Strona 1 z 1

Silniki piszczą

: 26 mar 2021, 17:59
autor: TREBOR4
Hej
Drukarka na obecnych stepstikach a49988 chodziła bez zarzutu do momentu az silnik osi Y zaczął dziwnie pracować . Jak zwalniał wyrażnie było słychać jego kroki. Postanowiłem wymienic stepstik. Włożyłem nowy, ustawiłem napięcie na ok 0,6V ( próbowałem wielu opcji z napięciem ) . Odpaliłem drukarkę . Chcąc wymusić obrót silnika jest tylko pisk. Pomyślałem może walnięty ...wymieniłem na kolejny i kolejny i kolejny ( 4 szt - chyba małe prawdopodobieństwo że są uszkodzone). Sprawdziłem inna oś X . Włożyłem nowy i jest to samo.. tylko piszczenie. . Po drodzę wymieniłem arduino . Teraz wymieniłem rampsa. Włożyłem kolejne nowe 4 stepstiki i każda os tylko piszczy. Jeśli wracam do starych stepstików jest ok oprócz tego pierwszego o którym pisałem na początku. Co jest nie tak ...kończą mi się pomysły. Aha i zaczął lekko przygasać wyświetlacz jeśli podłączone jest samo arduino do kompa . Wcześniej tego nie było.
Zestaw standard
ramps 1.4
A4988
1X12864 LCD

Re: Silniki piszczą

: 26 mar 2021, 18:56
autor: Berg
daj zdjęcie tego co działa i tego co nie działa, Arduino z powsadzanym tym co tam masz.

PS zdjęcia wrzucaj na forum, opcja poniżej, "załączniki"

Re: Silniki piszczą

: 26 mar 2021, 23:02
autor: tomek_3100
Pokombinowałeś, pogrzebałeś, pozmieniałeś coś, gdzieś, jakoś... na chybił trafił... Skoro piszesz tutaj to raczej nie "na trafił"...
Ile razy ja tak mialem :rotfl2:
A zwykle okazuje się, że pierdółka...
Jeśli coś zmieniasz to tylko jedną rzecz czy ustawienie na raz. Widać, czy zmiana przynosi efekty (lub jakiekolwiek zmiany), czy niczego do tematu nie wnosi. Wtedy można myśleć, spróbować pomóc.
-Nie wiemy na jakie stepy zmieniałeś. Niektóre trzeba włożyć odwrotnie niż 4988.
-czy po każdej zmianie kompilowales soft z nowym stepem?
-prąd 0,6 na Y przy ruchomym stole wydaje się mało...
-wyświetlacz przygasa. masz drukarkę w prądzie czy tylko usb? Na samym usb silnikami nie ruszysz...
I na koniec:
-może to coś z mechaniki osi Y(za ciasno, łożyska) , lub nawet dam silnik wyzionął ducha, a ty całą elektronikę zmieniasz...

Re: Silniki piszczą

: 26 mar 2021, 23:30
autor: Elhape
TREBOR4 pisze:[...]Włożyłem kolejne nowe 4 stepstiki i każda os tylko piszczy. Jeśli wracam do starych stepstików jest ok oprócz tego pierwszego o którym pisałem na początku[...]
Może jednak nowe stepsticki nie są dobre ?? Albo źle je wkładasz ??
Jak dasz któryś z tych starych działających na problematyczną oś to też nie działa tylko piszczy ??

Re: Silniki piszczą

: 27 mar 2021, 18:08
autor: Mati
Jak tylko piszczy to przyjrzałbym się przewodom do silnika - czy są całe i żyły w odpowiedniej kolejności

Re: Silniki piszczą

: 27 mar 2021, 21:03
autor: Stanley_B
A zasilanie pod obciążeniem sprawdzałeś?
Jakiś pobór prundu i napięcie podczas pracy, czy cuś...

Re: Silniki piszczą

: 31 mar 2021, 13:46
autor: TREBOR4
Hej
Założyłem stare stepy( pilne projekty do drukowania ) i drukarka chodzi dobrze z wyłączeniem tak jak pisałem osi Y . Przy dojeżdżaniu do endstopa słychać wyraźnie kroczenie silnika. Nie wpływa to chyba na sam druk ponieważ nie widzę defektów. Ale samo to że coś jest nie tak ...jest denerwujące. Wyświetlacz podłączony pod zasilacz . Muszę sprawdzić zasilacz pod obciążeniem .A co do stepów cały czas używam 4988

Re: Silniki piszczą

: 31 mar 2021, 14:02
autor: cyfron
Zamień silniki X i Y miejscami i zobacz czy piszczy ten sam silnik. Może po prostu silnik umiera?

Re: Silniki piszczą

: 01 kwie 2021, 12:53
autor: TREBOR4
Sprawdzałem przekładając ( domyslnie uszkodzony step z os Y ) stepstik do osi X i Z jest jak opisałem wyżej czyli słychac kroczenie do endstopa. Natomiast jeśli włożę nowe stepy wszystkie silniki piszczą :( NIe pomaga żadna zmiana napięcia potencjometrem . A może być coś z zasilaczem ? Na mierniku bez obciążenia pokazuje 11.94V.

Re: Silniki piszczą

: 01 kwie 2021, 17:01
autor: cyfron
...a pod obciążeniem - np. podczas rozgrzewania stołu?

Re: Silniki piszczą

: 01 kwie 2021, 19:55
autor: Janek_Porzycz
Czy jesteś w stanie opisać ten dzwiek? A moze to nie piski tylko cos tlucze tak jak np tu: https://www.youtube.com/watch?v=9cI0_Csh76E ?

Re: Silniki piszczą

: 07 kwie 2021, 09:27
autor: TREBOR4
Janek_porzycz ...coś w tym stylu :)

Napięcie zmierzyłem jeszcze raz.
Bez obciążenia 11.98 V
Podczas rozgrzewania stołu 11.94-95 V

Re: Silniki piszczą

: 11 kwie 2021, 09:38
autor: TREBOR4
Hej
Wszystko się wyjaśniło. Musiałem włożyć zworki do 1/16 kroku. Silniki pracują dużo przyjemniej i nie ma problemu z nowymi stepstikami .

Re: Silniki piszczą

: 21 kwie 2021, 12:51
autor: TREBOR4
A idąc dalej podmieniłem stare stepy A4988 na TCM2208 . Bajka. Dlaczego tak późno to zrobiłem ? ... Teraz można spać podczas druku. :)

Pozdrawiam wszystkich amatorów druku :)

Re: Silniki piszczą

: 21 kwie 2021, 12:53
autor: panWiadr0
Trzymanie drukarki w miejscu gdzie śpisz to nie jest najlepszy pomysł. Topisz TWORZYWO SZTUCZNE.

Re: Silniki piszczą

: 23 kwie 2021, 13:13
autor: cyfron
Ooo teraz będzie o szkodliwości oparów :rotfl:

Re: Silniki piszczą

: 05 lis 2023, 10:18
autor: Carrex95
Miałem podobny problem oryginalny Artillery step 2.0 silnik piszczał aż stepper padł.
Na oryginał muszę czekać miesiąc więc zamówiłem allegrowski A4988 i zmieniłem firmware z podobnymi ustawieniami osi jak Anet A8 jednak silnik szarpie przy małych krokach a piszczy i nie ruszą przy większym dystansie

Re: Silniki piszczą

: 14 lis 2023, 14:10
autor: Marcin stańczyk
Jeśli moge zapytać iloAmperowe silniki ma sw x2 1.7A?

Re: Silniki piszczą

: 14 lis 2023, 17:07
autor: morf
Marcin stańczyk pisze: 14 lis 2023, 14:10 Jeśli moge zapytać iloAmperowe silniki ma sw x2 1.7A?
a nie odpowiedziales sobie wlasnie na pytanie: 1.7A ?

Re: Silniki piszczą

: 14 lis 2023, 17:59
autor: JGFTW
Na pewno nie na wszystkich osiach silniki są takie same.

Chociażby ekstruder jest typu pancake; czy po prostu cienki jakieś ~23mm jak tam jest 17HS4023s-23 to on będzie miał 0.7A

Pozostałe silniki skoro mają sterowniki TMC, które są do 2A to na pewno poniżej tego ;)

Patrząc na przykładową konfiguracje - sterowniki są ustawione jako TMC2100
https://github.com/MarlinFirmware/Confi ... ion.h#L161
https://wiki.fysetc.com/TMC2100/

Te 1,2RMS to tak ~1.7A to pewnie mają coś koło tego... albo mniej ;)

Jak masz tą drukarkę to po prostu zobacz jakie oznaczenia mają sterowniki i zobacz w dokumentacji ;)