Strona 1 z 1

NextCloud - domowa chmura

: 05 lut 2021, 12:18
autor: cyfron
Dzięki nowym limitom GooglePhoto, które mają obowiązywać od 1 czerwca przymierzam się do uruchomienia w domu serwera NextCloud.
O ogarnięcie części systemowej nie martwię się i powinienem sobie z nią poradzić. Cały czas jednak mam dylemat natury sprzętowej - na czym to postawić? Sprzęt powinien być w miarę energooszczędny i zgrabny, min. 1 GB RAM (rekomendowane 2GB), procesor w architekturze AMD64 lub ARM64, możliwość podłączenia minimum 2 dysków najlepiej bezpośrednio do SATA, cena ma znaczenie. Chętnie użyłbym do tego jakiegoś starszego NUCa ale tam chyba jest tylko jedno wyjście SATA? Druga opcja jaka mi przychodzi do głowy to Raspberry Pi 4 i dyski podłączone pod USB 3?

Może ktoś doradzi jakiś sensowny sprzęt????

Re: NextCloud - domowa chmura

: 05 lut 2021, 12:37
autor: dragonn
Jeśli to ma być "stabilne" to mom zdaniem nie idź w Pi, system na karcie SD to tylko problemy i dyski po USB też. (da się na Pi 4 zrobić bootowanie z USB, ale to nadal USB).
Zobacz czy NUC ma dwa SATA najpierw.
Ja mam w domu DELL FX160, da się tam uzyskać dwa SATA tylko z jednym trzeba kombinować z kabelkiem.

Re: NextCloud - domowa chmura

: 05 lut 2021, 12:45
autor: samezrp
Ja z powodzeniem od 2 lat używam HP Gen8 Microserver z Ubuntu na pokładzie. Wbudowane 4 zatoki na dyski, SW macierz (B120i, współpraca z Suse, RedHat i Win Server). A do tego ładny wygląd, cichy. Kupowałem za 999zł.
No niestety nie ma AMD.

Re: NextCloud - domowa chmura

: 05 lut 2021, 12:51
autor: cyfron
samezrp pisze:Ja z powodzeniem od 2 lat używam HP Gen8 Microserver z Ubuntu na pokładzie. Wbudowane 4 zatoki na dyski, SW macierz (B120i, współpraca z Suse, RedHat i Win Server). A do tego ładny wygląd, cichy. Kupowałem za 999zł.
To już spory klocek i chyba trochę apetytu na prąd ma (nie sprawdzałem).
samezrp pisze:No niestety nie ma AMD.
Intel i5 to jak najbardziej architektura AMD64 ;)
dragonn pisze:Jeśli to ma być "stabilne" to mom zdaniem nie idź w Pi, system na karcie SD to tylko problemy i dyski po USB też. (da się na Pi 4 zrobić bootowanie z USB, ale to nadal USB).
Zobacz czy NUC ma dwa SATA najpierw.
Ja mam w domu DELL FX160, da się tam uzyskać dwa SATA tylko z jednym trzeba kombinować z kabelkiem.
Osobiście też wolałbym architekturę AMD64, ale albo duża maszyna albo tylko 1 SATA? Ewentualnie coś małego z PCI-E + karta SATA?

Re: NextCloud - domowa chmura

: 05 lut 2021, 12:52
autor: Zepco
Nie zastanawiałeś się nad gotowym NAS?

Re: NextCloud - domowa chmura

: 05 lut 2021, 13:20
autor: @GUTEK@
Ja bym jednak proponował gotowy NAS. QNAP albo Synology.
Sam znam Synology i sobie chwale ich rozwiązania.To po prostu działa. Photo Station od Synology też jest niczego sobie.

Re: NextCloud - domowa chmura

: 05 lut 2021, 14:02
autor: tapy
Jak się porówna ceny i wydajność to HP MicroServer jest zawsze do przodu...

Re: NextCloud - domowa chmura

: 05 lut 2021, 15:43
autor: kapi
tapy pisze:Jak się porówna ceny i wydajność to HP MicroServer jest zawsze do przodu...
...pod warunkiem że dasz rade to obsłużyć.

ja wolę p&p :piwo:

Re: NextCloud - domowa chmura

: 05 lut 2021, 15:48
autor: morf
NextCloud stawialem kiedys na jakims dedyku online, jako alternatywa dla Dropbox.
Brakowalo mi nadal troche opcji zarzadzania synchronizacja -> moze juz poprawili bo to bylo chyba ze 3lata temu.

