z 1

UltiV-slot XD 2

: 07 sty 2021, 22:43
autor: Janek_Porzycz
Ostatnio wpadł mi do glowy pewien pomysł. Troche szalony i zdaje sobie z tego sprawe ale czego sie nie robi dla zabawy :P Nie bede sie za bardzo rozpisywal tylko wkleje screena i zapraszam do dyskusji nad sensem czegoś takiego i ewentualnymi za i przeciw:

Jest to oczywiscie szkic rysowany na kolanie mający pokazac zalozenia kinematyki (zewnetrzne wozki na paskach zsynchronizowane)
drukarka.png

Re: UltiV-slot XD 2

: 07 sty 2021, 23:17
autor: Andrzej_W
Czy czasem MPCNC nie wykorzystuje takiej kinematyki??

Re: UltiV-slot XD 2

: 07 sty 2021, 23:37
autor: Marvin27

Re: UltiV-slot XD 2

: 08 sty 2021, 06:47
autor: Janek_Porzycz
Marvin27 pisze:Coś jak:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=yXCNuhNZD7Y
Wow. Nie mam pytan :O Inne filmy z tego kanalu z ta drukarka to miazga

Re: UltiV-slot XD 2

: 08 sty 2021, 06:58
autor: JGFTW
Żaden ze mnie mechaniczny ekspert, ale podejrzewam, że aż 4 kółka na każdy jeden wózek (osi X,Y) to za dużo.


Czy nie wystarczyłoby dać po 3, gdy są tak blisko siebie osadzone?
Czy orientacja wózka jest optymalna?


Ja jednak widziałbym to tak jak tu:


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=O4s2-y2JYOA

https://openbuilds.com/builds/dash-x-3d ... sign.8551/

Re: UltiV-slot XD 2

: 08 sty 2021, 07:10
autor: Janek_Porzycz
JGFTW pisze:Żaden ze mnie mechaniczny ekspert, ale podejrzewam, że aż 4 kółka na każdy jeden wózek (osi X,Y) to za dużo.


Czy nie wystarczyłoby dać po 3, gdy są tak blisko siebie osadzone?
Czy orientacja wózka jest optymalna?


Ja jednak widziałbym to tak jak tu:


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=O4s2-y2JYOA

https://openbuilds.com/builds/dash-x-3d ... sign.8551/
Orientacja wozka oczywiscie nie jest optymalna. Ale chcialbym zeby wszystkie czesci w miare mozliwosci byly z alu frezowanego a nie drukowane. Wydaje mi sie ze 4 kolka by nie zaszkodzily. Ale jednak ta drukarka K2 na liniowkach miazdzy te v sloty :P

Re: UltiV-slot XD 2

: 08 sty 2021, 10:43
autor: Silvered87
Całkiem fajna sprawa. Nie trzeba ciągać silnika. Nawet 1 taki wózeczek u mnie leży i się kurzy.

Re: UltiV-slot XD 2

: 08 sty 2021, 11:49
autor: panWiadr0
Sugeruję dać kółka mini. Przy takiej ilości same łożyska zrobią niezłą masę. Wiem co mówię :]

Re: UltiV-slot XD 2

: 08 sty 2021, 20:55
autor: mobile4you
Janek_Porzycz pisze: [...]Ale jednak ta drukarka K2 na liniowkach miazdzy te v sloty :P
Nie bądź taki surowy dla siebie ;-) Wg mnie profil będzie dużo sztywniejszy niż goła prowadnica. Przewaga powinna większa być na dużych rozmiarach stołu.

Re: UltiV-slot XD 2

: 13 sty 2021, 13:29
autor: Janek_Porzycz
A gdyby cos takiego ? :D
drukarka.png
Naped osi x i y to nema 23 z dwoma osiami -> sprzeglo -> os -> zebatka - > pasek tylko jak to tu upchac? :C

Re: UltiV-slot XD 2

: 13 sty 2021, 13:51
autor: Janek_Porzycz
I jeszcze troche screenow:
karetka v205.png
karetka v20.png
karetka v201.png
karetka v202.png

Re: UltiV-slot XD 2

: 28 sty 2021, 18:34
autor: Janek_Porzycz
Dobra cokolwiek bede lepil bedzie smigalo na chinskim Duet 3 6 HC od Fysetc. Zobaczymy czy warto :) Dodatkowo mialem dawac tego matrixa LC jako extruder ale rozwazam Arethuse od trianglelab na bowdenie z bmg 2.0. Do tej arethusy volcano plated copper i pt 100. Ma to sens? Czy raczej uciekac od bowdena?

https://a.aliexpress.com/_BUmLZR

Re: UltiV-slot XD 2

: 28 sty 2021, 20:54
autor: jakubperson
A nie lepiej 40x20 czy nawet 2 wentylatory 4010 jako pull i push?
Jak lubisz bowden rób bowden, jak direct to direct. Z Volcano prosi się o większe dysze (choćby 0.6 czy 0.8) i wtedy nawet przy prędkościach ~80mm/s i grubych warstwach / ścieżkach już podchodzisz pod nawet 20mm3/s - także nawet cięższy direct nie musi być tak odczuwalny.

Re: UltiV-slot XD 2

: 29 sty 2021, 03:33
autor: Janek_Porzycz
Ma byc woda, bo bedzie komora :p Obawiam sie utrudnionej retrakcji przy tym volcano. Chyba zostane przy v6.

Re: UltiV-slot XD 2

: 29 sty 2021, 06:56
autor: cardjunk
Dragon Panie

Re: UltiV-slot XD 2

: 29 sty 2021, 07:17
autor: Janek_Porzycz
cardjunk pisze:Dragon Panie
Panie jak dragon Panie jak ma byc woda :P

Re: UltiV-slot XD 2

: 29 sty 2021, 07:34
autor: cardjunk
No tak, nie połączyłem faktów, moja wina :D

Re: UltiV-slot XD 2

: 08 lut 2021, 11:11
autor: Janek_Porzycz
No dobra nastepuje zmiana koncepcji z v-slotow na prowadnice liniowe. Obecnie wydaje mi sie ze skonczylem osie X i Y. Wklejam screena i spakowanego stla calosci jakby ktoś chciał dokladniej obejrzec. Co sadzicie o takiej konstrukcji?

Re: UltiV-slot XD 2

: 08 lut 2021, 11:36
autor: panWiadr0
Zastanawiałeś się w ogóle jak degradacja kółek w danej osi będzie wpływać na drugą oś?

