Strona 1 z 1

Państwo i podatki

: 12 kwie 2021, 18:35
autor: obrms
Mnie przeraża jeszcze inny aspekt zagadnienia. Ludzie są już tak wytresowani i pozbawieni logicznego myślenia, że sami chcą placić kolejny podatek. Bo te 60-80% obecnych to za mało. Pańsczyzniany chlop był mądrzejszy...

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

: 12 kwie 2021, 18:37
autor: dziobu
Możesz rozwinąć tą myśl?

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

: 12 kwie 2021, 18:39
autor: sp6vgx
dziobu pisze:Możesz rozwinąć tą myśl?
Oddawał Panu dziesięcinę - czyli dziesiątą część tego co miał np. plony itp. Nas łoją trochę mocniej ;)
....takie moje pytanie jakie zawsze zadaję. Czy moralne jest osobie zarabiającej minimum na umowę o pracę zabierać co miesiąc prawie 1000zł... by dać mu potem np. 500 ;)

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

: 12 kwie 2021, 18:41
autor: dziobu
@sp6vgx
Nie przesadzaj; ja mam starą maturę :)

Bardziej mnie interesuje to: "Ludzie są już tak wytresowani i pozbawieni logicznego myślenia, że sami chcą placić kolejny podatek."

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

: 12 kwie 2021, 18:42
autor: sp6vgx
dziobu pisze:@sp6vgx
Nie przesadzaj; ja mam starą maturę :)

Bardziej mnie interesuje to: "Ludzie są już tak wytresowani i pozbawieni logicznego myślenia, że sami chcą placić kolejny podatek."
Dodałem wyżej takie pytanie retoryczne (edytowałem wpis jak pisałeś swój)...

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

: 12 kwie 2021, 18:57
autor: Pjoter
Jako młody lewak mogę wam w dwóch zdaniach wytłumaczyć mój sposób myślenia związany z płaceniem większych podatków W POPRAWNIE FUNKCJONUJĄCYM PAŃSTWIE. Nie mam oporów płacenia większych podatków jeśli końcowo dzięki nim będę mógł zapisać się do publicznego dentysty tak jak teraz do prywatnego. Albo płacić wiecej aby nie musieć wysyłac dzieciaków (jeszcze ich nie mam) na prywatne korki z angielskiego, bo klasy będą mniejsze a nauczyciele "lepsi".
problem z PL jest taki że te podatki pójdą na Obajtka i inne przekręty wyciągające kasę że skarbu państwa. No i problem z emeryturami gdzie państwo zabiera mi pieniądze aby moim rodzicom wypłacić i wmawia mi że to na moją przyszła emeryturę.

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

: 12 kwie 2021, 19:06
autor: dziobu
Nie płacenie podatków nie jest drogą do normalizacji tego co się tu dzieje.
Wiem i rozumiem, ale nie tędy droga. Napisałbym jakie widzę rozwiązanie proste i szybkie, ale temat o broni to będzie zbyt duże OT żeby to tu poruszać :D

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

: 12 kwie 2021, 19:22
autor: sp6vgx
@ Pjoter

Problem jest taki że to nie ma prawa działać bo potrzeby zawsze będą większe niż dostępna kasa... dlatego ideologie Marksa i innych tego myślicieli sprawdzają się tylko w zamordystycznych krajach, lub tam gdzie udało się z ludzi zrobić totalnych "lemingów" żyjących pod nadzorem w złotej klatce.

Choć masz rację co do jednego podatki są potrzebne i ludzie je tym chętniej płacą jak widzą że coś z tego mają, a nie że giną w czarnej dziurze ;) Problem w tym że człowiek to bardzo niedoskonała istota i zawsze znajdzie się chętny do zdefraudowania tzw. wspólnej kasy ;)

W zasadzie dlatego podatki powinny być ograniczone do minimalnych potrzeb, tak to zawsze będzie utopia. Niestety prawda jest taka że nawet idiota lepiej gospodaruje własną kasą niż urzędnik w jego imieniu...

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

: 12 kwie 2021, 19:28
autor: obrms
Wprowadzanie podatków też nic nie normalizuje, a pogłębia tylko patologię. Jaki widzisz sens w opodatkowaniu gównopaczek z chin po dolarze (na reprapach swiat sie nie konczy) czy tam nawet po 20$, w momencie gdy mafie vatowskie przewalają miliardy? Naprawde Kowalskiemu trzeba dosrywać na każdym kroku w imię bliżej nieokreślonej ideologii? I nie pisz mi tu o ochronie konkurencji, bo sztuczna regulacja rynku to żadna ochrona. Zresztą, jaka jest skala tego zjawiska, że koniecznie trzeba je regulować? Uregulowaliśmy już wszystkie inne drogi ubytków w podatkach, że bierzemy się za gównodetal i to od dupy strony?

Państwo zatrudnia rzesze nowych urzędasów utrzymywanych z podatków, by egzekwować jakąś drobnicę. Powiększamy koszty administracji bez gwarancji, że ta kolejna banda na siebie zarobi a co mówić o przynoszeniu zysków. To nie jest gospodarskie podejście tylko zwyczajne marnotrawstwo. Na pokaz.