Jesli rozwiazanie typowo domowe i nie masz zaciecia do grzebania to idz w Synology/Qnap, polecam od razu 4bay, i konfig raid 1+0.
Zalety?
Out of the box wiekszosc ficzerów dla "domowego" uzytkownika.
Ladnie i zgrabnie wyglada (subiektywne)
Ma ciche i dosc wydajne chlodzenie, latwo wymienic dyski itp.

Re: NextCloud - domowa chmura

: 05 lut 2021, 16:15
autor: jarekb
Ja mam płyte z wlutowanym celeronem z poborem TDP 15W i 4 slotami sata. Na tym mam postawiony OpenMediaVault i generalnie mi to ogarnia domowe potrzeby serwerowe. Może taki kierunek?

https://www.asrock.com/MB/Intel/J3160DC ... dex.pl.asp

Re: NextCloud - domowa chmura

: 05 lut 2021, 16:28
autor: McKee
Zakładając dużą elastyczność rozwiązania to cenowo raczej mało co przebije tą ofertę: https://allegro.pl/oferta/serwer-rack-1 ... 9867213076

Re: NextCloud - domowa chmura

: 05 lut 2021, 16:49
autor: konradsdev1
Jeśli cena nie ma aż takiego znaczenia to hardkernel zrobił fajną płytkę z Celeronem J4115. Obsługuje 2 x SATA 3.0 i NVMe.
https://www.hardkernel.com/shop/odroid-h2plus/

Re: NextCloud - domowa chmura

: 05 lut 2021, 17:18
autor: mpk
A koniecznie lokalnie?
bo w cenie raspberaka to można mieć sensowny VPS na dwa lata i mieć wywalone na awarie i rachunki za prąd.

Re: NextCloud - domowa chmura

: 05 lut 2021, 18:56
autor: JGFTW
To jak każdy daję swoje propozycję to moja HP T620/T630:

HP T620
https://allegro.pl/kategoria/komputery- ... e-1-3-0129


HP T630
https://allegro.pl/kategoria/komputery- ... e-1-3-0129

Stawiałem NC na obu i działał bez zastrzeżeń.

Re: NextCloud - domowa chmura

: 05 lut 2021, 20:51
autor: studzin
konradsdev1 pisze:Jeśli cena nie ma aż takiego znaczenia to hardkernel zrobił fajną płytkę z Celeronem J4115. Obsługuje 2 x SATA 3.0 i NVMe.
https://www.hardkernel.com/shop/odroid-h2plus/
Dodam że ethernety ma 2x 2.5Gb a pod slot pcie można podłączyć kartę 4x 2.5Gb, lub 4x SATA.
Gdybym miał patrzeć na zużycie prądu to zdecydowanie ta pozycja.

Re: NextCloud - domowa chmura

: 05 lut 2021, 21:25
autor: artur_n
Mam uruchomionego NextClouda na Dell 9020M (i5-4590T) śmiga jak szalony, można kupić w dobrej cenie.

Re: NextCloud - domowa chmura

: 06 lut 2021, 15:41
autor: cyfron
Żadnych serwerów rackowych, to ma być małe!!! Nie chcę też zamkniętego oprogramowania Synology/Qnap, bo kiedyś producentowi znudzi się wsparcie i sprzęt będzie do wyrzucenia. Nie ma to być też typowy NAS tylko samosynchronizujący się backup z Androidów - jak do tej pory najsensowniejszy wydaje mi się NextCloud i tego trzymajmy się. Nie mam problemu ze znalezieniem rozwiązania, tylko sprzętu. ODROID-H2+ bardzo fajna pozycja ale prawie 800zł zniechęca, biorąc pod uwagę, że trzeba do tego jeszcze dokupić RAM i porządny zasilacz. T620, T630 - równie dobrze mógłby być dużo tańszy Dell Wyse - niestety te sprzęty mają tylko 1 SATA (muszą być co najmniej 2szt dla RAID1) - idąc w tym kierunku, które z tych trzech sprzętów mają mPCIe i czy takie coś:
https://www.aliexpress.com/item/4000115415470.html
ma szansę stabilnie działać?

Gdyby ODROID-H2+ był o połowę tańszy, to myślę, że zdecydowałbym się właśnie na niego.