Re: UltiV-slot XD 2

: 08 lut 2021, 11:38
autor: Janek_Porzycz
panWiadr0 pisze:Zastanawiałeś się w ogóle jak degradacja kółek w danej osi będzie wpływać na drugą oś?
Tu juz nie ma kolek tylko prowadnice linniowe. Pobierz rara i obczaj stla :P

Re: UltiV-slot XD 2

: 09 lut 2021, 14:24
autor: Janek_Porzycz
Dodaje troche nowych screenow. Miedzy innymi pomysl na os Z. Ruch na 2 prowadnicach linniowych i 4 silniki krokowe z zintegrwana sruba trapezowa 8x8. Co myslicie?
HIWIN v53.png
HIWIN v53 2.png
HIWIN v53 3.png

Re: UltiV-slot XD 2

: 09 lut 2021, 15:16
autor: panWiadr0
Nie wypoziomujesz tego jak biały człowiek. 3-point.

Re: UltiV-slot XD 2

: 09 lut 2021, 16:18
autor: Janek_Porzycz
panWiadr0 pisze:Nie wypoziomujesz tego jak biały człowiek. 3-point.
No ja nie. Samo sie bedzie poziomowalo ;)

Re: UltiV-slot XD 2

: 09 lut 2021, 17:55
autor: Berg
mogę?
1. nie widzę żadnego sensu dawania 4 silników Z. To jest stworzenie problemu tylko po to by go za chwilę dumnie rozwiązać
2. Jaka jest sztywność tych prowadnic liniowych w krzyżaku, np w porównaniu do wałka 10ki?

Re: UltiV-slot XD 2

: 09 lut 2021, 18:13
autor: dziobu
Janek_Porzycz pisze:No ja nie. Samo sie bedzie poziomowalo ;)
Nie będzie. Marna szansa że to zadziała choćby raz. Nawet nie wiesz ile tak wygenerowałeś problemów zarówno sprzętowych jak i programowych.
Podstawy geometrii mówią ile punktów określa płaszczyznę i tu jednak dobrze jest się tego trzymać.

A nawet jeśli już uważasz że to najlepsze rozwiązanie z możliwych - nie masz żadnych elementów elastycznych. Sztywna konstrukcja ze sztywnym prowadzeniem. Już na wizualizacji wygląda na zakleszczone :)

Re: UltiV-slot XD 2

: 09 lut 2021, 18:26
autor: Janek_Porzycz
No dobra Panowie dzieki :) to co 2 liniowe szeroko po 1 stronie? Po srodku sruba a po przeciwnej stronie 2 sruby?

Re: UltiV-slot XD 2

: 09 lut 2021, 18:28
autor: Janek_Porzycz
Co do sztywnosci. To chcialbym hiwiny mgn12h. Moga byc za malo sztywne w takiej konfiguracji?

Edit:
Chcialbym hiwiny mgn12h? :>

Re: UltiV-slot XD 2

: 09 lut 2021, 18:43
autor: Berg
Myślę, że uginające się prowadnice mogą być słabym punktem całości. MHN12H ma jakieś 12x8mm. W dodatku ustawiłeś je pionowo, czyli w tej płaszczyźnie będą pracować, co są mniej sztywne. Nie wiem jaką będzie to mieć sztywność. Wyobrażam sobie, że porównywalna do wałka 8ki. Trochę grubsze ale dużo dziurek. Np Rexroth można zamówić z dziurkami według specyfikacji, w szczególności np tylko z otworami na końcach albo bez... Jednak to nie miało by też sensu. Myślę, że lepiej dać nawet MGN9 ale dokręcić do nich zwykły aluminiowy profil o przekroju kwadratu.

Co do stołu. Ja bym zrobił klasycznie. Dał dwie prowadnice z lewej i prawej, długie wózki albo lepiej dwa krótkie jeden nad drugim. Do tego dwa silniki ze śrubami jak najbliżej prowadnicy. A może nawet jeden mocniejszy silnik i śruby spięte paskiem.
A jak ma być ovekill, to śruby kulowe.


Ten sposób zamontowania silników XY na takich długich szpilkach jest słaby. Będą się wyginać.

Re: UltiV-slot XD 2

: 09 lut 2021, 19:57
autor: Holgin
MGN12 nadają się na XY, na stół bym szedł w 15mm i to też niekoniecznie MGN tylko solidniejsze typu HGW (huj go wie). Obowiązkowo długie wózki albo dwa małe jak mówi Berg. Pomysłu żeby prowadnice sobie wisiały w powietrzu bez podparcia pod spodem nie skomentuje ;)

Jaki rozmiar stołu? Najlepiej by było dać dwa razy komplet 2 x MGN + śruba napędowa po przeciwnych stronach albo trzy razy szyna+napęd. Jak mały stół to jedna śruba i dwie prowadnice, ale zrobić bardzo sztywną podstawę stołu.

Re: UltiV-slot XD 2

: 09 lut 2021, 20:04
autor: Janek_Porzycz
https://youtu.be/Kx4VfzS_V6c tutaj masz te prowadnice w akcji. Wydaja sie byc wystarczajace. No sam nie wiem.
Co do tych tulejek silnikow x i y to jest to sprawdzone rozwiazanie. Nic sie nie gnie. Pomysle jeszcze ewentualnie nad wykorzystaniem gotowych montazy do nema 17 ale chyba dla estetyki tylko. Dodatkowo hotend wazy ok 65 g plus montaz xy okolo 40 g wiec raczej niewiele.

Re: UltiV-slot XD 2

: 09 lut 2021, 20:06
autor: Janek_Porzycz
Holgin pisze: Pomysłu żeby prowadnice sobie wisiały w powietrzu bez podparcia pod spodem nie skomentuje ;)
.
Holgin przeciez to jest niedorysowane :)

Re: UltiV-slot XD 2

: 09 lut 2021, 20:30
autor: Holgin
Ja wiem jak działają MGN12, miałem z nimi do czynienia, nie tylko z chińczykami. Do stołu 2 prowadnice to trochę mało.
Zgadzam się, że tak długie tulejki przykręcone do blachy to średnie rozwiązanie.

Re: UltiV-slot XD 2

: 09 lut 2021, 21:43
autor: Berg
Janek_Porzycz pisze: Dodatkowo hotend wazy ok 65 g plus montaż xy okolo 40 g wiec raczej niewiele.
+100g wózek+500g sama prowadnica.
Janek_Porzycz pisze:https://youtu.be/Kx4VfzS_V6c tutaj masz te prowadnice w akcji.
Nie wiem tylko czemu nazwał ją CoreXY....

Tak po filmiku to truno coś powiedzieć. Widać, że drukuje. Wrzucał może gdzieś jakieś testy echa?