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

: 12 kwie 2021, 19:38
autor: sp6vgx
obrms pisze: Jaki widzisz sens w opodatkowaniu gównopaczek z chin po dolarze (na reprapach swiat sie nie konczy) czy tam nawet po 20$
Bo "Kowalskiego" najłatwiej - przejdzie szybko i bezboleśnie jak próbuje się opodatkować korporacje to zaraz krzyk, to jakiś ambasador interweniuje itd. Jak media to zamach na ich wolność, więc pozostaje dosrać takiemu co niewiele zrobi....

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

: 12 kwie 2021, 19:49
autor: dziobu
obrms pisze:Jaki widzisz sens w opodatkowaniu gównopaczek z chin po dolarze
Żadnego. Poprzednie przepisy były wystarczające, tylko ich egzekwowanie leżało w krzakach.
To o czym jest teraz mowa to tylko tuszowanie nieudolności państwa.

Tak - to w założenia miało chronić konkurencję i tak to powinno działać. A nie działa.

btw.
Od lat słyszę walkę z mafiami vatowskimi... gdzie one w końcu są? To są te pieniążki co dobry vateusz rozdał na pińćset plus i wystarczyło jeszcze na maseczki przywiezione dużym samolotem i respiratory co gniją na cle w wawie? :D

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

: 12 kwie 2021, 19:54
autor: sp6vgx
dziobu pisze: Tak - to w założenia miało chronić konkurencję i tak to powinno działać. A nie działa.
I w zasadzie do tego do czego doszliśmy działać nie będzie. Nawet jak to wejdzie w życie to prywatny import i tak będzie tańszy niż detaliczny import prowadzony głownie przez małe firmy które mają spore koszta przez w/w system podatkowy, parapodatki i cała biurokrację. Natomiast dużym to nie szkodzi bo są w stanie i tak z podatkami zaoferować lepszą cenę niż my kupujemy na Aliexpress itp. gdzie ten portal tez ma dość spory narzut za możliwość wystawienia towarów...


Natomiast walka z mafiami to walka z wiatrakami... Z drugiej strony popatrzmy na jedno. Po pierwsze jeśli traci budżet państwa to ktoś zyskuje, tutaj po części mafia i po części obywatel bo ma coś taniej ;) Więc pytanie czy państwo ma być dla obywateli, czy odwrotnie ;) Bo ja się bardziej ciesze jak to ludzie zyskują (zarobią więcej i więcej im zostanie) niż budżet państwa ;)

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

: 12 kwie 2021, 19:56
autor: Pjoter
Ja nie będę się wdawał w dyskusje o budżecie państwa. Nie mam wiedzy i kwalifikacji aby się wypowiadać. Chciałem wytłumaczyć mój punkt widzenia.

Mówisz że jaki ma mieć sens opodatkowania gówno paczek z chin. Wg mnie taki sam jakby jutro ceny papierosów poszły o 50gr w górę:
1) wiekszy wpływ do kasy państwa o 50gr x miliony sprzedanych paczek papierosow miesiecznie (miliony sprowadzonych paczek z chin)
2) zniechęcenie do kupowania papierosow ergo zdrowszy tryb życia (zniechęcenie do kupowania produktów z którymi lokalni sprzedawcy nie mogą konkurować ergo wspieranie lokalsow)

To oczywiście bardzo duże urposzczenie całego problemu. Dochodzą nowe niuanse jak coraz większe ograniczenia dla chin aby zmusić je do zmian spoleczno-ustrojowych itp.
Druga sprawa jest ze w Polsce jest brak jakiegokolwiek myślenia społecznego. Mamy ogromne braki w edukacji jeśli chodzi o myślenie "mój dobrobyt to także dobrobyt osób naokoło mnie".
Trzecia sprawa to brak zaufania do rządu.

Biorąc pod uwagę te trzy sprawy powinniśmy się uczyć ze:
Kupię produkt od polskiego sprzedawcy aby go wspierać, aby pieniądze które tak zapłacę w podatkach poszły na naprawę dróg aby moje auto zadziej się psuło.
Tylko ze PL to tak nie działa niestety. Nie trzeba by było tak zamykać dziur w cle na paczki gdyby ludzie woleli kupować u siebie w państwie a od chińczyka kupowali tylko produkty których dostać normalnie nie mogą.

Podkreślam że ja młody jestem i głupi. Do tego skończyłem fizykę a nie żadna ekonomię itp. No i wiadomo że kto za młodu nie był socjalista ten na starość ma serce z kamienia ;)

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

: 12 kwie 2021, 20:01
autor: obrms
dziobu pisze:Poprzednie przepisy były wystarczające, tylko ich egzekwowanie leżało w krzakach.
Może po prostu pora zacząc egzekwować egzekwowanie przpisów które byly (i są sensowne, bo koszt obsługi opodstkowania paczki za 20$ jest większy niż uzyskany z tego tytułu podatek). A nie wymyślać kolejne bzdury i zatrudniac armię kolejnych niewydajnych urzędników jeszcze bardziej zwiększając koszty?

Może pora też idąc za modą, urealnić (to takie popularne ostatnio słowo w kontekście danim i podatków) kwotę wolną od vat i cła? Bo serio jak wspomniałem, koszt obsługi paczki za kilka- czy nawet -dzieścia dolarów jest znacząco wyższy niż zysk z tego wyegzekwowanego podatku.

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

: 12 kwie 2021, 20:03
autor: cyfron
O widzę gówno burza zjechała na boczne tory...

