Strona 1 z 1

tokarka DIY

: 26 sty 2021, 12:11
autor: dale
Marzy mi się złożenie własnej tokarki małogabarytowej - modelarsko-biżuteryjnej, do obrabiania żywicy, tworzyw, góra aluminium, mosiądzu czy innych podobnych materiałów.
I teraz pytanie z mojej strony, czy drobiazgi od majfrendów - typu miniaturowe uchwyty tokarskie, koniki itp mają rację bytu do takiego rozwiązania? Czy są tak mało dokładne że mogę zapomnieć o toczeniu na poziomie 0,1 mm ?
Słowem, co są warte i czego mogę się spodziewać? Jaka jest dla nich alternatywa? Od razu zaznaczam że proxoona nie kupię bo za duży, za drogi (nowy) i zależy mi równie dużo na zabawie z konstrukcji.
Oraz ile części z takiego projektu można wydrukować z sensem? Bo widziałem projekty nawet całych tokarek ...

Re: tokarka DIY

: 26 sty 2021, 12:48
autor: cube
Pewnie że możesz zbudować. Masz dostęp do większych obrabiarek (tokarka, frezarka) czy nie? Jeśli nie, to też da radę.
Zamiast małego uchwytu tokarskiego polecam tulejki zaciskowe ER i na wrzeciono wykorzystać gotowy trzpień pod te tulejki (do szukania na ali: ER collet chuck i ER Collets. ER32 łapie do fi20, ER16 do fi10.)
Łożyskowanie musisz sam wykombinować, może jakieś gotowe ze złomu byś znalazł; można ewentualnie próbować szukać opraw BK BF; stosowane są do czego innego ale może sobie dopasujesz (BK, BF support). W ostateczności łożyska w oprawach żeliwnych np. UCPA (UCPA pillow block). Chińczyki sprzedają też gotowe podelementy takich mikrotokarek (lathe spindle). Tylko uwaga, małe detale wymagają dużych obrotów; moim zdaniem powinno się to wszystko kręcić do 4000-5000obr/min a wtedy łożyska UCPA dość szybko wyzioną ducha.
System jezdny na chińczykowych hiwinach można zrobić, tylko poprosić o wersje z naprężeniem wstępnym (preload; preloaded).
Jak nie masz dostępu do obrabiarek to konstrukcje możesz osadzić na szlifowanym aluminium.
Śruby trapezowe i nakrętki kup w polsce, śruba minimum 10x2; nakrętki mosiężne. Śruby kulowe są fajne, ale w ręcznej tokarce się nie sprawdzą bo nie są samohamowne.
Konik będzie większym problemem, ale znów można poszukać jakiegoś gotowca np. do małych podzielnic lub do ichniejszych mikrotokarek (lathe dog, dividing mechanism dog)
Narzędzia można łapać w jakiś prosty imak bloczkowy lub dużo fajniejszy szybkowymienny (QCTP - quick change tool post). Ewentualnie, przy dostatecznie długim posuwie poprzecznym i małych detalach do toczenia możesz wykonać imak typu gang (gang tool post).
Napędy do wyboru samemu; ja w małej tokarce Emco mam 0,37kW z przełożeniami. Jak miałbym taką małą tokarkę budować sam, wziąłbym 0,75kW, falownik + obce chłodzenie do silnika.
Wszystko wygląda prosto a wykrzacza się na szczegółach ;)

Re: tokarka DIY

: 26 sty 2021, 17:35
autor: dale
No i gotowy przepis... Podany na tacy :)
Początkowo myślałem o takim zestawie:
https://pl.aliexpress.com/item/40012343 ... web201603_
Do tego ewentualnie https://pl.aliexpress.com/item/33049335 ... web201603_

Tyle że zastanawiam się, czy nawet po wymianie łożysk i solidnej ławie, wyjdzie coś z tego. Bo mam możliwość kupić od kumpla poprawionego, używanego chińczyka garażowego. Tyle że dla mnie trochę za duży. Cenowo wyjdzie na to samo :) Zabawa mnie ominie, no i trochę przerost formy nad treścią, wziąwszy pod uwagę cel :)
Nie od rzeczy jest też hałas - zależy mi na jak najcichszym urządzeniu (dlatego odpuściłem sobie frezarki wszelkie).

Re: tokarka DIY

: 28 sty 2021, 07:32
autor: dale
Uchwyt znalazłem taki.
https://pl.aliexpress.com/item/10050013 ... web201603_
Muszę siąść i rozrysować sobie to w skali, o detale się nie boje, ale bardziej o efekt całości i dokładność z jaką da się coś na tym robić.
Ciekawy jestem również czy np. w przyszłości będzie można dać silniki i jakieś sterowanie aby osiągnąc coś na kształt automatyki - np. gwintów.

Re: tokarka DIY

: 13 mar 2021, 21:40
autor: tomekr
cube dosyć dobrze zarysował problemy i kierunek poszukiwań. Ja może bym zastosował łożyska ślizgowe na okrągłych prowadnicach fi20-25, tańsze, mniej miejsca zajmują i dobrze tłumią drgania. Nawet pokusiłbym się o wydrukowanie elementów z PET-G; jak wsporniki końcowe prowadnic i obudowa wrzeciona, może z elementami przekładni do napędu śruby pociągowej i podstawy pod uchwyt noży i pod konik. Czeka cię dużo rysowania i prób. Ja generalnie myślę o tokarce cnc, w mojej brakuje mi uczciwej przekładni do napędu śruby pociągowej do toczenia gwintów. Z tego powodu myślę o tokarce cnc., ale chyba zastąpi to wszystko frezarka 4-osiowa.