Strona 1 z 1

Strefowe grzanie stołu

: 30 sty 2021, 15:54
autor: majek
Cześć.

Mam stół 310x310mm 240W (alu 3mm + stal 0.5mm + pei). Ponieważ dużo drukuję małych pierdółek, to zastanawiam się nad wydzieleniem strefy o boku ok. 12-15cm, którą bym grzał osobną grzałką ~120W. I tu nasuwają mi się pytania:

1. Dać strefę na środku stołu czy w którymś narożniku?
Jak dam po środku, to będzie zawsze ten sam termistor, więc i odczyt temperatury wiarygodny i zawsze ten sam. (+)
Jak dam na środku, to ciepło będzie się rozchodziło na 4 strony płyty i (chyba) będę potrzebował więcej mocy, żeby grzać strefę. (-)
Jak dam w rogu, to termicznie (chyba) będzie lepiej. (+)
Jak dam w rogu, to muszę dać drugi termistor i przełączać z głównym. (-)

2. Grzanie punktowe nie odkształci mi stołu? Strefa grzana będzie się rozszerzać bardziej niż zimna.
Tu już usytuowanie grzałki dla mnie jest mniej intuicyjne, bo:
- jak będzie na środku, to strefa będzie otoczona na około zimnym i odkształcenie CHYBA może być większe, ale z drugiej strony będzie mniejszy gradient, bo ciepło będzie się rozchodzić na wszystkie strony i odległość od brzegów będzie mniejsza
- jak będzie w rogu, to CHYBA odkształcenie będzie mniejsze, bo 2 boki są 'luźne' i tam materiał może pracować bez oporów, ale pozostałe 2 boki będą miały w sąsiedztwie więcej materiału, który na końcu będzie chłodniejszy.

Drogie Bravo, co mam zrobić? ;)

Re: Strefowe grzanie stołu

: 30 sty 2021, 16:03
autor: mcxmcx
Nic.
Policz ile kosztuje cię grzanie stołu (już po rozgrzaniu) i czy się opłaca ten wysiłek ze zmianami.

Re: Strefowe grzanie stołu

: 30 sty 2021, 16:53
autor: majek
Nie chodzi tylko o koszt, chociaż ten powinien być i tak mniejszy, bo nie muszę utrzymywać temperatury na całym stole, a tylko na 1/4.

Te 120W też nie jest wyryte w kamieniu, możliwe, że dam tam nawet kolejne 240W, chociaż i tak powierzchniowo jest to 2x więcej mocy niż wbudowane w stół.

Chodzi mi głównie o czas nagrzania części roboczej, która w przeważającej części przypadków u mnie jest mała, czyli wydruki mam małe, czyli krótkie, czyli dużo czasu marnuję na czekanie aż duży stół mi się nagrzeje.

A wysiłku ze zmianami nie ma praktycznie żadnego, bo drukarka jest jeszcze w budowie, więc wszystko można zmienić.

Ewentualny pomysł z dodatkową grzałką na cały stół na 230V odpada: nie mam ochronnego i grzałka jest za gruba (magnesy pod spodem).
Posiadanie drugiej drukarki na mniejsze wydruki też odpada :-)

Czyli pytania pozostają:
1. Gdzie lepiej umieścić strefę?
2. Czy przy takim stole nie pokrzywi się wszystko w cholerę jak nagrzeję tylko kawałek?

Re: Strefowe grzanie stołu

: 30 sty 2021, 17:46
autor: japim
majek pisze: Mam stół 310x310mm 240W (alu 3mm + stal 0.5mm + pei). Ponieważ dużo drukuję małych pierdółek, [...]

Drogie Bravo, co mam zrobić? ;)
Do małych pierdółek kup małą drukarkę... Na kija Ci 300x300 do małych pierdół? Takie kobyły stosuje się do dużych projektów.

