Strona 1 z 1

Buduję HevORT'a

: 01 mar 2021, 18:11
autor: Jump73
Wciągnięty w druk 3D -(wciąż traktuję to jako hobby )- po doświadczeniach z CR-6 doszedłem do wniosku że potrzebuję "poważniejszej" drukarki , zastanawiałem się czy nie zbudować Vorona ale nie bardzo chciałem przechodzić przez etap gromadzenia komponentów i zależało mi na czasie -postanowiłem kupić Guider IIs.
Drukarka działa poprawnie jestem z niej zadowolony, a więc spełnia bardzo dobrze swoje zadanie, nie trzeba w niej grzebać, gdy jest potrzeba druku po prostu obrabiam model w slicerze i drukuję.

Jednak pozostał niedosyt, zbudowanie porządnej maszyny własnymi rękami, wciąż chodziło mi to po głowie.
Po "przewaleniu" internetów zdecydowałem, że jednak nie będzie to VORON a zbuduję HevORT'a

Na teraz założenia są takie :
rozmiar roboczy 315X315X350
hotend - Hemera z Volcano
napęd głowicy - steppery E3D High Torque Motors 0.9stopnia
napęd stołu -steppery E3D Super Whopper Motors 1.9stopnia
płyta Duet 3 (klon) z Pi4

Po złożeniu zamówień na poszczególne komponenty w :
e3d-online.com, Allegro, Aliexpress i aluxprofile.pl dotychczas wydałem 5576PLN.
Do zakupu zostaje jeszcze płyta aluminiowa na stół 6mm (zastanawiam się nad 8mm -do takiego materiału mam dostęp), blacha sprężynowa z podkładką magnetyczną na stół oraz panele do zabudowy - tu myślę o Plexi gdyż mam do tego dobr(tani) dostęp .
Opierałem się na oficjalnym BOM'ie przy kompletowaniu .
Drukowane komponenty zamierzam "wyprodukować" w czasie oczekiwania na przesyłki.

Wraz z postępami budowy postaram się uaktualniać ten wątek.

I na koniec:
Czy jest ta drukarka mi niezbędna ? -nie, na bank mogę się bez niej obejść
Czy zaczynając budowę wybrałem "najlepszy" wariant/środowisko/ekosystem? - wybór był bardzo subiektywny i szczerze mówiąc pewnie ciężko byłoby mi go obronić - ale jak to się mówi - "taką sobie drukarkę wymarzyłem"
Po co to robię?- kolejna zabawka dorosłego faceta

Krzysztof

Re: Buduję HevORT'a

: 01 mar 2021, 18:33
autor: Pjoter
Jump73 pisze:I na koniec:
Czy jest ta drukarka mi niezbędna ? -nie, na bank mogę się bez niej obejść
Czy zaczynając budowę wybrałem "najlepszy" wariant/środowisko/ekosystem? - wybór był bardzo subiektywny i szczerze mówiąc pewnie ciężko byłoby mi go obronić - ale jak to się mówi - "taką sobie drukarkę wymarzyłem"
Po co to robię?- kolejna zabawka dorosłego faceta
I ja to w pełni szanuję :piwo: Czekam na buildolg i na pierwsze wydruki, powodzenia

Re: Buduję HevORT'a

: 01 mar 2021, 20:04
autor: Holgin
Jump73 pisze: e3d-online.com, Allegro, Aliexpress i aluxprofile.pl dotychczas wydałem 5576PLN.
A myślałem, że moja drukarka jest droga :D

Pokaż fotki tego co masz i projektu, bo nie wszyscy znają Hevorta na pamięć ;) niektóre rozwiązania można by poprawić/uprościć.

Re: Buduję HevORT'a

: 01 mar 2021, 20:49
autor: Jump73
Holgin pisze:
Pokaż fotki tego co masz i projektu, bo nie wszyscy znają Hevorta na pamięć ;) niektóre rozwiązania można by poprawić/uprościć.
Jeśli chodzi o fotki tego co mam to trochę za wcześnie - dopiero złożyłem zamówienia - cały weekend przeglądałem strony aby wszystko poskładać .
Natomiast jeśli chodzi o projekt HevORT to tu jest sporo informacji https://github.com/MirageC79/HevORT - ale to na pewno znasz :"":


Krzysztof

Re: Buduję HevORT'a

: 05 mar 2021, 04:47
autor: Jump73
Wczoraj dostałem paczkę z profilami aluminiowymi z aluxprofile.
Całkowity koszt zamówienia -profile plus przesyłka - to 441.40PLN -przesyłka dostarczona w ciągu 4 dni.
Sprawdziłem długość profili dość pobieżnie, miarą rozciąganą i wygladą ze jest dobrze.
Jeśli chodzi o prostopadłość cięcia to sprawdzałem to składając czołami dwa profile do siebie kładąc je na szklanym stole i używając następnego profila jako boczną powierzchnię oporu - tu wygląda że jest bardzo dobrze , brak szczeliny na styku profili- oczywiście robiłem to obracając jeden z profili wokół "długiej osi"
Jako bonus w przesyłce była paczuszka z 10 nakrętkami T
Niestety pozostałe elementy konstrukcyjne ramy wciąż w Chinach
Kilka zdjęci poglądowych:
IMG_20210304_160021.jpg
IMG_20210304_155709.jpg
IMG_20210304_155814.jpg
IMG_20210304_155510.jpg
IMG_20210304_155445.jpg
IMG_20210304_155452.jpg
Krzysztof

Re: Buduję HevORT'a

: 19 mar 2021, 12:51
autor: Jump73
Dzisiaj dostałem w końcu przesyłkę z E3D. Zamówienie złożone i opłacone marca - 18 dni później u mnie. Najpierw kilka dni było zwalniane w Wielkiej Brytanii później utknęła w Polsce dopiero po moim telefonie do Fedexu sprawa ruszyła i po przesłaniu oświadczenia - oświadczenie co zawiera paczka wraz z wartością przedmiotów - przesłałem informację wraz z linkami do sklepu E3D - po dwóch dniach została dostarczona - nie zostały naliczone żadne opłaty importowe.
Paczka solidnie zapakowana - tu nie mam żadnych zastrzeżeń kilka zdjęć poniżej.
Jako ciekawostka - zasilacz Mean Well LRS-350 zamówiony w Chinach dostałem po 15 dniach od zamówienia.

Krzysztof

Re: Buduję HevORT'a

: 19 mar 2021, 14:20
autor: Janek_Porzycz
Ale super nawet do pochrupania przy budowie cos dali ;> A tak serio to mam pytanie do tych profili. Udalo sie cos zweryfikowac bardziej dokladnie odnosnie jakosci ciecia? Sam za jakis czas bede zamawial i zastanawiam sie gdzie :) Pozdro

Re: Buduję HevORT'a

: 19 mar 2021, 14:52
autor: Jump73
Janek_Porzycz pisze:Ale super nawet do pochrupania przy budowie cos dali ;> A tak serio to mam pytanie do tych profili. Udalo sie cos zweryfikowac bardziej dokladnie odnosnie jakosci ciecia? Sam za jakis czas bede zamawial i zastanawiam sie gdzie :) Pozdro
Jeśli chodzi o profile to wciąż czekam na pozostałe elementy do ramy - obecnie czekają na odprawę celną UPS.
Jak tylko będzie postęp w budowie to napisze o tym
Krzysztof

Re: Buduję HevORT'a

: 20 mar 2021, 09:14
autor: Janek_Porzycz
Ok dzieki. To jak Ci przyjda graty to popros Krzysztofa niech napisze ;)

Re: Buduję HevORT'a

: 20 mar 2021, 11:02
autor: M4G1K
Co do stołu to 8mm jest sensowniejsze niż 6mm.Jeżeli planujesz grzać stół do temp 100 stopni regularnie to bierz 8mm bo przy polu 300x300+ niestety już widać większe odchyły niż na 8mm.
Jakbyś czegoś potrzebował co jest zrobione w HevOrcie na oficjalnej wersji autora,a nie ma jeszcze plików udostępnionych to mogę pomóc w wydobyciu od Oliviera.

Re: Buduję HevORT'a

: 20 mar 2021, 12:11
autor: Jump73
M4G1K pisze:Co do stołu to 8mm jest sensowniejsze niż 6mm.Jeżeli planujesz grzać stół do temp 100 stopni regularnie to bierz 8mm bo przy polu 300x300+ niestety już widać większe odchyły niż na 8mm.
Jakbyś czegoś potrzebował co jest zrobione w HevOrcie na oficjalnej wersji autora,a nie ma jeszcze plików udostępnionych to mogę pomóc w wydobyciu od Oliviera.
Już zdecydowałem że będzie to 8mm.
Niestety, miałem nadzieję że blacha którą używamy u mnie w firmie będzie OK, jednak po wycięciu formatki "na wodzie" okazało się że nie jest idealnie płaska . Jeśli , powiedzmy w osi x była płaska to w osi y jest delikatnie wypukła.
Trzeba jednak będzie zakupić formatkę od kogoś.
Może jakieś sugestie?
Przez chwilę myślałem żeby pójść w 10mm i wyfrezować kilkanaście "ślepych" otworów w które bym wkleił magnesy do trzymania tacki z blachy sprężynowej( tu też muszę znaleźć źródło zakupu), ale zrezygnowałem z tego pomysłu bo doszedłem do wniosku że przy grzaniu stołu mógłby się on z powodu"niejednorodności wypaczać.
Jeśli chodzi o pliki, to jak na razie jest w porządku, prawie wszystko mam już wydrukowane - około 90 godzin druku - jedynie będę musiał pobawić się w Fusion360, żeby przystosować karetkę pod Hemerę i mocowania pasków 12mm -wybrałem opcję HD dla napędu XY- jest to na pewno "overkill" ale decyzje już zapadły i teraz czekam na komponenty.
Mocowania steperów i innych elementów konstrukcyjnych drukowałem z ASA/ABS, karetka finalnie będzie z PA-CF lub PC

A tak z innej beczki, jak zacząłem interesować się HevORT'em to na początku nie mogłem znaleźć żadnych rys.planów budowy instrukcji itp ,żeby po jakimś czasie uświadomić sobie : " kurde, przeciez nie sa one do niczego potrzebne, wszystko jest podane na tacy, do przeglądu w Fusion360 :good: :D "


Krzysztof

Re: Buduję HevORT'a

: 25 mar 2021, 14:13
autor: Jump73
Generalnie dłużyzna i ciągłe oczekiwanie na fanty.
W tymy tygodniu przyszło parę rzeczy, plus zamówiłem i otrzymałem blachę frezowana na stół 8mm .-Blacha precyzyjna 5083 z Admetal
Poskładałem "na sucho" mocowania steperów i rolek prowadzących dla osi XY - jest to wersja HD i naprawdę jet pancerna, oraz złożyłem mocowanie stołu do śrub kulowych z "wobble wings" - zobaczymy jak to się spisze
Poniżej kilka fotek


Krzysztof

Re: Buduję HevORT'a

: 29 mar 2021, 20:07
autor: Jump73
Dzisiaj nareszcie doszła długo oczekiwana paczka - ponad tydzień czekała na odprawie celnej w UPS.
Duży zawód jeśli chodzi o zapakowanie elementów, wszystko na kupie zawinięte w folie bombelkową .Nie przyglądałem się dokładnie śrubom kulowym - na pierwszy rzut oka OK - jutro umyje, przesmaruje i dokładnie przejrzę, podobnie z prowadnicami i wózkami - wszystko zabezpieczone jakimś smarem/olejem .
Udało mi się dzisiaj poskładać ramę - jest ogromna - nie zdawałem sobie sprawy że będzie aż tak duża :)
Jestem zadowolony z profili - są naprawdę dokładnie pocięte - nie miałem żadnych problemów - dla mnie OK :D


Krzysztof

Re: Buduję HevORT'a

: 29 mar 2021, 20:59
autor: Holgin
Do nakrętek kulowych wydrukuj sobie jakąś tuleję, żeby na nią przekręcić nakrętkę - jak Ci się wysypią kulki to już kaplica. Same śruby przetocz po dużym lustrze/szybie i słuchaj uważnie czy nie ma rytmicznego łup łup łup o częstotliwości zależnej od szybkości toczenia ;)

Re: Buduję HevORT'a

: 30 mar 2021, 10:56
autor: Micheluff
Wygląda świetnie, u mnie padł wybór na Vorona. Rozumiem czekanie na paczki, przechodzę przez to samo, lineary już dotarły, ale rama ciągle w drodze..
Z ciekawości, czym smarowałeś wózki? olej maszynowy? smar? Masz jakieś sprawdzone/ulubione smarowidła?

Edit,
Co mi się ubzdurało, że masz prowadnice wózkowe..

Re: Buduję HevORT'a

: 30 mar 2021, 18:12
autor: Jump73
Micheluff pisze:Wygląda świetnie, u mnie padł wybór na Vorona. Rozumiem czekanie na paczki, przechodzę przez to samo, lineary już dotarły, ale rama ciągle w drodze..
Z ciekawości, czym smarowałeś wózki? olej maszynowy? smar? Masz jakieś sprawdzone/ulubione smarowidła?

Edit,
Co mi się ubzdurało, że masz prowadnice wózkowe..
Po umyciu wózki przesmarowałem smarem/olejem z puszki( na zdjęciu) -temat smarowania jest jak rzeka - osobny wątek można by utworzyć i iść po popcorn :crazy2:
Wózki przesuwają się gładko bez zacięć chociaż jak na mój gust to dosyć głośno - ale to pewnie też zasługa rezonansu aluminiowych profili - tutaj marzy się bezszelestny przesuw IGUSA -ale to nie te zastosowanie :smile2:
Umyłem jedną śrubę - i przesmarowałem nowym smarem stałym(zdjęcie) - ładnie chodzi -przeszła test szklanego stołu - ale po zainstalowaniu widzę że jednak ma mikro-bicie- "wobble wings" powinny zadbać o to.

Dzisiaj zainstalowałem też prowadnice XY - brakuje mi jednak karetki żeby zainstalować paski - ta którą miałem wydrukowaną poszła do kosza - kilka modyfikacji w Fusion360 i ver.2 gotowa do druku - jutro wrzucę na drukarkę
Generalnie to czasami trzeciej ręki brakuje, ale zabawa przednia :DD

Krzysztof

Re: Buduję HevORT'a

: 31 mar 2021, 08:05
autor: Micheluff
Jump73 pisze: Po umyciu wózki przesmarowałem smarem/olejem z puszki( na zdjęciu) -temat smarowania jest jak rzeka - osobny wątek można by utworzyć i iść po popcorn :crazy2:
Taaaaa, ja jeszcze ciągle nie doszedłem do porozumienia ze sobą, czy użyć smaru by było 'na dłużej' ale może to trochę przeszkadzać wózkowi w luźnym bieganiu, czy jednak olej i zmusić się, częściej to rozkręcać i smarować..
A leniwy jestem :roll:

Re: Buduję HevORT'a

: 31 mar 2021, 08:17
autor: Berg
Jump73 pisze: temat smarowania jest jak rzeka - osobny wątek można by utworzyć i iść po popcorn :crazy2:
Nie trzeba, tu:

https://reprap.org/wiki/Lubrication

u nas:

viewtopic.php?f=50&t=939&p=46812
i tu:
viewtopic.php?f=5&t=1612

Re: Buduję HevORT'a

: 31 mar 2021, 09:37
autor: Micheluff
Berg pisze:
Jump73 pisze: temat smarowania jest jak rzeka - osobny wątek można by utworzyć i iść po popcorn :crazy2:
Nie trzeba, tu:

https://reprap.org/wiki/Lubrication
Świetny kawal informacji :thumbup:

Re: Buduję HevORT'a

: 31 mar 2021, 19:27
autor: Jump73
Osie Z skończone- stół zainstalowany -
Śruby kulowe biorąc pod uwagę jakość do ceny to uważam że jest rewelacja - jedna ma mikro bicie (albo tak mi się wydaje) do pozostałych dwu nie mam żadnych zastrzeżeń- oczywiście wrażenia bardzo subiektywne nie poparte pomiarem żadnymi przyrządami - chociaż aż korciło, aby wyskoczyc gdzies po czujnik zegarowy.

Założyłem też stół - wygląda na to że wyszło to dobrze.
Karetka dalej nie zainstalowana - okazało się że skopałem gniazda pod łby do śrubach walcowych - średnica otworu 5.0mm a łeb walcowy 5,2mm :mad:
Jutro poprawię je delikatnie wiertłem
Na razie zostaje , ale i tak jest jednak do przeróbki bo jest za szeroka i zabiera mi pole wydruku w osi X - i tu znowu mądry Polak po szkodzie - a można to było przecież wcześniej sprawdzić dokładnie na kompie :sorry:

Krzysztof

Re: Buduję HevORT'a

: 03 kwie 2021, 16:30
autor: Jump73
Dzisiaj udało i się w koncu zainstalować karetkę ( trzy poprzednie poszły do kosza ), założyłem paski i wszystko śmiga aż miło - niestety napędzane ręką - nie mam pojęcia kiedy będę mógł zabrać się za podłączanie elektroniki - płyta główna wciąż w drodze
Zabrakło mi pięciu śrub z łbem walcowym o rozmiarze M3X30 to w kilku miejscach użyłem tymczasowo śrub z łbem wpuszczanym - do wymiany jak już zamówię odpowiednie - oby tylko nie zostały na zawsze jak to przy prowizorkach bywa :D

Krzysztof

Re: Buduję HevORT'a

: 13 kwie 2021, 20:27
autor: Jump73
W końcu :D :) ;)
Dzisiaj otrzymałem utęsknioną płytę główną - klon Duet3 od Fysetc-ponad 6 tygodni od zamówienia.
Razem z płytą zamówiłem też Paneldue 7i
Otrzymałem też dzisiaj drugą paczkę z przewodami "silikonowymi" - w międzyczasie wyczytałem jednak że przewody silikonowe są passe i teraz używa się przewodów w izolacji teflonowej - no cóż zobaczymy jak te moje się spiszą :smile2:

Generalnie płyta wraz z wyświetlaczem sprawia dobre wrażenie.
Jest dostarczona w komplecie z dwiema kartami SD - na jednej z nich gotowy Duet Pi "image" -Oczywiście od razu zrobiłem "bench setup" żeby sprawdzić czy to wogóle działa.
Gdy probowalem polaczyc sie z DWC z jakiegoś powodu nie było to możliwe, ściągnąłem sobie najnowszą wersję Duet Pi z gita i zniej odpaliłem zestaw - poszło od pierwszej próby .

Zrobiłem aktualizację z RRF 3.1.1 do 3.3beta
Przy aktualizacji softu w wyświetlaczu była mała wpadka - okazało się że najnowsze firmware do i7 niekoniecznie jest odpowiednie -okazuję się - i nawet jest napisane na odwrocie ja wół że wyświetlacz jest bazowany na V3.0 - po ponownym wczytaniu poprawnego softu wszystko gra.


Krzysztof

Re: Buduję HevORT'a

: 13 kwie 2021, 21:01
autor: Janek_Porzycz
Kibicuje :) Tez mam takiego dueta od nich i jestem bardzo zadowolony. Jezeli chodzi o ekran to zdecydowalem sie na 7 calowy oficjalny do raspberry bo juz taki uzylem do innego projektu i jest bardzo dobry. Daj znac jak Ci sie sprawuje ten paneldue bo slyszalem ze dotyk na nim nie dziala tak przyjemnie jak np na telefonie.

Re: Buduję HevORT'a

: 14 kwie 2021, 08:07
autor: Mati
A macie jakieś odniesienie jak z hałasem w porównaniu do dueta 2 / innych płyt z tmc220*?

Re: Buduję HevORT'a

: 14 kwie 2021, 10:45
autor: Jump73
Mati pisze:A macie jakieś odniesienie jak z hałasem w porównaniu do dueta 2 / innych płyt z tmc220*?
Jeśli chodzi o mnie to nie mam porównania - raz - moja drukarka na Duet3 jeszcze nie działa, dwa- nie mam doświadczeń z Duetem2


Krzysztof

Re: Buduję HevORT'a

: 14 kwie 2021, 11:55
autor: matikyle
Duet 2 posiada sterowniki bez stealthchop (tmc 2660) więc jest głośniejszy. Natomiast przy większych prędkościach i tak się jedzie w spreadcycle więc trzeba do hałasu przywyknąć. Tak na ucho, to mimo wszystko jest znacznie ciszej niż a4988 czy drv8825.

Re: Buduję HevORT'a

: 14 kwie 2021, 13:15
autor: Mati
Wiem jak brzmi duet 2, bo go mam. Wiem też jak brzmią A4988 oraz TMC2208/09. Dla mnie duet 2 jest zbyt głośny, dlatego szukam alternatywy. Dla porównania jak drukują razem V-core (duet2) i Ender3 (skr z tmc2208/9) to endera nie słychać zupełnie (druk ze zbliżonymi prędkościami), v-core zagłusza. Tak się zastanawiam, czy Duet 3 z TMC5160 będzie trochę bliżej tmc2208 niż a4988.

Re: Buduję HevORT'a

: 14 kwie 2021, 13:35
autor: Janek_Porzycz
Ja uzywam tmc 5160 z skr pro i jest cicho. Ciszej od endera na pewno. Duet 3 jest rozgrzebany wiec jeszcze sie nie bede wypowiadal ;p

Re: Buduję HevORT'a

: 18 kwie 2021, 20:26
autor: Jump73
Kolejne postępy i wpadki.

Poskładałem drukarkę do końca(oprócz zabudowy) i ułożyłem komponenty elektryczne/elektroniczne w komorze .
Pierwsza wpadka: okazało się, że nie mam odpowiednich wtyczek do zakucia kabli do steperów, na teraz improwizacja i użycie złączek - obciąłem wtyczki z naddatkiem kabla od oryginalnych przewodów i połączyłem z przewodami z płyty- jak znajdę odpowiednie wtyczki to poprawię.
Generalnie czeka mnie ułożenie poprawnie wszystkich kabli -teraz to makaron.
I tu też poważnie zastanawiam się nad użyciem "tool board'a" wtedy do karetki byłby tylko CAN i zasilanie
Druga wpadka, lub raczej kilka, to zaparkowanie głowicą w stół z nowym coropadem - błędy przy ustawianiu Z-offsetu.
Nie miałem też w domu innego filamentu niż ASA - przy próbach druku wprasowałem tak w stół że odeszło z fragmentami Coropada. - Coropad w sumie do wywalenia. :shout:

Drukowałem kostki kalibracyjne i przy dużej szybkości bez chłodzenia ASA między warstwami nie nadążało stygnąć - pompa od berdair wprawdzie podłączona i działa ale zostało jeszcze pociągnięcie rurki do karetki.

Było pytanie pytanie o jakość wyświetlacza paneldue - nie dostrzegłem żadnych mankamentów- dotyk działa OK.
Przewody silikonowe naprawdę niezłej jakości - mam w dwu rozmiarach AWG24 i 16 - według mnie te dwa przekroje są wystarczające.
Jestem bardzo też zadowolony z zaciskarki Iwiss - naprawdę sprawdziła się przy zakuwaniu kabli i wtyczek

Czyli jak na dzisiaj to plastik topi, ale przede mną jeszcze jednak kupę roboty

https://photos.app.goo.gl/KAwWSeXbD2RxHKwa9
https://photos.app.goo.gl/esUjsYvdmQZacniQ8

Re: Buduję HevORT'a

: 18 kwie 2021, 21:08
autor: czasnagli
Jakie masz parametry prędkości tej kostki?
Wrzucisz fotkę tej kostki? Ciekaw jestem jakie echo jest

Re: Buduję HevORT'a

: 18 kwie 2021, 21:51
autor: Berg
Jak ten panel od fysetc? Daje radę ?

Re: Buduję HevORT'a

: 18 kwie 2021, 21:53
autor: Jump73
czasnagli pisze:Jakie masz parametry prędkości tej kostki?
Wrzucisz fotkę tej kostki? Ciekaw jestem jakie echo jest

Zacząłem od standardowej kostki 20X20 - jednak przy zadanej prędkości 100mm/s przy tak małym detalu warstwy nie zdążyły ostygnąć -przerwałem wydruk -kostka nie nadaje się do niczego
Powiększyłem kostkę w slicerze dwukrotnie i zrobiłem ponowną próbę tym razem 40X40 - tutaj start był od 100mms/s później 200m/s i na koniec 300mm/s - takie prędkości zadawałem . przy 300 również warstwy nie nadążały stygnąć , wydruk przerwałem
powiększone zdjęcia wydruku poniżej- tak go oświetliłem, żeby było widać wszystkie szczegóły
Były to pierwsze wydruki po uruchomieniu -bez żadnych kalibracji
Dysza 0.4 - warstwa 0.2

Krzysztof

Re: Buduję HevORT'a

: 18 kwie 2021, 22:03
autor: Berg
Jakie masz przyspieszenia ?
Tniesz wydruk w Cura?
W Cura jest taka fajna opcja, która pokazuje jak się ma faktyczna prędkość ustawiona do tego, co jest w g-code. Co też nie do końca jest prawdą, bo nie uwzględnia przyspieszeń w firmware.
Zrzut ekranu 2021-04-18 o 22.01.59.png

Re: Buduję HevORT'a

: 18 kwie 2021, 22:08
autor: Jump73
Berg pisze:Jak ten panel od fysetc? Daje radę ?
Panel jak najbardziej OK. -dotyk działa wzorcowo - rozdzielczość OK - widoczność na wyświetlaczu OK
Czy bym go kupił jeszcze raz - tu mam mieszane odczucia - do podstawowej obsługi jak będzie zamontowany do drukarki pewnie się przyda, ale jak na teraz większość sterowania wykonywałem z kompa używając Duet Web Control -Sprawdzałemteż DWC na tablecie , działa , ale tu nie mam opini bo tylko włączyłem żeby sprawdzić połączenie
Panel zapewne sprawdzi się przy drukowaniu serii takich samych elementów - start wydruku i korekty parametrów.
W przypadku drukowania pojedynczych sztuk i tak trzeba zacząć od kompa .

Krzysztof

Re: Buduję HevORT'a

: 18 kwie 2021, 22:16
autor: Jump73
Berg pisze:Jakie masz przyspieszenia ?
Tniesz wydruk w Cura?
W Cura jest taka fajna opcja, która pokazuje jak się ma faktyczna prędkość ustawiona do tego, co jest w g-code. Co też nie do końca jest prawdą, bo nie uwzględnia przyspieszeń w firmware.
ustawienia.JPG
Przyspieszenie miałem ustawione na 1600mm/s2
Wolę i używam prusaslicer - w DWC jest podgląd faktycznej uzyskiwanej prędkości, ale u mnie nie działał - miałem zainstalowaną wersję 3.3b2 firmware i był jakiś bug bo po starcie druku żadne wartości druku nie były odczytywane -.
Po zabawie z wydrukami próbnymi zrobiłem downgrade do 3.2.2, wtedy wszystko zaczęło działać poprawnie-ale na dzisiaj przerwałem próby z drukowaniem - muszę najpierw skończyć nadmuch/chłodzenie druku.

Krzysztof

Re: Buduję HevORT'a

: 18 kwie 2021, 22:18
autor: Berg
Mam inny wyświetlacz, podróbę i coś się zaczyna sypać, po trzech latach. Nie zawsze startuje, czasem obraz na nim jest tęczowy.

A tak jeszcze wracając do przyspieszenia. Załóżmy, że masz ustawione 3000mms^2, to na dystansie 20mm, średnia prędkość wyniesie 125mm/s.
Nie powinieneś specjalnie widzieć różnicy między ustawieniami 100,200,300 bo i tak głowica nie porusza się z taką prędkością.
Jednak u Ciebie to pewnie było nie więcej niż 60 może 70mms w porywach.

Zobacz na większym obiekcie tak ze 100x100mm

Re: Buduję HevORT'a

: 18 kwie 2021, 23:22
autor: czasnagli
Jak nie masz chłodzenia to spróbuj wydrukować to
https://www.thingiverse.com/thing:2866393
2x ścianka 0.4mm, 10% infil, 50mm/s ‐ ABS bez chłodzenia wychodzi ładnie.
Ciekawi mnie jak wyglądają ścianki przy jerk 20 i przyspieszenie miedzy 2000-4000mm/s2. Sam kończę swoje corexy ale wkurza mnie ringing przy lżejszej osi X. Ale u mnie to pewnie kwestia, że chciałem być mądrzejszy niż inni ;)

Re: Buduję HevORT'a

: 20 kwie 2021, 08:57
autor: Jump73
Wczoraj znalazłem trochę czasu żeby popracować nad drukarką.
Wrzuciłem lustro na stół
Wciąż nie mam chłodzenia -może dzisiaj coś się uda.

Na większym obiekcie uzyskałem prędkość 400mm/s -przyspieszenie 3000m/s2

kilka fotek - elementu, pierwsza warstwa 60mm/s - później 200mm/s i na koniec 400mm/s - na jednym ze zdjęć widać kiedy zmieniła się prędkość - lekko inny odcień
W sumie chyba nieźle wyszło.

Materiał -ASA temperatura 270 -

N razie są to tylko testy i zdaję sobie sprawę że przy zmianie szybkości powinienem podbić temperaturę, ale teraz chodzi mi bardziej o sprawdzenie jak się zachowuje cała konstrukcja

https://photos.app.goo.gl/wmd3nqDszKTwpsMX8

Krzysztof

Re: Buduję HevORT'a

: 30 kwie 2021, 08:27
autor: Jump73
Drukarka wprawdzie jeszcze nie skończona, a już planuje modyfikacje.
Zamówiłem "toolboarda" - żeby ograniczyć ilość kabli prowadzonych do karetki, i tu mała wpadka - okazuje się że napięcie dostępne na wyjściu wentylatorów to tylko 12V zamiast oczekiwanych 24V - tu się kłania czytanie dokładnie specyfikacji przed a nie po. Będę musiał wymienić wentylator hotendu na 12v - już zamówiłem Noctua 40X10 12v.
Podłączyłem pompę do chłodzenia Berdair i uważam ze doskonale spełnia swoje zadanie.
Oprócz jakiś pierdółek dla córki drukowałem już elementy uzytkowe.
Na zdjęciu ABS 702 - nieźle to wychodzi na niedużych elementach - hegron trzyma na lustrze elegancko - chociaż trzeba uważać na przeciągi bo jak widać na filmie/zdjęciach w dwóch elementach lekko prawą stronę podniosło.

Może w długi weekend uda mi się popracować nad zabudową - to rozwiążę te problemy

https://photos.app.goo.gl/mfGo3kQswUN282cZ6

Krzysztof

Re: Buduję HevORT'a

: 18 maja 2021, 05:51
autor: Jump73
Doszedłem do miejsca gdzie moge powiedzieć że drukarka została zbudowana, I te twierdzenie jest prawdziwe "na dzisiaj", bo jednak wciąż chodzą mi po głowie drobne modyfikacje.
Jak na teraz to jestem bardzo zadowolony z efektów druku. Ostatnio drukowałem z PCTG od fiberlogy i dochodzę do wnioski że jest to niezły filament - mam wprawdzie zastrzeżenia do jakości nawisów i mostów , ale tutaj to raczej wina operatora i kwestia dobrania odpowiednich parametrów druku/kalibracji.
Po skończeniu obudowy, przy temperaturze stołu 100C temperatura w komorze utrzymuje się na poziomie 35-38c - to jest przy wydruku trwającym około godziny i jest tendencja wzrostowa, spodziewam sie przy dłuższych wydrukach temperatury w granicach 40C
Z rzeczy które chodzą mi po głowie to myślę jak tu użyć prowadnicy do przewodów aby schować kable/wąż chłodzenia idący do karetki.
Myślę też o "przedrukowaniu" karetki , odpowiednio ją najpierw prze projektując aby wyglądało to lepiej niż teraz - zainstalowałem toolboarda i tu improwizowałem - nie wygląda to najlepiej.
Jeśli chodzi o toolboard - to tu zdecydowanie było to dobre posunięcie - teraz do karetki prowadzone są tylko dwie żyły zasilania, dwie żyły CAN i wąż od "berdaira"
W związku z instalacją toolboarda musiałem zmienić wentylator hotendu na 12v - tu użyłem Noctua 10x40 i "wooow" co za różnica w hałasie - kilka razy dosłownie sprawdzałem "organoleptycznie" palcem czy on wogóle działa - nic nie słychać
Wracając do toolboarda i 12V na wentylator ,znalazłem też info że można byłoby zrobić zworkę z 24V na wejściu zasilania do 12V na wyjściu na wentylator bez żadnej szkody
Myślę też o instalacji akcelerometru, ale to dopiero jak RRF zacznie to w pełni obsługiwać - na teraz jest to tylko dla konfiguracji "stand alone"
Jako ciekawostka: toolboard w najnowszym wydaniu ver. 1.1 posiada wbudowany akcelerometr

Poniżej kilka zdjęć wydruków z PCTG - temp stołu 100C, temp dyszy 270C, prędkość druku 150m/s - warstwa zewnętrzna 120mm/s -

Re: Buduję HevORT'a

: 18 maja 2021, 14:42
autor: mobile4you
Jump73 pisze:[...] Po skończeniu obudowy, przy temperaturze stołu 100C temperatura w komorze utrzymuje się na poziomie 35-38c - to jest przy wydruku trwającym około godziny i jest tendencja wzrostowa, spodziewam sie przy dłuższych wydrukach temperatury w granicach 40C.[...]
Ja komorę w Sapphire Pro wyłożyłem wewnątrz pianką. Pewnie też z 10C miałbyś więcej wewnątrz ;-)
Sapphire Pro komora.jpg

Re: Buduję HevORT'a

: 18 maja 2021, 15:04
autor: dragonn
Dasz linka czego dokładnie użyłeś?

Re: Buduję HevORT'a

: 19 maja 2021, 11:57
autor: mobile4you
dragonn pisze:Dasz linka czego dokładnie użyłeś?
Na Allegro pianki i plexa, w budowlanym taśmę metalową do wyklejania połączeń.
Mata_1.PNG
Mata_2.PNG
Pleksa.PNG

Re: Buduję HevORT'a

: 19 maja 2021, 14:54
autor: Cosik
To jak ciśniemy dalej temat, to po co dwie grubości pianek? Czy są to tylko przykładowe?

Re: Buduję HevORT'a

: 26 sie 2021, 16:57
autor: mobile4you
Cosik pisze:To jak ciśniemy dalej temat, to po co dwie grubości pianek? Czy są to tylko przykładowe?
Pleksę mocowałem do profili z zewnątrz. Wewnątrz chciałem izolację na równo z profilami, więc to profile wyznaczyły grubość izolacji bocznej. Na tylnej ściance wchodzą wałki i śruba, więc jest mniej miejsca. Na dno też dałem cienką piankę.

Re: Buduję HevORT'a

: 26 sie 2021, 20:16
autor: Jarewa
A tak z ciekawości nie lepiej butylem?? Ma też tendencję izolacyjną, ale jego główną cechą to jest mata antywibracyjna.. Mi wyciszyło prawie 70% obudowę plastikową..

Re: Buduję HevORT'a

: 02 paź 2021, 00:32
autor: pamp1987
Jump73 pisze:Doszedłem do miejsca gdzie moge powiedzieć że drukarka została zbudowana, I te twierdzenie jest prawdziwe "na dzisiaj", bo jednak wciąż chodzą mi po głowie drobne modyfikacje.
Jak na teraz to jestem bardzo zadowolony z efektów druku.
Jak sie HevOrt spisuje po dłuższym uzytkownaiu ? Mnie też właśnie korci by go zbudować zamiast Vorona :P

Re: Buduję HevORT'a

: 05 paź 2021, 14:05
autor: Jump73
pamp1987 pisze:
Jak sie HevOrt spisuje po dłuższym uzytkownaiu ?
Generalnie spisuje się bardzo dobrze.
Jest to kloc i biorąc pod uwagę oferowane pole robocze zajmuje nieproporcjonalnie dużo miejsca - ale mi to nie przeszkadza.
Pozwala na szybkie wydruki w dobrej jakości - jest sztywna
Gdybym stał jeszcze raz przed wyborem Voron, czy Hevort -wybrałbym Hevorta - głównie poprzez otwartą architekturę- nie jest wprawdzie ładna jak to Voron - ale jest co najmniej równie dobra.