Tu na sekundę kamera złapała fokus. Dupy nie urywa.
Choć generalnie ten koncept zawsze mi się podobał.
Zrzut ekranu 2021-02-9 o 21.51.48.png
Zrzut ekranu 2021-02-9 o 21.51.48.png (118.68 KiB) Przejrzano 2004 razy
Zrzut ekranu 2021-02-9 o 21.48.46.png

Re: UltiV-slot XD 2

: 09 lut 2021, 22:10
autor: Janek_Porzycz
Cala masa ruchoma. Czyli 6 wozkow 2 prowadnice montaze paskow montaz hotendu, hotend itd jakies 1200 - 1300 g z tego co liczylem. Nazwa to CroXY od cross. Dobra jutro cos pokminie i jeszcze zapodam screenem :)

Re: UltiV-slot XD 2

: 12 lut 2021, 09:35
autor: Janek_Porzycz
No dobra wracając do stołu. Wersja z 3 srubami. To w sumie jest logiczne :) 2 prowadnice z 1 strony przykrecane do stolu detalem aluminiowym. Po srodku sruba T8x4. Po przeciwnej stronie 2 sruby T8x4. Nie planuje zadnej ramki do stolu - myslalem zeby zrobic go z pancerza czołgu ewentualnie alu 8mm. Poprosze szanownych Kolegów o opinie :P
HIWIN v57.png
HIWIN v572.png
HIWIN v573.png
HIWIN v574.png

Re: UltiV-slot XD 2

: 12 lut 2021, 09:48
autor: panWiadr0
No i co Ty żeś najlepszego zrobił? Nie poznaje człowieka :unknown:

Jak to ma się poziomować gdy wszystkie punkty podparcia są na sztywno?

Zrób tak, chyba nikt na forum takiego nie ma. Będziesz pierwszy. Zaspokoisz żądze.

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=a9irK9rOUHY

Re: UltiV-slot XD 2

: 12 lut 2021, 10:05
autor: Holgin
Ojojoj, ramka musi być, stół pracuje termicznie, trzeba dać mu jakiś stopień swobody względem napędu. Wiadro dobrze mówi.

Re: UltiV-slot XD 2

: 12 lut 2021, 10:07
autor: Janek_Porzycz
Dobra czaje :O A moze tak: jak juz sobie komplikowac zycie. Kurna masakra.

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=FsdU0JJdxeQ

Re: UltiV-slot XD 2

: 12 lut 2021, 10:14
autor: panWiadr0
Janek_Porzycz pisze:Dobra czaje :O A moze tak: jak juz sobie komplikowac zycie. Kurna masakra.

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=FsdU0JJdxeQ
To jest overkill. Rozwiązanie Joshuy jest bardziej eleganckie. Chyba ze planujesz robić druk non-planar.

Re: UltiV-slot XD 2

: 12 lut 2021, 12:11
autor: Janek_Porzycz
Mam małe zacmienie umyslowe o0. Moze sprawe rozwiazaloby sprzezenie wozkow prowadnic z srubami trapezowymi ( 1 sruba + jeden wozek) i od wozka polaczenie ze stolem za pomoca np: https://allegro.pl/oferta/glowica-przeg ... d6604cf017 . Czy to by sie sprawdzilo w niewielkim zakresie ruchu wzgledem 3 punktow podporu?

Re: UltiV-slot XD 2

: 12 lut 2021, 14:32
autor: Berg
Radzę dać dwie dobre prowadnice z tyłu, może grubsze. blacha jakoś tam powinna być wzmocniona, bo tak przykręcone prowadnice do blachy to będzie jak w Migda. Prowadnice mają być bliżej siebie. Tak 10 - 15 cm.
Na każdej z prowadnic po dwa wózki tak, by odstęp między górą górnego a dołem dolnego był z 12cm.
Do tego jedna śruba kulowa. Nic więcej nie trzeba.

Ew to samo tylko nie z tyłu tylko po bokach z dwiema śrubami. Nikt nic lepszego nie wymyślił.

Re: UltiV-slot XD 2

: 12 lut 2021, 19:12
autor: Holgin
A ja mówię, że prowadnice nie powinny być bardzo blisko siebie :) jeżeli prowadnice będą tylko po jednej stronie, podstawa stołu musi być sztywna, najlepiej zrobić na planie trójkąta prostokątnego wózek - wózek - koniec podstawy.

Re: UltiV-slot XD 2

: 12 lut 2021, 19:25
autor: Janek_Porzycz
Panowie dzieki za sugestie. Pomysle jeszcze nad tym i cos podesle. Nie mam kiedy narysowac ale mam "wizje" z zastosowaniem tych przegubow kulowych.

Re: UltiV-slot XD 2

: 12 lut 2021, 21:49
autor: Berg
Przykładowo takie e3d Motion system. Jedna prowadnica ale na profili 30x60 (a może 20x40) i stykło.
https://e3d-online.dozuki.com/Guide/01+ ... embly./102
KaJJ6rPstLqWdD31.medium.jpeg
p1220595_2_96789841-5c37-4b59-a00f-bdeaba4a0f6d.jpg

Re: UltiV-slot XD 2

: 12 lut 2021, 22:30
autor: Holgin
A mi się to nie podoba. Jakakolwiek dynamika/wibracje i już będzie widać na wydruku.

Re: UltiV-slot XD 2

: 15 lut 2021, 13:44
autor: Janek_Porzycz
No dobra, pokminilem pokminilem i wyszlo cos takiego:


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=TSn8Ga-qKdE

Wnioski : Musze punkty podoru wpisac w wierzcholki trojkata rownobocznego by to dzialalo. Jeden ball joint musi bozostac na sztywno. Pozostale 2 musza miec ruch w poziomie. Chetnie poslucham opinni. Pozdro ;)

Re: UltiV-slot XD 2

: 15 lut 2021, 15:40
autor: cube
Już gdzieś na forum jest taka dyskusja na temat podparcia w trzech punktach stołu. Masz dwie możliwości - 3 pryzmy lub punkt-linia-powierzchnia (Ball joint, linear joint, surface joint). Inaczej to nawet drobne pochylenie będzie powodowało naprężenie konstrukcji.