Re: Strefowe grzanie stołu

: 30 sty 2021, 18:04
autor: majek
japim pisze: Do małych pierdółek kup małą drukarkę... Na kija Ci 300x300 do małych pierdół?
Małe drukarki mają tylko małe pole robocze, a nadal gabarytowo są duże. 'Mała' Mingda z polem 160x160 zajmuje mniej więcej tyle miejsca co mój vn-corexy z 300x300. A czasem potrzebuję jednak wydrukować coś dużego i stąd takie pole robocze. Po prostu największe jakie się mieści w pewnych gabarytach. I nie mam miejsca na dwie drukarki.

Mogę grzać cały stół do pierdółek, ale jeżeli jest lepsze rozwiązanie, to dlaczego nie skorzystać z niego?

Czyli pytania pozostają:
1. Gdzie lepiej umieścić strefę?
2. Czy przy takim stole nie pokrzywi się wszystko w cholerę jak nagrzeję tylko kawałek?

Re: Strefowe grzanie stołu

: 30 sty 2021, 18:40
autor: morf
Nie to nie jest lepsze rozwiązanie.

Nie widzę sensu takiego kombinowania. I tak ciepło będzie się rozchodzić.
Chyba sztuka dla sztuki i utrudnienia sobie życia i weź to wysteruj elektroniką. Nawet nie wiem czy jest jakiś firmware z obsługą dwóch grzałek dla stołu.

Re: Strefowe grzanie stołu

: 30 sty 2021, 18:51
autor: czasnagli
Załóż drugi, mniejszy stół. Mniej prądu, szybciej się nagrzewa, szybciej stygnie a i arkusze PEI dla mniejszych wymiarów są tańsze.

Re: Strefowe grzanie stołu

: 30 sty 2021, 20:13
autor: Silvered87
morf pisze:Nawet nie wiem czy jest jakiś firmware z obsługą dwóch grzałek dla stołu.
Mała grzałka 100x100 na środek sterowana przez elektronikę drukarki. A dookoła tej małej 4 sztuki 100x200 sterowanych sterownikiem zewnętrznym. Więc skomplikowane nie jest, ale czy ma to sens to już inna para kaloszy. Wg mnie bez sensu.
Ewentualnie zrobić tak, aby można było szybko podmienić sam stolik, ale też wydaje mi się to dziwne.

Re: Strefowe grzanie stołu

: 30 sty 2021, 20:18
autor: majek
morf pisze: I tak ciepło będzie się rozchodzić.
Będzie, ale nadal mniej go będzie potrzebne. Konfiguracja 'w rogu' powinna być ekonomiczniejsza, bo reszta 'radiatora' jest dalej i mniej ciepła tam dotrze.
A nawet jak nie, to tą samą mocą o wiele szybciej nagrzeję fragment stołu niż cały.
morf pisze:
Chyba sztuka dla sztuki i utrudnienia sobie życia i weź to wysteruj elektroniką. Nawet nie wiem czy jest jakiś firmware z obsługą dwóch grzałek dla stołu.
Nie musi być, wiem co drukuję i zwykły przełącznik wystarczy do zmiany grzałki.
A jak się bardzo upierać, to przełącznik grzałek mogę podłączyć pod jakieś GPIO i Marlin ma G-code na sterowania tym.
EDIT: RepRapFirmware obsługuje dwie grzałki stołu.
czasnagli pisze:Załóż drugi, mniejszy stół. Mniej prądu, szybciej się nagrzewa, szybciej stygnie a i arkusze PEI dla mniejszych wymiarów są tańsze.
Stołu nie zmienię w 5 minut, dostęp do bebechów będzie taki sobie i grzebanie w hardware drukarki przed każdą zmianą pola nie jest najlepszym pomysłem. Jak gdzieś coś wyjdzie za mniejszy stół, to będzie duży problem. Z grzaniem strefowym najwyżej druk będzie na mniej grzanej części.



Czyli pytania nadal pozostają:
1. Gdzie lepiej umieścić strefę?
2. Czy przy takim stole nie pokrzywi się wszystko w cholerę jak nagrzeję tylko kawałek?

