Strona 1 z 1

Problem z drukarką Flyingbear Ghost 5

: 23 mar 2021, 19:04
autor: sw13zy
Witam, zakupiłem filament od Devil Design zwykłe białe PLA i jest tragedia! Wcześniej na początku używałem czarnego PLA od nich no może ponad rok temu i było wszystko dobrze, teraz chciałem użyć jakiegoś lepszego filamentu od plast spaw. Niestety nawet tym PLA od DD nie mogę cube 20x20x20 wydrukować, bo zapycha się tak. Zazwyczaj drukuje cube 40x40x40 bo lepiej wygląda ;P

Napisałem na grupie na fb, podejrzenia z temperatura za duża, bo DD pisze 200-235°C Drukowałem przy 210°C chyba, ale zmieniłem na 190°C tak jak drukowałem od plast spaw i trochę pomogło.
Następnie, iż to wina PTFE, bo za krótka (drukowałem wczensiej i nic nie było żadnego problemu z PTFE) więc dałem te 2 mm za dłóżkszą, bo było trochę luzu między PTFE, a extruderem. Mam połączone praktycznie na stałe/sztywno i zbytnio nie da rady dłuższej rurki, ale sobie poradziłem i dałem dłuższa.
IMG_20210323_182042.jpg
Niestety nic nie daje rady, cały czas mi się zapycha, miał ktoś coś podobnego?

Moja drukarka to: Flyingbear ghost 5 po modyfikacjach

Re: Devil Design problem PLA

: 23 mar 2021, 19:13
autor: Cosik
Co do białego to jest inna historia, ze względu na dużą ilość barwnika użytą do uzyskania pożądanego koloru takie są właśnie efekty. I pamiętaj biały białemu nie równy, różni producenci używają różnych barwników co daje różne efekty.

Do dzisiaj kolor biały sprawia mi najwięcej problemów ;)

Re: Devil Design problem PLA

: 23 mar 2021, 19:15
autor: sw13zy
Wyjąłem ten biały PLA od DD i założyłem próbke od ROSE, niestety to samo. Piękne czarne ścianki PLA , ale zapchał się tez.
IMG_20210323_192040.jpg

Re: Devil Design problem PLA

: 23 mar 2021, 19:37
autor: Cosik
a no to widzisz inna bajka, jaki masz hotend? Tzn jak zbudowany.

Re: Devil Design problem PLA

: 23 mar 2021, 19:52
autor: sw13zy
Hotend: NF Zone-v6 od mellow
Dysza: Mk10 Nozzle 0.4 od mellow
112.png
Wygląda tak, tylko bez 3D Touch'a

Re: Devil Design problem PLA

: 23 mar 2021, 20:25
autor: Mati
Zapychanie się hotendu przy pla to najczęściej skutek wycieku (np. szparka) lub zbyt słabego chłodzenia części zimnej. Dyszę masz na pewno dobrze dokręconą i łącznik (na gorąco)?

Re: Devil Design problem PLA

: 23 mar 2021, 20:28
autor: morf
A może retrakcja za długa i czopuje się.
To jest full metal?

Re: Devil Design problem PLA

: 23 mar 2021, 20:30
autor: sw13zy
Tak tak, wszystko było dobrze od półroku praktycznie. Od momentu gdy użyłem białe DD to się takie jazdy zaczęły :/

Re: Devil Design problem PLA

: 23 mar 2021, 20:38
autor: sw13zy
morf pisze:A może retrakcja za długa i czopuje się.
To jest full metal?
Raczej tak - miedziana, szczerze mówiąc nie pamiętam.

Re: Devil Design problem PLA

: 23 mar 2021, 20:42
autor: TDI-CAD
Skoro nie pamiętasz to znaczy, że najwyższy czas to rozkręcić i poskładać poprawnie od nowa.
sw13zy pisze:
morf pisze:A może retrakcja za długa i czopuje się.
To jest full metal?
Raczej tak - miedziana, szczerze mówiąc nie pamiętam.

Re: Devil Design problem PLA

: 23 mar 2021, 20:44
autor: sw13zy
TDI-CAD pisze:Skoro nie pamiętasz to znaczy, że najwyższy czas to rozkręcić i poskładać poprawnie od nowa.
sw13zy pisze:
morf pisze:A może retrakcja za długa i czopuje się.
To jest full metal?
Raczej tak - miedziana, szczerze mówiąc nie pamiętam.

Właśnie jutro zamierzam to zrobić, bo to dużo pracy z tym jest w mojej drukarce.