Re: UltiV-slot XD 2

: 16 lut 2021, 14:01
autor: Janek_Porzycz
Drugie podejscie do osi Z. Wydaje sie to dzialac ;)


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=wTN4HNjgNHI

Re: UltiV-slot XD 2

: 16 lut 2021, 14:05
autor: panWiadr0
cube pisze:Już gdzieś na forum jest taka dyskusja na temat podparcia w trzech punktach stołu. Masz dwie możliwości - 3 pryzmy lub punkt-linia-powierzchnia (Ball joint, linear joint, surface joint). Inaczej to nawet drobne pochylenie będzie powodowało naprężenie konstrukcji.
Jest gdzieś...lecz nie wiadomo gdzie... swiat w ktorym basn ta dzieje sie :DD

viewtopic.php?f=10&t=5109&start=150

Re: UltiV-slot XD 2

: 16 lut 2021, 14:10
autor: panWiadr0
Janek_Porzycz pisze:Drugie podejscie do osi Z. Wydaje sie to dzialac ;)


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=wTN4HNjgNHI
To nie moze być na wałkach, teraz masz kompletny luz w każdą stronę, przewali sie ten stół na bok XD

Re: UltiV-slot XD 2

: 16 lut 2021, 14:21
autor: Janek_Porzycz
Bez ruchu w z walki sie nie przesuna

Re: UltiV-slot XD 2

: 16 lut 2021, 14:30
autor: Holgin
To nie jest dobry pomysł, teraz stół jest bardzo luźny i będzie latał razem z karetka od wibracji itp. Masz zapewnić możliwość kilku mm powolnego ruchu, a nie robić ze stołu luźne gacie :)

Re: UltiV-slot XD 2

: 16 lut 2021, 14:39
autor: Janek_Porzycz
No jest to na razie koncepcja robiona dla zabawy ;) W zalozeniu calosc ma byc bez elemetow drukowanych. Luz gaci mozna kontrolowac dlugoscia walka. Nie wiem narazie gdybam i slucham ;)

Re: UltiV-slot XD 2

: 16 lut 2021, 14:58
autor: Berg
Pomysł generalnie spoko ale pod warunkiem, ze ten stół będzie mieć taki zakres ruchu by conajmniej kolanko 90' dało się w trybie wazy pociągnąć. Czyli coby mógł się ustawić pod kątem jakieś 45' od poziomu.

Re: UltiV-slot XD 2

: 16 lut 2021, 15:24
autor: cube
Nieźle to wygląda, tylko czy przypadkiem jeden z wałków poziomych nie musi być zamieniony z przesuw-obrót na tylko obrót, bo inaczej będzie Ci jeździło w płaszczyźnie poziomej? Chyba.
Łożyska liniowe kiepsko pracują obrotowo więc musisz podmienić ewentualnie na tuleje ślizgowe.
Co jeszcze mi do głowy przychodzi to sprawa bardzo mocnego zabudowania karetki. Ciężko będzie tam przy hotendzie cokolwiek zrobić.

Re: UltiV-slot XD 2

: 16 lut 2021, 16:34
autor: Janek_Porzycz
cube pisze:Nieźle to wygląda, tylko czy przypadkiem jeden z wałków poziomych nie musi być zamieniony z przesuw-obrót na tylko obrót, bo inaczej będzie Ci jeździło w płaszczyźnie poziomej? Chyba.
Łożyska liniowe kiepsko pracują obrotowo więc musisz podmienić ewentualnie na tuleje ślizgowe.
Co jeszcze mi do głowy przychodzi to sprawa bardzo mocnego zabudowania karetki. Ciężko będzie tam przy hotendzie cokolwiek zrobić.
No wlasnie dzieki ustawieniu prowadnic pod odpowiednim katem wzgledem siebie ruch liniowy jest nie mozliwy bez ruchu jednej z 3 Z. Sam walek nie pelni funkcji obrotowej tylko ball joint na koncu.

Re: UltiV-slot XD 2

: 16 lut 2021, 16:39
autor: panWiadr0
Klinowanie stołu aby nie poruszał się w XY jest zależne od czego? Od kątów? Zastanawiam się czy nawet jeżeli stół będzie na planie trójkątna równobocznego to czy przy 120st rozwarcia będzie stawiać dostateczny opór? Czy 120st nie będzie powodować rozpychania osi?

Chciałem być mądry ale mi nie wyszło :]

Re: UltiV-slot XD 2

: 16 lut 2021, 16:46
autor: Janek_Porzycz
On jest na planie trojkata rownobocznego podparty dokladnie tak jak mowisz. Powinno to zadzialac jak na moj chlopski rozum. F360 tez twierdzi ze zadziala. Hgw

Re: UltiV-slot XD 2

: 16 lut 2021, 16:54
autor: Holgin
Fusion 360 widzi idealny, bezluzowy świat. A jak to poskładasz na rzeczywistych komponentach z luzami, to stół będzie tańczył ;)

Re: UltiV-slot XD 2

: 16 lut 2021, 16:58
autor: Janek_Porzycz
Holgin pisze:Fusion 360 widzi idealny, bezluzowy świat. A jak to poskładasz na rzeczywistych komponentach z luzami, to stół będzie tańczył ;)
Pewnie tak. Kto wie moze kiedys zobaczymy. Podoba mi sie taka koncepcja po prostu i wcale nie mowie ze jest idealna :p

Re: UltiV-slot XD 2

: 18 lut 2021, 09:40
autor: Janek_Porzycz
Drogi pamietniczku xd Dzisiaj z krainy ryzem plynacej przyjechalo chlodzenie wodne i arethusa. Pezentuje sie to bardzo dobrze. Heatblock i nozzle plated i copper. Heatbrake tytan.

Re: UltiV-slot XD 2

: 18 lut 2021, 10:57
autor: Janek_Porzycz
I samo chlodzenie

Re: UltiV-slot XD 2

: 26 lut 2021, 17:12
autor: Janek_Porzycz
Hej. W jakiej mocy zasilacz celowac przy takiej konfiguracji? :

Duet 3 6hc
Plytka rozszerzen duet 3 3hc
8 x nema 17 powiedzmy 2 A
Chlodzenie wodne
Hot end 40 W
Stol AC
Chcialbym miec troche zapasu. 600 W bedzie ok? Nie wiem jak liczyc silniki.

Re: UltiV-slot XD 2

: 26 lut 2021, 17:45
autor: Mati
Jak chcesz strzelać z armaty do muchy to jak najbardziej będzie OK :)

Re: UltiV-slot XD 2

: 27 lut 2021, 09:42
autor: Janek_Porzycz
Kupilem Mean Wella SE600 za 250 cebulionow z przesylka. Ponoc oridzinal. Czas pokaze :) Mati ile Watt potrzebuje wedlug Ciebie?

Re: UltiV-slot XD 2

: 27 lut 2021, 22:00
autor: Janek_Porzycz
Macalem te lozyska liniowe z walkiem fi 6 ktore zastosowalem w symulacji i kicha. Luzno. Do glowy przychodzi mi takie lozysko :

https://poltech24.pl/sma8aj-lozysko-lin ... -1535.html

Ma ktos jakies doswiadczenie? Idzie to do^&@ac?

