Strona 1 z 1

Brak ruchów silnika krokowego

: 10 lut 2021, 19:26
autor: Benetons
Witam, chciałem zmodyfikować swoją drukarkę 3d (klon anet a8) i kupiłem do niej Arduino Mega 2560+ramps 1.4 do tego stepsticki DRV8825. Mój problem polega na tym, że silniki (17HS4401) nie obracają się, próbowałem z różną konfiguracją zworek ale nic nie pomaga. Słychać jedynie pisk silników lub lekkie drgania osi silnika w losowych kierunkach. Czy ktoś jest w stanie nakierować mnie gdzie leży błąd? Oczywiście wgrałem podstawowego Marlina 1.1.x bez żadnych ingerencji, jedynie zmieniłem config na moją płytkę.

Dziękuję za pomoc.

Re: Brak ruchów silnika krokowego

: 10 lut 2021, 20:13
autor: dziobu
Benetons pisze:Witam, chciałem zmodyfikować swoją drukarkę 3d (klon anet a8) i kupiłem do niej Arduino Mega 2560+ramps 1.4 do tego stepsticki DRV8825.
Aż boje się zapytać co miałeś tam wcześniej. Podany powyżej komplet to tragedia, zwłaszcza te stepy.
Benetons pisze:silniki (17HS4401) nie obracają się
Problem dotyczy wszystkich napędów?
Pinout do silników jest identyczny z tym co miałeś dotychczas?
Prąd na stepstickach ustawiłeś prawidłowy?

Re: Brak ruchów silnika krokowego

: 10 lut 2021, 20:47
autor: Benetons
Tak, problem dotyczy wszystkich napędów.
Jest inny, musiałem zmieniać na wtyczkach silników żeby wszystko się zgadzało.
Tak, prąd ustawiony prawidłowo. (według poradników)

Re: Brak ruchów silnika krokowego

: 10 lut 2021, 22:01
autor: Berg
To nie kpina: wywal to co kupiłeś do kosza. Na prawdę szkoda twojego i naszego czasu.

tutaj MKS Gen Lv2 + 5*tmc2209 z Czech za 151,47 zł free shiping do tygodnia.

https://www.aliexpress.com/item/4001283346331.html
Benetons pisze: musiałem zmieniać na wtyczkach silników żeby wszystko się zgadzało.
To skąd wiesz, że się zgadza, skoro nie działa.

Jeśli kabelki we wtyczce to A B C D to zamień miejscami środkowe czyli B z C.
Jeśli to nie pomoże to zamień A z B.

Jeśli zacznie działać ale w przeciwną stronę, to obróć wtyczkę o 180' czyli zamień ABCD na DCBA

Nie wiem o co Ci chodzi z "próbowałem z różną konfiguracją zworek". Jeśli piszesz o zworkach pod stepstikiem, to wszystkie mają być wsadzone.
Benetons pisze: prąd ustawiony prawidłowo. (według poradników)
Czyli jakie vref?


Aha: Jeśli w którymś momencie kombinowania żle wsadziłeś stepstika, tzn odwróconego o 180' albo przesuniętego to uszkodziłeś już elektronikę i tym bardziej do kosza.

Re: Brak ruchów silnika krokowego

: 10 lut 2021, 22:17
autor: bazic
...ale go przemaglowałeś :)

No ale spokojnie - daj się koledze bronić ;p No i tak bez antagonizmu - ten zestaw jest używalny.

Re: Brak ruchów silnika krokowego

: 10 lut 2021, 22:20
autor: bazic
Berg pisze: Aha: Jeśli w którymś momencie kombinowania żle wsadziłeś stepstika, tzn odwróconego o 180' albo przesuniętego to uszkodziłeś już elektronikę i tym bardziej do kosza.
No niestety - wtedy już tak.

Akurat stepsticków nie udało mi się odwrócić, ale zakładam, że gdyby to zrobił autor wątku - to na stepstickach już jajka może smażyć..? - łatwa diagnoza...

Re: Brak ruchów silnika krokowego

: 10 lut 2021, 22:31
autor: Berg
A niekoniecznie, mogły odfrunąć piny na atmedze i ew. na niej można coś smażyć.

Zapomniałem, że jak zacznie działać, jeśli, to jeszcze trzeba zwiększyć w firmware dwukrotnie liczbę mikrokoków na 1mm. Pewnie na X i Y było 80, to trzeba zmienić na 160, analogicznie na E i Z

Re: Brak ruchów silnika krokowego

: 13 lut 2021, 12:56
autor: Benetons
Berg pisze:To nie kpina: wywal to co kupiłeś do kosza. Na prawdę szkoda twojego i naszego czasu.

tutaj MKS Gen Lv2 + 5*tmc2209 z Czech za 151,47 zł free shiping do tygodnia.

https://www.aliexpress.com/item/4001283346331.html
Benetons pisze: musiałem zmieniać na wtyczkach silników żeby wszystko się zgadzało.
To skąd wiesz, że się zgadza, skoro nie działa.

Jeśli kabelki we wtyczce to A B C D to zamień miejscami środkowe czyli B z C.
Jeśli to nie pomoże to zamień A z B.