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

: 13 kwie 2021, 00:59
autor: sp6vgx
Pjoter pisze: Mówisz że jaki ma mieć sens opodatkowania gówno paczek z chin.
Po pierwsze jak wyżej napisałem nic się nie zmieni bo ustawa wyraźnie pokazuje że nie ma co zmieniać w PL bo nic nie jest zwolnione jeśli mówimy o zakupach. W zasadzie warunkowo są pewne zwolnienia ale jak coś dostajemy np. od rodziny itp. Faktem jest że są niektóre kraje UE które takie zwolnienia miały i to w sumie ich dotyczy.

Choć problem jest inny nie w samych podatkach. Tylko właśnie w nieudolności ściągania tych opłat przez urzędników, jak by wszystko działało zgodnie z obecnym prawem to od zawsze była by naliczana opłata VAT i ewentualnie cło (choć te w większości wypadków wynosi 0%) - choć nie dotyczy akurat drukarek 3d bo one są traktowane jak wtryskarki i tutaj mamy niewielkie cło.

Kolejna sprawa o jakim myśleniu społecznym mówisz ? Nie obraź się ale to są jakieś farmazony....
...osobiście np. pomagam na różnych portalach typu siepomaga itd. i to często nie małymi kwotami (ale mam jakieś tam dochody i nie jest to dla mnie problem). Problem jest inny jak społeczeństwo jest łojone podatkami i jest biedne jak ma myśleć o innych, jak samemu danej osobie ledwo co starcza od wypłaty do wypłaty.
To jest to co napisałem wyżej - powiedz mi jak osoba która zarabia u nas minimum i zabiera się jej co miesiąc 1000zł - ma myśleć o budowaniu dobra społecznego ? Pomijam już moje pytanie czy zabieranie takiej osobie co miesiąc takiej kwoty jest moralne...


Wiesz tutaj jest ten problem - budżet działa tak że im więcej w nim kasy tym mniej u obywateli, bo państwo nie zarabia tylko zabiera obywatelom. Tutaj nie potrzeba jakiejś edukacji - no może logika by się przydała aby to zrozumieć że im więcej kasy w budżecie tym biedniejsze społeczeństwo...

Inna sprawa mówimy o naciskach na Chiny, a u nas to niby co ;) Cenzura prewencyjna granicząca czasem z terrorem dla mających inne poglądy itd. Może najpierw zacznijmy od siebie, a potem uczmy Chińczyków. Oni się dawno nauczyli (będąc krajem komunistycznym) - że te wymysły Marksa itp. to jednak kiepskie pomysły zwłaszcza w gospodarce ;) Dlatego oni się rozwijają, a my się zwijamy... Ot tutaj nie ma magii.

Powiem ci że my startując po upadku komuny byliśmy w lepszej sytuacji niż Chiny w tamtych latach, które były okropnie zniszczone wymysłami komunistów.... Teraz zobacz w którym my jesteśmy miejscu, a gdzie są Chiny... Powiem ci że przeciętny inżynier w Chinach zarabia lepiej niż my w PL, do tego życie jest tańsze. Inna sprawa to średnia klasa tam (lubująca się w europejskich samochodach, alkoholach itp. i to tam jest bardzo drogie) - ale tam średnia klasa tam to jak u nas krezusi.

Serio użalanie się nad Chińczykami jest śmieszne, bo tam głownie jest problem z dużą liczbą ludności w sporej niestety części bez wykształcenia będącej analfabetami (nie potrafiącymi czytać po Chińsku). Tutaj prawda los takich ludzi jest tam trudny, no ale u nas ktoś bez szkoły też łatwo nie ma... Młodzi i wykształceni jak sobie dupy nie zawracają jakimiś ideologiami to żyją lepiej niż my...

Wracając jednak do tematu.... To sedno jest takie skoro urzędnicy nie mogą z jakiś przyczyn (nie wnikam jakich), to zwalmy pobieranie opłat na Chińczyków - tylko ja się zastanawiam jakie prawo międzynarodowe to reguluje. Czy może starą komunistyczną metodą terrory zmusimy ich aby to robili ?

Chińczyk robi wszystko jak powinien. Wypełnia dokumenty eksportowe u siebie i tyle, reszta po naszej stronie.... ale widać się nie da.

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

: 13 kwie 2021, 10:16
autor: tapy
Opodatkowanie drobnych przesyłek, to nie tylko rzesza nowych urzędników opłacanych z naszych kieszeni, to umocnienie patologii przenoszenia produkcji do Azji. Jak rządy chroniły obywateli przed stratą miejsc pracy, gdy przedsiębiorstwo wygaszało produkcję w Europie i rozwijało moce przerobowe w Chinach? Nakładano prewencyjne cła na taki proceder? Jaki wybór mają klienci, mając możliwość kupna tylko chińskich produktów z europejskim brandingiem? Korporacjom i rządom zaczęły przeciekać pieniądze pomiędzy palcami i uważam, że całkiem słusznie, bo to są owce pracy chińskich rączek. To nie obywatele, pracownicy, klienci doprowadzili do takiej sytuacji, że u siebie nie rozwijamy technologii i to, że kupujemy chińskie produkty z europejskimi nazwami firm. Pośrednik jest przedstawicielem Chin i nie ważne, czy nazywa się Philips czy Bosch. Miejmy umiar Panowie, podatki tak, ale tylko gdy są one związane z naszym rozwojem. Konsument kupujący azjatyckie produkty od pośrednika, nie buduje tu dobrobytu, to jest zwykły drenaż dokonywany przez pośrednika, korporację. Patriotyzm konsumencki? Tak, kupuj bezpośrednio z Chin (i tu się zacznie burza :D ), to może rządy ochłoną jak zobaczą dno w budżecie i zmienią swą politykę cichego zezwolenia, popartego korporacyjnym lobbingiem, na przenoszenie produkcji do Azji.

