Strona 1 z 1

Ender 3 dual z axis

: 04 lut 2021, 11:44
autor: Tak
Witam.
Mam pytanie czy opłaca się kupować ulepszenie drugiej osi z wraz z silnikiem krokowym do ender 3. Czy daje to dużo do jakości druku?

Re: Ender 3 dual z axis

: 04 lut 2021, 11:47
autor: jakubperson
Jeśli masz ciężką głowicę na X to można pomyśleć.
Jeśli masz standardową to chyba nie ma co ruszać :-).

Re: Ender 3 dual z axis

: 04 lut 2021, 12:03
autor: Berg
Tak pisze: Czy daje?
Tak

Re: Ender 3 dual z axis

: 04 lut 2021, 12:05
autor: kamilxxg
Bardzo fajny film na temat dwóch osi Z, co może poprawić oraz jakie nowe problemy wprowadzić i jak je rozwiązać


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=3jAFQdTk8iw

Ogólnie IMHO to jak masz kasę to warto, jeśli masz teraz mechanikę dobrze złożoną to różnicy nie zauważysz ale to może wyeliminować problemy w przyszłości.

Re: Ender 3 dual z axis

: 04 lut 2021, 12:09
autor: Tak
jakubperson pisze:Jeśli masz ciężką głowicę na X to można pomyśleć.
Jeśli masz standardową to chyba nie ma co ruszać :-).
głowicę x można powiedzieć że mam trochę rozbudowaną posiadam podwójne chłodzenie 5015 hero me gen 5 oraz będę montował na dniach jeszcze bl toucha

Re: Ender 3 dual z axis

: 04 lut 2021, 13:56
autor: Mati
Tu chodzi o wagę. Wiatraki i BL są lekkie i praktycznie żadnej różnicy nie robią. Inaczej jeśli miałbyś direct i ciężki silnik na karetce.
Jeśli masz bowden to moim zdaniem dual Z jest zbędny.

Re: Ender 3 dual z axis

: 04 lut 2021, 13:59
autor: 1kamil
Mati pisze:Tu chodzi o wagę. Wiatraki i BL są lekkie i praktycznie żadnej różnicy nie robią. Inaczej jeśli miałbyś direct i ciężki silnik na karetce.
Jeśli masz bowden to moim zdaniem dual Z jest zbędny.
Warto dodać też szybkość ruchu, jerki, akceleracje. Dual Z to bardziej stabilna oś Z.

Re: Ender 3 dual z axis

: 04 lut 2021, 16:40
autor: Tak
Po oglądnięciu filmu powyżej zastosowanie dwóch osi rzeczywiście ma sens tym bardziej że po dzisiejszych obserwacjach mogę powiedzieć że lewa storna osi z gdzie jest silnik chodzi normalnie a prawa potrzebuje kilka kroków silnika aby się podniosła. Dzięki zastosowaniu 2 osi ten problem znika więc to ulepszenie ma sens.

Re: Ender 3 dual z axis

: 10 maja 2021, 10:05
autor: Mar_io
Witam,

Chciałbym podłączyć się pod ten temat. Mianowicie, czy warto pójść w przeróbkę w zwykłym enderze 3 w podwójna os Z ale na jednym silniku? chodzi o zakup samej śruby trapzezowej, wydrukowanie uchwytów z łożyskami i dołożenie paska, można to zrobić za ułamek ceny zestawu. Ewentualnie czy ktoś kupował części osobno to przeróbki na dwa silniki i może określić jak to wyszło cenowo?.

Dziękuję

Re: Ender 3 dual z axis

: 10 maja 2021, 10:16
autor: arkomania.pl
Ja uważam, że warto. Co do rozwiązania, to oparte o jeden silnik i pasek jest lepsze.
Nie wiem jakie w Ender 3 zastosowano śruby trapezowe. Przy jednym silniku lepiej, aby miały
mniejszy skok (głównie chodzi o możliwość opadania całej osi X). Poza ty silnik łatwiej poradzi sobie
z podnoszeniem osi. W sumie same zalety.

Re: Ender 3 dual z axis

: 12 maja 2021, 09:26
autor: Mar_io
Zestawy z silnikiem nema ososbiście ważam że są po pierwsze za drogie, a po drugie bez sensu bo obciążenie samej osi Z nie jest przecież jakoś szczególnie mocno obciążone, przy standardowej karetce oczywiście i bowdenie. Można za parę groszy kupić śrubę trapezową, dwa łożyska, pasek, mocowania i resztę wydrukować, nie wyjdzie to więcej niż 50zł.

Re: Ender 3 dual z axis

: 12 maja 2021, 10:07
autor: cyfron
Koszt dodatkowego silnika to 25zł, więc prawie na jedno wyjdzie, nawet jeżeli kupimy 2szt., żeby były identyczne i mogły chodzić na jednym steperze.

Re: Ender 3 dual z axis

: 12 maja 2021, 15:36
autor: fxxx
przy dodatkowym silniku nie pojawi się problem z możliwym gubieniem kroków?

Re: Ender 3 dual z axis

: 13 maja 2021, 09:12
autor: cyfron
Dlaczego miałby się pojawić? Trzeba tylko zwiększyć VREF na stepsticku.

Re: Ender 3 dual z axis

: 13 maja 2021, 09:23
autor: Grzesinski
Pytanie tylko o ile. W sieci znalazłem że o ok. 25% znamionowego.
Może wypowiedzieć się ktoś korzystający z dwóch silników Z z jednego stepsticka?

Re: Ender 3 dual z axis

: 13 maja 2021, 09:29
autor: cyfron
Korzystam w tej drukarce:
viewtopic.php?f=10&t=6523

na początku ustawiłem 150% znamionowego ale za bardzo się grzały, więc zmniejszyłem trochę nie pamiętam dokładnie do ilu. Daj na 100% znamionowego będzie bezpiecznie i nie powinno gubić kroków - oś Z raczej nie jest zbyt mocno obciążona.

Re: Ender 3 dual z axis

: 13 maja 2021, 13:00
autor: Grzesinski
Z rozwiązaniem osi Z na dwóch silnikach (z jednego stepstika) tak na prawdę wiąże się jeden poważniejszy problem.
Rozsynchronizowanie wysokości obu osi przy wyłączonych silnikach. Przypadkowe przesunięcie jednego końca osi przy wyłączonej drukarce spowoduje, że cały wydruk później będzie na skośnym stole. Przy niewielkim odchyleniu ABL może to skorygować ale jeśli będzie większe to niestety nie.
Należałoby kontrolować / korygować odległość stołu od np. ramy przed rozpoczęciem pracy. Włączając drukarkę nigdy nie ma pewności, że któraś oś nie zmieniła położenia. I tutaj przewagę ma rozwiązanie z paskiem.

Re: Ender 3 dual z axis

: 13 maja 2021, 13:10
autor: Speedo
Przymierzam się obecnie do dual Z w Enderze i wydrukowałem sobie takie cuś https://www.thingiverse.com/thing:4842030 do tego adekwatny gcode w Cura i zobaczymy, może będzie hulać, wydłuży pewnie czas wydruku bo razem z BL to trochę tych operacji będzie ale cóż robić...

Re: Ender 3 dual z axis

: 13 maja 2021, 13:15
autor: Grzesinski
W Cura? Wyrównanie poprzez gubienie kroków?

Re: Ender 3 dual z axis

: 13 maja 2021, 13:17
autor: Speedo
W linku od tych dystansów koleś podaje kod, po G28 home oś jedzie na maxa do góry, zapiera się o te cosie i poziomuje, potem dopiero G29 itd

Re: Ender 3 dual z axis

: 13 maja 2021, 13:18
autor: Grzesinski
Czyli gubienie, silniki sterowane są synchronicznie. Na ile zmniejsza się wysokość robocza?

Re: Ender 3 dual z axis

: 13 maja 2021, 13:21
autor: Speedo
52mm

Re: Ender 3 dual z axis

: 13 maja 2021, 13:47
autor: cyfron
Grzesinski pisze:Z rozwiązaniem osi Z na dwóch silnikach (z jednego stepstika) tak na prawdę wiąże się jeden poważniejszy problem.
Rozsynchronizowanie wysokości obu osi przy wyłączonych silnikach. Przypadkowe przesunięcie jednego końca osi przy wyłączonej drukarce spowoduje, że cały wydruk później będzie na skośnym stole. Przy niewielkim odchyleniu ABL może to skorygować ale jeśli będzie większe to niestety nie.
Należałoby kontrolować / korygować odległość stołu od np. ramy przed rozpoczęciem pracy. Włączając drukarkę nigdy nie ma pewności, że któraś oś nie zmieniła położenia. I tutaj przewagę ma rozwiązanie z paskiem.
Nie wiem, nie znam się, nie doświadczam takich problemów pomimo, że śruby są TR8x8 a nie TR8x2.

Re: Ender 3 dual z axis

: 13 maja 2021, 16:04
autor: Pjoter
1) po budżecie - zrobić druga śrubę traoezowa i połączyć paskiem, bez dodatkowego silnika. Plus to mała modyfikacja, tanio. Minus to mniejszy możliwy zryw osi Z przy np. Z-hop.
2) a'la Prusa - drugi silnik na tym samym stepsticki. Możliwe większe wartości zrywu itp. Bazowanie odbywa się poprzez napierdalanie w górę ramy aż oba silniki równo pogubią kroki (tak jak w Prusie). Minus to możliwość orzekoszenia osi X. Dla lekkiej nie powinno być problemu, dla ciężkiej osi X warto zmienić śruby traoezowe.
3) rozwiązanie "True bed leveling" - dwa silniki Z na dwóch stepstickach. Bazowanie odbywa się poprzez dwie krancowka osi Z (tak jak w anycubic i3 mega) albo poprzez sondowanie stołu przy obu śrubach i firmware automatycznie podnosi jeden silnik jeśli ten jest za nisko. Druga opcja jest w RRF, używam i sobie chwalę w hevo. Chyba ma najmniej minusów, jest też chyba najdroższa i najwięcej trzeba zmieniać. Nie wiem czy w Marlinie też istnieje.

Każda opcja ma sens, zależnie od budżetu. W enderze ja bym unikał nr. 2. Mam wrażenie że rolki się zniszczą od napierdalania w opór w ramę. Zależnie od budżetu bym robił 1 lub 3. Do 3 jest fajna płyta od Mellow - FLY RRF E3 PRO V1.0

PS trochę się wpierdolilem jak dzika kuna w agrest ale to moje 5 gr na ten temat :D

Re: Ender 3 dual z axis

: 13 maja 2021, 20:28
autor: konradsdev1
Pjoter pisze:Bazowanie odbywa się poprzez dwie krancowka osi Z (tak jak w anycubic i3 mega) albo poprzez sondowanie stołu przy obu śrubach i firmware automatycznie podnosi jeden silnik jeśli ten jest za nisko. Druga opcja jest w RRF, używam i sobie chwalę w hevo. Chyba ma najmniej minusów, jest też chyba najdroższa i najwięcej trzeba zmieniać. Nie wiem czy w Marlinie też istnieje.
Używam wyrównywania dwóch silników osi Z za pomocą BLTouch w Marlinie oraz klipperze i działa to bardzo dobrze.
W Marlinie trzeba zdefiniować Z_STEPPER_AUTO_ALIGN i ustawić pozycje silników, wyrównywanie rozpoczyna komenda G34.
W klipperze trzeba zdefiniować w konfiguracji [z_tilt].

Re: Ender 3 dual z axis

: 13 maja 2021, 21:50
autor: Grzesinski
Pjoter pisze:1) po budżecie - zrobić druga śrubę traoezowa i połączyć paskiem, bez dodatkowego silnika. Plus to mała modyfikacja, tanio. Minus to mniejszy możliwy zryw osi Z przy np. Z-hop.
Chyba niewiele mniejszy. Poruszana jest ta sama masa, dochodzą jedynie opory związane z obracaniem drugiej osi.
Prawdopodobnie zmniejszą się opory toczne pasywnego (przed zmianą) wózka, który nie będzie skoszony.
Ale pojawia się pasek i to na górze... jego naciąganie itp.
Pjoter pisze: 2) a'la Prusa - drugi silnik na tym samym stepsticki. Możliwe większe wartości zrywu itp. Bazowanie odbywa się poprzez napierdalanie w górę ramy aż oba silniki równo pogubią kroki (tak jak w Prusie).
To Prusa też tak ma ?? Raczej rozważałbym pozycjonowanie ręczne każdej osi do dolnej belki z położonym na chwilę elementem ustalającym (coś jak ten na górze). Tyle że to trochę upierdliwe. Zużycie nakrętek trapezowych, ew. łączników elastycznych itp. przy uderzaniu w ramę w stealthChop nie powinno być duże, ale i tak budzi wątpliwości.
Pjoter pisze: PS trochę się wpierdolilem jak dzika kuna w agrest ale to moje 5 gr na ten temat :]
I za to należą się podziękowania...

Re: Ender 3 dual z axis

: 13 maja 2021, 22:06
autor: Pjoter
Tak, prusa tak ma i to działa. Ale prusa jest na wałkach i TMC2130. Nie za bardzo widzę to na rolkach. Dodanie na górze jakiegoś elementu stopującego wymodelowanego tak aby nie blokował kółek a blachę pewnie by polepszyło dokładność. Na pewno ten element który ktoś zapostował co zjada 50mm osi Z, to fail. To da radę lepiej zrobić.
Jeśli chcesz się bawić to bym szedł w dwa niezależne silniki. Bo kupienie płyty która to obsługuje już Ci dużo da, a jak sie takie rozwiązanie znudzi to zawsze można drugi ekstruder wjebać i mieć 2in1out mieszanie filamentu :D

Re: Ender 3 dual z axis

: 14 maja 2021, 09:01
autor: Grzesinski
Rozpatruje to w kategoriach pasek czy dwa silniki na jednym stepie (Ender, SKR mini itp - czyli 4 stepy on board, dodatkowe 5 wyjście na MB lub przejściówce).

Gotowe zestawy obu rozwiązań są w bardzo podobnej cenie, zrobienie samemu pasków na Mellow/Gates też nie wyjdzie jako super tanio. Chociaż biorąc pod uwagę przełożenie pewnie można dać tu jakąś taniochę.

2SIlniki/1Stp - prostsze mechanicznie, potencjalnie możliwe jałowe przekoszenie belki X. Czy duże ciężko powiedzieć. Obie osie mają trzykółkowe wózki, które ograniczają tę możliwość. Zastanawia mnie czy poziomowanie metodą brute force można robić przy automatycznie zmniejszonym Vref (UART). A może Prusa też tak ma? In plus zawsze mamy zaczątek prawdziwej drugiej osi na przyszłość (tylko czy warto wymieniać MB tylko z tego powodu?)

Rozwiązanie na pasku to dwa problemy. Dobór paska i jego naciąg oraz boczne naprężenia wałków gwintowanych (wobble). Szczególnie dla tanich pasków/zębatek mogą pojawiać się artefakty na wydruku. Wyliczając dokładnie długość paska i tak się nie utrafi, chyba był jakiś wątek na forum. Zresztą same koła napędowe mają podawane różne średnice (15-16mm Mellow vs Triangle) a mogą różnić się tylko wysokością bocznej kryzy.

Wydruki dwukolorowe to osobny temat. Mocno w powijakach podobnie jak kolorowy e-papier ale przyszłościowy. Stawiam na barwienie w głowicy. Zamiast dziesiątek pudeł z kolorowym plastikiem sam biały.

Re: Ender 3 dual z axis

: 14 maja 2021, 09:05
autor: cyfron
To ja dodam jeszcze swoje kolejne 5gr. Rozwiązanie hybrydowe stosowane swego czasu w Sapphire Plus - dwa silniki osi Z, dodatkowo śruby połączone paskiem - łączy zalety obu rozwiązań - większy moment obrotowy/zryw w porównaniu z jednym silnikiem, raz ustawiony poziom nie ucieka.

Re: Ender 3 dual z axis

: 14 maja 2021, 09:14
autor: Grzesinski
Ale podwójne koszty. Eliminuje problemy z poziomem, w mniejszym stopniu problemy z paskiem (no można go mniej napiąć).

Re: Ender 3 dual z axis

: 14 maja 2021, 09:19
autor: cyfron
Faktycznie dochodzi koszt ok 30zł za dodatkowy silnik + sprzęgło :) - mam nadzieję, że nie zrujnuje to domowego budżetu.

Re: Ender 3 dual z axis

: 14 maja 2021, 10:02
autor: Grzesinski
W tej cenie to na Alledrogo chodzi moje sprzęgło kłowe...

Re: Ender 3 dual z axis

: 14 maja 2021, 10:47
autor: cyfron
Standardowe sprzęgło samocentrujące kosztuje na aliexpress 5zł, silnik NEMA17 kupisz poniżej 25zł. Podałem ceny sprzętu na poziomie fabrycznego Endera, jeżeli masz dołożony osprzęt z wyższej półki, to i koszta będą wyższe. Nikt nie napisał, że modyfikujemy Mercedesa E.