Re: Devil Design problem PLA

: 23 mar 2021, 21:51
autor: morf
To moze zmienic temat skoro nie ma to nic do rzeczy z filamentem od DD?

Re: Devil Design problem PLA

: 23 mar 2021, 22:06
autor: TDI-CAD
Mam taką teorię, pasującą szczególnie do enderowców, anycubików itp. Filament dostarczony do drukarki Ender i podobnych ma niską temperaturę drukowania. Jest bardzo "lejny", ma mniejszą lepkość i prawdopodobnie jeszcze kilka innych parametrów, o których nie mam pojęcia. Skutkuje to tym, że ciśnienie w dyszy, łączniku i rurce ptfe jest znacznie mniejsze. Po przejściu na europejskie filamenty dostajemy materiał o wyższej temperaturze drukowania, wiele wyższej wytrzymałości i tu zaczyna się problem. Większe ciśnienie w dyszy powoduje cofnięcie rurki PTFE, złączki nie wytrzymują i całe drukowanie idzie w piz_du. Co ciekawe wrócenie do poprzedniego filamentu nie pomaga bo mamy już rozwalone złączki, szparę i zawalone radełko...
morf pisze:To moze zmienic temat skoro nie ma to nic do rzeczy z filamentem od DD?

Re: Devil Design problem PLA

: 24 mar 2021, 06:43
autor: kamilxxg
TDI-CAD pisze:Filament dostarczony do drukarki Ender i podobnych ma niską temperaturę drukowania. Jest bardzo "lejny", ma mniejszą lepkość i prawdopodobnie jeszcze kilka innych parametrów, o których nie mam pojęcia.
Zgadzam się, przedrukowałem fabryczny filament od Endera i w zasadzie wydruki były ładne ale strasznie łamliwe. Wydrukowałem np osłonkę/łańcuch na przewód od stołu to elementy łamały się podczas składania mimo, że warstwy były dobrze zespolone. W ogóle wydruki były bardzo śliskie z tego filamentu w porównaniu z innymi producentami.

Re: Devil Design problem PLA

: 24 mar 2021, 18:25
autor: FlameRunner
52zh67.jpg

Re: Devil Design problem PLA

: 25 mar 2021, 19:08
autor: sw13zy
Obecnie drukarka idzie na bok na miesiąc, podczas czyszczenia zniszczyłem łączenie Heater blok z częścią zimną i czekam na paczke z chin.... zapomniałem podgrzać przed odkręceniem... chciałem szybko, a wyszło jak zawsze :/

Re: Devil Design problem PLA

: 26 mar 2021, 05:38
autor: artur_n
Czekanie na jakiś "pierduł" z chin całkowicie mija się z celem, nie lepiej kupić w Polsce i uruchomić drukarkę w 2dni?

Re: Devil Design problem PLA

: 27 mar 2021, 00:05
autor: tomek_3100
Artur... Poszukaj na Google części do flying bear... Jeśli ktoś obyty, zmierzy długość i gwinty, to kupi od ręki, ale szukając po nazwie niestety tylko Ali albo Gearbest

Re: Devil Design problem PLA

: 29 mar 2021, 23:13
autor: virgin71
kamilxxg pisze:
Zgadzam się, przedrukowałem fabryczny filament od Endera i w zasadzie wydruki były ładne ale strasznie łamliwe. Wydrukowałem np osłonkę/łańcuch na przewód od stołu to elementy łamały się podczas składania mimo, że warstwy były dobrze zespolone. W ogóle wydruki były bardzo śliskie z tego filamentu w porównaniu z innymi producentami.
Tak zwane wydruki z gównolitu;)

Teoria TDI jest bardzo trafiona. To jest filament do pierwszego wydruku. Cwaniaki tak zrobiły, że jak kupujesz drukarkę z filamentem, to dostajesz gównolit. Jak kupisz drugą szpulkę, to już jest zwykłe PLA i też czasem są problemy. Autor tematu drukował wcześniej z plast-spawu, więc już też z czegoś będącego bliżej PLA. Myślę, jednak, że zmiana filamentu faktycznie jest niezależna od prawdziwej przyczyny problemu. Kolega napisze do TDI-CAD, Tomek dorabia wszelkie ustrojstwa do drukarek. Na paczkę z chin to możesz czekać suesko długo teraz.