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

: 13 kwie 2021, 10:19
autor: carving85
sp6vgx pisze: Wracając jednak do tematu.... To sedno jest takie skoro urzędnicy nie mogą z jakiś przyczyn (nie wnikam jakich), to zwalmy pobieranie opłat na Chińczyków - tylko ja się zastanawiam jakie prawo międzynarodowe to reguluje. Czy może starą komunistyczną metodą terrory zmusimy ich aby to robili ?

Chińczyk robi wszystko jak powinien. Wypełnia dokumenty eksportowe u siebie i tyle, reszta po naszej stronie.... ale widać się nie da.

No tu jest dobre pytanie co zrobi Ali i inne sklepy. Na razie to tylko jakieś plotki o domysły. Ale inne sklepy jak banggood i gearbest mają cały czas utrzymać wysyłki z chin które z dużym prawdopodobieństwem omijają VAT.
Ale być może ali urosło już na tyle że bardziej się jej opłaca być "legalnym" i spokojnie sprzedawać do EU? Albo po prostu robi to pod publikę i np wejdą takie mechanizmy jak właśnie pobieranie opłat od razu na aliexpress. Ale może być tak że ali nie będzie weryfikować tego z jakiego miejsca chińczyk wysyła towar. I tym sposobem chińczyk zadeklaruje że wysyła z EU a tak naprawdę paczka będzie szła z chin. I będzie po prostu ciche przyzwolenie na coś takiego od Ali.

Trzeba czekać bo możliwości jest kilka zobaczymy co tam wyliczyli sobie Chińczycy co im się najbardziej opłaci.

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

: 13 kwie 2021, 10:40
autor: dziobu
tapy pisze:Patriotyzm konsumencki? Tak, kupuj bezpośrednio z Chin (i tu się zacznie burza :D )
Istotnie, bo pewnie nic głupszego dziś już nie przeczytam ;)

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

: 13 kwie 2021, 10:50
autor: tapy
dziobu pisze:Istotnie, bo pewnie nic głupszego dziś już nie przeczytam ;)
Jakaś argumentacja? Kupując chiński produkt brandowany przez europejskiego producenta jest czymś innym jak pośrednictwem? Jestem ciekaw uzasadnienia tego procederu. Jako ciekawostkę przytoczę pewną tu pewną historię której byłem świadkiem, polska firma została oskarżona o naruszenie znaku firmowego przez znanego producenta obuwia sportowego. Sprawa trafiła do sądu arbitrażowego, w trakcie procesu okazało się, że Polacy jak i tamta firma zakupiła na targach produkt, wzór od chińskiego producenta. Jaki jest werdykt? Europa jest podzielona na strefy wpływów, to samo obuwie kupisz w Niemczech z polskim brandingiem, a we Francji już pod znaną marką. Tak wygląda "europejski' produkt. To są pośrednicy, tacy sami jak sprzedawcy na Allegro, tylko skala jest większa.

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

: 13 kwie 2021, 11:24
autor: obrms
tapy pisze:Jakaś argumentacja? Kupując chiński produkt brandowany przez europejskiego producenta jest czymś innym jak pośrednictwem?.
To jest po prostu zawoalowany dropshipping. Ale ciii, ludzie nie lubią jak się im mówi prawdę :D

Re: Państwo i podatki

: 13 kwie 2021, 11:38
autor: dziobu
Pomyśl dlaczego ta produkcja wylądowała w Chinach. To nie tak że jakiś Janusz-korpo-prezes stwierdził że europa to guwno i teraz będziemy zapieprzać małymi chińskimi rączkami bo na mapie taki kraj znalazł fajny. To lata pracy nas wszystkich doprowadziły do tego że OPŁACA się wozić jakieś gówno przez pół świata niż robić to na miejscu. No tylko że lokalny konsument chce zarabiać "w chuj" a wszystko mieć za darmo. Bo mu się należy. No i nie będzie brudził sobie rąk, więc rozwinięte są usługi a produkcja nie. Poza tym socjal kosztuje a więc i koszty pracy są wysokie; kasa na drzewach nie rośnie.

Co daleko patrzeć - ile osób ma DUETa? A ile ma go oryginalnego? Ile osób ma oryginalne Arduino? Wiesz za co wtedy płacisz czy też zakładasz że to zwykli zdziercy i u chińczyka lepiej, bo taniej?

Kupuj u chińczyka. Importuj. Wyprowadzaj gotówkę do krajów rozwijających się. Po następnym statku który zablokuje żegluję okaże się że drukarkę 3D możesz złożyć tylko z zaschłej kupy, bo to jedyne co można wyprodukować na miejscu. I to nie dlatego że nikt tego nie robi...nikt nie potrafi. Ale do tego dopiero dojdziemy w kolejnym pokoleniu.