Jeśli zacznie działać ale w przeciwną stronę, to obróć wtyczkę o 180' czyli zamień ABCD na DCBA

Nie wiem o co Ci chodzi z "próbowałem z różną konfiguracją zworek". Jeśli piszesz o zworkach pod stepstikiem, to wszystkie mają być wsadzone.
Benetons pisze: prąd ustawiony prawidłowo. (według poradników)
Czyli jakie vref?


Aha: Jeśli w którymś momencie kombinowania żle wsadziłeś stepstika, tzn odwróconego o 180' albo przesuniętego to uszkodziłeś już elektronikę i tym bardziej do kosza.
Opis na wtyczkach mam 2B,2A,1A,1B. Robiłem podłączenie pinout zgodnie z tym poradnikiem (https://printo3d.pl/sprawdzic-wyprowadz ... krokowego/) ponieważ nie znałem wyprowadzeń silników i musiałem opierać się na tym. Podłączone są pomiędzy 2B i 1B jedna cewka, pomiędzy 2A i 1A druga. Dobrze myślę z podłączeniem?
Stepsticki na 100% poprawnie podłączone od pierwszego wpięcia. Robiłem zgodnie z oznaczeniami i poradnikami na YT.

Vref 1.2V

Re: Brak ruchów silnika krokowego

: 13 lut 2021, 19:08
autor: Berg
Ciekawe skąd wytrzasnąłeś te 1.2V .

Ale zakładając, że to jest najmocniejsza wersja, czyli 1.7Amp , a ustawia się 70% to będzie 1.7*0.7*0.5 = 0.595V

Próbowałeś zamienić kabelki tak jak Ci napisałem? To jest najszybsza i najpewniejsza metoda. Akurat tu nie ma co się bać, pomyłka nie powoduje uszkodzenia.

Re: Brak ruchów silnika krokowego

: 13 lut 2021, 22:40
autor: Benetons
Berg pisze:Ciekawe skąd wytrzasnąłeś te 1.2V .

Ale zakładając, że to jest najmocniejsza wersja, czyli 1.7Amp , a ustawia się 70% to będzie 1.7*0.7*0.5 = 0.595V

Próbowałeś zamienić kabelki tak jak Ci napisałem? To jest najszybsza i najpewniejsza metoda. Akurat tu nie ma co się bać, pomyłka nie powoduje uszkodzenia.
Skąd te 0.7?
Ze wzorów znalezionych na forum dowiedziałem się, że Vref= Is*8*Rs
Rezystor to 0.1 (Jest napis R100)
Max pobór z tego co widzę ma właśnie 1.7A
Vref=1.7*8*0.1=1.36V
Jeżeli gdzieś popełniłem błąd to proszę o wytłumaczenie skąd inne wartości. Z góry dziękuję ;)

Re: Brak ruchów silnika krokowego

: 13 lut 2021, 23:28
autor: Jarewa
0,7 bo ustawia się 70%

choć się pomylił bo powinno być

1.7*0.7*0.8 = 0.952

Chociaż dla drv8825

Current Limit = VREF × 2

Re: Brak ruchów silnika krokowego

: 13 lut 2021, 23:47
autor: Jarewa
Czyli dla drv8825

1,7/2 = VREF 0,85V a 70% to 0,565V

Re: Brak ruchów silnika krokowego

: 14 lut 2021, 11:08
autor: Berg
Ty masz DRV8825 czy A4988 ? Napiszę raz jeszcze: Uważaj, bo one mają potencjometr z innej strony no i wzorując się na a4988 można je pomyłkowo wsadzić odwrotnie w gniazdo RAMPS a w odróżnieniu od zamieniania kabelków silnika to uszkodzi całą elektronikę - Arduino i stepstiki ( Co może i dobrze bo i tak jest do kosza :D )

https://v6zmvq5nk5.codesandbox.io

Zamieniłeś te kabelki tak jak Ci pisałem ?


PS: Ciekawe, czasy nastały, że trzeba ludziom po pięć razy radzić, prosić by zastosowali się, to może łaskawie rozwiążą swój problem :D

Re: Brak ruchów silnika krokowego

: 14 lut 2021, 11:52
autor: Jarewa
Benetons pisze:Witam, chciałem zmodyfikować swoją drukarkę 3d (klon anet a8) i kupiłem do niej Arduino Mega 2560+ramps 1.4 do tego stepsticki DRV8825
Myślę że nawet jak włożył prawidłowo to mógł je "usmażyć" bo VREF 1,2V to 2,4A a one max mają bez radiatora do 1,5A z radiatorem 2,2A

Re: Brak ruchów silnika krokowego

: 14 lut 2021, 12:01
autor: Benetons
Ogólnie to dziękuje Panowie za pomoc, dzisiaj dopiero mogłem usiąść i pobawić się z konfiguracją okablowania silników i faktycznie w tym był problem. Berg, zrozumiałem za pierwszym razem o co biega ale nie siadłem przez kilka dni do niej bo nie miałem czasu. Vref, ustawione według Waszych wskazówek. Zapytałem ponieważ nie byłem pewny co do tego Vref, które faktycznie źle obliczyłem :crazy:. Aaaa... i tak, na 100% mam DRV8825.

Jeszcze raz wielkie dzięki Panowie. Pozdrawiam ;)