Strona 1 z 1

smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 23 lut 2021, 20:58
autor: dale
Koledzy, może spotkał się ktoś z jakimś modelem smartwatcha który ma w miarę realny (orientacyjny nawet) pomiar ciśnienia? Bo jak szukałem informacji, to dużo jest marketingowego bełkotu i opisów wspaniałego softu, jak to ułatwia życie, a nie ma żadnych informacji odnośnie modeli.
Potrzebuję do monitorowania okresowego w czasie dnia, na zasadzie doraźnego sprawdzenia "czy wypić kawę czy łyknąć tabletkę" ...
Potrzebuję przybliżonej wartości....
Czy ma ktoś z Was może jakiś model, bądź zna, który by to oferował?
Przerobiłem dwa najtańsze modele chińskie - jako zegarki są nawet użyteczne, do obsługi telefonu też, ale akurat pomiar mają do kitu, wyświetla stale jedną wartość :(

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 23 lut 2021, 21:07
autor: morf
Bo to jest ciężkie do zrealizowania technicznie. Fizyki nie oszukasz. A dokładność nadgarstkowych ciśnieniomierzy jest też pozal się Boże...

OT
Nie wiem jaka tabletke chcesz łyknąć ale jeśli masz problemy z ciśnieniem to jest to choroba która się leczy (i to nie koniecznie farmakologicznie).
A kawa wbrew pozorom nie szkodzi nawet przy leczeniu nadciśnienia.
Najlepsza jest aktywność fizyczna nawet umiarkowana nawet kilka minut spaceru lub kilka przysiadów "wyrównuje" ciśnienie przy chwilowym spadku lub wzroście.
Jeśli chcesz okresowego monitorowania to mierz sobie ciśnienie urządzeniem z konkretnym przeznaczeniem i atestem medycznym.
To na prawdę nie trwa długo.

Możesz też ponosić holter ciśnieniowy dobę czy dwie aby się przekonać jaki jest rozkład w ciągu dnia.

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 24 lut 2021, 07:25
autor: dale
Jestem świadomy większości ograniczeń jak również dokładności. Wychowałem się na ciśnieniomierzu rtęciowym :) A zapytałem, bo czytałem informacje o samsungu galaxy active i tam jest szacowanie ciśnienia oraz kalibracja. Tyle że kosztuje ponad tysiąc złotych.
Myślałem że ktoś z Was może ma podobny gadżet który przynajmniej próbuje coś mierzyć.
Czy mam rozumieć że ta funkcja, nawet jeśli istnieje, jest całkowicie niewiarygodna? Jak to w praktyce wygląda?

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 24 lut 2021, 07:42
autor: morf
Żona ma Galaxy active, jest ciśnienie ale... Atmosferyczne :)
Pomiar z baro więc jest i "kalibracja" bo baro rejestruje w zasadzie zmiany

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 24 lut 2021, 08:08
autor: Raven
dale pisze: Czy mam rozumieć że ta funkcja, nawet jeśli istnieje, jest całkowicie niewiarygodna? Jak to w praktyce wygląda?
Może nie do końca jest niewiarygodna, ale raczej nie nadaje się do monitorowania stanu zdrowia. Pomiary tętna w smartwatchu są realizowane metodą optyczną, która jest podatna na różne zaburzenia t.j. wpływa na nią miejsce noszenia zegarka (nie może być na kościach nadgarstka), pasek nie może być za luźny, ani za ciasny, wpływ ma też nawet ilość owłosienia w miejscu pomiaru. Pomiar ciśnienia jest szacowany w oparciu o te zmierzone EKG i wskazania pulsoksymetru (również optycznego) jest więc też obarczony sumą błędów poprzednich pomiarów. Podsumowując, jęśli miałoby to decydować o kawie to pół biedy, ale jeśli ma to decydować o braniu czy nie braniu leków to bym się poważnie zastanowił nad ryzykiem.

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 24 lut 2021, 08:51
autor: morf
Leki w leczeniu cisnienia bierze sie w sposób ciągły!!! to sa długofalowe terapie!!!
W sytuacjach na prawde ryzykownych skoków cisnienia mozna ew zwiekszyc dawke jednorazowo w niektorych przypadkach.