Re: Państwo i podatki

: 13 kwie 2021, 11:40
autor: Berg
tylko podatek pogłówny

Re: Państwo i podatki

: 13 kwie 2021, 11:46
autor: dziobu
Natomiast tu wszystko rozważamy teoretycznie, bo problem tak na prawdę jest we władzy. Rządzi populizm a u nas jeszcze głupota, chamstwo i prostactwo. Nikt normalny nie chce na ten gnój płacić, no ale gdzieś tam wcześniej padło coś o "normalnym kraju" i tak się rozmarzyłem... :D

Re: Państwo i podatki

: 13 kwie 2021, 11:48
autor: obrms
dziobu pisze:Pomyśl dlaczego ta produkcja wylądowała w Chinach. To nie tak że jakiś Janusz-korpo-prezes stwierdził że europa to guwno i teraz będziemy zapieprzać małymi chińskimi rączkami bo na mapie taki kraj znalazł fajny. To lata pracy nas wszystkich doprowadziły do tego że OPŁACA się wozić jakieś gówno przez pół świata niż robić to na miejscu. No tylko że lokalny konsument chce zarabiać "w chuj" a wszystko mieć za darmo. Bo mu się należy. No i nie będzie brudził sobie rąk, więc rozwinięte są usługi a produkcja nie.
Pomyśl dlaczego w Chinach praca jest tańsza. Bo mniejsze są koszty pracy. Koszty zatrudnienia pracownika. U nas, żeby zatrudnić pracownika musisz mu zapłacić prawie dwa razy tyle co dostanie do łapy. Czemu? Przez obciążenia podatkowe. Czemu?
dziobu pisze:Poza tym socjal kosztuje a więc i koszty pracy są wysokie; kasa na drzewach nie rośnie.
Sam sobie odpowiedziałeś. Socjalistyczne podejście krajów europejskich powoduje, że europejski przemysł i cywilizacja się zwija, zamiast rozwijać. A kolejne podatki podnoszą tylko koszty i POGARSZAJĄ naszą konkurencyjność względem Chin.

W europie nie opłaca się nic produkować właśnie przez horrendalne koszty pracy, obciążenia podatkowe, opłaty, koncesje, prawa do emisi, dymisji, seksmisji, wycięcia drzewa, sadzenia drzewa, postawienia bramy czy stolca. Uregulowane i opodatkowane juz prawie wszystko. Przez co koszty produkcji bylegówna są wywindowane do absurdalnych wartości.

Re: Państwo i podatki

: 13 kwie 2021, 12:03
autor: dziobu
obrms pisze:Pomyśl dlaczego w Chinach praca jest tańsza. Bo mniejsze są koszty pracy. Koszty zatrudnienia pracownika. U nas, żeby zatrudnić pracownika musisz mu zapłacić prawie dwa razy tyle co dostanie do łapy. Czemu? Przez obciążenia podatkowe. Czemu?
No czemu? A kto tu chciał bogaty socjal i wszystko za darmo? Korporacje?
Jesteśmy w kółeczku w którym przychody maleją więc trzeba podnosić podatki. Dobija to skrajny debilizm władzy i rosnący debilizm społeczeństwa.

Re: Państwo i podatki

: 13 kwie 2021, 12:04
autor: tapy
dziobu pisze:... OPŁACA się wozić jakieś gówno przez pół świata niż robić to na miejscu.
I tu jest rola rządzących, by ten proceder się NIE OPŁACAŁ. Roszczeniowe społeczeństwo... które nie ma pracy, bo ich stanowiska pracy znajdują się w Azji, a często i ich własne maszyny. Ja jako konsument nie mam zamiaru płacić haraczu pośrednikom, rządzącym którzy systemowo nas zubożają. Tak, masz rację, kolejne pokolenia będą w głębokim kryzysie, obecnie żyjemy z oszczędności (bogactwa poprzednich pokoleń) i na kredyt. Opodatkowanie indywidualnego importu jest właśnie domknięciem, by tu nic się nie opłacało. Zarabiać ma korporacja(pośrednik) i państwo (opiekuńcze, rzeszy bezrobotnych). Ja jako obywatel nie mam zamiaru uczestniczyć w tym procederze, jako klient chcę kupić polski produkt od polskiego producenta, bez horrendalnych narzutów. Cena chińskiego produktu zawiera jego zysk, to jest jego realna wartość. Nabijanie kabzy pośrednikowi, nawet ze znanym logo jest tylko umacnianiem obecnego status quo. Róbmy to samo co korporacje, kiedyś musi przyjść przebudzenie. Dla naszego dobra.

Re: Państwo i podatki

: 13 kwie 2021, 12:31
autor: morf
Mysle ze oprocz ekonomii nalezaloby cos zrobic "u podstaw" --> co ? nie mam pojecia
Ja tylko dodam ze jak ostatnio gadalem z młodzieżą (nie zebym sam byl dziadkiem z wertersoridżinal, zdefinowałbym się jako "dojrzala młodzież")
to w PL wiekszosc chce byc:

jutuberem, strimerem, infułencerką, modelką, blogerka modowa/kulinarka, trenerem personalnym ewentualnie kołczem na siłowni [pisownia celowa]

za to (tak przynajmniej czytalem, ile prawdy w tym to nie wiem) mlodziez w Chinach:

chce budowac rakiety (kij z tym ze balistyczne :) na czesc Wielkiego) lub samochody elektryczne, byc inzynierem, architektem, programista itp...