Re: Strefowe grzanie stołu

: 30 sty 2021, 20:47
autor: Silvered87
majek pisze: Stołu nie zmienię w 5 minut?
Zmienisz. Przykłąd Ender 5. 3 śrubki, złączki grzałki stołu i termistora na wierzchu.
majek pisze:2. Czy przy takim stole nie pokrzywi się wszystko w cholerę jak nagrzeję tylko kawałek?
W tym może być spory problem. Część ogrzewana będzie pracować inaczej niż nieogrzewana i może dojść do większej deformacji niż normalnie.

Re: Strefowe grzanie stołu

: 30 sty 2021, 21:36
autor: majek
Silvered87 pisze:
majek pisze: Stołu nie zmienię w 5 minut?
Zmienisz.
5 minut to on będzie co najmniej stygł po poprzednim wydruku.
Silvered87 pisze: Przykłąd Ender 5. 3 śrubki, złączki grzałki stołu i termistora na wierzchu.
Zły przykład. Stół o wiele mniejszy, a w całej drukarce wiatr hula, więc nie ma problemu z dostępem.
Silvered87 pisze:
majek pisze:2. Czy przy takim stole nie pokrzywi się wszystko w cholerę jak nagrzeję tylko kawałek?
W tym może być spory problem. Część ogrzewana będzie pracować inaczej niż nieogrzewana i może dojść do większej deformacji niż normalnie.
I o to się cały ten wątek rozchodzi :clap:


A dla tych, co myślą, że to wszystko jakiś 'z dupy' pomysł, to polecam np.: https://keenovo.aliexpress.com/store/21 ... ting+Zones. Widziałem też gotowy hot-bed dwustrefowy z równie abstrakcyjną ceną, ale nie mogę teraz tego znaleźć.
W internetach znalazłem też, że podobno Simplify3d obsługuje strefy i sam potrafi odpowiednie grzałki uruchamiać w zależności od wielkości detalu i jego położenia na stole, ale nie wiem na ile to jest prawdą.
Nie robi się takich rzeczy jak jest to bezsensowne i nie ma zbytu :-)

Re: Strefowe grzanie stołu

: 30 sty 2021, 21:54
autor: Berg
też uważam, że wymienny cały stół. Sam może tak zrobię w HC...kiedyś

Re: Strefowe grzanie stołu

: 31 sty 2021, 07:28
autor: mcxmcx
Jak już musisz, a widzę że musisz bo taka jest koncepcja i ch... to nie rób strefowego grzania stołu a dodaj mały stół jako nakładkę na podstawowy roboczy.

Re: Strefowe grzanie stołu

: 01 lut 2021, 02:56
autor: Stanley_B
A ja sugeruję podpatrzeć czołowych 'drukarzy' w necie.
Mają tam często 10-20 różnych drukarek. OK, powiesz że część jest dla testów, albo sponsoring.
Tak, większość z nich.
Ale wielu też pracuje w innych tematach i raczej robi małe rzeczy na np. jednoramiennej Prusa, a większe na jakiś Creality albo innych Tronxy.

I to ma to sens. Mała robi szybko małe, duża robi wolno, ale duuużeee.
Tak jak z autami.

Re: Strefowe grzanie stołu

: 26 lip 2021, 15:17
autor: mgmtj
Zrób nakładkę na duży stół z małym stołem będzie tylko do zmiany w slicerze Z plus ileś tam ustalone na nakładce a zasilanie po prostu przepniesz z dołu do góry, trzeba by dorobić wspólne złącze i tyle zmiana nawet nie 5min

Re: Strefowe grzanie stołu

: 27 lip 2021, 10:40
autor: Rozarh
Nakładka albo wymienny stół to jedyna metoda... inaczej ciepło sobie "przejdzie" do pozostałej strefy i wydłużysz czas grzania.

