Ender 5 - przechłodzony filament...

Reactor87
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 143
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:46
x 8

Ender 5 - przechłodzony filament...

Post autor: Reactor87 »

Zmieniłem wentylator chłodzący fabryczny hotend na SUNON 40x40x20 (24V) oraz fabryczną metalową obudowę hotendu na drukowaną Hero Me Gen5. Drukuje w PET-G od DD (w temp. 240/80 w obudowie zamkniętej), tak więc chłodzenie wydruku jest wyłączone całkowicie. Przed zmianą było wszystko ok, a po zmianie, jest różnie... czasem trzyma się filament stołu, a zaraz w innym punkcie już słabiej i odpada. Nic innego nie może być, jak tylko zbytnio wychłodzony hotend.

Pytanie teraz takie, gdzie i jak można zmniejszyć obroty wentylatora do przykładowo 80%

PS: Zastrzegam, że szparka oczywiście opanowana w fabrycznym hotendzie i nic do tego ona nie ma :)
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3254
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1610

Re: Ender 5 - przechłodzony filament...

Post autor: morf »

A może po prostu struga powietrza zamiast chłodzić radiator rozpływa i odbija się od wszystkiego i dmucha do okola powodując problemy.

Nie trzymanie stołu to nie jest wina chodzenia radiatora
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2018
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Ender 5 - przechłodzony filament...

Post autor: Pjoter »

Hmm no nie wiem, jak dla mnie to brzmi na złe wypoziomowany stół. Możesz podesłać foty wydruków? Ot zwykła kostka kalibracyjna wystarczy. Przechłodzonych wydruk będziesz mógł rozerwać w palcach wzdluz osi Z.
o ile wentylator nie jest podłączony do wyjścia PWM to nie będziesz mógł zmniejszyć jego obrotów poprzez marlina lub gcode. Najłatwiej będzie w lutować rezystor na kabelkach wentylatora aby obniżyć napięcie na nim.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Reactor87
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 143
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:46
x 8

Re: Ender 5 - przechłodzony filament...

Post autor: Reactor87 »

morf... może tak być, to ma sens... Nadmuch jest duży i dlatego mogą się dziać problemy. Czyli zmniejszenie obrotów powinno właśnie rozwiązać problem.

Pjoter. Wypoziomowany stół to ja mam i korzystam z oryginalnej podkładki, która jest dla mnie zajebista! zazwyczaj muszę sobie czymś pomagać, aby odkleić detal, więc adhezja jest i wypoziomowany stół też. To nie nie podlega żadnym wątpliwościom.

PWM te wentylatory nie posiadają. Sterowanie obrotami wentylatora co najwyżej jest tam wymuszane poprzez zmianę natężenia lub napięcia. Myślałem, że z pozycji panelu drukarki, gcode lub slicera (cura) da się to ogarnąć... Jedynie rezystor mi pozostaje?

Zdjęcia pierwszych wydruków nie mam. Widziałem, co się dzieje z pierwszą warstwą (na zdjęciu) i przerwałem wydruk mając świadomość, że prawdopodobnie taka sytuacja się wydarzy po zmianie wentylatora na mocniejszy.

Wykorzystałem ten poniższy projekt:
https://www.thingiverse.com/thing:3744260
Załączniki
20210122_101527.jpg
20210122_101539.jpg
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2018
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Ender 5 - przechłodzony filament...

Post autor: Pjoter »

Po pierwszej warstwie nie stwierdzisz czy materiał jest za zimny. Problem z przyczepnością może być inny. Dlatego prosiłem o wydruk cały, najlepiej kostki abyś sprawdził wytrzymałość mechaniczna. Albo masz chujowe chłodzenie i sunon dmucha na heat lock albo źle wypoziomowany stół albo zła temperaturę dobrana do drukowanego materialu. Nie chcę mi się wierzyć że masz przechłodzonych heatsink, bo to byłby pierwszy taki przypadek o jakim słyszałem. Po to istnieje heatbreak aby rozdzielić chłodzenie od grzania.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 1
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: Ender 5 - przechłodzony filament...

Post autor: Raven »

Ja stawiam jednak na podkładkę. Też uważałem na początku, że jest świetna, jednak po pewnym czasie miałem te same problemy co Ty. Zanim zaczniesz przerabiać elektronikę, to spróbuj na początek z innym materiałem na stół (szkło, blacha) + jakiś klej
morf
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 3454
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 567

Re: Ender 5 - przechłodzony filament...

Post autor: Kopytko »

Nie ma takiego czegoś jak zbytnio wychłodzony hotend ( i zależy co masz na myśli jako hotend), jak drukarka utrzymuje zadaną temp. ( czyli blok ma swoją zadaną temp to i dysza ma), to czym radiator zimniejszy tym lepiej.
Co do tego co pokazujesz, proponuje porządnie odtłuścić podkładkę. Czysta IPA99,9% , ocet spirysutowy i znów ipa, powinno Tobie pomóc. Zwłaszcza ze to PET , więc nic szczególnie trudnego do druku i klejenia stołu.
Chyba że faktycznie dowaliłeś najmocniejszego sunona z najwyższym przepływem, który dodatkowo zagłusza odkurzacz żony w pokoju obok, i to dmucha naokoło bloku wprost na stół , to moze coś tam mieć, wpływ. Postaraj się ew zmienić kierunek strugi zza elementu radiatora tego ekstrudera.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Reactor87
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 143
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:46
x 8

Re: Ender 5 - przechłodzony filament...

Post autor: Reactor87 »

RACZEJ problem rozwiązany.... Ale jeszcze nic nie drukowałem. Zauważyłem wczoraj, ze stół jest troszkę oddalony od dyszy, na tyle, ze materiał słabo klei. Ale nie miałem już czasu, aby to ustawić i sprawdzi. Zwyczajnie przy zmianie całego systemu musiałem poruczyć mocniej stół i tego nawet nie zauważyłem. Dziś wieczorem po wypoziomuje stół i zobaczymy czy wszystko jest ok.
Reactor87
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 143
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:46
x 8

Re: Ender 5 - przechłodzony filament...

Post autor: Reactor87 »

Wszystko raczej ok! :) Musialem sobie przypadkiem rozregulowac stół i to spowodowało problemy.
Załączniki
20210123_232212.jpg
morf, Pjoter
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 1
Posty: 228
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: Ender 5 - przechłodzony filament...

Post autor: fesou »

Robiłeś PID z nowym chłodzeniem?
Pjoter
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”