Re: Devil Design problem PLA

: 10 kwie 2021, 16:49
autor: sw13zy
artur_n pisze:Czekanie na jakiś "pierduł" z chin całkowicie mija się z celem, nie lepiej kupić w Polsce i uruchomić drukarkę w 2dni?
Pięknie słowa brzmią jak się ma popularne rozwiązania w drukarce ;) Ja niestety nie mogłem znaleźć tego co zniszczyłem. Chciałem szybko i zapomniałem podgrzać przed odkręceniem i ukręciłem część, czyli to:
DRUK.png
Z racji iż juz mam wszystko, czym polecacie posmarować gwint w dyszy przed przykreceniem do bloku grzewczego?

P.S. Jak zmienić temat/nazwe posta ?

Re: Devil Design problem PLA

: 10 kwie 2021, 19:07
autor: Mati
sw13zy pisze:Z racji iż juz mam wszystko, czym polecacie posmarować gwint w dyszy przed przykreceniem do bloku grzewczego?
Niczym

Re: Devil Design problem PLA

: 10 kwie 2021, 20:16
autor: sw13zy
Mati pisze:
sw13zy pisze:Z racji iż juz mam wszystko, czym polecacie posmarować gwint w dyszy przed przykreceniem do bloku grzewczego?
Niczym
Kumpel mówił kiedyś że smarował jakąś pastą do gwintów, ale oki. Jak nie to nie ;D Bo z drukarką dostałem jakies smary, ale nic do gwintów nie znalazłem :/

Re: Devil Design problem PLA

: 10 kwie 2021, 20:28
autor: dziobu
A ta pasta do gwintów wytrzymywała 250 stopni i dobrze przewodziła ciepło?

Nie, niczym nie smaruj.

Re: Devil Design problem PLA

: 16 kwie 2021, 15:55
autor: sw13zy
Odpaliłem, drukowała. Znowu to samo. Możliwe jest ze się silnik na BMG przegrzewa i przez to nie podaje dalej filamentu? Tak właśnie mi się zdawało, ponieważ nie podawało filamentu, a ręką normalnie okręcałem zębatkę BMG i filament "wyciągał się” z powrotem. Dziwne dziwne, pierwszy raz coś takiego mam a nie drukuje teraz duzych elementów.

Re: Devil Design problem PLA

: 16 kwie 2021, 17:24
autor: morf
Ustawienia retrakcji albo chłodzenie radiatora lub chłodzenie stepstika.
Tutaj bym szukał jeśli się przytyka

Re: Devil Design problem PLA

: 16 kwie 2021, 21:34
autor: sw13zy
morf pisze:Ustawienia retrakcji albo chłodzenie radiatora lub chłodzenie stepstika.
Tutaj bym szukał jeśli się przytyka
Zamienie stepsticki i zobacze co jest. Chlodzenie mają dobre bo az 2 wentylatory 80x80.
174216550_285973356357650_3712304489429346077_n.jpg

Re: Devil Design problem PLA

: 16 kwie 2021, 21:51
autor: TDI-CAD
Miałem kilka przypadków, kiedy TMC 2208 wyłączał się na ekstruderze. Podmiana na TM 2209 lub LV 8729 załatwiło sprawę.

Re: Devil Design problem PLA

: 16 kwie 2021, 22:32
autor: sw13zy
Niestety zamiana stepstickó nie pomogła, dalej się blokuje. Silnik BMG ma 90 stopni celcjusza nwm czy to nie za dużo.

Re: Devil Design problem PLA

: 16 kwie 2021, 22:36
autor: morf
Sporo, masz włączone jakiś LA czy coś?

Re: Devil Design problem PLA

: 16 kwie 2021, 22:41
autor: sw13zy
LA?

Re: Devil Design problem PLA

: 16 kwie 2021, 23:09
autor: TDI-CAD
Zrób szkic łącznika, dorobię Ci na próbę z wkładką ptfe. Bo tu mi śmierdzi blokowanie na łączniku. Jak nie drukujesz powyżej 250 to będzie rozwiązanie.

Re: Devil Design problem PLA

: 16 kwie 2021, 23:20
autor: dziobu
sw13zy pisze:Niestety zamiana stepstickó nie pomogła, dalej się blokuje. Silnik BMG ma 90 stopni celcjusza nwm czy to nie za dużo.
Ciepły silnik nagrzewa radełko.
IMHO stanowczo za ciepło. Zmniejsz prąd.