Ich (Chinczyków) jest tyle, że nawet jakby statystycznie 3% sie udalo to jest do przodu :)
i poniekąd byc moze się realizują jak dostają zamowienie z firmy z EU "zrobic wihajster do bulbatora". Kiedys wszystko kopiowali, teraz troche podciagneli sie i albo nadal kopiują albo probuja sami cos "zdziełać".
Przykład firmy telekomunikacyjnej na "H", kiedys wszystko kopiowali od innej firmy np. na "N" lub "E". Nawet nazwy ficzerów w software i parametry funkcji byly identyczne. I co teraz? Wyniki uzyskiwane na ich sprzecie sa duzo lepsze od tego co teraz uzyskuje "N" lub "E".

Dodam tylko komentarz ze wsrod naszej mlodziezy malo kto nawet umie sie jako tako dogadac po angielsku. Zeby chociaz jezyki znali bylaby jakas szansa...
Ile razy na forum przewijaja się "swieżaki" i nie sa w stanie ogarnąć tutoriala na Youtube po angielsku...



ale sobie ulżyłem :)

Re: Państwo i podatki

: 13 kwie 2021, 12:34
autor: Berg
morf pisze:Mysle ze oprocz ekonomii nalezaloby cos zrobic "u podstaw" --> co ? nie mam pojecia
edukacja


PS: i podatek pogłówny

Re: Państwo i podatki

: 13 kwie 2021, 12:39
autor: morf
Edukacja tak, też ale bez czegos co bym nazwal "motywacją życiową" to duzo nie zmieni.
Nie ogarniam tego, nawet hobby mało kto ma.

Ja mam milion pomyslów w "backlogu" i tysiace zainteresowań, które chcialbym zrealizowac ale doby nie starcza.
Czy Inni tak nie maja?
Patrzac po ludziach z forum, kazdy cos sobie dlubie a to kolejna drukarkę, a to frezarke lub buduje domek na RODOSie albo lata dronami czy inny koduje sobie cos.
Czy jestesmy w mniejszosci? Moze to kwestia bańki w której sie czlowiek obraca, moze tak bylo zawsze.

Re: Państwo i podatki

: 13 kwie 2021, 12:44
autor: carving85
morf pisze: Ja tylko dodam ze jak ostatnio gadalem z młodzieżą (nie zebym sam byl dziadkiem z wertersoridżinal, zdefinowałbym się jako "dojrzala młodzież")
to w PL wiekszosc chce byc:

jutuberem, strimerem, infułencerką, modelką, blogerka modowa/kulinarka, trenerem personalnym ewentualnie kołczem na siłowni [pisownia celowa]

za to (tak przynajmniej czytalem, ile prawdy w tym to nie wiem) mlodziez w Chinach:

chce budowac rakiety (kij z tym ze balistyczne :) na czesc Wielkiego) lub samochody elektryczne, byc inzynierem, architektem, programista itp...

Młodzież u nas i u nich jest dokładnie taka sama. Większość młodzieży chce być "jutuberem, strimerem, infułencerką". Nie ma cudów u nich jest dokładnie tak samo.

I tak samo jak u nich niektórzy chcą budować rakiety tak samo jest u nas.

Jedyna różnica jest tak jak sam napisałeś. W skali ludzi. U nas te niech takich dzieciaków będzie 10% i u nich 10%. Tylko przez skalę te ich 10% to tyle samo co u nas cała "populacja" dzieciaków.

Re: Państwo i podatki

: 13 kwie 2021, 12:53
autor: Pjoter
Ja bym chciał być fizykiem. A narzeczona lekarzem. Ona jest bezrobotna bo nie ma pieniędzy na szkolenie lekarzy po studiach. Ja pracuje na produkcji (moja pracę mogłaby wykonywać osoba po gimnazjum/8 klasie podstawówki, nie wymaga wiedzy że studiów). Nie chodzi o to że się nie dostałem na lepszą pracę. W PL NIE ISTNIEJĄ stanowiska dla mnie. Nie ma pracy po nanotechnologii w Polsce. Więc po kiego mnie i ja wykształcono?

Re: Państwo i podatki

: 13 kwie 2021, 13:15
autor: dziobu
carving85 pisze:Młodzież u nas i u nich jest dokładnie taka sama. Większość młodzieży chce być "jutuberem, strimerem, infułencerką". Nie ma cudów u nich jest dokładnie tak samo.

I tak samo jak u nich niektórzy chcą budować rakiety tak samo jest u nas.
Nie jest. To nie ta kultura, nie to podejście i mentalność. Ale co najważniejsze - nie te możliwości.
Oni inwestują w młodzież bo to przyszłość. U nas zamyka się szkoły bo są niedochodowe, zresztą głupim społeczeństwem łatwiej rządzić.

Re: Państwo i podatki

: 13 kwie 2021, 13:20
autor: tapy
dziobu pisze: głupim społeczeństwem łatwiej rządzić.
By takim rządzić trzeba mieć za co, głupie społeczeństwo jest biedne. Władza nad Aborygenami profitu nie przynosi.

Re: Państwo i podatki

: 13 kwie 2021, 13:44
autor: carving85
dziobu pisze:
carving85 pisze:Młodzież u nas i u nich jest dokładnie taka sama. Większość młodzieży chce być "jutuberem, strimerem, infułencerką". Nie ma cudów u nich jest dokładnie tak samo.