Re: UltiV-slot XD 2

: 28 lut 2021, 15:36
autor: Mati
Moim zdaniem nawet w piku nie przekroczysz 10A, czyli 240W. Sprawdzałem u siebie jak w praktyce wygląda pobór prądu przez elektronikę mojego V-Core (24V) i w trakcie druku to były okolice 2A, w trakcie rozgrzewania hotendu ~5A. Sytuacja oczywiście diametralnie zmieniłaby się jakby stół nie był zasilany z 230V.

Re: UltiV-slot XD 2

: 28 lut 2021, 16:36
autor: Janek_Porzycz
To super ;) Bedzie zapas

Re: UltiV-slot XD 2

: 05 mar 2021, 11:46
autor: Janek_Porzycz
No dobra ulepiłem częściowo systemie do stołu. Wydaje się to być dość obiecujące
20210305_114320.jpg

Re: UltiV-slot XD 2

: 16 mar 2021, 21:28
autor: Janek_Porzycz
Siemanko
Dodaje troche nowych renderow. Staram sie optymalizowac konstrukcje. Doszla pierwsza wersja komory. Stol zostaje jak narazie tak jak sobie wymyslilem, wydaje mi sie ze to bedzie dzialac dobrze. Jezeli nie to jest mozliwosc przerobki. Aktualnie kminie lokalizacje elektroniki i izolacje komory. Troche gratow dojechalo z alli - plytka 3hc do dueta 3 i krokowce z zintegrowanymi strubami do osi z.

EDIT

aaa. No i zrezygnowalem z tych dystansow do krokowcow X i Y. Dorysuje jeszcze mocowania a'la katownik ;)
HIWIN 2 BEZ BLACH bez polaczen v24.png
HIWIN 2 BEZ BLACH bez polaczen v242.png
HIWIN 2 BEZ BLACH bez polaczen v243.png
HIWIN 2 BEZ BLACH bez polaczen v244.png
HIWIN 2 BEZ BLACH bez polaczen v245.png

Re: UltiV-slot XD 2

: 18 mar 2021, 21:06
autor: Janek_Porzycz
Jeszcze troche renderkow z elektronika.
HIWIN 2 BEZ BLACH bez polaczen v313.png
HIWIN 2 BEZ BLACH bez polaczen v30.png

Re: UltiV-slot XD 2

: 19 mar 2021, 21:42
autor: Janek_Porzycz
Kurna fajne to to :D I jest element agrotuningu :P

Re: UltiV-slot XD 2

: 23 mar 2021, 23:10
autor: Janek_Porzycz
Troche nowych renderow. Zaprojektowalem napinacze paskow i wentylacje elektroniki. Zastanawia sie jak tu upchnac jakies chlodzenie wydruku oraz nad mocowaniem precision piezo do z probe. Dodatkowo mysle czy nie dodac jakiegos wentylatora do ewentualnego chlodzenia komory?

Re: UltiV-slot XD 2

: 24 mar 2021, 19:26
autor: Janek_Porzycz
Testuja. Jest w pytke :>
20210324_192432.jpg

Re: UltiV-slot XD 2

: 24 mar 2021, 20:42
autor: panWiadr0
Czemu taki pedalski płyn?

Re: UltiV-slot XD 2

: 24 mar 2021, 20:45
autor: aaannnd
Bo rygo

Re: UltiV-slot XD 2

: 24 mar 2021, 21:05
autor: Janek_Porzycz
Bo bede żigoł :D To testy to nie lalem meskiego tylko z jariski zony ;P

Re: UltiV-slot XD 2

: 26 mar 2021, 13:14
autor: Janek_Porzycz
Wpadly mi dzis w lapy takie graty z demontazu. Wentyle na 230v i 2 grzalki z transformatorami. Potestuje to dzisiaj. Transformatory sa na 24V ale AC. Czy taka grzalka bedzie dzialac na zasilaczu 24V DC? Czy cos sie moze spierdzielic? W ogole to jesli uda sie to jakos sensownie uruchomic to byloby grzanie do komory

Re: UltiV-slot XD 2

: 26 mar 2021, 13:28
autor: konradsdev1
Grzałka będzie działać normalnie na napięciu DC, możesz zmierzyć jej rezystancję żeby policzyć ile A pociągnie z zasilacza.

Re: UltiV-slot XD 2

: 26 mar 2021, 13:51
autor: Janek_Porzycz
konradsdev1 pisze:Grzałka będzie działać normalnie na napięciu DC, możesz zmierzyć jej rezystancję żeby policzyć ile A pociągnie z zasilacza.
W takim ustawieniu miernika pokazuje 556. Dobrze to mierze? Jak obliczyc Ampery?

Re: UltiV-slot XD 2

: 26 mar 2021, 14:10
autor: panWiadr0
Janek_Porzycz pisze:
konradsdev1 pisze:Grzałka będzie działać normalnie na napięciu DC, możesz zmierzyć jej rezystancję żeby policzyć ile A pociągnie z zasilacza.
W takim ustawieniu miernika pokazuje 556. Dobrze to mierze? Jak obliczyc Ampery?
No bez jaj. I= U/R

Re: UltiV-slot XD 2

: 26 mar 2021, 14:17
autor: Janek_Porzycz
No ale wychodzą jakies jajca I = 24 / 556 ? :D Wez no policz mnie to jak PREZYDENTOWI XD
Cos albo zle zmierzylem bo nie wierze w 0,0431 A i moc rzedu 1 W w takim kilogramowym klocku. Kurna chyba ze to moze byc na 230?

Re: UltiV-slot XD 2

: 26 mar 2021, 14:41
autor: konradsdev1
To jest grzałka o mocy 100W na 230V.
Tu jest podobna https://allegro.pl/oferta/grzalka-z-rad ... 5993977494

Re: UltiV-slot XD 2

: 26 mar 2021, 16:41
autor: Janek_Porzycz
faktycznie to jest na 230. Udalo mi sie to nagrzac do 106 stopni w jakies 10 - 20 minut. Chyba jednak za mala moc zeby tym efektywnie dogrzewac. Jak myslicie? Moze pojechac szeroko i kupic grzalke do opiekacza albo jakas slabsza od piekarnika? :D

Re: UltiV-slot XD 2

: 26 mar 2021, 17:54
autor: mcxmcx
Wyprostuj 240 mostkiem, będziesz miał więcej mocy ;) i dasz radę sterować zwykłym ściemniaczem.

Re: UltiV-slot XD 2

: 26 mar 2021, 19:50
autor: Holgin
Żeby wyprostowanie coś dało trzeba kondensator na 400V dołożyć - 100uF starczy.