Re: Devil Design problem PLA

: 16 kwie 2021, 23:41
autor: sw13zy
TDI-CAD pisze:Zrób szkic łącznika, dorobię Ci na próbę z wkładką ptfe. Bo tu mi śmierdzi blokowanie na łączniku. Jak nie drukujesz powyżej 250 to będzie rozwiązanie.
Nie wiem czy to jest dobre rozwiązanie, bo i tak mam to zmodyfikowane pod inny układ BMG z silnikiem jest teraz w środku nie na zawnątrz drukarki i do tego jest cała komora z plexi 4mm.
dziobu pisze:
sw13zy pisze:Niestety zamiana stepsticków nie pomogła, dalej się blokuje. Silnik BMG ma 90 stopni celcjusza nwm czy to nie za dużo.
Ciepły silnik nagrzewa radełko.
IMHO stanowczo za ciepło. Zmniejsz prąd.
Dokładnie tez tak pomyślałem. Mam zmniejszyć na stepsticku tam, tym pokrętełkiem?

Re: Devil Design problem PLA

: 16 kwie 2021, 23:42
autor: dziobu
sw13zy pisze:Dokładnie tez tak pomyślałem. Mam zmniejszyć na stepsticku tam, tym pokrętełkiem?
Ja zwyczajnie miałem to samo.

Tak.

Re: Devil Design problem PLA

: 17 kwie 2021, 00:21
autor: sw13zy
dziobu pisze:
sw13zy pisze:Dokładnie tez tak pomyślałem. Mam zmniejszyć na stepsticku tam, tym pokrętełkiem?
Ja zwyczajnie miałem to samo.

Tak.
Sprawdziłem i mam 1.214V. Na ile ustawić?
174187611_944381712995923_696954101100870267_n.jpg

Re: Devil Design problem PLA

: 17 kwie 2021, 00:23
autor: dziobu
Nie wiem. Poszukaj dokumentacji do stepa (tej konkretnie wersji tego konkretnie producenta), tam będzie wzór albo informacja o zastosowanym dzielniku.

Re: Devil Design problem PLA

: 17 kwie 2021, 01:48
autor: Stanley_B
sw13zy pisze:Sprawdziłem i mam 1.214V. Na ile ustawić?
174187611_944381712995923_696954101100870267_n.jpg
Spróbuj 0.8V. 1.2V to dla mnie przesada. Poza tym możesz zrobić test wytłaczania i będziesz miał pojęcie o wydajności całego układu z hotend.

Są o tym filmy, chociażby od CNC Kitchen

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=0xRtypDjNvI

Re: Devil Design problem PLA

: 17 kwie 2021, 15:56
autor: sw13zy
Dobra, zmieniłem na stepsticku z1.2 na 0.909v i od razu udało się wydrukować. Dziwne bo długo miałem 1.2V od razu jak zmieniłem stepsticki to ustawiłem na 1.2v. Może zapomniałem zmniejszyc jak zamontowałem silnik mniejszy ( krótszy ) i sie przegrzał czy coś. Zrobie chłodzenie tego silnika lepsze i powinno być git. Zobaczymy

Re: Devil Design problem PLA

: 17 kwie 2021, 16:14
autor: Jarewa
Miałeś ustawione na 0,9A jeżeli to był NEMA17 40 na bezpośrednim napędzie to i tak mało bo one mają przeważnie max 1,4A. Ale zmieniłeś teraz silnik tylko na jaki?

Re: Devil Design problem PLA

: 17 kwie 2021, 17:10
autor: sw13zy
Jarewa pisze:Miałeś ustawione na 0,9A jeżeli to był NEMA17 40 na bezpośrednim napędzie to i tak mało bo one mają przeważnie max 1,4A. Ale zmieniłeś teraz silnik tylko na jaki?
z Nema 17 40mm na Nema 17 22mm. Dlatego iż nie mieścił mi sie 40mm
Dokładnie na ten: https://pl.aliexpress.com/item/32806789 ... 5c0fHFPFmb

Re: Devil Design problem PLA

: 17 kwie 2021, 17:26
autor: Jarewa
Jak wierzyć w opis to ustawiłeś 65% ciut za mało z reguły to powinno być 70-80%

Re: Devil Design problem PLA

: 18 kwie 2021, 17:19
autor: sw13zy
Zaprojektowałem tak na szybko uchwyty to wiatraka w inventorze, potem sobiw wydrukuje. Mam nadzieje że pomoże :D Te szare elementy jak coś :D Przy okazji zmodyfikowałem uchwyt przewodów abym mógł zamontować do wytłaczarki BMG :D
Chłodzenie 1.png
Chłodzenie 2.png
Chłodzenie 3.png