Poza tym nie wiem czy wiesz, ale redukując moc grzałki nie oszczędzasz na energii :)
Żelazko 400W "żre" więcej energii niż 2500W - to drugie grzeje się szybciej więc ten większy prąd jest pobierany krócej: to pierwsze rozgrzewa się 30min, to drugie w 2min.
Ja mam grzałkę na stole 750W/230V i stół grzeje się w kilkanaście sekund - dłużej czekam na głowicę ;)

Re: Strefowe grzanie stołu

: 24 paź 2022, 10:17
autor: majek
Odkopię. Chińczycy już robią to co chciałem zrobić, ale jeszcze w za małym wymiarze jak dla mnie (235x235):
A379640137ef64509b79243632b3b26dfd.jpg
https://www.aliexpress.com/item/1005004631742105.html

Re: Strefowe grzanie stołu

: 24 paź 2022, 12:53
autor: cyfron
Nie do końca to co chciałeś, bo nagrzewanie strefy jedną grzałką (tryb oszczędzania energii) zajmie Ci więcej czasu niż grzanie dwoma grzałkami. To teoretycznie ma zaoszczędzić energię a nie czas. Chociaż z tą oszczędnością też byłbym ostrożny, biorąc pod uwagę przewodność cieplną aluminium - chyba, że nie doczytałem i jest to stół PCB.

Re: Strefowe grzanie stołu

: 24 paź 2022, 13:45
autor: majek
cyfron pisze:Nie do końca to co chciałeś, bo nagrzewanie strefy jedną grzałką (tryb oszczędzania energii) zajmie Ci więcej czasu niż grzanie dwoma grzałkami.
Dlaczego?
Strefa na środku jest odizolowana dziurami od reszty, więc dużo ciepła nie ucieknie na boki przy grzaniu tylko małego obszaru.
Jeżeli będzie grzało dłużej, to raczej niewiele.
cyfron pisze:Chociaż z tą oszczędnością też byłbym ostrożny, biorąc pod uwagę przewodność cieplną aluminium - chyba, że nie doczytałem i jest to stół PCB.
Strefa jest odizolowana na tyle na ile mechanicznie się da.
W swoim stole mam zamiar wyfrezować rowki na granicy stref, żeby zmniejszyć przepływ ciepła pomiędzy strefami. Nie mogę niestety zrobić dziur na wylot jak w tym już gotowym stole, bo uszkodzę oryginalną grzałkę.

Re: Strefowe grzanie stołu

: 24 paź 2022, 13:55
autor: cyfron
Zrób i sam się przekonaj. Robiąc niepełne nawierty tylko zwiększysz powierzchnię radiacyjną. Cała konstrukcja miałaby sens gdyby stół był wykonany z PCB jak ten od Prusy.

Re: Strefowe grzanie stołu

: 24 paź 2022, 14:10
autor: majek
cyfron pisze:Robiąc niepełne nawierty tylko zwiększysz powierzchnię radiacyjną.
Ale na wierzch będzie blacha z PEI, a od spodu izolacja termiczna. Te sloty/nacięcia są po to, żeby ciepło nie uciekało z grzanej strefy na resztę stołu. Ta 'powierzchnia radiacyjna' nie ma tu żadnego znaczenia.
Nacięcia mogą mieć negatywny wpływ tylko na sztywność stołu i zniekształcenie przy grzaniu, ale to już zobaczę na żywo - mam kilka takich stołów, więc mam pole do eksperymentów.

Re: Strefowe grzanie stołu

: 24 paź 2022, 14:59
autor: cyfron
Tak jak napisałem wcześniej - sprawdź i sam się przekonaj.

Re: Strefowe grzanie stołu

: 26 paź 2022, 09:50
autor: japim
cyfron pisze:Zrób i sam się przekonaj. Robiąc niepełne nawierty tylko zwiększysz powierzchnię radiacyjną. Cała konstrukcja miałaby sens gdyby stół był wykonany z PCB jak ten od Prusy.
Radiacja przy 100C i grubosci stolu 1.5mm jest znikoma. Gdyby to bylo 300C i 1m to juz byloby cos. Nie ma co demonizowac.