Re: NextCloud - domowa chmura

: 06 lut 2021, 17:49
autor: @GUTEK@
Owszem kiedyś producentowi znudzi się wsparcie. Tylko wiesz co?
Na przykładzie DS412+, zobacz datę ostatniej aktualizacji - https://www.synology.com/pl-pl/releaseN ... l=DS412%2B
Owszem jest już zapowiedziane że DSM w wersji 7 on nie dostanie, ale nadal będą wspierane wersje 6. Czyli prawie 10 lat od wydania sprzętu.
A oprócz tego jeszcze jest społeczność, jest na niego Debian, nie śledzę na bieżąco ale podejrzewam, że z aktualnym jajkiem.

Re: NextCloud - domowa chmura

: 06 lut 2021, 18:20
autor: cyfron
@@GYTEK@ W takim razie co zaproponujesz w budżecie do 500PLN (nie licząc dysków) z dedykowanych urządzeń, które mają możliwość zainstalowania linuksa a sam sprzęt bierze max 20W?

Re: NextCloud - domowa chmura

: 06 lut 2021, 18:36
autor: artusiek
Osobiście używam QNAP i nie narzekam. NaJwiększa zaleta to brak problemów . Rozszerzyłem w QNAP RAM z 4 GB do 16 i z powodzeniem ciągnie wirtualizację ( m.in. Zabbix ). Ale dodatkowo powiem , że swego czasu kupiłem poleasingowe Dell i3 z 8GBRAM , HDD 320GB - ok. 400zł , dodałem posiadane dyski i działa bez problemów. Jest jeszcze jedna opcja , ale na razie nie mialem okazji się pobawić. Mianowicie za grosze można kupić serwery używane , dodać dyski i będzie działać , ale prądu to niestety trochę zużywa .

Re: NextCloud - domowa chmura

: 06 lut 2021, 18:55
autor: cyfron
Dajcie spokój z tymi serwerami i Qnapami, ja chcę coś chłodzonego pasywnie lub półpasywnie.
12 dyskowego Qnapa mam w pracy i to jest dobre do fabryki ale nie do domu.

Re: NextCloud - domowa chmura

: 06 lut 2021, 23:22
autor: majek
Kup sobie jakiegoś ITX-a z Celeronem, większość się mieści w 20W, są z 2xSATA i PCI, więc nie trzeba nic kombinować.
Zasilaczy i obudów do tego też jest duży wybór.
Najdroższy w tym biznesie i tak będzie zasilacz jak chcesz 80+ Platinium czy podobny.
Tu alternatywą może być któryś z malutkich desktopów.
Jak mocno chcesz na prądzie oszczędzać i dużo rzeźbić, to zawsze można też z jakiegoś starszego porządnego laptopa coś sobie zrobić :-P

A dyski też prądu sporo zjadają. A takie, które nie zjadają, to ceny mają x2 :-)

Co do samego NextClouda, to dawno temu używałem OwnClouda z którego NC się wyforkował. Na linuxie mi się nie sprawdził, bo miał problemy z plikami z polskimi czy chińskimi znakami, domyślnie nie syncował wielu rozszerzeń plików, szyfrowanie po stronie serwera szwankowało i czasem dostawałem śmieci zamiast plików. To było sporo lat temu i teraz pewnie jest lepiej, ale niesmak pozostał :-)

Re: NextCloud - domowa chmura

: 07 lut 2021, 10:23
autor: jarn
PRIMERGY RX100 S6, X3470, 32GB RAM, 2 x 4TB SAS, 2 x ssd, sprzętowa karta RAID, średnio zużywa 78W(wg aplikacji iRMC). Jednak to już spory klocek.

Odnośnie Nextclouda, to ja mam problemy z synchronizacją plików między stacjonarnym a laptopem. Zainstalowałem kilka miesięcy temu, żeby sprawdzić jak działa.

Re: NextCloud - domowa chmura

: 07 lut 2021, 10:41
autor: morf
Dlatego ja podtrzymuje najbardziej cichym i domowym rozwiązaniem będzie dedykowany nas.
Chyba że musi być nextclodud to sobie postaw nawet lokalnie w kontenerze żeby "poklikać"

Re: NextCloud - domowa chmura

: 07 lut 2021, 10:57
autor: Printed4U
Ja sobie kupiłem syno i jestem w 100% zadowolony. Wrzuciłem w doker jakies mniejsze apki których nie bylo w sklepie. Dla mnie najważniejsze żeby to było bezobsługowe.