Re: UltiV-slot XD 2

: 27 mar 2021, 17:29
autor: Janek_Porzycz
mcxmcx pisze:Wyprostuj 240 mostkiem, będziesz miał więcej mocy ;) i dasz radę sterować zwykłym ściemniaczem.
Moglbys mi to wytlumaczyc? Cos tam poczytałem o prostowaniu ale nie kminie jak to by sie moglo przelozyc na moc. Rozumiem ze dzieki temu z AC otrzymuje DC. Kondensator dodatkowo wygladzi. Ale tak lopatoloicznie jak do d.. prezydenta :P Na AC mam 100 W co bedzie po prostowaniu?

Re: UltiV-slot XD 2

: 27 mar 2021, 17:56
autor: mcxmcx
Będziesz miał większe napięcie, o 1.3, czyli przyjmij że uzyskasz 130W

Musisz dać kondensatory na 400V i na moje oko jakieś 500-800mikro.

Czyli uzyskasz +30%.

Re: UltiV-slot XD 2

: 27 mar 2021, 18:23
autor: Janek_Porzycz
Nie warto chyba. Chyba je pogonie jak po 250 zl nowe chodza :)

Re: UltiV-slot XD 2

: 27 mar 2021, 18:32
autor: Holgin
Mocy będzie więcej o jakieś 60-70%, a starczy 100uF i mostek prostowniczy za 3zł, więc ja bym się pokusił o coś takiego. Oba te komponenty można z jakiegoś zasilacza wyciągnąć.

Re: UltiV-slot XD 2

: 27 mar 2021, 18:37
autor: Janek_Porzycz
Holgin pisze:Mocy będzie więcej o jakieś 60-70%, a starczy 100uF i mostek prostowniczy za 3zł, więc ja bym się pokusił o coś takiego. Oba te komponenty można z jakiegoś zasilacza wyciągnąć.
No nawet jezeli tak bedzie to pytanie czy to sie finalnie sprawdzi? Zakladajac ze z 2 szt wycisne jakies 3XX W czy to bedzie wystarczajaco wydajne do ogrzania komory? Moze lepiej faktycznie to sprzedac a kupic jakas grzalke od opiekacza z 600 W. No i jak z zywotnoscia grzalki po takich modach?

Re: UltiV-slot XD 2

: 30 mar 2021, 15:03
autor: Janek_Porzycz
Wydrukowalem na szybko 2 takie gowienka prototypowo. To z lewej to element do montazu i napiecia dysku piezo od z probe a to po prawej to cos do montazu rurki do chlodzenia. Rurke bede probowal wyginac ( slomka ze stali nierdzewnej fi 6mm o sciance 0.5 mm) zobaczymy jak to wyjdzie. Bede testowal :>

Re: UltiV-slot XD 2

: 30 mar 2021, 16:38
autor: Holgin
Janek_Porzycz pisze: No nawet jezeli tak bedzie to pytanie czy to sie finalnie sprawdzi? Zakladajac ze z 2 szt wycisne jakies 3XX W czy to bedzie wystarczajaco wydajne do ogrzania komory? Moze lepiej faktycznie to sprzedac a kupic jakas grzalke od opiekacza z 600 W. No i jak z zywotnoscia grzalki po takich modach?
Żywotność nie powinna być problemem o ile będziesz regulować temperaturę samego radiatora, a nie tylko powietrza. 300-350W moim zdaniem byłoby OK, chyba, że chcesz jak najszybciej :P

Re: UltiV-slot XD 2

: 30 mar 2021, 18:43
autor: Janek_Porzycz

Re: UltiV-slot XD 2

: 30 mar 2021, 19:37
autor: Janek_Porzycz
I jeszcze 2 zdjecia z zarysem koncepcji. Kurna dziala to niezle bez zadnych regulacji jeszcze. Przewody idace z dysku sa ekranowane a ekran wpiety w gnd plytki i jest perfekt. Bez tego zaklocenia jak jasny ch.. i nie działa - jakby sie ktos bawil to moj tip :)

Re: UltiV-slot XD 2

: 31 mar 2021, 20:40
autor: Janek_Porzycz
Pierwsza proba z gientarka i rurka - slomka z nierdzewy. Kurna jest w pyte! Obetne to jeszce odpowiednio jutro i testy nawiewu nad talerzykiem z woda

Re: UltiV-slot XD 2

: 01 kwie 2021, 09:01
autor: Janek_Porzycz
Wyszlo chyba calkiem niezle nie? Jeszcze pozniej zrobie test talerzyka z woda ale nie mam pompki powietrza jeszcze.

Re: UltiV-slot XD 2

: 01 kwie 2021, 12:59
autor: Janek_Porzycz
Kupilem ta gunwo pompkie akwariowa. Docelowo cos mocniejszego bedzie trzeba ale fakt cicha jest. Wieje tam gdzie mialo wiac.

Re: UltiV-slot XD 2

: 03 kwie 2021, 21:10
autor: mcxmcx
Co do zbiornika, duża butelka pet.

Re: UltiV-slot XD 2

: 03 kwie 2021, 21:23
autor: Janek_Porzycz
Jak to mawiaja złote a skromne :) A jak sugerujesz rozwiazac kwestie zaworu?

Re: UltiV-slot XD 2

: 03 kwie 2021, 21:44
autor: Silvered87
Możesz spróbować zasilić swoją dyszę chłodzenia w taki sposób:
venturi1.png
Ja sam również nad czymś takim myślę.

źródło obrazka: https://openbuilds.com/builds/diy-ultimaker.5585/

Re: UltiV-slot XD 2

: 03 kwie 2021, 21:52
autor: Janek_Porzycz
Nie no mam juz 3 pompki :D

Re: UltiV-slot XD 2

: 03 kwie 2021, 21:55
autor: Silvered87
Ja mam tylko akwariową, ale żona może mieć coś przeciwko zabieraniu jej, gdyż do hodowli fitoplanktonu podpięta. Zostaje mi 5015. Do peta powinno mi starczyć.

Re: UltiV-slot XD 2

: 03 kwie 2021, 21:58
autor: Janek_Porzycz
Efekt akwariowej jest sredni ale jest akceptowalnie cicho :) Bede kombinowal z pompkami od kolegi Olsona

Re: UltiV-slot XD 2

: 07 kwie 2021, 21:35
autor: Janek_Porzycz
Zmienilem troche mocowanie rurki i piezo. Finalnie zastosuje troche wiekszy dysk (tu juz na zdjeciu) fi 27mm. Mocowanie bedzie z frezowanego alu i bedzie przyklejone do bloku. Dodatkowo dojechaly pomy i pomki od Olsona ;) wygrywa pompka tansza. Uwazam ze dmucha wystarczajaco. Przy ustawieniu pwm na 100 Hz silnik nie piszczy. :)
20210407_212811.jpg
20210407_212816.jpg
20210407_212856.jpg
20210407_213637.jpg

Re: UltiV-slot XD 2

: 07 kwie 2021, 21:41
autor: panWiadr0
Co to w ogóle jest za cylinder z przylutowanymi kablami?