I tak samo jak u nich niektórzy chcą budować rakiety tak samo jest u nas.
Nie jest. To nie ta kultura, nie to podejście i mentalność. Ale co najważniejsze - nie te możliwości.
Oni inwestują w młodzież bo to przyszłość. U nas zamyka się szkoły bo są niedochodowe, zresztą głupim społeczeństwem łatwiej rządzić.

Może inne rzeczy widzimy, może inne rzeczy chcemy widzieć.

Ale ja widzę całkiem sporo ciekawych projektów od łodzkiego Solar Team, przez jakieś wspominane to już budowy rakiet (PUT Rocket Lab i inni bo takich projektów jest cała masa). Czy wielu młodych hobbistów z kanałami na YT którzy tworzą różne rzeczy.

Po masę wkurzających dzieciaków które dopiero zaczynają czy to zabawy z arduino czy z programowaniem czy z czymś innym. Wkurzających bo prawda trochę za dużo pytają zamiast poszukać i za dużo chcą na łatwiznę przez co na forach czy tym bardziej na grupach na FB nie da się z nich wygodnie korzystać.

Ale takie dzieciaki są. I nie można mówić że mamy inną mentalność czy inne podejście. Trzeba po prostu chcieć dostrzec takie projekty bo jest tego naprawdę dużo.


Zgadzam się niestety z tym że rząd w tym wszystkim nie pomaga. Gdyby nie pomagał to jeszcze nie było by tak źle. Rząd często wręcz utrudnia.

Re: Państwo i podatki

: 13 kwie 2021, 13:48
autor: dziobu
@tapy
Popełniasz pewien błąd - rozumujesz jak polityk, a nie jak debil. A wiesz kto rządzi u nas.

Tutaj idioci są potrzebni bo w demokracji liczy się ilość a nie jakość. Blokowisko nierobów na socjalu to 400 głosów, a osiedle domków właścicieli firm to 40 głosów. Ci pierwsi muszą wybrać władzę która zabierze tym drugim i rozda potrzebującym swoim. Głupotą jest zabijanie tych drugich, no ale nie żyje się wiecznie a żeby sie nachapać na przyszłość to czas też jest ograniczony. Poza tym tu od lat nie myśli się przyszłościowo.
I tak to działa gdy do polityki idą debile; zauważ że tu nie musisz mieć żadnych predyspozycji żeby zajmować najwyższe stanowiska państwowe; wliczając w to nawet tak prymitywne cechy jak obycie (*1).

(*1)
Może jestem staroświecki ale za "Prezydent po Radzie Gabietowej ws. COVID: sytuacja lepsza niż się spodziewano" gość powinien dostać w ryja.

carving85 pisze:Ale takie dzieciaki są. I nie można mówić że mamy inną mentalność czy inne podejście. Trzeba po prostu chcieć dostrzec takie projekty bo jest tego naprawdę dużo.
Mamy inną mentalność i inne podejście. I to "my" jako społeczeństwo, a nie młodzież jako taka. Wiem że są pojedyncze osoby które coś robią i wiem że trafiają się tu czy tam kółka zrzeszające takich. Ale te wszystko to inicjatywa oddolna i zdycha gdy taka młodzież musi przejść ze szkoły podstawowej/średniej/studiów do normalnego życia.
Umiesz programować? Znasz PLC? Budowałeś rakiety? A może jesteś urodzonym konstruktorem i wielu 10 lat zbudowałeś silnik Stirlinga? To spierdalaj bo na stanowisko programisty szukamy bezmózgiego klepacza javy i htmla co za minimalną stawkę wyrobi normę w korpo. Ale obsługa mopa w maku jest wolna, to się załapiesz; choć tam już jest jakiś mgr historii.
To jest problem.
Wiem jak działają jednostki naukowe które w końcu powinny pomagać rozwijać takie umiejętności. Jeśli 1% z nich ma szanse na cokolwiek, to już sporo - patrz hasła "niebieski laser" albo grafen. Zobacz ile z tego zostało.

Re: Państwo i podatki

: 13 kwie 2021, 13:57
autor: dekas
Moje dziecko pojechało na doktorat "na zachód" . "Zachód" podjął decyzję, że trzeba się rozwijać i w ten rozwój inwestować (może więc coś w UE będzie jednak powstawać?) .
W Polsce było słabo. Kwestia zasobności państwa, czy decyzji o prawdziwym inwestowaniu w naukę?
Bo oczywiście jest kłopot, że mały odsetek wyborców rozumie co taka nauka może zrobić...

Pozdrawiam, Tomek

Re: Państwo i podatki

: 13 kwie 2021, 14:30
autor: tapy
Idealizujecie pojęcie edukacji, rzesza wszechstronnie utalentowanych inżynierów, naukowców nie zdziała nic. Załamujemy ręce nad poziomem innowacyjności, utraconymi szansami z grafenem, niebieskim laserem i zapewne cała masą innych mniej medialnych innowacji. Problemem nie jest kto to wymyśli, ale gdzie zrealizuje. Brak gospodarki, to brak innowacyjności i patentów. Pomysły rodzą się w imię potrzeb, a nie weny twórcy. Bez przemysłu nic się nie będzie rozwijać, bo nie będzie odbiorcy nowoczesnych rozwiązań. Przemysł mamy w Chinach i to tam będzie motor postępu. W Polsce montownie mają takie zapotrzebowanie na wynalazki, na ile to przyniesie większe zyski z umiejscowienia produkcji poza własnymi granicami. Gdzie mieliśmy produkować ten niebieski laser, skoro cały przemysł półprzewodników u nas nie istnieje? Liczenie na profity z patentów, ten przykład pokazał, że wtedy Japonia przeczekała. Postęp to pieniądze, to gdzieś trzeba wdrożyć, by zaowocowały tym zyskiem. Przenoszenie produkcji do Chin nie daje nam szans na rozwój.

