Strona 1 z 1

Suszarka do filamentu - przeróbkka suszarli z aledrogo

: 30 mar 2021, 17:40
autor: TDI-CAD
Pomysł powstał w momencie kiedy potrzebowałem drukować podpory z materiału rozpuszczalnego w wodzie.
Materiał bardzo chłonie wilgoć z otoczenia i po kilku godzinach nie nadaje się do użytku. Wydruk trwał ok 15h.
Padło na małą suszarkę do warzyw i owoców esperanza z regulowaną mocą (temperaturą)
Można drukować z włożoną szpulą do suszarki. Odwija się na tyle lekko, że nie stanowi problemu dla ekstrudera.
Na alledrogo z fakturą 55zł, teraz widzę, że są po 60 co dalej jest zupełnie przyzwoita kwota. Wygląda to tak:
allegro szuszarka.jpg
Dorobiłem tylko 2 części. Cylindryczny korpus i element centrujący szpulę w środku suszarki.
1_IMG_8602.JPG
2_IMG_8603.JPG
3_IMG_8604.JPG
4_IMG_8605.JPG
Tu pliki stl:
suszarka.zip
(150.67 KiB) Pobrany 363 razy

Re: Suszarka do filamentu - przeróbkka suszarli z aledrogo

: 30 mar 2021, 17:52
autor: Julian
I Pyk, zamów kartony i możesz sprzedawać po 199 zł :D

Re: Suszarka do filamentu - przeróbkka suszarli z aledrogo

: 30 mar 2021, 17:55
autor: Pjoter
A dorobić tam rurkę ptfe i reverse bowden? Powinno pomóc na odwijanie się (podobnie szpule na boku miałem w pudle na filament).

Re: Suszarka do filamentu - przeróbkka suszarli z aledrogo

: 04 kwie 2021, 21:59
autor: cyfron
Fajny patent, przyznać ja muszę :)

Re: Suszarka do filamentu - przeróbkka suszarli z aledrogo

: 04 kwie 2021, 22:11
autor: @GUTEK@
Z jakiego materiału drukowane plastiki ?

Re: Suszarka do filamentu - przeróbkka suszarli z aledrogo

: 04 kwie 2021, 22:17
autor: dziobu
To są plastikowe plastiki, więc pewnie drukował z plastiku.
sensowny wybór to PET-G

Ja mam pierścień z jakiegoś tworzywa 2mm (1.5? HIPS) sklejony szarą taśmą. Ot taka budżetowa wersja budżetowego rozwiązania.

Re: Suszarka do filamentu - przeróbkka suszarli z aledrogo

: 04 kwie 2021, 22:35
autor: cyfron
Równie dobrze w oryginale można wyciąć otwór na wyjście filamentu. Trzeba tylko wydrukować "rdzeń".

Re: Suszarka do filamentu - przeróbkka suszarli z aledrogo

: 04 kwie 2021, 22:40
autor: dziobu
Oryginalnie to wewnątrz masz tacki na których szpuli nie zmieścisz. Musisz zrobić przestrzeń na filament.

Re: Suszarka do filamentu - przeróbkka suszarli z aledrogo

: 05 kwie 2021, 00:23
autor: cyfron
Tacki wyciąłem tak, żeby ich nie uszkodzić i wydrukowałem uchwyty, żebym mógł je w razie czego założyć, gdyby naszło mnie na suszenie grzybów :DD

W w/w projekcie podoba mi się idea, żeby drukować bezpośrednio z suszarki. Nie wpadłem na to, że dołożenie rdzenia/tuleji dla szpuli pozwoli na to - a tu pyk i proszę :good:

Re: Suszarka do filamentu - przeróbkka suszarli z aledrogo

: 05 kwie 2021, 00:25
autor: dziobu
Czyli zepsułeś i naprawiłeś coś co inni podmieniają na inne żeby psuć i nie musieć naprawiać. Sprytne :D

Re: Suszarka do filamentu - przeróbkka suszarli z aledrogo

: 07 kwie 2021, 11:05
autor: czaras
Ale dobry patent ;) czy będziesz rozwijał projekt w kierunku tej rurki ptfe? A tak z ciekawości: jak się objawia to, że filament dostał za dużo wilgoci?

Re: Suszarka do filamentu - przeróbkka suszarli z aledrogo

: 07 kwie 2021, 11:09
autor: Micheluff
Nie zobaczysz tego gołym okiem na filamencie. Dopiero podczas próby wydruku zaczniesz widzieć i słyszeć efekty ala gotująca się woda.

Re: Suszarka do filamentu - przeróbkka suszarli z aledrogo

: 07 kwie 2021, 12:00
autor: cyfron
czaras pisze:Ale dobry patent ;) czy będziesz rozwijał projekt w kierunku tej rurki ptfe? A tak z ciekawości: jak się objawia to, że filament dostał za dużo wilgoci?
Napiszę Ci moje subiektywne odczucia:
- PLA - jedyną uciążliwość jakiej doświadczyłem, to nadmierne nitkowanie. Niektóre filamenty PLA są bardziej podatne inne mniej, wydaje mi się że zależy to od rodzaju dodatków jakie są dodawane do podstawowego granulatu na etapie produkcji.
- PETG - przede wszystkim nadmierne nitkowanie, przy bardzo zawilgoconym PETG zaczyna się strzelanie z dyszy, wydruk w moim odczuciu jest bardziej kruchy niż z porządnie wysuszonego filamentu
- ABS - strzelanie z dyszy, widoczne ubytki materiału, osłabiony wydruk
- Calibram - zawilgocony zachowuje się podobnie do ABS

innymi filamentami nie drukowałem, to nie będę się wymądrzał :DD

Re: Suszarka do filamentu - przeróbkka suszarli z aledrogo

: 09 sty 2023, 00:58
autor: roman
Pytanie do szanownych kolegów - czy ktoś "eksperymentował" z takim kształtem suszarki: https://allegro.pl/oferta/suszarka-spoz ... 2700843685

Na oko wygląda jakby dwa filamenty mieściły się tam pionowo

Re: Suszarka do filamentu - przeróbkka suszarli z aledrogo

: 20 wrz 2023, 00:21
autor: rafalpc2019
Witam, jak suszarka się sprawuje? Bo na petg przechodzę i tak sobie myślę zeby zrobic takie cudo :D już jest po 75 :/

Re: Suszarka do filamentu - przeróbkka suszarli z aledrogo

: 20 wrz 2023, 13:00
autor: roman
Ja zrobiłem coś takiego viewtopic.php?p=149506 i jestem zadowolony.

Ale, poleciłbym Ci zapoznać się z tym wątkiem viewtopic.php?t=10189 Abstrachując od całej dyskusji co tam jest ;) to okazuje się, że producenci powoli zaczynają wypuszczać suszarki dedykowane dla szpul, które rzeczywiście w końcu działają i nie kosztują kroci. Nie wiem co tam jest aktualnie na rynku teraz, ale warto poszukać/poczytać, bo może się okazać, że coś Ci przypasuje, no a jeśli złapiesz coś ciekawego to podziel się wiedzą ;)

Re: Suszarka do filamentu - przeróbkka suszarli z aledrogo

: 21 wrz 2023, 12:15
autor: cyfron
Miałem robić samodzielnie suszarkę ale potrzebowałem na już a nie za rok, więc kupiłem S2 i powiem - działa. Jedyny minus, że szpule 1100g od 3DActive co prawda mieszczą się w środku ale wychodzą poza rolki i nie można jednocześnie suszyć i drukować - natomiast standardowe szpule 1000g mieszczą się idealnie.