Re: UltiV-slot XD 2

: 07 kwie 2021, 21:45
autor: Janek_Porzycz
panWiadr0 pisze:Co to w ogóle jest za cylinder z przylutowanymi kablami?
dysk piezo - moje z probe :D

Re: UltiV-slot XD 2

: 13 kwie 2021, 20:47
autor: Janek_Porzycz
Przyjechały dzisiaj hiwiny mgn 12 - 30 cm. Trzy sztuki z trzema wózkami H. trafilem je tutaj : https://pl.aliexpress.com/item/40003068 ... 5c0f2cyxfH na promce za 356,66 zł z dostawą.
Wydają się byc orginalne. Ktoś może potwierdzić?
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
A chodzi to tak (umylem tylko szyne dynksem i nic nie smarowalem bo pakuje to jak bylo i niech czeka):


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=u2_ao-Bx6Nk

Chodzi bardzo gładko i nie ma żadnego wyczuwalnego luzu. Kurna mając to teraz w łapach jestem przekonany ze taka prowadnica na tym moim "krzyżu" wystarczy. To jest pancerne :D

Re: UltiV-slot XD 2

: 18 sie 2021, 15:58
autor: Janek_Porzycz
No dobra maly update w tym temacie:

powstał taki blok:
piezo.jpg
a dzisiaj doszedl taki oto wynalazek:
20210818_155114.jpg
Kurna muszę to jakoś tu upchnąć :P BTW ciekawe jak to się sprawdzi na RRF.

Re: UltiV-slot XD 2

: 21 sie 2021, 20:31
autor: Mati
Aż sprawdziłem czy już pojawił się RRF 3.4 no i jak się okazuje jest 3.4 beta 2: https://github.com/Duet3D/RepRapFirmwar ... ot-Maestro
Też jestem ciekawy co z tego wyjdzie. Gdzieś mi się kurzy akcelerometr, to może i ja spróbuję :D

Re: UltiV-slot XD 2

: 22 sie 2021, 06:15
autor: Janek_Porzycz
Wyglada na to ze plytke mozna zamontowac jak sie chce. To bardzo dobrze bo slabo z miejscem ;)

M955: Configure Accelerometer
Support Marlin RepRapFirmware Repetier Smoothie Klipper Prusa MK4duo MakerBot
No 3.4+ No No ??? No No ???
grbl Sprinter BFB FiveD Machinekit Redeem Teacup Yaskawa
??? No No No No ??? No No
Parameters (provisional)
Pnn or Pbb.nn Accelerometer to use (required)
Inn Accelerometer orientation
Snnn Sample rate (Hz)
Rnn Resolution (bits), typically 8, 10 or 12
This command configures an accelerometer.

The P parameter selects which accelerometer to use and is mandatory. To use an accelerometer on a CAN-connected expansion board, use the form Pboard-address.device-number for example P22.0.

If none of the other parameters are provided, the current configuration of the specified accelerometer is reported. Otherwise the configuration of that accelerometer is adjusted according to the I, S, and R parameters. These configuration settings persist until they are changed.

The I (orientation) parameter tells the firmware which of the 24 possible orientations the accelerometer chip is in relative to the printer axes. It is expressed as a 2-digit number. The first digit specifies which machine direction the Z axis of the accelerometer chip (usually the top face of the chip) faces, as follows: 0 = +X, 1 = +Y, 2 = +Z, 4 = -X, 5 = -Y, 6 = -Z. The second digit expresses which direction the X axis of the accelerometer chip faces, using the same code. If the accelerometer chip axes line up with the machine axis, the orientation is 21. This is the default orientation if no orientation has been specified.

The S and R parameters control how the accelerometer is programmed. The R parameter is ignored unless the S parameter is also provided. If S is provided but R is missing, a default resolution is used. The sensor resolution will be adjusted to be no greater than the value of the R parameter (or the minimum supported resolution if greater), then the sensor sampling rate will be adjusted to a value supported at that resolution that is close to the S parameter. The actual rate and resolution selected can be found by using M955 with just the P parameter.

Re: UltiV-slot XD 2

: 22 sie 2021, 10:28
autor: Janek_Porzycz
Dobra chyba tak to bedzie:
akcelerometr.png
Trza bedzie troche poborowac ;P
akcelerometr2.png
I chyba jeszcze tu odchudze troche.

Re: UltiV-slot XD 2

: 22 sie 2021, 12:06
autor: Pjoter
Czy ten akcelerometr na stałe mocujesz? czy tylko na czas pomiaru i kalibracji? Bo chyba nie trzeba mieć cały czas zamontowanego. Czy może jest jakaś opcja "live auto tune"?

Re: UltiV-slot XD 2

: 22 sie 2021, 12:39
autor: Janek_Porzycz
Montuje na stale z lenistwa. Nie ma chyba nic ala "live" ale przy np zmianie naciagu paskow itd. Trza kalibrowac od nowa

Re: UltiV-slot XD 2

: 22 sie 2021, 12:52
autor: Pjoter
Kumam, nie pomyślałem o tym :D

Re: UltiV-slot XD 2

: 22 sie 2021, 19:51
autor: czasnagli
Janek_Porzycz pisze:Montuje na stale z lenistwa. Nie ma chyba nic ala "live" ale przy np zmianie naciagu paskow itd. Trza kalibrowac od nowa
Ja się zawsze zastanawiam jak input shaping działa w różnych pozycjach stołu bo zdaje się, że kalibracja robiona jest na środku stołu. A co ze zmianą temperatury?
Daj Pan znać jak to uruchomisz, bo moduły BTT i Mellow czekają aby uruchomić RRF

Re: UltiV-slot XD 2

: 22 sie 2021, 20:02
autor: Janek_Porzycz
tu nie chodzi o pozycje tylko o czestotliwosc zmiany kierunku i o wyeliminowanie rezonansu osi ktory objawia sie ringingiem:

obejrzyj sobie:

https://youtu.be/er7q-CJL1lc?t=870

Re: UltiV-slot XD 2

: 22 sie 2021, 20:55
autor: czasnagli
Janek_Porzycz pisze:tu nie chodzi o pozycje tylko o czestotliwosc zmiany kierunku i o wyeliminowanie rezonansu osi ktory objawia sie ringingiem:

obejrzyj sobie:

https://youtu.be/er7q-CJL1lc?t=870
Tak jest, ale ringing zmienia się w zależności od pozycji na stole - im głowica bliżej silnika, tym krótszy pasek i wyższa częstotliwość drgań paska. Ciekawsza sytuacja jest jeszcze ze sposobem montażu stołu. Cantilever, na dwóch śrubach, na trzech - w każdym z tych jest inny efekt w zależności od miejsca na stole.
Robił ktoś może wydruk skalibrowanego IS w 9 miejscach na stole?