Re: NextCloud - domowa chmura

: 07 lut 2021, 18:46
autor: artusiek
cyfron pisze:... pasywnie lub półpasywnie.
12 dyskowego Qnapa mam w pracy i to jest dobre do fabryki ale nie do domu.
Mój jest 2 dyskowy , stoi pod schodami ,,, nie wiem czy istotnie hałasuje .
Robiłem wcześniej testy na RaspberryPi ... zawiodła stabilność,
Nie bardzo da się mieść równocześnie wszystkie cechy rozsądnie wydajny i cichy/ pasywny i niezawodny/stabilny i mało prądożerny
Coś musisz poświęcić . Jeśli cichy / pasywny to pozostaje złożyć coś z ITX , ale osobiście nią miałem takich wynalazków.
W moim przypadku mały QNAP sprawdził si≤ę idealnie , ale dla mnie ważna była możliwość wirtualizacji .

Re: NextCloud - domowa chmura

: 08 lut 2021, 08:15
autor: cyfron
Nigdzie nie pisałem, że musi być super wydajny - procesor z przed kilku lat w energooszczędnej technologii i 2-4GB RAM spokojnie wystarczy, nie musi mieć wirtualizacji - wystarczy arch. amd64, żeby docker ruszył, nie musi mieć sprzętowego RAID'a - spokojnie poradzę sobie z softRAID. Nigdzie nie napisałem, że chcę mieć wydajnego, cichego potwora za małe pieniądze. Oczywistym jest, że wydajny procesor ≠ energooszczędny.

Re: NextCloud - domowa chmura

: 08 lut 2021, 09:10
autor: mpk
cyfron pisze:Oczywistym jest, że wydajny procesor ≠ energooszczędny.
Eeeetam. mam E3-1240 v5 i całość opróćz dysków sprzęt zamyka się w ~20W. W idlu.
Owszem, jak coś kompiluję, to robi się z tego 130W, ale przynajmniej nie czekam pół dnia na efekty;)

Re: NextCloud - domowa chmura

: 08 lut 2021, 10:05
autor: cyfron
Rozważając wszystkie za i przeciw oraz czytając wasze komentarze, wydaje się, że mini ITX z pasywnym chłodzeniem jest najbliżej moich założeń. Pomożecie w znalezieniu jakiegoś sensownego, małego i cichego zasilacza?
EDIT:
Może taka obudowa z zasilaczem???
https://allegro.pl/oferta/chieftec-mini ... 9677616046

Re: NextCloud - domowa chmura

: 08 lut 2021, 10:29
autor: jarekb
Ja korzystam od wielu lat z picoPSU podpiętego do jakiegoś pasywnego zasilacza.
Muszę przyznać że też od wielu lat obiecuje sobie wydrukować obudowę do płyty miniITX a póki co stoi sobie na parapecie schowana za ozdobnym kartonem ;-)

Re: NextCloud - domowa chmura

: 09 lut 2021, 12:48
autor: xpytonx
Ja używam XPnology + jakaś płyta za 130zł z celeronem J1900 (pasywne chłodzenie), 2x sata w płycie głównej + 2 pod miniPCIE + 2x 4gb RAM.
Domowy serwer multimediów + kopia zdjęć DS Photo lub moments (kto co woli) ( 4 telefony)
Pod mapowane dyski na moich PC itd...
Monitoring centralnego UPS + wyłączanie komputerów w razie zaniku energi.
Menager pobierania plików...
Miałem postawiony na poprzednim zdjęciu nextcloud... ale w zasadzie DS Photos mi wystarcza.
Działa przyzwoicie, zużycie energii 26-35W

PS: W XPnology nie działają powiadomienia Pusch - czyli czat odpada...

Re: NextCloud - domowa chmura

: 09 lut 2021, 12:54
autor: cyfron
Właśnie oglądałem taką płytę i myślę, że spokojnie wystarczy.

Re: NextCloud - domowa chmura

: 10 lut 2021, 10:19
autor: McKee
Może zobacz jeszcze co pisałem na 2-giej stronie: ~200zł za kompletny serwer (bez dysków). Obudowa owszem "rack" ale przecież nie trzeba tego do rack-a wsadzić - równie dobrze możesz przykręcić do ściany, pod biurko czy w jakiejś szafie/pawlaczu pod sufitem. Efektywnie (moim zdaniem) to mniej miejsca zawiera niż jakiś "micro-tower". Pasywne chłodzenie, 2 dyski się zmieszczą. Ew może trochę dłubania trzeba do przymocowania dysków (ale od czego masz drukarkę 3D). No i płyta/procek może nie najświeższy ale 16W tylko. Wkładasz w jakiś kąt i zapominasz.

Re: NextCloud - domowa chmura

: 10 lut 2021, 13:26
autor: cyfron
Kusicie tym Synogy, widzę też że ma wsparcie dla dockera, więc poniekąd bardzo poszerza to horyzonty. Dosyć tanio można kupić Synology DS215j - czy to dobry wybór. Nigdzie nie mogę znaleźć ile to średnio żre prądu.
EDIT: znalazłem - 13.5W w spoczynku - w sumie bardzo dobry wynik :)

Re: NextCloud - domowa chmura

: 10 lut 2021, 13:40
autor: morf
zobacz tylko czy te nizsze modele maja wystarczajaco ramu i mininalnie jakas architekture arma bo inaczje nici z kontenerów

Re: NextCloud - domowa chmura

: 10 lut 2021, 13:41
autor: @GUTEK@
Tylko, że DS215j ma słaby procek i mało RAMu. Ja bym celował w jakąś używkę na procku Intela, te zwykle też już mają RAM w slotach, więc można nawet wymienić na więcej.

Re: NextCloud - domowa chmura

: 10 lut 2021, 13:54
autor: cyfron
Faktycznie kiepścizna, nowszy DS220 ma 512MB Ram i procesor Realtek RTD1296, więc docker odpada :(
Używki Synology wyższego segmentu kosztują 1000+, więc to nie mój budżet. Czyli jednak mITX będzie.

Re: NextCloud - domowa chmura

: 10 lut 2021, 14:53
autor: xpytonx
McKee pisze:Może zobacz jeszcze co pisałem na 2-giej stronie: ~200zł za kompletny serwer (bez dysków). Obudowa owszem "rack" ale przecież nie trzeba tego do rack-a wsadzić - równie dobrze możesz przykręcić do ściany, pod biurko czy w jakiejś szafie/pawlaczu pod sufitem. Efektywnie (moim zdaniem) to mniej miejsca zawiera niż jakiś "micro-tower". Pasywne chłodzenie, 2 dyski się zmieszczą. Ew może trochę dłubania trzeba do przymocowania dysków (ale od czego masz drukarkę 3D). No i płyta/procek może nie najświeższy ale 16W tylko. Wkładasz w jakiś kąt i zapominasz.

Ale procek Atom szału nie zrobi... moments i photos robią dużo miniaturek jak przerzuci 1000zdjec to zanim zrobią się miniaturki to minie tydzień:)

Ja myślałem o Terminalu... ale xpnology (i w ogóle synology) nie bardzo działa na AMD a tam w większości są AMD... przynajmniej taki laik jak ja nie potrafiłem tego zrobić... Można by Tego linuxa dedykowanego pod nasa postawić... ale ma spore wymagania do ramu... po za tym... trzeba znać linuxa...

Re: NextCloud - domowa chmura

: 10 lut 2021, 16:14
autor: morf
Powiem tak (imho):
chcesz sie pobawic dockerem to odpal sobie po prostu rpi albo lokalnie na kompie i juz :)
chcesz miec nasa to wez synology po prostu

Re: NextCloud - domowa chmura

: 10 lut 2021, 16:26
autor: Zepco
Można też mieć kompa z prockiem intela i na tym postawić oprogramowanie Synology i docker też powinien odpalić.

Re: NextCloud - domowa chmura

: 10 lut 2021, 16:31
autor: morf
Pytanie jaki jest cel ćwiczenia:)
Jak stabilny nas to wziąłbym Synology i nie grzebał żeby nie zabierac pamięci.
A do grzebania i testów to rpi jest fajne np z dyskami ssd

Re: NextCloud - domowa chmura

: 10 lut 2021, 16:37
autor: Zepco
Osobiście kupiłem Synology DS218+ ze względu na procesor Celeron i możliwą wirtualizację, do tego dokupiłem 8GB RAM (teraz jest 10) i póki co fajnie wszystko śmiga. WIększość rzeczy da się wyklikać z panelu, a reszta po SSH jeśli komuś Linux nie straszny. Teraz zastanawiam się czy nie zainstalować ich softu na Intel NUC do zabawy.