Re: Ender 3 dual z axis

: 14 maja 2021, 22:48
autor: Grzesinski
I tak klasą E pojechaliśmy na offtop.

Re: Ender 3 dual z axis

: 13 cze 2021, 20:54
autor: rado
Takie małe pytanie, gdzie kupić silnik za 25 złotych??

Re: Ender 3 dual z axis

: 13 cze 2021, 22:01
autor: JGFTW
Poszukaj na Aliexpress: https://www.aliexpress.com/wholesale?ca ... xt=nema+17

Ewentualnie na Allegro, ale zapewne w tej cenie to używki: https://allegro.pl/listing?string=nema% ... e-1-3-0611

Przy czym najłatwiej i najpewniej jest kupić taki sam silnik jaki jest w Enderze (np kupując go w sklepie Creality) albo poszukaj po oznaczeniach i kup ten model lub posiadający te same parametry - raczej nie będzie kosztował 25zł tylko co najmniej 45zł (podejrzewam, że cyfron zrobił pewien skrót myślowy nie bazując na konkretnym przykładzie, ale jeżeli się mylę to na pewno wrzuci tu link).

25zł to za sam kabel ;) https://www.aliexpress.com/item/4000628833026.html

Kwestia wyboru silnika to nie jest pełna dowolność - najlepiej poczytaj o tym więcej, żeby nie wtopić.
Oczywiście można kupić silnik w takich pieniądzach, ale trzeba się upewnić, że nie będzie z nim problemów.

Re: Ender 3 dual z axis

: 13 cze 2021, 23:42
autor: Speedo
Jak zakładałem dualZ z drugim silnikiem to przyszedł silnik chiński, podobny do Creality wizualnie, ale bez żadnych oznaczeń, założyłem - i on jakiś trochę inny od tego co posiadałem oryginalnie - wyższy, ten czarny magnes ciut innego kształtu, pokrywa też inaczej uformowana, olać to, ma działać. No i działał, ale ile razy bym nie jechał do góry (poziomowanie z naparzaniem w górną belkę jak tu kolega opisał) to po stronie tego chińskiego silnika zawsze było niżej, wydruki takie se - pełno nici z petg, warstwy w pionie gorzej jak przed dualZ, pierwsza warstwa jakby ją pies pogryzł. Zacząłem się zastanawiać - a zmieniałem z pięć rzeczy naraz (wiem, że tu piszą żeby tak nie robić) - dualZ, direct, hotend itp i ciężko było wydedukować co spieprzyłem. Myślę sobie kupię oryginał creality i dam zamiast chińskiego i się zobaczy. Kupiłem w Botlandzie jak zwykle, bo w porównaniu do innych rzeczy to silniki mają dziwnie tanio (34zł chyba) ;) Przyszedł i co się okazało - idento jak ten chiński tylko wygrawerowany laserowo creality itp i nadal całkiem różny od tego co miałem ori w enderku. No to siup, dałem ten chiński i ten z botlandu a ori wywaliłem. Kontrola - ile razy bym nie jechał do góry to oś jest równo. Sukces. Zapuściłem pierwszy wydruk i oniemiałem z zachwytu - nić chyba jedna się trafiła na 4h druku taka krótka zamiast całych kłębków, pierwsza warstwa książka, no nie mogłem się napatrzeć.

Aha, reasumując - dobór drugiego silnika nie musi być taki trywialny i oczywisty ;)

Re: Ender 3 dual z axis

: 14 cze 2021, 10:53
autor: Grzesinski
Oryginalne silniki do osi Endera mają oznaczenia 42-34 BJ42D15-26V10 (do ekstrudera jest inny).
W sklepie Creality Ali sprzedawane w zestawach po 2szt / 25$ czyli około 50PLN/szt.

W podobnej cenie są na Allegro (szukaj "42-34 ender").

Re: Ender 3 dual z axis

: 15 cze 2021, 20:15
autor: rado
Czyli jeśli mam dwa bliźniacze silniki Nema 17 to mogę je bez problemów zastosować zamiast oryginalnego Creality na osi Z?

Przypadkiem mam 2 szt Nema 17 model 17HS4401 1,7A 0,42N.M

Czy takie będą się nadawać? Czy lepiej dokupić ten jeden silnik z Allegro?

Re: Ender 3 dual z axis

: 15 cze 2021, 20:24
autor: TDI-CAD
Tak, będą się nadawać.
rado pisze:Czyli jeśli mam dwa bliźniacze silniki Nema 17 to mogę je bez problemów zastosować zamiast oryginalnego Creality na osi Z?

Przypadkiem mam 2 szt Nema 17 model 17HS4401 1,7A 0,42N.M

Czy takie będą się nadawać? Czy lepiej dokupić ten jeden silnik z Allegro?

Re: Ender 3 dual z axis

: 29 cze 2021, 10:06
autor: Grzesinski
Modyfikacja w końcu wprowadzona.
Ender dostał drugi silnik osi Z i synchronizator na pasku.
Zauważone zmiany to brak opadania prawej strony osi X, brak rycia głowicą po wydrukach i zmniejszone nitkowanie PETG.
Przy Enderowskim rozstawie wałków (29cm) jedyne rozsądne rozwiązanie dla paska to koła pasowe GT2 8mm 30zębów + pasek 640mm.
Jeśli pasek ma być napędem drugiej osi dodatkowo napinacz, dla synchronizacji silników nie wydaje się konieczny.
Inne rozwiązania, nawet z egzotycznymi długościami pasków wymagały sporego naciągania.

Re: Ender 3 dual z axis

: 29 cze 2021, 10:54
autor: Bulbulator
Jak komuś w enderze opada os Y i wychodzą jakie fuck upy to ma nieumiejętnie skręconą/skalibrowaną drukarkę. Ale pobawić się i wydać kasę można czemu nie.

Re: Ender 3 dual z axis

: 29 cze 2021, 11:07
autor: Speedo
Bulbulator pisze:Jak komuś w enderze opada os Y
Faktycznie, jak komu już Y w Enderze opadnie to musi być DUŻY fuckup ;)

Re: Ender 3 dual z axis

: 29 cze 2021, 12:04
autor: cyfron
Grzesinski pisze: brak rycia głowicą po wydrukach
do tego służy poziomowanie stołu
Grzesinski pisze:Modyfikacja w końcu wprowadzona.
zmniejszone nitkowanie PETG.
a to ciekawe - jak byś to logicznie wytłumaczył?

Re: Ender 3 dual z axis

: 29 cze 2021, 12:55
autor: Bulbulator
Wnioskuje że dla kolegi z każdą warstwą Y opada coraz niżej.

Re: Ender 3 dual z axis

: 29 cze 2021, 15:53
autor: Grzesinski
W skrócie wyeliminowany został problem Oś Z Ender 3 Pro.
Odnośnie nitkowania to przestało zgarniać materiał z góry wydruku (nie mówię o wieżach testowych tylko większych powierzchniach). Jedyne wytłumaczenie. Problem opisany przez TDI o Stopie słonia moim zdaniem może dotyczyć dowolnej wysokości Z, o ile nie jest wykonywany ruch jednostajny w górę (np. z-hopy). V-sloty i jednostronne podparcie to jednak słabe połączenie. Konflikt pomiędzy luzem i oporem tocznym luźnego wózka.
Ale nie miałem zamiaru wywoływać polemiki. Istotne dla innych są wyłącznie dane paska/rolek GT2 dla Enderowców.

Re: Ender 3 dual z axis

: 30 cze 2021, 08:43
autor: pjk11
Grzesinski pisze:W skrócie wyeliminowany został problem Oś Z Ender 3 Pro.
Odnośnie nitkowania to przestało zgarniać materiał z góry wydruku (nie mówię o wieżach testowych tylko większych powierzchniach). Jedyne wytłumaczenie. Problem opisany przez TDI o Stopie słonia moim zdaniem może dotyczyć dowolnej wysokości Z, o ile nie jest wykonywany ruch jednostajny w górę (np. z-hopy). V-sloty i jednostronne podparcie to jednak słabe połączenie. Konflikt pomiędzy luzem i oporem tocznym luźnego wózka.
Ale nie miałem zamiaru wywoływać polemiki. Istotne dla innych są wyłącznie dane paska/rolek GT2 dla Enderowców.
Dalbys jakies zdjecia i opis tego moda (koszty, itp).

Pozdrawiam