Re: UltiV-slot XD 2

: 22 sie 2021, 21:00
autor: Janek_Porzycz
czasnagli pisze:
Janek_Porzycz pisze:tu nie chodzi o pozycje tylko o czestotliwosc zmiany kierunku i o wyeliminowanie rezonansu osi ktory objawia sie ringingiem:

obejrzyj sobie:

https://youtu.be/er7q-CJL1lc?t=870
Tak jest, ale ringing zmienia się w zależności od pozycji na stole - im głowica bliżej silnika, tym krótszy pasek i wyższa częstotliwość drgań paska. Ciekawsza sytuacja jest jeszcze ze sposobem montażu stołu. Cantilever, na dwóch śrubach, na trzech - w każdym z tych jest inny efekt w zależności od miejsca na stole.
Robił ktoś może wydruk skalibrowanego IS w 9 miejscach na stole?
kurna :D mam nadzieje ze ktos kto to pisal (IS) to o tym tez pomyslal. Pewnie jak skoncze ten projekt to wszystkie zastosowane pomysly i nowinki beda juz ujowe tak btw :P

Re: UltiV-slot XD 2

: 22 sie 2021, 21:04
autor: Pjoter
Skoro tak jest, to widziałeś znaczną różnicę do tej pory (bez IS)? Bo ja nie widziałem różnicy w jakości detalu zależnie od położenia na stole :P

Re: UltiV-slot XD 2

: 22 sie 2021, 21:16
autor: Janek_Porzycz
No ale reasumujac. Obstawiam ze z tym bedzie lepiej jak bez. Wazne zeby bylo jako tako :)

Re: UltiV-slot XD 2

: 22 sie 2021, 21:20
autor: czasnagli
Pjoter pisze:Skoro tak jest, to widziałeś znaczną różnicę do tej pory (bez IS)? Bo ja nie widziałem różnicy w jakości detalu zależnie od położenia na stole :P
zdecydowanie są różnice. W teorii najlepiej działa konstrukcja typu Voron gdzie gantry podparte jest w 4 punktach a silniki X/Y są w połowie długości pasków. Ale..... IS kalibruje się na niskim wydruku. A jak będzie wyglądać kostka kalibracyjna na szczycie 25cm wydruku gdzie drgania ramy będą znacznie większe???

Dobra, nie mieszam, nie zgaduję, czekam na efekt

Re: UltiV-slot XD 2

: 22 sie 2021, 21:31
autor: Janek_Porzycz
No ale moje zalozenie to taki crossxy na hiwinach inspirowane ultimakerem ktore sobie sam wymyslilem. 2 silniki na os x i y i 3 na Z. Czy cokolwiek moze pojsc nie tak? :D Jak narazie mam juz jakies podstawowe czesci do tego drobnego projektu (np "frezarke") :P

Re: UltiV-slot XD 2

: 22 sie 2021, 21:47
autor: czasnagli
Tak, klinowanie karetki jak źle paski ponaciągasz ;-)
Przerabiałem konstrukcję typu Ultimaker i za późno zorientowałem się, że pomimo wszelkiej magii przy osiach X/Y i karetki problem ringingu był spowodowany głównie mocowaniem stołu typu Cantilever... A pisali wszędzie, że będzie trzęsło...

Re: UltiV-slot XD 2

: 22 sie 2021, 21:56
autor: Janek_Porzycz
spokojnie u mnie Z jest jeszcze bardziej pojebane ;]

Re: UltiV-slot XD 2

: 25 sie 2021, 17:45
autor: Janek_Porzycz
Wyszlo juz calkiem ladnie w mojej opinii ;) Pozostalo nagwintowac M2.5 ale nie mam czym.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg

Re: UltiV-slot XD 2

: 25 sie 2021, 21:43
autor: Janek_Porzycz
I jeszcze takie brzydale - odboje do sensorless homing dla x i y:
endstopy.jpg

Re: UltiV-slot XD 2

: 27 sie 2021, 09:18
autor: Janek_Porzycz
Narysowalem na nowo mocowania pasków do wozka prowadnicy Hiwin. Te sa nieco bardziej pancerne. Pozostalo obrobic je od dolu. Na zdjeciu nie widac ale wyszlo juz calkiem calkiem ;)
paski1.png
paski.jpg

Re: UltiV-slot XD 2

: 27 sie 2021, 10:28
autor: panWiadr0
Zaniżasz poziom tego forum. Wzywam do opamiętania sie!

Re: UltiV-slot XD 2

: 28 sie 2021, 22:46
autor: Janek_Porzycz
Tak wyszło na gotowo:
1.jpg

Re: UltiV-slot XD 2

: 02 wrz 2021, 17:22
autor: Janek_Porzycz
W sumie dopiero teraz to sprawdzilem:
20210902_171925.jpg
(Tu gates 6 mm a bedzie 9.) Pomimo wrodzonej skromnosci stwierdzam ze wyszlo to zajebiscie.

Re: UltiV-slot XD 2

: 03 wrz 2021, 17:03
autor: Janek_Porzycz
Udalo mi sie dzisiaj polutowac akcelerometr i nagwintowac jego mocowanie. O dziwo pasuje ;) Na fotkach widac przeskok jakosci frezowania po lekkim rozkminieniu ustawien w CAM. Kurna az by sie chcialo blok zrobic jeszcze raz. No ale mi sie nie chce :P
20210903_164411.jpg
20210903_164345.jpg
20210903_164355.jpg
EDIT: Mialem uzyc innych zlaczek ale jednak pod reka byly goldpiny tylko.

Re: UltiV-slot XD 2

: 22 sie 2022, 11:57
autor: Janek_Porzycz
Z racji tego ze nauczylem sie udostepniac w F360 XD to odgrzewam temat.
Najnowsza wersja drukarki crossXY którą zamierzam zbudować:

https://a360.co/3A6vr2A

Do powyższej konstrukcji mam zamiar jeszcze wkomponowac stol jak ponizej:

https://a360.co/3dNAcH2

Oczywiscie to wszystko jeszcze lezy, brakuje troche gratow, nie ma czym wyfrezowac, trzebaby jakas obudowe zaprojektowac itd itp ale projekt jeszcze nie umarl. Stan okreslilbym jako ch...wy ale stabilny ;)