To nie są kuzwa żelki ze mozna sobie zjeść lub nie zjesc :-)

OT:
Przez pierwszy okres terapii farmakologicznej organizm musi sie "przyzwyczaic" i dopasowac, to trwa kilka tygodni.
Na poczatku terapii wrecz subiektywnie wiekszosc pacjentow czuje sie "gorzej" i z spora czesc odstawia leki samodzielnie albo przychodzi "po inny".

Aczkolwiek wiekszosc początkowego stadium choroby daje sie wyleczyc zmieniajac nawyki m.in ruchowe i zywieniowe.

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 24 lut 2021, 09:02
autor: Jarewa
"Salu pulse" kolega ma do apple watch i zdaje to egzamin. Też się tym pobawil m i porównałem z ciśnieniomierzem nadgarstkowym i były wyniki takie same...

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 24 lut 2021, 09:22
autor: dale
Spoko, Panowie, jeszcze nie zamierzam dostać zawału :) Z kardiologiem jestem w kontakcie :) a żelki to tylko haribo :)
Po prostu reaguję negatywnie na zmiany pogody i taki orientacyjny pomiar powiedział by mi czy np. brać aspirynę czy ibuprom (różnie działają na ciśnienie), no a poza tym, jest to kolejny gadżet :)
I pod tym kątem bym go uzywał, na pewno nie jako narzędzie medyczne :)

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 24 lut 2021, 09:33
autor: Berg
dale pisze:Koledzy, może spotkał się ktoś z jakimś modelem smartwatcha który ma w miarę realny (orientacyjny nawet) pomiar ciśnienia? Bo jak szukałem informacji, to dużo jest marketingowego bełkotu(
mógłbyś podać jakieś przykładowe modele, które już analizowałeś, jakieś linki?

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 24 lut 2021, 09:34
autor: Raven
Jest opcja producenta z doświadczeniem w produkcji ciśnieniomierzy:) I to zatwierdzona przez FDA do użytku klinicznego, ale cena :(
https://omronhealthcare.com/products/he ... r-bp8000m/

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 24 lut 2021, 09:34
autor: Abys
Łykanie aspiryny, ibupromu od tak często nie jest zbytnio korzystne. Mogą się pojawić inne problemy, rozważ inne zdrowsze opcje :)

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 24 lut 2021, 09:37
autor: dale
Smartwatch Samsung Galaxy Active 2 - opis i przykładowe filmy z YT
Kilka Garmin
Chińskie typu L7 - taki nawet nabyłem, jestem nawet zadowolony ze wszystkiego poza pomiarem ciśnienia bo o ile puls liczy realnie, o tyle ciśnienie pokazuje zawsze stałe :)

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 24 lut 2021, 09:41
autor: Berg
dale pisze: Po prostu reaguję negatywnie na zmiany pogody i taki orientacyjny pomiar powiedział by mi czy np. brać aspirynę czy ibuprom (różnie działają na ciśnienie)
@dale, tobie jakiś lekarz zalecił taką metodę postępowania? Pomiar zegarkiem i branie aspiryny albo ibupromu w zależności od wyniku?
Czyli przy jakim konkretnie ciśnieniu masz brać aspirynę, a przy jakim ibuprom?

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 24 lut 2021, 10:43
autor: kaluza
Z racji ze używam od wielu lat garminów do treningu i średnio co 2 lata wymieniam zawsze na najwyższy model to powiem Ci ze czy to pulsoktymetr ,czujnik tętna czy nawet GPS są to takie dane mniej więcej. Samo tętno przy wysiłku może być przekłamane o prawie 60 uderzeń względem czujnika piersiowego. A o pomiarze ciśnienia zapomnij tutaj nawet pozycja ręki względem klatki powinna być odpowiednia żeby można było porównywać wyniki. Ogólnie z zegarków mogę czystym sumieniem polecić garmina byle była to seria fenix(lepiej kupić starszy model a i tak będzie bardziej niezawodny od reszty nowych szajsungow) nie mówiąc o baterii mój 2 letni fenix 5 trzyma 10-14 dni w trybie ciągłego pomiaru tętna itd. Przy treningach 1-2h dziennie GPS/tętno z zewnetrznego czujnika to lądowanie raz na 5-6 dni.

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 24 lut 2021, 11:05
autor: dale
Berg, Przyjacielu, jak pisałem jestem meteopatą, czasem przy zmianie ciśnienia boli mnie głowa, i teraz, jeśli ciśnienie mam za wysokie, biorę aspirynę, jeśli mam normalne, biorę ibuprom który działa na mnie lepiej ale podnosi ciśnienie.
Ale zostawmy strefę medyczną, przyjmijmy że potrzebuję gadżet do zabawy i chciałbym aby pokazywał w miarę realne wyniki.
@Kaluza - dzięki :)

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 24 lut 2021, 12:09
autor: morf
Współczuję wątrobie i mózgowi... serio :thumbdown:
Oczywiście wierze i współczuje też Tobie że masz migreny przy zmianach pogody.

Polecam jednak coś przynajmniej z dopiskiem "medyczny" :)

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 24 lut 2021, 12:14
autor: dale
Spoko, nie są to jakieś bardzo częste przypadki... wątrobę i neurony oszczędzam używając %%% mocno symbolicznie i pomijając inne używki :)

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 24 lut 2021, 13:06
autor: Berg
@kaluza mowa była o pomiarze ciśnienia a nie tętna. Żaden znany mi Fenix nie ma pomiaru ciśnienia tętniczego. A może jakiś ma?
PS: przy okazji feniksa, to takie coś kiedyś narysowałem: https://www.thingiverse.com/thing:3042632

Znacznie większe ciśnieniomerze nadgarstkowe wymagają odpowiedniej pozycji ciała w trakcie mierzenia a i tak ten pomiar potrafi mocno się przekłamać.

Mam wątpliwości, czy generalnie to w ogóle da się zrobić jeszcze bardziej zminiaturyzowane wmontowane w pasek zegarka.

Omron niby od lat robi ciśnieniomierze, to może zrobili coś co działa. Jednak tak jakby jeszcze nikt nie zrobił recenzji tego sprzętu. Tylko prezentacje z targów.


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=Go7FZr1y7FU

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 24 lut 2021, 13:09
autor: mcxmcx
Apple watch daje radę.

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 24 lut 2021, 13:11
autor: morf
Imho cężko jest zrobić coś co by się odpowiednio kurczyło i rozprezalo jeszcze przy zasilaniu małym lipo z zegarka.
Pewnie by się dało ale wymaga to za pewne researchu i jakiegoś badania .

A z drugiej strony może po prostu ktoś ze sprzedaży doszedł do wniosku że dużo tańszym i dochodowym ficzerem jest prosty GPS
i plusometr któryy pozwoli dla społecznościowym ekshibicjonistom udostępniać swoje poranne przebiegi po latte z mleczkiem migdałowym wprost z zegarka na ryjbuk :)
(Oczywiście nie są to wszyscy użytkownicy ale jednak dość spora grupa docelowa)

Już widzę te pozwy w USA że ktoś sugerując się tym pomiarem zszedł na drugi świat:)

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 24 lut 2021, 13:15
autor: Berg
mcxmcx pisze:Apple watch daje radę.
Serio? Mógłbyś nagrać jakiś filmik albo zdjęcia jak to robisz?

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 24 lut 2021, 13:24
autor: Jarewa
Raczej nie da bo żaden apple watch nie ma pomiaru ciśnienia tętniczego... Jedynie jak pisałem wyżej jak ktoś ma zestaw czyli specjalny pasek właśnie z tym urządzeniem..

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 24 lut 2021, 13:26
autor: Berg
no ale na tej zasadzie to ja mam ogrzewanie domu, bieżnię i parę innych rzeczy w zegarku.

Większość smartłoczy potrafi prezentować dane z urządzeń podpiętych po Bluetooth, Apple jakoś tu nic nie wnosi, tak że jednak ciekaw jestem jak mcsmcx mierzy nim ciśnienie krwi.

@morf pomiar tętna ma jakieś praktyczne znaczenia w trakcie treningu. Natomiast ciśnienia krwi? nic o tym nie nie słyszałem.

Może jakby był z ręczną pompką, to bateria by starczyła na więcej pomiarów.

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 24 lut 2021, 15:21
autor: Raven
Ja bym zamknął tą dyskusję stwierdzeniem, że smarłocz potrafi OSZACOWAĆ ciśnienie, ale nie służy do jego MONITOROWANIA.
Co do samego sposobu mierzenia to tak jak pisałem jest to obarczone znacznymi błędami pomiarów , choć w sprzyjających i statycznych warunkach może się zdarzyć, że wyniki będą zbieżne z pomiarami z ciśnieniomierza.

A jak już ktoś chce tanie zabawki, to podobno zegarki Garett maja całkiem wysokie prawdopodobieństwo tych właściwych......trafień, choć w mojej ocenie nie będą się różnić od innych chińskich smartłoczy :)

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 24 lut 2021, 16:32
autor: mcxmcx
Ech, znowu zbyt skróciłem.

Kolega który ma problem z ciśnieniem i bólami głowy powinien wykorzystać EKG które jest w Apple watch całkiem dobre.
I w zależności od tego jak się tam wykres układa, to jedna albo druga tabletka.

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 24 lut 2021, 17:52
autor: Berg
Raven pisze:Ja bym zamknął tą dyskusję stwierdzeniem, że smarłocz potrafi OSZACOWAĆ l
A ja bym zamknął, że nawet oszacować nie potrafi, bo nie ma do tego żadnego czujnika.

Niech mi ktoś pokaże, że ma taki, co choćby oszacował.
Bo do tej pory to ta dyskusja wyglądała trochę jak ślepych o kolorach. Jedni mylą ciśnienie krwi z ciśnieniem atmosferycznym, inni ciśnienie z tętnem, jeszcze ktoś wskazania odczytane przez BT z pomiarem bezpośrednim, bo gdzieś na filmiku może widział wyświetlone ciśnienie na wyświetlaczu. Ktoś inny twierdzi że nieistniejący smartłocz markowy jest lepszy od nieistniejącego chińskiego. No i na koniec EKG w zegarku...

Nie wiem co tu było palone ale może się tym podzielicie?

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 24 lut 2021, 18:52
autor: mcxmcx
Kolego Berg, EKG w Apple watch działa, jest normalnie dopuszczone jako przyrząd do wykrywania wczesnego stadium arytmii etc.

Też przy problemach takich jak ma kolega widać to na EKG.
I do tego się odnosiła moja wypowiedź.

Są też inne smartwatche z EKG ale ten wiem że działa dobrze.

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 24 lut 2021, 19:01
autor: Raven
Berg pisze:
Raven pisze:Ja bym zamknął tą dyskusję stwierdzeniem, że smarłocz potrafi OSZACOWAĆ l
A ja bym zamknął, że nawet oszacować nie potrafi, bo nie ma do tego żadnego czujnika.
I tu masz rację czujnika nie ma, dlatego napisałem oszacowanie ( a do tego niekoniecznie wymagany jest czujnik). Cały ten "pomiar" to odniesienie się do danych podanych w chwili kalibracji (realnie ciśnienie z normalnego ciśnieniomierza, które trzeba podać zegarkowi) oraz pomiaru z czujników tętna (i pewnie jeszcze jakiegoś tam dodatkowego , który zegarek ma) w chwili kalibracji. Potem bliżej niekreślony algorytm odnosi się do tych danych i odczytując zmiany danych ze wspomnianych czujników prognozuje sobie ile w danym momencie powinno wynosić ciśnienie krwi. W związku z tym nazywanie tego funkcją pomiaru (a tu już czujnik jest niezbędny) ciśnienia jest mocno na wyrost.

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 24 lut 2021, 19:14
autor: Berg
Która marka, który model model zaimplementowany ten algorytm?

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 24 lut 2021, 19:20
autor: Raven
Samsung Galaxy Watch 3 i Galaxy Watch Active2, tu masz opis https://news.samsung.com/pl/samsung-ofe ... 32-krajach

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 24 lut 2021, 20:02
autor: Berg
No to faktycznie jakaś nowość.
"Po skalibrowaniu Galaxy Watch3 lub Galaxy Watch Active2 z tradycyjnym aparatem do mierzenia ciśnienia[3] by w dowolnym miejscu i czasie zmierzyć swoje ciśnienie krwi, wystarczy wybrać opcję „Dokonaj pomiaru”. Urządzenie zrobi to, analizując falę tętna, którą śledzą specjalne czujniki. Program bada następnie relację między wartością kalibracji a zmianą ciśnienia, w efekcie czego określa wysokość ciśnienia krwi[4]."

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

: 24 lut 2021, 20:16
autor: Raven
Warto by było dla pełnego obrazu przytoczyć jeszcze odnośnik [3], żeby wpis nie sugerował, że każdy pomiar z poziomu zegarka za każdym razem wymaga użycia tradycyjnego ciśnieniomierza.