Tu pewna teza, która ma w sobie ziarno prawdy:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=E1jc3aJdifo

Re: Państwo i podatki

: 13 kwie 2021, 14:51
autor: Berg
1. edukacją
2. religia

w kościele protestanckim ważne cnoty to pracowitość , oszczędność

w rzymsko katolickim ubóstwo, pokora

tak że ten.

Re: Państwo i podatki

: 13 kwie 2021, 15:34
autor: arkomania.pl
Jak byłem mały, a było to naprawdę dawno, istniały "Młodzieżowe Domy Kultury".
Każdy, niezależnie od pochodzenia i stanu majątkowego mógł zapisać się do Modelarni.

Te twory, zwane wówczas MDK, nawet w miastach kilkunastotysięcznych posiadały Modelarnie.

Co obecnie mogą zaoferować MDK-i ?

- kółko chorograficzne,
- kółko plastyczne,
- czytelnię,
- kółko fotograficzne,

Dlaczego, to: bo to najłatwiejsze i nie wymaga ogromnych nakładów finansowych.

- na prowincji, dodatkowo: kółko gospodyń wiejskich.

Na to są pieniądze i dotacje UE.

W moim mieście parę lat temu powstała nad dwupasmówką wisząca kładka (dla pieszych i rowerów). Obiekt architektonicznie ładny.
Codziennie 2 razy mijam dołem, ale nigdy na górze nie widzę rowerzysty i pieszych. W niedzielę trochę starszych
osób w godzinach przed mszami.

Po prostu kładka jest chyba dla mrówek lub może dzikiej zwierzyny zmierzającej w kierunku centrum miasta.

Projekt kładki został wykonany na podstawie Projektu Obywatelskiego.
Koszt wyniósł ponad 5mln zł.
Kładka po wybudowaniu przez 2 lata była zamknięta, z powodu drgań jakie się na nią przenosiły
z jeżdżących pod nią samochodów.
Kolejne badania i montaż tłumików, to koszt ponad 2mln zł.

Wyobraźcie sobie co można zrobić za 5-7mln.
Kupić teren, wybudować tzw. Fablaba, wyposażyć go w niezły sprzęt.

Był program "Orlików"
Może musi być stworzony program "FABLAB-ów".

Re: Państwo i podatki

: 13 kwie 2021, 17:47
autor: Berg
A4
Zrzut ekranu 2021-04-13 o 17.48.46.png
i tak od Krakowa do Rzeszowa, na bogato.
Zrzut ekranu 2021-04-13 o 18.00.43.png

Re: Państwo i podatki

: 13 kwie 2021, 18:08
autor: Berg
No ale to i tak już nie ten budżet, nie ten lvl co w Portugalii, Ci to już nie mieli co budować to walnęli przeć cały kraj dwie równoległe autostrady
Zrzut ekranu 2021-04-13 o 18.07.29.png
Zrzut ekranu 2021-04-13 o 18.09.42.png

Re: Państwo i podatki

: 13 kwie 2021, 20:28
autor: aaannnd
Bo to jak w tym kawale, budujemy drogę, my z południa na północ, wy z pólnocy na południe, a jak się rozminiemy to będzie autostrada. A tu poszli krok dalej, budujemy autostradę, my z góry na dół, wy z dołu do góry, ups rozminęliśmy się.

Re: Państwo i podatki

: 13 kwie 2021, 21:37
autor: dziobu
Pewnie dlatego Portugalia to potęga gospodarcza. A nie, wróć... :D

Re: Państwo i podatki

: 13 kwie 2021, 21:50
autor: tomek_3100
Jest człowiek, który to przewidział...
Który to opisał...
Który podał rozwiązanie...
Nazywa się Daniel Suarez...
Tytuł książki "Demon"*...
I cholera jak na ten nasz świat patrzę to coraz bliżej nam do tego. Jakby co JA PRZYJMUJĘ DEMONA!
... *wyżej wymieniona książka niema nic wspólnego z satanizmem, okultyzmem czy innymi przypadłościami z kazań Ks. Natanka :devil:

Re: Państwo i podatki

: 14 kwie 2021, 08:59
autor: Rozarh
tomek_3100 pisze:Jest człowiek, który to przewidział...
Który to opisał...
Który podał rozwiązanie...
Nazywa się Daniel Suarez...
Tytuł książki "Demon"*...
I cholera jak na ten nasz świat patrzę to coraz bliżej nam do tego. Jakby co JA PRZYJMUJĘ DEMONA!
Czytałem - to moja ulubiona seria: "Demon" i "Wolność". Mam cichą nadzieję, że to się już dzieje na świecie :)

Re: Państwo i podatki

: 14 kwie 2021, 09:22
autor: arkomania.pl
To miło słyszeć, że ktoś jeszcze czyta i jednocześnie drukuje :brawo: