Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

exotic86
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 22 mar 2021, 07:07
Lokalizacja: Białystok
Drukarka: Ender-3 v2

Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

Post autor: exotic86 »

Witam, potrzebuję pomocy.

Drukarka Ender-3 v2 posiadana od stycznia, przedrukowane do tej pory kilkanaście kg – do ubiegłego tygodnia żadnych problemów.

Problem:
Pierwszy przypadek – jednorazowy piankowy wydruk, niepełne wypełnienie - kolejne wydruki idealne.
objaw.jpg
Około tydzień temu zablokował się filament. Winowajca to przepalona rurka – jak na zdjęciu.
stara.jpg
Wymieniłem na Capricon PTFE https://www.aliexpress.com/item/33023176061.html
Drukarka podrukowała 3-4 dni, filament ponownie się zablokował. Rozebrałem ją ponownie, przy okazji wymieniając ekstruder na podwójny https://allegro.pl/oferta/ekstruder-alu ... 8996393602 bez zmian 3-4 godzinne wydruki kończyły się zablokowaniem filamentu.

Posprawdzałem z listą kontrolną viewtopic.php?f=70&t=68

1. Szpula – Filament bardzo dobrze nawinięty. OK
2. Między szpulą a ekstruderem – OK
3. Ekstruder - OK
4. Między ekstruderem a głowicą – na orginalnej Capricon PTFE jest lekki opór, testowo założyłem taszą PTFE 2/4 jest luźniej.
5. Głowica:
- przez nagrzaną głowicę da się ręcznie przepychać filament.
- problem z ekstruzją występuję czasem po kilkudziesięciu minutach czasem po kilku godzinach.
- filament przed zatkaniem wylatuje w dół.
- głowica oryginalna, żeberka radiatora po kilku godzinach druku letnie. (profilaktycznie wymieniłem oba wentylatory na nowe).

Oczywiście kilkukrotnie sprawdzałem szparę między rurką teflonową a dyszą. Składałem wszystko wg filmu. https://www.youtube.com/watch?v=30qqKUwviww

Dodatkowo sprawdzałem:
Różne rodzaje filamentu PLA / PET-G (różnych firm: DD, PF, Fiberlogy).
Zmiana temperatury na większą (PLA od 200-230).
Wymieniałem dyszę na inną z różnych źródeł niestety mam tylko 0.4.
Różne złączki bowdena / 3 różne rurki PTFE, wszystko jest sztywno zamocowane rurka się nie przesuwa.
Silnik ekstrudera podobna temperatura do reszty.

Przeskakiwanie ekstudera /blokowanie: https://www.youtube.com/watch?v=2exMSuW ... FuScgQRUVB

Drobne przedmioty typu kostka kalibracyjna zazwyczaj drukują się bez problemu. Co dziwne po "zatkaniu" i wystudzeniu drukarki, gdy włączę wydruk ponownie zaczyna drukować bez żadnego czyszczenia!

W jakim kierunku iść dalej. Czy to może być problem z hotendem? Kupić inny? Może problem z radiatorem, chłodzeniem? Czy jednak spróbować jeszcze z łącznikiem. https://tdi-cad.pl/ender_heatbrake?search=ender

Z góry dziękuję za wszelkie porady, uwagi itp...
Załączniki
error 2.jpg
error1.jpg
z.jpg
y.jpg
x.jpg
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 7
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

Post autor: Raven »

Łącznik na pewno nie zaszkodzi. Co do opisanego problemu, to sprawdż, czy przypadkiem dyszą nie zgniatasz PTFE. Dopóki drukarka jest zimna będzie ok, ale po rozgrzaniu rurka trochę mięknie i wtedy może się odkształcać blokując filament. Ważne też jest aby przy montażu zapewnić równe ustawienie otworów rurki i dyszy (do tego zdecydowanie wygodniejszy będzie łącznik.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

Post autor: FlameRunner »

exotic86 pisze:Wymieniłem na Capricon PTFE https://www.aliexpress.com/item/33023176061.html
Mam kilka wątpliwości co do tej rurki.
1. Serio to oryginał?
2. Rozumiem, że wsadziłeś ją do końca w głowicę, do samego gorącego bloku. Czy ta rurka na pewno to toleruje?
3. Upewnij się eksperymentalnie, że filament normalnie przez nią przechodzi. W sensie: czy średnica wewnętrzna nie jest za mała.
exotic86 pisze:spróbować jeszcze z łącznikiem. https://tdi-cad.pl/ender_heatbrake?search=ender
Tak.
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 7
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

Post autor: Raven »

FlameRunner pisze: Mam kilka wątpliwości co do tej rurki.
1. Serio to oryginał?
Powinien być, podawałem kiedyś link do strony producenta, który informował, że współpracują z Creality i ich produkt trafia do części drukarek. Zakładałbym więc że w sklepie Creality nie sprzedają więc podróbek, ale kto ich tam wie.
exotic86
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 22 mar 2021, 07:07
Lokalizacja: Białystok
Drukarka: Ender-3 v2

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

Post autor: exotic86 »

1. Wydaje się oryginalna, przyszła hermetycznie zapakowana - dołączona była tekturka z potwierdzeniem ze są oficjalnym dystrybutorem Capricon.
2. Rurka z oporem przechodzi przez całą głowicę przy odkręconej dyszy. Wsadziłem ją do końca na rozgrzanym boku, oparła się o dyszę.
3. Gdy rurka jest w głowicy, dysza odkręcona filament przechodzi z wyraźnym oporem. Na tanim PTFE jest o wiele luźniej.
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 7
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

Post autor: Raven »

Capricorn z założenia ma mniejszą średnicę wewnętrzną czyli 1,9 mm
Podajac za stroną Captubes.com:

"1.9mm ± 0.05mm Inner Diameter A tighter inner diameter tolerance than traditional tubing reduces the "wiggle room," or buckling, inside the tube, allowing you to print flexible filaments even on the longest Bowden systems."
exotic86
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 22 mar 2021, 07:07
Lokalizacja: Białystok
Drukarka: Ender-3 v2

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

Post autor: exotic86 »

Kolejne podejście, rozebrałem i wszytko wyczyściłem. Dałem świeżą pastę między radiatorem, a łącznikiem, składając upewniłem się, że nie zgniatam PTFE.
Po 2 godzinach prostego wydruku filament zablokowany. Łącznik już zamówiony, a nawet wysłany :shock: Jutro po pracy sprawdzę z nowym łącznikiem.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 3454
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 567

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

Post autor: Kopytko »

Rurkę ptfe najlepiej dać mleczną biała. Nie capricon, Capricon jest bardziej elastyczny i szybciej mięknie, nie nadaje się do łącznika( Nawet ori capricon).
Dodatkowo dobrym nawykiem jest skręcanie bloku łącznika z dysza z włożonym np prętem 1,9 lub 2mm ( jak wchodzi) i skręcanie wszystkiego z takim prętem, ptfe wówczas lepiej się układa i nie tworzą się "schodki" w miejscu przejścia materiałowego.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 7
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

Post autor: Raven »

Kopytko pisze:Rurkę ptfe najlepiej dać mleczną biała. Nie capricon, Capricon jest bardziej elastyczny i szybciej mięknie, nie nadaje się do łącznika( Nawet ori capricon).
No to praktyka przeczy teorii, bo w łączniku używam od dłuższego czasu właśnie Capricorna (temp druku do 245 st.) i od tej pory nie miałem ani jednego problemu. Mam też wrażenie, że właśnie Capricorn jest twardszy od innych rurek (przynajmniej tych które do tej pory przerobiłem), ale jak to przy każdym badaniu "na oko", odczucie może być subiektywne.
Awatar użytkownika
tapy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 209
Rejestracja: 05 wrz 2020, 18:43
x 72

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

Post autor: tapy »

Jak już wszelkie sposoby zawiodą, to wróć z ekstruderem do oryginalnego, bo mam niejasne przeczucie, że problemem może być ta zmiana której dokonałeś.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”